c Kwaliteit woningen vaak slecht Werklozenprojecten nu in groot gevaar? Hogere omzet bij bloemenveilingen Prijsbeleid niet 'soepel' genoeg Immigratie daalt sterk in Nederland Bruidsparen krijgen nu eigen vakblad D Ook sommige nieuwbouw rijp voor sloop Volgens VNO en NCW: Diefstal in kwart van winkels "Saterdag 30 juli 1983 DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in het afgelopen halfjaar minder buitenlandse immigranten te verwerken gekregen dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook zijn er minder Nederlanders naar het buitenland geëmigreerd dan in het eerste halfjaar van 1982. Dat blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek, die gisteren door het ministerie van economische za ken zijn gepubliceerd. In de eerste 6 maanden van 1983 vestigden zich 16.400 buitenlan ders in ons land. Dat is 2.500 minder dan in het eerste halfjaar van 1982. Bovendien hebben in die periode 13.500 buitenlanders ons land verlaten. Dat zijn er 1.400 meer dan in het eerste half jaar van 1982. Die twee factoren tezamen zorgen ervoor dat het vestigingssaldo van vreemdelingen over de hele linie ruim schoots is gehalveerd (van 6.800 naar 2.900). De verminderde toestroom komt volgens een woordvoerder van het CBS voor ruim tweederde deel voor rekening van Marokkanen en Turken. De emigratie van Nederlanders naar het buitenland verminderde met 3.200 personen. In de erste helft van 1982 waren het er nog 18.700, in de eerste helft van 1983 15.600, aldus het CBS. De daling hangt nauw samen met het feit dat Australië en Canada hun toelatingsnormen het laatste jaar hebben verscherpt. SOEST - In een beginoplage van 15.000 exemplaren is bij uitgeverij Christiaan in Soest onder de naam 'Bruid en Bruidegom' een vakblad voor bruidsparen versche nen. Het mikt op de vele bruidsparen (in 1982 ruim 83.000) die naar het ge meentehuis stappen en die in hun trouwjaar gemiddeld bij na f 25.000 besteden aan trouwkleding, de trouwdag, de huwelijksreis, woningin richting e.d. Het blad is ver krijgbaar in bijna alle kios ken en boekhandels alsmede bij filialen van een aantal grootwinkelbedrijven. Het verschijnt eens per kwartaal, zo blijkt uit het reclame- en marketingblad Adformatie. Binnenland Bij deels kleiner aanbod DEN HAAG (ANP) - De twaalf veilingen die zijn aangesloten bij de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland (VBN) heb ben in het eerste halQaar samen tien procent meer omgezet dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. De stijging van de omzet in geld ging gepaard met een kleine daling van het aanbod, met name van de snijbloemen. Dit blijkt uit cijfers die de VBN heeft bekend gemaakt. In totaal zetten de veilingen voor ruim 1,5 miljard gulden aan bloe men en planten om. De Verenig de Bloemenveiligen Aalsmeer bleef met 652 miljoen gulden (plus 11,2 procent) de grootste veiling. De bloemenveiling West- land bleef acht miljoen gulden van de half miljard gulden omzet verwijderd (plus 10,1 procent). Grootste stijging (22,2 procent) boekte CW in het Limburgse Grubbenvorst dat bijna 22 mil joen omzette. De nummer vier op de ranglijst, Berkel en omstre ken in Bleiswijk behaalde met 5,1 procent de kleinste stijging en zette voor bijna 82 miljoen bloemen en planten om. Bij de snijbloemen was er gemid deld sprake van een behoorlijke stijging van de prijs per eenheid produkt. Volgens het Produkt- schap voor Siergewassen was de aanvoer van 2,9 miljard bloemen een procent lager dan in de ver gelijkbare periode vorig jaar. iDEN HAAG (GPD) - De kwaliteit van naoorlogse wonin gen is veel slechter dan op grond van de leeftijd mag worden verwacht. Bij sommige betrekkelijk nieuwe wo ningprojecten wordt aan sloop gedacht, omdat het op- knappen te veel geld zou kosten. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van de Technische Hoge school Delft dat is uitgevoerd in opdracht van het minis terie van volkshuisvesting. Het ministerie houdt publikatie van het rapport vooralsnog tegen om dat men daar geschrokken is van de uitkomsten. De deskundigen op het departement willen de uitkomsten nu eerst doorrekenen op (fi nanciële) gevolgen voor het rijk voordat ze de onderzoekers willen toestaan het definitieve verslag te publiceren. De onderzoekers, ir. R. Lijbers en C.T.J. Lucassen, wilden hun be vindingen publiceren tijdens een studiedag op 26 augustus. Uitno digingen daarvoor waren al ver stuurd toen het ministerie in greep en snelle publikatie ver hinderde. De studiedag is nu uit gesteld naar 1 november. Uit het rapport van de onderzoe kers kan worden afgeleid dat het onlangs gepresenteerde Meerja renplan Stadsvernieuwing van staatssecretaris Broktf nu al zou moeten worden herzien op on derdelen. Vooral de daarin voor ziene verlaging van subsidies voor naoorlogse woningen zou weer gewijzigd moeten worden. In het meerjarenplan Stadsver nieuwing gaat staatssecretaris Brokx ervan uit dat veel geld en aandacht nodig is voor de oudere woningen (van voor 1940). Voor woningen na 1940 werd minder geld (per woning) gereserveerd). Uit het onderzoek van de TH in Delft blijkt dat ook woningen van na 1940 in veel gevallen zo slecht zijn, dat hoge renovatie- kosten moeten worden gemaakt. De logische gedachte die het rijk tot nu toe hanteerde - hoe jonger een woning hoe beter - blijkt in de Nederlandse bouwpraktijk van de laatste veertig jaar niet op te gaan. Eén algemene oorzaak van de slechte bouwpraktijk geven de Delftse onderzoekers niet aan. Er Gedood meisje was medewerker bij boekhandel TILBURG (ANP) - Het meisje dat gisteren bij een overval op een Tilburgse boekhandel werd ge dood is de 25-jarige medewerk ster van het filiaal. Het slachtof fer, J. de Graaff-Schellekens uit Goirle, werd kort na negen uur badend in het bloed gevonden tussen de boekenrekken. Het li chaam vertoonde steek- en snij- wonden aan de hals. Waarmee de verwondingen zijn toegebracht is onbekend. Naar de dader(s) is een grote speurtocht in gang ge zet. De Tilburgse politie, die eer der op die dag melding maakte van een overval, zegt nu in het duister te tasten naar het motief. Hoewel in het filiaal geld is aange troffen wordt het motief roof nog steeds niet uitgesloten. De politie is een uitgebreid spoor- onderzoek gestart. Daarbij kreeg de Tilburgse recherche verster king van het regionale recher chebijstandsteam. In totaal werken 28 rechercheurs aan de zaak. kan bijvoorbeeld niet in het alge meen gesproken worden van slechte bouwmethoden (hoog bouw) of van te snel en te ge haast bouwen zoals dat in de ja ren zestig gebeurd zou zijn. Er zijn volgens het onderzoek vier zeer verschillende factoren die de kwaliteit van de naoorlogse woningen slecht hebben bejn- vloed. Eerste factor is de gekozen bouw technische constructie, zoals bij voorbeeld de gekozen dakcon structie, de aansluiting van wan den en vloeren en dergelijke. Het ontwerp is dan in enkele geval len onvoldoende gebleken. Slordig Tweede factor ii voering. In projecten waar te snel en te slordig is gebouwd ontstaan later grote onderhouds- problemen. Derde factor is het dagelijks gebruik van de wonin gen door bewoners. Vierde fac tor is de exploitatie. Verhuurders hebben niet altijd even zorgvul dig het dagelijkse kleine onder houd uitgevoerd, waardoor ern stiger gebreken zijn ontstaan. Vooral als twee of meer van deze factoren gecombineerd zijn, ont staan de grootste problemen. Als bijvoorbeeld bij de bouw het be ton te haastig is gemengd, dan is er een grotere kans dat weersin vloeden vat krijgen op het mate riaal, de wapening gaat roesten en het beton scheurt. Als echter de verhuurder in zo'n geval het beton zorgvuldig en regelmatig had bijgehouden (vervén van het beton is al voldoende om de weersinvloeden af te zwakken) dan zouden de problemen veel geringer zijn geweest. AMSTERDAM Bij het bezinningsmonument in Amsterdam heeft een delegatie oud-Spanjestrijders gisteren de gevallenen tijdens de Spaanse Burgeroorlog herdacht. Een aantal Nederlanders vocht tussen '36 en '39 in de Internationale Brigades tegen de Franco-troepen. Op de foto de oud-Spanjestrijders, die een groet van de Internationale Brigades brengen. Prins Claus Export zuivel stagneert ook in Italië DEN HAAG (ANP) - Prins Claus is dit weekeinde gearri veerd in de Italiaanse plaats Tavernelle, waar koningin Beatrix en haar zoons Friso en Constantijn sinds 19 juli met vakantie zijn. Of Claus na de vakantie, die tot in de tweede helft van augus tus duurt, met zijn gezin naar Nederland zal komen, is nog niet bekend. Prins Claus is nog steeds onder behande ling van professor Nijdam. Over de gezondheidstoe stand van prins Claus wilde de RVD-woordvoerder alleen zeggen dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse zuivelexporteurs zijn somber gestemd over de dalende exporten. Het Landbouw Econo misch Instituut deelde welis waar mee, dat in de eerste zes maanden van dit jaar de zuivel- export met name naar landen in het Midden-Oosten was toegeno men, maar volgens de Koninklij ke Nederlandse Zuivelbond FNZ was dat nog een uitvloeisel van de vorig jaar afgesloten ex portcontracten, die in de eerste maanden van dit jaar werden uit gevoerd. Sinds het begin van dit jaar wordt het steeds moeilijker voor onze zuivelexporteurs om leveringscontracten af te sluiten. Volgens de FNZ komt dit voorna melijk doordat afnemers in Afri ka, Zuid-Amerika en Azië van hun regeringen niet zelfstandig meer opereren. „Steeds meer landen worden door het Interna tionale Monetaire Fonds onder curatele gezet, waardoor vrijwel alleen met toestemming van het IMF geimporteerd mag worden. Dit betekent dat de particuliere handel in de landen is overge gaan in staatshanden", aldus de FNZ. De export van zuivel en zuivelpro- dukten naar een aantal vroegere grote afnemers van ons land, zo als Nigeria en Venzuela, ligt bij na geheel stil. „Dit zal pas goed tot uitdrukking komen in de ex portcijfers van het tweede half jaar van 1983". AMSTERDAM - De auto aan banden: in een deel van het Amsterdamse centrum gaat maandag het gebruik van de wielklem van start bij fout- parkeerders. Na zich gemeld te hebben op een politiepost aan het Rem- brandtplein en de boete betaald te hebben worden zij ontketend. (Foto: Anefo) DEN HAAG (ANP) - Bij 27 procent van het aantal vestigingen in de detailhandel is in 1982 een of meer keren winkeldiefstal geconstateerd. Binnen de de tailhandel als geheel bestaan grote verschillen in de mate waarin vorig jaar winkeldiefstal werd gecon stateerd. Zo werden vrijwel alle warenhuizen (94 procent) geconfronteerd met deze vorm van crimi naliteit. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van een steekproefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar winkeldiefstal in de detail handel. Van de geconstateerde winkeldiefstallen werd bijna één op elke drie gevallen ter kennis van de politie gebracht. Het aangiftepercentage verschilt per bran che. In de warenhuizen werd 65 procent van de ge constateerde winkeldiefstallen ter kennis van de po litie gebracht. Bij de kleding- en modezaken was dat 36 procent. Dertien procent van de winkeldiefstal len in zaken voor huishoudelijke artikelen werd aangegeven. In de kledingbranche werd bij 53 procent van het aan tal vestigingen winkeldiefstal geconstateerd. Ook de detailhandel in huishoudelijke artikelen, ijzerwa ren, verf, behang en dergelijke werd volgens de CBS relatief vaak met winkeldiefstal geconfronteerd (45 procent van het aantal vestigingen). Bij de detail handel in vlees, wild, zuivel en dergelijke kwam winkeldiefstel relatief het minst voor (3 procent van het aantal vestigingen). DEN HAAG (GPD) - De grote on dernemersorganisaties VNO en NCW vinden dat minister Van Aardenne (economische zaken) met de verdere versoepeling van zijn prijsbeleid niet ver genoeg gaat. Zij bepleiten opnieuw op schorting van alle prijsregels, ook met het oog op de gewenste deregulering. Voornaamste re den van hun wens is dat de ach terstanden in de toegestane kos- ten-doorberekening fors zijn op gelopen. Van Aardenne liet per 1 juli een groot deel van de voedings- en genotmiddelenindustrie vrij van prijsvoorschriften. De beide werkgeversbonden beschouwen dit „als een stap in de goede rich ting". Maar ze vinden ruimere vrijstelling gewenst, niet in het minst omdat de branches die nog wel onder de voorschriften val len, als het ware een stempel op gedrukt krijgen. VNO en NCW voeren aan dat de felle concurrentie prijsstijgingen in de particuliere sector zeer heeft beperkt. Ze scharen zich in de rij van consumentenorganisa ties als daarbij wordt gesteld dat diverse overheidstaricven zeer sterk stijgen als gevolg van mo nopolieposities. Hiermee gaat een verdere verslechtering van de rendementen in de particulie re sector gepaard, die in de goede richting moet worden omgebo gen. Volgens de werkgevers zijn de kos tenstijgingen hoger dan ge raamd. Oorzaak is vooral de veel geringere stijging van de ar- beidsproduktiviteit (de produk- tie per werknemer) in 1982 en 1983 dan werd verwacht. In de industrie is het verschil tussen de raming en de waarschijnlijke uitkomst ongeveer 3,75 procent; in de dienstensector ongeveer 0,75 procent. Achterstanden ontstonden ook doordat als gevolg van de afspra ken tussen werkgevers en werk nemers de prijscompensatie in de lonen per 1 januari gemiddeld een procent was in plaats van ruim twee. Dat ene procent dien de als uitgangspunt voor het prijsbeleid. De organisaties hadden eind 1982 Van Aardenne al gezegd dat de arbeidsproduktiviteitsstijging voor 1983 erg hoog was geraamd. De bewindsman antwoordde dat als de cijfers lager zouden zijn daarmee rekening zou worden gehouden in de bijstellingen. De correcties die werden toegepast voor de kostendoorberekening zijn echter te gering, menen VNO en NCW om de achterstan den voor industrie, handel en dienstverlening weg te werken. Verontwaardiging bij gemeenten en vrijwilligerswerk, gematig de instemming bij werkgevers organisaties en vakbeweging: staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken en werkgelegen heid) heeft besloten de zg. werklozenprojecten aan ban den te leggen. Hij vindt de hui dige regeling voor onbetaald werkende werklozen te ris kant. Zij zou te veel ruimte bie den voor concurrentieverval sing en voor een verdringing van betaalde krachten uit het reguliere arbeidsproces. Daar om komen er strengere regels: werklozenprojecten moeten voortaan in alle gemeenten worden beoordeeld door een zg. toetsingscommissie van ten minste acht instanties. Deze moet tot een eensluidend ad vies zien te komen, anders gaat het project niet door. door Wim Wirtz Hoewel sommige gemeenten al eerder om nadere richtlijnen hadden gevraagd voor het op zetten van werklozenprojec ten, hadden ze allerminst gere kend op een strenger regime. De brief van De Graaf aan de gemeentebesturen wekte in sommige gemeentehuizen dan ook grote verbazing. Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zijn de door de staatssecretaris gesig naleerde risico's van de huidi ge regeling moeilijk meetbaar, en voor zover ze dat wel zijn, wordt er op gemeentelijk ni veau steeds zorgvuldig naar gekeken. Werkloze bakkers worden niet achter een oven gezet als er in de buurt al een bakkerij is gevestigd. Een me taalbedrijfje met onbetaalde werklozen komt niet van de grond, als er in de nabijheid al las- en bankwerkersgeluiden worden waargenomen. Maar toch. Het kan zo niet langer doorgaan, vertelde een top ambtenaar van Sociale Zaken in het NOS-Journaal. In de huidige regeling van de werk lozenprojecten zouden sommi ge werkgevers met onbetaalde werknemers (werklozen) hun diensten en produkten goed koper leveren (concurrentie vervalsing), en raakten betaal de arbeidskrachten (hierdoor) hun baan kwijt. Bovendien zouden gemeenten onbetaalde werklozen in toenemende ma te innschakelen voor taken waarop eerder moest worden bezuinigd; op die manier wor den de uitkeringsgelden voor een oneigenlijk doel gebruikt (budgetvervalsing). Arbeidsgeschiktheid Rijk en gemeenten zijn het er in principe over eens dat werklo zenprojecten zinvol zijn. De economische crisis vraagt niet alleen om bezuinigingsingre- pen en stimuleringsmaatrege len. Het is ook van belang dat de werkloze arbeidsgeschikt blijft om - zo mogelijk zijn - of haar (r)entree te kunnen ma ken in het reguliere ar beidsproces. Sinds de eerste theoriën daar over de ronde deden, zijn er in wisselende mate initiatieven van de grond gekomen. Het opmerkelijkste kwam uit de koker van de toenmalige mi nister Andre van der Louw, PvdA-bewindsman voor CRM in het kabinet-Van Agt II. Hij presenteerde een gemeen schapstakenplan van een wel zeer curieus gehalte: laat jonge werklozen verplicht werk doen op straffe van inhouding van hun uitkering. Het recht op een uitkering werd met een simpele handomdraai een pre mie op onbetaald werk. Tot in zijn eigen partijgelederen toe. werd Van der Louw over de hekel gehaald. Hij slikte zijn plan in en beperkte zijn nobele voornemens tot een dringend beroep op de gemeenten het onbetaalde werk voor werklo zen (op vrijwillige basis) krach tig te bevorderen. Inmiddels heeft De Graaf de lijn van zijn voorganger doorge trokken en is het aantal werk lozenprojecten - overigens niet louter door zijn toedoen - dras tisch gestegen. Zestig gemeen ten - een verdubbeling ten op zichte van 1981 - hadden vorig jaar een centrum voor bemid deling ten behoeve van vrijwil ligerswerk, waardoor intussen tienduizenden mensen een baan hebben kunnen vinden met behoud van hun uitkering. Omdat de projecten - bedrijven centra, projecten voor jonge ren - voornamelijk door lokale instanties worden opgezet, wordt het werken met behoud van uitkering per gemeente op verschillende manieren beoor deeld. In het ene geval gebeurt dat door een toetsingscommis sie, waarin alle betrokkenen zijn vertegenwoordigd (vakbe weging, werkgeversorganisa ties. sociale dienst, arbeidscon- sulenten e.d.). In andere ge meenten worden de de projec ten voorgelegd aan zg. wwv- of rww-commissies (wwv is wet werkloosheidsvoorziening; rww is rijksgroepsregeling werkloze werknemers). In die commissies zitten behalve ver tegenwoordigers van de werk geversorganisaties en vakbe weging ook consulenten van de desbetreffende ministeries, zodat het rijk voortdurend de vinger aan de pols kan houden. Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten werken beide constructies uitstekend en is er geen enkele behoefte aan een standaardregeling waaraan alle gemeente worden onderworpen. "Ons grootste bezwaar tegen de regeling van de staatssecretaris", zegt L. van de Kerkhof, hoofd van de afdeling maatschappelijke aangelegenheden en volksge zondheid bij de VNG, "is dat er nu een toetsingscommissie moet komen die een unaniem advies moet uitbrengen over de aanvraag voor een project. Dat betekent dat iedere instan tie die in deze commissie verte genwoordigd is, een vetorecht heeft. Wij vrezen dat het hier door een stuk moeilijker zal worden projecten voor werklo zen op te zetten. Er hoeft maar één instantie nee te zeggen, en het gaat niet door". Landelijke belangen lopen vaak om lokale belangen heen. Dat geldt in bijzondere mate voor de werklozenprojecten. Staats secretaris De Graaf heeft nu een aantal "abstracte criteria" (Van de Kerkhof) uitgevaar digd, terwijl in de lokale prak tijk doorgaans zorgvuldig wordt gekeken naar "met loka le belangen verbonden gege venheden" (idem). Zoals: de mogelijkheid van concurren tievervalsing en verdringing van betaalde krachten uit het reguliere arbeidsproces. Werkgeversorganisaties en vak beweging worden daar door gaans nauw bij betrokken. Maar ook daar geldt, dat plaat selijke opvattingen nogal eens willen afwijken van de lande lijke koers. Op hun hoofdkan toren tonen werkgeversorgani saties en vakbeweging zich ui terst beducht voor werklozen projecten uit vrees voor resp. concurrentvervalsing en ver vanging van betaald werk. Maar hun plaatselijke verte genwoordigers werkten tot voor kort evengoed mee om die projecten van de grond te krijgen. Het is niet denkbeeldig dat dit beeld met de komst van de nieuwe commissies zal ver dwijnen. Werkgevers en vak beweging hebben met milde instemming op de maatregel van De Graaf gereageerd, in de vermoedelijke veronderstel ling dat ze het aantal werklo zenprojecten via het vetorecht tot een minimum zullen kun nen beperken. Hun plaatselij ke vertegenwoordigers zullen daartoe ongetwijfeld goed wor den geïnstrueerd. De VNG vreest dat dit mede zal leiden tot een uitholling van het onbetaalde werk voor werklozen: bedrijfsmatige pro jecten worden geweerd, wat resteert is vrijwilligerswerk in de sfeer van charitas. Van de Kerkhof is er niet van overtuigd dat er nieuwe maat regelen nodig zouden zijn om enige lijn te brengen in het pro jectenbeleid van de gemeen ten. Hij ontkent dat er sprake zou zijn van wildgroei in de ontwikkeling van werklozen projecten en evenmin wil hij aannemen dat de werklozen in de huidige regeling ten prooi zijn aan een zekere willekeur. "Projecten voor werklozen hangen nauw samen met de lo kale omstandigheden en mo gelijkheden. Natuurlijk zal de ene gemeente op dit gebied in ventiever zijn dan de andere. Maar dat hou je altijd".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7