Lady Di als moderne Assepoester Een koninldijk (film)sprookje op TROS-televisie Seeta, de bergleeuwin' in twee delen bij TROS TV- TOEGELICHT LI KATERDAG 30 JULI 1983 T Radio - tv - kunst MeL ekflILVERSUM (GPD) - Prinses Diana, de toekomstige Brit se koningin, verkeert in een ernstige psychische crisis. Na in recordtempo het idea- 18 Ie kind - een zoon - op de we- Ri< reld geschopt te hebben, be- j*® weren boze tongen dat Char- les, haar Prins van Wales, de Lirst koninklijke schoonheid ho- 23 peloos verwaarloost. Een stalknecht van Buckingham Palace vertelde me gisteren nog - tijdens mijn paardrij les - dat de geruchten over een tweede zwangerschap i E noch ontkend noch beves- JjPJ tigd kunnen worden. U be- In grijpt dus dat het eens zo ge lukkige paar de echtelijke problemen nog lang niet te boven is. /eeAan dergelijke pseudo-informatie 2.1} verdienen hele volksstammen hun wrange boterham. Zij „die alles willen weten" trachten in Nederland aan hun trekken te komen door publikaties, zoals die van bekende boulevardbla den. Maar de enigen die er telkens werkelijk wijzer van worden, zijn Ier degenen die deze pulp zonder vai scrupules verhandelen. Want ei- (4) genlijk maakt het helemaal niet zoveel uit of de informatie op !r' waarheid berust, als er maar een i O, voyeuristische blik in het privé- en leven van allerlei sprookjesfigu- tfe ren gesuggereerd wordt. En het r»e maakt niet uit of er nou een Brit- ag se prinses, een radio- of ty-per- ad soonlijkheid of een andere ver- meende jetsetter uitgekleed wordt. ei Ook de Hollandse glitter- en gla- mourpers heeft de schandaaltjes gewoon „op voorraad" liggen. Zodra zich gebrek aan spetteren de schandaaltjes voordoet, wordt 10 de la opengetrokken en een affai re is vlug geforceerd. Zo werd, it. op basis van één van haar liedjes, n. het huwelijksleven van Corrie u- Konings te koop aangeboden in gs het blad Story. De lezers die naief genoeg waren om Story te se geloven, werden deze keer door k. middel van een kort geding uit n. de droom geholpen'. Met Corrie b- en haar partner is zogenaamd al- les kits dus, en dat had men kun- ie nen weten, want het verhaal ver- Christopher Baines en Catherine Oxenburg als prins Charles en prinses Diana in de film 'De romance van Charles en Diana', die de TROS van avond op het scherm brengt. (foto ANP) and Diana" die - mits met de juis te pen geschreven - klakkeloos uit het sprookjesboek lijkt te zijn overgenomen. Diana is de Assepoester van de 20e eeuw voor hen die het weten wil len. Zeer jong - in de betreffende bladen neergezet als een maagd waar Andy Warhol's Dracula wel pap van zou lusten - weliswaar van adel, maar toch van een men selijk slag waarmee het voetvolk zich best zou kunnen identifice ren. Ze loopt de Britse troonop volger tegen het lijf op de meest decadente party's en ontwikkelt een „goede vriendschap" met de koninklijke dertiger. Hij heeft de gelaatstrekken van Roger Moore wel niet, maar de duimzuigjour- diende het net zomin serieus ge nomen te worden als het bericht dat John Lennon in het Harder- wijkse Dolfinarium is opge groeid (gebaseerd op de song „I am the walrus"). Normaal gesproken grijpt de rod delpers pas naar buitenlandse onderwerpen als er binnens lands echt geen leed of geluk meer te"verzinnen valt. Uitzonde ringen op die regel zijn natuur lijk de extreme gevallen: de Bos ton Strangler, Yorkshire Ripper of een exclusief kijkje in het ha remleven van de een of andere sjeik gaan er natuurlijk altijd in ais koek, al ontbreekt het regio nale aspect. Dat geldt ook voor „The royal romance of Charles nalistiek heeft wel voor heter vu ren gestaan. Het uiterlijk moet in dit geval maar even op de achter grond blijven; liever geen close- ups als fotomateriaal, liever de prins op enige afstand in vol or naat. En als het even kan met ar men rond het lijfje van de fragie le tiener Diana. Aan bronnen is geen gebrek over de romance en later het huwelijk van Charles en Diana. Daar zor gen de Britse collega's van de daar zelfs dagelijks verschijnen de roddelpers wel voor. Als rechtgeaarde ratten of muskie ten weten ze de mondhoeken van hun lezers vochtig te krijgen en tegelijkertijd hun eigen be- roepsstatus danig door het slijk te halen. Ook bij de TROS weet men precies waarmee men gretig kijkers moet plezieren en de afdeling in koop heeft de tv-film „De roman ce van Charles en Diana" van Pe ter Levin aangeleverd voor uit zending op zaterdagdavond. Deze tv-produktie van de commer ciële maatschappij CBS visuali seert de informatie zoals we die gewoonlijk van schrijvende schandaal- en romancejagers op ons bord krijgen. Ook in de film is het gegeven „Hoe intiem wa ren ze" voordat het ja-woord werd uitgewisseld? veel belang rijker dan gedocumenteerdheid. De historische feitelijkheden in de film zijn de grote lijnen (ze hebben elkaar inderdaad ont moet, zijn later getrouwd en kre gen een zoon) en het koninklijk ceremonieel met veel gouden koetsen, sjerpen en kantelen als decor. Voor de rollen van de meest be sproken tortelduiven ter wereld heeft men natuurlijk gezocht naar acteurs „die een goede gelij kenis tonen met de leden van het Britse vorstenhuis" aldus een persbericht van de TROS. Met Catherine Oxenberg in de rol van Lady Diana Spencer is dat ver bluffend goed gelukt, hoewel je met een goede kapper in dit ge val haast niet mis kunt kleunen. Het hoofd van de echte Charles schijnt echter uniek te zijn, want de grimeur heeft van de acteur Christopher Baines bij lange na niet een gelijkenis met de echter prins Charles kunnen bewerk stelligen. Maar het is een kniesoor die daar Catherine Oxenburg: treffende gelijkenis met Lady Diana. mee zit. Op het niveau van acte ren heeft men beduidend minder gelet, maar dat is natuurlijk ook volkomen ondergeschikt aan het smikkelen en smullen van het le ven achter de hermetisch geslo ten deuren van het koninklijk paleis in Londen. Aan het begin van de film is Diana nog maar een klein en onschul dig dametje. Die laatste twee kenmerken behoudt ze overi gens tot in de slotscène, als jonge moeder. Ze praat met een soort adelijke bekaktheid die het kin derrijmpje „Ring a ring of roses" als een officiële proclamatie kan laten klinken. Het arme wicht komt uit een ge broken huwelijk en naarmate haar verkering met de prins vor dert, dringen de boodschappers van de pers zich steeds meer op met de vraag of die kom-af een huwelijk in de weg zal kunnen staan. Het medelijden met Lady Di wordt er bij de kijkers echter pas goed uitgezogen als een bou levard-fotograaf haar tegen het licht laat poseren, om zodoende een aankomende prinses met doorkijkrok in zijn krant te krij gen. Natuurlijk is Diana nobel genoeg om de gevolgen aan zich zelf toe te schrijven: „Dan had ik maar een petty coat aan moeten hebben", zo zegt ze. De prins blijkt het incident eerder aan haar onervarenheid met de nieuwsjagers te wijten. Maar ook hij wil tegen elke prijs voorko men dat het koninklijke leventje het zachte karakter van zyn vriendin zal verharden. Als parodie op het beeld van een koninklijke romance, zoals men graag wil denken dat die eruit ziet, is de tv-film net iets te zwak. Men krijgt weliswaar onophou delijk romantische beelden, die in geen enkel detail van het ver wachtingspatroon afwijken, te zien, maar de verpletterende „punch-lines" zoals we die uit het Britse kamp kennen, ontbre ken volkomen. Monty Python ol Not the Nine O'Clok News had den het anders aangepakt. Soms lijkt de cineast even bereid te zijn om wat relativerende hu mor toe te voegen, met name als het gelukkige paar in contact komt met „de gewone man", maar dat blijkt na afloop van zo'n scène als ontwapenend bedoeld te zijn. Dat Diana óók tot het mensenras behoort, wordt duidelijk ge maakt door haar nu en dan wat ondeugend te laten zijn. Maar de film is helaas weer te beschaafd om haar de zin „It is a royal pain in the ass" volledig te laten uit spreken, hoewel de prins o zo graag zou zien dat Di helemaal zichzelf kon zyn. Kijkers die vinden dat het hier om het privéleven gaat van twee toe vallig internationaal bekende mensen, waar dus niemand ook maar iets mee te maken heeft, hebben natuurlijk groot gelijk. Mits ingenomen met een flinke schep zout kan de gedramati seerde romance toch een amu sante zit voor de buis opleveren. Wie besluit om inderdaad naar „The royal romance of Charles and Diana" te gaan kijken, dient echter eerst gewaarschuwd te worden voor de moraal van het verhaal, die door een wijze oude man aan het slot wordt opgele zen. Om een plotselinge aanval van misselijkheid te voorkomen, moet het geluid daarom uitge schakeld worden zodra Diana met de baby in de laatste minuut in beeld komt (Ned. 2,20.30 uur). Tweehonderd jaar ballonvaart op tv Op 21 november 1983 is het precies 200 jaar geleden dat de gebroeders Montgolfier met hun zelfgemaakte heteluchtbal lon het luchtruim kozen vanuit het Bois van Boulogne. Vanaf dat moment is er veel gebeurd in de de ontwikkeling van de ballonvaart. Over de geschiedenis, de tech niek en de romantiek van het ballonvaren gaat de documen taire van Henri Remmers, die Veronica-televisie morgen avond (Ned. 2, 22.50 uur) op de buis brengt. Verder zijn er op namen te zien van de nationale kampioenschappen in Lochem en komt de nestor van de Ne derlandse ballonvaart, Nini Boestnan (zie foto), aan het woord. (foto Veronica) Benny Goodman is morgenmid dag op de AVRO-tv (Ned. 1, 16.30 uur) te zien en te horen in een regi stratie van het North Sea Jazzfesti val. (foto GPD) Onder de titel „Seeta, de bergleeu- win" brengt de TROS vanavond (Ned. 2, 19.12 uur) de eerste helft van de tweedelige televisiefilm „Run, Cougar, Run" van Walt Disney op het scherm. De andere helft van Seeta wordt op dinsdag 2 augustus getoond. Seeta, een bergleeuwin, die met va der leeuw en drie jonge leeuw tjes in de bergen woont, is de hoofdrolspeelster van deze jeugdfilm. Hoewel bergleeuwen zich meestal ver van de mensen houden, raakt Seeta bevriend met de herder Etio (gespeeld door Alfonso Arau), aan wie zij soms 's avonds een bezoekje brengt bij het kampvuur. Helaas wordt Seeta bedreigd door een beroepsjager die met zakenlie den in het bergachtige gebied komt jagen. Vader leeuw wordt doodgeschoten en Seeta moet nu helemaal al leen voor haar drie jongen zor gen. Etio pleit bij jager McRae om Seeta niet te doden, want dat zou het einde betekenen van haar kinderen. McRae laat zich echter niet vermurwen en pro beert de fraaie bergleeuwin in de val te lokken. Etio komt geluk kig te hulp tot grote woede van de jager. Hij gaat de jacht nu echt serieus aanpakken en Seeta wordt opgedreven. Dat zet haar aan tot een onvergetelijke daad... SPORT-EXTRA In een extra uitzending geeft het NOS-programma Studio Sport vanavond (Ned. 1, 18.00 uur) een samenvatting van de Europese kampioenschappen voor spring ruiters in het Engelse Hickstead. Verslaggever is Hans Eysvogel. MARK OF SATAN „Mark of Satan", zo luidt een nieu we aflevering uit de Britse grie zelserie Hammer House of Hor- Edwyn Rord werkt in een mortua rium van een ziekenhuis. Hij raakt er door een serie van „toe valligheden" van overtuigd dat de duivel het op hem heeft ge- mund. Is Edwyn gek aan het worden of heeft hij het bij het rechte eind...? (VOO, Ned. 2, 22.00 uur). NACHTFILM Joan Fontaine. In „Het leven op het IJsselmeer" laten twee Veronica-medew- erksters, Tineke Vos (links op de foto) en Ilona Visser, de kijker morgenavond zien wat er zo al te beleven valt op en rond de voormalige Zuiderzee. Met de schrijver Lennaert Nijgh en zijn Urker kotter de „Jonge Jacob" trokken zij erop uit en maakten kennis met de schippers van de „bruine zeilvaart" (clippers en kotters), het begrip chartervaart, de directeur van een slepers bedrijf uit Urk, de waterpolitie en de havenmeesters van Marken (Ned. 2,21.00). (foto Kippa) De TROS zendt vanavond als nachtfilm 'Een brief van een on bekende vrouw' uit. Het betreft een Amerikaanse speelfilm van Max Ophüls uit 1948, gebaseerd op een novelle van Stefan Zweig. Het verhaal gaat over de liefde tussen een vijftienjarig meisje en een tien jaar oudere pianist. De vrouwelijke hoofdrol wordt ver tolkt door Joan Fontaine.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5