Bij kaatsen gaat het nog om de eer Holland wijst Friezen terug Schmidt onderwijst De Jong Verlies poloploeg Sportvissers azen op prolongatie wereldtitel Winst RCL op IJ DO Op slotdag van Kaagweek WARMOND (ANP) - De slotdag van de Holland-Frieslandwedstrijd voor de Regenbogen in de Kaagweek was niet anders dan de drie voorgaande. De Hollandse zeilers waren gisteren opnieuw het sterkst. De vierde overwinning op rij bracht Holland, met Luut de Groot, Betting Bakker, Peter Frech en Martin Heineke op de eerste vier plaatsen: 19,75 punten tegen Friesland 35. De eindstand werd daardoor Holland: 90,25, punten, Friesland 129,75. De Friezen waren op deze perfecte zeildag gehandicapt door schade aan de „Wilde Rakker" van Jap- pie Hettinga, maar Gerrit Beek, voorzitter van de Regenboog- club, stelde spontaan zijn Regen boog ter beschikking en Jappie Hettinga behaalde daarmee de zevende plaats. Pater Hoogen- dam van het Hollandse team kreeg een rustdag omdat hij maandag aan zijn brave Hendrik schade had opgelopen. De Leide- naar Peter Kempeneers, reserve van Holland, nam zijn plaats in en eindigde als tiende achter de vijf Friese Regenbogen. In de individuele wedstrijd Regen bogen bewees de nationale kam pioen Jan van Staveren zijn vorm door voor de derde keer de eerste plaats te behalen. Hij mag daardoor de zilveren Regenboog voor één jaar mee naar huis ne- De belangrijkste uitslagen van gisteren in de Kaagweek zijn: Regenbogen, Holland - Friesland: 1. Luut de Groot (h), 2. Betting Bakker, (h), 3. Peter Frech (h), 4. Martin Heineke (h), 5. Hessel Donker (f). 6. Douwe Zwart (0, 7. Jappie Hettinga (0, 8. Ulrik Jager (f), 9. Klaas Plaatje (0, 10. Peter Kem peneers (h). Holland 19,75 punten. Friesland 35,00 punten. Eindstand: 1. Holland 90,25 punten, 2. Friesland 129,75 punten. Regenbogen: 1. Jan van Staveren, 2. Luut de Groot, 3. Ton Theunissen. 4. Hessel Donker, 5. Martin Heineke, eindklassement: 1. Van Staveren 8,0, 2. Theunissen 14,7, 3. Peter Frech 32,4. 4. Hessel Donker 45,7. Laser: 1. Bob Smolders, 2. Peter By- Europe: 1. Cor Bergeijk, 2. Manfred van Munster. Klassement: 1. Van Munster 3.0, 2. Bergeijk 8,7. AMERSFOORT (ANP) - De we reldkampioenschappen sportvis sen 1983 worden zaterdag 17 en zondag 18 september gehouden in het Amsterdam-Rijnkanaal nabij het Gelderse Zoelen. Ons land zal dan proberen de vorig jaar in Noord-Ierland veroverde wereldtitel bij de ploegen in ei gen land te houden. De organisatie van de wereldkam pioenschappen is in handen van LEIDERDORP - Zaterdageer steklasser RCL is de oefencam pagne gisteravond met een 5-2 overwinning op UDO gestart. Tijdens de rust keek de der deklasser uit Oegstgeest tegen een 5-0 achterstand aan. Doel punten RCL. Cees Ruis (2), Rob Sterk, Tijs Bruna en Ruud Boen dermaker. UDO: Paul Rikke en Fred van der Zalm. de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), de grootste koepelorganisatie van hengelsportverenigingen, en staat onder toezicht van de inter nationale sportvissersbond, de Confédération de la Pêche Spor tive (CIPS). Bij het secretariaat van de NWS in Amersfoort zijn de definitieve inschrijvingen inmiddels bin nen. Aan de kampioenschappen wordt deelgenomen door Schot land, Wales, Polen, de Verenigde Staten, Italië, Ierland, Luxem burg, San Marino, Xjechoslowa- kije, Engeland, Frankrijk, Span je, Zwitserland, Zweden, West- Duitsland, Joegoslavië, België, Denemarken, Finland, Portugal en Nederland zelf. Oostenrijk heeft zich niet aangemeld en dat zelfde geldt voor de Oostblok landen Rusland, Hongarije, Roe menië en Bulgarije. Hoewel het ook een hengelsportland is, heeft de NWS Zuid-Afrika niet uitge nodigd wegens de door de Ver enigde Naties uitgeroepen en door ons land gevolgde boycot van dit land op sportgebied. LEIDEN Evenals zijn clubgenoten Freek van der Capellen en Frans Grimbergen slaagde Unicum B-topper Ivar de Jong er niet in zich ten koste van hoofdklasse-speler Hans Schmidt te kwalificeren voor de hoogste categorie van de Open Leidse Tenniskampioenschappen. Of schoon de Leidse regio in het A-toernooi op tennispark Roomburg zo wel bij de dames als de heren niet vertegenwoordigd wordt, geven de regionale sterren in de B-categorie in redelijke mate acte de presence. Ivar de Jongs topspinballen, in hoog tempo over het net gejaagd, leken aanvankelijk dodelijk voor Zandvoort-speler en B-favoriet Hans Schmidt. Maar na de eerste reeks met 6-1 verloren te hebben, had de hoofdklasser de succesformule te pakken: keiharde returns afgewis seld met korte ballen. De Jong had geen weerwoord en leverde de twee volgende sets met 6-1 en 6-0 in. Vervolgens trad Joost van der Marei uit Apeldoorn voor de eerste ronde in de A-arena aan tegen René Gorter. Het was een gelijk opgaande strijd, die op de kritieke momenten door eerstgenoemde beslist werd (6-3, 6-4). De als vierde genoteerde Hans Everaars, uitkomend voor TC Shot uit Zeist, kreeg het tegen Hugo Ekker niet kado. In de eerste set kwam hij er niet aan te pas, maar herstelde zich ternauwernood in de volgende twee reeksen met 6-4,6-4. De op de B-lijst vertoevende, maar nog meer belovende Leimonias-speler Robert Jan Bierens kwam na een moeizame start tegen Rob Gomers- bach, die zich ten koste van Freek van der Capellen voor A kwalificeer de, middels een wisselvallige drie sets-zege de eerste ronde door (7-6, 1-6, 6-2). Bij de dames ontmoette A-speelster Bernadine de Vries van OTC uit Den Haag Marielle Smit, een geduchte B-speelster uit Beverwijk. Laatstge noemde beschikt over een zeer gevarieerd slagenarsenaal, maar maakte toch te veel fouten om de felicitaties in ontvangst te kunnen nemen (2-6, 4-6). In de B-categorie was het voor Roomburger Joost van Leeuwen een suc cesdag. Hoewel hij aanvankelijk moeite leek te hebben met het trage spel van C-speler Martin Lugthart, overtuigde hij in de tie-break van de eerste set door deze in een 7-0 winst om te zetten. Ook in de tweede reeks werd winst (6-3) geboekt. Vervolgens trad de tweede klasse kam pioen aan tegen overgangs-B kampioen Alex de Waal. Daar het hoge tempo van laatstgenoemde koren op Van Leeuwens molen was, liet hij vlot een 6-2, 6-2 winst noteren. Afgezien van de kritieke punten speelde Freek van der Capellen een ongeconcentreerd spelletje tegen Dik Suyk. Op de juiste momenten kwam hij tot scoren, wat hem de partij opleverde (6-4, 6-4). Frans Grim bergen herstelde zich na zijn kwalificatie-ronde verlies ruimschoots door Theo Lek overtuigend klop te geven (6-1, 6-3). Ook Bub van der Zee maakte korte metten met Stefan Baas. De Leidse districtskam pioen gunde zijn jeugdige opponent slechts drie games. Herman van der Capellen kwam een ronde dichter bij de eindstrijd ten nadele van Erik Wong Chung. Ondanks het feit dat laatstgenoemde met 6-2, 6-1 klop kreeg, speelde hij de "meest ontspannen en lekkere pot" van zijn seizoen. Merenwijker Freek Tanis trof in Popeye eerste klasse speler Rob Gomersbach een meedogenloze opponent. De als derde genoteer de Gomersbach gaf slechts één game uit handen. Geüjk de meeste B-partijen was ook de strijd Jos Koemans contra Ger- ben Zuydam een overwegend baseline-duel. Ofschoon Zuydam de ja gende topspin- en slice-ballen bekwaam spreidend retourneerde, trok hij desalniettemin door iets meer fouten te maken met 6-3, 6-3 aan het kortste eind. Waldo Jansen en Marcel Gerritsen ontmoetten respectie velijk overgangs-B-speler René Oskam en overgangs-A-speler Lex Bos boom, beiden sterke baseline specialisten, die hen respectievelijk met 7-5, 6-0 en 6-3, 6-3 een halt toe riepen. Bij de B-dames wordt de Leidse eer hoog gehouden door districtskam pioene Jacqueline van Wijk. Cathy Collé had geen antwoord op haar gevarieerde spel en werd met 6-1, 6-1 geëlimineerd. Tweede klasse kampioene Nancy Toole leverde een relatief goede prestatie tegen Lei- monias eerste klasse-speelster Veronique Pardoel. Ondanks het ni veauverschil liet zij toch zes games op haar naam schrijven. De papie ren nummer twee Conny Lugt, eveneens voor Leimonias spelend, ont nam Noordwijkse Hanneke Rother vlot elke illusie (6-0, 6-0). Opmerke lijk was de prestatie van Christel Verwoert, die heel knap in het kielzog bleef van hoofdklasse-specialiste Liane Ang (4-6, 4-6). De ook in de hoofdklasse acterende Xandra Weller was voor Petra Velzel van Uni cum te sterk (6-1, 6-1). Bij de C-heren boekte Roomburger Taco Janzen een knap resultaat. Uni- cummer Martijn Krans moest hem, ondanks een 5-1 voorsprong, ten slotte met een 7-5, 6-3 zege feliciteren. Bij de dames kwam Anita Ver meulen een ronde dichter bij de haar toegedachte finaleplaats door Karin Berg na een krappe eerste setwinst alsnog overtuigend van zich af te schudden (6-4, 6-1). Marion Post van de Munnik wist succesvol te scoren tegen de bijna alles terug slaande Nolly Bennink (6-4, 6-3). In de veteranen-categorie was laatstgenoemde wel de meerdere van Hanne ke de Jongh. Na een slopende driesetter mocht zij zich met 2-6, 7-6, 7-5 winnares noemen. Unicummer Joost Rodenburg hield zich in de vete ranen-strijd overtuigend staande door Bram Biekart met 6-1, 6-0 te doen capituleren. MARIJKE DE BEER WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 Duizenden toeschouwers omzomen vandaag opnieuw het Sjuke- lan in Franeker om ge tuige te zijn van de be langrijkste kaatspartij van het seizoen: de PC. Zestien parturen van drie kaatsers komen te gen elkaar in het perk, met als inzet de gouden tientjes en de kransen voor de winnaars en de zilveren wandelbal als zogenaamde konings- prijs voor de beste kaat ser van het winnende partuur. Belangrijker dan het materiele gewin, is echter de eer. Het win nen van de PC is voor een kaat ser een absoluut hoogtepunt. Typerend daarvoor is de uit spraak van Reinder Triémstra uit Sint Jacobiparochie, een temperamentvolle kaatser, die dit seizoen nog maar zelden in de prijzen viel: ,^ls ik de PC win, is mijn hele seizoen weer goed. Ook al win ik de rest van het jaar geen enkele prijs meer". Meer nog dan in welke andere sport, is het sportieve succes in de kaatssport betrekkelijk. Toppers als Johannes Brands- ma, Piet Jetze Faber en Sake Saakstra worden in Friesland door duizenden herkend en da gelijks op straat door suppor ters aangesproken. Johannes Brandsma: „In de zomermaan den ben je werkelijk ieder uur van de dag met de kaatssport bezig. Ik ben blij als ik thuis kom en eens over andere din gen kan denken en over iets anders kan praten dan het kaatsen. Hoewel... Dan komt mijn vader wel weer langs voor een praatje, en het onderwerp laat zich raden". Friesland Buiten de provincie Friesland zullen weinigen de namen van topkaatsers kennen, laat staan de toppers herkennen. Kaat sen is uitgegroeid tot een typi sche Friese sport, die met na me populair is in het noorde lijk deel van de provincie, in de buurt van Franeker en in Het Bildt. In de zuidelijke Stelling werven begint de aftakeling al. In de rest van Nederland wordt het kaatsen slechts op dertien plaatsen serieus, maar wel op kleine schaal beoefend. Voor namelijk dank zij het initiatief van Friese 'emigranten'. De Koninklijke Nederlandse Kaats Bond kent namelijk der tien zogenaamde buitenafde lingen: in Alkmaar, Amster dam, Apeldoorn, Beverwijk, Den Helder, Ede-Wageningen, Den Haag, Heerlen, Hilver sum, Leiden, Oost-Flevoland, Rotterdam en de Zaanstreek. En dan wordt er in het buiten land natuurlijk nog gekaatst. In België, Frankrijk, Spanje, Italië en op het Zweedse eiland Gotland bijvoorbeeld. De uit voering van het spel verschilt echter van plaats tot plaats. Niettemin is er internationaal contact. De KNKB, de Belgi sche, Franse en Italiaanse bond zijn verenigd in de Con fédération Internationale du door Siebe Annema Jeu de Balie paume. Jaarlijks wordt een interland gehouden, afwisselend in een van de aan gesloten landen. De 'Interna tionale' vindt dit jaar in sep tember in Franeker plaats. De internationale spelsoort is het in België en Noord-Frankrijk beoefende jeu de pelote, dat in tegenstelling tot het Friese kaatsen niet door drie maar door vijf spelers per partuur wordt beoefend. Elitesport De populariteit van het kaatsen is in het verleden in heel Euro pa veel groter geweest. Kaat sen was een elitesport, beoe fend door vorsten, edelen en vooraanstaande geestelijken. Het spel werd gespeeld in de vaak overdekte Kaatsbanen. In 1596 kende alleen de stad Pa rijs al 250 van dergelijke ba nen, op een aantal inwoners van 300.000. Pampus: 1. Anton van Galen, 2. Marco Blok, 3. Henk Schram. Klassement: 1. Van Galen 0,2. Blok 19,3. Co Verhaar 21. 420-klasse: 1. Gebr. van Gorkum, 2. Roy Baggers. Klassement: 1. Van Gorkom 3, 2. Baggers 6. Olympia-jol: 1. Rini Kagchelland, 2. Fred Moerman. 3. Theo Duyvestein. Klassement: 1. Kagchelland 0, 2. Paul Loogman 16.7. Cadet: 1. Robert Drontmann. 2. Stefan Nieuwenhuys, 3. Carola Drontmann. Klassement: 1. Robert Drontmann 0, 2. Carola Drontmann 11,7. Solo: 1. Jan Jaap van deventer, 2. Martin Korswagen, 3. Leen van Goeverden. Klassement: 1. Van deventer 0, 2. Van Goeverden 13,7. 16 Kwadraat: 1. Wouter Hagoort, 2. Leo Willemsen, 3. Leo Willemsteijn. Klas sement: 1. Hagoort 5,7, 2. Willemsen 13,0. Yngling: 1. Jacques Verberne, 2. Cees Hoek. Klassement: 1. Hoek 6,0,2. Ver berne 11,0. Valken: 1. Carel Schut, 2. Ed Hoppe. Klassement: 1. Hoppe 8,7, 2. Schut 17,0. 12-Voetsjol: 1. Frans Brinkman, 2. Hans de Waard, 3. Peter Jonker, 4. Maarten van der Spek, 5. Fred Drontmann. Klassement: 1. De Waard 14.7, 2. Brinkman 18,7, 3. Hans Rejjers 28,7. LOTTO le Prijs: geen winnaar: 2e prijs: 9 winnaars, die elk bruto ƒ33.333,30 ontvangen; 3e prijs: 104 winnaars, die elk bruto ƒ2.184.90 ontvangen; 4e prijs: 5.634 winnaars, die elk ƒ40,30 ontvangen; 5e prijs: 76.427 win naars, die elk 5,00 ontvangen. De jackpot voor lotto 31 is ƒ67.164,37. Het cijferspel 30 leverde ook geen winnaar op van de eerste prijs. Het spel werd overgenomen door de gewone man en ver plaatste zich naar de pleinen en straten, meestal in de direc te omgeving van de kerken. Dat leidde de gedeeltelijke on dergang van de sport in. De geestelijkheid verzette zich te gen de kaatssport, omdat het kerkbezoek nadelig werd bein- vloed en het lawaai hinderlijk was. Bovendien richtten de in het rond vliegende ballen vaak aanzienlijke schade aan. In 1594 werd in Franeker bijvoor beeld een verbod uitgevaar digd voor „het kaatsen op de stadsplaats onder de predica- tie". De adel kwam niet in het verzet tegen de kerkelijk kaatsver- bod, omdat het adellijke kaats spel zich meer en meer ontwik kelde in de richting van het tennissen. Het slaan met de blote hand werd vervangen door het slaan met een zoge naamde 'teneyt', een racket. De verwantschap tussen ten nis en kaatsen is ook terug te vinden in een vrijwel identieke telling. Kerk In de zeventiende en achttiende eeuw zorgden het verbod van kerk en overheid om op zon dag te kaatsen, voor de defini tieve ondergang van de kaats sport op vele plaatsen in Ne derland. Immers: de zondag was de enige vrije dag voor een arbeider en daarom de enige dag waarop gekaatst kon wor den. Voornamelijk in Fries land behield de sport bekend heid, dank zij herbergiers die kaatspartijen uitschreven, vaak met zilveren lepels of zil veren ballen als hoofdprijs. Het kasteleinskaatsen draaide echter maar al te vaak op een drinkgelag uit, waarbij uiter aard alleen de kastelein zelf baat had. Het kasteleinskaatsen behoedde de kaatssport echter wel voor de definitieve ondergang. Pau- lus de Vries van de Franeker Stadsherberg schreef in 1853 namelijk een 'balverkaatsdag' uit. Onder de toeschouwers be vonden zich enkele Franeker notabelen, die een reddings plan voor de kaatssport uit dachten. Uitgangspunt was om door het organiseren van een jaarlijks terugkerende partij, de kaatssport te bevorderen. PC De notabelen verenigden zich in een commissie, die de naam Permanente Commissie mee kreeg. Die naam werd in de volksmond al snel afgekort tot PC en onder die naam is de partij tot de dag van vandaag blijven voortbestaan. De eerste PC vond in 1854 plaats en daar na jaarlijks, met onderbreking van de jaren 1859 (pokkenepi demie), 1866 (cholera-epide- mie) en de oorlogsjaren 1943- 1944. De PC groeide uit tot de meest sfeervolle en de belang rijkste party van het seizoen, maar zorgde ook voor de op bloei van de kaatssport in het algemeen. Friesland telt nu een kleine 15.000 geregistreer de kaatsers (12.000 bij de KNKB en 3000 by de Christe lijke Bond voor de Friese kaatssport, de CFK) en mini maal een zelfde aantal 'wilde kaatsers. De meeste aandacht gaat weke lijks uit naar de topkaatsers in de KNKB, die uitkomen in de eerste klasse. Zij komen 45 keer per seizoen in actie, nage noeg iedere zaterdag en zon dag en ook steeds vaker op woensdag. Afwisselend wor den daarbij vrije formatiepar tijen en uitnodigingspartijen gekaatst. In de vrije formatie zoeken de kaatsers hun eigen team makkers op. Daarmee worden vaste parturen ge vormd, die echter afhankelijk van de resultaten tijdens het seizoen vaak van samenstel ling veranderen. Tijdens uitno digingspartijen worden de kaatsers door het lot aan elkaar gekoppeld, waarbij een opsla- ger, een voorinse (de uitslager voor in het perk) en een achter- inse een pariuur vormen. Lucratief Voor de echte toppers kan de kaatssport aardig lucratief zijn, al zijn er sinds anderhalf jaar geen geldprijzen meer te ver dienen. Het blijft nu bij erete kens en luxe voorwerpen, al wordt dat laatste begrip ruim genomen. Het varieert van kof fiezetapparaten tot meubelen en van fietsen tot pony's. De echte toppers interesseren zich echter meer voor de punten die tijdens iedere partij te verdie nen zijn. Een gewonnen wedstrijd levert drie punten op, een tweede prijs twee punten en de derde en eventueel vierde prijs een punt. Tijdens het seizoen wordt een klassement bijge houden. Bovendien bestaat er een klassement aller tijden, dat met 829 punten wordt aange voerd door de legendarische Hotze Schuil uit Harlingen. DUISBURG (DPA) - De Neder landse waterpoloploeg is het acht-landentoernooi te Duis burg, de laatste Voorbereiding voor het Europese kampioen schap te Rome, begonnen met een nederlaag. West-Duitsland won gisteravond met 9-5 via de tussenstanden 2-1, 3-2, 2-1, 2-1. De ploeg van Denis Poscik trof in de huidige Europese titelhouder West-Duitsland een te sterke te genstander. Feitelijk kon slechts een man, de uitstekende doelver- dediger Ruud Misdorp, de West duitsers op niveau partij bieden. Door de geweldige reacties van Misdorp bleef de achterstand, te gen de niet vlekkeloos spelende Duitsers in de eerste twee kwar ten beperkt tot 3-5. In de tweede helft van het duel, was er echter ook voor Misdorp geen houden Voor Nederland maakten Bliksla ger, Noordegraaf, Van Belkum, Van Es en Janssen de doelpun- De spelregels Het kaatsspel wordt gespeeld door twee partijen, elk van drie spelers, de zogenaamde parturen. Om beurten wordt door de parturen opgeslagen (veldpartij) en uitge slagen (perkpartij). De wedstrijd speelt zich af op een veld van 60 bij 32 meter. Twee spelers van de perkpartij (de voorinse en de achterinse) bevinden zich in het langwerpige perk (lengte 18 me ter, breedte 4,5 meter), de derde perkspeler stelt zich buiten het perk in het veld op. Het uitgangspunt van de opslagpar tij is, om de bal onderhands zo moeilijk mogelijk in het perk te slaan, waardoor de perkspelers de bal niet meer kunnen retourneren. In dat geval wordt van een zitbal gesproken, waarmee de opslag- partij twee punten verdient.. De perkpartij zal echter proberen de bal zo goed mogelijk te retourne ren, het liefst tot over de zoge naamde bovenlijn achter het op slagvak. Zo'n bovenslag is even eens goed voor twee punten. De derde mogelijkheid is, dat er een slagenwisseling ontslaat, waarna de bal onbeslist ergens in het veld blijft liggen. Op die plaats wordt een houten blokje neergelegd: De kaats. De parturen wisselen van opslag- en perkfunctie als er twee kaatsen liggen, of als er één kaats ligt en één van beide parturen zes punten heeft. Na de wisseling van perk en opslag, probeert de nieu we perkpartij de kaats(en) voorbij te slaan. Een voorbij geslagen kaats levert twee punten op. De lelling bij het kaatsen levert veel overeenkomsten op met de tennis sport. Bij het tennis wordt als volgt geteld: 15-30-40-game. Zes games levert een set op. De telling bij het kaatsen: 2-4-6-eerst. Twee eersten zijn gelijk aan een spel. Het partuur dat als eerste drie spellen binnenhaalt, wint de par tij. Slechts weinigen houden het voor mogelijk dat het punten totaal van Schuil ooit nog over troffen zal worden. Slechts één kaatser van de huidige genera tie lijkt daartoe in staat: Johan nes Brandsma, woonachtig in Sexbierum, die vorig seizoen een nieuw seizoenrecord met 95 punten vestigde, en als 25- jarige nu al op 346 punten staat. Samen met Sake Saakstra en Piet Jetze Faber - die als kop pel met wisselende achterin- sen al vier keer op rij de PC wisten te winnen - vormt Brandsma voor de PC vandaag ook duidelijk het favoriete par tuur. Zelf blijft hij echter voor zichtig. „De PC blijft de PC, met zijn geheel eigen sfeer. Door de entourage en de span ning blijven verrassingen mo gelijk". ten. De uitslagen zijn verder: Italië- Spanje 9-6; Rusland-Zweden 16- 7; Joegoslavië-Australië 9-8. Jeugd De Nederlandse waterpolo jeugd- ploeg heeft gisteravond in de hal- ve-finalegroep van het toernooi om het wereldkampioenschap te Barcelona gelijk gespeeld (8-8 0-2, 3-1. 2-2. 3-3) tegen Cuba. Door het gelijke spel van dins dagavond is de beslissing of Ne derland de finaleronde bereikt, uitgesteld tot de laatste speeldag. Wanneer Cuba, dat al een slech ter doelsaldo heeft dan Neder land, dan niet van West-Duits land wint. is Nederland finalist onafhankelijk van de uitslag van de eigen wedstrijd tegen Joego slavië. Voor Nederland scoorden Wilco van der Zeeuw (3), Mark van Bel kum (3), Johan Hageman en Jan Wagenaar tegen Cuba. Verfindustrie verbaasd over verschuiving naar export DEN HAAG (ANP) Een terugval van de afzet op de binnenlandse markt, een forse stijging van de export en teruglopende winsten. Dat zijn de meest in het oog springende resultaten die 1982 de verf- en drukinktindustrie heeft gebracht. In het jaarverslag over 1982 van de Vereniging van verf- en drukinktfabrikanten (VWF), dat gisteren is versche nen, staat dat deze ontwikkeling tot een voortgaande uitstoot van arbeidsplaatsen zal leiden. Tot nu toe konden gedwongen ont slagen worden voorkomen, maar de vereniging denkt dat er in de toekomst wel werknemers ge dwongen de bedrijven uit zullen moeten. De totale vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal ongeveer vier procent zijn. Er werken 6400 mensen in de verf- en drukinktindustrie. De afzet op de binnenlandse markt zakte van 151.265 ton verfin 1981 tot 144.413 ton vorig jaar. De ver koop van drukinkt tuimelde van 11.266 ton in 1981 naar 9.315 ton in 1982. Daar staat, aldus het jaarverslag, een verheugende stijging van de export tegenover. Spectaculair in de eerste helft van het jaar en afnemend in de tweede helft, maar toch van 79.306 ton verfprodukten in 1981 naar 89.142 ton in 1982, aldus het jaarverslag. Dat is een stijging van 12,4 procent. De export van drukinkten liep met 17,5 procent op van 3.933 ton naar 4 622 ton. De fabrikanten noemen zowel de klap op de binnenlandse markt als de uitschieter in de export op merkelijk, omdat in de verf- en drukindustrie zulke spectaculai rs veranderingen in de hoeveel heden produkten die werden af gezet niet voorkwamen. Opmer kelijk wordt eveneens genoemd dat dit verschijnsel zich op vrij wel alle Europese markten voor doet. De winsten hebben zich de afgelo pen jaren niet positief ontwik keld. Een omzetstijging in gul dens van 22 procent in de perio de 1979 tot en met 1981 is bij voorbeeld onvoldoende geble ken om de gestegen kosten op te vangen. Vorig jaar is daar weinig aan verbeterd, zo blijkt uit het jaarverslag. Stevige concurrentie en een stijgend kostenpeil (maar ook gestabiliseerde prijzen van grondstoffen) brengen de vereni ging van verf- en drukinktfabri- kantcn tot de veronderstelling dat er geen verbetering van de opbrengst te verwachten is.-Een rol hebben ook de verliezen ge speeld die het gevolg waren van faillissementen van afnemers. De beste perkspelers van dit moment: voorin Piet yer en achterin JokannesBrandsma.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11