c Toekomst voor ex-missionaris KERKDIENSTEN Kerk voor 407 gulden en tien stuivers.... Brochure als richtingwijzer op kruispunt van wegen ATERDAG 30 JULI 1983 Geestelijk leven )EGSTGEEST Voor een aantal missionarissen is het geen vraag, of zij ooit naar ons land zullen te ruggaan. Ze blijven, hoe dan ook, op hun post. Terugkeer zou mis schien ook een te grote aanpas sing van hen vragen. llaar er zijn er ook die op een gege ven moment voor de vraag ko men, of zij de eens ingeslagen weg moeten blijven volgen of een andere richting kiezen. Dat kan een moeilijke beslissing zijn, vooral als ze niet weten, waar heen die andere weg zal gaan. Het Centraal Missie Commissa riaat, pas gevestigd in Oegst- geest, heeft hierover een brochu re uitgegeven, waarvan de sa menstellers hopen, dat deze 'een eerste richtingwijzer' kan zijn op 'het kruispunt der wegen'. Het boekje heeft vooral betrekking op het doen en laten van missio narissen die tot een religieuze ge meenschap behoren. Bij veel missiewerkers leefde het gevoel - zo bleek uit een enquê te onder 290 teruggekeerden en uit gesprekken op ontmoetings dagen dat hun terugkeer naar Nederland een 'stap in-het onge wisse' was geweest én dat met méér informatie alles zoveel ge makkelijker zou zijn gegaan Op een desbetreffende vraag in de enquete antwoordde 72 procent, dat het besluit tot terugkeer in het andere land was genomen, terwijl ruim 28 procent daartoe besloot tijdens een verlof. Terugkeer kan heel verschillende oorzaken hebben. Ouderdom, gezondheid, overdracht van het werk aan de bewoners zelf, het besef van niet meer nodig te zijn, gevoel van isolement, gebrek aan communicatie ter plaatse, advies van anderen, de politieke toe stand en ook de veranderingen in de eigen roepingsbeleving. Bijna 70 procent van de terugge keerden had het gevoel, het be sluit tot terugkeer in alle vrijheid te hebben genomen. Ruim 28 procent schreef het toe aan de si tuatie. Korreltje zout Ouderdom en ziekte zijn de meest voorkomende oorzaken van te rugkeer. "Er zijn zeker plaatsen in het ande re land waar het mogelijk is, als bejaarde of zieke de verzorging te krijgen die men nodig heeft. Maar het is wel de vraag of het verstandig is, van die mogelijk heid gebruik te maken. Legt men zodoende geen beslag op krach ten die op andere wijze kunnen worden ingezet?" Men moet geen blok aan het been worden. Nogal wat teruggekeerden laten de waarschuwing horen, zo vertelt de brochure, dat men de vriende lijke opmerkingen van de men sen ter plaatse - zoals: "wij wil len verder wel voor je zorgen" met een korreltje zout moet ne men. Overleg met zowel de men sen ter plaatse als met mensen in eigen land is van groot belang. Wie niet langer gewenst is - bij voorbeeld om politieke redenen - zal het besluit tot terugkeer vaak snel moeten nemen. De op vang in Nederland zal dan des te belangrijker zijn. Vrijwillige terugkeer vloeit over het algemeen voort uit de ge dachte, het werk op een zodanig tijdstip te willen afronden en overdragen, dat men ergens an ders nog opnieuw kan beginnen óf kan gaan genieten van een welverdiende rust. De brochure ziet dit als de meest ideale gang van zaken. "Een mis sionaris, die iets op gang brengt om zichzelf daardoor overbodig te maken, zal graag de verzor ging van de plant die hij heeft ge zaaid overlaten aan mensen die er de vruchten van zullen pluk ken". Zo'n besluit tot terugkeer zal nooit overijld of in een crisis situatie genomen moeten wor den. Tijdige aankondiging en be spreking van het vertrek is een vereiste. Sommige missionerende congre gaties verlangen van hun werkers, dat zij bij periodiek ver lof zich de vraag stellen, of ze nog wel verder willen gaan, en zo ja waarom. Daarmee wordt voorko men, dat ze ergens te lang blijven zitten of in een sleur geraken. Bij terugkeer zijn verschillende verantwoordelijkheden in het geding. Uiteraard moet de ver trekkende eerlijk zeggen, dat hij weg wil en waaróm, en zijn be sluit op een zodanige manier kenbaar maken, dat alle betrok kenen er naar eigen verantwoor delijkheid op kunnen reageren. Van het 'thuisfront' in Nederland mag verwacht worden. dat het de terugkerende missionaris vol doende informatie geeft over de mogelijkheden van begeleiding en aangepaste inzet, zonder daar bij valse verwachingen te wek ken. Oudere en zieke missionarissen verwachten rust, begrip en huiselijkheid. Mensen die zich nog actief kunnen en willen in zetten hebben behoefte aan een omgeving die uitdaagten kan sen biedt. Voor terugkerende mis sionarissen is hier wel degelijk perspectief, "maar de toekomst wordt niet op een presenteer blaadje aangereikt". Uitdagingen "De missionarie beweging in Ne derland staat voor nieuwe uitda gingen. Die komen voort uit ver anderingen in Nederland zelf en in de landen die tot voor kort als 'missielanden' werden aange duid". In de westerse wereld - waarvan Nederland volop deel uitmaakt is de 'christelijke sfeer' als een vanzelfsprekend gegeven niet meer aanwezig. In de brochure van het Missie Commissariaat wordt duidelijk gemaakt, dat Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot men in deze tijd niet meer over 'missiegebieden' kan spreken zonder Nederland en het Westen in het algemeen daaronder te rangschikken. Ook overzee is het nodige veranderd. Daarmee moet de missionaire beweging in Nederland terdege rekening houden. "Er zijn geen geografische grenzen meer te trekken om het missie werk te localiseren. Onze missie stelt ons overal ter wereld voor opdrachten, dus ook in Neder land. In de Nederlandse kerk is er niet alleen een groeiende be hoefte aan kader voor basispas toraat en catechese, maar wordt ook de vraag naar mensen die het missionaire werk uitdrukke lijk ter hand nemen steeds ur genter". Dat stelt de betrokke nen voor de vraag, hoe een terug gekeerde missionaris bij dat werk in eigen land kan worden ingeschakeld. Ook oudere mis sionarissen. fylen moet niet te ge makkelijk denken, dat hun de vi taliteit daartoe ontbreekt. "Juist hun ervaring en kennis van jon ge kerken en van de economi sche problemen in zwakke lan den kunnen een weldadige in vloed hebben op het r werk in eigen land". Werkplaats Teruggekeerde missiewerkers spreken in het algemeen met waardering over hun begeleiding in persoonlijk opzicht. De moei lijkheden komen pas, als zij op zoek gaan naar een werkterrein. "Het vinden van een geschikte Afrikaanse kerstafbeelding werkplaats en een omschreven taak stuit op problemen Om te voorkomen, dat een missio naris te snel de eerste de beste taak op zich neemt, teneinde eni ge vastigheid te krijgen, hebben enkele orden en congregaties een huis of klooster ingericht, waar hij/zij zich 'thuis' kan voe len en kan oriënteren op bepaal de werkterreinen. De samenstel lers pleiten voor een centraal adres, dat het zoeken naar een nieuwe taak binnen de missio naire beweging in Nederland vergemakkelijkt. Een adres dat concrete gegevens kan verschaf fen en waar mensen zijn die een eerste oriëntatie en begeleiding kunnen geven. De Dienst Missio nair Personeel van het Centraal Missie Commissariaat is bereid, deze taak op zich te nemen, in nauw overleg met het Centraal Missionair Beraad Religieuzen. De schrijvers van de brochure den ken bij het Nederlandse missio naire werk niet alleen aan nieu we taken. "Er liggen ook moge lijkheden binnen meer bekende pastorale verbanden, zoals een parochie of dekenaat. "Wel is het van belang, dat juist de missio naire invalshoek dan wordt be nut". "Wanneer wij erin slagen, samen een weg te vinden naar een mis sie in zes continenten, dan zal dit onze gezamenlijke opdracht ten goede komen", zo besluit de bro chure, die als titel draagt: 'Zij gingen langs een andere weg naar hun land terug'. Aansporing Het is geenszins de bedoeling, dat alle Nederlandse missionarissen na het lezen van deze brochure ineens gaan overwegen, naar hun land van herkomst terug te gaan. Dat is al niet mogelijk, en ook niet gewenst. Wel wil deze uitgave van het Missie Commis sariaat een aansporing zijn om de eigen persoonlijke situatie reëel onder ogen te zien. De missionaris die werkelijk terug wil mag weten, dat er voor hem of haar een andere weg in het verschiet ligt, en dat er instanties zijn die willen helpen bij het zoe ken daarnaar. Remonstranten in Zwammerdam De remonstrantse kerk van Zwammerdam werd gebouwd als 'schuil- kerkje' achter huizen en bomen. Schuilkerken mochten van de weg af niet zichtbaar zijn. De oprit naar de nieuwe Rijnbrug veranderde de omge ving zo, dat het kerkje naar alle kanten open kwam te staan. Toch blijft het op de monumentenlijst een van de weinige nog overgebleven schuilker ken. ZWAMMERDAM Dat de kerkher vorming in ons land in het begin van de zeventiende eeuw ge paard is gegaan met uitsluiting en vervolging van minderheden, is geen nieuws. Wie toen de calvi nistische leer niet onderschreef, werd gevonnist. Een groep die dat geducht aan den lijve heeft ondervonden waren de remonstranten. Zij predikten verdraagzaamheid en vrijheid, ook in godsdienstige zaken. Maar dat wilden de calvinisten niet. Zij stonden, na de kerk van zoveel misbruiken te hebben moeten zuiveren, op handhaving van de nieuwe leer. De synode van Dordrecht (1618-1619) zond de remonstranten zonder pardon weg. "Gaat heen! Gaat heen!", riep voorzitter Johannes Boger- man trillend van emotie uit. Het werd de remonstranten verbo den, samenkomsten te houden. Meer dan 200 predikanten zijn bij die gelegenheid uit hun ambt gestoten. Van hen werden er 80 vastgezet op het slot Loevestein. Op 1 februari 1620 werd f 500 uit geloofd voor opsporing van voortvluchtige predikanten. De remonstrantse voorman Johan nes Uytenbogaert vluchtte naar Antwerpen. Daar werd in okto ber 1619 de Remonstrantse Broe derschap opgericht. Geheim Ook de Zwammerdamse predikant Cornelis Martini ontkwam niet aan een harde procedure. Hij moest voor een kerkelijk college in Leiden verschijnen. Omdat hij de Dordtse leerregels niet kon onderschrijven, verzocht hij zijn ambt te mogen neerleggen. Hij was toen 60 jaar en had de kerk van Zwammerdam 32 jaren ge diend. Zijn verzoek werd inge willigd. Op aanbeveling van de synode kreeg hij van de Staten van Holland nog twee jaar een subsidie van f. 250. Daarna ver viel hij tot armoede. De kerkdiensten in Zwammerdam werden voortaan in het geheim bij geloofsgenoten thuis gehou den, zowel op zondag als in de week. In 1635 namen zij een hou ten schuurkerkje in gebruik, ver scholen achter huizen en bomen. De Zwammerdamse remon stranten hadden nog geluk, want de toenmalige schout, Johan Verloo, was hun welgezind. Bo vendien was hij als landbezitter een vermogend man. De schuur- kerk werd op zijn kosten ge bouwd. Diepgaand Dit alles vertelt de heer C. M. Lan- geveld te Bodegraven in zijn boekje (136 bladzijden) over de geschiedenis van de 'remon strants gereformeerde gemeente' van Zwammerdam. Langeveld is sinds 1970 als vaste organist aan deze kleine maar hechte gemeen te verbonden. "Na verloop van enkele jaren wilde ik wat meer over het remonstran tisme en deze gemeente te weten komen. Toen bleek evenwel, dat er over de gemeente en haar kerkje maar weinig bekend was. Een reden voor mij om hier eens een onderzoek naar in te stellen". Schrijft Langeveld in zijn inlei ding. Het is een lezenswaardig boekje geworden, met een onderhou dende tekst - taalkundig helaas niet vlekkeloos - en waardevolle tekeningen, afdrukken van do cumenten en foto's. "Voor deze gemeente betekent dit werk een eerste diepgaande beschrijving van haar geschiedenis", zegt drs. R. G. Poll. voorzitter van de ker- keraad van de remonstrants ge reformeerde gemeente Zwam- merdam-Bodegraven en omge ving, in een woord vooraf. "Deze geschiedenis illustreert de verbondenheid van onze ge meente met het ontstaan van de broederschap, een kostbaar erf goed, dat onze uiterste zorg ver dient en dat moet leiden tot be houd van onze gemeente en haar kerkgebouw". "Remonstrantse schuilkerkjes in Nederland wor den zeldzaam en daardoor van cultuurhistorische betekenis". In vlammen Het houten kerkje van 1635 ging in het rampjaar 1672 (inval Fran sen) in vlammen op. Trouwens, héél Zwammerdam werd toen, op twee huizen na, in as gelegd. Veel mensen werden op afschu welijke manier vermoord. Slechts een enkeling ontkwam aan de gruwelen. In april 1675 werd de bouw van een nieuwe kerk aanbesteed. De bouw op dezelfde plaats en door eigen vaklieden - Jcostte... 407 gulden en 10 stuivers. Naast de kerk kwam een huisje voor de voorzanger. Jan Cornelisse Zwa nenburg. Bouwkosten: 56 gul den en 18 stuivers. Een pastorie kon pas in 1685 worden ge bouwd, dank zij een legaat van f 1000. Deze pastorie moest in 1961 wijken voor de oprit van de nieuwe Rijnbrug. Het gevolg was wel, dat het schuilkerkje toen ge heel open naar de weg kwam te staan. Het is nu van alle kanten goed te zien. De kerk - waar eens in de veertien dagen dienst wordt gehouden - is toe aan een grondige opknap beurt. Vooral het dak en de mu ren verkeren in slechte staat. De kleine geloofsgemeenschap doet er alles aan om het gebouw in stand te houden. Kort geleden nog zijn nieuwe dakgoten aange bracht. Onthoofding Organist Langeveld heeft er goed aan gedaan, de locale geschiede nis te plaatsen tegen de achter grond van de landelijke. Zelfs de onthoofding van Johan van Ol- denbarneveld en de gevangenne ming en ontvluchting van Hugo de Groot worden beschreven. Plaatselijke historie staat altijd in een groter verband. Hij vertelt over reformatie en re monstrantisme, over patriotten en prinsgezinden, de strijd tus sen remonstranten en contra-re- monstrar/sn, de plaatselijke ge meente in de loop der eeuwen, haar vrouwenclub en haar voor zangers, organisten, predikanten en proponenten. Enige bijlagen bevatten naamlijsten van predi kanten, ouderlingen, diakenen en kerbestuurders. penning meesters en boekhouders, voor zangers en organisten, kosteres sen en kosters en zelfs van de lid maten. En dat alles onder de veelzeggende titel 'In en uit het verborgene'. Het boekje degelijk uitgevoerd kost f27, inclusief portokosten Men kan het bestellen bij de heer Langeveld, Grutto 55, 2411 LR Bodegraven. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Katwijk aan den Rijn; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. v. Ach terberg; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v Leeuwen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 dr v.d. Zwaan. 5 ds. Heule, Wassenaar; Vredesk. (Burggravenl.) zie Zuiderkerk; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 hr. v. Straalen. O.geest; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, zat. 6 aug. 10.30 J. A. M. Saulenn; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 drs. N. Smit; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethlehem- kerk; Oude Vest 10 ds. Hemmes; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bou- Geref. K. Vrijg. (Herengr 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steensehuur): 9.30 en 5 leesdienst. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Gol- verdingen. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 dienst. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. v. Bilderbeek, Arnhem. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 .team 'Kruistochten', Ermelo Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. gastspreker. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. C. van Delft, di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie. 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. Steensehuur zat. 7. zo. 8 30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AFBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. Korteweg, Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5.30 ds. Brons, Urk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. Adventsk. 9.30 ds. Groenendijk, Scheveningen, 6.30 ds. Geluk, Woer den; Kruiskerk 9.30 ds. Hoekstra, O.geest; Opst.kerk 9.30 vic. v. Es, 6.30 ds. Bol, Vijfhuizen, gez. dienst; G. Herderkerk 9 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Verheul, 6.30 kand. v. Es; Oudsh.kerk 10 ds. Wormer, A.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 kand. Kammeraat, Urk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9 en 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 dienst, 6.30 ds. v.d. Haar. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): ).30 ds. De Jong, 4.30 br. Woensdregt. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 evang. Leidekker. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. drikstr. 54): hr. C. v.d. Heuvel. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. Salv.kerk 9.30 ds. v. Assenbergh, Nij- kerk. 6.30 dr. Haitsma, Boskoop; Bethl.kerk 9.30 ds. Meijndert, Ermelo, 6.30 ds. v Willigen, Waspik. Geref. Kerk: 9.30 kand. Linde, Gouda, 6.30 ds. v.d. Berg, Lexmond. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 3 ds. Drost. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 De Stek 9.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 hr. Smouter, Rhoon. 6.30 dr. v. Vliet. Alphen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 kand. Trom mel. Alblasserdam. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Golver- dingen, 3 aug. 7.30 ds. Mondria. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr Bakker, Maassluis, 6.30 ds. Harteveld, R.dam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Landheer, Kam pen, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 hr. Hof- fenaar, Voorhout. Zie ook geref. k. Geref. Kerk: 9 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. Krispijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Visser, Nieuw-Vennep. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Boer; Ontm.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wuister, Schiedam. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Steen, Bunnik, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. De Jong; O. Kerk 8.30 en 10 ds. v. Roest. Uddel. 6 dr. Bezemer, Scheveningen; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Pnièlk. 9.30 ds. Schuurman. 6 ds. v. Roest; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Visser; Overduin 2.15 ds. Baas; wiikgeb. De Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 do- vendienst, hr. v. Kempen, ook om 10 u. Duitse dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 kand. C. de Jong, Noordwijk. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst. 5 ds. Steen, Bunnik; Triumfatork. 9.30 ds. Snoey. 5 ds. Ge braad. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Ent. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. Lutmers, ha; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis. 10.45 ds. Doesburg. Bapt.gem. (wgkgeb. Zglkw.): 10 hr. De LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee; camping 'De Drecht' 10.30 hr. A. Bosch, Rgsen- Geref. Kerk: 9.30 prof. dr. Verkuyl, A.dam, 7 mevr. ds. v. 't Slot, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 kand. Vuyst, Noordw.hout; Pauluskerk 9 kand. Vuyst, 7 ds. De Gel der. Geref. Kerk: 10 ds. Gordijn, Otterlo, 5 ds. Jaspers Focks, O. Wetering. Geref. K. Vrijg.: 10.30 leesd., 3 ds. Hout- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 student Lof, Geref. Gem.: 10 en 4 Rk Kerk: Agatha kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11.30; NIEUWKOOP: Herv Gem 9.30 en 6.30 hr. Stam. Geref. Kerk: 9.30 mevr. A. H. Groenen dijk, A.dam. Van Wijckerslooth: 4 ds. Vegter. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Eveleens, Ermelo. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. De Jong, Aalsmeer. Remonstr. Gem.: 10 ds. Knoppers. Chr. Geref. Kerk: 9.3 5.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds Mo lenaar, 6.30 ds. Wursten, IJmuiden. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 kand. v. Wal- linga, L.dorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 3 ds. Bre- Mijdrecht. Rk Kerk: zat. 7, NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hulsman, Zeist, 7 ds. Bronsgeest. hr. Visser, 7 dé. Korenhoff; Hoofdstr. (Zee) 10 hr. Geursen, Haar lem; geref. Buurtkerk 7 ds. Kolkman, De Kaag; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. 8 nam. Duitse dienst; Sole Mio 9 kand. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko renhoff, 7 ds. Kolkman, De Kaag; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Meyering, Scherpenzeel; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. B. van Ginkel, A.dam. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11, 7 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. De Gelder, Lisse; De Zilk 10 drs. Oosterlee, Hillegom. Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Bal- kestein, 7 mevr. ds. Visser, L.dorp. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. Bronsema, 4 ds. De Jong. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 ds. J. Hoek, 7 ds. De Vree, Leimuiden Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 en 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 kand. v. Rooijen. Cam ping 'Koningshof 10 mevr. J. Doyen, Hilversum. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 7 ds. v.d. Horst, Katwijk; Imm.kerk 9 ds. Ravensbergen, Wijnje- woude, 7 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams ma. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 kand. Zo mer, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 3 ds. Brons, Urk. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br Rasch. Rk Kerk: zat 7. zo. 10.30. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Heerma Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. Meijers, Leiden, 6.30 ds. Heijmans, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. J. Schoen maker, O. Wetering. VALKENBURG Herv Gem 10 ds. v.d Berg, Den Haag, 6.30 ds. Veldkamp Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 mevr. ds. Jacobi-var Duijn, L.dorp, 6.30 ds. Damsma. Geref. K. Vrijg 9 30 en 5 ds. Heida VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Dgke ma, Hengelo. Rk Kerk: zat 7. zo. 9.10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heule. Geref. Kerk: 9.30 ds. Leeuwis, Hoorn, 'i zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. v. Kalkeren Velp. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk 9.30 ds. Jongebreur, Sommelsdijk. J ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman. 6.30 ds Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 hr. v. Gils. Imm.kerk 9.30 mevr. Uytdewilligen Nieuwerkerk, 7 kand. v. Rooijen, Lei Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Dirk Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 1( hr. Taal, 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 ds. Heijnen, Delft; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters Geref. Kerk; Zijllaan 10.30 en 7 ds. Ra vensbergen, Wijr\jewoude, Zuid (Bloemcamplaan) zie Kievitkerk Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10 30 prof dr. Sperna Weiland, R.dam WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds Koelewijn. 6.30 zie geref kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Heeten Hoofddorp. 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand Kranenburg, Bilthoven. 7 zie geref kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, Wou brug ge, 7 hr. Raadgever, Nes en Wierurr (Fr.). ZOETERWOUDE He™. Gem 10 ds Stegenga, Den Haag. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv Gem 9.30 hr Bakker, Katwyk. 6.30 ds. Waarden burg, R.dam Geref Kerk: 9.30 en 6.30 drs. Scheps Heerlen. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Holle man-Sprenger, R.dam.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11