Geweld Sri Lanka blijft aanhouden -C Sri Lanka: zeven eeuwen strijd om het paradijs Uur van de waarheid in bemiddeling M .-Amerika VS oneens metEuropa over wapenbeheersing Minder groei zuivelproduktie bepleit Gifschip weg uit Antwerpen Natuurramp in Colombia Weer tientallen doden na dag van twisten Buitenland ANTWERPEN (ANP) - Het vuil- verbrandingschip Vulcanus II is gisteren uit de haven van Ant werpen vertrokken met aan boord 25 ton chemisch afval, waarin 250 gram dioxine zit. Dit heeft het Belgische persbureau Belga gemeld. Het schip kwam donderdagavond de haven binnen en nog dezelfde avond werd het afval ingeladen. De stoffen lagen opgeslagen in een tank van het bedrijf Antwerp Cleaning and Storage. De opera tie verliep vlekkeloos. Schepen (wethouder) van milieuzaken John Mangelschots zei in een reactie dat Antwerpen snel van het gif is verlost, "dankzij de prompte en vastberaden actie van het stadsbestuur". Hij zei te hopen dat er geen dioxine meer naar de Antwerpse haven zal worden vervoerd, ook omdat de gespeciaüseerde bedrijven weigeren het spul te behandelen. Tenslotte vond hij het verheu gend dat de Vlaamse minister van milieu het Antwerpse stads bestuur is bijgevallen om de in voer van afvalstoffen die dioxine bevatten te verbieden. BOGOTA (AP) - Bij een aardver schuiving bij een dam in aan bouw in Colombia zijn ongeveer 150 mensen bedolven onder ton nen modder en stenen, aldus de autoriteiten gisteren. De ramp had plaats tijdens een dienstwisseling op de bouw plaats, aldus de goeverneur van de provincie Cundinamarca. Vol gens de eerste berichten zijn er drie buitenlanders onder de slachtoffers, twee Italiaanse in genieurs en een Joegoslaaf. De meeste slachtoffers waren arbei ders. Het Rode Kruis berichtte dat rond het middaguur 16 lijken waren geborgen. Goeverneur Sanchez zei dat een eerste verschuiving plaats had toen een ploeg arbei ders van 80 man zijn dienst beëindigde en de nieuwe ploeg van 80 met drie bussen op het bouwterrein arriveerde. Veertien arbeiders overleefden de aard verschuivingen. "Bij de eerste aardverschuiving werden 19 mensen gedood die ZATERDAG 30 JULI 191 uit de tunnel kwamen waardoor rivierwater naar de in aanbouw zijnde waterkrachtcentrale zal worden geleid. Ook arbeiders die trachtten hulp te bieden werden gedood", aldus Sanchez. "Terwijl in de duisternis reddings pogingen werden uitgevoerd verraste een tweede, grotere aardverschuiving vrijwel ieder een ter plaatse", zo voegde San chez eraan toe. Tussen beide aardverschuivingen lag een pe riode van ongeveer 70 minuten. Onder de doden bevonden zich ook tien politie-agenten die toe vallig een routine-patrouille in de omgeving uitvoerden, aldus het hoofd van de politie. COLOMBO (Reuter/DPA) - Tenminste 33 mensen zijn gisteren in de Srilankaanse hoofdstad Colombo om het leven gekomen als gevolg van aanhoudende etnische twis ten tussen Tamils en Singhalezen. Dit heeft een regeringswoordvoerder bekendge maakt. Volgens de woordvoerder Douglas Liyanage hebben veiligheids troepen 15 plunderaars doodge schoten en 300 van plundering en brandstichting verdachte per sonen gearresteerd. Bij gewelda- digheden tussen Tamils en Sing halezen kwamen nog eens 15 mensen om het leven. De woordvoerder meldde tevens dat er een bom is gegooid naar een legerpatrouille. Een militair kwam daarbij om. Twee van de aanvallers zijn door de soldaten gedood. Volgens Liyanage braken de onge regeldheden uit nadat het uit gaansverbod vrijdagmorgen was opgeheven. De onrust werd nog vergroot toen geruchten de ron de deden dat uit het noorden af komstige Tamils de stad hadden geïnfiltreerd en het leger aanvie len. De woordvoerder ontkende dat guerrillastrijders in de stad actief zfin. De regering heeft tot en met mor genochtend voor de hoofdstad een uitgaansverbod ingesteld. In andere delen van het land zal het uitgaansverbod vandaag en mor gen niet de gehele dag van kracht zijn. BRUSSEL (Reuter) Een twee daagse NAVO-vergadering waar op gesproken is over een beper king van het aantal nucleaire slagveldwapens in Europa, is gis teren geëindigd zonder dat de Europese en Amerikaanse af gevaardigden het eens konden worden. De Europeanen willen tweemaal zoveel kernwapens Voor de korte afstand afschaffen als de Amerikanen. De NAVO heeft momenteel in Eu ropa de beschikking over onge veer 5500 korte-drachtwapens en atoommij nen. De Amerikaanse onderminister van defensie Ri chard Perle stelde voor dit aantal te verminderen met 1500. Maar volgens welingelichte bronnen ging dit voorstel de Europeanen niet ver genoeg. Zij zouden het huidige arsenaal willen halveren. Ondanks dit meningsverschil zou den de Amerikanen het gevoel hebben dat de standpunten nu dichter bij elkaar liggen dan in het verleden. Het was de zoge naamde "high level group" die donderdag en gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel vergaderde. Deze groep bestu deert hoeveel kernwapens voor de korte afstand kunnen worden1 afgeschaft in Europa. De NAVO heeft sinds 1979 al 1000 van deze wapens verwijderd omdat ze ver ouderd zijn en omdat er veilig heidsrisico's zijn verbonden aan het opslaan ervan. Bovendien komen er vanaf eind 1983 572 moderne middellange-afstands- raketten in West-Europa als de Geneefse wapenonderhandelin gen geen resultaat opleveren. Het ministerie van gezondheids zorg meldde op de radio dat zie kenhuizen in de hoofdstad een enorm tekort aan bloed hadden en riep de bevolking op, bloed af te staan. Oostenrijkse toeristen verklaarden gisteren bij hun terugkomst uit Colombo dat in de wijk rondom het station van Colombo, waar veel Tamils wonen, elk tweede huis is afgebrand. De huizen die nog overeind staan zijn gebarri cadeerd om plunderingen tegen te gaan, aldus de toeristen. De politie heeft films en foto's, die de toeristen van de geweldadig- heden hadden gemaakt, in be slag genomen. In Oslo verklaarde een zojuist te ruggekeerde toeriste voor de Noorse televisie dat vele honder den mensen, voornamelijk Ta mils, in de afgelopen week zijn vermoord. Het leger stak volgens haar geen hand uit om de Tamils te beschermen. Onder ambtenaren in Colombo brak gisteren grote paniek uit na geruchten over infiltratie door gewapende leden van de Tamil- bevolkingsgroep. Duizenden ambtenaren verlieten haastig hun werk De gevechten in de straten van Colombo leverden dit beeld van een vluchtten naar huis. complete ravage op. (Foto ap>. (Vervolg van pagina 1) BRUSSEL/DEN HAAG - De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG wilde de zui velproduktie afremmen via de volgende maatregelen: - een zeer terughoudende jaarlijkse of zelfs tweejaarlijkse prijsaan passing, waarbij de prijzen ook bevroren of zelfs netto omlaag kunnen gaan; door Ferry Mingelen - een produktiedrempel in die zin, dat boeren die meer melk bij de fabriek afleveren voor de inter ventie dan in 1981, over het meerdere een extra korting op de prijs moeten aanvaarden. De Eu ropese Commissie gebruikt dat geld om de kosten van de afzet en de opslag van de zuivelvoorra- den te betalen; - stopzetting van de aankoop door de Europese interventiebureaus van het teveel aan magere melk poeder in de maanden oktober tot april. Die melkpoeder moet in deze periode maar als veevoeder worden gebruikt; Thorn: geen protectionisme... (Foto ap). - snellere afbraak van de zgn. mo netaire compenserend bedragen, de exportheffingen en subsidies de verschillen tussen de Europese munten worden ge compenseerd. Volgens zijn woordvoerder in Den Haag blijkt minister Braks wel tevreden over het pakket in het algemeen, omdat deze voorstel len in de richting gaan van de suggesties die Braks zelf al eer der in Brussel op tafel heeft ge legd voor de landbouwbezuini- gingen. Geheel oneens is hij het echter met de heffing voor de in tensieve veeteelt. Nederland heeft dit idee al in het verleden fel bestreden. Veel Nederlandse veehouders zouden met hun mo- derne bedrijven namelijk onder deze extra nieuwe heffing ko men te vallen. Voor de graansector, die ook in Ne derland belangrijk is, wil de Commissie ook zeer terughou dende prijsaanpassingen door voeren om de Europese graan prijzen sneller gelijk te schake len met de lagere wereldgraan prijzen. Door het graan goedko per te maken, kan het ook ge makkelijker door de veevoeder industrie gebruikt worden. Daar is het momenteel nog te duur voor. De veevoederindustrie, die ook in Nederland belangrijk is, werkt momenteel veel met de zgn. graanvervangers, zoals maisgluten, die uit landen buiten de Europese Gemeenschap wor den geimporteerd. De Commis sie wil de import daarvan beper ken. Commissie-voorzitter Thorn bestreed dat dit protectio nisme zou zijn. Als we van ons eigen boeren offers vragen, kun nen we landbouwprodukten uit andere landen niet vrij binnenla ten, redeneerde hij. De Commissie wil voorts een be lasting heffen op plantaardige oliën en vetten om de concurren tiepositie van boter te verster ken. Die belasting, die zo'n 1,5 miljard gulden per jaar moet op brengen, zal in Nederland ook niet met gejuich ontvangen wor den, omdat dit de belangen van de consumenten van de grote Nederlandse multinational Uni lever (margarines) kan schaden. De Europese Commissie heeft ook voor rundvlees, schapen vlees, groenten, fruit, olijfolie en wijn bescheiden maatregelen in het pakket opgenomen, voor de suikersector in het geheel niet. MEXICO-STAD - Het uur van de waarheid is aangebroken voor de Contadora-bemiddeling in Mid- den-Amerika. Op het ogenblik zijn in Panama de vier ministers van buitenlandse zaken van de Contadora-landen (Mexico, Ve nezuela, Colombia en Panama) bijeen met hun collega's uit Mid- den-Amerika (Nicaragua, Hon duras, El Salvador, Guatemala en Costa Rica). Onderwijl bevin den zich nabij de Middenameri- kaanse kustwateren 19 Noorda- merikaanse oorlogsbodems en ziet Ronald Reagan de sandinis ten van Nicaragua het liefst ver dwijnen. door Rob Sprenkels De huidige ontmoeting in Panama lijkt dan ook van vitaal belang. Sommige Latijnsamerikaanse intellectuelen geloven zelfs dat het de laatste mogelijkheid is om te voorkomen dat het Middena- merikaanse kruitvat ontploft. Als de Contadora-bemiddeling nog enige zin wil hebben, dan zullen er nu toch minstens enke le akkoorden uit de bus moeten komen rollen, zo vinden zij. Veel zal daarbij afhangen van de fle- xabiliteit van Nicaragua. Maar ook de volgens afspraak geza menlijk optredende overige vier Middenamerikaanse landen zul len bereid moeten zijn tot het sluiten van akkoorden. En die bereidheid hangt volgens veel waarnemers in belangrijke mate af van de werkelijke bedoelingen van Washington. In Panama liggen alle kaarten reeds op tafel. De Contadora- groep probeert de onderlinge mi litaire spanningen in de regio te verlichten en heeft daarvoor een pakket maatregelen voorgesteld. Daarbij gaat het onder meer om niet-aanvalsverdragen, bevrie zing van de bestaande wapenar senalen en gezamenlijke of on der internationale supervisie staande grenscontroles. Honduras, El Salvador, Guatemala en Costa Rica, de zogenoemde geallieerden van Washington, hebben een lijst met acht wensen bij zich waarin niet wordt ge sproken over het sluiten van niet-aanvalsverdragen, maar waarin toch de meeste punten van de Contadora-groep wel zijn terug te vinden. Daarnaast willen de vier landen verregaande de mocratische garanties en verder valt uit de tekst te lezen dat van Nicaragua zal worden geëist een vredesdialoog te beginnen met de onder meer door Reagan be wapende anti-sandinisten die vanuit Honduras en Costa Rica opereren. Nicaragua op zijn beurt dringt aan op een onmiddellijk te onderte kenen niet-aanvalsverdrag met Honduras, het staken van alle wapenleveranties aan de strij dende partijen in El Salvador en een verbod op militaire installa ties van vreemde mogendheden op Middenamerikaans grondge bied. Dat laatste punt is trou wens ook terug te vinden in de Contadora-voorstellen, maar het ligt voor de hand dat met name Honduras en El Salvador zich er fel tegen zullen verzetten. Beide landen hebben veel belang bij het pas opgerichte Amerikaanse militaire trainingscentrum in het Hondurese Puerto Castillo. En verder staat er ook nog een gi gantische Amerikaanse radarin stallatie op nog geen steenworp afstand van de hoofdstad van Honduras, Tegucigalpa. Nicaragua zal aan de andere kant niet erg blij zijn dat de Middena merikaanse tegenstanders zich evenals de Contadora-groep sterk maken voor een bevriezing van het bestaande wapenarse naal en eventuele wederzijdse verminderingsafspraken. Dat vanwege de vijandige houding van de Verenigde Staten ten op zichte van de sandinisten; een houding die op het ogenblik zelfs heeft geleid tot massaal militair machtsvertoon van de Amerika nen rond en binnenkort ook in Midden-Amerika. De kans is groot dat er achter de hermetische gesloten deuren van het Panama Hilton Hotel op het ogenblik slechts grove beschul digingen van de ene naar de an dere kant van de onderhande lingstafel gaan. Niettemin zijn er verschillende punten binnen het huidige Contadora-initiatief die in principe weinig problemen zouden hoeven op te leveren. Bijvoorbeeld niet-aanvalsverdra gen, de gezamenlijke grenspa- trouilles onder internationaal toezicht. Dat laatste is een grote wens van Washingtons geallieer den om het beweerde, maar nooit bewezen, wapenverkeer tussen de sandinisten en de Sal vadoraanse en Guatemalteekse guerrilla tegen te gaan. Interna tionaal toezicht stuit de sandinis ten echter tegen de borst, ze zijn bang op die manier van de bui tenwereld te worden afgesloten. Niettemin heeft Managua al een paar maal gezegd ertoe bereid te zijn onder voorwaarde dat dan ook alle Amerikaanse wapenle veranties aan de Salvadoraanse regering zullen worden afgesne den. Dat is natuurlijk een onhaal bare zaak. Niettemin gaan er geruchten dat de Contadora-groep de sandinis ten wat dat betreft wat flexibeler heeft gekregen. Wellicht omdat de sandinisten zelf, gezien de voortdurende aanvallen van de zogenaamde contra-revolutionai ren vanuit Honduras en Costa Rica, ook partij voor een interna tionale grensbewaking zullen trekken. Naar het heet zouden de sandinisten nu bereid zijn om de door hen gewenste gezamenlijke grenspatrouilles om te buigen voor internationaal toezicht als daar een niet-aanvalsverdrag met Honduras tegenover staat. Volgens sommige waarnemers was de bliksemreis van de presiden ten van Colombia en Panama eerder deze week bedoeld om zo wel Honduras als Guatemala en El Salvador warm te krijgen voor zo'n niet-aanvalsverdrag met Ma nagua. Van de huidige Contadora-onder- handelingen in Panama wordt dan ook op zijn minst een con crete basis voor dergelijke ak koorden verwacht. Zo niet, dan lijkt het nut van de bemiddeling van Contadora miniem te zijn ge worden. Als niemand concessies wil doen, als er over zaken die ei genlijk geen onoverkoombare moeilijkheden zouden moeten opleveren, geen akkoord kan worden bereikt, dan heeft be middelen weinig zin. Maar een dergelijke ontwikkeling zal voor het sandinistische Nicaragua met een forse Amerikaanse vloot voor zijn kusten natuurlijk be slist geen prettige ervaring zijn. i De overlevering wil dat Sri Lanka, het 'stralende eiland" dat vroeger Ceylon heette, ooit het aardse paradijs was. Toen Adam en Eva uit deze Hof van Eden werden ver jaagd, zouden zij over een na tuurlijke brug naar Zuid-In- dia zijn gevlucht. De naam Adamsbrug, een keten ei landjes die Sri Lanka met het vasteland van India verbindt, herinnert daar nog aan. Maar toen honderdvijftig jaar geleden duizenden Tamils door de Engelsen uit India naar Sri Lanka werden ge haald, troffen zij daar geen aards paradijs aan. Als slaven werden zij tewerkgesteld op de theeplantages, waar zij tot op de dag van vandaag in kommervolle omstandighe den leven. door Annemiek Ruygrok De huidige strubbelingen in Sri Lanka worden echter door .andere Tamils veroorzaakt: dit zijn de zogenaamde Cey- lon-Tamils, die hier duizend jaar geleden eveneens vanuit India voet aan land zetten. Het zijn merendeels afstam melingen van de oude India se Tamilkoningen. Hoewel Ceylon-Tamils zich over het hele eiland hebben verspreid, bevindt zich de grootste con centratie in het noordelijke Jaffna, de plaats waar vorige week zaterdag de aanzet tot de opstand werd gegeven. Extreme Tamils, die streven naar soevereiniteit over dit gebied, doodden dertien re geringssoldaten. Daarop na men militairen en politie wraak door Tamils in dit ge bied neer te schieten. De Singhalese meerderheid op Sri Lanka koelde intussen zijn woede op winkeltjes en eigendommen van de Tamils in Jaffna, maar eveneens in de veel zuidelijker gelegen hoofdstad Colombo, en ver volgens in Kandy in centraal Sri Lanka. In Colombo en Kandy wonen nu" juist veel 'India-Tamils', de door de Britten geïmporteerde plan- tageslaven. Historie De rellen, waarbij naar schat ting zeker 125 doden zijn ge vallen, zijn de ernstigste sinds 1948 toen Sri Lanka on afhankelijk werd. De vijande lijkheden tussen Singhalezen en Ceylon-Tamils hebben een lange historie, die terug gaat tot de dertiende eeuw. Het oude Singhalese rijk be leefde in het begin van die eeuw een ongekende bloei. Polonnaruwa was er de schit terende hoofdstad van, met prachtige tempels en irriga- tiewerken. De Singhalese ko ning Parakramabahu I heer ste over dit rijk en van hem is de uitspraak: "In dit land zal geen enkele druppel regen water in de oceaan stromen zonder dat de mens er profijt van heeft gehad". De vreugde was echter van korte duur. Want vanuit het zuiden van India sloegen de strijdlustige Tamils toe en verwoestten de cultuur van het Singhalese rijk. Het enige dat overbleef van Polonnaruwa is het beeld van koning Parakramabahu en een drietal Boeddha's. De tempels en irrigatiewerken werden grotendeels verwoest en overwoekerd door de jungle. Voor-de huidige Sing halezen is dit de historische grond voor hun vijandige houding tegenover de Tamils van nu, hoewel de oorlogen tussen Singhalezen onder ling zeker ook tot de onder gang van Polonnaruwa heb ben bijgedragen. Worden de Ceylon-Tamils door de Singhalese meerderheid hierom gehaat, de door de Britten "geïmporteerde" In dia-Tamils worden als oud vuil behandeld. De omstan digheden waaronder deze mensen op de theeplantages van centraal Sri Lanka leven en werken zijn mensonte rend. De barakken, waarin zij met veel families tegelijk moeten wonen, lijken nog het meest op concentratiekam pen. Water en hygiënische voorzieningen zijn er niet of nauwelijks, voedsel is schaars. Velen van hen trok ken naar de grote steden zo als Kandy en Colombo, waar zij voor de laagste lonen het smerigste werk krijgen te doen. Deze verschoppelingen van de samenleving zijn sta- tenloos burger. Dat wil zeg gen, dat ze totaal geen rech ten hebben. Deportatie Jarenlange besprekingen tus sen India en Sri Lanka leid den er uiteindelijk toe clat in het begin van de jaren zeven tig een "re-immigratie" van 600.000 India-Tamils op gang kwam. Een onmenselijke zaak, want de meesten heb ben generaties-lang in Sri Lanka gewoond. En in India wachtte hun eenzelfde be staan aan de rand van de af grond. Deze 'deportatie' zou dit jaar moeten zijn afgerond. Maar er leven nog steeds 250.000 India-Tamils als sta- tenloos burger in Sri Lanka. India wil hen niet opnemen, Sri Lanka wil hen zo snel mo gelijk kwijt. Hoewel de trotse Ceylon-Tamils aanvankelijk neerkeken op de India-Ta mils, heeft de vijandige hou ding van de Singhalese meer derheid een zekere solidari teit tussen de twee groepen teweeggebracht. Dat de on lusten nu zijn overgeslagen naar centraal Sri Lanka duidt erop dat beide groepen Ta mils het opnemen tegen de overmacht van Singhalezen. Anderzijds is duidelijk dat de woede en wraakgevoelens van de Singhalezen zich con centreren op alles wat Tamil SINGHALESE MEERDERHEID EZ3 Dit is onder meer de reden dat president Jayewardene het geweld met harde hand de kop wil indrukken. Want een burgeroorlog tussen Singha lezen en Tamils is het laatste waar Sri Lanka op zit te wachten. Het eiland is zeer bij politieke rust gébaat. De president werkt sinds zijn verkiezing (1977) aan een andere econo mische politiek, gericht op groei en vooruitgang. Zo te zien heeft hij succes. De eco nomische groei is verdub beld en de werkloosheid te ruggebracht. Multinationals staan te trappelen van onge duld om in Sri Lanka te profi teren van de fiscale voorde len die de liberale regering heeft bedacht. Maar politieke stabiliteit is een voorwaarde voor de buitenlandse onder nemers. Zij willen wel profi teren van Sri Lanka, maar er geen risico's lopen. De vijandelijkheden tussen £e Singhalezen en Tamils be dreigen die stabiliteit. Hoe wel Jayewardene gewend is aan uitbarstingen tussen de beide bevolkingsgroepen, is de omvang en de hevigheid van de huidige botsingen on gekend. Nu steden als Co lombo, Kandy en Trincoma- lee het toneel zijn van wraak acties, moet de schrik Jaye wardene om het hart zijn ge slagen. Een concentratie van onlust in het noorden van zijn land is tot daar aan toe, maar uitbreiding naar de gro te steden is rampzalig voor zijn economische paradijs-in- wording. Het liefst zou Jayewardene de beide Tamil-groeperingen verjagen uit dit paradijs. Om ze net als Adam over de Adamsbrug naar Zuid-India terug te sturen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8