Minnestrijd om Wereldhave Wall Street rem op Amsterdam Economie Extra Bij de bank is de klant geen koning De verrassende rol van Bogamij Dp het moment dat overname door de pensioenfondsen PGGM en PVM (van DSM) nog j slechts een formaliteit leek, verraste Wereldhave eind vori ge week vriend en vijand door onderhandelingen te openen j met het beleggingsfonds Boga- au_ miJ- "Dat initiatiefis van Bogamij uitgegaan". Bogamij: e_ "Die uitspraak is geheel voor rekening van de Wereldhave- f. directie". Het lijkt er op dat het initiatief 1 van Bogamij, tot dan toe de zwijgende derde in de strijd ie om Wereldhave, wel degelijk ie- (van Wereldhave?) een steuntje gt in de rug heeft gehad. Het plotselinge verschijnen van Bogamij leidde er in elk geval d- toe, dat de pensioenfondsen de grond gedeeltelijk onder de nt voeten werd weggeslagen. Ge kt ruchten dat Bogamij slechts o- zou zijn opgevoerd om de prijs >ij op te drijven werden door We- of reldhave van tafel geveegd. >pDaarop trad de stilte in. Direc- e- teur Boertien van PGGM daags daarvóór nog ijselijk ze- d. ker van zijn zaak - schermt zich af van de buitenwereld en laat zijn afdeling persvoorlich- ting zeggen "dat een eventueel ,r- samengaan (van Wereldhave ft, met Bogamij, red.) te betreu- ij. ren valt, omdat de onroerend goed-portefeuille van Bogamij aan de kwaliteit van Wereldha- J ve afbreuk zal doen". Het leek allemaal gesneden koek. Onroerend goed-beleggingsmaat> schapppij Wereldhave zou voor 620 miljoen van de hand gaan. Noor tje van Oostveen (NOS-journaal) had het vorige week al over de grootste West-Europese onroerend goed-transactie aller tijden. De pensioenfondsen PGGM en DSM stonden trappelend klaar, met het geld brandend in de zakken. Maar Wereldhave bleek een geheime liefde te hebben. Want plots stond daar collega Alvamij met knipperende wimpers. Klaar om mee te dingen naar de gunsten van Wereldhave. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt Alvamij de mooiste veren te hebben. Maar officieel heb ben beide partijen nog evenveel kansen. Waaruit bestaat de aantrekkingskracht van Wereldhave, die deze over weldigende belangstelling teweeg heeft gebracht? En welk belang heeft zij zelf bij een fusie of overname? De pensioenfondsen en Bogamij maken zich op voor de strijd. Onder wijl gooit Wereldhave haar neus in de wind en speelt "hard to get". «Beteuterd Nu eerst wat feiten: Reeds in het jaarverslag over 1981 kondigt 3r PGGM (het grootste particulie- e_ re pensioenfonds in Nederland ;n met een belegd vermogen van 16 miljard gulden) aan haar on- sr roerend goed-portefeuille te willen uitbreiden. Pensioen- el fondsen, van huis uit conserva- tieve beleggers (in staatslenin gen e.d.), zien zich o.m. door de krapte op de geldmarkt ge noodzaakt hun terrein te ver leggen en PGGM besluit het k aandeel onroerend goed-beleg- c" gingen te verhogen van 15 tot ■n 20 procent. T- In het najaar van 1982 worden de e' eerste onderhandelingen met Wereldhave geopend. Het be- leggingsfonds met een om- rt vangrijke onroerend goed-por- za tefeuille staat dan nog geno- teerd tegen 95 gulden per aan- deel op de Amsterdamse effec- r tenbeurs. e'_ PGGM staat (ook toen al) beteu- le terd te kijken als de aandeel- •jt houders van Wereldhave hem niet van puur enthousiasme om de nek vallen. Wereldhave wil haar huid zo duur mogelijk verkopen, maar de voorwaar- den zijn voor PGGM niet ac- a_ ceptabel. Plan in de ijskast. e. Het pensioenfonds van DSM, c_ PVM, heeft eigenlijk ook be e_ langstelling, maar is in zijn S£ eentje te klein (belegd vermo gen ca. 2 miljard gulden) voor de overname van een dergelij- ke portefeuille. Voordat de on- derhandelingen met Wereldha- ve worden geopend neemt men "als heren onder elkaar" eerst poolshoogte bij PGGM. 11 Boertien blijkt nog belangstel- t° ling hebben. Plan uit de ijs- kast. Vooijaar '83. Door de aanhou dende geruchten rondom We- reldhave is de koers van de aandelen inmiddels gestegen naar 120 gulden, met pieken van 140 gulden. Het duurt tot j. begin deze maand, voordat de j. pensioenfondsen zich uitspre- )r ken: er wordt een bod gedaan n van 148,50 per aandeel Artsen n Het bestuur van Wereldhave n staat wederom niet te juichen- d Een van de grote aandeelhou- ders van het beleggingsfonds, het Beroepspensioenfonds it Artsen, steigert. Het zegt koste wat het kost Wereldhave als zelfstandige beursnotering te willen handhaven, omdat het fonds daarin een uitstekende belegging ziet. (Het pensioen- fonds heeft immers dezelfde belangen te verdedigen als k PGGM). Wereldhave houdt vast aan haar voorwaarden, dat bij een bod moet worden uitge- e gaan van de intrinsieke waarde (taxatiewaarde) van het onroe- l" rend goed. Over de bepaling van die waarde 11 blijven de pensioenfondsen en Wereldhave van mening ver schillen. Het bod wordt afge wezen. PGGM/PVM besluit daarom des noods buiten het bestuur van Wereldhave om met een bod te komen. Maar Wereldhave rea geert juist op tijd met de mede deling, dat er weer kan worden onderhandeld. PGGM/PVM doen hun bod van 155 gulden per aandeel. Dan verschijnt in de gedaante van Bogamij (belegd vermo gen ca. 892 miljoen gulden) de tweede kaper op de kust. Di recteur G.H. Marsman van Bo gamij toont zich niet erg spraakzaam. "Om de zorgvul dige onderhandelingen niet te verstoren". Gevraagd naar het eventuele belang van Bogamij bij een samengaan met Wereld have, zegt hij: "Dat kunt u be ter aan Wereldhave vragen"(..). Toch blijft het merkwaardig dat Bogamij (een recente bunde ling van de beleggingsinstel lingen BOG en Alvamij, onder beheer van ABN, Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank en Bredero Groep) een dergelijke stap neemt, terwijl het midden in de afwikkelingen van de fu sie verkeert. Wereldhave: "Bo gamij moet gedacht hebben: vandaag PGGM, morgen wij". Wereldhave blijkt zeer gediend van deze "flirt van Bogamij". Terwijl het laatste bod van PGGM/PVM wordt afgewezen (de biedprijs van 155 gulden wordt onvoldoende geacht; de voorwaarden verbonden aan het bod zijn niet realistisch en in strijd met de doelstelling van een grote groep institutio nele beleggers) is men bij We reldhave "zeer positief over de mogelijkheid van een eventu eel samengaan met Bogamij" Wereldhave bevindt zich in een uiterst comfortabele positie. Terwijl de pensioenfondsen en Bogamij druk doende zijn het onroerend goed-concern het hof te maken stijgt de notering op de beurs tot 153 gulden per aandeel en kan Wereldhave haar poot stijf houden. Direc teur Regeling: "Hoe meer we nu nee zeggen, hoe meer ze gaan bieden". Aantrekkelijk Wat maakt Wereldhave zo aan trekkelijk? De beleggingsin stelling beschikt over een on roerend goed-portefeuille, die van goede kwaliteit is en inter nationaal gespreid (één van de sterprojecten is bijvoorbeeld het gigantische kantoor van de Citybank in New York). In de jaren zeventig ontstaan uit de exploitatiemaatschappij De Wereldhaven (in 1930 opge richt in Rotterdam), was We reldhave de eerste die gebruik maakte van het toen gloed nieuwe Besluit Beleggingsin stellingen. Deze regeling biedt het voordeel dat (net als bij be leggingsmaatschappijen in ef fecten) er geen vennootschaps belasting hoeft te worden be taald. Voorwaarde is wel, dat het gehele exploitatieresultaat dan als dividend wordt uitge keerd. door Annetoes Timmerije Het rendement van de aandelen is dus hoger dan van vergelijk bare beleggingen. Vandaar dat beleggen via Wereldhave door sommigen zo gunstig wordt bevonden. Vandaar ook, dat het Beroepspensioenfonds Artsen Wereldhave op de beurs wil houden. Bij een eventuele overname van PGGM/DSM zou het fonds zijn notering verliezen. De pen sioenfondsen menen, dat de aandeelhouders bij een bod van 155 gulden per aandeel (waarvan zij vinden dat het de eigenlijke waarde van de aan delen ver overtreft) de aandeel houders een ruime vergoeding krijgen voor het verlies van Wereldhave als zelfstandige notering. Schoen Wereldhave op haar beurt meent voor haar zelfstandigheid te moeten vechten, omdat dit de kurk is waar zij op drijft. Hier wringt dan ook de schoen. Bij een samengaan met Bogamij zou de zelfstandigheid niet in het gedrang komen. Een na deel hiervan is weer, dat de portefeuille van deze beleg- gingsgroep met nogal wat leeg stand te kampen heeft en daar door minder renderend is. Wijs als zij is, heeft Wereldhave dan ook de banden met PGGM/PVM nog niet verbro ken. Reden hiervoor is, dat de beleggingsinstelling te weinig beleggingsmogelijkheden heeft. Anders gezegd: ze zit omhoog met haar geld. Moge lijkheden voor solide beleggin gen in de onroerend goed-sec- tor liggen niet voor het opra pen. Bovendien zijn de pen sioenfondsen daar altijd als de kippen bij. En omdat zij bereid èn in staat zijn behoorlijk wat veren te laten voor een derge lijke aankoop, moeten maat schappijen als Wereldhave vaak met lede ogen toezien hoe een project aan hun neus voor bij gaat. PGGM-directeur Boertien, nu wellicht wat witjes, blijft erbij, dat de vrijage van Wereldhave met Bogamij een poging is de prijs op te drijven. De pen sioenfondsen hebben tot op heden toe de portefeuille van Wereldhave veel lof toege zwaaid. Het zou PGGM zeer goed uitkomen, die in één keer te bemachtigen. Maar het is de pensioenfondsen niet alleen om het onroerend goed begonnnen. Wereldhave heeft de afgelopen jaren grote bedragen besteed aan haar ma nagement. En het is ook die "know-how", die PGGM wil hebben. "Maar daarvoor moet worden betaald", zegt Wereld have. En 155 gulden per aan deel is kennelijk niet genoeg. Vermakelijk Over een bedrag spreekt Wereld have zich niet uit. Tussen de regels door blijkt dat ergens om en nabij de tweehonderd gulden te liggen. Om zich voor te bereiden op de laatste (belis- sende) ronde, heerst er nu rust op het veld van strijd. De pen sioenfondsen zyn aan het reke nen en Bogamij hult zich in ge heimzinnig stilzwijgen. We reldhave wacht op advies van haar aandeelhouders op de in gelaste vergadering van 16 au gustus. Naar verluidt zal op z'n vroegst begin september de ontknoping volgen van deze vermakelijke minnestrijd, waarin het meisje een niet on belangrijke rol blijkt te spelen. (PGGM, Pensioenfonds voor de Ge zondheid, Geestelijke en Maat schappelijke Belangen, beheert on der meer de pensioenen voor het grootste gedeelte van de gezond heidszorg in Nederland. De taak van pensioenfondsen - dus ook van PVM is, het zo verantwoord mogelijk beleggen van de binnen komende premiegelden. Wereldhave en Bogamij zijn beleg gingsinstellingen. De aandeelhou ders zijn "indirecte" beleggers Hun geld wordt gestoken in beleg gingsobjecten, in dit geval c rend goed. Bij een eventuele name of fusie heeft het bestuur al tijd de goedkeuring van de aandeel houders nodig.) Eigenlijk is het toch maar een wonderlijke toestand: vrijwel elke branche die zichzelf res pecteert kent tegenwoordig een geschillen- of klachten commissie, waar de consu ment die zich onheus behan deld voelt terecht kan. Uitge rekend de banken, die toch minstens half Nederland als vaste klant hebben, kennen zo'n commissie niet. Dat moet dus veranderen, zegt de consumentenbond, want dit jaar alleen al verwacht de bond volgens directeur Wes tendorp zo'n duizend klach ten over het bankwezen te moeten behandelen. door Kees Cornelisse Ruim een maand geleden stuurde de bond de Neder landse bankiersvereniging een brief over met een uitno diging voor een eerste ge sprek. Deze week kwam het negatieve antwoord. De Ne derlandse banken voelen niets voor overleg over een geschillenregeling. „Een bits, kort briefje, volkomen onbe grijpelijk", zegt een woord voerder van de Consumen tenorganisatie. Het antwoord kwam van het College van Overleg der Ge zamenlijke Banken, dat on der voorzitterschap staat van dr. A. Batenburg, voorzitter van de raad van bestuur van de ABN. Onlangs nog had drs. R. Overmeer, secretaris van de Nederlandse Bankiers Vereniging (waarin de han delsbanken zijn gebundeld) verklaard „best tot een ge sprek bereid te zijn". Bij de NBV kan men altijd met klachten terecht als de eigen bank geen oplossing biedt, werd daaraan toegevoegd. Dergelijke signalen had ook de Consumentenbond opgevan gen, zodat men verwachtte binnen afzienbare tijd een ge sprek te kunnen gaan voeren om de zaken op een rij te zet ten. De „botte afwijzing" ver rast de bond uitermate. „Dit is onbegrijpelijk in deze tijd en zelfs onbehoorlijk als je netjes voor een gesprek wordt uitgenodigd", aldus de woordvoerder, „maar het past wel in het beeld dat we de laatste tijd van de banken hebban gekregen". Waren er in 1980 nog maar 166 klachten over handelingen van banken, dit jaar verwacht de CB er zeker duizend te krijgen. „Er zijn zeer schrij nende gevallen bij, dat mer ken we dagelijks in de klach- tenpost. Kwesties als het zon der meer eenzijdig verlagen van kredietlimieten, waar door mensen zwaar worden gedupeerd. Daaruit kun je merken dat het ook de ban ken slechter gaat. Toen er nog groei was kregen we wei nig klachten". In de brief van het college van j overleg wordt onder andere gezegd dat er al klachtenre gelingen bestaan voor verze keringen, effecten en reizen waar de klanten terecht kun nen. De banken zullen, zo wordt gesteld, wel bekijken of de voorlichting aan de con sument kan worden verbe terd. „Zeker", zegt de Consu mentenbond, er zijn voor die kwesties klachtenmogelijk heden, maar dan gaat het niet om de eigen produkten van de banken, wel om bemidde ling. Bij de Consumentenbond vraagt men zich af of de ban ken nu werkelijk niet begrij pen dat de klachten zich te gen de eigen diensten rich ten. Zoals de zogenoemde al gemene voorwaarden, die bij zonder eenzijdig zijn, op grond waarvan een bank bij voorbeeld zonder meer geld van de rekeningen kan af schrijven als zij meent daar op recht te hebben. Dit is een belangrijk punt waarover het klachten regent. „De banken zouden zich moe ten realiseren dat ze met klanten te maken hebben", aldus de CB. Ze kunnen wat dit betreft een voorbeeld ne men aan grote bedrijven als Philips en Vroom en Drees- mann. Daar heeft men spe ciale klachtenafdelingen, die de klagers antwoord geven, zich inleven in het consu mentengedrag en proberen iets voor de mensen te doen. Over zulke bedrijven krijgen wij dan ook nauwelijks klachten". De Consumentenbond consta teert dat de banken zich in deze recessieperiode harder gaan opstellen. Waarom de bankiersvereniging zich posi tief opstelt tegenover de wens van de bond en het col lege van overleg niet. kan men niet verklaren. Wel wordt erop gewezen dat de bankiersvereniging maar een van de partijen is die in het college van overleg is verte genwoordigd. De Consumentenbond laat het er inmiddels niet bij zitten. Hij zal een antwoord aan de banken geven met vraag om nadere uitleg. Ook wordt er over gedacht om de kwestie van de bankvoorwaarden via het ministerie van economi sche zaken (de minister moet de banktarieven goedkeuren) aan te pakken. Wellicht zal ook de commissie consumen tenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad daarvoor worden ingescha keld. „Het is niet zo dat wij zitten te springen om nog weer een geschillencommissie", aldus de Consumentenbond. „Want die commissies kosten ons ook veel geld, al wordt er overheidssubsidie op ver strekt. „Maar als er in een branche als deze vroeger nau welijks klachten waren en nu zoveel dan is er iets mis en dan moet dat worden aange pakt. Wij zijn dus nog lang niet klaar mei de banken, dit onderwerp krijgt nu zeker een hoge prioriteit". De Amsterdamse effecten beurs is nog altijd actiever dan ooit. Ook deze week ble ven de omzetten op hoog ni veau en wat belangrijker is, de hausse-stemming zette zich onverminderd voort. Ditmaal gesteund door een eveneens zeer vaste stem ming op alle andere grote in ternationale beurzen als Frankfurt, Londen, Tokio en Zürich. Op onze beurs kwa men daarbij alle acht index- groepen op nieuwe jaartop- pen en voor de meeste zelfs op nieuwe historische ni veaus terecht. Vooral woens dag was een dag van triom fen, nadat dinsdag het alge meen gemiddelde de top van 7 juli al had overtroffen. Na drie dagen handel sloot de in dex voor de vijf internatio nals woensdag ruim vijf pun ten hoger en kwam de index voor het algemeen beursge- middelde toen vier punten boven het slot van de vorige week uit. Het merkwaardige van de hui dige beurs-hausse in Amster dam is de in hoofdzaak sterk internationaal georiënteerde belangstelling voor onzé hoofdfondsen. Het blijkt steeds weer buitenlandse vraag te zijn die op onze beurs de noteringen verder omhoog jaagt en dat terwijl zowel binnen- als buitenland se economische instanties eerder pessimistische dan optmistische geluiden laten horen over onze toekomst. Maar er zijn ook prettige be richten, want zo zullen naar alle waarschijnlijkheid de na- tionele investeringen dit jaar weer kunnen stijgen tot rond acht procent tegen zelfs enig interen vorig jaar. Daaruit blijkt enig optimisme bij ons bedrijfsleven voor het jaar '84 en daarna. Maar bij buitenlandse beleg gers worden de langere ter mijnperspectieven voor ons land duidelijk hoger geschat dan in wetenschappelijke kring verantwoord wordt geacht. Het daar heersende rotsvaste vertrouwen en opti misme lijkt onverwoestbaar. Maar, zoals opgemerkt, ook andere Westeuropese beur zen maakten dezen week hausse-gevolgen mee. Ook daar worden nu dagelijks nieuwe historische koersni- veaus aan de lopende band geproduceerd. Dit laatste hangt weer samen met het versnelde economi sche herstel dat zich thans in de Verenigde Staten voor doet. Aangenomen wordt dat hiervan ook Europa een staartje zal meekrijgen en dat ook ons werelddeel in toene mende mate economische verbeteringen en conjunctu reel herstel zal laten zien. De hausse op de effectenbeur zen zou naar alle waarschijn lijkheid nog grotere vormen hebben aangenomen als Wall Street niet voortdurend af remt. Ook deze week deed zich in Amsterdam later in de week enige afkoeling voor omdat de Newyorkse effec tenbeurs het onverwacht liet afweten. Aanvankelijk was daar de opmars voortgezet, maar woensdag werd met een reactie van 13 punten het slotniveau van de vorige week weer opgezocht. Don derdag viel Wall Street nog eens 14 punten naar beneden. De onzekerheid bij de Ameri kaanse beleggers wordt gro tendeels gevoed door het nog altijd aanwezige wantrouwen tegen de rente-politiek, on danks meer duidelijkheid over het komende financiële beleid. Maar de aanhoudende toename van de geldhoeveelheid blijft een probleem waarover ook topman Volcker van de FED, de gezamenlijke Amerikaan se centrale banken, zich enigszins ongerust begint te maken, zo liet hij zich deze week ontvallen. Daarbij van gen hoge bomen veel wind. In navolging van vele Ameri-, kaanse ondernemingen zul len volgende maand ook vele Nederlandse topbedrijven melding maken van de ont wikkeling in het tweede kwartaal en de eerste helft van 1983. Een aantal heeft reeds een gunstig beeld ge schetst door een voorlopige indruk van het bereikte weer te geven. Aandelen VNU en Heineken wisten zich eerder deze maand hierdoor fors in koers te verhogen. Deze week liet de KNP een derge lijk bericht los, waaruit bleek dat de ontwikkeling veel be ter is geweest dan aanvanke lijk werd verwacht. Iets der gelijks doet het altijd goed in de hausse. Aandelen KNP konden er rond vijf gulden door verbeteren. Maar ook zonder directe be- drijfsberichten ging het gros van de aandelenmarkt op nieuw vooruit. Vooral de uit gevers konden er weer over meepraten. Elsevier-NDU, die zich een paar weken wat rustig heeft gehouden, kwam nu rond f20,- vooruit. VNU tikte de f 100,- even aan na vorige week op even f 90,- te zijn gesloten. Kluwer kwam f 5,- hoger, De Telegraaf f 15,-. Een tegemoetkomende hou ding van Brussel in de toege wezen staalproduktie leverde Hoogovens rond f8,- koers winst op tot bijna f 40,-. De andere internationals waren drie tot vijf gulden beter. Na enig aarzelen begon ook de obligatiemarkt aan te trek ken. De financiële instellin gen verhoogden de afgifte- prijzen van hun waardepa pieren, hetgeen wijst op eni ge neiging tot verdere rente daling. Directeur van PGGM, mr. B. Boertien, met op de achtergrond het Haagse kantoor van Wereldhave. (foto gpi

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21