c Akkoord VS- Sowj et-Unie over graan West-Europa is wakker geschud Dreigement president Sri Lanka aan Tamils Dioxine nu taboe voor Antwerpen lijfstraf op Britse scholen gehandhaafd Indonesische leger doodt misdadigers Wapenhandel tussen VS en Iran ontdekt Cheinie-Linz ontkent aantijgingen Armeense aanslagen Vijf doden bij bosbranden LONDEN (DPA) - De lijfstraf op Britse scholen wordt niet afge schaft. "Maar ouders die er bezwaar tegen hebben, kunnen dat de leiding kenbaar maken", zo beloofde de Britse minister van onderwijs gisteren. Het kabinet is ervan overtuigd hiermee te voldoen aan de Europe se conventie over de rechten van de mens. Engeiand heeft deze in 1951 ondertekend en zich daarmee onderworpen aan uitspra ken van het Europese Hof voor mensenrechten. De Britse minis ter gaf als reden voor het niet afschaffen van de lijfstraf dat de meeste ouders en leerkrachten ervóór zijn. Per slot van rekening vormen lijfstraffen volgens hem een belangrijk onderdeel van de discipline die voor het goed opnemen van de leerstof nodig De nieuwe wet komt er alleen voor openbare scholen in Engeland en Wales. In Schotland en Noord-Ierland zijn andere regels van kracht. De talrijke particuliere scholen in Groot-Brittanniè val len erbuiten. Maar daar is de tucht dan ook (nog) strenger. WASHINGTON-WENEN (UPI/ANP) - Er is gisteren tij dens onderhandelingen in Wenen een principe-overeen komst bereikt voor Amerikaanse graanleveranties aan de Sowjet-Unie. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, mee gedeeld in Washington. De Ame rikaanse minister van landbouw, John Block, en de bijzondere handelsvertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, Wil liam Brock, zouden later met een officiële bekendmaking komen. In kringen van de onderhandelin gen in Wenen is vernomen dat de Sowjet-Unie krachtens het nieu we akkoord tenminste acht mil joen ton graan per jaar zal afne men. In de op 30 september aflo pende éénjarige overeenkomst was dat zes miljoen ton met een optie op nog eens twee miljoen ton. Over de looptijd van het nieuwe akkoord zijn nog geen mededelingen gedaan. De eerste Amerikaans-Russische graanovereenkomst werd van kracht op 1 oktober 1976 en had een looptijd van vijfjaar. Dit ak koord is tweemaal verlengd met een jaar. President Carter kon digde in januari 1981 een graan- embargo tegen de Sowjet-Unie af wegens het ingrijpen van dat land in Afghanistan. Dat bete kende weliswaar niet dat de Sowjet-Unie helemaal geen Amerikaans graan meer kreeg, maar leidde er wel toe dat de Russen andere leveranciers zochten, zoals Argentinië, Cana da en Australië. Het embargo is in april 1981 door president Rea gan opgeheven, mede onder druk van de Amerikaanse boe ren. De ervaring met het embar go heeft de Sowjet-Unie er ech ter wel toe gebracht zich niet meer al te afhankelijk van 1 Amerikaanse graan te willen r ken. Wonder Een maand nadat hij de sleutel tjes van zijn brievenbus had verloren, heeft een Rus uit de streek van Krasnojarsk in Si berië ze teruggevonden in de snoek. Volgens Troed, de krant van de Sowjetrussische vakbewe ging, had Georgi Tarassenko zijn sleuteltjes bij het vissen in de Siberische rivier de Je- nissei in het water laten val len. Wie zal zijn verbazing schetsen toen hij ze een maand later aantrof in de maag van een snoek die hij 50 kilometer verderop had ge vangen? Hoog - Laag Een paar van 's werelds hoog ste bergen zijn nog hoger ge worden dan ze al waren er andere lager in eer geografische studie Nepalese ministerie van toe- het De jonste berekeningen van een ploeg Chinese en Nepale se landmeters hebben geleid tot nieuwe hoogten voor acht van de tien hoogste toppen in de Nepalese Himalayaketen. De Mount Everest is met 8848 meter onveranderd 's we relds hoogste berg gebleven. Vruchtbaar John Wangisi, een politieman in Oeganda, en zijn vrouw Margaret verwachten over vier maanden een tweeline. Dat zou niet zo uitzonderlijk zijn als het niet de zesde tweeling in tien jaar huwelijk van het paar was. De 32-jarige John en Margaret hebben 13 kinderen - 10 van de vijf tweelingen die ze al hadden en 3 van de drieling die ze vorig jaar kregen. JAKARTA (Reuter/AFP) - De honderden vermeende of be kende misdadigers die in In donesië sinds april jl. zijn ver moord, zijn door het leger doodgeschoten. Dit heeft ge neraal Ali Murtopo gisteren tegenover Indonesische jour nalisten verklaard. Het is voor het eerst dat de Indone sische autoriteiten toegege ven dat de standrechtelijke executies, volgens kranten meer dan 500, het werk zijn van veiligheidstroepen. Volgens Murtopo zijn de richt lijnen voor de moorden, "waarvoor volledig verant woording kan worden afge legd", uitgegaan van het mi nisterie van defensie en vei ligheid. Men besloot hiertoe omdat de conventionele mis daadbestrijding niet geschikt was voor Indonesië. Het bleek dat de meeste Indone siërs opgelucht en blij waren over het besluit, dat "omwille van het volk" was genomen, aldus Murtopo. Murtopo was tot dit vooijaar minister van voorlichting. Momenteel is hij vice-voorzit- ter van de hoogste adviesraad die president Suharto over belangrijke zaken advies geeft. Volgens hem waren drastische maatregelen tegen misdadigers noodzakelijk omdat anders terroristische groepen zouden zijn ontstaan zoals de rode brigades in Ita lië en het Japanse Rode Le ger. DEN HAAG, OTTAWA (ANP/ DPA) - Veel Nederlanders heb ben verontwaardigd gereageerd op het bericht over de terdood veroordeling van de hond Rocky in de Amerikaanse staat Was hington. Rocky, een bull-terrier, moet op last van de rechter wor den afgemaakt, omdat hij samen met zijn baas een roofoverval heeft gepleegd. Buitenland VRIJDAG 29 JULI 1983 Bij het ministerie van buitenlandse zaken en de Amerikaanse am bassade in Den Haag stonden de telefoons gisteren roodgloeiend. Naar aanleiding daarvan heeft het ministerie van buitenlandse Straling zaken de Nederlandse ambassa de in Washington om ophelde ring gevraagd. Volgens de Ne derlandse ambassade zijn de be richten over Rocky niet helemaal juist. Wanneer de baas van Roc ky in hoger beroep onieuw schuldig wordt bevonden, dan Verontwaardiging over doodvonnis tegen hond in VS geldt voor het dier geen dood vonnis. Hij wordt dan officieel 'zonder eigenaar' verklaard. Maar voor de hond maakt dat weinig uit, want 'honden zonder eigenaar' worden in de staat Was hington afgemaakt. Twintig Canadese honden worden binnenkort aan grote stralings- doses blootgesteld. Het Canade se ministerie van defensie wil met deze proeven ziekten, zoals misselijkheid, die het gevolg zijn van een grote dosis straling, be studeren. De stralingsexperi menten zijn al twee jaar in voor bereiding. Bij een deel van de honden wordt het gedeelte van de hersenen verwijderd waarvan men ver moedt dat het de misselijkheid controleert. De rest van de die ren zal zonder deze medische in greep aan de straling worden blootgesteld. Naar verluidt zullen de twintig honden één maal per dag met co- balt 60 worden bestraald. Na de proeven worden de honden afge maakt. De Canadese dierenbescherming heeft een telegram gezonden aan de minister van defensie met het vezoek deze onnodige experi menten te verhinderen. COLOMBO Een verbrande auto in de hoofdstad van Sri Lanka getuigt van het ethnisch geweld, dat het eiland op het ogenblik teistert. {Foto AP). COLOMBO (Reuter) - Opstande lingen, die een eigen staat willen, zullen in Sri Lanka buiten de wet worden geplaatst en hun burger rechten verliezen. Dit heeft pre sident Junius Jayewardene gis teren in een televisietoespraak gezegt. Deze stap is feitelijk géricht tegen de belangrijkste partij van de Ta- mil-minderheid in Sri Lanka, het Tamil verenigd Bevrijdingsfront (TULF). Het TULF is de grootste oppositiepartij in het parlement waarin de Verenigde Nationale Partij van Jayewardene een tweederde meerderheid in bezit. Het TULF streeft de vestiging van een autonome staat voor de Tamils na. De president verklaarde in zijn te levisierede dat "de Singalezen nooit met een deling van het land dat al 2500 jaar verenigd is ak koord zullen gaan". Hij voegde eraan toe dat de regering volgen de week donderdag wetten zal afkondigen waarbij politieke partijen die het seperatisme steu nen buiten de wet worden ge steld. Politici van deze partijen zullen hun burgerrechten verlie zen. Het TULF bezit momenteel 17 zetels in het 168 leden tellende parlement van Sri Lanka. Deze partij heeft steeds ontkend ban den met Tamil-guerrillastrijders te hebben. Een andere Tamilpartij, het Tamil Congres, die niet in het parle ment is vertegenwoordigd, zal eveneens worden verboden. De guerrillabeweging "tijgers voor de vrijheid van Tamil Eelam" werd vier jaar geleden al verbo den. Jayewardene zei dat in het sepera- tistische geweld sinds 1976 hon derden mensen om het leven zijn gekomen. "De tijd is gekomen om gehoor te geven aan de op roep van de Singalezen om de af scheidingsbewegingen een halt toe te roepen". Leden van de verboden partijen zullen volgens de president al hun rechten verliezen. "Zij mo gen geen ambtenaar meer zijn, geen -beroep uitoefenen en zich niet bij organisaties aansluiten". Jayewardenes toespraak valt sa men met een golf van geweld in het land. De afgelopen dagen zijn tientallen Tamils uit wraak ver moord. Als gevolg van het ge weld hebben duizenden mensen de hoofdstad Colombo verlaten. Volgens een regeringswoordvoer der verblijven momenteel onge veer 35.000 vluchtelingen in een tiental kampen rondom Colom bo. Bij de stad Kandy in de heu vels van midden Sri Lanka, waar eveneens etnische twisten woe den, zijn zeven vluchtelingen kampen gebouwd. Federale agenten tonen tijdens een persconferentie in New ïoric ae "vangst" na het oprollen van een wapenhandel. (Foto AP). NEW YORK (Reuter) - De politie van New York heeft acht personen gearresteerd die zich bereid hadden getoond voor twee miljard dollar aan wapens aan Iran en voor 15 miljoen dollar aan wapens aan de IRA (Ierse Republikeinse Leger) te verkopen. Dit hebben Amerikaanse functionarissen op een persconferentie meegedeeld. Zij toonden meer dan honderd machinegeweren, pistolen en geluiddempers. De officier van justitie van de Newyorkse wijk Manhattan verklaarde dat de mannen hadden aangeboden aan agenten, die zich voordeden als vertegenwoordigers van de Iraanse regering voor twee miljard dollar aan wapens te verkopen. Zij wilden 25 gevechtshelikopters, 100 tanks, onderdelen voor F-4 Phantomstraaljagers en 60 Hawk-raketten leveren. Aan agenten die zich voordeden als leden van de IRA boden de arres tanten aan voor ruim 15 miljoen dollar machinegeweren en gewone geweren te leveren. De "IRA-agenten" hadden al 57.000 dollar betaald en kregen meer dan honderd geweren. In de handel met Iran was er nog niets betaald en niets geleverd. Een van de arrestanten zei een gepensioneerde generaal van het Zuidafri- kaanse leger te zijn. BRUSSEL - Het uiterst giftige chemische afval diox»ne via de Belgische haven Antwerpen wordt voortaan ver boden. De Vlaamse gewestmi nister voor milieuzaken Lens- sens heeft dit gisteren besloten. Aanleiding daarvoor is de 250 gram dioxine uit het Oostenrijk se Linz, die vorige week in een lading van 250 ton ander che misch afval in de Antwerpse ha ven bij verrassing werd aange troffen. Het besluit van Lenssens betekent dat de resterende tanks en trein- wagens met chemisch afval van de fabriek Chemie Linz die voor Antwerpen bedoeld waren, nu niet in België ingevoerd kunnen worden. Antwerpen maakte zich zeer bezorgd over het mogelijke transport van dit resterende af val, omdat met name voor de treinwagons al toestemming was verleend. Zonder Lenssens' verbod was er in feite weinig te doen tegen de komst van dit afval, zolang ten minste aan alle regels zou zijn voldaan. Indien op de vervoers- brieven duidelijk staat aangege ven om welke giftige stoffen het gaat, is de opslag en de verwer king van deze stoffen in Antwer pen legaal. De afval verwerkende en opslagbedrijven in Antwer pen, OCS en ACS, hadden hier toe de benodigde vergunningen. In Antwerpen ontstond opschud ding rond de 250 gram dioxine, omdat op deze lading niet stond aangegeven dat het om dit giftige afval ging. In Antwerpen zijn de laatste jaren overigens regelma tig ladingen chemisch afval, met daarin dioxine, aangekomen en voor verbranding op zee verder vervoerd, zo deelde donderdag in Brussel een woordvoerder van minister Lenssens desgevraagd mee. In die tijd was dat volko men legaal. Zo werd in februari 1982 uit dezelfde fabriek in Linz een lading t^ioxine verwerkt. De 250 gram dioxine die nu in de haven ligt, zal begin volgende week door het afvalverbran dingsschip Vulcanus II midden op zee worden verbrand. LINZ (DPA/ANP) - Het Oos tenrijkse bedrijf Chemie- Linz heeft ontkend dat zijn lading chemisch afval, die het uiterst giftige dioxine be vatte, met valse papieren van Oostenrijk naar België is ver voerd. Een woordvoerder van deze onderneming sprak hiermee de verklaring tegen van de Antwerpse wethouder voor milieuzaken, John Man gelschots, die woensdag zei dat de container met dioxine op 14 juli naar Antwerpen was gebracht onder de ver melding dat het om trichloor- benzeen ging. Volgens de woordvoerder van Chemie-Linz was de aandui ding van de lading correct. Wie de belangrijkste conferen tiezaal van het ministerie van buitenlandse zaken in Anka ra binnenkomt, ontwaart een rij grote fotografische por tretten van de 28 Turkse di plomaten - de laatste is er vo rige week bij gekomen - en hun familieleden, die de afge lopen tien jaar zijn vermoord door Armeense activisten. Twee portretten zijn van de echtgenotes van diplomaten i daar komt dus eerdaags die de de Turkse zaakgelastigde in Lis sabon bij, die eergisteren om kwam. En één is er van een kind, de 11-jarige dochter van een attaché, die in Athene werd neergeschoten. door Frans van Hasselt Tot voor kort lieten hoogge plaatste Turkse functionaris sen en ook de Turkse pers van enige verbazing en ook wel ontstemming blijken dat er in het buitenland zo weinig aandacht was voor deze „ge nocide onder Turkse diplo maten", men achtte de veilig heidsmaatregelen over het al gemeen ook onvoldoende en het onderzoek van de meeste zaken oppervlakkig. Het duurde zeer lang voor de eer ste dader werd gepakt. Vooral op Frankrijk bestond felle kritiek, maar ook andere landen zoals de Verenigde Staten - of liever de staat Cali- fornië waar een machtige Ar meense minderheid leeft en een Armeense gouverneur aan het hoofd staat - kreeg menige veeg uit de pan. Het vreemde was dat de Turken zich eigenlijk beklaagden over een gebrek aan publici teit, terwijl publiciteit toch juist datgene was wat ook de daders najaagden. De afgelopen elf dagen drie moordaanslagen zijn ge pleegd in Brussel, Parijs en Lissabon lijkt in deze situatie een wending te hebben ge bracht. Althans West-Europa is wakker geschud en ziet zich geconfronteerd met een levensgroot nieuw veilig heidsprobleem. De Franse re gering heeft haar merkwaar dige verbond met de Ar meense terreurorganisatie Asala verbroken en jaagt thans grootscheeps op deze groepering. Allerwegen komt coördinatie op gang bij de signalering van de Armeense terroristen. Zelfs hier in Griekenland maakt de flauwe sympathie die bij elke nieuwe aanslag aan de dag trad, plaats voor hoofdschuddende verbazing en ook voor opmerkingen als „laten ze het alsjeblieft niet opnieuw hier in Athene gaan doen, of op Cyprus". Aan Turkse zijde moet er, naast alle verslagenheid, iets van tevredenheid zijn dat hun probleem een mondiaal pro bleem is geworden. Maar de paradox blijft dat be langstelling en publiciteit ook datgene is wat uitslui tend door de Armeniërs wordt nagestreefd, hetgeen met zoveel woorden vooraf is verklaard door de bedrijvers van de zelfmoordactie van Lissabon (overigens niet de eerste - de aanslag op het vliegveld van Ankara vorig jaar kon ook als zodanig wor den aangemerkt). Afgewacht moet worden welke vormen die publiciteit zal aannemen en welke reacties zij zal op wekken: verdere belangstel ling en mededogen voor wat Armeniërs in 1915 is overko men, of belangstelling en me dedogen voor de Turkse di plomaten en andere functio narissen, die zowat het ge vaarlijkste beroep ter wereld lijken uit te oefenen. AJACCIO - Corsicanen verlaten hun huizen die worden bedreigd door enorme bosbranden. (Foto AP). CAGLIARI (Reuter) - Bij bosbranden op Sardinië zijn vijf mensen om gekomen en 15 gewond, zo heeft de politie tisteren meegedeeld. De slachtoffers vielen toen zij in hun auto's door het vuur werden overval len. Onder de doden waren drie brandweermannen. De branden woeden vooral in het westelijk deel van het eiland. De brand weer is er nog niet in geslaagd ze onder controle te krijgen. Geprobeerd wordt er in elk geval voor te zorgen dat ze niet kunnen overslaan naar het dichtbeboste noorden. De autoriteiten op Sardinië willen de anti-mafiawetten gebruiken tegen de plaatselijke boeren die met opzet de bosbranden van de afgelopen dagen zouden hebben gesticht. De mafia zou uit zijn op de contracten voor de herbebossing van de verbrande stukken land. Ook het Franse eiland Corsica wordt geteisterd door bosbranden. De autoriteiten hebben hier het groot alarm afgekondigd. Van het Franse vaste land zijn extra brandweerlieden met speciale uitrusting overge bracht. Hierdoor kan Parijs nauwelijks gehoor geven aan Italiaanse verzoeken om bijstand bij de bestrijding van de branden op Sardinië.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6