w X Ivar de Jong moet tot uiterste gaan js Met Luis Bunuel 'n groot filmregisseur heengegaan Roomburg sterk bezet Vandaag start Kaagweek Veelkleurige cactusbak maken B Profclubs naar kust Nijkamp in kanofinale Gewichtheffers geweigerd Ellen Bakker geklopt bij EK-jeugd Van der Blom uitgeschakeld Hondenpoep Dagelijkse ongelukjes ÉI i Sport ZATERDAG 30 JULI 1983,. de LEIDEN - De 28ste editie Open Leidse tenniskampioen schappen op Roomburg is dit maal en bij de heren en bij de da mes sterk bezet. Marcella Mesker. Marcella Mesker, nummer 42 op de wereldranglijst en Michiel Scha pers geven acte de presence. En zij krijgen sterke tegenstand. Marcella Mesker vindt Marianne van de Torre en Nannette Schut te op haar weg naar de titel ter wijl Michiel Schapers mag pro beren revanche te nemen op Ton Sie. Rob Hak Hans Everaars en Men- no Oosting liggen daarnaast op de loer om van elke misstap te ANP) profiteren. Ook het herenenkelspel B heeft op Roomburg dit jaar een sterk deelnemersveld. Sterker wel licht nog dan in voorgaande ja ren. De enige speler uit de Leidse regio met een beetje echte plaat sing is Jos Koemans, die als vier de is gekwalificeerd. De districtskampioen. Bub van der Zee, moet zich tevreden stellen met een plaatsnummer 12. Als no 1, 2 en 3 zullen (hoogstwaar schijnlijk) op de deelnemerslijst staan: Hans Schmidt Zandvoort Jeroen Schuur en Gomers- bach( Popeye Gold Star Hans Tönjann is niet van de partij. Wedstrijdleider Kees Koole, al 25 jaar als zodanig actief, met vaste secondanten Ton van Aelst en Annelies Koole, wacht een druk ke week: "We hebbn dit jaar een record aantal inschrijvingen. Zo'n drie honderd vijftig tennis- Bij tennistoernooi Zee en Duin Michiel Schapers. (foto ANP) op KATWIJK - Ivar de Jong stuitte gisteren in het tennistoernooi in Katwijk aan Zee einde- lijk op tegenstand. De Duitser Mark Reinhardt, die eerder Waldo Jansen van het gravel ,iaa had gekogeld legde nu de 'papieren winnaar' het vuur na aan de schenen. ve sers hebben ingeschreven. Dat levert vier honderd en vijftig par tijen op. Het samenstellen van het wed strijd program ma zal daarom wel nachtwerk worden". LEIDEN - Vandaag gaat de Kaag- week van start. Een gebeuren dat dit weekeinde en maandag en dinsdag de zeilminnende regio voor een belangrijk deel in de ban zal houden. De Holland- Friesland ploegenwedstrijd in de regenboog-klasse vormt uiter aard de hoofdschotel van de 'Kaag-dis', die verder met aller hande wedstrijden is gelardeerd, om het even in het culinaire te houden. Naast de individuele wedstrijd in de regenboogklasse. MOTORSPORT De voormalige tweevoudige wereldkampioen bij de motorcoureurs, Eugenio Lazzarini, is gisteren na een val partij in een ziekenhuis opgeno men met vermoedelijk een sche- delbasisfractuur. De Italiaan kwam ten val tijdens de training voor de Grote Prijs van Silver- stone. een groot aantal zeilers deel neemt, blijkt er dit jaar ook veel interesse te bestaan voor de wed strijden in de laser-en de 12 voets-jollcn-klasse. Verder gaan de jeugd-zeilers de Kagerplas op om de strijd aan te binden in de jeugd-, cadet en de optimis tenklasse. Behalve de inmiddels traditionele jeugdboot-teamwed- strijden Rotterdam/Kaag-Reeu- wijk, komen ook de in de laser klasse gespecialiseerde water sporters in ploegverband (De Kaag/Zeeland) in actie. Morgen staat er een dameswedstrijd (in de regenboog-klasse) en een lan- ge-afstandwedstrijd voor de plankzeilers op het programma. Het kijken meer dan waard, maar deze onderdelen van de zeilsport staan de komende dagen in de schaduw van de Holland-Fries- land-strijd in de regenboogklas se. Daar draait het in de Kaag- week allemaal om. LEIDEN - De profvoetballers van Volendam komen middag op bezoek in Kat wijk. Op sportpark Nieuw Zuid fungeert de promoven dus in de eredivisie als tegen stander Quick Boys. Aan vang 17.00 uur. Woensdag krijgt de Katwijkse zaterda geersteklasser Sparta op be zoek. Om 19.00 uur wordt dan afgetrapt. Dinsdag 2 augustus doet Feye- noord Noordwijk aan. Op sportpark Duinwetering wordt om 19.00 uur begon- Overige oefenwedstrijden: zon dag 14.00 uur SJC-Ajax 2, dinsdag 19.00 uur: RCL- UDO, woensdag 19.00 uur: SJC-Schied^m, donderdag 19.00 uur: Oranjeplein-LFC. Drieentachtig maal kwamen de Friezen en de Hollanders tot nu toe tegen elkaar uit. Holland mag zich met 46 tegen 37 overwinnin gen 'ranglijstaanvoerder' noe- Voor Friesland gaan Hessel Don ker, Jappi Hettinga, Ulrich Ja ger, Eva de Wilde en Klaas Plaatje proberen iets aan deze achterstand te doen. Voor Hol land gaan Luut de Groot, Betting Bakker, Peter Hoogendam, Mar tin Heineke en Peter Frech het water op. VOETBAL - Frankrijk is kandi daat voor de organisatie van het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in 1990. Frankrijk, volgend jaar gastheer tijdens de Europese titelstrijd, is na Engeland, Oostenrijk, Italië, Joegoslavië, West-Duitsland en Griekenland het zevende Euro pese land dat zich kandidaat stelt. De FIFA zal op 8 december in Zürich de organisator aanwij- TAMPERE (ANP) - Na de drie Nederlandse inschrijvingen op de K 1000-meter nummers hebben zich gisteren ook bei de K 500-meter boten ge plaatst voor de halve finales van de wereldkampioen schappen kanovaren. De K4 Gertjan Lebbink/Rick Da- man/Ron Stevens/Franco Toirkens nog wel door een zege in de herkansing. Dirk Jan Nijkamp bij de KI door een vierde plaats. Nijkamp, die zich wil speciali seren op het kortste KI-num mer, was in de series tegen grootheden als de Tsjecho- slowaak Thomas Suder, de ervaren Roemeen Ion Birla- deanu en de Amerikaan Ter ry White uiteraard niet opge wassen. In de herkansing van zes boten was de vierde plaats nog voldoende om een ronde verder te komen. CAÏRO (AFP) - Het bestuur van de internationale gewichthef-fe deratie (IWF) heeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen de weigering van de Egyptische au toriteiten een inreisvisum te ver strekken aan de ploeg van de Sowjet-Unie. Die afvaardiging landde vorige week op het vlieg veld van Cairo om deel te nemen aan de wereldkampioenschap pen gewichtheffen voor junio ren, maar kwam niet voorbij de douane. In een persbericht prees het be stuur van de IWF zich gelukkig dat de Sowjet-Unie heeft beslo ten de resultaten van de kam pioenschappen niet aan te vech ten. Krachtens de reglementen van de internationale federatie was dat zeker mogelijk geweest. In de eerste set wilde het bij hem nog niet zo best lukken en Ivar de Jong won die set dan ook royaal met goed geslagen top- spinballen vanuit het achterveld, 6-1. In de tweede set echter had Reinhardt het vizier bijgesteld en toen werd het hard werken voor de favoriet. Hij kwam wel met 3-1 en 5-4 voor, maar Rein hardt bleef knallers op maat af- Conditioneel legde hij het echter in dat krachtenverslindende spel letje af tegen Ivar de Jong, 7-6 voor de winnaar van Noordwijk. Jan Willem Lugthart ging flit send van start tegen Hardy Mans, no 3 geplaatst, 6-3. Lug thart, sterker geworden op de fo rehand, dwong met zijn hoge tempo Mans geregeld tot half- court, waarna de Katwijker met succes de netaanval zocht. Lug thart kon het tempospel echter niet volhouden. Met moeite bleef hij in de tweede set langszij, 4-4, om vervolgens volledig te capitu leren voor de tegenaanval die Mans inzette, 4-6, 0-6. Een voor treffelijke partij. Marcel van Rijn was tegen Tepper nergens. Zo gemotiveerd als hij in de voorgaande partijen van leer trok, zo'n gedesinteresserde indruk maakte hij gisteren. Tep per speelde zoals men dat van een Duitse speler mag verwach ten. Hij zat er bovenop en dat be tekende voor van Rijn een roem loze aftocht, 2-6, 1-6. De halve fi nales zien er bij de heren nu als volgt uit: Ivar de Jong - Tepper en Frans Grimbergen - Hardy Mans. Ivar de Jong zal zich wel voor de finale weten te plaatsen, maar Frans Grimbergen zal een zware kluif hebben aan Hardy Mans. Bij de dames klopte Marijke Guyt in twee sets Joke Hehenkamp- Groen. Haar tempo en vooral haar goede forehand baanden de weg naar de winst op de gerouti neerde Joke Hehenkamp, aan wie het duidelijk is af te zien dat zij in vroegere jaren eën topper is geweest. Het werd 6-4, 6-3 voor Marijke Guyt. Zij zal in de halve finale te maken krijgen met An- Junger, die in C de la kens uitdeelt. Tine Langeveld zal zich in de ande re halve finale niet laten verras sen door de overigens goed spe lende Margot van Overloop. De geplande finale bij de dames zit er dus dik in. Tine Langeveld - Marijke Guyt. Annemarie Jun- ger heeft het in C niet gemakke lijk gehad tegen Wil den Hollan der. Laatstgenoemde speelt het zelfde spelletje en spel maken ligt Annemarie Junger niet zo best. Het werd een moeizame ze ge. 7-6, 6-3. Bij de heren in C is de finale een uitgemaakte zaak. Die zal gaan tussen Tim van Dijk en Michael van den Berg. Want dat Jan de Groot laatstgenoemde zal be dwingen lijkt geen reëele veron derstelling. In het herenenkel spel D maken Brandenburg en John van der Lippe de dienst uit, bij de dames zal het gaan tussen Petra Guyt en W. Spierenburg; Voorhout In Voorhout hebben Ruud War merdam, Olaf ten Bosch, Erik de Graaf en Aad van Dam zich ge plaatst voor de halve finale. Aad van Dam als enige niet geplaat ste. Gisteren won hij overtui gend van R. van der Mark, 5-7, 6-1, 6-0. Erik de Graaf, no 4 ge plaatst, had het moeilijker met Mike Ruysenaars, 7-5, 3-6, 6-4. Precies een spel meer voor de een na laatste ronde. In het da mesenkelspel C had Evelien Krul goede kansen om als niet geplaatste de finale te halen te gen Liesbeth Hogervorst. Zij liet evenwel verstek gaan vanwege een hockeykamp in West- Duits land. De finale gaat dus tussen Annemarie Junger en Liesbeth Hogervorst. In het herenenkel spel D zal T. van de Tonnekreeck waarschijnlijk Ronald Vonk te genover zich vinden en dat lijkt een interessante krachtmeting. Heidi Lakeman zal zich zeker voor de finale weten te plaatsen tegen Margot Warmerdam maar het is de vraag of zij daar Dorie Dreher dan wel Sieneke Wiers- ma zal treffen. FRANK BONTE MALMO (ANP) - Ellen Bakker en Mirjam Kloppenburg heb ben zich niet geplaatst voor de kwartfinales van het toer nooi om de Europese jeugd kampioenschappen tafelten nis in Malmö. De als vierde geplaatste Bakker leed een nederlaag tegen de verras sende Sowjet-speelster Dias- jenko: 18-21, 16-21. Klop penburg, die als vijftiende op de plaatsingslijst stond, werd een ronde eerder al verslagen door de Oostenrijkse Wit- sche: 9-21, 21-10, 16-21. José Bakker, het dubbel Patri cia de Groot/Gerdie Keen en de met de Roemeen Tiugan dubbelende Edwin Angenent bereikten de laatste acht in de jongste categorie wel. Rob Turk niet. LEIDEN - Naar alle waarschijnlijk heid zal Paul van der Blom het komend seizoen niet in actie ko men. De voetballer van Rijns- burgse Boys kampt met een ver kalking aan de aanhechtings- spier van het linkerbekken. Van der Blom heeft inmiddels chi rurg Strikwerda geraadpleegd, maar die achtte een operatie minder raadzaam. "Strikwerda heeft me rust voorgeschreven, dat kan zeker een jaar aanlopen", aldus Van der Blom. "Slrikwer- da is bang dat die spier binnen afzienbare tijd gaat scheuren, vandaar die rustperiode". Hondenpoep is een probleem dat steeds weer opduikt. Er is al heel wat over geschreven maar een echte oplossing is alleen het direct opruimen door de baas. Een heel gehan nes vaak. De milieuvriend kan dat opruimen wat verge makkelijken. Het is een knij per die met behulp van een tissue de grote ergernis op ruimt. Het apparaatje kan aan de riem worden meegno men. De prijs: nog geen twee tientjes. Informatie verkoopadressen: E S Producten, Zonneweide 1, 5103 JG Dongen Telefoon 01623-20190. DEN HAAG (ANP) - Met het heengaan van Luis Bunuel, die gisteren op 83-jarige leef tijd in Mexico is overleden, verliest de wereld een groot filmregisseur, een maker van films met een sombere ironie, die zelf zei dat tijdens zijn werk „de dood steeds door mijn geest speelt". In veel van zijn films viel hij de rooms- katholieke kerk, de dubbele moraal van de middenklasse en het fascistische bewind in het Spanje van Franco aan. Allerlei glazen voorwerpen kun nen gebruikt worden om er bakken van te maken voor kleine cactusjes: een ouder wetse accubak een 'volglas' aquariumbak, hoge en lage ci lindrische potten, oude weck- potten. Het leukst is om eert aantal van die dingen, van ver schillende vorm en formaat, naast elkaar te zetten. De grootste veroorzakers van ongelukken in huis zijn aller daagse zaken als drempels, driewielers, hete pannen enz. Meestal is het ook nog eigen schuld. Met zulke kleine ongelukjes hoef je niet direct naar de dokter, als je vanaf het begin de schaaf- snij of brandwond maar goed verzorgt. In de apotheek is sinds kort het boekje 'Wonden goed in het verband' gratis te krijgen. Hierin wordt haarfijn uitge legd hoe die dagelijks voor komende verwondingen het best kunnen worden ver zorgd. Ook kunt u zelf een bak maken, waarvan u vorm en almeungen naar eigen wens bepaalt. Ge bruik er glas of perspex voor. Zet bodem en wanden met sili- conenkit (kleurloos) aan elkaar en steun de hoeken tijdelijk met schilders-afplakband. Be paal de afmetingen van de wanden zorgvuldig, zodat u op de hoeken goed uitkomt. Laat de kit uitharden en snijd de uit de naden puilende kit weg. Lege tlessen e.d. kunt u even eens gebruiken om er leuke potjes van te maken. Als u be dreven bent in het snijden van (dik) glas, kunt u het op die manier doen. Maar het is ook heel goed mogelijk om een fles door te zagen. Doe dit met een ijzerzaag waarin een grit- draadzaag is gespannen. De zaagdraad is rondom bezet met fijne korreltjes hardmetaal. Het gaat langzaam, maar het wérkt. Slijp afgezaagd glas af, om de scherpe randen zo goed moge lijk glad te maken. Dit voor komt dat u zich eraan ver wondt. Met een vlakke* slijp steen (grove kant) die u regel matig goed nat houdt, werkt u in cirkelvormige bewegingen over de rand totdat deze vlak en glad is. 'Breek' daarna de scherpe rand door de slijp 38 steen er onder een hoek over een te bewegen. De decoratieve lagen-opbouw in verschillende kleuren kan be ginnen met grof (liefst kleurig) grind, vervolgens een laag fij-, ner grind, dan enkele lagen ge kleurd grit (in zakjes verkijg- baar), nog enkele lagen ge kleurd zand en tenslotte een laag voor cactussen geschikte aarde. Het aantal lagen hangt af van de hoogte van de bak of pot. Met de kleuren kunt u naar eigen idee 'stoeien zoveel u maar wilt'. Plant tenslotte de cactusjes in de pot. Probeer een smaakvolle compositie van diverse soorten te maken, eventueel met hier en daar wat grove grindbrok- ken o.i.d. ertusen. Het kan zo een smaakvol geheel worden. Het idee om een glazen of per spex bak met gekleurde lagen op te bouwen kan ook voor een terrarium of een aquarium ge bruikt worden. film. Hij heeft in totaal 32 films gemaakt. Zijn werken zijn vaak wreed, maar ook doorspekt met humor. Luis Bunuel werd op 22 februari 1900 geboren in het Spaanse Ca- landa, in de provincie Teruel, waar zijn ouders veel bezittingen hadden. Hij kreeg tot zijn vijf tiende onderwijs van de Jezuïe ten en verloor zijn geloof. „Ik ben atheïst, dank zij God", zo zei hij zelf eens. Ingenieur 'Hij toog naar Madrid om er, op aandringen van zijn vader, voor ingenieur te studeren. Zijn stu dieresultaten waren niet al te best, maar zijn verblijf in Madrid heeft wel invloed gehad op de rest van zijn leven. Hij leerde er veel jonge kunstenaars kennen, onder wie de surrealistische schilder Salvador Dali en de dichter Federico Garcia Lorca. In 1925 gaat hij naar Parijs, waar hij assistent wordt van de Franse regisseur Jean Epstein. Zijn eer ste eigen film was „Un chioen andalou" (1928), een verfilming van gedichten en andere werken van eigen hand. Hij maakte deze film, een surrealistisch manifest, samen met Dali en zei er later van dat hij „alle deuren naar het irrationele opent". De film is een montage van fascinerende schokkende beelden: een scheer mesje komt groot in beeld en snijdt in een oog. Twee jaar later zorgde zijn tweede film „Age d'or", verheerlijking van dwaze liefde, in Parijs voor veel opschudding. Na een felle campagne in de rechtse pers wordt de film in Frankrijk we gens blasfemie verboden. „Age d'or" was een van de eerste Euro pese films met geluidsband. Verboden Na een reis door de Verenigde Sta ten keert Bunuel terug naar Spanje, waar hij „Las Hurdas" opneemt, een documentaire-ach- tige film over het leven van Spaanse landarbeiders in een klein dorp. De film viel slecht bij de autoriteiten en werd in Spanje verboden. Tijdens de Spaanse Burgeroorlog stelt Bunuel zich in dienst van de republikeinen. Hij wordt door de regering van het volksfront naar Parijs gezonden om daar de lei ding op zich te nemen van de voorlichtingsdienst van de am bassade. Vervolgens gaat hij in opdracht van de regering naar de Verenigde Staten om te helpen bij het maken van een film over de Spaanse burgeroorlog. Hij is in de Verenigde Staten als Fran co de burgeroorlog wint, en be sluit niet naar Spanje terug te ke- Wreed Het werkklimaat in de Verenigde Staten bevalt hem niet en in 1947 gaat hij voor het eerst naar Mexi co, dat zijn tweede vaderland wordt. Na enkele films die wei nig opzien baren, maakt hij daar in 1950 „Los Olvidados", door velen als zijn meesterwerk be schouwd. De film geeft een wreed, deprimerend beeld van jonge straatbendes in Mexico- stad, die geen mededogen ken nen en mensen aanvallen die zwakker zijn dan zij. Voor deze film krijgt hij de regieprijs van Cannes. Vanwege het succes van Bunuel besloot de Spaanse regering tiem uit te nodigen een film in Spanje op te nemen. Dit werd „Viridia- na". De film is een bittere studie van moreel en fysiek verval en Bunuel levert er felle kritiek in op het katholicisme op het Spaanse platteland. Er komt on der meer een groteske parodie op het laatste avondmaal in voor. Veel rooms-katholieken waren er des duivels over. En hoewel de film met subsidie van de Spaan se overheid is gemaakt, wordt hij in Spanje verboden. Indringend Er volgt een reeks films, opgeno men in Frankrijk en Mexico, waarin de talenten van Bunuel volledig tot uitdrukking komen. In 1962 scheen hij met „L'ange exterminateur" op zijn vroege pad van het surrealisme terug te keren. Het is een duistere, in dringende fantasie over een groep aristocraten die, bijeen aan het diner, tot de ontdekking ko men dat zij gevangenen zijn en het huis niet kunnen verlaten. Evenals sommige van zijn eerste werken werd de film door critici aangevallen vanwege zijn vage betekenis. Bunuel zegt dat hij nooit meer dan een week aan het monteren van een film heeft besteed. „Ik ben auteur, regisseur en samenstel ler", zo zei hij. „De feitelijke opnamen leveren geen enkel probleem op: de hele film zit al in mijn hoofd. Ik her haal nooit passages en maak ook geen extra opnamen voor de ze kerheid". Kamermeisje In 1963 verschijnt „Le journal d' une femme de chambre" waarin Jeanne Moreau het koele kamer meisje speelt, dat genadeloos ge bruik maakt van de perverse ero tiek van de rijken. In 1967 maakt Bunuél „Belle de jour", met Ca tharine Deneuve in de hoofdrol. Zij speelt een schijnbaar geluk kig getrouwde vrouw, die rich als hoer verkoopt. Voor zijn „Le charme discret de la bourgeoisie" krijgt Bunuel in 1973 een Oscar. Zijn laatste twee films zijn „Le fantome de la li- berté" (1974) en „Cet obscur ob ject du désir", die gaat over de verhouding tussen een oudere zakenman en een jong meisje. Met het klimmen der jaren werd Bunuel steeds somberder ge stemd over het lot van de armen en de tekortkomingen van dege nen die hen trachten te regeren. „Ik ben ten aanzien van de toe komst pessimistisch gestemd, maar dat betekent niet dat ik een treurig of verbitterd mens ben. Ik leef en ben gelukkig, maar ik isoleer mezelf van wat de wereld me biedt", zo sprak hij eens. Na „Cet obscur object de désir" be sluit Bunuel zich definitief in Mexico terug te trekken om er, naar hij zei, „rustig en zonder angst op de dood te wachten". In die jaren heeft hij zijn memoires geschreven, die verleden jaar uit kwamen onder de titel „Mon der nier soupir". Hij schreef ze in sa menwerking met Jean-Claude Carrière. WIELRENNEN Peter Winnen heeft gisteravond de zege tijdens de zogeheten "Nacht van Sim- pelveld" opgeëist. De Limburger verwees voor twintigduizend supporters Jan van Houwelin- gen naar de tweede en Piet van Katwijk naar de derde plaats. Be halve Winnen reed ook Zoete melk, die als vierde eindigde, zeer aanvallend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10