LEIDSCH DAGBLAD Poolse politie grijpt hard in Westen geteisterd door een hittegolf Toeristen terug uit Sri Lanka sjSF SPERZIEBONEN EN GEHAKT Inspectie kritiseert middenschoolplannen Banken langer open Prof. Nagel overleden Eerste maal sinds opheffing beleg DRUKKERIJ DELTABACH MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37152 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Lelden Voor tel.nrs. zie cololon Na vakantieperiode DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat veel bankkantoren straks, na de vakantieperiode, langer open zullen zijn. De Amro- bank heeft al besloten de zogenoemde districtskantoren pas 's middags om vijf uur te sluiten. Tot nu toe gingen deze kantoren om vier uur dicht. Verwacht wordt dat andere handelsbanken zullen volgen om het publiek meer service te bieden. Hiermee wordt gevolg gegeven aan het advies van het college van overleg van de gezamenlijke banken om tussen 8.30 en 17.30 uur langere openingstijden te bieden. De banken hebben gemerkt dat het publiek daaraan behoefte heeft. Ook is er een concurren- tie-argument in het geding. De meeste postkantoren zijn tot vijf uur geopend (sommige ook op zaterdag), evenals veel spaarban ken. UTRECHT-VERONA (GPD) - De Utrechtse huisarts A. H. Thiecke (35) en de in het Utrechtse Anto- niusziekenhuis werkzame ver pleegkundige S. N. Coffi (25) zijn vorige week op een camping in Noord-Italië onder geheimzinni ge omstandigheden om het leven gekomen. Hun stoffeljke over schotten werden gisteren in een tent aangetroffen. Volgens de politie van Verona is Thiecke overleden aan een mes steek in de borst. De doodsoor zaak van Coffi kon nog niet wor den vastgesteld, omdat op diens lichaam geen zichtbare verwon dingen werden gevonden. On derzoek zou hebben uitgewezen dat de huisarts zaterdag moet zijn bezweken, terwijl de ver pleegkundige gistermorgen is gestorven. Politiefunctionarissen hebben meegedeeld dat beide mannen afgelopen dinsdag op de cam ping „Romeo en Julia" in Ca' del Ebreo nahii Vor/w» u-aron Coar. riveerd. Thicke werd er donder dag voor het laatst gesignaleerd, terwijl Coffi nog zaterdagavond door andere kampeerders op de markt was gezien. In de tent van beiden zouden docu menten zijn gevonden van nog een derde Nederlander. Bij na der onderzoek bleek dat het pas poort van een nog in Utrecht ver blijvende landgenoot te zijn. De ze had het paspoort aan de huis arts meegegeven om een visum voor hem aan te vraten Volgens een Italiaans radiostation, zo meldt onze correspondent in Rome, zouden in de tent drugs zijn aangetroffen. De Italiaanse politie heeft dat tegengesproken. A. H. Thiecke was sedert 1979 werkzaam in de huisartsenprak tijk van het gezondheidscentum Overvecht. Ook was hij als we tenschappelijk medewerker ver bonden aan het huisartseninsti tuut van de Utrechtse rijksuni versiteit. (J. B. Charles) (Van e r verslaggevers) LEIDEN Op 72-jarige leeftijd is na een ziekte de Leidse emeritus-hoogle raar W.H. Nagel overle den, als schrijver bekend onder het pseudoniem J.B. Charles. Nagel, die in Oegstgeest woonach tig was, is in 1910 geboren in Zwolle. Hij studeerde rechten in Groningen, welke studie hij in de jaren 1935-1936 onderbrak voor een onderzoek naar criminaliteit in Brabant. Van 1938 tot 1941 was hij waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie van de kantongerechten in Zuid broek, Winschoten en Gronin gen. Van 1946 tot 1949 was Nagel raads heer bij het Bijzonder Gerechts hof in Leeuwarden. In 1949 ver huisde hij naar Leiden. Aan de universiteit werd hij hoofdassis tent criminologie. Tot buitenge woon hoogleraar werd hij in 1956 benoemd en in 1959 tot gewoon hoogleraar in de penologie en criminele sociologie. In 1976 ging hij met emeritaat. Zijn op volger was prof. W. Buikhuisen. Als schrijver publiceerde Nagel zo wel gedichten als romans. Hij deed dat als "J.B. Charles", een pseudoniem dat hij in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog ook gebruikte. Bekend werden in de jaren vijftig zijn werken "Volg het spoor terug" en "Van het kleine koude front". Het werk van zowel de criminoloog Nagel als de schrijver Charles is diverse malen met prijzen be kroond. De crematie heeft in alle stilte plaatsgehad. (Zie verder pagina Leiden) Vier scholen in Groningen in brand GRONINGEN (ANP) - Vier scho len zijn vanochtend in Gronin gen in brand geraakt. In twee ge vallen is er volgens een politie woordvoerder zeker sprake van brandstichting. Het betreft twee openbare lagere en kleuterscho len in de Groningse wijk Vink- huizen. De gemeentepolitie heeft de hulp van de recherche ingeroepen bij het onderzoek. De politie zoekt naar twee jongens, in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, op een brom fiets, die bij de branden zijn ge signaleerd en vermoedelijk de daders zijn. Af en toe zon WARSCHAU (AFP/DPA) Voor het eerst sinds de ophef fing van de staat van beleg in Polen, is de politie gister avond hard opgetreden tegen demonstranten. Enkele honderden mensen hadden zich verzameld bij het bloemen- kruis voor de kerk van de Heilige Anna in Warschau. Zij riepen slo gans tegen het regime en vóór de verboden vakbond Solidariteit. De menigte, die steeds aangroeide, zong op de wijs van het Napolitaanse lied Santa Lucia: "Santa Lucia, gij kunt Rakowski (de Poolse vice- premier-red.) niet eeuwig beschermen". "Valk gaf aanzet tot staatsgreep" PAGINA 7 In '84 geen Radio Tour de France PAGINA 5 Zo druk vw.s het in het weekeinde op de grote Westduitse wegen. Hier tussen München en Salzburg. De politie sprak hier en daar van "vreselijke toestanden", die het gevolg waren van beginnende vakanties in de deelstaat Beieren en van aflopende vakanties in overige deelstaten. De langste autoslang werd gemeld op de autobaan- driehoek Biebeltried bij Würzburg. Daar ging het verkeer na een ongeluk over een afstand van honderd kilome ter slechts in looppas vooruit. Andere files varieerden van zo'n twintig tot dertig kilometer. Een benzinestation bij de Oostenrijkse grens meldde een 20 km lange rij wachtenden. (foto AP) Af en toe zon en mogelijk een bui. Mini mumtemperatuur ongeveer 12 gra den, middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige noordwestelijke wind, windkracht 5. Nachtelijke temperaturen boven de 20 graden komen niet zo vaak voor in ons land, maar in de afgelopen nacht kwam het er vrijwel nergens onder. Op sommige plaatsen bleef het zelfs op 25 graden in de nacht. Een hittelaag was toen vanuit Bretagne boven ons land aangekomen. Vanavond zal het bij Denemarken lig gen. Er kwam al vroeg onweer voor in de nacht, maar door gebrek aan vocht in de lucht viel er weinig regen. Een groot deel van de dag handhaaft de warme lucht zich nog boven ons land, maar koelere lucht dringt vanavond vanuit Engeland tot ons land door. De onweerskans wordt dan snel kleiner, maar een regenbui blijft ook morgen mogelijk. Bij een noordwestelijke wind wordt het niet warmer dan 19 graden. In de rest van de week blijft de kans op regen klein en zal de tem peratuur schommelen van 20 tot 25 graden. 2 augustus Zon op: 6.02, onder: 21.29 uur. Maan op: 0.33, onder: 15.06 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.33 en 22.00 uur, laagwater om 5.12 en 17.36 uur. LEIDEN (GPD/ANP/AP/DPA/UPI) - De hitte heeft in tal van wes terse landen hard toegeslagen. Terwijl Italië, Joegoslavië en Cor sica worden geteisterd door he vige bosbranden, zijn in de Ver enigde Staten al zo'n 185 men sen door de hittegolf om het le ven gekomen. Volgens het KNMI in De Bilt is ju- li'83 de warmste maand van de ze eeuw. Ook in Rome werd van een record gesproken: temperaturen van rond de veertig graden en een vochtigheidsgehalte van meer dan 90 procent waren volgens Romeinse meteorologen sinds 1900 niet meer geregistreerd. In Florence werd vorige week zelfs een temperatuur van 43 graden gemeten en op de zuidelijke ei landen steeg het kwik tot 44 en 46 graden. In Engeland maakten hevige slag regens en een spectaculair on weer vannacht een einde aan wat ook voor de Britten de warmste julimaand sinds mensenheuge nis is geweest, met een on-Brits hoge gemiddelde temperatuur van 22 graden. Meteorologen in het Verenigde Koninkrijk gelo ven zelfs, op basis van geschrif ten van boeren en monniken, dat er sinds 1659 geen hetere juli is geweest. In Frankrijk viel de top van de hit tegolf het afgelopen weekeinde samen met de aankomst van de tweede grote stroom vakantie gangers op hun vakantiebestem mingen. Meer dan 40 graden was het aan de Middellandse Zee. De hoge temperatuur maakte nogal wat slachtoffers onder diegenen die zich in hun zucht naar een bruin vel direct na een lange au torit in het bloedhete zand uit strekten. Aan de kust van Bre tagne ging de hitte gisteren ge paard met een tornado, die op een kampeerterrein zo'n twintig caravans door elkaar blies. In sommige delen van de Verenig de Staten liep de temperatuur tot 46 graden op. Vooral veel oudere en arme mensen die zich geen airconditioning kunnen veroor loven, zijn in moeilijkheden ge raakt. In veel steden zijn door de gemeente gekoelde ruimten be schikbaar gesteld aan de bevol king. De hier en daar woedende bos branden hebben eveneens slachtoffers gemaakt. In Italië viel gisteren de tiende dode toen een klein dorp in het zuiden ge heel uitbrandde. De struik- en bosbranden vormen een bedrei ging voor nog 29 andere gemeen schappen, zo heeft een aantal dagbladen gemeld. Overige slachtoffers vielen eerder vorige week in Sardinië, Sicilië en Cala bria. In een aantal dorpen moes ten vele gezinnen worden geëva cueerd. Militairen zijn ingescha keld om de branden te bestrij den. Op Corsica hebben de autoriteiten gemeld dat de branden, die zo'n 25.000 tot 50.000 hectare grond hebben verwoest, nagenoeg on der controle zijn. Toch blijven de aanhoudend hoge temperaturen (zo'n 40 graden) en de zuidelijke winden een voortdurende be dreiging voor het eiland. Meer dan 2000 brand bestrijders in Joegoslavië zijn de gehele nacht van zaterdag op zondag in touw geweest om een brand onder controle te krijgen die de Zuid- slavische kustplaats Dubrovnik bedreigde. Toen de wind van richting veranderde, was het ge vaar geweken. Bij een bosbrand op het schiereiland Peljesac ten noorden van Dubrovnik kwa men drie Hongaarse toeristen om het leven. Daarop gelastte de politie die zich aanvankelijk met tien wagens af zijdig hield, de demonstranten via een luidspreker naar huis te gaan. Toen dat verzoek zonder resultaat bleef, kwam de politie uit de auto en verspreidde de aanwezigen. Dat gebeurde niet zonder lijfelijk geweld en contro le van papieren. In het stadsdeel Zoliborz woonden drie- vierduizend mensen giste ren een mis "voor het vaderland" bij. Sinds de opheffing van de staat van beleg gebeurt dat elke zondag van de maand. In zijn preek zei de celebrant onder bijval van de gelovigen dat de opheffing niet had geleid tot ver mindering van de druk. Ook he kelde de priester het feit dat niet alle politieke gevangenen profi teren van de amnestie. "Zolang het publiek met loze frasen wordt gevoed, blijven wantrou wen en ontgoocheling", zei hij. Jerzy Jastrzebowski, oud-lid van het presidium van de nationale commissie van de verboden vak bond Solidariteit, is vrijgelaten uit de Rakowiecka gevangenis in Warschau, zo is uit kringen van Solidariteit vernomen. Jastrzebowski was vroeger journa list van de Poolse staatsradio. Hij werd ervan beschuldigd tijdens de staat van beleg een van de or ganisatoren van "radio Solidari teit" te zijn geweest. Latijns-Amerika geen stap verder PAGINA 6 Vier coureurs bij races omgekomen PAGINA 9 Niet verantwoord langer op het eiland te blijven Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse sperzie bonen, kilo 1.98 Mager rundergehakt, 500g7r486.48ll QQ kilo. 13.98 IJL.v/O albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (ANP/GPDI - De on- derwij sinspectie heeft zich in een advies aan minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) kritisch uitgelaten over de invoe ring van een middenschool. Op basis van hun ervaringen zetten de inspecteurs grote vraagtekens bij het plan om alle leerlingen tussen twaalf en vijftien jaar ge durende drie jaar in het kader van het voortgezet basisonder wijs bij elkaar te houden. Het advies van de inspectie heeft betrekking op twee nota's van het ministerie, waarin de plan nen voor de middenschool glo baal zijn uitgewerkt. Het depar tement heeft het advies vanoch tend vrijgegeven. Door de middenschoolplannen dreigen, volgens de inspectie, de betere leerlingen in het gedrang te komen. "De huidige vwo-leer- lingen hebben er recht op in het voortgezet basisonderwijs en thousiast en zinvol bezig te zijn en niet zoet gehouden te wor den", z,o schrijft de onderwijsin spectie in haar advies. De inspec teurs menen dat er voor deze leerlingen, behalve een verdie ping in de leerstof van de aange boden vakken, ook een verbre ding in één of meer vakken mo gelijk moet worden gemaakt. Hierdoor zullen zij onderwijs kunnen volgen dat meer over eenkomt met hun capaciteit en belangstelling. Door een verbreding van het basis pakket in het derde leerjaar moe ten er keuzemogelijkheden ko men voor een doorstroming naar het middelbaar onderwijs. Maar dat laatste mag niet een norm worden voor doorstroming naar bepaalde vormen van onderwijs, aldus de onderwijsinspectie. UTRECHT (GPD) - In verband met de onlusten op het eiland Sri Lanka zijn vanmorgen om negen uur 19 vakantiegangers per bus op Schiphol gearriveerd. De toe risten kwamen gisteravond aan met een speciale vlucht op het vliegveld van Frankfurt in West- Duitsland. Vandaar zijn ze met een bus naar Schiphol gebracht. De vakantiegangers hadden alle maal een reis geboekt bij de reis organisatie Arke-Reizen. Op ad vies van de reisagent op het ei land in de Indische Oceaan werd eind vorige week besloten om al le vakantiegangers naar Neder land terug te halen. Sri Lanka wordt sinds ruim een week ge teisterd door etnische twisten tussen Tamils en Singhalezen. De onlusten, waarbij enkele hon derden doden zijn gevallen, con centreren zich vooral in het noor den en rond de hoofdstad Co lombo. Volgens directeur-verkoop van Ar ke-Reizen, Kist, was het niet ver antwoord om de vakantiegan gers langer op het eiland te hou den. Kist: „In eerste instantie kwamen er vorige week verschil lende berichten uit Sri Lanka, maar naarmate de week vorder de werd het ons duidelijk dat we onze gasten maar beter naar huis konden halen. Alle mensen die bij ons een rondreis hebben ge boekt zijn nu weg van het ei land". Arke heeft de evacuatie geregeld met de verzekeringsmaatschap pij De Europeesche uit Amster dam. Kist verwacht een schade post van enkele tienduizenden guldens. Arke moet maar zien dat de vooruitbetaling aan de ho tels en aan Singapore Airlines te rug kan worden gevorderd. De groep die vandaag in Neder land is aangekomen is met een Duitse maatschappij naar huis teruggekeerd. Volgens het ministerie van buiten landse zaken bevinden zich mo menteel ongeveer honderd Ne derlanders op het eiland. Van middag om vijf uur zijn ook 15 vakantiegangers die een reis hebben geboekt bij Holland In ternational op Schiphol aange komen. (Zie ook pagina 6) BENNINK BOUWMATERIALEN BV plavuizen 30x30 wit 37,50/ mtr 2, beige-bruin 20x20 vanaf 27,50/m2, open haarden, steen-, hout- en plaatmateriaal, Hoofdstraat 130, Leiderdorp. 5IT Sol Hl Ëii 15 n i I j f 11 b

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1