actief in I i vrije tijd Academisch ziekenhuis staat voor enorme verhuisoperatie RuUclub profiteertvan economische teruggang Helft nieuwbouw gerealiseerdde rest waarschijnlijk vóór 1992 "En als je eenmaal aangestoken bent..." 19jTERDAG 30 JULI 1983 el )Wandelen (1) De Kon. Ned: Bond voor Licha- J; melijke Opvoeding, Wandel- j kring Leiden en Omstreken, organiseert dinsdag- en e woensdagavond een parken- wandeltocht door Leiden. 1 Deelnemers kunnen kiezen uit vijf kilometer start tussen zes uur en half acht) en tien kilometer ('start tussen zes en zeven uur). Het begintpunt is het Stadhuispleindaar kun- )1 nen de deelnemers zich in to schrijven. Wandelen (2) '•De Wandelkring Leiden en Om- streken van de Kon. Ned. f( Bond voor Lichamelijke Op- ',e voeding heeft het programma Ie voor de winterserie 1983-1984 vastgesteld. De data van de wandeltochten zijn: 8 okto ber: Leidenstart bij de ijshal aan de Vondellaan; 22 okto- ber: Voorschoten, 'Het Wapen van Voorschoten', Voorstraat 16; 12 november: Alphen aan I den Rijn, St. Jozefzaal aan de I Paradijslaan17 december: Leiden, ijshal; 21 januari: Bodegraven, Parochiehuis aan de Oudbodegraafseweg 25 februari: Noordwijker- hout, restaurant De Duin poort. Langevelderlaan 22. De afstanden zijn 25 kilome ter (start tussen negen en elf uur) en 40 kilometer start tussen negen en tien uur). In schrijving aan de start. CIDEN - De nieuwbouw van het Academisch Zieken- luis Leiden vordert. Immers, de datum van ingebruikna- ne staat nu definitief vast. Medio 1985 zal de grootste rerhuizing uit de geschiedenis van het AZL plaatsvin- len. Het lijkt erop dat de voorbereidingen daarvoor tot in ~le puntjes moeten worden geregeld, want nieuwbouwdi- ecteur dr. M.W. Kalff stelt zich op het standpunt dat de iwaliteit van de gezondheidszorg niet mag lijden onder „„leze gigantische operatie. "Daarover is geen enkele dis- i nussie mogelijk", zegt hij op een toon die geen tegen spraak duldt. ontwikkelingen in de genees kunde bouwtechnisch te kunnen bijbenen. De totale kosten van de nieuwbouw worden beraamd op 560 miljoen (gerekend naar het huidige prijspeil). In 1979 was dat nog 400 miljoen. door Saskia Stoelinga Bij de nieuwbouw is men volledig afgestapt van het paviljoensys teem, waarbij de verschillende afdelingen in tientallen gebou wen zijn ondergebracht. Voor de huidige geneeskunde voldoet dit systeem niet meer. Er is vandaag de dag een intensief contact tus sen de diverse specialisaties, waardoor tussen de gebouwen een levendig verkeer van patiën ten en medewerkers en transport van laboratoriummonsters, rönt genfoto's en uitslagen bestaat. Afgezien van de overlast die dit met zich meebrengt, is volgens Kalff een efficiënte bedrijfsvoe ring uiterst moeilijk te voeren in een dergelijk gebouwencom plex. Schuiven In het nieuwe ziekenhuis werkt men met zones. Je krijgt op die manier een afdeling voor de po liklinieken, een afdeling voor on derzoek en behandeling, en afde lingen voor de laboratoria en ver pleging. Kalff: "Zo'n opzet geeft ons ook veel meer de mogelijk heid om te schuiven. Je kunt wanden verplaatsen en daardoor kamers of afdelingen kleiner of groter maken. Van een spreekka mer kun je een onderzoekkamer maken en omgekeerd". Met deze flexibele bouw hoopt de nieuwbouwdirecteur de gezond heidszorg ter wille te zijn. Afde lingen die met een beddentekort of -overschot te maken hebben kunnen elkaar nu onmiddellijk van dienst zijn. In de paviljoen- bouw is zoiets onmogelijk, om dat het geen zin heeft om bedden te betrekken van een afdeling die in een heel ander gebouw is ge huisvest. De indeling van het ziekenhuis is zo opgezet dat bezoekers en pa tiënten makkelijk bij betreffende afdelingen kunnen komen. Op elke verdieping is een hoofd straat waaraan de verpleegafde- lingen en klinieken grenzen. Het hoogste punt, in het 'hart' van het eerste gedeelte, vormen de twee verpleegtorens - uiteinde lijk zullen dit er zes worden - die elk twaalf verdiepingen tellen en vijftig meter hoog zijn. Eén ver dieping biedt ruimte voor 32 bedden verdeeld over twee- en vierpersoonskamers. Er zal geen aparte klasse-afedeling meer ko- De hoofdingang op de tweede ver dieping van het ziekenhuis zal pas tijdens het tweede gedeelte van de bouw gestalte krijgen. De patiënten komen straks binnen via een tijdelijke ingang op de begane grond aan de kant van de spoordijk en worden zo geloodst naar de grote centrale ontvangs- LEIDEN Veel verenigingen hebben te lijden onder de economische recessie. Een uitzondering vormt de ruilclub Koningskerk. Voorzitter P. Eradus: "Ruilen is in deze tijd aantrekkelijker dan kopen hè". De club bestaat dit jaar twintig jaar. "Jazeker, het is handig om een kluisje te hebben voor je verzameling". P. Eradus is meer jeugdleider dan verzamelaar, zo verzekert hij ons. "Dat verklaart ook waarom ik in '63 de ruilclub heb opgericht. Kijk, ik was jeugdleider in de wijkgemeente Koningskerk. Even tussen haakjes: in die kerk zit nu een begrafenisonderne ming. Goed, ik was dus jeugdlei der en ik dacht: wat kan ik doen om de jeugd in de leeftijd van twaalf tot achttien op te vangen. Ik kwam toen op het idee van de ruilclub. De bijeenkomsten wer den gehouden in een bijzaal van de kerk. Het liep goed. Zo heb ben we bijvoorbeeld in '65 al een tentoonstelling gehouden". In die jaren zestig telde de vereni ging zo'n driehonderdvijftig le den; behoorlijk aantal, weet Era dus. "Dat kwam door de speld jes- en sleutelhangerrage. Fabri kanten gingen bij produkten sleutelhangers en speldjes ca deau doen en kinderen gingen die spullen verzamelen". Zoals elke rage ging ook deze voorbij en de ruilclub had van de ene op de andere dag nog maar zo'n veertig vijfenveertig leden. "Ach, we wisten dat het er in zat", zegt Eradus. "We hebben van meet af aan geweten dat uit eindelijk de kern - de mensen dus die postzegels, munten, siga renbandjes en prentbriefkaarten verzamelen - over zou blijven". Tegenwoordig worden de avond en, die twee keer per maand in de Willem de Zwijgerschool wor den gehouden, weer goed be- door Wim Brands zocht. De ruilclub heeft nu zo'n 110 leden. Zoals Eradus aan het begin van het verhaal al zei: dat heeft alles te maken met de eco nomische teruggang. "De men sen die bij ons komen, weten dat er voornamelijk wordt geruild. Dat spreekt aan". Veel mensen verzamelen van jongs af aan. Eradus niet. "Ik ben door een kennis van me aangestoken. Als ik bij die man op bezoek kwam zag ik 'm altijd voor een grote berg postzegels zitten. Wat doe je nou man, dacht ik vaak. Maar voor je het weet ben je zelf ook bezig. En laat ik u dit verze keren: als je eenmaal bent aange stoken, dan weet je ook niet meer van ophouden. En je leert er ook zoveel van hè. Kijk, mijn vrouw en ik zijn geïnteresseerd in het koningshuis. Nou, dan ga je dus die prinsen enzo verzame len. En het leuke is dan dat je spelenderwijs dingen leert over de geschiedenis van de konings huizen. Zo heb ik ook eens een ingenieur gesproken die postze gels verzamelt waarop stuwdam men staan. Kan ook allemaal". Op onze vraag of niet-verzamelaars het niet kinderachtig vinden - volwassen mannen die gebogen zitten over postzegels - ant woordt Eradus: "Nooit iets van gemerkt. Er komen weieens va ders mee met kinderen die wil len ruilen. Dan zeg ik altijd tegen zo'n vader: stimuleer dat kind, want hij leert er veel van. En wat zie je dan: zo'n man blijft vaak meekomen en soms, ja soms, be gint hij zelf ook te verzamelen. En waarom zou verzamelen kin derachtig zijn? Hoe bedoelt u dat eigenlijk?" Eradus loopt even weg om z'n Is- rael-verzameling te laten zien. "Ben ik wel blij mee, met deze verzameling. Van de hand doen? Pffft, je moet er maar op komen. Nee, ik heb één keer meege maakt dat iemand z'n verzame ling wegdeed. Daar krijg je later toch spijt van. Stoppen en alles bewaren, dat komt wel voor. Maar wegdoen...weet u wat het is: je doet dan meteen afstand van de herinneringen die je hebt. En vergeet niet dat er veel tijd en plezier in zo'n verzameling zit". Kluisje Eradus wil niet. zeggen hoeveel z'n verzameling waard is. "Als verza melaar moet je in deze tijd voor zieningen treffen; er wordt zo veel gestolen". Welke voorzie ningen zoal? "Je kunt je natuur lijk laten verzekeren, dat om te beginnen". En een hond aan schaffen? "Dat kan ook, maar hoeft natuurlijk niet. Nee, een kluisje kopen is al een hele ver standige stap, een hele verstandi ge stap". ioBouwdirecteur Kalff: "Het mag iet gebeuren dat een arts de weg iet kan vinden". (foto Holvast) thai op de tweede verdieping. De twee onderste lagen zullen voor namelijk dienst doen als aan voer- en opslagruimten. Organisatie De buitengevel van het ziekenhuis valt nu al op door gebruik van aluminimum panelen in de kleu ren blauw, gebroken wit en oker geel. De ramen zijn voorzien van zonwerende dubbele beglazing. Achter deze muren zullen straks meer dan duizend personeelsle den werken in hele andere orga nisatiestructuur. Secretariaten worden samengevoegd en afde lingen zullen nauwer met elkaar moeten samenwerken. Zoals het er nu uit ziet zullen er niet direct personeelsleden worden ontsla gen, wel bestaat de mogelijkheid dat mensen op andere plaatsen terecht komen. Een ander probleem is de verhui zing. Vanaf het moment dat de patiënten in de nieuwbouw zit ten moet iedereen van alles op de hoogte zijn. Kalff: "Het mag niet voorkomen, dat bepaalde appa raten nog niet geïnstalleerd zijn of dat een arts die met spoed is opgeroepen de weg naar zijn pa tiënt niet kan vinden". Zo zijn er nog honderden voorbeel den te vinden. Om deze operatie in goede banen te leiden zijn er commissies, werk- en thema- groepen in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers van de directie, het personeel en de vakbonden zitting hebben. Waarschuwing Ook wordt bij de nieuwbouw van het Leidse ziekenhuis geprofi teerd van de ervaringen die zijn opgedaan bij de nieuwbouw van het Academisch Medsich Cen- rum in Amsterdam. De hulp is ingeroepen van organisatiedes kundige ir. J.A.H. Versluis die betrokken is geweest bij de ver huizing en bouw van het Acade misch Medisch Centrum. In de informatiekrant van het AZL zegt hij waarschuwend: "Om de ingebruikname vlekkeloos te la ten verlopen zal er nog veel werk moeten worden verzet. De tijd gaat dringen voor Leiden". Alles wat binnen de zwarte lijnen valt behoort tot het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het grote gebouw (linksonder grenzend aan de lijn en de Wassenaar seweg) waarin alle poli-klinische afde lingen zijn ondergebracht, zal het eerst leegkomen. Al deze afde lingen verhuizen naar de nieuwbouw. De nieuwbouw is te zien (rechtboven ook grenzend aan de lijn en spoorwegemplacement). Voor de bouw van het tweede en derde gedeelte zal de nieuwbouw zich naar beneden en naar rechts uitbreiden. In het midden van de nieuwbouw staan de verpleeg torens die een hoogte van vijftig meter hebben. In het totaal zul len er zes van die torens komen. Tussen de nieuwbouw en polikliniekgebouw is heel goed te zien hoe het oude ziekenhuis is gestructureerd: elke afdeling heeft zijn eigen paviljoen. Het is de bedoeling dat al deze gebouwen tegen de vlakte gaan, behoudens het grote gebouw aan de Wassenaar- seweg waar de universiteit in geïnteresseerd schijnt te zijn. Het nieuwe ziekenhuis zal voorlopig alleen nog te bereiken zijn via de huidige ingang aan de Rijnsburgerweg die geheel links te jn: lit) t nieuwe ziekenhuisterrein ^ordt begrensd door de oude pa viljoens van het huidige zieken- iuis, de Plesmanlaan met het Le dermuseum en het station. Men '5 nu bijna zover dat alle bouw- /erken glas- en waterdicht zijn. )it gedeelte van de nieuwbouw »eslaat 3500 vierkante meter en fal plaats bieden aan 256 bedden, erwijl de bouwkosten ongeveer Bh80 miljoen bedragen. 1 1 het eerste gedeelte van de lieuwbouw - dit gedeelte is in 986 volledig in gebruik - worden nterne geneeskunde, röntgen- Jn radiodiagnostiek, centrale la- Ir »oratoria, fysiotherapie, apo- istheek, bloedbank, proefdieren- iwrerblijf, ondersteunende dien sten en enige onderwijsfacilitei ten ondergebracht. Io<ppronkelijk lag het in de bedoe ling al in '84 over te gaan, echter le ministeriële beslissing om een lw»egin te maken met het tweede 'edeelte van de bouw (de afron dingsfase) bleef langer uit dan '*was verwacht. Die beslissing was noodzakelijk, omdat zonder af delingen als radiotherapie, radio- liagnostiek en een collegezaal Zeen academisch ziekenhuis niet can functioneren. >ct bestemming n.gen de tijd dat de verhuizingen Dlaatsvinden hoopt Kalff van het ^ministerie van Onderwijs en We renschappen te horen te krijgen tJat er verder gebouwd kan gaan zworden. Wat er nu staat, is name- dcijk pas de helft van het totale zie- luicenhuis. De verwachting is dat lw3e andere helft, uitgesmeerd over een tweede en derde gedeel te, er voor 1992 zal staan. 76»lff: "Ik kan mij tenminste niet I Voorstellen dat die toestemming er niet zal kómen. Dat zou bui tengewoon onrendabel zijn, want er moeten dan allerlei voor- eieningen worden getroffen die évPok weer in de miljoenen zullen gaan lopen. Veel afdelingen die nu nog niet mee verhuizen zijn fceer slecht gehuisvest". Ti even een indruk te geven: in de periode 1970 - 1980 is er aan ver bouwingen op het ziekenhuister- agrein bijna honderd miljoen uitge geven. Dit was noodzakelijk om de oude paviljoens, barakken en vreemdsoortige aanbouwsels 5tbvereind te houden èn om de P. Eradus: "Nou, dan ga je dus die prinsen verzamelen enzo".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3