Halve prijzen I duinrell Donderdagavond koop(ies)avond In Leiden T" heeft »i" '^IstóHen' kftrïï™ showrW!".®^' forti Orion Laatste week MAST€RSI7É" Halve prijzen Basilicum of koningskruid NIEUW IN ONZE Ford Rijnland1 bij MasterSize en Signora. MANNENMODE GROTE MATEN KOSTUUMS NU 150,- - 200,- GOEDKOPER! ZOMERKOLBERTS NU ÏOO,- - 150,- GOEDKOPER PANTALONS 30-40% KORTING DAMESMODE GROTE MATEN JAPONNEN, BLOUSES, ROKKEN, DEUX PIECES, PANTALONS, MANTELS, Molensteeg 12-14 bij Doezastraat Leiden WEGENS VAKANTIE GESLOTEN TOT 15 AUGUSTUS A.S. hele dag plezier LL gratis attrakties Gemeente Katwijk LEZERS SCHRIJVEN CDA-WD U komt deze jongste telg van Ford toch ook even bekijken. We hebben 'm voor u klaar gezet om hem goed van alle kanten te kunnen bewonderen. U bent van harte welkom fm.ftQCGOI. ,^00*^71.161.071- LBOEMOM1. v.d. V071-310031- ^»»^as«aa11 Gespecialiseerd in grote matent/m maat 70 MANNENMODE IN GROTE MATEN Taatedam 8 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072 Verder zoeken overbodig! Nu valt er veel voordeel te behalen! Kom snel kijken en kiezen uit de mooiste kollektie MANNENMODE IN GROTE MATEN van de wijde omgeving. Wij zijn er in gespecialiseerd, dus nergens zoveel keus! In de maten 56-58-60-62-64 kwart en halve maten Gespecialiseerd in grote maten, t/m maat 60 damesmode in grote maten Taatedam 12 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072 Kies nu heel voordelig uit de grootste en mooiste GROTE MATEN KOLLEKTIE uit de wijde omgeving! Wij zijn er in gespecialiseerd, dus nergens zoveel keus! Driedubbel voordeel op één adres: Taatedam 6-8-12, Badcentrum, Katwijk aan Zee. Tel. 01718-14072 Iedere avond tot 9 uur geopend! Duinrell Wassenaar: minimaal entree maximaal plezier voor groot en klein. 44 gratis attrakties zoals: De sprookjesachtige Insektenshow/ Kikkershow/'Wonderland" een eiland vol wonderlijke anrakiies/ treintjes/trampo- lines/filmvoorstellingen/anwalk/Lego- huis/ballenbad/jeu de boules. De nieuwste attrakties: uil Amerika in de Spiegelzaal, vele wonderlijke ongrijpbare effekten/sensanonele Flns- Schaduwkamer/ 20 gemotoriseerde bumperboien/en de fantastische Kolder- zoldershow! Daarna lekker pannekoeken eien in "de Schaapskooi" Duinrell Wassenaar voor een onvergetelijke dag! BEKENDMAKING 'Bestemmingsplan Schutterswei, Ie herziening Met ingang-van 13 juli 1983 is onherroepelijk geworden de eerste herziening van het bestem mingsplan Schutterswei, regelende de bestemming van de gronden gelegen ten noorden van het Veereinde, ten westen van de Oude Rijn, ten zuiden van het Uitwateringskanaal en ten weers zijden van de Noordwijkerweg. Deze herziening wordt nader aangeduid als: "Bestemmingsplan Schutterswei, Ie herziening" Dit bestemmingsplan, door de raad vastgesteld op 30 september 1982 en goedgekeurd door gedepu teerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 19 april 1983, nummer B 20459/16, ligt in het gemeentehuis (kamer 22) voor een ieder ter inzage. Katwijk, 4 augustus 1983. De burgemeester van Katwijk, lo.b., J. Bergman. Koningskruid, basielkruid of basilicum, zoals de officiële Neder landse benaming luidt; Ocimum basilicum, familie der Labiatae of lipbloemigen, zoals de plantkundigen zeggen. Allemaal na men voor een éénjarige plant die ergens uit Centraal-Aziè stamt en het in India zelfs tot heiligheid heeft gebracht. In de taal van de hindoes heet het kruid Tulasi, het groeit nabij alle heilige plaatsen, en het wordt geofferd aan de goden Vishnoe, Krishna en Lakshmi. Het zullen wel karavanen geweest zijn die de geurige plant meena men naar het oude Egypte. In elk geval was het kruid reeds bekend bij dit volk dat zoveel aandacht besteedde aan het balse men van zijn overledenen. Basilicum bracht het zelfs tot een van de zeven balsemkruiden, waaruit men een dikvloeibaar en wel riekend mengsel samenstelde dat zo'n belangrijke rol speelde bij het produceren van mummies, de stoffelijke resten van ko ningen en ander hooggeplaatsten die we nog altijd in onze mu sea kunnen bewonderen. In elk geval betekent het woord basileus koning, of koninklijk, in de taal van het oude Griekenland. En koningen werden veron dersteld buitengewoon welriekende personen te zijn, tot lang na hun overlijden. De etherische oliën uit het nederige plantje speelden daar ongetwijfeld een belangrijke rol bij. Overigens is de belangrijkste reden waarom het kruid in onze dagen in Grie kenland werd geteeld, de afwerende werking die het heeft op vliegen... Het zijn natuurlijk weer de Italianen geweest, die als eersten ont dekten welk een schitterende mogelijkheden dit geurige gewas in de keuken bood. En omdat liefde en Italianen blijkbaar ook synoniemen zijn, noemen de bewoners van Toscane het kruidje amorino. Wie er een takje van draagt geeft daarmee te kennen dat wat hem of haar betreft het jachtseizoen is geopend. Voor reizigers naar Roemenië volgt hier een belangrijke mededeling: accepteer nimmer een takje basilicum van een autochtone be woonster, want wie dat doet is met haar verloofd. Zoals met alle planten waaraan geheimzinnige geschiedenissen zijn verbonden, maakte de volksgeneeskunst zich ook van de basilicum meester. Het is een middel tegen pijn, vooral hoofd pijn. Het is zenuwsterkend en krampstillend. Het helpt tegen vermoeidheid, wespesteken en angstgevoeleijs. Het bevordert de transpiratie en de melkvorming. Uit de'kruidenboeken van de volksgeneeskunst stamt ook de mythe dat wie vroeger basili cum ging oogsten, gekleed moest gaan in een smetteloos wit gewaad. Hij moest zijn rechterhand reinigen in het water van drie verschillende bronnen en vervolgens de aanraking vermij den van onreine personen of zaken. Eigenlijk was alleen een gouden sikkel edel genoeg om het kruid te snijden. Laat ons maar terugkeren op aarde, en ons naar de keuken bege ven. Hier immers is het dat wij in het voetspoor van de inwoners van Genua die meest ideale saus voor bij de spaghetti toeberei den. Vijf tenen knoflook hakken we fijn, evenals een handvol zaden van de pijnboom. De stukjes in een vijzel tot een pasta wrijven. Een flinke handvol verse basilicum-blaadjes snijden en, samen met een theelepel grof zeezout, ook in de vijzel fijnw- rijven. Verbrokkelde kaas, Pecorino en Parmesaanse, van ieder een eetlepel vol, in de vijzel doen. Dan langzaam acht eetlepels van de fijnste olijfolie bij de puree gieten en met een garde (of met de elektrische mixer) er een mayonaise-achtige saus van kloppen. Dat is de Pesto Alla Genovese. Uit de Franse Provence stamt de Soupe au Pistou. Dat lijkt een gewone groentesoep, want hij is gemaakt van sperziebonen, ver se witte en bruine bonen, aardappels en tomaten, drie kwartier gekookt in water met zout en peper. Het geheim zit hem in de pommade die hieraan wordt toegevoegd: een pasta van kno flook, basilicum en olijfolie. Een flinke lepel hiervan gaat op de bodem van iedere soepkom, en aan tafel wordt hierin de soep geschept. Speciaal met tomaten is basilicum in volmaakte harmonie. Vooral verse blaadjes zijn bijzonder geurig. Het gedroogde kruid smaakt, als het ouder wordt, meer naar een muf soort kerrie. Blaadjes invriezen gaat beter. Of,"op de Italiaanse manier, een laag blad in een pot pakken, daar een laag zout op strooien, en zo afwisselend tot de pot bijna vol is. Bijvullen met olie. De blaad jes worden zwart, maar geur en smaak blijven de hele winter bewaard. Een plant dus om zelf te zaaien in de kruidentuin, en te oogsten liefst voordat in augustus de witte bloempjes verschij nen. Waar gaat het nu om: Men kan geen dag de krant op slaan, of er staan berichten in over de minder goede verhou ding tussen het CDA en de WD. Soms wordt het ontkent, soms toegegeven. Mijn moeder zei al tijd, geen praatje zo raar, er is al tijd wat van waar. Je vraagt je dan af, wat is er aan de hand, waarom of waarover. Er was, heeft men beweerd, tussen beide partijen een goede afspraak ge maakt, die blijkbaar niet kapot kon. Ziedaar, er gaan nu al ge ruchten van oorlogje spelen on derling. Terwijl ons land gebaat zou zijn met een grote éénsge zindheid. Waar gaat het nu om in de politiek. Zelf kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat er in de politiek een grote geldingsdrang is. Dat heeft men kunnen zien in de periodes van van Agt en den Uyl. Den Uyl en de gehele PvdA. Ik hoor het hen nog roepen, en toch komt er een derde kabinet den Uyl, zelfs tegen beter weten in, wat hebben zij zich slechte verliezers getoond, en ik meen dat ze die gedachten nog niet kwijt zijn. In de tijd van opposi tie voeren, zijn ze niet altijd even redelijk geweest. Gezichtsverlies komt zeker erg hard aan bij de politicus. Zo fel als men zich te gen de WD verzet heeft, zo lief lijkt het nu, en ziet men er blijk baar brood in, om lief te doen, nu enquêtes proberen te suggereren dat er bij volgende verkiezingen winst te behalen zal zijn, winst ook voor de WD. Blijkbaar gaat men er van uit, dat zij samen de twee grootste partijen zullen zijn, dus is de gedachte: wij gaan dat wel even opknappen. De jeugdi ge enthousiaste voorvechter van de hooggeprezen WD-idealen ziet er blijkbaar geen been in, om zich niet aan de gemaakte afspra ken voor 4 jaar te houden, nu hij meer op het spoor van de Partij van de Arbeid aankoerst, terwijl hij in den beginne weinig goede woorden overhad voor de PvdA. Wat mag er de reden van zijn, om een beter baantje te veroveren, dan fractieleider? Beseft u wel waar u mee bezig bent, als u het er op aan blijft leggen de verhou ding verder te vertroebelen, wat de gevolgen dan kunnen zijn. Ik kan me niet indenken dat er ve len in uw partij het u in dank zul len afnemen. Eerder stemverlies dan winst. Dan bewijst u ons land ook een slechte dienst. Nieuwe heren - nieuwe pegels. Door een eventuele nieuwe rege ring zal dan, hetgeen nu is ge daan uit pure noodzaak, weer on gedaan gemaakt gaat worden, en dan komen we in een put waar moeilijk meer is uit te komen. Om nog te redden wat er te red den is, moeten we doorgaan, en niet terugdraaien, öf afhaken. Mogelijk ben ik enige jaren ou der dan u heer Nijpels, ik jieb al enkele crisissen meegemaakt, dat er harde maatregelen geno men moesten worden. Ik denk dan aan de tijd van Dr. H. Colijn. Hoewel toen nog een jongen, meen ik me te herinneren, dat hij na overwegingen met zijn rege ring, in één keer een ingreep deed van 10% alles en allen tege lijk, toen heeft die crisis niet zo lang geduurd, hij moet toen vol gens krantenberichten gezegd hebben, ik ben AR, dat bete kend, Andere Regels. Waarom heeft men nu niet een dergelijke regeling genomen, zo men het nu doet is het maar millimeteren, en uitzichtloos. Heer Nijpels bent u niet een beetje over het paard ge tild, ik vraag u, bezint u, voordat u op deze heilloze weg doorgaat. Dat zeg ik u niet alléén, ook de dissidenten in het CDA, en alle politici van deze tijd. Mocht er maar bezinning komen onder heel het volk, wij mensen menen vernuftig genoeg te zijn, maar ik lees in Spreuken 3 vers 5: Ver trouw op den Héére allleen, met uw gansche hart, en steun op uw verstand niet. U allen als politi cus, hetzij in de regering of in de kamers, bent er gekomen door de verkiezing van het volk, u had allen in uw programma staan het goede te zoeken, voor volk en landsbelang. Welnu, maakt dat dan ook waar, het volk roept er om. Zoals het nu gaat blijft de vraag: Waar gaat het nu om in de politiek: het Landsbelang of Ei genbelang, nog altijd geldt: Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het beste. Rob Schellingerhout, Dorpsstraat 30, Koudekerk aan den Ryn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12