Anton Ebben bliift in het zadel PSV strikt Glenn Hysen Misser Van der Sterren Honkballers buigen voor Italië Nederland vijfde op EK dankzij Willy v.d. Ham Toorts dient als geldlokker Eis van Zoetemelk afgewezen Strop voor Van Duimen Sparta ziet af van Kilmore /RIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 9f FLORENCE (ANP) - Door de eerste wedstrijd tegen Italië met 5—9 te verliezen, heeft het Nederlandse honkbal team zich in een bijzonder moeilijke positie gemanoeu vreerd. Eind volgende week zullen drie van de vier wed strijden tegen Italië gewon nen moeten worden, wil Ne derland de Europese titel be houden. Het begin van Nederland was gisteravond laat uiterst moei zaam. De Italiaanse werper Dave Farina stuurde binnen de kortste keren de Neder landse slagmensen terug naar de dug out. Zijn Neder landse collega Bart Volkerijk (ADO) gooide in de eerste slagbeurt liefst vier maal vier wijd. Dat een dergelijk begin slechts een Italiaans punt op leverde, mocht een klein wonder heen. Vorm Gaandeweg raakte Volkerijk beter in vorm, maar de Ne derlandse slagploeg produ ceerde slechts één honkslag (van Blacquière) in de eerste drie innings. In de vierde slagbeurt kwam Farina even in de problemen maar hij had geluk, toen een tik van Jen- ken recht in zijn handschoen kwam. Het bleek echter uit stel van executie, want in de vijfde inning moest Farina diep buigen voor de Neder landse slagploeg. Hij kreeg honkslagen tegen van Gerard Blacquière, Hickinson, Bos en Groot, die goed waren voor twee punten. Ook Bos scoorde op een dubbelspel, waarbij Groot en Charles Ur- banus sneuvelden. Met Volkerijk ging het echter precies dezelfde kant op als Farina. Ook hij zag de hon ken vol stromen omdat de Azurri de bal flink raakten. Die punten maakten de Ita lianen en daarmee was de Ne derlandse voorsprong weer weg: 4-3. Een fout van korte stop John Cortese in de ze vende inning leverde echter weer de gelijkmaker op. Werper In de tweede helft van de ze vende inning besloot mana ger Jim Stoeckl werper Vol kerijk te vervangen door Ed dy Tromp, die moest begin nen met twee honken bezet. Dat leverde hem teveel pro blemen op. Bianchio kreeg vier wijd en de Italianen scoorden twee maal op een tik van Rovezzi. Tromp kon onmiddellijk weer vertrek ken ten faveure van Jan Ve- nema. Dat bleek geen oplos sing. De Italianen bleven sco ren en na de zevende inning was het 8-4. De thuisploeg liet zich die voor sprong niet meer ontnemen. Nederland wisselde nog een keer van werper (Kruys voor Venema), maar dat haalde ook niets meer uit. De Italia nen roken de winst en grepen die met beide handen: 9—5. Van der Sterren en Chandler bezig aan hun laatste tevens beslissende partij. Door het verlies greep Van der Sterren naast een grootmeesterresultaat. (Foto ANP). Chandler boekt na winst grootmeesterresultaat EINDHOVEN (GPD) - De 23-jarige Zweedse international Glenn Hysen speelt de komende drie jaar voor PSV. Gisteren zette de verdediger, die in april van dit jaar in Utrecht nog met Zweden tegen het Nederlands elftal uit kwam, zijn handtekening onder het contract dat hem de komen dejaren aan de Nederlandse top club bindt. PSV-manager Kees Ploegsma heeft gisteren met IFK Gotenburg, de huidige werkge ver van Hysen, ook overeenstem ming bereikt over de transfer som. Over de hoogte van dat be drag wilde het PSV-bestuur ver der geen nadere mededelingen doen. Hysen komt overigens pas begin november naar Nederland. Hij maakt eerst met zijn club tot eind oktober de Zweedse compe titie af. Verder moet ook de stich ting Arbeidszaken nog akkord gaan met deze transfer, maar PSV verwacht daarover geen problemen. AMSTERDAM (ANP) Duizend toeschouwers waren gisteren in de RAI getuige van de laatste ronde. De grootste belangstel ling ging uit naar de partij tussen Chandler en Van der Sterren. Niet alleen waren zij kandidaat voor de toernooizege, de winnaar van het treffen zou tevens kun nen bogen op een grootmeester- resultaat. Chandler won waar door de Engelsman èn de Hon gaar Guyla Sax het schaakfesti val in Amsterdam wonnen. Bei den beëindigden het toernooi met acht punten. Sax won in de laatste elfde en laatste ronde met zwart van Hans Ree. De derde plaats wordt gedeeld door de Tsjechoslowaak Hort en Jan Timman. Zij kwamen een half punt te kort voor de toernooize ge. Chandler behaalde door de toernooizege een grootmeester- resultaat. Door de nederlaag moest de 27-ja- rige Van der Sterren zich troos ten met de vijfde positie. Van der Sterren hield wel vijf grootmees ters (Van der Wiel, Ree, Lobron, Henley en Seirawan) achter zich. Hij moest slechts voorrang verle nen aan Chandler, Sax, Timman en Hort. Van der Sterren, die voor aanvang van het toernooi een ELO-getal van 2445 achter zijn naam had, eindigde op gelij ke hoogte met de Engelsman Short. Timman verklaarde in een toespraakje na afloop dat dit door een verzekeringsonderne ming gesponsorde festival zich heeft ontwikkeld tot het sterkste open toernooi ter wereld. Uitslagen: Van der Sterren (Ned) - Chandler (Eng) 0—1; Ree (Ned) - Sax (Hon) 0-1; Tim man (Ned) Lobron (WD1) 1—0; Hort (Tsj) - Van der Wiel (Ned) 1-0; Hen ley (VS7) - Short (Eng) V2—V2] Rini Kuijf (Ned) - Sunye Neto (Bra) 1-0; Seirawan (VSt) - Murey (Isr) 1-0. De eindstand is: 1. Chandler en Sax 8 punten, 3. Timman en Hort 7V&, 5. Short en Van der Ster ren 7, 7. Kuijf 6V4, 8. Henley, Van der Wiel, Ree, Seirawan, en Lobron 6, 13. Franco, Sunye Neto, Van Wijgerden, Langeweg, Böhm, Borm, Boersma en Vogel 5V5, 21. Ligterink en De Boer 5, 25. Van Baarle en De Roode 5,29. Van der Vliet,*31. Van Mil 3'A. 32. Grooten. Strop De Westduitse voetballer Jupp Kaczor heeft Feyenoord een fi nanciële strop bezorgd door zich aan te melden bij de amateur- club SC Eintracht Hamm-Hee- HICKSTEAD (ANP) De eerste dag van de Europese titelstrijd is voor de Nederlandse springruiters in Hickstead over het geheel genomen niet ongunstig verlopen. In het jachtspringconcours, waarmee traditiege trouw werd begonnen, belandde de nationale equipe op de alleszins re delijke vijfde positie van de elf deelnemende teams. De hoop op een medaille blijft derhalve bestaan en dat is al meer dan na het fiasco tijdens het CHIO in Aken een maand geleden mocht worden verwacht. De goede klassering van de lan denploeg was vooral te danken aan de verrichtingen van Willy van der Ham met Feinschnitt Z en Anton Ebben met Jumbo LOS ANGELES (ANP) - Wan neer op 28 juli 1984 in het Co- lisseum in Los Angeles het Olympisch vuur wordt ont stoken, zal de toorts een af stand van 19.000 kilometer hebben afgelegd en gedra gen zijn door 10.000 estafet telopers. Het Olympisch vuur, dat traditiegetrouw in Olympia met behulp van een brandglas wordt ontstoken arriveert op 8 mei na een vliegreis uit Athene in New York. Daar zullen twee kleine kinde ren van twee legendarische Amerikaanse Olympische kampioenen, Jim Thorpe (1912) en Jesse Owens (1936) de fakkel in ontvangst ne men. Vervolgens gaat de toorts in een 19.000 kilome ter lange estafette door alle vijftig Amerikaanse staten naar het Colisseum in Los Angeles, waar op 28 juli 1984 de Spelen officieel worden geopend. Gisteren, precies één jaar voor de opening van de Olympi sche Spelen, werd op twee gelijktijdig in Los Angeles en New York gehouden pers conferenties bekend, dat de estafette met het olympisch vuur tevens dient als middel ter verkrijging van geld voor het bevorderen van de jeugdsport in de Verenigde Staten. De 10.000 estafettelo- pers worden door firma's on dersteund. Iedere loper zorgt voor 3000 dollar, wat een totaal bedrag van 30 miljoen dollar (rond 85 mil joen gulden) oplevert. De Olympische estafette is de langste uit de geschiedenis van de spelen. Het record staat op naam van Tokio, waar in 1964 7500 kilometer met het Olympisch vuur werd gelopen. Op de 82 da gen durende reis door de Verenigde Staten - het vuur gaat ook naar Alaska en Ha waii - komt de toorts in etappes van acht kilometer door ongeveer 1500 steden en dorpen. Design. Dit tweetal behoorde weliswaar niet tot de allersnel- sten, het feit dat alle hindernis sen in beide ritten overeind ble ven, waardoor er geen strafse- conden bij het totaal kwamen, vergoedde veel. Slechts zes an dere combinaties lieten de der tien obstakels, waarbij drie dub- belsprongen, ongemoeid. Van der Ham klom van de Nederlan ders als negende het hoogst in het tussenklassement, Ebben plaatste zich als twintigste in de middenmoot. Rob Ehrens was met Surprice wel snel, maar zak te een eind door twee springfou- ten. Tom Klumpers, voor het eerst in de equipe, zag zijn rit met Old Man N volledig misluk ken. Zwitserland maakte zijn favorie- tenrol volledig waar. Walter Ga- bathuler (met Beethoven) en Wil ly Melliger (met de in Nederland gefokte Van Gogh) voeren het voorlopige klassement aan vóór titelverdediger Paul Schocke- möhle. Thomas Fuchs heeft als zesde ook nog volop kansen en Heidi Robbiani, de enige amazo ne in Hickstead, werd veertien de. In het landenklassement heeft Zwitserland dan ook al een comfortabele voorsprong op Groot-Brittannië, West-Duits- land en Oostenrijk. De Fransen, tevoren eveneens als favorieten aangemerkt, vielen tegen en ble ven zelfs nog achter Nederland. Geen haastwerk Ebben, die zes jaar geleden in We nen met Jumbo Design al brons veroverde op het Europese kam pioenschap, mocht van de Ne derlanders als eerste het niet su- perzware, maar technisch toch lastige parcours op de door de aanhoudende droogte vrij harde bodem, afleggen. Hoewel hij tij dens de nationale titelstrijd in Blaricum onlangs tot veler ver rassing het jachtspringen won, mocht er van de 52-jarige ruiter uit Maarn geen haastwerk wor den verwacht. Geen moment werd het ritme verstoord. Alleen op de voorlaatste hindernis had Ebben geluk. Een zwaar getou cheerde balk bleef echter juist liggen en zo bereikte de veteraan zijn doel: een foutloze rondgang. Vervolgens kon Ebben zijn erva ringen aan zijn teamgenoten overbrengen. Aan Ton Klumpers was die goede raad niet besteed. De 22 jarige debutant uit Woensdrecht ging op de vijfde hindernis voor het eerst in de fout, zag Old Man N direct daarop weigeren en maak te aan het slot van het parcours nog twee springfouten. Het hui len stond hem nader dan het la chen. "Bij het inspringen ging al les nog zo goed, ik denk dat Old Man zich op de vijfde hindernis bezeerde. Dat maakte hem waar schijnlijk angstig. Hij sprong van voren te hoog en daardoor kwam de achterhand onvoldoende mee. Doodzonde, want ik kan het nu natuurlijk wel vergeten". "Vertrouwen" Het was maar goed dat Willy van der Ham als derde Nederlander met Feinschnitt Z een keurige ronde reed. Zo bleef er tenminste plaats voor enig voorzichtig opti misme. De Limburger had de snel afgeleide hengst weliswaar nog niet voortdurend geheel on der controle, de opgaven van Pa mela Carruthers konden toch zonder schade worden afgewerkt zodat Van der Ham later zelfs de negende prijs kon ophalen. "Na Aken begint het vertrouwen Anton Ebben: foutloos rond met Jumbo Design op het EK in Hickstad. sen. Kaczor werd drie jaar gele den voor zeven ton aangekocht van VFL Bochum, maar na een redelijke start slaagde hij er in de Kuip nauwelijks in zijn reputatie als schutter waar te maken. Vorig seizoen werd de aanvaller uitgeleend aan Bundesliga-club Eintracht Frankfurt, maar zijn inbreng in de hoofdmacht bleef beperkt tot een handvol optre dens. Het noodlijdende Ein tracht Frankfurt, dat de Oosten rijker Bruno Pezzey aan Werder Bremen overdeed en de Koreaan Bum Kun Cha aan Bayer Lever- kusen tracht te slijten, wilde der halve het dienstverband met Kaczor niet verlengen. Kaczor was niet geporteerd voor een te rugkeer naar zijn eigenlijke werkgever in Rotterdam en meldde zich daarna bij Eintracht Hamm-Heesen. Voor Feyenoord betekent de over gang van Kaczor naar een ama teurclub een verliespost. Mocht Kaczor evenwel in de komende drie jaar wederom bij een prof club onderdak kunnen krijgen, dan mag Feyenoord in die perio de alsnog een vergoeding voor hem vragen. Kilmore Sparta ziet af van de Britse spits Kevin Kilmore. De door Grims by Town transfervrij verklaarde voetballer werd gisteren aan een medische keuring onderworpen. Op grond daarvan kreeg het Sparta-bestuur het advies Kil more niet te contracteren. De Rotterdamse eredivisieclub zal zich verder op de internationale markt oriënteren teneinde een geschikte vervanger te vinden voor de naar San Diego Sockers vertrokken Sary Heale. Inmiddels is nog steeds niet duide lijk, waar Wout Holverda vol gend seizoen speelt De Leide- naar is persoonlijk rond met Haarlem, dat echter vooralsnog niet in staat blijkt de vergoe dingssom van f260.000 te vol doen. Namens Holverda heeft zijn zaakwaarnemer Ger Lagen dijk van de WCS bij het bestuur van Sparta om uitstel gevraagd. Bestuurder Lam: „Holverda wil nog even over zijn toekomst na denken. Dat vind ik best, ook al omdat hij van trainer Bert Ja cobs niet uit het trainingskamp in Waalwijk hoeft". Reservedoelman Henk Dirven heeft de oefenstage al voortijdig afgesloten. Hij gaat definitief naar SW, dat keeper Bas van Noortwijk richting Spangen zag verdwijnen. Pantelic Dragan Pantelic, de vroegere doel man van het Joegoslavisch elftal, heeft op 32-jarige leeftijd zijn voetballoopbaan beëindigd. Pan telic, de laatste seizoenen actief voor Girondins Bordeaux, moet afhaken wegens een hardnekki ge blessure. Het grootste deel van zijn carrière was Pantelic op vallend aanwezig bij Radnicki Nisj. Pantelic maakte naam door veelvuldig ballen te stoppen met één hand. langzamerhand weer terug te ko men", aldus de voor miljonair Melchior rijdende Van der Ham. "Hier en daar moest ik nog wat bijsturen. Vooral voor de laatste dubbelsprong. Alles bij elkaar ben ik echter niet ontevreden". Rob Ehrens begon gespannen aan zijn rit. "Ik was op het voorter rein een keer hard van mijn paard gevallen", verklaarde hij, "dan is de rust even weg. Dat bleek ook wel uit mijn parcours, Surprice keek veel om zich heen en ik kon hem moeilijk in de hand houden. Dan is het geen wonder als er fouten volgen. Nog is alles niet verloren. Er volgen nog meer onderdelen en het veld staat dicht bij elkaar". Hoewel het jachtsprinconcours meestal niet van doorslaggeven de betekenis is, kunnen enige kansrijk geachte ruiters zich reeds als uitgeschakeld beschou wen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Gerd Wiltfang, die met Goldika drie springfouten maakte en ruim tien strafpunten achterop raakte bij Gabathuler en Melli ger. Ook de Ieren Mullins en Macken, de Brit Smith en de Fransen Robert en Rozier liepen een respectabele achterstand op. .Verrassend was de verrichting van de Italiaan Graziano Mansi- nelli. De 47-jarige olympische kampioen van 1972 kocht on langs het Franse toppaard Gitan P en staat achter de eveneens HEINENOORD (ANP) - De Nederlandse motorcoureur Boet van Dui men zal, ondanks eerdere toezeggingen, niet de beschikking krygen over de Suzuki-fabrieksmotoren van wereldkampioen Franco Uncini. Het Japanse fabrietsteam heeft gisteren de beslissing genomen de spe ciale machine slechts beschikbaar te houden voor de 28-jarige Italiaan, die tijdens de TT-races in Assen eind juni zwaar gewond raakte. Uncini heeft deze week aangekondigd in de laatste GP-race van dit seizoen, 4 september op het circuit van Imola, zijn rentree te maken. Van Duimen krijgt zondag op Silverstone en een week later in Zweden de beschik king over de reserve-motoren van Randy Mamola. AAM Z.M KUIPTE ZIE KI REAGEERT verrassende Belgische professio nal Eric Wouters, die Sorry van Simon overnam en het herdoop te tot Dark, op de vyfde plaats. Het landenklassement is na een onder deel: 1. Zwitserland 4,185 strafpunten; 2. Groot-Brittannié 13,885; 3. West- Duitsland 16,310; 4. Oostenrijk 18,430; 5. Nederland 24,135; 6. Frankrijk 24,360; 7. Italië 25,685; 8. Ierland 27,525; 9. Zweden 29,340; 10. Polen 38,245; 11. Sowjet-Unie 103,890. PARIJS (ANP) - De president van het Parijse gerechtshof heeft de eis van de Nederlandse wielren ner Joop Zoetemelk om twee nieuwe deskundigen aan te wij zen in de dopingzaak afgewezen. Jean-Michel Guth oordeelde dat de organisatie van de Tour de France valt onder de reglemen ten van de Franse wielerfedera tie (FFC), die is aangesloten by de internationale wielerunie (UCI). Door de UCI is een functionaris, aangewezen, die toeziet op het goed verlopen van de medische controle. Hij wordt daarin bijge staan door een arts, die is aange wezen door het ministerie van jeugd- en sportzaken. De urine monsters, die na afloop van elke etappe worden afgenomen, wor den doorgestuurd naar het toxi cologisch laboratorium van de medische faculteit van Parijs. In het geval van Zoetemelk zijn de resultaten van de eerste analyse bevestigd door een tegenonder zoek. "Als Zoetemelk, al dan niet te recht, dat resultaat aanvecht", zo luidde de uitspraak van de presi dent, "dan moet hij de voor de dopingvoorschriften verant woordelijke mensen voor het ge recht dagen en niet de "Societe", die dan ook moet worden ontsla gen van rechtsvervolging". De president is derhalve van me ning dat Zoetemelk niet de ven nootschap "Tour de France", maar de UCI dan wel de Franse wielerunie had moeten dagen. De zaak wordt vandaag voortge zet. Dan wil president Guth de medische commissie van de UCI horen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9