Schapers vlotjes van start Blik in de weekbladen W René Pijnen: "Ik heb me vergist" De Kaag winnaar teamwedstrijden Wielercarrière gaat niet samen met functie baancoach Coe moet wellicht stoppen Toernooi Roomburg DE TIJD EISEVEERS SP°" DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 WOENSDRECHT (GPD) - De kans is groot dat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie tegen alle plannen en verwachtin gen in voor het olympisch jaar '84 op zoek moet naar een nieuwe baancoach. De vorig seizoen voor dit werk op parttime basis ge contracteerde René Pij nen raakte namelijk de af gelopen maanden ver strikt in wat de bond aan taken stelt met betrekking tot de begeleiding van de amateurselectie en zijn ei gen belangen als beroeps renner, in voorbereiding op weer een zwaar winter- programma van vijftien zesdaagsen. „Ik denk", zegt René Pijnen, „dat ik een fout maakte door bondscoach te worden". Een paar dagen geleden heeft hij de KNWU op de hoogte gesteld van zijn bedenkingen. Er komt een gesprek tussen de nationale baankampioenschappen (van avond en morgen in het Nij meegse Goffertstadion) en het wereldkampioenschap (eind au gustus op de Oerlikonbaan in Zürich) in welk onderhoud met de bondsofficials René Pijnen zal aandringen op enige verande ring. „Als de KNWU niet kan ge ven wat ik vraag", aldus Pijnen, „dan zal ik als coach moeten stoppen. Niet omdat ik niet wil, maar omdat ik het niet kan in combinatie met mijn carrière als wielrenner. In die situatie heb ik mij verschrikkelijk vergist". Wat René Pijnen wil, is dat er naast hem iemand wordt aangesteld voor administratief-organisato- risch werk, waardoor zijn taak zó verlicht wordt, dat hij ook nog tijd en aandacht overhoudt voor twee andere belangrijke zaken: „Mijn gezin en mijn loopbaan als renner. Ik wil nog even blijven koersen". Dat laatste is nieuw. Toen vorig jaar de overeenkomst werd getekend gingen beide par tijen er vanuit dat beide Pijnen in het wielerwinterseizoen '83-84 zou stoppen als actief beroeps renner, waardoor hij zich daarna voor honderd procent kon rich ten op de voorbereiding voor de Olympische Spelen in Los Ange les. Record Dat plan nu is veranderd. Pijnen wil er nog een jaar bijdoen, onder andere omdat hij dan Peter Post waarschijnlijk kan onttronen als Nederlandse Zesdaagse-koning. Hij is nog acht overwinningen verwijderd van dat record (65 te gen 57). „Afgezien daarvan", al dus René Pijnen, „wil ik er een seizoen aan vastplakken omdat het nog zo goed gaat. In plaats van dat ik de afgelopen winter een terugval voelde - waar ik vanuit ging - bleek ik nog goed mee te kunnen in de top. Daarom heb ik besloten mijn carrière te verlengen". Aan dat voornemen kan de KNWU alsnog een einde maken door Re né Pijnen in vaste dienst te ne men. „Mocht de KNWU bij onze komende besprekingen met het aanbod komen van een fulltime- baan, dan zeg ik meteen 'Ja' en dan stop ik als coureur. Want het werk van bondscoach trekt me. Ik wil het graag blijven doen. Maar ik denk niet dat de wieler bond op dit moment het geld heeft om mij een volledige be trekking te geven". Dat klopt. Bondsdirecteur Harrie Meuwe- se: „Daar is in onze begroting ab soluut de ruimte niet voor. Ook niet in 1984. Inclusief sociale las ten praat je bij een functionaris als een bondscoach over een be drag van rond de honderddui zend gulden. Dat hebben we niet vrij". René Pijnen echter zal ook tevre den zijn wanneer de KNWU ie mand aan hem kan toevoegen voor het regelwerk. Pijnen: „In deze tijd van het jaar moet ik een hoop doen aan mijn conditie voor het winterseizoen. Dat bete kent dat ik 's morgens om acht uur ga trainen en tegen twee uur thuiskom. Na het douchen stap ik met een pakje brood en een fles mineraalwater in mijn auto om naar baanwedstrijden te gaan, die rond half elf 's avonds aflopen, waardoor ik gemiddeld tegen één uur in mijn bed lig. Om zeven uur loopt de wekker dan weer af voor de training... En tus sendoor moet ik van alles rege len voor de selectieploeg: kle ding, racemateriaal, program ma's, persoonlijke vragen en pro blemen... Dat kan ik op de lange duur absoluut niet meer combi neren, terwijl ik het graag zou willen, want ik vind het een bij zonder boeiende baan". Vakmanschap Ondanks alle besognes en beper kingen is René Pijnen ervan overtuigd dat hij dit seizoen zijn vakmanschap als baancoach gaat bewijzen met aansprekende resultaten bij de Nederlandse kampioenschappen van deze week en daarna tijdens de we reldkampioenschappen in Zwit serland. „Ik zie", zegt hij, „een belangrijke groei. Er zit bewe ging in. Toen ik met dit werk be gon was het een janboel. Nie mand wist iets, niemand had echt interesse in de baan en nie mand wilde zich ervoor inspan nen. Nu heb ik een enthousiaste groep, waarvan ik tijden het we reldkampioenschap veel ver wacht. De ploegachtervolgers bijvoorbeeld moeten bij de laat ste vier kunnen komen; Peter Pieters kan op de individuele achtervolging dicht by een me daille komen en met wat geluk zit dat er bij de klassementswed strijd ook in". De sprint laat René Pijnen geheel schieten. Voor het eerst sinds ve le jaren zal Nederland op dit on derdeel niet inschrijven bij de wereldkampioenschappen, al thans als het aan René Pijnen ligt. Pijnen: „Wij hebben geen enkele sprintspecialist. In twij felgevallen is het altijd de ge woonte geweest om dan voor de sprint dan maar in te schrijven met een of twee renners die voor een ander nummer toch al naar de wereldkampioenschappen gingen. Daar voel ik niets voor. Dat geeft een afgang waar ik ab soluut geen zin in heb. We zullen rustig moeten afwachten tot we weer echte sprinters hebben. Hoe vervelend dat ook is". BARMOND - Tijdens de 63ste Kaagweek gingen de belangrijk ste prijzen op de laatste dag naar de teams van de organiserende watersportvereniging De Kaag. Bij de jeugdboten won het jeugd- team van Kaag/Reeuwijk (Frank van Kempen, gebroeders Schut te, Mark Gij swijt, Reinoud van Leeuwen, Wilco de Vreeze) het duel met Rotterdam door vier dagoverwinningen. Ook in de teamwedstrijden voor Laserbo- ten tussen Kaag en Zeeland ging de eindoverwinning naar een Kaagteam. Gerard Biesot, Peter Bijlard en Erik Meijerink zeilden LONDEN (Reuter) De Britse atleet Sebastian Coe, die we gens aan aandoening van een lymfklier moest afzeg gen voor de wereldkam pioenschappen in Helsinki, heeft gisteren in een inter view met de London Times gezegd, dat de ziekte wel eens een eind zou kunnen maken aan zijn loopbaan. "Ik wil eerst de zekerheid hebben, dat ik een heel sei zoen zonder problemen doorkom, voordat ik me weer op de atletiek stort". Coe, die de wereldrecords op de 800 en 1000 meter en de Engelse mijl bezit, voegde er nog aan toe, dat hij nooit meer in wedstrijden zal uit komen over 800 meter. "De bedoeling was om in Helsin ki voor het laatst op die af stand te starten. Ik ben ge dwongen dit onderdeel te la ten vallen, waarin ik voor m'n gevoel de top niet had bereikt". de winnende boten. Bij de twaalfvoetsjollen wist Hans de Waard ondanks zijn zevende plaats in de laatste wedstrijd de zilveren twaalfvoetsjol te be machtigen. Uitslagen Laser a: Race: 1. Bob Smolders, 2. Gerard Bie sot, 3. Dolf Peet, 4. Peter Bijlard, 5. Jeroen van Eijck. Totaal: 1. Smolders. Laser m: Race: 1. Nikki Wubben. Totaal: 1. Wub- ben. Europe: Race: 1. Co Bergeyk, 2. Manfred van Munster. Totaal: 1. Van Munster. Pampus: Race: 1. Arnold van Galen, 2. Henk Schram, 3. Marco Blok. totaal: 1. Van Galen. 420: Race: 1. Van Gorkom, 2. Frank Muller. Totaal: 1. Van Gorkom. Olympiajol: Race: 1. Rini Kagchelland, 2. Fred Moer man, 3. Hans van der Kooy. totaal: 1. Kagchelland. Jeugdboot: ~lace: 1. Sch 3. Pieter Schutte. Optimist: Race: 1. Sjoerd Schram. Totaal: 1. Schram. Cadet: Race: 1. Robert Drontmann, 2. Stefan Nieuwenhuys, 3. Mike Kok. Totaal: 1. Drontmann Solo: 3e race: 1. Jan-Jaap van Deventer, 2. Ro bert Homburger, 3. Leen van Goever- den. 4e race: 1. Van Goeverden, 2. Van Deventer, 3. Homburger. Totaal: 1. Van Deventer. Randmeer: Race: 1. Mathijs Knegtel. Totaal: 1. Knegtel. 16 m2: Race: 1. Wouter Hagoort, 2. Leo Willem- sen, 3. Siebe van der Zee. Totaal: 1. Hagoort Yngling: Race: 1. Frans Sluyters, 2. Kees Hoek. 3. Jacques Verbeme. Totaal: 1. Hoek. Valken: Race: 1. Karei Schut Totaal: 1. Schut 12-Voetsvollen: Race: 1. Peter Jonker, 2. Eddy rietveld, 3. Tom Reijers. Totaal: 1. Hans de Waard. Teamwedstrijd Kaag-Zeeland: 1. Kaag-team. Teamwedstrijd jeugdboot Kaag/Reeu- wijk-Rotterdam: 1. Kaag/Reeuwijk 97 pnt, 2. Rotterdam 126 pnt. LEIDEN - Ofschoon de te behalen ATP-punten Michiel Schapers onlangs een tennistoernooi in Kitzbühel deden prefereren boven 't Melkhuisje", heeft dé kanshebber voor de landstitel "De Open Leidse" gekozen als laatste voorbereiding op de nationale titelstrijd. Zijn eerste op treden op het centre court van park Roomburg tegen Apeldoorner Joost van der Marei wist hij met zijn rijkelij ke internationale ervaring binnen het uur succesvol af te sluiten. Slechts in de tweede reeks gaf hij drie games uit handen (6-0, 6-3). Het treffen van Wijnand van der Boom, die zich ten koste van Jos Koemans voor het A-toernooi had gekwalificeerd, tegen hoofd klasse-speler Robbert Jan Bie- rens was een B-duel in de hoog ste categorie. Na de eerste set door vast baseline-spel, afgewis seld met volleerwerk en scherpe dropshots in een 6-2 winst te hebben omgezet, keerde het tij tijdelijk voor Bierens. Zijn oppo nent pakte de tweede reeks met dezelfde cijfers. De beslissende set was een gelijkopgaande strijd, die Bierens tenslotte met 6-4 in zijn voordeel besliste. Je roen Schuur, die Frans Grimber gen een plaats in de A-strijd had onthouden, leverde een knappe prestatie door als B-speler A-spe- ler Bas Vletter middels een 2-6, 6-2, 6-3 zege een halt toe te roe pen. In de dames A-arena werd strijd geleverd door Karin Bakkum en Irma Boumans. Dat laatstge noemde, derde geplaatst in de B- categorie, met 6-4, 6-2 aan het kortste eind trok was geen schande. In de heren B-categorie was de vierde toernooidag voor Room- burger Bub van der Zee er één van ergernis én verlies. "Word ik als Roomburg-lid naar baan vijf gestuurd, terwijl baan twee vrij ligt. Daar baal ik van. En de plaatsing als nummer twaalf heeft me ook dwars gezeten. Ik heb dit seizoen drie maal van Herman gewonnen, ben dis trictskampioen en dan nu num mer twaalf. Waarom? Dat beïn vloedde mijn spel. Ik had me voorgenomen er tegenaan te gaan, maar dan gebeurt zoiets. Uit woede joeg ik de ballen regel matig de hekken in, wat René Oskam een eenvoudige 6-2, 6-0" winst opleverde". De als zesde genoteerde Herman van der Capellen was fortuinlij ker. Op baan twéé ontfutselde hij Frits Luyk gemakkelijk de eerste set (6-2), maar kwam vervolgens met 6-5 en 40-15 achter. Desal niettemin kon hij een zucht van verlichting slaken, toen hij de tie-break en daarmee ook de tweede set in winst omzette. "Ik ben blij dat ik geen derde set hoef te spelen, want m'n benen leken vol lood te zitten". Ondanks zijn moeizame zege op Amsterdammer Bert Collé, vindt Jos Koemans een plaats in de halve eindstrijd haalbaar. "Te gen Collé ging het niet best, 2-6, 6-2, 6-2. Ik stond zo met 5-0 ach- Michiel Schapers aan het net op 1 ter. Ik heb een staalkuur, ver moeidheid. Mijn spel kost kracht en dat kan ik nu niet opbrengen. Als ik fit ben, kan ik in de top van B heel best meekomen. Vori ge week won ik van Martin Koek en Frank Jansen. Nou dat zegt toch wat! Hier moet ik de halve finale halen. De kwart tegen Os kam, dat zal niet makkelijk zijn, maar dat moet ik kunnen win nen". Ook in B kreeg de als twee de geplaatste Jeroen Schuur de volgende ronde niet kado. Zijn opponent, Andy Kim, een voor treffelijk all-round tennisser, moest met zeer marginaal verlies (6-3, 6-7, 5-7) de baan verlaten. Bij de B-dames gaf favoriete Mi riam de Groot tweemaal succes vol acte de présence. C-speelster Marion van den Ouderijn verloor weliswaar, maar werd beslist niet "weggeslagen" (6-4, 6-3). Vervolgens moest Stans Kwaai- taal, die eerder op de dag in de veteranen-categorie Janneke Goudsmit met 6-3, 7-5 de baas was gebleven, het opnemen te gen de papieren nummer één. Zij wist in de tweede reeks "de eer te redden" door zich twee games ïomburg. Binnen het uur stond de fa toè te eigenen. Twee B-sterren bereikten al de kwartfinales. Leidse vedette Jac queline van Wijk, die "ze heel lekker staat te raken", won met opmerkelijke suprematie van eerste klasse-speelster Conny Lugt (6-1, 6-1). Ook Brigit Par- doel tenniste zich bij de laatste acht door een 6-3,6-4 zege op Lia ne Ang. De als vierde genoteerde Xandra Weller moest met een 1- 6, 6-7 verlies wijken voor Anne- marie Luderus, die in de compe titie tegen Ingelise Driehuis het onderspit had moeten delven. De nummer drie op de lijst, Irma Boumans, die ook aan de A-strijd deel mocht nemen, was volgens verwachting te sterk voor derde klasse kampioene Leontien Poots (6-1, 6-1). De C-partijen van de heren leverde geen verrassende uitslagen. Roomburger Rob van Marwijk, die z'n zinnen er op gezet heeft nu eens ver te komen in dit toer nooi, heeft vertrouwen in zich zelf. "Als ik de halve finale niet haal, ben ik niet tevreden". Van daar dat Willem Spierdijk, wél oriet weer onder de douche. (Foto Holvast) touch, maar ongetraind, geen kans werd gegeven als winnaar de baan te verlaten. Van Marwijk was tevreden: 6-2, 6-3 winst. De papieren nummer twee PYeek Tanis was meedogenloos voor R. Vreeken. Eerstgenoemde liet een 6-0, 6-0 zege noteren. Bas van Amstel en Rogier Liefbroer klop ten respectievelijk Bajt Krans met 6-4,6-3 en Mark Post met 6-1, 6-1. Brigit van der Marei, de C-aanvoer- ster, maakte als gewoonlijk korte metten met haar opponente Do- ris Knott (6-1, 6-0). Ilonca van Riet, die ook deze toernooidag op haar eigen park niet op tik was, kon Tine van Velzen net niet van de overwinning afhou- dén (6-4,7-6). Ook haar clubgeno te Ariane Renaud werd door Ma rion van den Ouderijn uit de en- kelspelstrijd geëlimineerd (6-4,6- 1). In de heren veteranen-categorie moest Ton Grimbergen capitule ren voor het tennisgeweld van tennisleraar Adri van Leeuwen (6-0, 6-1). MARIJKE DE BEER In navolging van HP is de Tijd het pad opgegaan van de maatschap pelijke trend. Matt Dings en Frénk van der Linden stuitten op de Red Jezelf Cultuur. Huurwei- geraars, zwartwerkers, zwartkij kers, krakers, etherpiraten, groe ne landbouwers, alternatieve res taurateurs, klusjesmannen, rij- wielaanhangwagentjesfabrikan- ten: steeds meer kleine anarchis ten en nieuwerwetse onderne mertjes, die niet teveel bood schap hebben aan regels. De Tijd volgde ze op hun weg en stapte en passant bij wat deskundigen binnen met de vraag of het volk gekke dingen gaat doen. De pro fessor signaleert een zekere Amerikanisering; twee politie mannen manen de politiek ge loofwaardig te blijven. "Anders is er de mogelijkheid van een soort klap, een landelijke versie van kroningsdag". Met het onderzoek naar kankerbe strijding worden maar mondjes maat successen geboekt. En de patiënten die zich opwerpen als proefkonijn varen er niet al te wel bij, maar nemen het volgens de doktoren voor lief. "Ze had den het idee: er wordt tenminste voor me gevochten", zo luidt de verklaring. "Onderzoek ge slaagd, patiënt zieker dan ooit", zo plaatsten P. van der Eijk en Jet Kunkeler dan ook als kop bo ven hun verhaal. Joseph Lelyveld" sprak in Vancou ver met de zwarte-secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Desmond Tu tu. "Ik zal nooit iemand aanzet ten een geweer op te nemen. Wel zal ik bidden voor degenen die dit doen. Bidden dat ze minder wreed zullen zijn dan gewoon lijk, omdat ze leden van onze ge meenschap zijn. Wij staan nu voor de beslissing: als die bur geroorlog doorzet, wat zullen wij dan als kerk gaan betekenen?" Voorts in De Tijd een gesprek met een van de Armeniërs in Neder land (er zijn er zo'n 3000) naar aanleiding van de aanslagen in Brussel, Parijs en Lisèabon en een voorpublicatie uit de Neder landse vertaling van Het Trans port van Adolf H. naar San Chris- tobal. Over de denkbeeldige jacht van een handjevol Israëli's op de voormalige führer en de zin van wraak. Elseviers belicht 'het fiasco van de welvaartsstaat' met een Westeu ropees overzicht, waaruit moet blijken dat de verzorgingsstaat niet meer te betalen is. De voor naamste 'ontdekking' is de vi cieuze cirkel: aanzwellende so ciale uitkeringen vergroten de economische problemen en noodzaken tot belastingverho gingen, het lenen van meer geld, waarvan steeds minder beschik baar is voor het oplossen van de problemen. Daarij voegt EM dan nog de aanwezigheid van "mil joenen" gastarbeiders, het mis bruik van de "genereuze sociale uitkeringen", de "enorme" belas tingontduiking en een "desa streus" zwart-geld circuit. Ook vrouwen krijgen de kriebels van de Emancipatieraad, zo rechtvaardigt Pierre Huyskens zich in EM als hij schrijft dat de raad zijn eisen wat zou moeten matigen. De vrouw moet niet al leen de voorkeur hebben, maar ook voorgaan als zij niet zoveel in haar mars heeft als een man nelijke sollicitant: dat is meer ei sen dan realistisch en haalbaar is, vindt Huyskens.Een twintig tal pagina's verderop maakt Em my van Overeem zich boos over de kritiek op de voorkeursbe handeling voor vrouwen om er op te reageren met een voorstel voor een dito aanpak bij man nen. "Graag heren, komt u maar: koffie rondbrengen, bedden op maken, strijken..." Het bezoek van de paus brengt ka tholiek Nederland in financiële problemen. Hoe tien miljoen gul den bij elkaar te krijgen? Coen van Harten ontdekt relaties met de familie Brenninkmeijer. Van uit het buitenland berichten Re né de Bok (Lissabon) over de Ar meense wraak en Aijen van Rijn (Bonn) over de "niet te onder schatten signaalfunctie" van het bezoek dat Strauss ("de Beierse keizer van de koude oorlog") bracht aan DDR-chef Honecker. HP verdiepte zich in het "wit werken met een uitkering". Loodgieten, fietsenmaken, ko ken, eigen bedrijfje beginnen, het kan allemaal. Sinds de toen malige PvdA-minister Van der Louw zijn veelomstreden ge meenschapstakenplan presen teerde, hebben de werklozenpro- jecten volgens HP een grote vlucht genomen. Tienduizenden mensen werken met behoud van uitkering. Tot groot ongenoegen van de vakbeweging, die de re guliere arbeidsmarkt in gevaar ziet komen en tegelijkertijd moet erkennen dat zij te laat op deze ontwikkeling heeft gereageerd. Uitjebol, een punk-winkel in ei gentijdse kleding, kan haar gang gaan, evenals de Karweiven, een louter door vrouwen geëxploi teerde fietsenmakerij. Terug naar het voluntarisme van de ja ren dertig, zegt de vakbeweging, die spreekt van een "collectieve verstandsverbijstering". Maar Roosje Kohlbrugge (19), voor 20 uur per week en een rww-uitke- ring van 412 per maand hulp conciërge op een school, is tevre den. HP's correspondent Jan Thielen' bezocht "de contra's" van de Ni caraguaanse sandinisten in Hon duras en Costa Rica: "Reagan is wat ons betreft de grote man". En Martin Schouten schetst in zijn serie "De Zelfkant" het ver schijnsel van de peepshow: "Haar benen doet ze alleen open in de privé-cabine, na een vette tip, met tegenzin. Een kwart van heeft daar geld voor over. Ze trekken zich af en zeg gen 'dingen', de viezeriken". Verder in HP een portret van wel licht Neèrlands kleurrijkste au teur, acteur, regisseur en toneel meester Theo Westing, die met zijn "Theater Amsterdam" de kleinkunst bij de mensen brengt. Op bestelling en naar keuze. Ko Bergh, waarnemend burge meester in Dodewaard ten tijde van de harde confrontatie tussen, anti-kernenergiebeweging en po litie, maakt zich ernstig zorgen over de democratie in Neder land. In een interview met HN zegt hij dat de politieke structuur is verouderd en dat het politieke systeem krampachtig in elkaar zit, moeizaam werkt, "tot schade van de democratie". Bergh: "De vertegenwoordigende lichamen worden in volstrekte vrijheid ge kozen, maar in die lichamen moeten zoveel compromissen worden gesloten dat het beleid niet meer als geloofwaardig wordt ervaren". En: "De macht ligt in Nederland niet alleen by de politiek, maar ook bij het be drijfsleven en de banken en dat is een heel wat minder doorzich tig machtscircuit. Vooral jonge ren voelen dat zo aan en daarom zeggen ze: uw democratie is de onze niet". HN besteedt in een reportage aan dacht aan de praktijk van de Ne derlandse landbouw die door de recente soberheidsvoorstellen van de Europese Commissie een nieuwe klap krijgt te verwerken: "Harder werken, minder geld, meer werklozen". Steeds meer boeren worden het slachtoffer van de agrarische politiek die zij zelf in stand helpen houden, meent HN. Een voortdurend streven naar gebiedsuitbreiding, meer produkten, met als gevolg hogere kosten, harder werken, minder verdienen, grotere werk loosheid. De Westduitse theologe Dorothee Sölle hield tijdens de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver een toespraak over het militarisme als "grootste po ging van de mens om van God af te komen". HN drukt haar toe spraak af. Verder in HN een analyse van de Moon-sekte, die stevig in Mid- den-Amerika opereert, en een ar tikel van de Leidse emeritus hoogleraar in de ethiek dr. A. Rasker over de atoombom. Ook deze week brengt VN weder waardigheden van Janmaat en zijn Centrumpartij. Aan de orde komen de banden met de Neder landse Volksunie van Glimmer veen, wiens voorganger wel voel de voor een breed rechts front, en wederom de houding van le den van de Tweede kamer. Schelto Pattijn (PvdA) houdt het liefst vast aan de strategie van het negeren: "als je maar even genuanceerd op hem reageert, zegt hij: zie je, ik krijg bijval". Ook een tweede artikel over de Hil- versumse zomervakanties van vijf maanden. Nodig omdat, zo als Harry Vermeegen zegt, "dui zeligheid, trillingen en benauwd heid" hem aan het einde van een seizoen overvallen en vermoede lijk niet lang meer vol te houden omdat, zoals verslaggever Ge rard Mulder signaleert, de con currentie van nieuwe media als abonnee-televisie ook de omroe pen tot een volwaardig program ma-aanbod gedurende het hele jaar zal dwingen. Toneelregisseur Gerarc(jan Ryn- ders (Globe) weerspreekt ge ruchten dat hy belangstelling heeft om Eindhoven te verlaten en toe te treden tot de artistieke leiding van het Publiekstheater. Hij heeft integendeel, meer be hoefte aan een andere weg dan de repertoiregezelschappen in Nederland bewandelen. Kritiek op zijn sceptische regievoering doet hy af met: "Nederland is het resultaat van Veronica. Niet van Proust. Wansmaak en domheid alom. Dat is wat er speelt en dat wil ik laten zien". Hugo Ar lm an bericht over de te rugkeer van Kissinger: "de emi nence grise, die trappelend van ongeduld elk moment weer te ruggeroepen verwacht te wor den", Igor Cornelissen herdenkt J.B. Charles: "Het tegendeel van een studeerkamerfilosoof', en Rinus Ferdinandusse leidt het kleurkatern "Kinderen over hun ouders" in.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11