"In Helsinki loop ik anders Cruijff toont meesterschap Haarlem ziet af vanWout Holverda Vriesekoop nog eerste Noordwijk beperkt verlies Hinault geopereerd Winst Twente op Brugge Carla Beurskens herziet in Athene gevolgde tactiek Schumacher praat weer met Michels Monsterzege honkballers WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse tafeltennisspeel ster Bettine Vriesekoop staat op de gisteren gepubliceerde ranglijsten van de internatio- nale federaties (TCTF en ET- TU) nog steeds als de eerste dame van Europa genoteerd. Vriesekoop, Europees kam pioen in 1982, gaat op de Eu ropese lijst de Sowjet-speel- sters Boelatova en Popova vooraf. Olga Nemes, de Roe meense winnares van het top-twaalf toernooi van dit jaar, staat als vijfde geno teerd. Op de wereldranglijst, bij de dames aangevoerd door de Chinese wereldkam pioene Cao Yenhua, is Vrie sekoop ook de best genoteer de uit Europa. Vriesekoop kwam in het inviduele toer nooi tijdens de wereldtitel strijd in Tokio niet verder dan de achtste finales. De ranglijsten van de beste ta feltennisspelers en -speel sters na het seizoen 1982/ 1983: Wereldranglijst: dames: 1. Cao Yen hua (Chi), 2. Yang Yug-Ya (Zkr), 3. Qi Baoxiang (Chi), 10. Bettine Vriesekoop (Ned/beste Europe se). heren: 1. Guo Yuehua (Chi), 2. Cai Yenhua (Chi), 3. Yiang Yialiang (Chi), 7. Mikael Appelgren (Zwe/ beste Europeaan). Europese ranglijst: dames: 1. Betti ne Vriesekoop (Ned), 2. Flioera Boelatova (Sow), 3. Valentina Po pova (Sow), 4. Marie Hrachova (Tsj), 5. Olga Nemes (Roe). Heren: 1. Mikael Appelgren (Zwe), 2. Jan-Ove Waldner (Zwe), 3. Zo- ran Kalinic (Joe), 4. Desmond Douglas (Gbr), 5. Istvan Jonyer (Hon). NOORDWIJK - De afstand tussen de landelijke nummer twee en de vice-kampioen van het zaterdagvoetbal liet zich meten in een voor Noordwijk alleszins draaglijke 0-6 score. Hoewel pas sinds vorige week donderdag serieus met trainingsarbeid bezig, zorgde de zaterdageersteklas ser gisteravond voor een primeur door als eerste van ne gen amateurtegenstanders Feyenoord van een dubbel dikke overwinning af te houden. ren onlangs een operatie, terwijl Jan Willem Bogers nog altijd Noordwijks invaller Albert Spaarndam (14) kijkt bewonderend toe hoe Feyenoords gouden gids Johan Cruijff weer e De spelerslijsten van beide voetba lensembles vertoonden nogal wat hiaten, zodat dit oefenduel amper als kapstok kon dienen om diepzinnige bespiegelingen met het oog op komend seizoen aan op te hangen. Wel was waar neembaar dat sommige Rotter dammers ook zonder de druk van de competitie hoegenaamd niet bij machte waren de grauwe middelmaat te ontstijgen, daar over straks trouwens meer. Hoe dan ook, aan weerskanten ont braken er gisteravond om uiteen lopende redenen enige vertrouw de gezichten op het appèl. Bij de thuisclub vierden Frans van dei Veen en Timo Gerlof nog vakan tie, onderging Simon van Beve LANNION (AFP) - Viervoudig Tour-winnaar Bernard Hinault heeft gisterochtend in het Sain- te-Therèse-ziekenhuis van Lan nion (Bretagne) een operatie aan zijn rechterknie ondergaan. „Al les is normaal verlopen", ver klaarde de behandelende chirug dr. Armand Megret, over de in greep. De operatie heeft onge veer een uur geduurd. ENSCHEDE (ANP) - In een bik kelhard duel heeft eerste-divi- sieclub FC Twente in Enschede Club Brugge verslagen: 2-1. Bij rust leidden de Belgen bij wie Willy Carbo en Georg Kessler op de bank zaten, met 1-0. Carbo was gepasseerd, trainer Kessler was vorige week door de hitte bevangen, werd ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, maar was na een korte rustpe riode weer ter been. Beyens zette Brugge vlak voor rust op voorsprong door een fraaie halve omhaal van de rand van het strafschopgebied. Na de wis sel maakte Martin Koopman ge lijk. Fluitist Jan Severein had Twente een strafschop gegeven, - toen twee Belgische verdedigers Ashcroft te stevig vastpakten. Drie minuten voor tijd zorgde Martin Vreijsen voor de winst (2- 1). In de strijd om de Limburg-cup heeft Fortuna Sittard de eerste wedstrijd gewonnen, 3-1 tegen MW voor 3500 toeschouwers na een ruststand van 2-0. Evers, Smeets en Hoyer scoorden voor Fortuna, Dijkstra voor MW. Den Haag won op eigen veld (2000 kijkers) met 2-1 van PEC/Zwolle. De doelpunten vielen binnen drie minuten in het eerste kwar tier van de wedstrijd, 1-0 door Zwart, Visscher 1-1 en Rontberg 2-1. NEC heeft gisteravond in Volen- de. dam een bijzonder ongelukkige oefenwedstrijd gespeeld. De de butant in het Europese voetbal verloor met 1-2 door doelpunten van Hoek en Guyt uit strafschop pen voor Volendam en een te gentreffer van Vievermans. In het duel, dat door 2000 toeschou wers werd bijgewoond, raakte trainer Pim van de Meent ook nog twee spelers kwijt. Wim van Zinnen brak zijn scheenbeen en werd via het Purmerendse zie kenhuis naar Nijmegen ver voerd, doelman Ben Klein Gol- dewijk ging rechtstreeks met een ambulance uit Volendam naar Gelderland terug. Net als in de oefenperiode voor het vorige sei zoen kreeg de doelman een tik op zijn hoofd. Vorig jaar leidde dat tot een operatie, die Klein Goldewijk langdurig uitschakel- HAARLEM - De besturen van Haarlem en Sparta hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de overgang van Wout Holverda. Haarlem was gisteren bereid om zijn bod op Sparta's linkerspits te verhogen tot f 175.000, maar de Rotterdamse club wenste de vraagprijs (f 260.000) niet te verlagen. Haarlem vindt het gat van een kleine ton te groot en ziet derhalve af van het aantrekken van Holverda. De Leidenaar neemt vandaag contact op met Ger Lagendijk van de WCS om zich te beraden over verdere stappen. Holverda gaat in ieder geval onder geen beding in op de aanbieding van Sparta, zoals die er nu ligt. HELSINKI (GPD) - Ruim 30 kilometer zoveel mogelijk „ingehouden" lopen. Niet bij de koploopsters, maar ook niet op een te grote afstand van de leidende dames. En verder zo veel mogelijk krachten sparen voor de laatste tien a twaalf kilometer. Want daar zullen naar verwachtingen de grote klappen vallen. Op dat toch al vaak zo kritieke punt in een marathon doemen namelijk in Helsinki de meest pittige klimmen op. Hoe meer reserves dus op dat punt, hoe groter de kansen op een eervolle klassering. Met deze opdracht gaat Carla Beurskens zondag in de WK-ma- rathon van start. „Inderdaad een heel andere tactiek dan vorig jaar bij het EK van Athene, waar ik erg aanvallend heb gelopen", al dus de 31-jarige atlete Uit Bel- feld. KEULEN (SID) Trainer Ri- nus Michels en doelman Ha- raid Schumacher van FC Köln hebben gisteren de strijdbijl weer begraven. Daarmee Ijkt het al weken slepende conflict tussen de twee voorbij. Clubmanager Hannes Löbr: "De zaak is nu de wereld uit. Ze hebben me persoonlijk verteld, dat het gesprek tot beider tevreden is verlopen". De kenners zijn echter allesbe halve overtuigd, dat de rust nu voorgoed is teruggekeerd in het Keulse kamp. Schu machers zaakwaarnemer Rudiger Schmitz stelde er in ieder gval prijs op te verkla ren, dat zijn beschermeling geenszins z'n verontschuldi gingen heeft aangeboden. "Beiden hebben elkaar recht in het gezicht hun mening gezegd. Omdat het hun vak is, zullen ze blijven samen werken". Schumacher uitte indertijd ongezouten kritiek op Mi chels ('hij is niet geschikt voor ons") en werd maandag door de Nederlander wegge stuurd, toen hij zich onaan gekondigd op de training vertoonde. De doelman van het Westduitse elftal pakte daarna kwaad zijn spullen weer in en schakelde via zijn manager een advocaat in om desnoods deelneming aan de training af te dwingen. Zo ver hoefde bet echter niet te komen. Tijdens het door Mi chels al eerder bedongen ge sprek onder vier ogen werd de gewapende vrede geslo ten. Schumacher hervat vandaag de training. Bij dezelfde „kilometerpaal" waar bij in Helsinki de marathon echt moet beginnen, ging het vorig jaar in Griekenland mis. Als trot se leidster kreeg Carla Beurs kens plotseling te kampen met opspelende darmen. Weg kansen op een medaille, al bleef de vijfde plaats een heel verdienstelijke. „In Athene was ik aan kop te vin den. omdat ik me erg sterk voel de. In Helsinki kan een zelfde tactiek weieens zelfmoord bete kenen, in een deelnemersveld met Grete Waitz en Allison Roe (beiden ex-wereldrecordhoud- sters, red.)". Les Vorig jaar was haar gedurfde po ging bepaald geen zelfmoordtac tiek. Carla Beurskens is er nog steeds van overtuigd dat ze een medaille zou hebben gepakt als die darmen zich rustig hadden gehouden. Die les heeft ze zich ter harte genomen, want achteraf bezien is er toen toch een foutje gemaakt. Beurskens: „Elke marathonloop ster heeft zo haar eigen proble men. Bij mij is dat het gegeven dat ik na 10 tot 15 kilometer naar het toilet moet. Dat hebben we kunnen ondervangen door de dag voor de marathon het astro- nautendieet te gebruiken. Eten in poedervorm dus, dat je aan lengt met water. Er zitten geen afvalstoffen in. In Helsinki heb ik het ook bij me. In Athene heb ik de fout gemaakt om, zij het zo vroegtijdig dat het haast niet mis kon gaan, een laxeerpil te ne men. Om de een of andere reden ging het tóch mis. In de slotfase van die marathon leek het wel alsof er, in plaats van een pilletje een bom in mijn maag zat". In haar toen pas derde marathon liet de 27-voudige international, die deze caps vooral op de baan en in de crossen verdiende, een erg sterke indruk achter. Zoals dat al vroeg in dat jaar van het EK het geval was in het Japanse Osaka, waar ze tot haar nu nog actuele persoonlijke record van 2.34.12 kwam, toen een tiende plaats op de wereldranglijst. Die tijd zou nu goed zijn voor een klassering net bij de eerste 20, want de damesmarathon blijft zich razendsnel ontwikkelen. De wereldtijd (2.22.43) van de overi gens in de Finse hoofdstad ont brekende Amerikaanse Joan Be- noit zegt in dit verband genoeg. Triest Een sterk jaar dus, 1982, voor Carla Beurskens, waaraan echter toch nog een triest slot kwam, „want tijdens de marathon van New York moet ik een misstap heb ben gemaakt, die het begin van veel ellende werd. Tot en met de cember heb ik wat aangeklun- geld in de training. Het was net of ik constant een gloeiend been had". Carla Beurskens besloot in januari van dit jaar helemaal te stoppen, om het daarna toch weer even tjes te proberen. Maar bij het in lopen ging het weer helemaal mis. „Het bleek een zenuwont steking in de knie. Peter Vergou wen (NSF-arts, red.) gaf me de raad heel langzaam te gaan op bouwen. Eerst twee keer tien mi nuten trainen, zei hij. Ik dacht dat hij per dag bedoelde, maar het was per week. Daarna twee keer een kwartier, enz. Ja, zo heb ik mijn training heel langzaam uitgebouwd". Die rem op haar trainingsijver bleek een goede oplossing, even als de schokdempende inleg- zooltjes, die haar voetafwikke ling corrigeerden. De vraag was natuurlijk, hoe al die verloren trainingsmaanden inge haald moesten worden. „Inhalen is niet het goede woord, want door al die jaren dat je aan atle tiek doet, heb je een geweldige basis", aldus Beurskens die in tussen al zo'n 15 jaar aan atletiek doet, zij het dat ze pas sinds '74 meer prestatiegericht, meer ge specialiseerd ook bezig is. Medio juli toonde Carla Beurskens vormbehoud, hetgeen noodzake lijk was, want een echte mara thon was er dit jaar voor haar niet bij. Evenals Gerard Nijboer, maakte de met wielrenner Jacq Roemerman getrouwde Lim burgse, bij de 25-kilometer-inter- land in Dordrecht duidelijk dat, ondanks alle tegenslagen, de vorm er helemaal was. Ze won met grote voorsprong op een Ita liaans trio, waarbij Fogli, de zil veren-medaillewinnares van Athene. De tijd was gezien de hitte een sterke: 1.28.16. "Onkostenvergoeding" Carla Beurskens beseft best dat die zege op Fogli niet zoveel hoeft te zeggen. „Ik weet niet in welk sta dium van voorbereiding zij toen was. Je weet zo weinig van de an deren, ook niet van de Europees kampioen Rosa Mota, omdat het marathonseizoen eigenlijk al vóór de zomer werd afgesloten", stelt Beurskens, die een succes in Helsinki ook wel leuk zou vin den om de organisatoren van wegwedstrijden er eens nadruk kelijk op te wijzen dat ook het Carla Beurskens: "In Helsinki zou ik zelfmoord plegen als ik de in Athe ne gevolgde tactiek zou toepassen".. vrouwelijk geslacht best een aar dige onkostenvergoeding mag hebben. De slechts 45 kilo we gende Beurskens wordt, in te genstelling tot de heren, name lijk vaak afgescheept met een paar tientjes. Toch is het niet haar doel als mara thonloopster veel geld te verdie nen. „Maar dat neemt niet weg dat organisatoren te vaak de da mes onderwaarderen. Als een goede prestatie van mij in Hel sinki daaraan dus wat verande ren kan, zou dat dubbele winst zijn". MED£ r .QA VGR1JÊZEN DOOR ie> wr OM2£ T\y- I MI£>SCW/£N u HUM 6P0M60R/; dubt tussen een verhuizing r ARC of een verlengd verblijf bij Noordwijk. Aan Rotterdamse zij de keken Sjaak Troost, Ruud Gullit en Michel van de Korput geblesseerd vanaf de zijlijn toe. Johan Cruijff was gisteravond in Noordwijk wel nadrukkelijk aanwezig. Het voormalige won derkind uit het Amsterdamse Betondorp liet bij tijd en wijle de 5000 toekijkers likkebaarden door onnavolgbaar de schoonste voetbalkunsten te bedenken. Na een half uur showde hij het pu bliek een reproductie van zijn in 1972 vervaardigde meesterwerk, waaraan oud-ADO doelman Ton Thie nog weieens terugdenkt als hij zwaar heeft getafeld. In die gedenkwaardige ADO-Ajax kromde Cruijff toen van een me ter of dertig de bal langs de ver twijfeld springende Thie. De weinig klemvaste Dick Dort- mundt heette gisteravond zijn slachtoffer; Cruijff vond het zelf blijkbaar ook een mooie goal, zo waar stak hij even zijn rechter hand op. Thuis De als Ajacied geboren en getogen nummer tien van Feyenoord gaf ook anderszins blijk zich bij zijn nieuwe werkgever thuis te voe len. Cruijff was helemaal Cruijff, slim doseerde hij zijn energiever bruik, telkens ook wees hij zijn ploegmaten naar hun plaatsen en op hun punten. Vrijwel elke aan val begon bij hem, een kwartier voor tijd liet de Willy Wortel van het voetbalveld zich vervangen door de van RBC gekomen Jo han Molenaar in de wetenschap dat hij een wereldgoal ter wereld had gebracht, met een subtiele voetbeweging de lat had getrof fen en nog de hand had gehad in de goals van Wijnstekers (0-4) en Brard (0-5). Los van Cruijff liet Feyenoord zich herkennen als een ploeg, waar van er dertien in een dozijn gaan. Het bewegen zonder bal was ma tig verzorgd, alleen Bennie Wijn stekers en de van een achilles peesblessure herstellende Pierre Vermeulen toonden enige allure evenals na de pauze diens ver vanger Mario Been. Daartegen over stond dat de ditmaal als lin kermiddenvelder opgestelde André Stafleu zich weer eens liet herkennen als een omhooggeval len amateurvoetballer, die veel overtredingen nodig had om zich zelfs tegen het vrij ongetrainde Noordwijk staande te houden. Als vanouds doolde de veel kan sen op zeep helpende Jeliazkov zonder zelfinitiatief rond, voegde André Hoekstra weinig zinnigs toe aan de aanvalsopzet en werd Peter Houtman te veel gebruikt als combinatiespeler en te wei nig als afwerker. Acceptabel En hoe zat het met Noordwijk? De geringe hoeveelheid trainingsu ren in aanmerking genomen, reikte het met Ed Strijk en Jan Siem Klinkenberg aangevulde elftal van John Eelman naar een acceptabele seizoenouverture. Als centrale middenvelder gaf John Marijt blijk van spelbepa- lende capaciteiten; vlak voor rust bijvoorbeeld wees hij Jos Smits richting Feyenoord-goalie Joop Hiele. Smits faalde evenwel in de afwerking, zoals ook linker middenvelder Geert Jan Bakker nog niet helemaal op schot bleek. Zodat Noordwijk er niet in slaagde enig tegengas te bie den aan de treffers van Hoekstra, Cruijff, Vermeulen, Wijnstekers, Brard en Duut. Niemand, die er aan de Van Panhuysstraat overi gens wakker van lag. Zeker de handtekeningenjagertjes niet, die slechts één doelwit kenden: Johan Cruijff. Een kwartier voor tijd vond hij nog een sluiproute richting kleedkamer, eenmaal in het burgerpak moest JC vaststel len dat vluchten niet meer kon. Zuchtend, want enigszins onge duldig zette hij zijn krabbels op het o zo geduldige papier van zijn fans.. GERARD VAN PUTTEN GROSSETO - Nederland heeft zijn voorlaatste 'oefenwedstrijd' achter de rug, voordat de serie van vier wedstrijden tegen Italié van start gaat. De nationale honkbalploeg had geen enkel probleem met België, dat al in de eerste innings alle kanten werd opgeslagen. Het werd uiteinde lijk 21-0. De eerste elf punten werd gescoord in dopeningsslag- beurt, waarin de startende wer per van België, Philipe Kleins, compleet door de knieën ging. Tim Stoeckel gebruikte vier wer pers, alleen maar om zijn man schappen bezig te houden. Van een serieuze wedstrijd was geen moment sprake.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9