Libië pleegt volkerenmoord" C YS matigen houding export Sowjet-Unie Sri Lanka rustig, censuur verscherpt Aantijgingen president Tsjaad Reces Start-overleg ruzie in YS-delegatie Franse campings in vuur en vlam Basis Israël ontruimt in Z.-Libanon Denkend links zwijgt in Frankrijk Frankrijk boycot zwarte Britten LONDEN (Reuter) - De Britse regering heeft bij Frankrijk geklaagd over belemmerin gen die Franse immigratie- functionarissen de laatste tijd in de weg leggen aan zwarte dagjesmensen uit het Ver enigd Koninkrijk. Het ministerie van buitenland se zaken in Londen heeft ver klaard dat de Britten alle maal naar Noordfranse ha vens reisden op identiteits kaarten die stroken met een Frans-Britse overeenkomst uit 1971. Maar het ministerie zei ook, dat het alle onderda nen, en dan met name de niet-blanke, aanraadt bij dag tochten naar Frankrijk een paspoort mee te nemen. Franse functionarissen weiger den zondag 45 zwarten bin nen te laten voor een een daags bezoek. Paus wil aanblijven Walesa Buitenland WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 MILAAN (UPI) Paus Paulus heeft in zijn gesprek met Lech Walesa gedurende zijn bezoek in Polen in juni de vakbondsleider niet gevraagd zich van het toneel terug te trekken. Dit heeft voor zitter van het verboden Poolse vakverbond Solidarnosc gezegd in een vraaggesprek met een Ita liaans weekblad* Tegenover "Gente", een geïllu streerd weekblad met een oplage van 700.000 exemplaren, zei Wa lesa ook dat de militaire autori teiten meer dan ooit op hem let ten. Het nummer waarin het vraaggesprek is afgedrukt, komt maandag in de kiosken. "Nu ik in theorie helemaal niet meer meetel, doet het bewind meer moeite om mij in de gaten te houden dan in de gouden pe riode", aldus Walesa in het vraag gesprek dat werd opgenomen bij een meer niet ver van zijn huis waar hij regelmatig gaat vissen. Walesa zei dat hij "vrij toegang heeft tot de hoogste functionaris sen van de rooms-katholieke kerk". Het is niet duidelijk of hij de paus bedoelde of de leiding van de Poolse katholieke kerk. "De paus vroeg me tijdens de ont moeting in Zakopane niet me uit de politiek terug te trekken", zo zei Walesa over zijn gesprek met de paus op diens laatste dag van zijn bezoek aan Polen in juni. Hij omschreef de kaderleden van het ontbonden vakverbond Solidar nosc als "onsterfelijke figuren". "Met de methoden die zij nu ge bruiken, komen ze nergens", zo zei Walesa over het communisti sche bewind. "Vroeger of later zullen ze de dialoog met ons aan moeten gaan. Als wij er niet meer zijn, zullen ze met onze kinderen praten". Zeekoe-slachting door olie Iran GENÈVE (AFP/Reuter) - De uit de nog immer lekkende Iraanse boortorens stromen de olie heeft een ware slach ting onder de in de Perzische Golf levende zeekoeien, dol fijnen, schildpadden, vissen en vogels aangericht. Het Wereld Natuurfonds zegt in een rapport dat de zeldza me zeekoe er nagenoeg uitge roeid is. Op de Oostkust zijn tot dusver vijftig dode exem plaren aangespoeld. Uit drie als gevolg van de Iraans-Iraakse gevechtshan delingen beschadigde boor torens in een winningsgebied tussen Iran en Koeweit stroomt al een half jaar lang dagelijks meer dan 190.000 li ter olie in zee. Hierdoor is een kolossale olievlek ontstaan Aanslag doodde ook ANC-'ers PRETORIA (UPI) - Twee leden van het verboden Afrikaans Na tionaal Congres ANC kwamen met 18 anderen om bij de auto bom-aanslag in het centrum van Pretoria op 20 mei jl. Dit hebben politiekringen meegedeeld. Het ANC heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de aanslag waarbij voorts ruim 200 gewon den, meest zwarten, vielen. De twee doden van het ANC had den een uitvoerig crimineel straf blad, zo zeiden genoemde krin gen kort voor de publikatie van een politierapport over de aan slag. Zij zijn door de veiligheids politie geïdentificeerd als de ANC-leden Freddie Butana Shongwe en Bakayi Ezekiel Ma- seko. Verscheidene blanken, die in Ma puto, de hoofdstad van Mozam bique zouden wonen, waren ver antwoordelijk voor het organise ren van de aanslag maar hadden er niet rechtstreeks aan deelge nomen. De voormalige advocaat uit Johannesburg Joe Skovo, een blanke, wordt door de autori teiten beschouwd als een van de voornaamste plannenmakers in de 17 jaar oude campagne van aanslagen, sabotage en moord in Zuid-Afrika. Hij woont in Mapu to, waar zijn vrouw vorig jaar stierf na het openen van een bombrief. Er is reden aan te nemen dat een van de aanslagplegers niet kon ontsnappen voor de explosie die voortijdig plaatsvond toen hij in een gestolen auto zat in de buurt van het gebouw waar afdelingen van de militaire inlichtingen dienst en het hoofdkwartier van de luchtmacht gevestigd waren. De tweede aanslagpleger wacht te vermoedelijk 100 meter ver derop. Hij kwam om nadat hij door de kracht van de ontplof fing tegen een lantaarnpaal was geworpen. N'DJAMENA/PARIJS/WASHINGTON (AFP/DPA/Reuter/UPI) - President Hissene Ha- bre heeft Libië beschuldigd van het systematisch doden van de burgerbevolking van een oase in het noorden van zijn land. Libische vliegtuigen voerden hun acties boven Faya-Largeau op. Frankrijk is begonnen met de leve ring van luchtafweergeschut aan Tsjaad. Hieraan had N'Djamena dringend behoefte, omdat het zelf bijna niets heeft. Door deze kwetsbaarheid hebben de Libi sche vliegtuigen nagenoeg vrij spel bij het bestoken van doelen in Faya-Largeau. regering voorstander is van een "vreedzame oplossing" voor het conflict in Tsjaad. Ze sprak tegen dat zijn land in deze oorlog de "aanvallende partij" is. In een communiqué staat dat Tripoli zich "neutraal" acht in wat het slechts ziet als "een intern con flict waarbij de Tsjadische fac ties om de macht strijden". De Amerikaanse regering is bang GENEVE - Het Start-overleg over strategische wapens tussen Amerikanen en Russen is giste ren voor twee maanden opge schort temidden van hardnekki ge geruchten dat de Amerikaan se delegatie kampt met een mo rele inzinking. De vierde ronde van besprekingen is afgesloten zonder dat beide partijeen een stap dichterbij een overeen komst zijn gekomen. Op 6 okto ber wordt het overleg hervat. Het Start-overleg tussen de Sowjet- Unie en de VS gaat over de stra tegische lange afstandskernwa pens. door Willem Offenberg Ingewijden wijten het" uitblijven van resultaten onder meer aan een gebrek aan eensgezindheid in de Amerikaanse delegatie. Niet alleen zou het slecht bote ren tussen Amerikaanse onder handelaars onderling, ook de verhouding met Washington zou zijn scheef gegroeid. Tussen het Start-team en de onderhande laars bij INF, het overleg over Euro-raketten, zou een chro nisch gebrek bestaan aan coördi natie. Waarnemers spreken van een ware crisis in het Amerikaanse team dat onder leiding staat van Ed ward Rowny. Terwijl officieel de schijn wordt opgehouden van een glad verlopende professione le operatie onder flexibele in structies van president Reagan, is in werkelijkheid de onenig heid groot binnen het team. Irritaties en meningsverschillen, vooral tussen Rowny en zijn naaste mederwerker, James Goodby, spelen de Russen in de kaart. De bron van deze berich ten zijn medewerkers van Pug- wash, een anti-kern wapenorga nisatie van experts in Geneve die de ontwapeningsgesprekken van nabij volgt: ,,De Russen moeten zich krom lachen en zich in de handen wrijven over zoveel on kunde". Rowny zou Goodby een te slappe aanpak verwijten want hij zou vooruitgang willen tegen elke prijs. Deze irritatie mist zijn uit werking niet op de eigenlijke on derhandelingen. Regelmatig ver liezen de Amerikanen hun ge duld, wat uitmondt in ordinaire schreeuw- en scheldpartijen over en weer. dat als de Tsjadische opstande lingen onder leiding van ex-pre sident Goukóuni Weddeye, de. regering van Hissane Habre uit N'Djamena weten te verdrijven, de leiders in Tripoli de weg vrij zullen hebben om een avontuur lijke en expansionistische poli tiek na te jagen. Waarnemers houden het er op dat als Habre de oase in het noorden die hij zaterdag op zijn rivaal Weddeye heroverde weet te behouden, hij nagenoeg heer en meester is in het verarmde woes tijnland. In Washington heeft het Witte Huis gezegd dat de Verenigde Staten op zo kort mogelijke termijn luchtafweer-raketten van het ty pe Redeye naar Tsjaad zullen sturen. Hier had president Habre om gevraagd. Ook Zaïre heeft hem troepen ter beschikking ge steld. President Mobutu Sese Seko van Zaïre is in de Verenigde Staten aangekomen. Morgen praat hij met president Reagan. Ook zal hij minister van buitenlandse za ken George Bush en verscheide ne leden van het congres ont moeten. De gesprekken met pre sident Mobutu, zullen vooral gaan over de toestand in Tsjaad, zo is uit officiële bron in Was hington vernomen. ROMOLUS Militaire politie arresteert een demonstrant bij de wapenopslagplaats Seneca in Romolus in de Amerikaanse staat New York. Tweeduizend mensen, meest vrouwen, namen daar deel aan een actie tegen de plaatsing van VS-raketten in Europa. Vijftien procent van Amerikanen leeft in armoede WASHINGTON (AFP) - Bijna 15 procent van de bevolking van de Verenigde Staten leef de in 1982 onder de armoede grens die is vastgesteld door de regering. Dit staat in een rapport van Amerikaanse sta tistische dienst dat gisteren werd gepubliceerd. Volgens dit rapport was het aantal armen in 1982 groter dan in 1965. Op een bevol king van 230 miljoen moeten 34,4 miljoen Amerikanen toe komen met minder dan de ar moedegrens die door de rege ring is vastgesteld op 9862 dollar per jaar voor een gezin van vier personen. Dit bete kent een stijging met 8 pro cent vergeleken met 1981. De armoede drukt het zwaarst op de zwarte bevolking. Van hen is 36,5 procent arm tegen 12 procent van de blanken, aldus de statistische dienst. FREJUS (UPI) - Drie campings bij de plaats Frejus aan de Franse Rivie ra zijn getroffen door branden. Bij de bestrijding van het vuur werden zes brandweermannen gewond, van wie twee ernstig. De branden, die door een krachtige wind werden aangewakkerd, verniel den meer dan tweeduizend hectare bos en dwongen ongeveer tweedui zend vakantiegangers de campings te verlaten. Volgens de ANWB zijn er geen Nederlanders bij deze branden betrokken. COLOMBO (Reuter/AFP/DPA/AP) - Op Sri Lanka zijn gisteren achttien leidende figuren van de drie sinds zondag verboden mar xistische partijen gearresteerd, onder wie drie van de Moskou- gezinde communistische partij. De leiders van de andere twee partijen zijn ondergedoken. Op enkele kleinere incidenten na lijkt de rust op het eiland zich te hebben hersteld, aldus een offi ciële zegsman. Zijn informatie is niet van onafhankelijke zijde be vestigd omdat de Srilankese au toriteiten de pers censureren. De Indiase regering heeft berich ten in enkele Britse kranten te gengesproken dat Sri Lanka re den zou hebben te vrezen voor een Indiase invasie vanwege de onlusten. In een verklaring van het hoge commissariaat van India in Lon den werd gezegd: "Er is beslistf niets waar var 1 India van plan aan te vallen", Steun Nederland De Nederlandse organisatie voor Internationale ontwikkelingssa menwerking Novib heeft 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de Tamil-slachtoffers van het geweld op Sri Lanka. De Novib heeft haar speciale giro nummer 555 opengesteld voor hulp aan de Tamils. De organisa tie bezint zich op de manier waarop zij haar werk op Sri Lan ka zal voortzetten "nu onder me deverantwoordelijkheid van de regering de mensenrechten daar fundamenteel worden geschon den". Overigens verscherpte de regering gisteren de perscensuur. Foto en films mogen voortaan niet meer verstuurd worden en journalis ten mogen Colombo niet meer uit. Een journalist van het Ame rikaanse persbureau United Press International Upi, Stewart Salvin, werd uitgewezen omdat hij berichten buiten de censor om had vestuurd. Ook hotels waar buitenlandse journalisten verblijven zijn gewaarschuwd geen persberichten via hun telex te versturen. Yasser Arafat naar Moskou TUNIS/BEIROET (AFP/Reuter) - Yasser Arafat, leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO, brengt begin volgende maand een bezoek aan Moskou op uitnodiging van Sowjet-leider Joeri Andropov. Dat heeft het Palestijnse persbureau Wafa be kend gemaakt. Eerder stelde de PLO-leider een bezoek aan de Sowjet-Unie uit, nadat de PLO-gezant Farouk Kaddoumi er in Moskou kenne lijk niet in was geslaagd de Rus sische regering ertoe te brengen druk op Syrië uit te oefenen om zijn steun aan de opstandelingen in de PLO te stoppen. BEIROET/TEL AVIV (Reuter/ UPI/AFP) - Israëlische troepen hebben een basis van de rechtse christelijke "Libanese strijd krachten" in Zuid-Libanon ont ruimd. Dit hebben Israëlische le- gerwoordvoerdersbuiten Bei roet en in Tel Aviv meegedeeld. Israëlische troepen ontruimden de basis van de "Libanese strijd krachten" in het dorp Kfar Fa- lous, oostelijk van Sidon. Vol gens de woordvoerders kwam het daarbij niet tot incidenten. Maar de radiozender van de christelijke falangistische partij, wier militie de basis gebruikte, meldde dat de Israëlische mili tairen met de geweerkolven de monstranten verspreidden en dat een 50-jarige vrouw daarbij verwondingen opliep. De zender meldde dat de Israëliërs de ka zerne hebben omsingeld en waarschuwde dat ze deze alleen met geweld zullen kunnen ont- De Israëliërs deelden de comman dant van de christelijke militie vorige week mee dat de basis moest worden gesloten. Dit leid de tot demonstraties van falan- gisten en leden van de christelij ke minderheidsgroepering in Zuid-Libanon, die nauw verbon den zijn met de Israëliërs. Maar de Israëlische bezettingsautori teiten in Zuid-Libanon maakten duidelijk dat zij alleen het privé- legertje van de dissidente Liba nese majoor Saad Haddad toe staan als hun enige hulp-veilig heidstroepen in het gebied. Stern-redacteur voorlopig vrij HAMBURG (DPA/Reuter) - De voormalige Stern-journalist Gerd Heidemann die het West- duitse weekblad Stern de verval ste dagboeken van Hitier bezorg de, is gisteren na twee maanden hechtenis voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Volgens de rechtbank is het aan houdingsbevel tegen Heide mann nog van kracht, maar is dit tot nader order door een "ver- schoningsbesluit" opgeheven. Kaping De passagiers van een Boeing- 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pa- nam hebben een man over meesterd die trachtte het toe stel te kapen. De kaper die Spaans sprak werd vastge bonden in een stoel. De ma chine die een lijnvlucht van Miami naar Houston uitvoer de, week niet van de koers af. Begin Slechts eenderde van de Israë lische bevolking beschouwt premier Menachem Begin als de beste kandidaat voor het premierschap. Dit is de uit komst van een opiniepeiling die in de "Jerusalem Post" is gepubliceerd. Ook andere be langrijke ministers uit Be gins kabinet verloren steun onder de bevolking. De enige uitzondering was Moshe Arens, de minister van defen- Slangenzitten Een 41-jarige Westduitser heeft het wereldrecord slangenzit ten gevestigd op 90 dagen. Jürgen Hergert, de eigenaar van een reptielenboerderij in Schladen, heeft drie maan den in een glazen bak van 2,5 bij 2,5 meter gezeten met vijf pofadders, 10 cobra's, vier ad ders, vijf ratelslangen, een tank met piranhas en een kaaiman PARIJS - „Waar zijn de intellectue len gebleven", zo vroegen de so cialistische partijleider Lionel Jospin zich 22 juli in het week blad Le Nouvel Observateur af, „die eens meestreden aan de zij de van links?". En nog geen week later klonk dezelfde wanhopige vraag uit de mond van Max Gal- lo, de woordvoerder van presi dent Mitterrand, toen hij op de eerste pagina van de gedegen Le Monde de zogenaamde linkse in tellectuelen opriep zich „met de politiek te verzoenen" en weer deel te nemen aan de gedachten- strijd. door Rudolph Bakker Jospin en Gallo bleven roependen in de woestijn. De linkse intelec- tuelen deden er het zwijgen toe, al hield de discussie in de pers nog aan. omdat er toch bijna niets anders was om in deze hete zomermaanden over te schrijven. Een boeiende bijdrage tot het the ma leverde de politicologe en vroegere communiste Annie Kriegel in de conservatieve Figa- Annie Kriegel stelt (en zij niet al leen) dat de linkse intellectuelen zich al meteen na de overwin ning van Mitterrand in mei 1981 dood schrokken van het inwij dingsritueel dat de president zich door zijn latere minister voor cultuur Lang had laten aanpraten en waarbij hij onder het oog van de tv-kijkers rozen legde op graven in het Pantheon. Lang heeft veel kwaad gedaan aan het linkse intellectuele „ima ge", aldus Annie Kriegel, die zegt Jack Lang: kwaad gedaan... (Foto AP). dat de 'huidige socialistische en communistische machthebbers „de cultuur van de cenotaaf' hebben ingesteld: de cultuur is tot politiek machtsmiddel geworden, tot manipulator van de geest. Terwijl Max Gallo het doet voorko men of het Franse socialisme nog steeds neerkomt op een anti- staatsindividualisme, is het de laatste twee jaren „aan de macht" in feite uitgelopen op een bekrompen verdediging van ei gen en oude taboes, aldus Annie Kriegel, die zich er over beklaagt dat na de seksuele en andere ta boes uit de jaren van de presi denten De Gaulle, Pompidou en ook nog van Giscard, dit zoge naamd „individualistische" so cialisme er zijn eigen verbods borden voor in de plaats heeft ge zet. Het linkse dagblad Liberation geeft in een artikel over de op komst van een nieuw en kenne lijk onstuitbaar neo-liberalisme, overwaaiend uit de Verenigde Staten van president Reagan, het Verenigd Koninkrijk van pre mier Thatcher en de Bondsrepu bliek van Helmut Kohl, een rechtsargument weer dat in de opgelaaide discussie over de zwijgende linkse intellectuelen vaker wordt gehoord. Zo schrijft het blad: „En hoe kan je nog ver trouwen hebben in een regime dat aan zijn borst een communis tische partij warm houdt wier enige doel het is te infiltreren in de hogere regionen van het lan delijk bestuur en om het nationa le produktieapparaat middels de CGT - de communistische vak bond - te vernietigen. Liberation meent in dit artikel over de linkse intellectuelen dat nu onweerlegbaar vaststaat dat een belangrijk deel van de in mei '81 „aarzelende" op links stem mende kiezer zich weer van het huidige bewind heeft afgewend, dat „rechts" langzaam maar ze ker zijn discrediet kwijtraakt en dat er rekening moet worden ge houden met een nieuwe school van jonge „rechtse" denkers, die best bij de parlementsverkiezin gen van '86 er voor zouden kun nen zorgen dat het linkse experi ment weer ter aarde wordt be steld. Ook Le Monde schrijft in dezelfde trant. „Men maakt zich ongerust over het zwijgen van de linkse in tellectuelen". schrijft het blad, „maar een veel verwarringwek- kender stilte is die van de intel lectuelen van rechts". LONDEN - Een rechter in Belfast heeft gisteren 21 mensen veroor deeld wegens lidmaatschap van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA) en een reeks an dere misdaden waaronder bom aanslagen, moorden en schiet partijen. Nog eens 17 mensen ho ren vandaag hun vonnis in dit grootste en meest langdurige proces in de moderne geschiede nis van Noord-Ierland. door Henk Dam Alle 38 verdachten, 33 mannen en 5 vrouwen, onder wie een vrouw van 70 jaar oud, staan terecht op basis van beschuldigingen van een overloper van de IRA, Christopher Black. Het proces is voor Noord-Ierland van groot ju ridisch belang, omdat het de rechtmatigheid van via overlo- IRA-leden veroordeeld in monsterproces Het is bovendien nog nooit voorge komen, dat zoveel IRA-leden te gelijkertijd in de beklaagden bank stonden. Ze staan terecht op beschuldiging van in totaal 182 aanklachten, die verkregen werden nadat overloper Christopher Black gedurende 15 dagen in de getuigenbank ver klaringen had afgelegd. Het proces, in het gerechtsgebouw in het centrum van Belfast, is omgeven met de meest uitge breide veiligheidsmaatregelen die denkbaar zijn. In de zaal heeft de afgelopen dagen de helft van de aanwezigen uit zwaarbe wapende politiemensen bestaan. De rechter droeg een kogelvrij vest, en had een lijfwacht naast zich. Christopher Black heeft aan een groot aantal van de in het ge rechtsgebouw ter sprake geko men misdaden zelf meegedaan. Hij heeft zich onder meer bezig gehouden met moorden en bom aanslagen, en de rechter noemde hem „een gevaarlijke en meedo genloze terrorist". Dat neemt niet weg, dat Black zelf niet veroordeeld zal worden. Hy heeft in ruil voor zijn verklarin gen gratie gekregen, en is door de Britse autoriteiten naar een onbekende plaats buiten het land gebracht, om aan wraakac ties van de IRA te ontkomen. WASHINGTON (UPI/DPA) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, en de minister van handel, Malcolm Baldrige, hebben een versoepeling aanbevolen van het verbod op de ex port van uitrusting voor de olie- en gasindustrie in de Sowjet-Unie. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, gisteren bevestigd nadat er berichten van dien aard waren verschenen in de New York Times. Speakes verklaarde nadrukkelijk dat president Rea gan nog geen beslissing heeft genomen. Wel zou de president geneigd zijn het verbod gedeeltelijk op te heffen, ook al is de minister van defensie, Caspar Weinberger, daar sterk tegen. Het verbod op de export van hoogwaardige appara tuur werd in 1978 ingesteld door de regering Carter naar aanleiding van de inhechtenisneming van twee Russische dissidenten. De maatregel werd ver scherpt in januari 1980 toen de Sowjet-Unie Afgha nistan was binnengevallen. Er werd toen ook een embargo op de levering van graan gelegd. Vorig jaar verbood Reagan Amerikaanse bedrijven de uitvoer van apparatuur voor de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa. Dat verbod gold ook voor Europese bedrijven die uitrusting in licentie ver vaardigden. In november vorig jaar werd het verbod voor de Europese ondernemingen opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6