LEIDSCH DAGBLAD YS-marine paraat bij Tsjaad Nog meer brandstichting Philips zet met AT&T telefoongigant op poten Busstaking breidt zich uit Hoofden willen school op vrijdagmiddag dicht Bijenkorf-personeel niet eens met herstelplannen Hillegom wenst via Hoge Raad klaarheid in faillissement bank LANDBOUW DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37153 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie cotoloo DEN HAAG (ANP) - Do Protes tants Christelijke Hoofden Vereniging (PCHV) wil dat de nieuwe basisschool (samens melting van kleuter- en lagere school) op vrijdagmiddag dichtgaat. Deze werktijdver korting levert, in combinatie met kleinere klassen, nieuwe banen in het onderwijs op. De vereniging heeft dit voorstel op tafel gelegd bij minister Deetman (onderwijs en weten schappen). Volgens een woordvoerder van de hoofdenvereniging moeten de nieuwe banen die door dit voorstel ontstaan, worden op gevuld door mensen die net hun diploma hebben behaald. Zij zouden zo'n baan drie jaar mogen bezetten, waarna ze het op de vrije markt verder moe ten proberen. De vereniging rekent door haar voorstel definitief af met de ge dachte van de vakorganisaties om van het geld dat vrijkomt door de tien procents salaris korting, een tweede leerkracht voor de klas te zetten. Vooral in de lagere klassen betekent dat geen verbetering voor het klimaat, terwijl het een taak verzwaring teweeg brengt voor de schoolleiders, meent de ver eniging. Politie in Groningen kon tijdig ingrijpen GRONINGEN (GPD) - De politic van Groningen heeft gisteravond en vannacht op het nippertje voorkomen dat een benzine pompstation en een luifel van een winkelcentrum in vlammen opgingen. Beide branden waren aangestoken. Gisteren overdag was al brand gesticht in vier schoolgebouwen en een over dekt zwembad. De politie is extra oplettend gewor den na de eerste brandstichtin- gen, waarbij het zwembad De Parrel en een schoolgebouw vol ledig in as werden gelegd. De drie overige scholen raakten zwaar beschadigd. Gisteravond moest de brandweer alweer in actie komen voor een brandje in een fietsschuurtje bij een kleuterschool. De politie kon dit brandje echter met een poe derblusser bedwingen. Ernstiger leek de brand bij het benzinesta tion, waar een aantal autobanden in brand was gestoken. De brandweer had dit vuur juist ge blust toen er werd gemeld dat een luifel van een winkelcen trum in brand stond. Ook deze brand kon snel worden geblust. De Groninger politie, die de da dels) van de brandstichtingen snel hoopt te vinden, heeft giste ren een negentienjarige jonge man vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. Hij was op aanwijzing van de brandweer aangehouden omdat hij zich nogal verdacht zou hebben opgehouden bij twee branden. VERGEEFS WACHTEN OP OPENBAAR VERVOER i de Groene Kruisweg i Kennelijk nog onwetend van het feit dat er werd gestaakt stonden vanochtend c Spijkenisse reizigers vergeefs te wachten op een bus van Zuid-West-Nederland. <f< SPIJKENISSE (ANP/GPD) - De staking van buschauffeurs in Zeeuws-Vlaanderen is ook van daag voortgezet en breidt zich tot in Zuid-Holland. Chauffeurs in Spijkenisse besloten gisteravond met ruime meerderheid van stemmen om vandaag en morgen op Voorne-Putten in het gebied tot Rotterdam eveneens het werk neer te leggen uit solidari teit met hun Zeeuwsvlaamse col lega's. In Walcheren stelde het ZWN-personeel zich heel wat minder eensgezind op, maar werd uiteindelijk ook besloten het streekvervoer plat te leggen, met uitzondering van het groeps- r fabrieken en bedrij- De stakers zijn allen in dienst van de busonderneming ZWN en ma ken bezwaar tegen het opheffen van de onrendabele lijn Hulst- Lamswaarde in Zeeuws-Vlaan deren. Op deze lijn wordt nu door een particuliere onderne ming geëxperimenteerd met een taxi. De Vervoersbond FNV ver gadert vandaag met kaderleden van alle streekvervoersbedrijven in Nederland over eventuele ver dere landelijke acties. Deze plan nen zullen morgen tijdens een protestbijeenkomst in Zierikzee aan de leden worden voorgelegd. De Vervoersbond wil het taxi-ex periment niet zover laten komen als het experiment met de buurt bus, waarvan er nu al zo'n zestig in Nederland rondrijden, be mand door vrijwilligers. De bond wil "in het belang van de werk gelegenheid bij het streekver voer" voorkomen dat het met de taxibus dezelfde kant opgaat, al dus districtsbestuurder Van der Berg. EINDHOVEN (GPD/ANP) - Phi lips en het Amerikaanse bedrijf American Telephone and Tele graph (AT&T) stichten in Neder land op fifty-fifty-basis een nieu we onderneming voor uiterst moderne telefoon- en transmis siesystemen. De hoofdzetel van deze i Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagteraperatuur rond de 20 graden. Matige noord westelijke wind, in de avond iets af nemend. De warme lucht is nu tot Oost- en Zuid- Europa teruggedrongen. De depressie die bij ons het weer deed omslaan ligt boven Scandinavië en stuurde van daag koele lucht in onze richting. Op de Atlantische Oceaan ligt echter een hogedrukgebied, dat in de loop van deze week tiaar ons land toekomt. Morgen zal dit merkbaar zijn aan een onderdrukking van de buien en wal meer zon. Daarna draait de wind ech ter naar zuidwest, wordt zwak en zal de bewolking verder afnemen. In het weekeinde kan de temperatuur weer oplopen tot dus tol ongeveer 23 gra den. Evenals bij ons zal echter ook in de rest van Europa hel zomerweer zich deze weck herstellen, zij het met minder ex treme temperaturen. 3 augustus Zon op 6.03, onder 21.28 uur. Maan op 0.53, onder 16.24 uur. Hoogwater in Katwijk om 10.33 en 22.58 uur. Laagwater om 6.03 en 18.31 derneming wordt waarschijnlijk in Hilversum gevestigd, zo is gis teren bekend gemaakt door. Phi- lips-directeur dr. W. Dekker. Phi lips levert in hoofdzaak het per soneel, AT&T brengt voorname lijk technologische kennis in. De joint-venture tussen beide on dernemingen levert een nieuwe gigant op, die een leidinggeven de rol moet gaan spelen in de Eu ropese en uiteindelijk mondiale telecommunicatie. In de nieuwe onderneming zullen in de aanvangsfase 5000 mensen werkzaam zijn. Drieduizend werknemers van Philips Tele communication Systems in Ne derland zullen naar de nieuwe onderneming, die door een Ame rikaan zal worden geleid, worden overgeheveld; 2000 in andere Eu ropese landen. Deze divisie van Philips telt wereldwijd 19.000 personeelsleden, van wie er 6500 in Nederland werken. Philips- personeel dat niet naar de nieu we onderneming overgaat, blijft in dienst bij Philips Telecommu nication Systems. Philips zal, naast een ruime in breng in de personele sfeer, ook het grootste deel aan materiële activa in de nieuwe onderne ming inbrengen en zal daarvoor op andere wijze door AT&T wor den gecompenseerd. Het vermo gen van de onderneming die door deze joint-venture ontstaat, zal in de beginfase 800 miljoen gulden bedragen. De samenwerking tussen Philips en AT&T moet leiden tot een snelle ontwikkeling van de zoge- WASHINGTON/PARIJS (GPD/AP/UPI) - Een openlijke tussenkomst van de Verenigde Staten in de Afrikaanse staat Tsjaad is niet langer uitgesloten. Sinds gistermiddag houden de VS een aantal marinesche pen in de Middellandse Zee paraat voor het geval dat Libië overgaat tot nieuwe luchtaanvallen. veel burgers en militairen het le- naamde „derde generatie" tele fooncentrales, transmissiesyste men en telefoonverbindingen. Na de mechanische en de elek tronische centrale zal in de loop van 1984 de computergestuurde, digitaal werkende telefooncen trale op de markt komen, die aan PTT-instellingen en aan gebrui kers aanzienlijk meer mogelijk heden moet gaan bieden dan de huidige systemen. Gekozen is voor het systeem dat AT&T ont wikkeld heeft, de SESS-centrale, boven het door Philips ontwik kelde PRX-A-systeem. Philips schat dat de markt aan openbare telefooncommunicatie in 1990 wereldwijd een investe ring zal vergen van 230 miljard gulden. In 1980 werd deze schat op 100 miljard gulden. Philips en AT&T hadden daarvan toen de helft in handen. De nieuwe on derneming zal niet actief zijn in de Verenigde Staten. Daar blijft AT&T, een onderneming van Bell Systems, haar monopoliepo sitie behouden. Noord-Amerika maakt 40 procent de totale telecommunicatie markt uit, Europa 35 procent, Ja pan ruim 10 procent en de reste rende 15 procent wordt over de overige landen uitgesmeerd. Het zijn vooral de PTT-bedrijven in Europa en in die resterende 15 procent van de wereldmarkt waarop de nieuwe onderneming van Philips en AT&T haar aan dacht zal gaan richten. Woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van defensie bevestigden dat de schepen, waaronder de Eisenhower, in staat zijn "direct tot handelen over te gaan", maar voegden er aan toe dat de "alarmtoestand op de schepen nog niet van kracht is". De Franse regering zal luchtafweer naar Tsjaad sturen in antwoord op de noodkreet van regerings leider Hissen Habré. Het afgelo pen weekeinde hadden Migs-23 van de Libische leider kolonel Khadaffi aanvallen gedaan op het pas door Habré terugverover- de palmbos van Faya-largeau en het zag er naar uit dat de troepen van Habré na deze aanvallen in het palmbos geisoleerd waren geraakt. Frankrijk zond sinds juli adviseurs en 400 ton aan wapens naar Ha bré, al is president Mitterrand er op uit geen escalatie te veroorza ken en wordt het overvliegen van Franse troepen uitgesloten geacht. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken gaf gis termiddag een communiqué uit waarin te lezen stond dat „de re gering zijn standpunt ten aan zien van de aard van de hulp aan Tsjaad niet had gewijzigd, maar dat de steun was aangepast aan de nieuwe toestand in de strijd". Libië heeft zijn luchtaanvallen op Faya-Largeau in het noorden van Tsjaad vandaag in alle hevigheid hervat. Dit heeft de Tsjadische minister van buitenlandse zaken, Idriss Miskine, tegenover ambas sadeurs in de hoofdstad n'Dja- mena verklaard. De bombardementen hebben aan ven gekost, aldus Miskine. Libië heeft ontkend dat het Faya- Largeau heeft gebombardeerd. Het officiële Libische persbu reau Jana meldde gisteren dat de Zairese luchtmacht de stad heeft bestookt. 14 PAGINA'S Stone positief na bemiddelingspoging Mislukte Sri Lanka- vakanties vergoed Westland moe van wachten op water PAGINA 9 Lastige getuige zwijgt voorgoed Plastic bloemen met een geurtje ARNHEM (ANP) - Enka in Arnhem heeft, in samenwer king met het Enka-resear- chinstituut in het Westduitse Obenburg, en collega's in de Verenigde Staten, een metho de ontwikkeld om kunststof fen te voorzien van een blij vend geurtje. Op die manier is het volgens een woordvoerder van de oii- derneming bijvoorbeeld mo gelijk om kunststof bloemen en planten te voorzien van hun eigen geur en om plastic vuilniszakken een luchtje te geven dat honden en katten op een afstand houdt. Door vacuum-verpakkingen van levensmiddelen licht naar de inhoud te laten geu ren wordt volgens de Enka- woordvoerder de associatie met bijvoorbeeld koffie, ta bak of fruit verhoogd, waar mee de commerciële aantrek kelijkheid van de produkten aanzienlijk toeneemt. Een plastic kerstboompje kan vol gens de Enka-woordvoerder voortaan net zo ruiken als een echte boom. (Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM/DEN HAAG - De ge meente Hillegom is naar de Hoge Raad gestapt om te bewerkstelli gen dat de Nederlandsche Bank opening van zaken geeft over de in 1981 failliet gegane Amster- dam-Americain Bank. Als gevolg van dat faillissement raakte een aantal gemeenten veel geld kwijt. Urk, Monster, Nieuwegein en Hillegom leden samen een verlies van ruim 10 miljoen gul den. De failliete bank was klein. Om aan kapitaal te komen bood de Am- sterdam-Americain Bank meer rente dan andere banken. Dat maakte het voor een aantal ge meenten aantrekkelijk om over tollige kasgelden voor korte duur, bijvoorbeeld voor een half jaar, bij de bank uit te zetten. Het faillissement zou te voorspel len zijn geweest. Maar doordat de Nederlandsche Bank onvol doende toezicht heeft gehouden op het reilen en zeilen van deze bank heeft een aantal gemeenten een groot verlies geleden, zo vindt de gemeente Hillegom. Het is de taak van de Nederlandsche Bank toezicht te houden op de banken. Om helderheid in de rol van de Nederlandsche Bank te brengen is Hillegom naar de rechter gestapt. De rechter-commissaris heeft daar op verschillende betrokkenen gehoord, onder anderen twee ARNHEM (GPD) Vy f van de ze ven ondernemingsraden van de Bijenkorf Werkmaatschappij (warenhuizen) hebben maandag avond negatief geadviseerd over het herstelplan voor het waren huisconcern. De uitvoering van het plan, die op 1 augstus had moeten beginnen, wordt daar mee minimaal een maand ver traagd. De Bijenkorf-directie be raadt zich momenteel over het advies van de ondernemingsra den. Niet akkoord met het herstelplan gingen de ondernemingsraden van de vijf Bijenkorf-filialen Arnhem, Amsterdam, Rotter dam, Eindhoven en Den Haag. De raden van de afdelingen cen trale inkoop en centraal maga zijn kunnen zich in de voorstel len vinden. Het herstelplan, nodig om het ver der voortbestaan van de Bijen korf te garanderen, behelst on der meer een inkrimping van het personeelsbestand met 400 fullti me arbeidsplaatsen. Naar de me ning van de OR's wordt bij de in vulling van die sanering te veel nadruk gelegd op de onderlagen van het bedrijf. Daarentegen zou het management meer dan wen selijk ontzien worden. Een tweede bezwaar betreft dë sa menstelling en presentatie van het herstelplan, dat in de ogen van het personeel te vaag en spe cialistisch is. voormalige directeuren van de failliete bank. Uit dat getuigen verhoor is duidelijk geworden dat de Zuidamerikaanse eige naars van de bank het faillisse ment hebben bevorderd door bankgelden over te hevelen naar het buitenland. Nadat vrijwel alle betrokkenen wa ren gehoord was het de beurt aan de Nederlandsche Bank om zijn rol in de zaak toe te lichten. De directie van de bank beriep zich echter op haar geheimhoudings- recht. De rechter-commissaris wilde dat recht in deze kwestie niet respecteren waarop de Ne derlandsche Bank in beroep ging bij het Gerechtshof. Dat hof oor deelde echter dat de Nederland sche Bank zich wel mag beroe pen op dat recht en zich dus niet hoeft te verantwoorden. Tegen die beslissing is de gemeente Hil legom in cassatie gegaan by de Hoge Raad. Het gemeentebestuur wil bereiken dat de Nederlandsche Bank als nog zijn rol in deze kwestie open baar moet maken. Dat met het doel een proces aan te spannen tegen de bank en mogelijk een schadevergoeding te eisen. Vol gens de juridische medewerker van de gemeente Hillegom F. Brouwer vervult zijn gemeente een soort voortrekkersrol, hoe wel Hillegom de kleinste schuld eiser is. De bollenstreekgemeen te verloor 400.000 gulden. De gezamenlijke land bouwpolitiek vergt van de Europese Ge meenschap zowel in tijd als in geld veruit de grootste inspanning, maar veel successen heeft dat niet opge leverd. Ruziënde Britse en Nederlandse vee houders en strijdende Italiaanse en Franse wijnboeren en fruittelers bewaken nauwlettend hun nationa le belangen en manen hun politieke leiders in Brussel hetzelfde te doen. Boterbergen, melkplassen en olijfoliemeren zijn de trieste symbolen geworden van het jaar in jaar uit geëtaleerde onvermogen tot een waarachtige gemeen- schapspolitiek. De eensgezindheid van de land bouwministers reikt niet veel verder dan de conclusie dat het "zo niet langer kan". In die zin deed de on langs gehouden Europese topcon ferentie in Stuttgart ook een duit in het zakje. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de gemeenschap, heeft zich die machteloosheid ken nelijk aangetrokken en vaart gezet achter de ontwikkeling van serieu ze hervormingsvoorstellen. Eind vorige week publiceerde voorzitter Gaston Thorn een ingrijpend sa neringsplan dat als eerste van een reeks nog volgende initiatieven, vooral de zuivelpolitiek betreft. Glo baal gaat het in het plan-Thorn om een rem op zowel de (over)produk- tie als de subsidiëring. Ministers Braks (landbouw) zei in een eerste reactie "hoogst onaange naam te zijn getroffen" door het voorstel om bijvoorbeeld de inten sieve veehouderij in Europa extra te gaan belasten. Dat is niet zo vreemd, want van Nederland wor den grote offers gevraagd. Het Europese landbouwbeleid resul teert in de praktijk in een gedeelte lijke uitschakeling van het mecha nisme van de vrije markt. Niet de vraag van consumenten binnen en buiten de gemeenschap bepaalt het produktieniveau, maar de land bouwministers die daarmee de minder geavanceerde landbouw bedrijven van vooral Frankrijk en Italië voor ineenstorting willen be hoeden. Het systeem garandeert EG-boeren min of meer een basis inkomen. Keerzijde is dat doelmatige bedrijven, waaronder met name Nederlandse, in vergelijking met hun zwakke col lega's maar beperkte voordelen hebben. Vandaar dat Braks be ducht is voor een verdergaande verzwakking van de feitelijk sterke Nederlandse positie. Hervorming van de Europese land bouwpolitiek kan echter niet alleen bestaan bij het kappen van de zwakste bomen in het bos. Eenheid en gemeenschappelijkheid vergen een prijs, ook van de sterksten. Te gen die achtergrond zijn de voor stellen van Thorn zeker niet onre delijk. Nationalisme van de kant van Braks is wel begrijpelijk, hij wordt er zelfs voor betaald, maar ook op zijn schouders rust de verantwoorde lijkheid voor een constructieve bij drage aan bitter noodzakelijke her vormingen. Budgettaire problemen dwingen tot voortvarendheid. Het verdient bovendien veruit de voorkeur om de bestaande proble men op te lossen,-voordat zich door de toetreding van landbouwnaties als Spanje en Portugal voor de ge meenschap een nieuw scala van moeilijkheden aandient.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1