Geen uitzetting groep zigeuners Negen jaar van nalatigheid 'Babycomputer' voor geboorteregeling -C ~1 Boeren willen flink mes zetten in wilde zwijnen J Handgranaat ontploft in politiebureau Rechter: staat handelt onrechtmatig Rijkswaterstaat gaat botulisme-golf te lijf Rechtsongelijkheid bij opneming bejaarden 'WIJ WOLLE LEZE' VRIJDAG 29 JULI 1983 Binnenland EDE (GPD) - De Veluwe moet geen openluchtzwijnenstal worden. Daar om moet door een beperkt afschot flink het mes worden gezet in het zwijnenbestand. Dat vindt althans de Gelderse Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB), die zich bepaald niet tot de grootste fans rekent van de wilde varkens. De boerenbelangenorganisatie heeft er al grote moeite mee dat de zwijnen bij tijd en wijle voor duizenden guldens aan vruchtbare akkerlanden vernielen door hun grondig gewroet in de cul tuurgronden. Maar nu er ook nog varkenspest is geconstateerd onder de wilde zwijnen, waardoor de besmettingskans voor commerciële var kensstapels alleen maar toeneemt, wensen de boeren de zwijnen hele maal naar de eeuwige jachtvelden. De Gelderse CBTB is dan ook hevig teleurgesteld over de beperkte maat regelen die staatssecretaris Ploeg (landbouw) voorstaat om de pestepi demie onder de Veluwe-zwijnen in toom te houden. De staatssecretaris acht een algeheel afschot van de zwijnen in een leefgebied niet moge lijk omdat, zodra er wordt geschoten, er grote onrust onder de dieren ontstaat en ze naar andere leefgebieden vluchten. „Maar geldt diezelfde redenering ook niet wanneer je slechts een beperkt aantal laat afschie ten?", vraagt CBTB-secretaris drs. E. Broekhuis uit Ede zich. Ploeg vindt een verhoogd afschot van 37 van de 80 rond het Planken wambuis aanwezige zwijnen bijvoorbeeld meer dan verantwoord. „Maar", zo reageert Broekhuis, „wilde zwijnen mogen dan intelligent zijn, ze turven de rake schoten niet om nadat het 37ste slachtoffer is gevallen weer vrolijk de boer op te gaan". Er moet volgens hem mede omdat er nu ook onder de wilde varkens pest is uitgebroken, met kracht worden gestreefd naar het drastisch terugbrengen van de veel te grote koppels wilde varkens. Broekhuis: „De varkenshouders om den brode moeten maatregelen tref fen in verband met de pestepidemie. Waarom de hobbyistische var kenshouders dan ook niet?". Nieuw apparaat voor stimulering of voorkoming zwangerschap AMSTERDAM (ANP) - Vanaf volgende week is in Nederland via gynaecologen en apothe kers de "Ovutest '77 babycom puter" te koop. Hiermee wordt volgens de importeur, Dorits Medical Electronics ^>v in Am sterdam. Een geheel nieuwe methode van geboorteregeling binnen het bereik van de vrouw gebracht. Het apparaat, dat gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam werd geïntroduceerd, maakt het mo gelijk zwangerschap te voorko men of juist te stimuleren. Het apparaat kan precies vaststel len of een vrouw wel of niet in een vruchtbare periode ver keert, aldus de importeur. De Ovutest babycomputer, een uitvinding van de Westduitse arts en elektronisch ingenieur dr. H. Krohn, is al sinds okto ber '82 in West-Duitsland op de markt en er zijn in dat land tot dusver 200.000 exemplaren van verkocht. In Azië zijn er 100.000 exemplaren van de ba bycomputer verkocht. Het instrument registreert de aanwezigheid van een nog maar pas ontdekte stof, ute- roglobine (een soort eiwit) in de baarmoeder. Deze stof be vind zich daar alleen maar als de vrouw in een vruchtbare pe riode verkeert, dus als er een bevruchtbaar eitje is. De vrouw kan de aanwezigheid van uteroglobine zelf meten door een sonde, een ronde staaf, in de schede in te bren gen. Verkeert zij in de vrucht bare periode dan slaat de wij zer van een met de sonde ver bonden meetapparaat uit naar het rode gedeelte van een meetschaal. Slaat de wijzer uit naar groen dan zou er van be vruchting geen sprake kunnen zijn. Op grond van deze aanwijzingen kan een vrouw die geen kinde ren wenst, maatregelen nemen tot het voorkomen van zwan gerschap op het moment dat de wijzerin de rode zone komt. Zwangerschap De importeur van Ovutest '77 vertelde op de persconferentie dat in de reclame voor het in strument de nadruk zal wor den gelegd op de mogelijkheid van het stimuleren van zwan gerschap. Volgens de op de persconferentie aanwezige Haagse gynaecoloog dr. M.R. Mackenzie komen er bij de specialist veel vrouwen die er over klagen geen kinderen te kunnen krijgen maar bij wie geen afwijkigen kunnen wor den vastgesteld. Vooral voor deze groep zou de babycompu ter een goed hulpmiddel kun nen zijn. Door regelmatige me tingen kan volgens Dorits zeer precies het tijdstip worden be paald, waarop de kans op zwangerschap het grootst is. Bij de introduktie werd ook aan gevoerd dat het gebruik van de Ovutest ook de mogelijkheid vergroot om het geslacht van het kind (meisje of jongen) te kiezen. Afhankelijk van de een of andere stand van de naald in de rode zone is de kans op het krijgen van een meisje of jon gen bij de bevruchting het grootst. Vraagtekens De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) plaatst grote vraagtekens bij het nut van de Ovutest '77, die 395 gulden moet gaan kosten. Volgens de importeur is bij ko nijnen, ratten en muizen geble ken dat uteroglobine ongeveer in dezelfde tijd aanwezig is als een bevruchtbaar eitje. Weten schappelijk materiaal daarover was op de persconferentie ech ter nauwelijks voor handen. Hoewel de brochure het appa raat duidelijk aanprijst als voorbehoedmiddel, is de be trouwbaarheid voorlopig zeer twijfelachtig, aldus de NVSH in een veklaring na afloop van de persconferentie. Na kort geding illegale video banden verboden ARNHEM ANP) - De Stichting Video Veilig, ruim dertig Neder landse en tien Amerikaanse film- produktiebedrijven, de Stemra en twaalf Nederlandse videopro ducenten en -distributeurs heb ben het kort geding gewonnen dat zij bij de rechtbank in Arn hem tegen negen Gelderse vi- deobedrijven hadden aange spannen. Rechtbankpresident mr. A. Rose- laar heeft gisteren acht van de negen bedrijven op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per kopie voor elke over treding verboden illegale ko pieën van films voorhanden te hebben, te verhuren of te verko pen of daarmee te adverteren. Bovendien zullen de nog aanwe zige illegale kopieën ter beschik king moeten worden gesteld aan de eisers, zodat deze vernietigd kunnen worden. Tijdens verschillende politie-acties eerder dit jaar werden bij de ne gen bedrijven duizenden illegale videofilms in beslag genomen, die te huur of te koop werden aangeboden. ROZENDAAL (GPD) - In het toilet van de Oude Torckschool in Ro- zendaal bij Arnhem, waarin on der meer het postbureau van de rijkspolitie is gevestigd, is woensdagavond laat een hand granaat ontploft. Het projectiel moet door het wc-raampje naar binnen zijn gegooid. Op het mo ment van de explosie was het ge bouw verlaten zodat niemand letsel opliep. De schade aan het kleinste vertrek van de school was echter groot. Woensdagavond werd Rozendaal opgeschrikt door een knal waar van niemand de oorzaak kon achterhalen. Pas gisterochtend, toen de plaatselijke politieman zijn bureau betrad, ontdekte hij de ravage. Een onderzoek door de technische recherche van de rijkspolitie in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see heeft tot nu toe alleen uitge wezen dat het een bijzonder mo del handgranaat moet zijn ge weest. Een dergelijke granaat is in elk geval niet in gebruik bij het Nederlandse leger. Verder staat men nog voor raadsels. Ge dacht wordt aan een wraakactie, maar dat heeft nog weinig aan knopingspunten opgeleverd. In het voormalige schoolgebouw is behalve de politiepost nog een dependance van de lagere school gevestigd. Ook benut de plaatse lijke muziekvereniging het ge bouw als repetitieruimte. Lerarencursus aerobic dancing DEN HAAG (ANP) - Gediplo meerde sportleraren kunnen bin- nekort een Nederlandse cursus aerobic dancing volgen bij het Koninklijk Nederlandse Gymnastiek Verbond. Dit heeft de staatssecretaris van volksge zondheid, J. van der Reijden, per brief aan de gemeentebesturen meegedeeld. Het ministerie van WVC zal in de toekomst alleen aerobic-opleidingen erkennen als de leraar de aanvullende cur sus heeft gevolgd. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Istanbul Las Palm as Tel-Aviv Tunis regen regen regen regen regen onbew. half bew. onbew. half bew. onbew. licht bew. licht bew. reg onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. half bew. half bew. onbew. onbew. onbew. ia s 22 14 0.2 23 14 0.1 23 12 0.1 22 13 0.2 !0 15 0.4 22 14 0.2 22 13 0.1 20 16 0 22 14 0 22 19 0.2 35 23 0 31 23 0 25 15 0 27 18 0 23 15 0 31 18 0 35 18 0 25 13 0.4 32 17 0 35 18 0 23 13 0.1 30 17 0 31 17 0 27 15 0 32 15 0 33 19 0 27 12 0 33 22 0 37 34 20 32 24 25 13 26 16 35 21 0.1 34 18 0 28 21 0.2 26 20 0 AMSTERDAM (ANP) - Een groep van zestien Poolse zigeuners, die momenteel in Am sterdam verblijft, mag niet over de grens worden gezet voordat er een beslissing is genomen over hun beroep tegen die uitzetting. Volgens de vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. R.O. Gisolf, heeft de staatssecretaris van justitie onrechtmatig gehandeld door die uitzetting te bevelen, omdat er twijfel over bestaat of de zigeuners zich in een vluchtsituatie bevinden. BERGEN OP ZOOM (ANP) - De Deltadienst van Rijkswaterstaat gaat deze week de explosie van botulisme onder de watervogels in het 45 hectare grote bufferbek ken bij de Philipsdam in de Oos- terschelde te lijf. Volgens ir. C. Kooman, hoofdwaterbouwkun- dige werken oost van Rijkswa terstaat, belast met de bouw van de Philipsdam, wordt gepro beerd het waterpeil van het bek ken een meter te verhogen. In het gebied zijn deze week 350 door botulisme gestorven water vogels aangetroffen. Omdat het bufferbekken een belangrijke broed- en fourageerplaats is voor watervogels, wordt verwacht dat het aantal botulismeslachtoffers daar nog sterk zal toenemen als er niet aan de situatie wordt ver anderd. Het bufferbekken is een afgesloten werkput van Rijkswaterstaat. Grote delen van het gebied staan onder water met uitzondering van verhogingen zoals dijkjes en zandplaten. Juist op die verza melplaatsen heeft de besmetting plaats. Door het waterpeil met een meter te verhogen, wil men het hele gebied onaantrekkelij ker maken voor de watervogels, zodat de kans op besmetting kleiner wordt. Volgens ir. Kooman zou worden geprobeerd om met medewer king van de BB, die pompen ter beschikking heeft, vandaag met water inpompen te beginnen. Er is een half miljoen kubieke me ter water nodig om het waterpeil in het bekken een meter te ver hogen. Het botulisme doet zich in Zeeland dit jaar voornamelijk in het Phi- lipsbufferbekken voor. De na tuurgebieden rond de Wester- schelde, zoals het land van Saef- tinge, zijn tot op heden nog ge vrijwaard gebleven van besmet ting. DEN BOSCH - Bij ongeregeldhe den in Den Bosch is gisteren een de monstrant aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De arres tatie had plaats bij het gebouw van een pedagogische academie, dat was gekraakt en waarin de ge meente de Raad van Arbeid wil huisvesten. De krakers vinden dat de Raad maar elders, in een leeg Dater kwamen dezigeuners kantoorpand, moet gaan zitten. Na '7" hun demonstratie voor het acade miegebouw trokken de krakers naar het stadhuis, waar ze enkele rookbommen gooiden (zie foto). De politie deelde harde klappen uit toen gepoogd werd een agent zijn dienstpistool te ontfutselen. Mr. Gisolf heeft dit gisteren be paald bij uitspraak in het kort ge ding dat de zigeuners tegen de staat hadden aangespannen. De groep Roma-zigeuners is op 1 ju ni in Nederland aangekomen uit Polen. In hun paspoorten ston den een transitvisum voor de Be- nelux-landen. Hun werd de toe gang tot ons land geweigerd, waarna zij naar België vertrok ken. Ne derland terug. Zij zijn nog twee keer op het vliegtuig naar Brus sel gezet, maar telkens weer raar Nederland teruggekeerd. De Bel gische autoriteiten bevalen hun op 21 juni België te verlaten. Vluchteling Uit die gegevens blijkt dat het le ven voor de zigeuners in Polen onmogelijk is geworden door de vijandige houding van de bevol king, vooral in de streek rond Katowice, waar de Roma-zigeu ners vandaan komen. Zo werd in 1981 hun huis in brand gestoken en adviseerde de politie hun daarna het land te verlaten, om dat voor hun veiligheid niet kon worden ingestaan. De Poolse overheid gaf hun zonder proble men paspoorten en uitreisvisa. Vijandig Mr. Gisolf betoogde verder dat de zigeuners meer te lijden krijgen van de agressie van de bevol king, naarmate de economische situatie in Polen slechter wordt. Ook is het hun verboden rond te trekken en moeten zij zich voor huisvesting laten registreren. Volgens mr. Gisolf kan er dan ook niet zonder meer van wor den uitgegaan dat zij zich in een minder vijandig gezinde streek van Polen zullen kunnen vesti gen. Hij verwierp verder het verweer van de staat, dat ook elders in de wereld zigeuners in slechte posi ties verkeren. "De belevenissen van de eisende partij en de plaat selijke situatie in Polen, welke zij ontvlucht zijn, zijn bijzonder", aldus Gisolf. Hij stelt verder dat elke aanv.aag voor een vluchte lingenstatus afzonderlijk dient te worden beoordeeld. Hollander reed met 150 kg hasj DEN HAAG/MANCHESTER (ANP) Een 40-jarige man uit Den Bosch is woensdagavond in de buurt van het Engelse Man chester gearresteerd nadat de Engelse politie ruim 150 kilo hasj in zijn bestelwagen had aange troffen. De Bosschenaar reed re gelmatig op Engeland, uit hij oudere meubelen derland importeerde. (Foto: anp) De zigeuners dienden toen een ver zoek in om als vluchteling in ons land te worden toegelaten en om een verblijfsvergunning, maar dat werd afgewezen. Op 14 juli dienden zij een herzieningsver zoek in, maar de staatssecretaris van justitie gaf hun geen toe stemming de beslissing hierover in Nederland af te wachten. Te gen die beslissing spanden zij een kort geding aan. Rechtbankpresident Gisolf was van mening dat er op grond van de getuigenissen van de zigeu ners zelf, en van gegevens van het ministerie van buitenlandse zaken en het Lau Mazirelfonds over de situatie in Polen, reden bestaat aan te nemen dat zij zich in een vluchtsituatie bevinden. Behandeling mijnen na explosie 't Harde onderzocht DEN HAAG (GPD) Het onder zoek van de marechaussee naar de explosie van een mortiermijn in 't Harde heeft uitgewezen dat scherpe mijnen en instructiema teriaal zijn verwisseld. Dat de be trokkenen meenden met instruc tiemateriaal van doen te hebben komt, behalve uit een reeks ad ministratieve fouten, ook voort uit het feit dat de landmacht niet alleen speciaal vervaardigde oe fenmij nen gebruikt maar ook echt-uitziende mijnen. Dat zijn scherpe mijnen waaruit de springlading is verwijderd. Dat gebeurt gewoonlijk door de Ex plosieven Opruimingsdienst van de landmacht in Culemborg. De onschadelijk gemaakte mijn wordt daarna door de Munitie Renovatie Compagnie in Fort •Honswijk (bij Tul en 't Waal in de provincie Utrecht) tot instructie materiaal omgebouwd. De aldus vervaardigde instructie- De twee mijnen zijn vervolgens op- DEN HAAG (ANP) - Voorzitter J. Quartel van de Algemene Christelijke Organisatie van Militairen (ACOM) heeft vertrou wen in de verbeteringen die minister De Ruiter (defensie) wil aanbrengen in de administratie van scherpe en oefen-munitie bij de krijgsmacht. De administratieve procedures moeten verbeterd worden, want nu hebben de lagere commandanten in de krijgsmacht te maken met grote administratieve lasten, waarbij gemakkelijk iets fout kan gaan, meent hij. Quartel zei dit naar aanleiding van de conclusies die De Ruiter heeft ge trokken uit het onderzoek naar de ontploffing van een mor tiermijn in 't Harde, waarbij zeven militairen werden gedood. beurd. Volgens het onderzoek „vanwege een verschil van in zicht over de voorgeschreven verwerkingsprocedure". De ma rechaussee zet het onderzoek naar dit aspect van de zaak nog voort. Munitiewerkplaats mijn wordt voorzien van de rode letter „O". De ontplofte scherpe mijn had dat teken niet. Toch heeft de renovatiecompagnie noch de instructeur het ontbre ken van die letter opgemerkt. De eerste fouten rond de twee scherpe mijnen zijn gemaakt i geslagen in Fort Snel, de nitieopslagplaats van de renova tiecompagnie. Daar hebben zij gelegen tot juli 1981. Toen bracht een munitietechnicus de mijnen over naar een munitiewerk plaats, waar normaliter instruc tiemijnen worden omgebouwd. 1974. De renovatiecompagnie Waarom de militair dat heeft ge- ontving de mijnen toen uit een munitiedepot, maar dat is nooit schriftelijk vastgelegd. In mei 1975 gaf de commandant van de renovatiecompagnie opdracht om een aantal mijnen, waaron der deze twee, naar de Explosie ven Opruimingsdienst te sturen, om ze onklaar te laten maken. Dat is echter, ondanks een herha ling van de opdracht, nooit ge daan, is nog een raadsel. Hijzelf zegt zich niets meer van het ge beurde te herinneren. Hij heeft in elk geval geen werkzaamhe den aan de mijnen verricht. In augustus 1981 is hij overge plaatst, zonder melding te ma ken van de aanwezigheid van de twee scherpe mijnen. Een opvol ger, om dit aan te vertellen, was er op dat moment trouwens nog niet. Een extra probleem is dat het overbrengen van de mijnen naar de werkplaats nooit is gead ministreerd. Intussen had de Munitie Renovatie Compagnie een drietal andere mijnen tot oefenmijnen omge bouwd. Een daarvan werd ver nietigd, de twee andere werden verzonden, maar werden abusie velijk niet afgeboekt van de voorraadkaart. In de administratie stond dus ten onrechte dat er nog steeds drie instructiemijnen waren. Toen in juni van dit jaar het artillerie- schietkamp Oldebroek drie in structiemijnen wilde hebben, haalde een munitie-technicus in Fort Honswijk een kist met twee mijnen tevoorschijn, waarvan hij op grond van de niet-bijgewerkte voorraadkaart aannam dat het de omgebouwde instructiemijnen Briefje in kist De kist bevatte echter de twee scherpe mijnen. Op de kist was ook duidelijk aangegeven dat het om scherpe mijnen ging. Maar in de kist lag een briefje met de ver melding „Instructiemodellen". Vervolgens pakte de soldaat een wel duidelijk herkenbare, on schadelijke oefenmijn en voegde die bij de twee (scherpe) mijnen in de kist. Daarna sloot hij de kist, verzegelde die en plakte er twee stickers op waarop hij met een balpen schreef: „Instructiemodellen", en het cijfer 3. Die kist is op 15 juni 1983 bij het munitiemaga zijn Jn 't Harde afgeleverd. Ook de transportopdracht vermeldde dat het om instructiemateriaal ging. Op 23 juni werd de kist met de mij nen opgehaald door een functio naris van de artillerieschool van 't Harde, die is belast het het be heer van de instructiemiddelen. Hij heeft de kist toen geopend en gekeken of het bij deze instruc tiemiddelen ging om de bestelde mortiermijnen. Op 18 juli werd de kist, ten behoe ve van een mijnenles aan nieuwe dienstplichtigen, door instruc teur De Bakker zelf opgehaald. Tijdens de les heeft hij beide soorten mijnen getoond: de echt- uitziende, maar naar zijn overtui ging ongeladen mijnen, en de ene oefenmijn. In de les is gediscussieerd over de vraag hoe scherpe munitie van onschadelijke is te onderschei den. Op grond van de getuigen verklaringen is vastgesteld dat De Bakker er vast van overtuigd was dat hij instructiemunitie toonde. Dat dit niet zo was, bleek toen hy de werking van de mijn demonstreerde. DEN HAAG (ANP) - De indicatie commissies die adviseren over bejaarden, die opgenomen wil len worden in een bejaar denoord, gaan zo verschillend te werk dat het doel van het besluit, rechtsgelijkheid, wordt onder mijnd. Door die verschillende aanpak kan dezelfde bejaarde van de ene commissie te horen krijgen dat hij of zij daar nog niet aan toe is. Dat blijkt uit een onderzoek door het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onder zoek, uitgevoerd in opdracht van het ministerie welzijn, volksge zondheid en cultuur. Het besluit opneming in bejaar denoorden trad in 1977 in wer king. Daarin staat een indicatie systeem beschreven aan de hand waarvan een indicatiecommissie moet bepalen of een aanvrager voor opname in een bejaardente huis daarvoor in aanmerking komt of niet. De indicatiecom- missie worden ingesteld door B en W van de gemeenten in Ne derland. De indicatiecommissies bestaan voornamelijk uit maat schappelijk werkers en vertegen woordigers van bejaardenoor den. In het onderzoek werden video-op namen gemaakt van gesprekken tussen maatschappelijk werkers en bejaarden die een aanvraag tot opname hadden ingediend. Deze opnamen werden daarna vertoond aan de indicatiecom missies. Volgens de medewerkster aan het onderzoek, Riki van Overbeek, moet het indicatiesysteem op be langrijke onderdelen worden ge wijzigd. De Nimawo geeft daar een aanzet toe. Kleine verande ringen in het systeem, die de re gering voor ogen staan, zoals blijkt uit de beleidsbrief over het ouderenbeleid aan de Tweede Kamer (van 20 juni), zijn volgens het onderzoek ontoereikend. LEEUWARDEN - Minister Brinkman (WVC) is gisteren op een werkbe zoek aan Friesland op spreekkoren onthaald. Zo'n 120 personeelsleden van de Centrale Bibliotheekdienst in Leeuwarden protesteerden tegen de bezuinigingen op het bibliotheekwezen, waardoor in Friesland 120 van de 420 arbeidsplaatsen zullen vervallen, vijftien van de 55 bibliotheken zul len sluiten en vier van de zestien bibliobussen uit de roulatie zullen wor den genomen. Twee jongens maakten kenbaar dat ze "wolle leze". Brink man (links) stelde tegenover de kritiek geen mooie beloftes, zoals hij zei. De Friese commissaris der koningin, Wiegel, leek onder dit alles nauwelijks gebukt te gaan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7