LEIDSCH DAGBLAD Bouterse: Valk goede vriend Braks afwijzend over j landbouwhervorming 7// Benzine 'Nederlandse kolonel had veel begrip voor Surinaamse revolutie' duurder Mussolini herdenking Fidel Castro bereid tot concessie Luis Bunuel en David Niven overleden Uitdeuken en spuiten via het schadebetalingsplan AUTOSCHADEHUIS Ondeugdelijke hobbyladder maakt brokken Bouterse lief voor journalisten kTERDAG 30 JULI 1983 ir: G. Koopman ifdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37151 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tet.nrs. zie cololon De Amsterdamse rechercheur A.C. Baantjer, schrijver van 35 veel verkochte misdaadboeken, wordt 60 jaar en gaat met pensioen. Geen reden voor hem om te stoppen met schrijven. Binnenkort wordt één van zijn boeken verfilmd met Joop Doderer in de rol van rechercheur De Cock. Trots en strijdbaar. Dat zijn de kenmerkende trekken van de Drozen-gemeenschap in Libanon, een minderheidsgroepering die op het ogenblik met de rug tegen de muur staat. De leiders van de Druzen, leden van de familie Jumblatt, plegen voortijdig aan hun einde te komen. PAGINA 15 Do's waar ook Ooit werden ze overladen met brieven van meisjes die luisterden onder de naam Katinka en ooit mochten ze Nederland vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival. PAGINA 17 De terrassencultuur rukt op. Elk zichzelf respecterend café of restaurant heeft tegenwoordig wel een terras. Maar net zoals de terassen in grootte en luxe variéren, verschillen ook de wijze van bediening en de smaak van de koffie. Een globale inventarisatie. PAGINA 19 EN HAAG (GPD) - De benzine prijs zal maandag opnieuw stij gen, met één of twee cent per li ter, dat varieert per oliemaat schappij. Dieselolie, gasolie en' huisbrandolie worden 1,2 cent per liter duurder (inclusief btw). Dorzaak van deze verdere verho- ;ing is de ontwikkeling van de iollarkoers, die in de richting an de drie gulden gaat. In de Imarktnoteringen zit al weken £een beweging. |>lgens zegslieden uit oliekringen is er wat „onenigheid" ontstaan Iover de wenselijke verhoging. De ene „partij" vindt een cent voldoende. De andere rekent hoge dollarverwachting incalcu lerend. fhankelijk van deze visies komt de prijs van een liter super op 184,8 of op 185,8 cent als maxi male prijs en normaal op 178,6 of 179,6 (zelftank, bediend is zes cent meer). Dieselolie, gasoüe en huisbrandolie worden 1,2 cent per liter duurder (btw inbegre pen). Dieselolie varieert straks in prijs van 112,8 tot 113,6 (bediend een cent meer) en de prijzen van gasolie en huisbrandolie varié ren van 86,7 tot 87,5 cent (btw in begrepen). DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse kolonel Valk is "een goede vriend van Suriname" toonde evenals de overige leden van de Nederlandse Militaire Missie in Paramari bo „veel begrip voor de revolutie". De Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse heeft dat gisteravond ge- zegd in een telefoongesprek met de Gemeenschappelijke Pers Dienst in Den Haag, het samenwerkingsverband van een aantal regionale dagbladen waarbij ook deze krant is aangesloten. IRUSSEL (GPD) - Minister Braks van landbouw is „hoogst onaan genaam getroffen" door het voorstel van de Europese Com- missie om de intensieve veehou derij in de Europese Gemeen schap extra te gaan belasten. Dit voorstel maakt deel uit'van een pakket bezuinigingsplannen, waarmee het dagelijks bestuur van de Gemeenschap de Europe se landbouwuitgaven wil ver minderen. Die landbouw vergt dit jaar zo'n 42 miljard gulden van de Europese begroting van ruim 60 miljard, en daarmee zit Europa aan het plafond van haar financiële middelen. Is de Europese regeringsleiders op hun topconferentie begin de cember in Athene uiteindelijk akkoord zouden gaan met de voorstellen, dan verwacht de Commissie in 1984 al een bezui niging van 6,25 miljard gulden op de landbouw. Desondanks uitbreiding van de eigen fi nanciële middelen voor Europa nodig blijven, aldus de Commis sie. e Commissie wil de bezuinigin gen op de landbouw vooral be reiken door de overproduktie aan zuivel aan banden te leggen met behulp van lagere prijzen en produktiedrempels. Overeen- Minister Braks. komstige maatregelen worden voorgesteld voor granen en vlees. De bezuinigingen in de zuivel kunnen een belangrijke inkomensdaling opleveren voor de melkveehouders, met name ook in Nederland. De Europese landbouwcommissaris Dalsager deed gisteren bij de presentatie van het pakket een beroep op de acht miljoen Europese boeren: „Biedt geen weerstand, tenzij we maatregelen nemen zal het Euro pese landbouwbeleid niet overle- De groeiende zuivel voorraden, die ontstaan door een snel groter wordende produktie en vermin derende export, ziet de Commis- als het meest urgente pro bleem. In juni 1983 lag er 916.000 ton magere melkpoeder in de pakhuizen tegen slechts 396.000 ton vorig jaar. De boterberg is momenteel 613.000 ton hoog, vo rig jaar ging het slechts om 44.000 ton. Verkoop van deze voorraden tegen lagere prijzen op de wereldmarkt of de opslag kosten veel geld. De Europese Commissie ziet geen heil meer in speciale acties om de consumenten meer boter te laten eten, zoals de kerstboterac- ties. Het blijkt dat de totale con sumptie daarvan nauwelijks groeit. (Zie ook pagina 8) PREDAPPIO - Ondanks een grondwettelijk verbod heb ben ongeveer 4000 Italiaanse neo-fascisten gisteren de honderdste geboortedag van Benito Mussolini gevierd. De fascisten marcheerden van het dorpsplein van Predap- pio naar de plaatselijke be graafplaats, (zie foto ANP), waar Mussolini begraven ligt. Er is het afgelopen jaar in Italië druk gediscussieerd over de vraag of de herdenking van de geboortedag van Mussoli ni zou kunnen leiden tot een opleving van het rechts ex tremisme. Er bijna 100 politieman nen op de been in het dorp, maar er deden zich geen inci denten voor. Kolonel Valk was ten tijde van de Surinaamse staatsgreep hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo. Volgens een geheime nota van de Contra Inlichtingen Dienst van het mi nisterie van defensie zou de kolo nel betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van 25 februari 1980. Bouterse over die beschuldiging „Ik heb dat gehoord. Ik zal dat bevestigen noch ontkennen. Ik geef daar geen commentaar op". De Surinaamse bevelhebber zegt een uitstekend contact met kolo nel Valk te hebben gehad. Hy heeft diens overplaatsing naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, in juni 1980, altijd be treurd. „Wij waren goed met el kaar bevriend. Kolonel Valk heeft begrip getoond voor de Su rinaamse revolutie. Vele anderen die zich op grote afstand van Su riname bevinden, hebben het nooit begrepen", zegt Bouterse, doelend op de Nederlandse rege ring. „Valk heeft zich in Suriname altijd fatsoenlijk gedragen. Ook met de andere militairen van de Neder landse missie, zoals Clements en Van Dijk, hebben wij goed kun nen opschieten. We hebben nog geprobeerd hen voor de missie te behouden, toen ze werden over geplaatst", aldus Bouterse. Over de beschuldiging dat Valk hem tot de staatsgreep heeft aan gezet, wil Bouterse niets zeggen. Hij barst slechts in lachen uit, als hem wordt verteld dat hij van Valk een spoedopleiding heeft gehad om van sportinstructeur te worden omgeturnd tot bevel hebber. Bouterse zei geïnformeerd te zijn, vermoedelijk via de ambassade, over het bestaan van de geheime nota, waarin de rol van Neder landse militairen wordt beschre ven. „Maar ik heb er nog geen aandacht aan besteed. Te zijner WASHINGTON/CARACAS (AFP Reuter/UPI) Cuba is bereid een einde te maken aan zijn wa- penleverancies in Centraal- Amerika en zijn militaire advi seurs uit dat gebied terug te trekken als er een akkoord wordt bereikt tussen "alle be trokken partijen". Dat heeft de Cubaanse leider Fidel Castro, gezegd tijdens een persconfe rentie in Havanna. "Als alle betrokken partijen een akkoord bereiken over de terug trekking van raadgevers, zou- Varm eekeinde —Je Bilt verwacht voor morgen zonnig, warm weer. Met middagtemperatu- ren die in het binnenland tot 28 gra- den kunnen oplopen, aan zee onge veer 22 graden. In de namiddag en avond in het zuiden toenemende be wolking met een kleine kans op een regen- of onweersbui. Matige zuid oostelijke wind. \ogedrukgebieden, die zich van de oce- l aan via de Britse eilanden naar onze omgeving uitbreiden bepalen het j weerbeeld in ons laiid, waardoor het zomerse weer in de komende dagen zal kunnen voortduren. Wel kan een onweersdepressie uit Frankrijk maandag voor enkele regen- of on weersbuien zorgen, maar daarna zorgt een nieuw oceanisch hogedruk- gebied voor herstel van De befaamde regisseur Luis Bunuel overleed gisteren op 83-jarige leef tijd in het Engelse ziekenhuis in Mexico. Bunuel werd verleden week opgenomen wegens problemen met hart, lever en nieren. De Britse acteur David Niven bezweek donderdag op 73-jarige leeftijd in een Zwitsers ziekenhuis aan de ernstige zenuwaandoeningen, waaraan hij al meer dan een jaar leed. Hij woonde al geruime tijd in Zwitserland. David Niven was in maart al in Londen behandeld voor zijn aan doeningen, die hem het gebruik 31 Juli. <on op 05.59 uur, onder 21.33 uur. laan op 0.00 uur, onder 12.39 uur. loogwater te Katwijk om 07.56 «3.26 uur, laagwater om 03.55 16.08 uur. 1 Augustus. Ion op 06.00 uur, onder 21.31 uur. laan onder 13.51 uur. loogwater te Katwijk om 08.40 21.09 uur, laagwater om 04.31 t Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 van zijn spieren zelfs zo ver be lemmerden dat hij nauwelijks meer kon lopen. De lange, slanke Oscar-winnaar speelde in bijna honderd films. In 1958 kreeg hij een Oscar voor zijn rol in 'Seperate tables', waar in hij als tegenspeler van Debo rah Kerr een bejaarde Engels man uitbeeldde die zich uitgaf voor een heer van stand en lege rofficier in ruste. Andere bekende films, waarin hij speelde: 'The guns of Navarone', 'The pink Panther', 'Around the tijd zal ik wel te horen krijgen wat er precies in die nota staat". Kolonel Valk heeft zijn vriend schap met Bouterse altijd ont kend. „Ik had een normaal con tact met hem, zoals je dat van een militair attaché mag verwachten. Er was geen bijzonder band met de bevelhebber", aldus Valk. Zijn woorden worden niet alleen gelogenstraft door Bouterse zelf, ook anderen die de Surinaamse coup hebben meegemaakt spre ken over een „zeer goed tot bij zonder" contact tussen Valk en Bouterse. De hoofdredacteur van het Suri naamse dagblad De Ware Tijd, Morpurgo: „Er was een zeer goe de verstandhouding tussen de bevelhebber en kolonel Valk". Ook oud-militair Keyndeniers, destyds lid van de Nederlandse Militaire Missie, spreekt van een goed contact. AMSTERDAM (ANP) - Per jaar gebeuren er naar schat ting 25.000 ongelukken met de in opmars zijnde "hobby- ladder". Gemiddeld 15 slachtoffers per jaar overle ven een dergelijke valpartij niet. Volgens de Stichting Consu ment en Veiligheid ligt de oorzaak van al die ongeluk ken vooral in het feit dat de hobbyladder, die lijkt op de professionele ladder, in feite ondeugdelijk en onveilig is. De hobbyladders bezwijken bij de minste extra belasting: ze buigen krom of breken ge woon in stukken. De 'stichting vindt het onaan vaardbaar dat dergelijk on deugdelijk materiaal aan de leek wordt verkocht. Er is momenteel in het kader van de warenwet wel een besluit "draagbaar klimmateriaal" in de maak, maar dat besluit is nog niet in werking getreden. De stichting adviseert de con sument de hobbyladder links te laten liggen en dezelfde ladder aan te schaffen als een vakman zou doen. DEN HAAG (GPD) „Het is wel erg ongebruikelijk dat ik journalisten door de telefoon te woord sta. Maar ik heb gehoord dat u al zo vaak heeft geprobeerd mij te bereiken, dat ik toch maar aan het toestel ben geko men. Ik wil namelijk niet de indruk wekken onvriendelijk te zijn tegen over Nederlandse journalisten". Met die woorden meldt de Surinaamse machthebber Desi Bouterse zich toch nog onverwacht aan de telefoon, nadat 24 uur lang eerdere pogin gen om de bevelhebber te spreken te krijgen, mislukten. „De bevelhebber is niet meer aanwezig, hij werkt maar tot drie uur", luidde het ant woord bij de eerste poging. Geadviseerd wordt het maar eens 's ochtends vroeg om kwart over zeven te proberen, maar op dat tijdstip blijkt Bouterse nog niet op kantoor te zijn. „Probeert u het om twaalf uur nog maar eens", zegt een vriendelij ke telefoniste van Fort Zeelandia. De latere antwoorden variëren van: „De bevelhebber komt vandaag niet" tot: „U weet toch dat de bevelheb ber niet met Nederlandse journalisten wil spreken". Uiteindelijk kan de secretaresse van Bouterse worden bereikt. „Wat wilt u eigenlijk aan de bevelhebber vragen?" De vragen worden kennelijk aan Bouterse doorgespeeld, want na geruime tijd wachten meldt de secreta resse zich met de mededeling: „De bevelhebber geeft geen commentaar". Of we de bevelhebber alsjeblieft zelf te spreken mogen krijgen. Nee, dat kan niet. Maar na lang aandringen: ,fJou vooruit, ik zal het proberen. Maar de bevelhebber heeft wel erg weinig tijd". Enkele ogenblikken later klinkt een van radio en televisie bekende stem: ,Jiouterse". den wij bereid zijn dat te steu nen", zo zei Castro. In een reactie op de persconferen tie van Reagan, eerder deze week, zei Castro dat de Ameri kaanse president hem "voor zichtiger, gematigder" leek. (Zie ook pagina 8) (foto AP) world in 80 days', 'Bridge over the River Kwai' en 'Death on the Nile'. Hij vertolkte vaak in zijn films de rijke, elegante, geestige Engelsman. Rollen,die hem op het lijf waren geschreven, omdat ze niet veel afweken van zijn ei gen levensstijl: "De moeilijkheid is, dat ik ook in het leven op luxe gesteld ben. En dat betekende voor mij hard werken". (Pagina 10: Bunuel, een groot re gisseur) LEIDSCH DAGBLAD 'r

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1