Zomer '83 Strijd om legaliseren ligplaatsen gaat door Meer gemeenten gevraagd om geld voor dierenpark Warmonders vechten ultimatum provincie aan Stafgebouw Jelgersma blijft voorlopig staan 'Krakers' bleken vandalen PAGINA 2 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 Bijdragen Wim Wegman Henk van der Post Bremnier voorspelt Het weekeinde belooft weer goed weer te brengen. Dat ver moedt tenminste onze ama teur-meteoroloog kapper Bremmer uit Valkenburg aan den Rijn. Morgen wordt het weliswaar niet warmer dan een graad of 19, maar vrijdag en de dagen erna kunnen weer ge rangschikt worden onder de warme dagen. Dat wil zeggen: temperaturen oplopend tot zo n 25 graden Celsius. Dat betere weer wordt veroor zaakt door het hoge drukge- bied dat zich reeds boven Ier land bevindt. In het weekeinde zal dat hoge drukgebied zich over heel West-Europa uit strekken. Een zachte wind waait de komende dagen uit het noordwesten, later moge lijk vanuit het oosten. Jan Heemskerk winnaar De Burcht ronde' RIJNSBURG - Jan Heemskerk is gisteren winnaar geworden van de Rijnsburgse 'De Burch tronde', een wielerwedstrijd over drie etappes waarvan de laatste zoals gewoonlijk wordt verreden tijdens de Rijnsburg se feestweek. Jan Pieter Ten- sen legde in het eindklasse ment beslag op de tweede plaats en Erik Kordelaar is der de geworden. Tensen won gis teren na een spannende race (zie foto) de laatste etappe, maar dit was niet genoeg om Heemskerk van de eerste plaats te verdringen. De wed strijd werd overigens 'ontsierd' door een kleine valpartij, ont staan door een niet aangelijnde hond die het parcours op liep. Bij de pupillen-meisjes heeft Ka rin van Delft beslag gelegd op de eerste plaats in het eind klassement terwijl Bram van de Eijkel dit deed bij de pupil- serveren volgens hen steeds vroeger een kampeerplaats. Bij veel campings kan al per 1 ja nuari een plaats worden be sproken en volgens De Jonge van 'Club Soleil' is het die dag een "gekkenhuis". Dit staat overigens in schrille tegenstel ling tot de ervaringen van de hotelhouders. Zij merken juist dat klanten hun kamer steeds later boeken. Verder wordt door verschillen den opgemerkt dat de Neder landers duidelijk hun vakan ties dichter bij huis gaan vie ren en dat fietsvakanties steeds populairder worden. De Katwijkse campingbaas Vooys: "Het trekken met de tent zoals je dat vroeger zag, komt er weer helemaal in". Drukte De meningen van de beheerders over het tijdstip waarop de gro te drukte is begonnen, lopen uiteen. De Jonge van 'Club So leil' zegt dat het bij hem eerder drukker werd dan vorig jaar. "We kregen al vroeg een grote toeloop van Duitsers, iets dat nog nooit is gebeurd en waar we dus ook helemaal geen re kening mee hadden gehou den". J. de Wit van de gelijkna mige Noordwijkse camping en de beheerders van de twee ge meentelijke kampeerterreinen in Katwijk menen juist dat de grote stroom kampeerders dit jaar later op gang is gekomen omdat ook de schoolvakanties in het westen van Nederland dit jaar later zijn begonnen. Maar daarbij wordt wel de ver wachting uitgesproken dat het ook langer druk zal blijven. Vooys weet tot slot nog een type rend verschil tussen een Duit se en een Nederlandse kam peerder. Hollanders zijn vol gens hem vrij ongevoelig voor het weer terwijl een Duitser het na een paar dagen slecht weer meestal voor gezien houdt. "Een Hollander blijft dan dapper staan", aldus de Katwijkse campingbeheerder. len-jongens. Jolanda Grimber gen eindigde uiteindelijk als eerste bij de junioren-meisjes en Aad Grimbergen kwam als overwinnaar uit de strijd van daan bij de junioren-jongens. W. Schelvis wist bij de vetera nen in het eindklassement alle andere wielrenners achter zich te houden. Behoefte in streek aan dubbel aantal campings KUST- EN BOLLENSTREEK - "Een Duitser bespreekt niet. Die komt pas naar een cam ping als het mooi weer is en daardoor stoot hij wel eens zijn hoofd. Ik ken een kampeerder die langs de kust vier uur lang heeft gezocht naar een plaatsje. Dat is natuurlijk erg triest", zegt C. Vooys, beheerder van de gemeentelijke camping 'De Zuidduinen' in Katwijk. De campings langs de kust verto nen het vertrouwde beeld. Bij na overal hangt het bordje 'vol'. Het merendeel van de kampeerders dat geen plaats heeft besproken, komt nog maar zeer moeilijk aan een plekje. Alleen voor de zoge naamde 'trekkers' wordt op de meeste kampeerterreinen nog wel een stuk grond vrijgehou den. Ondanks de grote drukte spre ken echter maar weinig cam pinghouders van een 'topjaar' want daarvoor is het voorsei zoen te slecht geweest. De ach terstand inhalen is er voor de campinghouders niet bij. Want daarvoor zouden er meer men sen op de kampeerterreinen moeten worden toegelaten en die zijn nu al overvol. J. de Jonge van Club Soleil is de enige die het over een 'topjaar' heeft. Volgens hem was de be zetting tijdens het voorseizoen op zijn camping niet slecht en in het hoogseizoen heeft hij tot dusver 20 procent meer klan ten dan vorig jaar. Daarbij moet wel worden vermeld dat hy dit jaar een extra veld in ge bruik heeft kunnen nemen. Hopeloos "Als het aan mij ligt, heb ik liever mooi weer in het naseizoen en het voorseizoen. Want daar moeten we het toch van heb ben", zegt mevrouw B.J. Beu gelink, echtgenote van de be heerder van de andere ge meentelijke camping in Kat wijk: 'De Noordduinen'. "In het hoogseizoen komen de mensen toch wel. Het weer is dan helemaal niet zo doorslag gevend als veel mensen den ken. In februari was de cam- Vroeger Enkele tendensen die al in voor gaande jaren zijn opgemerkt dringen steeds sterker naar vo ren, zo kan uit de woorden van de campinghouders worden opgemaakt. Nederlanders re- ping al volgeboekt voor het hoogseizoen. Maar, ondanks het slechte voorseizoen heb ben we niet te klagen", voegt ze er geruststellend aan toe. Vrijwel alle campinghouders in de kuststreek hebben gemerkt dat er een veel grotere vraag naar kampeerplaatsen is dan vorig jaar. Mevrouw A. de Haas-Kromhout van de Rijns burgse camping 'De Konings hof: "Al waren er in de streek twee keer zoveel camping, dan nog zouden ze allemaal vol ko men". Katwijker Vooys zegt het zelfs "hopeloos" te vinden om voortdurend nee te moeten verkopen. AGENDA WOENSDAG Leiden Breehuys - optreden van een band, 19- 00.00 uur. Stats jongerencentrum - sport en spel, 15-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, films: 'Himalaya', 11.30 uur; 'De Koning en de Maan', 14.30 uur; 'Ghurka Country', 15 uur; 'Bhu tan. Troon der Goden'. 16 uur. Hooglandse Kerk - pauzeorgelconcert, Anja van der Ploeg, 12.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 20 juli tot 5 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. KETEN MOGEN - De twee hou ten keten van politiehondenver- ëhiging "Een mooi streven" op het terrein aan de Katwijkseweg in Wassenaar hoeven daar van de Raad van State niet weg. Daar mee druist dit college in tegen een besluit van de gemeente Wassenaar, die de twee keten verwijderd wil zien omdat de aanwezigheid ervan strijdig zou zijn met het bestemmingsplan. "Een mooi streven" bestrijdt dit omdat de keten verrijdbaar zijn. Bovendien, zo stelt de vereni ging, is er van landschapsontsie ring nauwelijks sprake vanwege hoge bomen die eromheen staan. Staatsraad Troostwijk acht de af wijzende beslissing van de ge meente Wassenaar overdreven en heeft dit besluit thans dan ook vernietigd. i de Ringsloot die volgens de provincie moeten (foto Holvast! jrtyT-Av"; Na weigering Zoetermeer REGIO - Omdat de gemeente Zoetermeer heeft geweigerd om de haar gevraagde 24.500 gulden bij te dragen aan het reddings plan voor Dierenpark Wassenaar heeft de provincie vandaag Delft, Leiderdorp, Noord wijkerhout, Oegstgeest. Rijnsburg, Sassen- heim. Voorhout. Warmond en Zoeterwoude gevraagd dit gat op te vullen. Het gaat om een een malige subsidie van 35 cent per De genoemde gemeen- OEGSTGEEST - Het in zeer slechte staat van onderhoud ver kerende hoofdgebouw van de Jelgersmakliniek aan de Ende geesterstraatweg in Oegstgeest zal nog minstens twee tot drie jaar blijven dienen als stafge bouw. In het gebouw werken momenteel vijftien mensen waaronder drie hoogleraren, drie psychiaters, zeven artsassisten ten en een tweetal maatschappe lijk werkers. Wat er daarna met het monumenta le pand gaat gebeuren is onzeker. Volgens directeur medische za ken van Endegeest. A.J. La- meyn, zal het voortbestaan van het gebouw vooral afhangen van de vraag of er een bestemming voor gevonden kan worden. La- meyn: "wanneer het contract met de universiteit over driejaar afloopt, is er nog van alles denk baar. Maar het plan om er stu denten in te huisvesten stuit op grote bezwaren van de universi teit". Vast staat dat Endegeest het voor maligc hoofdgebouw niet meer zal gebruiken "Wij hebben een overcapaciteit aan gebouwen en een eventuele overplaatsing van boekhouding en administratie, van het kasteel naar het stafge bouw. is evenmin wenselijk. Want dan zouden we 'halve' ge bouwen in stand moeten hou den". Belangrijkste reden waarom Ende geest het gebruik van het hoofd gebouw afwijst zijn de hoge kos ten die eraan zijn verbonden "Wij kunnen het gebouw onmo gelijk in stand houden. Het ach terstallige onderhoud is zo groot dat dit ten laste zou gaan van on ze eigen onderhoudspot en die is toch al krapjes". ten zijn ooit eens in een provin ciaal rapport over toerisme ge noemd als leveranciers van be zoekers van het dierenpark. De bijdragen zijn nodig om het met sluiting bedreigde dierenpark van de ondergang te redden. Eer der hebben al Den Haag, Leiden, Rijswijk. Katwijk, Leidschen- dam, Noordwijk. Wassenaar, Nootdorp en Voorschoten toege zegd de subsidie te zullen verle- De provincie zelf heeft al 1,8 mil joen gulden gereserveerd om het dierenpark-nieuwe-stijl van de grond te krijgen. Nog geen posi tieve beslissing is binnen van het ministerie van landbouw en vis serij dat in de nieuw op te richten bv Dierenpark Wassenaar ruim 2,5 miljoen gulden moet bijdra gen "Maar de onderhandelingen met het ministerie geven reden tot optimisme", aldus een woordvoerder van de provincie gistermiddag. In de nieuwe bv zal de overheid een meerder heidsbelang krijgen. De huidige eigenaar van het park, de familie Louwman, blijft deelhebben in de nieuwe opzet. In totaal is voor de renovatie van het dierenpark 5,5 miljoen gul den nodig. Van dit bedrag zullen achterstallig onderhoud worden betaald en enkele nieuwe gebou wen in het park worden neerge zet. Het Dierenpark Wassenaar zal naar voorbeeld van het Noor- der dierenpark in Emmen wor den heringericht. WARMOND - Campingei genaar en veehouder F. Vergeer uit Warmond trekt zich niets aan van het ultimatum dat de pro vincie hem heeft gesteld om twaalf ligplaatsen te verwijderen die hij in de Hofleede en de Zandsloot voor de boten van zijn gas ten heeft aangelegd. Hij zou dat binnen 60 dagen moeten doen maar "ik laat ze rustig liggen en vecht de zaak verder uit bij de Raad van State", zegt hij zonder ook maar een schijntje angst in zijn stem. Vergeer maakt samen met J. van Egmond en W. van der Geest deel uit van een groepje van drie Warmonders dat vorig jaar rond deze tijd een bezwaarschrift in diende tegen de weigering van de provincie om het trio een ont heffing te verlenen. Bedoeld wordt een ontheffing op grond van de Plassenverordening Zuid-Holland op het verbod om aanlegplaatsen te exploiteren in genoemde wateren, alsmede in de Ringsloot van de Hemmeer- polder De drie, die zich laten vertegen woordigen door één en dezelfde advocaat, voerden in het be zwaarschrift aan dat ze al zo'n vijftien jaar eigenaren van ple ziervaartuigen de mogelijkheid om af te meren bieden en dat daartegen nog nooit actie is on dernomen, door welke autoriteit dan ook. Tevens achtten Vergeer c.s. de aanlegplaatsen "niet ont sierend of storend" in het water gebied. Geen boodschap Na het indienen van het bezwaar schrift gebeurde er een jaar lang niets. Vorige week echter be richtte de provincie dat ze geen enkele boodschap heeft aan het verweer van de drjp veehouders. Ze krijgen dan ook geen onthef fing. In haar argumentatie ver wijst de provincie onder meer naar uit 1976 stammende lucht foto's, voor een deel vervaardigd door de Warmondse waterpoli- tie. Uit deze kiekjes blijkt dat er in dat jaar nog geen sprake was van afgemeerde pleziervaartui gen op de betreffende wateren. Op foto's van een jaar later even wel zou een "wildgroei" van ple ziervaartuigen, afgemeerd aan particulier terrein, waar te ne men zijn. En het beleid van de provincie is erop gericht die wildgroei aan te pakken omdat het onbeperkt creëren van aan legplaatsen en meerpalen het watergebied ontsiert en onbruik baar maakt. Vergeer begrijpt helemaal niets van de foto's. "Ik ben nu 42 jaar en weet niet beter dan dat er hier altijd boten hebben gelegen. Dus waar de provinvie de jaartallen '76 en '77 vandaan haalt is mij een groot raadsel". Volgens Vergeer zijn de aanleg plaatsen die hij en zijn collega's exploiteren in de loop der jaren ook noodzaak geworden, al was het alleen maar voor eigenaren van wat kleinere bootjes. "Onze aanlegplaatsen zijn voor gewone mensen tenminste nog een beetje te betalen. Mijn tarieven liggen tussen de drie- en vierhon derd gulden. In de jachthavens worden aanleggelden van tussen de 1000 en 1500 gulden gevraagd. En eigenlijk hebben wij nog meer te bieden dan de jachtha vens. Waarom? Mensen die hier afmeren kunnen rustig cp hun boot blijven zitten. Dat kan in de jachthavens niet, daar liggen al die boten stijf tegen elkaar en zit je zo bij een ander naar binnen te koekeloeren". OEGSTGEEST Een tweetal jon gelui heeft vanmorgen van een leegstaande villa van de gemeen te Oegstgeest aan de Rhijngees- terstraatweg enkele ruiten inge gooid. Zij hebben rond vijf uur vanmorgen hun vernielingen te lefonisch bij de politie aange meld, daarbij tevens hun naam genoemd en gezegd dat zij het pand zouden binnengaan. Aanvankelijk meende de politie daarom met een actie van kra kers te doen te hebben. Bij con trole vanochtend bleken zich echter geen personen meer in het pand te bevinden. Wat de bewee gredenen van de jongelui voor hun daad zijn geweest kon de po litie vanochtend niet meedelen. "Zij moeten nog verhoord wor den", aldus adjudant Gelder blom van het Oegstgeester korps rijkspolitie, die daarbij aankon digde hen de rekening van de vernielingen voor te zullen leg gen. De ingeslagen ruiten De villa is tijdens de renovatie van het gemeentehuis gebruikt als kantoorpand voor ambtenaren van de secretarie van de gemeen te. Daarna is het pand enige tijd aan een bedrijf verhuurd ge- de gemeentelijke villa. (foto Holvast! weest, maar sinds enkele maan den staat het leeg op het bureau van de gemeentelijke milieu ambtenaar na. Oegstgeest pro beert voor de villa nu een een huurder te vinden LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur) Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement f 233,50 Maandcjonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Directie G Koopman Adj dir N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H I.J Veldhuizen (regio) H .v.d Post (plv) P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941, tst, 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2