Zal ik 't effe opnemen? c D Terrassentest: van bittere drab tot geurige bak leut Saterdag 30 juli 1983 Extra Hoogzomer, volop zon, dagen achtereen. Vakantietijd. Velen trekken er op uit de bouwvakvakantie is in volle gang. Strand, boulevard, binnenstad. Steeds vaker duiken ze op: de terrassen waar dorstigen hun keel kunnen smeren en hongerigen een 'snack' nuttigen of hier en daar zelfs een compleet diner met verschillende gangen. In vroeger dagen waren terrassen voorbehouden aan lommerrijke 'uitspanningen', nu voor of naast de deur van vrijwel elk zichzelf respecterend café en restaurant. De terrassencultuur rukt op. Elke café-eigenaar met een paar vierkante meter ruimte voor z'n deur hoeft niet lang na te denken over de aanschaf van een eenvoudig tuinsetje: een paar stoelen en tafeltjes, en als het even kan ook enkele parasols. Niet zozeer om de klant uit de zon te houden als wel bij wijze van vrolijk gekleurde blikvanger; de drankenfirma levert ze, uiteraard voorzien van een flinke hoeveelheid reclame, gaarne tegen een gering bedrag. De aanwezigheid van een terras levert ongetwijfeld een forse omzetverhoging op. Wat is er immers aanlokkelijker dan het genot van een kop koffie in de buitenlucht, gezeten in een comfortabele zetel met prima zicht op wat er aan wandelvolk voorbij gaat? Niets toch zeker. Terrassen zijn er in vele verschijningsvormen. Grote terrassen waar de luxe van afstraalt en kleine, knusse, waar je je bestelling zelf moet halen. Er zijn terrassen aan de boulevards in de badplaatsen, bij wegrestaurants langs snelwegen en er zijn terrassen in druk bevolkte winkelstraten. Ze zijn er in Leiden, in Katwijk en Noordwijk, maar ook in Lisse en Noordwijkerhout. Hoe staat het daar met de sfeer, met de bediening, hoe goed is het er toeven en hoe smaakt de koffie? De antwoorden op die vragen zullen de wereld zeker niet schokken. Het zijn niettemin vragen die eenmaal gesteld, antwoord behoeven. De twee ferventste koffieteuten van deze krant trokken er twee dagen lang op uit om het antwoord op die vragen te verkrijgen. Vele tientallen kilometers werden afgelegd, vele liters koffie naar binnen gegoten. Hieronder een verslag van hun bevindingen, waarbij moet worden aangetekend dat die bevindingen het resultaat zijn van een willekeurige steekproef. Er werden uitschieters geconstateerd naar beneden en naar boven. Maar wat de verslaggevers overkwam, kan u ook overkomen. Hier prima koffie, daar prut, hier ouderwetse hoffelijkheid en daar botte onbeschoftheid. Consument en exploitant kunnen met dit verslag hun voordeel doen. Een opmerking vooraf: op veruit de meeste terrassen ontbreekt een prijslijst zodat afrekenen een verrassing blijft. Exploitanten van terrassen zouden daarin zonder veel moeite verandering kunnen aanbrengen. door Hans Veldhuizen en Wim Wegman Latwijk in de zomermaanden. Een toeristenplaats zonder pretenties. Katwijk blijft ook 's zomers Katwijk: sober en degelijk als zijn bevolking. Geen druk bewandelde bou levards welvoorzien van ho recagelegenheden, maar fa miliepensions en hier en daar, bijwijze van toegift, een restaurant met aanpa lend terras. Katwijk wordt pas badplaats op het strand. Daar hoeft de zonzoeker met trek in koffie niet vanaf. e zakken neer in de plastic stoel tjes van 't ZEEPAVILJOEN na bij de zuidpost van de Katwijkse reddingsbrigade. De serveersters zijn jeugdig maar attent en vlot. We worden in elk geval vrijwel direct geholpen. En enke le minuten later biedt een twee de serveerster haar 'diensten' e koffie is er vers en staat in rede lijke verhouding tot de prijs (1,60 gulden). Het zitcomfort van de plastic - tuinstoelen kan er mee door. Echt vertrouwen doet de exploitant zijn klanten niet: de bestelüng moet direct worden af gerekend. ifhalen e bezoekers die wat minder op service zijn gesteld, zullen het bij WILLY ZUID op het Katwijkse strand waarschijnlijk best naar hun zin hebben. De klanten moe ten hun koffie, bier, frisdrank zelf aan het buffet afhalen. 'Snacks' worden na bestelling overigens wel gebracht. Als het een beetje druk is, zal een honge rige of dorstige wandelaar ge duld moeten betrachten. Hoewel er bij moet worden gezegd dat Willy' en de zijnen er stevig te genaan gaan om de klanten niet al te lang te hoeven laten wach- De koffie bij Willy Zuid de strandtent voor Wasse naar is overigens maar matig. De prijs (1,35 gulden) is daarom fceker niet te hoog. De strandtent is vooral bij Katwijkse jongeren ïrg populair it terras van DE ZWAAN aan de Katwijkse Boulevard is zeer stijl vol en biedt een vermoeide wan delaar comfortabele stoelen. Lang wachten op de ober hoeft liet. Er lopen er genoeg rond, ceurig in zwart pak met vest. De >ber die ons bedient is ichter kortaf en krabt tijdens het ipnemen van de bestelling onge geneerd in zijn kruis. Niet be haald behoorlijk. 1 koffie die bij De Zwaan wordt geschonken (en met blad en al >lompverloren op tafel wordt ge- :et) is redelijk vers, de prijs (1,85) tan de hoge kant. oeketjes (ordwijk wordt steeds meer een )adplaats met allure. Gezellige Irukte in het centrum van Noordwijk aan Zee en op de bou- evards. En volop terrassen; het vorden er jaarlijks meer. lFE DE BOTTER aan de Konin- |in Wilhelminaboulevard biedt ten terras dat op alle fronten re- lelijk tot goed mag worden ge- loemd. De bediening is er vlot tn vriendelijk, de kwaliteit van le koffie is goed (vers en lekker terk) terwijl die tegen een rede- ijke prijs - 1,50 gulden - wordt [eserveerd. De tafeltjes zijn op- lesierd met kleine boeketjes •loemen. In een bloemenbad- •laats - zoals Noordwijk zich nu enmaal afficheert - hoort dat i igenlijk ook. n minpuntje is dat de plastic op het terras van De zich niet lenen voor een ange rustpauze. Ze zijn van Jeuterformaat. De koffie van HOTEL NOORD ZEE hebben we helaas niet kun nen proeven. Na zestien minuten wachten op de ober stappen we in arren moede maar op. Zo'n £j6l6CllgCl tijd wachten terwijl er slechts een twintigtal gasten op het kale, fors uitgevallen terras zit werd ons te gek. Een slechte beurt van het toch als gerenommeerd be kend staande etablissement. tegenkwamen. Maar goed, hebben dat bedrag in onze kunnen houden. De eerlijkheid gebiedt ons overi gens te zeggen dat op het mo ment van opstappen de ober waarschijnlijk het plan had op gevat ons te benaderen. Hij kwam in elk geval een heel eind in onze richting. Maar ja onze li miet was nu eenmaal 15 minu ten. En bovendien had hij derge lijke 'schijnbewegingen' al eer der gemaakt. Maar steeds was hij, na enkele aarzelende passen in onze richting, toch weer naar binnen gesneld. Buiten kijf is dat het geen pas geeft een klant een kwartier te laten wachten voor dat hij zijn bestelling kan opge ven. Zeker niet als het nauwe lijks druk te noemen is op het terras. Ter informatie de prijs van een kop koffie: 1,95 gulden, behorend tot de hoogste die we op onze tocht De serveerster van BRASSERIE BON-BON op een steenworp af stand van hotel Noordzee aan diezelfde Wilhelminaboulevard kwijt zich heel wat beter van haar taak. Binnen anderhalve minuut is ze vriendelijk glimla chend present, de bestelling wordt eveneens binnen de kort ste keren afgeleverd. De koffie smaakt er zonder meer uitstekend, wordt heet geser veerd en geurt heerlijk. De prijs (1,65) is voor een dergelijk 'bak kie leut' alleszins schappelijk. Bovendien wordt voor die prijs gratis een tweede kopje aangebo den. Het wordt overigens bijna als een belediging ervaren als we dat tweede kopje koffie afslaan: "Was het niet goed?" vraagt de serveerster, onwetend van het feit dat wij nog heel wat kopjes voor de boeg hebben. Het terras van Bon-Bon is sfeervol, beschaafd en uitermate gezellig: rieten stoeltjes, windschermen van rookglas, rode tafelkleedjes. Kortom: één van de gezelligste terrassen in de streek. Het terras van DE GOUDEN HAAN ziet er uiterst veelbelo vend uit. De stoelen zijn stijlvol en comfortabel, op de tafeltjes staan schone asbakken en vaas jes met bloemen. De bediening is attent, correct en vlot. De koffie wordt tegen een redelijk prijs (1,50) geserveerd in fraaie kopjes. Een terrassenminnende wande laar heeft schijnbaar reden ge noeg om er eens lekker voor te gaan zitten. Totdat hij het eerste slokje van zijn koffie neemt: een lauwe bak troost die ook nog eens veel te lang heeft heeft op gestaan. Jammer. Het 'terras' van HET HOF VAN HOLLAND aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen mag nauwe- lijk die naam dragen. Onder een klein afdakje staan vijf, zes tafel tjes en ongeveer 25 stoelen. Maar hoe het ook genoemd kan wor den, het is sfeervol en rustiek, met uitzicht op één van de mooi ste plekjes van Noordwijk: het Lindenplein. De serveerster meldt zich als we nog maar net in de rieten zetels zitten, maar de koffie is er prijzig - 1,95 gulden. Weliswaar sterk maar met een wat bittere afdronk. Bovendien zat er koffiedrab onder in het Chloorlucht Nog maar enkele jaren geleden wa ren terrasen in Leiden uiterst dun gezaaid. Dat was velen een dorn in het oog; er werd daarover zelfs in de gemeenteraad ge klaagd. Inmiddels is er verbete ring gekomen in het aanbod. En er komen er langzaam maar ze ker meer bij. Het terras van het WIENERWALD aan de Stationsstraat in Leiden is een van de bekendste. Het ligt er stil en verlaten bij als wij er om elf uur 's ochtends op de koffie komen. Een dame maakt de trappen van het restaurant schoon en een doordringende chloorlucht hangt over het ter ras. Het bedienend personeel wordt blijkbaar door die lucht af geschrikt. Er waagt zich in elk geval niemand naar buiten. Na een minuut of zeven vindt de 'schoonmaakster' dat het wach ten voor ons wel lang genoeg heeft geduurd: "Zegt u het maar, dan zal ik het effe doorgeven". Een doordacht en doeltreffend voorstel. Een paar minuten later brengt een serveerster ons een plezierig smakende kop koffie. delijkst gezegd 'artistiek' te noe men. Art Tea House - waar een galerie aan is verbonden schenkt een redelijke bak koffie voor een doorsnee-prijs: 1,50 gul den. We stappen in de auto en rijden via Rijnsburg (waar we geen terras kunnen vinden) naar Noordwij kerhout. Aan de Herenweg 78 in het bollendorp bevindt zich res taurant ZEGERS. Blijkens een bord naast de ingang voorzien van een ANWB-klassifikatie. Niettemin proeven we daar de meest afgrijselijke koffie die ons tijdens onze terrassentocht door stad en streek wordt voorgezet. De koffie ging gebukt onder een zware 'dropsmaak', waarschijn lijk een gevolg van te lang bewa ren. Op de menukaart die we op verzoek in handen krijgen, staat dat het restaurant 25 jaar bestaat. Het lijkt wel of de directie ter ge legenheid vin dit heugelijke feit de allereerste terrasstoelen en -tafels weer buiten heeft gezet. 'Versleten' is wel de meest vrien delijke omschrijving voor het meubilair op het terras. Plus punt: op de bediening is niets aan te merken. Die was in elk ge val vriendelijk, correct, zelfs charmant. Het bedrag dat we op tafel moesten leggen: 1,65 gul den. Te veel voor een dergelijk bakkie uiteraard. Popperig ue prijs is eveneens plezierig: 1,50 gulden. Het terras van Wienerwald is com fortabel, het plekje, met prachti ge, hoge bomen, is uniek. De buurman van het Wienerwald is DE BRUINE BOON. Een café dat beschikt over een aantal stoe len en tafels voor de deur. Een 'terras' met een totaal andere sfeer dan het Wienerwald. Ten eerste wordt de koffie niet ge bracht maar moet de dorstige klant er zelf op uit. De suikerpot staat op tafel - als het ware om de eenvoud te onderstrepen. Klanten kunnen kiezen uit vijf verschillende soorten koffie zo als espresso en capuccino. Wij hielden het maar op een 'ouderwets bakkie leut'. Dat smaakte helaas echter naar espresso aangelengd met wat heet water. Drinkbaar, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Prijs: 1,65 gulden. Drukte Het terras van ART TEA HOUSE op de hoek van de Oude Rijn en de Stille Mare biedt vroeg op de ochtend een gezellige drukte. De bediening is er echter niettemin vlot en correct al is de kleding van de serveersters op z'n vrien Op het terras van uitspanning an nex pannekoekenhuisje TANTE KEE op Kaag-eiland hangt een knus Efteling-sfeertje: het huisje van Kee is klein en popperig in een enigszins 'verstilde omge ving'. De rieten stoelen op het terras zijn al een flinke tijd gele den door de rietvlechter afgele verd. Het terras van 'Tante Kee' (die zelf als altijd van binnen uit de gang van zaken nauwlettend in het oog houdt) grenst aan het water. Gezellig geklots van roei boten en motorboten terwijl men zich kan vergapen aan een peper duur, gigantisch jacht in het wa ter voor de jachtwerf Van Lent, waaraan de laatste hand wordt gelegd. Bestemd voor een van de zéér rijken. De ober is nonchalant-humoris- tisch en allerhartelijkst: hij kent zijn pappenheimers. De koffie die Tante Kee schenkt is sterk en heeft een ietwat bittere afdronk. Overigens goed aan de prijs: twee gulden per kop. Maar ja, je betaalt er waarschijnlijk ook voor de entourage... Op het eerste gezicht oogt het ter ras van MOTEL SASSENHEIM langs de rijksweg Amsterdam- Den Haag luxe. Bij nadere be schouwing springen echter de kitscherige kunstbloemen en het vreemde allegaartje van witte plastic en metalen (zeer onge makkelijke) tuinstoelen in het oog. De luxe blijkt dus 'nep' te zijn. Desalniettemin wordt er een prima bak koffie geschonken. De prijs bedraagt 1,75 gulden en staat daarmee in redelijke verhouding tot de kwaliteit. De serveerster is koel en afstandelijk, maar zeer rap. Hotel-restaurant DE NACHTEGAAL aan de Heere- weg in Lisse kan trots zijn op zijn met luxe kuipstoelen uitgeruste terras. Een in correct zwart ge klede ober bedient snel en hoffe lijk. Hij is één van de weinige obers die even blijft hangen om een praatje te maken. Over het weer natuurlijk, maar dat deert ons niet. Hij heeft alle tijd voor een praatje, want behalve het testteam zijn er geen andere gas ten op het terras. De koffie die de ober serveert blijkt niet geheel vers, maar smaakt goed. De prijs ervan is in overeenstemming met de kwaliteit: 1,70 gulden. Even "een terrasje pikken vooral als de zon even doorbreekt, populair bij jong en oud. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19