EIDSCH DAGBLAD Incident Libische en VS-vliegtuigen Dollar weerstaat massale verkoop Kritiek op plan woningverdeling Waterput ]\ac[er onderzoek bodemvervuiling Zuid-Holland van ^4500 jaar Charles Eyck overleden Geruchten over dood president Tsjaad Raad voor Volkshuisvesting: VS stoppen Russisch schip bij Nicaragua )ENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 cteur: G. Koopman bfdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37154 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie coloton van r"' BARS1NGERHORN (ANP) - Archeologen van het biolo gisch-archeologisch instituut in Groningen hebben in het Noordhollandse Kolhorn (ge meente Barsingerhorn, West- Friesland) een ongeveer 4.500 jaar oude waterput gevon den. Daarmee is aangetoond dat de drinkwatervoorzie ning in Nederland langs deze weg ten minste duizend jaar ouder is dan tot nu toe werd aangenomenverklaarde een woordvoerder van het Gro ningse instituut. De put werd aangetroffen bij opgravingswerkzaamheden op een nederzetting uit de steentijd. De vier meter diepe put wasom dichtslibbing te voorkomenvoor een deel met zeeëgelnaalden gevxdd. Dit stekelige spul lag destijds voor het oprapen. Rondom lag een uitgestrekt kwelder- gebiedwaar de bewoners uit de steentijd hun vee lieten grazen. De nederzetting lag waarschijnlijk samen met andere nederzettingen in de buurt van een groot zeegat waarin onder meer de Gel derse IJssel uitmondde. (Van een c r verslaggevers) DEN HAAG - Op een groot aantal plaatsen in de provincie Zuid- Holland moet een nader onder zoek worden verricht naar de grondvervuiling. Op voordracht van de gemeenten en andere grondeigenaren heeft de provin cie de afgelopen maanden 94 ter reinen globaal laten onderzoe ken. Op grond van de resultaten moeten 59 plekken aan een na der onderzoek worden onder worpen om na te gaan welke maatregelen er dienen te worden getroffen. De uitslag van dit onderzoek acht het provinciaal bestuur minder onrustbarend dan de eerder ge dane proefnemingen op circa 170 andere terreinen in Zuid-Hol land. Toen kwamen 133 locaties als 'verdacht' uit de bus. Samen met de nu aan het licht gekomen 59 terreinen dienen er in totaal 192 locaties aan een nader onder zoek te worden onderworpen. Van de vanochtend bekend gewor den 59 'verdachte' locaties bevin den zich er achttien in de Leidse en Alphense regio en in de kust en bollenstreek. Het gaat om de volgende terreinen. Leiden: Langegracht (gasfabriek). De gemeente blijft overigens van mening dat er geen spoedeisen de maatregelen nodig zijn. Hoe wel de bodem nu ernstiger ver vuild blijkt te zijn dan eerst werd gedacht, is er volgens het ge meentebestuur geen direct ge vaar voor de volksgezondheid. Katwijk: vliegkamp Paridon, Ra- husenstraat en voormalig gasfa brieksterrein. Lisse: Kanaalstraat (gasfabriek). Sassenheim: einde Menneweg, In dustrieweg 14-18, Molenstraat, Hoofdstraat (achter 179) en ter rein Menneweg. Voorschoten: Rouwkooplaan 8-18. Wassenaar: terrein voormalige gasfabriek en camping Duinrell Nieuwkoop: Zuideinde. Hazerswoude: Dorpsstraat 150. Koudekerk: Hogewaard 209, Lage- waard 46 en Honsdijk (nabij 10b). Wanneer deze terreinen nader wor den onderzocht en in welke volg orde maakt de provincie over een maand bekend. SCHIMMERT (ANP) - Charles Eyck, de nestor van de Limburg se schilders, is gisteren op 86-ja- rige leeftijd in het Zuidlimburg se dorp Schimmert overleden. Charles Eyck was een veelzijdig kunstenaar. Hij genoot bekend heid als schilder van landschap pen en portretten, maar vooral als tekenaar. Ook voerde hij mo numentaal werk, o.m. in kerken, uit. Verder was hij glazenier, beeldhouwer en illustrator. In die laatste hoedanigheid trok hij veel op met de dichter Bertus Aatjes, die hij vaak naar Italië vergezelde. In Rome vervaardig de Charles Eyck glas-in-lood-ra- men voor het Vaticaan. Hij ver bleef ook veel in Frankrijk, welk land hem tot ereburger benoem de. De uitvaartdienst heeft vrijdagoch tend plaats in de mede door hem ontworpen Sint Jozefkerk in Meerssen. WASHINGTON/ N'DJAMENA (AFP/AP/UPI) - Twee Migs van de Libische luchtmacht en twee F-14 gevechts vliegtuigen van de Verenigde Staten zijn op het nippertje aan een botsing ontkomen boven de golf van Syrte, voor de kust van Libië. FREJUS Een Franse brandweerman redt een collega uit de vlammen van de bosbranden die het zuiden van Frankrijk al geruime tijd teisteren. De Mistral-wind wakkert het vuur aan. Ruim tweeduizend hectare bos is al verwoest. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bevestigd dat de F- 14's de Migs tot aan de kust heb ben achtervolgd, zonder dat een schot werd afgevuurd. De Ame rikaanse toestellen hebben als thuisbasis het vliegdekschip Ei senhower, dat met enkele andere Amerikaanse marineschepen in de buurt is in verband met de Li bische inmenging in het Afri kaanse Tsjaad. Tsjaad heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd waarin de "toegenomen Libische agressie" aan de orde moet ko men. In een verklaring dringt Tsjaad aan op "bezinning van de internationale wereld op de ge volgen van de Libische bombar dementen op noordelijk Tsjaad". Gesproken wordt van dagelijkse aanvallen door Libische Sowjet- Migs. De regering in de hoofdstad N'Dja mena heeft Libische berichten dat president Habre zou zijn om gekomen met klem tegengespro ken. Ook is afgelopen nacht cate- gorich ontkend dat het oase stadje Faya-Largeau zou zijn gevallen. In Tsjaad is een strijd aan de gang tussen het heersende door Frankrijk gesteunde bewind van president Hissene Habre en de door Libië gesteunde aanhang van diens voorganger ex-presi- dent Goukouni Weddeye. Frank rijk heeft afweergeschut ge stuurd, de VS ander licht militair materieel, terwijl Libië in het noorden van Tsjaad met bom men de opmars van opstandelin gen poogt te steunen. Regerings troepen zouden evenwel geval len steden weer hebben her overd. (zie ook pagina 6) 18 PAGINA'S Bekroonde opera componist Boehmer: (foto GPD) "Ik jat alles wat ik leuk vind..." PAGINA 17 Ruzie in de VS- delegatie Start PAGINA 6 Rapport over ABP blijft besloten PAGINA 7 Bouw 'zuinige' huizen afgeremd ülHet Motorhuis vondellaan 80, Leiden Tel 071-769515 AMSTERDAM (ANP/Reuter/UPI) - De dollar heeft zich op de wis selmarkten hersteld van de koersdaling die gisteren was te weeggebracht door ingreep van de centrale banken van de VS, Japan, West-Duitsland en - naar later bleek - Frankrijk en Zwit serland. Na gisteren licht te zijn gezakt van 2.9825 naar precies 2.97 gulden steeg de dollarkoers vanmorgen in Amsterdam weer naar 2.9735 gulden. Daarmee lijkt de poging de dollar- stijging tot stilstand te brengen te zijn mislukt. Valutahandela ren in Tokio gaven vannacht als hun mening dat er op veel grote re schaal dollars verkocht moe ten worden om een verdere koersstijging te verhinderen. De dollar noteerde de afgelopen nacht in Tokio, Hongkong en Singapore rond de 2,6560 mark. Gisteravond bedroeg de slot- koers in New York 2,6565 mark tegen maandag 2,6610 mark. De centrale banken hebben nog steeds niet gezegd hoeveel ze hebben verkocht om de betrek kelijk geringe koersdaling tot Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Minimum temperatuur 10 graden, middagtem- peratuur ongeveer 20 graden, matige westelijke wind. In de kamende dagen wordt het weer zonniger en droog, terwijl de tempe ratuur in opgaande lijn is. Een uitlo per van het Azorenhogedrukgebied blijft volgens berekeningen zeker tot maandag boven de Noordzee nadat hij vandaag en morgen vrijwel over ons land heeft gelegen. De westelijke wind met matige sterkte, windkracht 4. Voor de volgende da gen wordt er een langzame tempera tuurstijging tot ongeveer 24 graden verwacht. 4 augustus Zon op: 6.05, onder: 21.26 uur. Maan op: 1.19, onder: 17.43 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.30 uur laagwater om 7.01 en 19.37 uur. stand te brengen. In kringen va., de valutahandel variëren de schattingen van 500 tot 700 mil joen dollar. Er zijn geen aanwij zingen voor nieuwe verkopen. Inmiddels is duidelijk geworden dat de centrale banken afgelopen vrijdag al met hun verkopen zijn begonnen maar daar aanvanke lijk geen ruchtbaarheid aan wil den geven. Toen de invloed van het dollaraanbod tegenviel brachten ze hun activiteiten in de publiciteit en dat had het ge wenste gevolg. In kringen van de NEW YORK (UPI) - Er is sprake van een opvallende toeneming van het reizigersverkeer tussen de Verenig de Staten en Europa. Dat houdt ver band met de koersstijging van de dollar. Voor Amerikanen wordt het steeds goedkoper om een vakantie in Europa door te brengen. Vorige maand vervoerde Pan Am 6,8 pro cent meer passagiers naar Europa dan in juli van het vorige jaar, TWA 7,8 procent. De voornaamste luchtvaartmaat schappijen die op de Noordatlanti- sche routes vliegen hebben intussen aangekondigd hun tarieven voor vluchten tussen vijftien Amerikaan se steden en Londen dit najaar met 26 procent te willen verlagen in ver gelijking met de tarieven die het af gelopen najaar golden. valutahandel is men niet onder de indruk van het bedrag dat de centrale banken hebben aange boden. De psychologische in vloed van de bekendmaking van de actie wordt wèl groot geacht. Het was voor het eerst dat enige landen die aan de jongste econo mische topconferentie in Wil liamsburg hebben deelgenomen ernst maakten met het daar ge nomen besluit om de koersver- houdingen tussen de voornaam ste valuta's te stabiliseren. Voor al in Frankrijk windt men zich de laatste tijd hevig op over de voortdurende koersstijging van het Amerikaanse geld die in Pa rijs als grote rem op economisch herstel wordt gezien. WIJSTER (GPD) - Negen lege wa gons zijn vannacht van het los- perron gerold op het terrein van de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) in Wijster. De wagons waren net gelost en zou den met twee locomotieven wor den weggetrokken. Op dat mo ment rolden de 30 ton zware wa gons met veel geraas zes meter omlaag. Een van de locomotieven kwam scheef op de rails te staan. De oorzaak van de ontsporing is nog niet vastgesteld. Het is niet waarschijnlijk dat van daag al wordt begonnen met het optakelen van de wagons. Eerst moet het huisvuil langs het per ron worden afgevoerd. Verder is het wachten op het aan brengen van zand en staalplaten waarop de kranen moeten staan. Bij de VAM kan normaal doorge werkt worden; er zijn nog drie losperrons. MANAGUA (Reuter/AP) - Een Amerikaanse torpedojager heeft zaterdag het Sowjetrussische vrachtschip Alexander Oeljanov aangehouden. President Reagan had eerder verklaard dat dit schip wapens voor Nica ragua vervoerde. Hij beschuldigde bij die gelegenheid de Russen ervan massaal militair materieel te verschepen naar de sandinistische rege ring van Nicaragua. Volgens enkele bemanningsleden van het schip hadden de Amerikanen de kapitein gevraagd naar de aard van zijn lading. Het antwoord zou toen zijn geweest dat de lading "uit algemene koopwaar" bestond. Tegenover verslaggevers, die op de Oeljanov waren uitgenodigd, zeiden bemanningsleden dat hun schip zich 85 kilometer uit de kust van Nica ragua moest identificeren. Volgens de Russen waren zij op weg naar de Nicaraguaanse havenstad Corinto, waar de lading vandaag zou worden gelost. Het bewind in Nicaragua heeft de verklaring van president Reagan krachtig tegengesproken: het schip zou medicijnen en machinerie voor de wegenbouw en voor de agrarische industrie vervoeren. ZOETERMEER (GPD) - De Raad voor de Volkshuis vesting, het belangrijkste adviesorgaan op dit ge bied van de regering, ver werpt in grote meerder heid de nieuwe verdeelre- gels voor woningen zoals die zijn vastgelegd in een ontwerp-modelwoon- ruimteverordening. Dat ontwerp is opgesteld door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in samenwerking met het ministerie van volkshuisves ting. De raad vindt dat het ontwerp nau welijks tegemoet komt aan wen sen van verhuurders, beleggers én woningzoekenden wat betreft een rechtvaardige en snelle wo ningverdeling. De discriminatie van bepaalde woningzoekenden zal mogelijk toenemen, terwijl de belangen van particuliere ver huurders en beleggers teveel uit het oog worden verloren. Het afwijzende oordeel van de ad viesraad is ongeveer gelijk aan de kritiek zoals die eerder is geuit door het Algemeen Burger lijk Pensioensfonds, de make laarsorganisaties en de Consu mentenbond. De Raad voor de Volkshuisvesting zal na zijn vergadering van 11 au gustus de minister van zijn be zwaren op de hoogte stellen. Daarbij zal ook worden aangege ven dat het afwijzen van de nu UITGEWEZEN - De DDR heeft opnieuw enige leden van een vredesgroep uit Jena hun bur gerrechten ontnomen en over de grens naar de Bondsrepubliek gezet, zo meldden de Beierse au toriteiten vanochtend. Het over kwam nu het echtpaar Dietrich en Jutta Wagner die bij de grens overgang Ludwigsstadt bij Kro- nach (Beieren) West-Duitsland binnenkwamen Het echtpaar had vorig jaar om een uitreisvisum verzocht maar dit werd hun geweigerd. voorgestelde verdeelregels niet inhoudt dat er niets moet gebeu ren. De raad vindt het hard nodig dat in de Nederlandse gemeen ten een beter, meer uniform stel sel van verdeelregels wordt op gesteld die vooral lagere inko mensgroepen een betere positie op de woningmarkt geven. Als voorlopige oplossing daarvoor denkt de raad aan landelijke in voering van de Woonruimte wet. Die wet geeft gemeenten nu al de mogelijkheid schaarse goedkope woningen te verdelen aan de hand van vergunningen. De wet is nu over het algemeen alleen in de Randstad en elders in grote gemeenten van kracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1