WORDT DE ZOMER ECHT LEKKER. 4! Horeca-proef op zijn vroegst pas eind van dit jaar 13 'T 50 Leiden uit de lucht gezien (1) Inspraak vergt veel tijd HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 LEIDEN Delen van Leiden, War mond en Oegstgeest op één foto en zo dicht bij elkaar, dat annexa tie-lustige stadsbestuurders er wel van moeten watertanden. Maar laten ze zich eerst maar eens bezighouden met het gebied dat centraal op deze foto staat: het Schuttersveld. Rechts van de spoorlijnen en aan weerzijden van de Schipholweg (voorheen Oegstgeesterweg) strekt zich een kale vlakte uit, waar Leiden veel van de verloren gegane werkgele genheid hoopt te heroveren, zij het dat de voormalige fabrieks arbeider dan wel een cursus voor kantoor moet volgen. Want dat is de toekomst van het Schutters veld: kantoorbebouwing, aange vuld met een plukje woningbouw en waarschijnlijk een hotel. Plannen die hun kracht vooral hopen te ontlenen aan de spoor lijn die in de lenge-richtibng van de hele foto te zien is. Die loopt namelijk van en naar Schiphol. Een gedetailleerde beschrijving van de foto levert verrassende conclusies op over wat er zo op het oog allemaal binnen de af stand van een forse steenworp bij elkaar blijkt te liggen. Linksonder zien we nog net een stukje Stationsweg de hoek om gaan. Daartegenover: het cen traal station met daarboven een eigentijds uitgedoste fietsenstal ling met wat auto's voor de deur en een aan de andere kant van de weg (hier nog Stationsplein gehe ten) een flatgebouw dat als her kenningspunt menig treinreizi ger de zekerheid geeft dat hij in Leiden is. NZH We rijden het Rijnsburger viaduct onder de spoorlijnen door en zien links nog net een gedeelte van de Rijnsburgweg met daaraan grenzend een langwerpig com plex: de werkplaatsen en de ga rages van de NZH, waar de bus sen 's nachts uitrusten van de om leidingen in het centrum van Lei den. Bepalen we ons nu voorlopig even tot het gebied ter linkerzijde van de spoorlijnen. Naast de NZH-ge- bouwen ligt een straat met aan weerszijden aanvankelijk deftig ogende herenhuizen, vervolgens schoolgebouwen en daarna flats: de Boerhaavelaan. De Boerhaav- elaan vormt een kruising met een straat die achtereenvolgens Van Swietenstraat en Eijmerspoel- straat heet. Evenwijdig aan de Boerhaavelaan lopen respectie velijk de Mariënpoelstraaten de Braassemerstraat. De Eijmer- spoelstraat komt uit op de Kager- straat en linksboven daarvan, geheel aan de linkerkant van de foto herkennen we het Diacones- seJihuis. Kagerstraat en Böer- haavelaankomen uit op een door bomen omgeven weg: de Zwei landlaan. Tussen al deze straten in schoolcomplexen: Agnes op de hoek Eijmerspoelstraatl Kager straat, Louise de Coligny op de hoek Kagerstraat/Zweilandlaan Leiden ADVERTENTIE Hadden we tot nu toe al niet te klagen over deze zomer, met deze aanbieding kan ie hele maal niet meer stük. Zes overheerlijke vanillehoorns in familiepak: &5Ü LEIDEN - De horecaproef, waarbij vijftien Leidse cafés op vrijdag of zaterdag tot drie uur mogen openblijven, laat voorlopig nog even op zich wachten. De proef, waarvoor het plan vorig jaar november al uit het hoofd van burgemeester Goekoop ontsproot, zal vrijwel zeker pas eind dit jaar kunnen ingaan. Bonaventura bij de Mariënpoel- straat en De Leidse ter weerszij den van de Boerhaavelaan, tus sen herenhuizen en flats in. Boven dit bebouwde gedeelte wordt het uitzicht weidser. Boven het Diaconessenhuis zien we de voet balvelden van Lugdunum en UVS. Daarlangs, uitkomend op een viaduct loopt de Oegstgees terweg. Ten noorden daarvan ge-1 rekend van de spoorlijn af achtereenvolgens: de molen bij cle Herdersbrug. het bomenrijke Heempark, daarboven de Haar- lemmertrekvaart met daaraan grenzend het regionaal woonwa gencentrum. Links van de verder naar boven slingerende Haar lemmertrekvaart eerst een open terrein. Dat is de ijsbaan van Oegstgeest althans 's winters) en vervolgens weer een dichtbebost gebied: Kasteel Oud Poelgeest en omgeving. Ten noorden daarvan bevindt zich zwembad Poelmeer en links ervan de Abtspoelweg. De flink uitgevallen plas linksbo ven is de veelbesproken Put van Menten. Aan de Haarlemmer- trekvaarf ontdekken we, linksbo ven het woonwagencentrum nog een jachthaven en vervolgens rechts een grotendeels ongerept gebied: de Kwaak. Postkantoor We gaan naar het gebied ter rech terzijde van de spoorlijn en be ginnen ojideraan. Rechts van de eerder genoemde kantoorflat: nog een kantoorcomplex en ver volgens de de school De Twee Sleutels; rechtsonder: de Valk- brug. De weg die uitkomt op het Rijnsburger viaduct vormt het begin van het Schuttersveld, in tweeën gehakt door de Schiphol- LEIDEN - Uit een woning aan de Hoge Rijndijk is gisteravond een videorecorder en een portemon nee gestolen. De insluiper ging er tevens met de auto van de be woner - een groene renault zes (kenteken 27-HM-17) - van door. In de portemonnee bevond zich twintig gulden en een giro- toep. De woonbebouwing rechts van het Schuttersveld is de Mare- dijkbuurt. Aan de noordkant van het Schuttersveld, tussen spoorlijn en Schipholweg de eni ge bouwactiviteit die vooralsnog zichtbaar is: het toekomstige postkantoor dat er bijligt als een herberg in de woestijn. De Willem de Zwijgerlaan loopt er aan de noordkant langs: rechts daarbo ven de wijk Groenoord met één gebouw dat er dank zij de schoor steen uitspringt: de vuilverbran ding. Noordwaarts gaand is ge heel rechts nog net een hoekje van het industrieterrein in de Meren- wijk te zien, daarna de nieuwe brandweerkazerne en daarna een aantal woonhuizen: het nu nog Warmondse deel van de Me- renwijk. Vervolgens strekt zich aan de bovenkant van deze foto rechts van de spoordijk een wa terrijk gebied uit: het begin van Warmond. De gemeenteraad heeft in mei wel iswaar ingestemd met de horeca proef, maar de inspraak vergt nu veel tijd. Tegenstanders van de horecaproef moeten nog gele genheid krijgen hun ongenoegen met het latere sluitingsuur ken baar te maken. Ambtenaar C. van Viegen zet de hele gang van zaken op een rijtje. "In juli is de inspraakcommissie geïnstalleerd. Die kan dan in sep tember, want we zitten hier ook met de vakanties, aan de slag met het inspraakreglementje dat we hebben opgesteld. Wanneer de commissie dat reglement be keken heeft, moet de burgemees ter het nog goedkeuren". In oktober krijgen de buurtbewo ners dan een berichtje thuis en kan het indienen van bezwaren beginnen. Mocht blijken dat er erg veel bezwaren zijn, dan be- Na aanrijding doorgereden LEIDEN - Een 26-jarige automo bilist uit Leiden is vannacht om streeks half vijf op de Haarlem merweg door de politie aange houden. De man kreeg op de Ma- resingel, waar hij zeer hard reed, een stopteken, maar negeerde dat. Na een korte achtervolging wist de politie de auto tot staan te brengen. Toen bleek niet al leen dat de Leidenaar onder in vloed van alcohol verkeerde, maar tevens dat zijn auto bescha digd was. Nader onderzoek leer de dat de automobilist kort tevo ren in de Lindelaan in Leider dorp een geparkeerde wagen had geramd en na de aanrijding was doorgereden. staat de kans dat de gemeente ook nog een hoorzitting organi seert. Daarnaast kunnen de veer tig cafés die niet aan de horeca proef mogen meedoen nog voor vertraging zorgen door tegen de weigering in beroep te gaan. Ten slotte brengt burgemeester Goekoop de kwestie horeca proef mét de inspraakresultaten terug naar de gemeenteraad. "Als die dan positief besluit kun nen de aangewezen cafés een jaar lang proefdraaien met het la tere sluitingsuur", zegt Van Vie gen. "Tenzij de raad natuurlijk aan Goekoop vraagt om de zaak nog eens te bediscussiëren. Bij voorbeeld wanneer er erg veel bezwaarschriften zouden zijn in gediend". Ln de kans daarop lijkt groot, wan neer bedacht wordt hoeveel be zwaren er nu al bij de gemeente zijn gedeponeerd. Namelijk die van veertig bewoners en de buurtvereniging van Pancras West, die van buurtcomité Noordvest, van een Breestraat- bewoner 'namens 22 anderen', van het buurtcomité Academie- wijk en tenslotte van de beleids groep stadsvernieuwing. De af deling Leiden van Horeca Neder land heeft verder laten weten meer voor een horeca-proef voor alle Leidse cafés te zijn. Voorzitter Visscher van Horeca Nederland, afdeling Leiden, zegt niet op een paar weekjes te kij ken wanneer het om de horeca proef gaat. "Die zaak sleept nu al zolang, dan komt het er niet meer zo op aan. Het belangrijk ste vind ik dat de gemeenteraad voor de proef is. Dan heb ik het volste vertrouwen, en verwacht ik ook, dat de horeca-proef er in ieder geval komt". Aan Morskade Kamerverhuur in huis niet toegestaan LEIDEN De heer C.T. Meijer uit Zaandam, eigenaar van de wo ning Morskade 1, mag dit huis niet voor kamerverhuur gebrui ken. Dat hebben GS besloten. Het dagelijks bestuur van de pro vincie stelt de gemeente Leiden in het gelijk, dat het hier om een goede en goedkope eensgezins woning gaat, waaraan in Leiden een onmiskenbare behoefte be staat. Meijer verwierf het huis in 1973 uit de erfenis van zijn vader. Tot juni vorig jaar bleef zijn moeder in het pand wonen, toen verhuisde zij naar een bejaardentehuis. Omstreeks die tijd verhuurde de familie Meijer enkele kamers aan studentes. De bedoeling is dat Meijer er na zijn pensionering, over enkele jaren, zelf gaat wo nen. De kamerverhuur is daarom maar tijdelijk, zo verweerde hij zich. De gemeente voerde echter aan dat er ook woningzoekenden zijn, die wel aan de regels voor de woonruimteverdeling voldoen, en die ook bereid zijn een tijdelij ke huurovereenkomst aan te gaan. Het huis aan de Morskade is uitstekend geschikt voor ge- zinsbewoning, in goede staat en een huur van ten hoogste 540 gulden in de maand zou redelijk zijn, aldus de gemeente en de provincie. door JAAP VISSER pas. Geldig t/m 10 augustus 1983. LEIDEN - Een open stalen ple- zierbootje is zondagnacht gesto len uit de Zijl nabij het Joppe- pad. De vier meter lange boot lag met een kettingslot aan een paal. Het slot bleek te zijn doorge knipt. De rechtmatige eigenaar was de boot juist aan het op knappen. Obstakels in tunnel gelegd LEIDEN - Twee Leidse jongens hebben vannacht een uitbrander van de politie gekregen. De knul len, 17 en 18 jaar oud, hadden te gen het middernachtelijk uur bakstenen en hekken neergelegd in de tunnel onder de Hoge Rijn dijk en stonden op een afstandje te kijken, hoe fietsers en brom fietsers over de obstakels ten val zouden komen. Voor zover be kend hebben zich geen ongeluk ken voorgedaan. Na een 'stevige onderhouding' op het politiebu reau werd het tweetal naar huis gezonden. De politie merkt ove rigens op dat de beide ouderpa ren van de jongens op vakantie waren; de jongens waren beide alleen thuis. Afdelingsbestuurders van Horeca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klan ten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walenkamp ooit smalend "het Staphorst van het westen" genoemd, dan zoal te bieden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de geschoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keukens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel vier over een kroeg aan de Haarlemmerstraat waarvan de eigenaar en zijn klanten zojuist het eeuwfeest hebben gevierd en waar de 'Club der verlepten' haar glorietijd beleefde. Oudejaarsavond heet er 'plopperavond' en loopt steevast uit de hand met als gevolg dat menige stamgast de jaarwisseling niet eens meer bewust meemaakt. Café de Ver gulde Kruik kent een rijke historie en de man die er alles van af weet is eigenaar Hans Seisveld. Volgens de vaste klanten net zo prettig gestoord als zijzelf. "Van horen zeggen", weet 'Seis' dat zijn grootvader is 'geflikt' toen hij het café overnam van de eerste eigenaar, ene meneer Roodenburg. "Mijn opa was biljartmaker in Almelo en daarnaast had hij een café in Epe. Maar als rooms-katholie- ke jongen kwam hij in zo'n protestants-christelijk dorp niet aan de bak. Hij zocht wat anders. Hij had twee cafés op het oog. Eén in Den Haag en dan de Vergulde Kruik. Het werd dus de Vergulde Kruik omdat toen opa Seisveld er een kijkje ging nemen op een door deweekse dag de zaak stamp vol zat. Maar die meneer Roo denburg, die wist dat m'n grootvader die dag zou komen, had .allemaal werklozen ge huurd en in z'n zaak gezet. De eerste dag dat opa Seis open was, kwam er één klant en dat was geloof ik nog de postbode ook. Die hebben ze toen maar een drankje aangeboden". In 1953 overleed opa Seis waarna Theodorus Seisveld de zaak overnam. "Mijn vader was een hele strenge kroegbaas", weet Hans zich te herinneren. "Op zaterdag en zondag werd er bij voorbeeld niet gekaart of ge dobbeld. Dat was traditie. Het had niets met geloof of zo te maken, maar in de tijd dat m'n opa hier nog stond, liep het nog wel eens uit de hand wan neer het op zaterdag of zondag erg druk was. Dan was het van: 'Joh, ik heb er nog een tegoed van Piet' en dat was niet meer bij te houden. Mijn opa heeft het kaarten en dobbelen toen verboden en die traditie is tot voor kort gehandhaafd". De Zwaluw Een andere Kruik-traditie is de vrije woensdag. Een dag waar op de Zwaluw, de reisvereni- ging van de Vergulde Kruik, haar uitstapjes organiseerde. Die varieerden van viswed strijden in de singels tot tripjes naar de Efteling. Hans Seis veld diept van onder de tap kast nog een vergeelde foto op van een gezelschap dat voor een bus poseert. "Toen zijn ze met z'n allen een weekje naar Oostenrijk geweest". De Zwaluw is inmiddels een reis- vereniging in ruste. Hans Seis veld en de stamgasten Karei Bösche en Rob Paardekoper herzagen de statuten voor het laatst in 1979. 'Rob Paard' weet zich nog precies te herinneren hoe dat ging. "We hebben ze bezegeld met echt bloed. Ge gild hebben we. Van de lol en van de angst want zulke hel den waren we nu ook weer niet. We hebben het bloed echt uit onze armen moeten per- Hans Seisveld: "We hebben de naam van de Zwaluw toen ge bruikt, omdat we als Club der Verlepten overal werden ge weigerd. Niet zo verwonder lijk, want we hadden een keer een heel hotel uitgewoond in Zandvoort. Toen hadden we een bakfietsenrace georgani seerd naar het autocircuit. Wat een feest was dat. Het liep zo uit de hand dat we 's nachts eentje om z'n middel moesten grijpen omdat hij van dertien hoog het raam uit wilde sprin gen. Hij had zoveel drank op dat hij dacht dat-ie kon vliegen. We hadden ze trou wens wel gewaarschuwd hoor, daar in Zandvoort, dat er een zooitje ongeregeld zou komen. Maar dat was geen punt. We waren welkom. Nou, dat heb ben ze dus geweten". "Maar ja, dat is allemaal ge weest", mijmert stamgast Paardekoper. "Er worden nu alleen nog maar tennistoer nooien en auto-puzzelrally's georganiseerd. De mensen zijn tegenwoordig allemaal veel te serieus. Het zal de tyd wel zyn". Een traditie die niet verloren is gegaan, is 'plopperavond'. "Da's oudejaarsavond en dan zijn we tot acht uur open. Stampend druk is het dan. We schenken dan van die namaak- champagne met plopkurken". Paardekoper: "Het is wel eens gebeurd dat ik hier om half ne gen werkelijk als een dubbeltje de deur uitging en dat ik tij dens de jaarwisseling vrolijk lag te snurken". Seisveld: "Je bent de enige niet geweest". N oodgedwongen Hans Seisveld (37) nam de lei ding van de Vergulde Kruik in 1970 noodgedwongen op zich. "Na de ULO haalde ik het di ploma 'Café en aanverwanten' en toen ben ik, na een tijdje bij m'n pa te hebben gewerkt, naar Zuid-Frankrijk gegaan. Maar in 1970 overleed m'n va der en korte tijd later ook m'n broer Rik. M'n andere broer George had er geen zin meer in en ging de zaak uit. Ja, en toen werd ik door m'n familie opge trommeld en moest ik de zaak overnemen, hoewel ik daar weinig trek in had. Ik vind het eigenlijk nog niet geweldig hoor. Vandaar dat ik me zo min mogelijk achter de bar laat Hans heeft meer plezier in het i het klassiek Fran se eethuisje La Calandre dat achterin het café is gelegen en dat hij in 1974 tot een bistro ombouwde. Zijn vrouw Coxy Makkenze: "Hans is een fan tastische kok, echt waar". Rob Paardekoper: "Klopt, alleen loopt hij altijd als een waanzin nige met van die hete kruiden te smijten. Wanneer ik hier een keertje eet dan zit ik altijd te zweten als een otter en een week later ben ik nog aan de dunne". Overigens is het bezoek aan La Calandre de laatste jaren schrikbarend teruggelopen. De tijden dat je moest reserve ren om bij Hans Seisveld te kunnen eten en dat hij drie vaste krachten in de bistro had lopen, zijn voorbij. "Ik denk dat het te wyten is aan een aan tal factoren", denkt Seisveld hardop. "De algemene econo mische malaise en de slechte parkeermogelijkheden hier in de buurt zijn volgens mij de belangrijkste oorzaken. Maar daarnaast hebben er ook men sen een hekel aan om eerst door een café te moeten voor ze in een restaurant komen". Hork Omdat Hans Seisveld niet zelf achter de bar staat, heeft hy al tijd een barkeeper in dienst ge had. "In zeer korte tijd heb ik er heel wat versleten, totdat ik een jaar of acht geleden op Hendrik Zwaan stuitte. Die staat er nog steeds. Het is een vreselijke hork, maar een ge weldige barkeeper". Rob Paardekoper: "Als er ie mand binnenkomt die alleen maar stinkt naar de drank van een ander café, dan flikkert Hendrik hem er zonder pardon uit". Rob's vriendin Indra: "Ja en vrouwen zou hij het liefst ook het café uit flikkeren. Als er iemand een rondje geeft dan slaat hy vrouwen over". Hans Seisveld: "Ja, maar er is hier nooit bonje. Als er vrouwen in een café zijn, dan gaan de man nen op jacht. Dat is de stelregel van Hendrik". Rob Paardekoper: "Buitenlan ders en jonge gasten krygen by Hendrik niet eens de kans om wat te bestellen. Duitsers laat hy bijvoorbeeld gewoon zitten en tegen jongeren zegt hy dat ze buiten moeten gaan spelen. Als zo'n aap dan zegt: 'Maar ik ben al negentien', dan zegt Hendrik gewoon: 'Niets mee te maken want hier moet je 21 zijn'. Inderdaad, een hork maar wel een kei van een barkee per".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3