Rep: TEC is geen stap terug' Geen solo-optreden Koch Vierde plaats ruiters bij EK klein wonder Harde maatregelen tegen Engelse voetbalvandalen PSV rolt WV op -C 3- Maar Zaankanter had liever naar AZ'67 gewild Spaanse zege bij EK-honkbal ZATERDAG 30 JULI 1983 Bij wereldkampioenschappen atletiek Sport HELSINKI (ANP) - De Olympisch kampioene en werldrecordhoudster op de 400 meter, Marita Koch (Odl), zal bij de wreldkam- pioenschappen atletiek in Helsinki (7 t/m 14 augus tus) niet individueel op haar specialiteit starten. De 26-jarige studente in de medicijnen is door Oost-Duitsland ingeschre ven op de 100 en 200 meter en de 4x100 en 4x400 me ter. De atlete uit Rostock behaalde in 1980 in Moskou het Olympisch goud op de 400 meter en werd in 1978 (Praag) en 1982 (Athene) Eu ropees kampioene op deze af stand. In Athene liep zij met een tijd van 48,16 seconden een nieuw wereldrecord. In 1983 is Marita Koch niet op de 400 meter uitgekomen. Op de 100 meter be zet zij met 10,83 seconden de der de plaats op de ranglijst aller tij den en van dit seizoen achter we reldrecordhoudster Evelyn Ash- ford (Vst 10,79) en Marlies Göhr (Odl 10,81). Marita Koch is met een tijd van 21,71 seconden we reldrecordhoudster op de 200 nieter. Met 21,82 seconden voert zij dit seizoen de wereldranglijst Tweede Tijdens internationale atletiekwed strijden in Rhede (Wdl), die gel den als laatste selectiemogelïjk- heid voor Westduitse atleten voor de wereldkampioenschap pen in Helsinki, is Maijan Olijsla- ger (Schelde Sport) gisteren voor 7000 toeschouwers als tweede geëindigd op de 100 meter hor den. De Zeeuwse, die zich reeds gekwalificeerd heeft voor Hel sinki, bleef met haar tijd van 13,33 seconden slechts vierhon derdste seconden verwijderd van haar nationale record, dat zij op 24 juni in Parijs op 13,29 se conden bracht. De wedstrijd werd in 13,09 seconden gewon nen door de Westduitse Ulrike Denk, die zich daarmee verze kerde van een startbewijs bij de wereldkampioenschappen. Elly van Hulst, die afgelopen weekeinde bij de nationale kam pioenschappen in Vught de titels op de 800, 1500 en 3000 meter veroverde, eindigde op de 1500 meter als tweede. De drievoudi ge nationale recordhoudster zorgde met 4 minuten en 10.50 seconden voor de beste Neder landse seizoenprestatie. Elly van Hulst moest van een aantal loop sters, dat bij de wereldkam pioenschappen in actie komt, al leen Brigitte Kraus laten voor gaan. De Westduitse zegevierde in 4.20.78 en bleef daamee slechts 1,24 seconden verwijderd van haar nationale record. HICKSTEAD (ANP) - De vierde plaats van de Nederlandse springruiters in de landen- wedstrijd om de Europese titel in Hickstead mag gerust een klein wonder worden genoemd. Elly van Hulst: tweede. (Foto anp». Els Vader won de 100 meter dames in 11,73 seconden, nadat zij in de series tot 10,72 seconden was ge komen. De Zeeuwse, zeker van Helsinki, die nog maar nauwe lijks hersteld is van een longvi rus, zag de wedstrijd als een laat ste test voor de wereldkampioen schappen. Els Vader was na af loop nauwelijks tevreden omdat de tijden haar tegen vielen. Wie dit eervolle resultaat, dat zelfs weer Olympische perspectieven opent, een maand geleden na desastreus verlopen concours hippique in Aken zou hebben voorspeld, was ongetwijfeld voor een onverbeterlijke optimist ver sleten. Toen ging eigenlijk alles mis, wat er maar mis kon gaan en werd Nederland zevende en laat ste. Tussen de Zuidengelse heuvels ging het gisteren aanzienlijk be ter. Het Nederlandse kwartet Eh- rens, Van der Ham, Ebben en Klumpers, was nog niet in staat om de grootmachten Zwitser land (dat imponerend het goud won), Groot-Brittannië (zilver) en West-Duitsland (brons) echt partij te bieden. Wel groeide Ne derland uit tot de aanvoerder van de tweede garnituur, met landen als Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Ierland op eerbiedige afstand. Ook in het individuele klassement, dat morgen definitief gestalte krijgt, hebben Ehrens (tiende), Van der Ham (twaalfde) en Eb ben (achttiende) een goede eind klassering binnen hun bereik. Ton Klumpers was opnieuw de zwakke plek in de ploeg. In bei de manches, die bij een tempera tuur van rond de dertig graden werden afgewerkt, viel zijn re- sutlaat als slechtste af. De Westduitser Paul Shockemöhle heeft de beste uitzichten op de Europese titel, die hij verdedigt. Hij bleef foutloos en nam de lei ding over van de Zwitser Gaba- thuler (vier strafpunten). Rob Ehrens maakte grote indruk. Met NORG De hitte is overweldigend. Zelfs in de schaduw, waar de temperatuur zeker 30 graden bedraagt, is het nauwelijks uit te houden. De selectiegroep van PEC Zwolle ziet af op het veld van de plaatselijke voetbalclub in Norg, een toeristisch plaatsje in het noorden van Drenthe. Het is de zesde keer dat de Zwollena ren zich hier in een trainingskamp voorberei den op de komende competitie, waarin PEC het etiket degradatiekandidaat definitief wil verruilen voor dat van subtopper. Een niet zo vreemde gedachtengang. Want bestond PEC Zwolle in voorgaande jaren uit een anoniem gezelschap voetballers, die op hun tenen moesten lopen om op eredivisie-niveau te kunnen blijven spelen, met het aantrekken van Kees van Kooten (halverwege vorig seizoen), Piet Schrijvers en John Rep, lij ken de Zwollenaren een goede slag te hebben geslagen. Van een kleurloos elf tal, naar een team met wellicht drie internatinals, dat voor aardige verrassin gen kan zorgen in de komende competitie en dat zeker niet tot de degradatie kandidaten behoort. Etienne waren clubs met een grote reputatie, waarbij de faam van PEC schraal afsteekt. Rep kan zich er niet druk over ma ken. ,,Wat is nu een grote club?, zegt hij. „Saint Etienne had een enorme naam, maar in het afge lopen seizoen liepen we wel te gen degradatie te voetballen. Ik vind PEC na Saint Etienne hele maal geen achteruitgang. Ik denk dat PEC een technisch heel aardig team heeft, dat hoog in de middenmoot kan meedraaien. De belangstelling van het handje vol toeschouwers, dat de training sloom gadeslaat, gaat dan ook naar dit drietal. Piet Schrijvers, „De Beer van de Meer, die door de Zwolse supporters al heel gauw werd omgedoopt in „De Bolle van Zwolle, wordt meedo genloos afgebeuld door hulptrai ner Rinus Israël. Schrijvers heeft zich met een trainingspak dik in gepakt en raakt door de keepers training van Israël liters vocht kwijt. De rest van de selectie heeft het wat rustiger. In een laag tempo werkt de groep wat combinatie oefeningen af. John Rep slooft zich in de hitte niet al te veel uit. De Zaankanter vindt het trai ningskamp een noodzakelijk kwaad. „Ik was liever in De Zaan gebleven, zegt Rep met een grijns die typerend is voor de le vensgenieter. PEC Zwolle. Deze provinciever eniging lijkt niet te passen in het rijtje topclubs dat eerder gebruik maakte van Reps kwaliteiten. Ajax, Valencia, Bastia en Saint DEN HAAG (ANP) - Ajax heeft gisteren in een vriend schappelijke wedstrijd tegen FC Saarbrücken gelijkge speeld: 1-1. In de negentien de minuut zette Koeman de landskampioen op 1—0. Drie kwartier later maakte Seel gelijk. Er waren in Saarbrüc ken zevenduizend toeschou wers. De nieuwe eredivisieclub FC Den Bosch verloor in stadion De Vliert voor 1500 kijkers met 0-1 van RWDM (Bel). Toine van Mierlo scoorde acht minuten voor rust. FC Utrecht oefende in Uithui zen tegen de zaterdag vierde klasser de Herakliden: 4-1 (2-1). Kruys, Streete, Riet veld en Van der Lem scoor den voor de betaalde voetbal lers. Knot benutte een straf schop. Er waren duizend toe schouwers. PEC Zwolle schoot in Grijps- kerk tien keer raak. De plaat selijke club van die naam stond halverwege de wed strijd al met 0-5 achter. Van Kooten (3), Visser (2), Kam- stra (2), Rep, Van Roon en Pelleboer verzorgden de pro ductie. Duizend mensen kwamen kijken. In Zwaagwesteinde won een Roemeense nationale selectie met 7-0 van de lokale zondag vierde-klasser. Vijfhonderd belangstellenden zag voor rust al zes treffers. PSV zette de oefenmachine voort met een overwinning (7-0) in Venlo op FC WV De ruststand was 3-0. Vijf honderd kijkers. Positie De positie van Rep in het Zwolse team staat nog niet vast. In de tot nu toe gespeelde oefenwedstrij den was hij rechtervleugelspits, maar eigenlijk heeft Rep een hardgrondige hekel 'aan die plek. „Ik hou er niet van om tegen het lijntje aangedrukt te staan. Ik moet veel aan de bal zijn om in vorm te raken en als rechtsbui ten moet je soms vijf, zes minu ten wachten op een bal. Je staat er zo geisoleérd. Liever zou ik op het middenveld spelen of naast Van Kooten in de spits. Maar ja, ze willen hier met drie spitsen voetballen en dat is natuurlijk lo gisch als je er een type als Van Kooten bij hebt lopen. Slagvaardig Over belangstelling had Rep niet te klagen nadat bekend was dat hij Saint Etienne de rug toedraaide. AZ67, Feyenoord en PSV waren geinteresseerd in Rep maar een transfer naar een van die clubs zat er niet in. En vervolgens was daar opeens PEC. Rep: „PEC toonde zich erg slagvaardig, bin nen een paar dagen was de zaak rond. Met Feyenoord waren de contacten ook wel serieus, maar het duurde mij allemaal veel te lang. Zelfs had Feyenoord geen geld, maar ze waren op zoek naar sponsors, die het geld voor mij op tafel moesten leggen. Nou ja, dat lukte niet. Toen het aanbod van PEC kwam heb ik niet lang getwijfeld. Rep had graag naar AZ gewild. Tenslotte ligt Alkmaar op een steenworp afstand van Jisp, de woonplaats van Rep, maar de zaak sprong af op de persoonlij ke eisen van de Zaankanter. „AZ vond mij te duur. Nu hebben ze David Loggie gecontracteerd, een speler die volgens mij het Noordhollandse publiek hele maal niet aanspreekt. En op de vraag of hij vindt dat hij wel een trekpleister is voor de Noordhol landers antwoord hij zonder eni ge schroom: „Ja, dat denk ik wel. Rep, die in Jisp blijft wonen, te kende bij PEC Zwolle een drieja rig contract. Een periode die hij eigenlijk te lang vindt. Liever had hij zich twee jaar aan de Zwollenaren verbonden, maar PEC hield vast aan een driejarig contract. Het was kiezen of de len. „Kijk, over een jaartje ben ik transfervrij. Bij een tweejarig contract had ik daarna nog een seizoen bij een club in de buurt kunnen voetballen. Volendam of zo. Over driejaar ben ik 34 en wie heeft er dan nog belangstelling voor ene Rep. Dan kan ik waar- Trainen vindt John Rep r schijnlik alleen nog maar bij een amateurclub in de omgeving te recht. Onbehaaglijk gevoel Een onbehaaglijk gevoel overvalt Rep nog steeds als de naam Saint Etienne valt. Hij beleefde een rampzalig laatste jaar bij de Fransen. Het eens zo roemruchte Saint Etienne was veranderd in een zielig, tobbend clubje dat pretentieloos ronddobberde in de staart van de hoogste Franse divisie. Saint Etienne stond voor technisch, aanvallend voetbal geleid door schitterende spelma kers als Larque en Platini. Als Saint Etienne speelde gebeurde er iets. De spelers van PSV en HSV Hamburg hebben nog nachtmerries van de Franse technici. Maar in dat laatste jaar was daar nets meer van over. Saint Etienne bestond nog slechts uit een groep individua listen, die niets voor elkaar over hadden. „lUsine Vert, de groene fabriek, zo noemde het Franse publiek Saint Etienne om de kil le sfeer te typeren, die de voor malige topclub uitstraalde. Zwarte kas Bovendien werd Saint Etienne ge teisterd door de beruchte zwarte- kas-affaire. Naast hun gewone salaris ontvingen de spelers ook nog eens een flink bedrag zwart. Dat ging heel lang goed, totdat er oppositie binnen de vereniging ontstond tegen voorzitter Roger Rocher. De kwestie liep zo hoog op dat de in het nauw gebracht Rocher het hele zwarte-geld-cir- cuit in de openbaarheid bracht. De hele Franse voetbalwereld stond op zijn kop en de spelers ontvingen navorderingen van de belasting, die tot in de tonnen lie- i de Zaan gebleven Openbaarheid „Natuurlijk wist ik van die zwarte kas af. Iedereen weet het toch als hij zwart betaald krijgt? Het is ook een doodnormale zaak in Frankrijk. Elke club betaalt er zwart. Volgens mij weten ze dat bij de Franse belasting ook wel, maar ze knepen gewoon hun ogen dicht. Maar ja, toen de club de zaak zelf in de openbaarheid bracht konden ze er natuurlijk niet om heen. Zelfs spelers die al jaren niet meer speelden kregen opeens aanslagen van een of twee ton. Die waren er helemaal doodziek van, want sommigen hadden geen cent meer. Rep staat ook nu nog flink in het krijt bij de Franse belasting dienst. Hij wil proberen een schikking te treffen. „Ik wil wel van die schuld af. Anders zou ik Frankrijk nooit meer in jcunnen komen. Dat zou beroerd zijn, want ik heb er nog zoveel vrien den. Mijn huis bij Saint Etienne heb ik nu verkocht en met dat geld heb ik al een deel afbetaald. Maar ja, er resteert nog wel een bedrag. Geluksvogel Hij wordt vaak afgeschilderd als een geluksvogel. Een jongen met flair word hij genoemd, brutaal ook, in de positieve zin van het woord. Al die typeringen zeggen Rep niet zoveel. „Brutaal? Ach, ik geloof het niet. Zon etiketje' krijg je opgedrukt en dan kom je er moeilijk vanaf. Als het in het veld lekker gaat, ga je vanzelf meer ballen opeisen. Misschien kan je dat brutaal noemen, maar buiten het veld ben ik een rusti ge jongen. In mijn jeugd wel lastig. Bij ZFC lag ik gere geld overhoop met jeugdleiders, omdat ik teveel pingelde. Ik gaf geen bal af. Alleen een vriendje van mij kreeg wel eens een bal, omdat die ook wel aardig kon voetballen. De rest van het elftal werd daar natuurlijk doodziek van. Maar bij Ajax leerde ik dat pingelen snel af. Daar kreeg je echt op je flikker als je iets fout deed. En in hoeverre heeft de factor ge luk Reps carrière beinvloed? „Het is voor elke voetballer na tuurlijk lekker als je in een elftal terechtkomt met Cruijff en Kei zer. Door Ajax en het Nederlands elftal kreeg ik veel bekendheid. Daardoor kwam ik bij Valencia terecht. Als ik bijvoorbeeld bij NAC was begonnen was het mis- (Foto GPD). schien nooit zover gekomen. Maar om me daarom nou een ge luksvogel te noemen vind ik overdreven. Ik heb het tenslotte allemaal zelf gedaan. PEC Zwolle lijkt Reps laatste club. Een afsluiting van een carrière waarin hij werkelijk alles mee maakte: landskampioenschap pen, een Europa-Cup-1 finale, een UEFA-cupflnale en twee fi nales van het wereldkampioen schap. Na die indrukwekkende carrière gaapt nu nog een gat. Vaag zegt Rep dat hij „iets in de voetballerij wil blijven doen. Een baan als trainer zit hij overigens niet zitten. „Dan moet ik eerst ze ven jaar studeren voor ik aan de slag kan en daar heb ik geen zin in. Het is toch belachelijk dat de negenjarige Surprice evenaar de hij de prestatie van Schocke- möhle. Alleen nog een andere Westduitser, Miahael Rüping, bleef eveneens op nul staan, de andere combianties wierpen een of meer hindernissen om. Tevoren had Ehrens nogal opge zien tegen zijn ritten over het pit tige parcours, dat de Britse Pa- mele Carruthers had opgesteld. Onaangeroerd Nadat hij voor de tweede keer alle twaalf hindernissen met onder meer een vervaarlijke driesprong onaangeroerd had gelaten, zei de 25-jarige Limburger: "Ik sta er echt van de kijken dat Surprice hiertoe in staat is gebleken. Want vooral die oxers waren niet mals. Het paard heeft echter een enor me wilskracht. Wie weet hoeveel plaatsen ik morgen nog kan stij gen". Voorlopig schoof Ehrens, die donderdag nog dertigste was al twintig plaatsen op. Na de eerst manche stonden de ge zichten in het Nederlandse kamp niet al te vrolijk. Door twee springfouten van zowel Ebben als Van der Ham zakte de ploeg naar de zesde plaats. Met uitzon dering van Klumpers, die met vertrokken gezicht moest con stateren, dat old man voor dit zware werk toch niet zo geschikt is, deden de Nederlanders het nadien zo goed, dat in de tweede manche geen strafpunt meer be hoefde te worden geïncasseerd. Daar kwamen in die fase zelfs de Zwitsers en de Britten niet aan toe. Alleen de Westduitsers, met deze keer Gert Wiltfang op een nog niet geheel van een blessure herstelde Goldika als zwakste schakel lieten in de tweede man che vier foutloze ritten noteren. Ebben Anton Ebben, met zyn 52 jaar de oudste deelnemer in Hickstead, liet eigenlijk al in de eerste man che zien dat hij goed bij de les was. Tot de voorlaatste hinder nis, de driesprong, tenminste. Toen raakte Ebben even de con trole over Jumbo Design kwijt, hetgeen twee fouten tot gevolg had. Klumpers liet merkwaardig genoeg wel de driesprong intact, maar had toen al vier springfou ten gemaakt. De hamvraag bij Willy van der Ham was: hoe kom ik behoorlijk over de combinaties. Dat was na melijk in Aken het grote struikel blok voor Feinschnitt Z geble ken. In de eerste manche had Van der Ham weer moeite de on rustige hengst af te remmen. Het kostte acht strafpunten, waarbij de laatste balken van de drie sprong eraf vlogen. Bij de her kansing ging het aanzienlijk be ter en bleef ook Van der Ham op nul staan. LUCCA/FLORECE (ANP) - Span je heeft gisteravond voor het toernooi om het Europees honk balkampioenschap in Italië met 7-3 gewonnen van Frankrijk. Door zes runs namen de Span jaarden in de derde inning een voorsprong (6-3), die de Fransen niet meer achterhaalden. De wedstrijd werd gespeeld in Luc ca. De Nederlander Chris Pieters fungeerde als hoofdscheidsrech- ter. België versloeg Zweden met 5—0. LONDEN (DPA) - In het nieuwe seizoen zullen hardere maatregelen genomen worden tegen supporters die zich misdragen bij het Engelse voetbal. Gisteren werd in Londen bekend wat is beslist in het vertrouwelijke overleg tussen Neil Macfarlane, de minister belast met sportzaken, vertegenwoordigers van de voetbalbond (F.A.), van de organisatie van clubs (de League), het mi nisterie van binnenlandse zaken, de politie en de spoorwegen. Het gebruik van alcoholhoudende dranken zal ook in de omgeving van de stadions en in de speciale supporterstreinen en -bussen worden verboden. De minimale straf voor dronken voetbalsuppor ters, ook wanneer zij buiten de stadions zijn aan gehouden, zal gebracht worden op 900 gulden UW VRIENP 16 ALWEER 01) kEMrJlS-HL) ME£FT ME ZELFS AL (5EVRAAÖD OT |K VAKAVONJl AMAVR-J BEN mi té rue l—s boete of 60 dagen gevangenisstraf. Supporters die zich binnen de stadions hebben misdragen zullen voor de dagen waarop wedstrijden worden gespeeld een gedeeltelijke vrijheidsstraf krijgen. Ook kan de verplichting worden opgelegd zich op een politiebureau te melden dan wel op een bepaald tijdstip werkzaamheden te verrichten. De strijd tegen het geweld beperkt zich niet alleen tot de supporters, ook tegen de spelers is een aan tal sancties voorzien. De F.A. zal zijn scheids rechters opdragen ongedisciplineerde spelers harder aan te pakken. Tot het takenpakket van de arbiters zal ook behoren het ingrijpen tegen spelers die door bepaalde handelingen, of geba ren, de toeschouwers provoceren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9