Onderzoek van CDA naar Opvattingen ondernemers Provencaals smullen inDeSmulpot. Merenwijk blijft voorlopig nog verstoken van markt Cou u zich opnieuw in Leiden vestigen Gemeente en handelaren voorzichtig Botsing tegen politie-auto, na bekeuring Weer diefstal in Sylvius- laboratorium Subsidie voor restauratie Waalse kerk Bloedproef geweigerd: auto in beslag Bijna 1300 mensen om raad bij Bureau voor Maatschappelijk Werk Koeieoren- en huid gevonden 'Verzakkingen in wegen niet te voorkomen' ÏRIJDAG 29 JULI 1983 ZIDEN De bouw van het uni- '1 versiteitscomplex aan de Witte ;f'\Singel en op het Doelenterrein is 'jmbijna klaar. Bijgaande luchtfoto laat zién dat aan de grens van de Leidse binnenstad een bebou wing is verrezen, die op zijn minst opmerkelijk is te noemen. \iten we de foto maar eens nalo- pen. Het brede water linksboven 1 is het Galgewater, met daarin als at een schiereiland de statige be- 22bouwïng van het Noordeinde- plein. We zien de Witte Poorts- dolbrug en daarna strekt zich het water uit dat centraal deze foto [doorkruist: de Witte Singel. Met arjeen vergrootglas kunnen we aan begin links van de singel nog Bhinet het borstbeeld van Rem- e sbrandt ontwaren (het zal van de en ze plek verdwijnen overigens), alsmede een openbaar toilet. Ver volgen we onze route ter linker zijde van de Witte Singel, dan valt allereerst een fabriekscom plex op dat zeker vanuit de lucht gezien pijnlijk detoneert: daar zit het Leidsch Dagblad. nv(e zakken de Witte Singel af, ont- dekken (nog steeds linkseen 'plukje herenhuizen dat sloop- n; plannen heeft weerstaan en be- XYSiginnen vervolgens aan het nieuwbouwcomplex dat zo als Ai decor van een science-fictionfilm zou kunnen dienen. Het eerste ge- édeelte daarvan (cluster 1 zeggen r" :ze bij de universiteit) biedt onder meer plaats aan de faculteit god geleerdheid, het Lexicologisch In stituut en het Nederlands Insti tuut voor het Nabije Oosten. Iet lichtere gebouw in het midden jis de universiteitsbibliotheek, die - ^vierhonderd jaar aan het Rapen burg gevestigd is geweest en J waarvan de verhuizing - boek na boek, na boek, na boek, want er \mag niets fout gaan in volle [gang is. Drie niveau's van klima- tisering zijn er in het nieuwe bi bliotheekcomplex aangebracht. Ten slotte staat ter linkerzijde ,onnan de Witte Singel het complex waarin onder meer plaats is ge- voor westerse talen en let- terkunde. Waarmee het eerste Pr,bouwterrein van de universiteit behandeld. Daar waar vele ja- ren lang het Diaconessenhuis ,k ^stond. er completering: achtereenvol- wil gens bepalen links van de univer sitaire bebouwing aan de Witte M.Singel (van rechts naar links) l^een nieuwe weg, het nog gedemp te gedeelte, van de Trekvliet waar binnenkort water zal stro men), de Rijn- en Schiekade met en het terrein van Van Gendt Loos verder het chlbeeld. gsi i, tpschouwen we nu het gedeelte aan \de rechterkant van de Witte Sin- R- gel. Bovenaan, een hoek vormend in het Galgewater, is de voorma lige Zeevaartschool te zien. Een complex dat heden ten dage on- biedt aan uiteenlopende ur gezelschappen als het experimen- theater Matrogoth en de afde ling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Een gedeelte van •/cAit complex zal worden gesloopt. I^JWani met alleen een borstbeeld, een brug en een straat is Neer- lands beroemdste schilder nog niet voldoende geëerd door zijn geboortestad: er komt dus ook een Rembrandtpark. Niet zonder plag of stoot, naar te vrezen valt, want een deel van het oude mari- *necomplex is gekraakt. LEIDEN - Rijk en provincie heb ben geld beschikbaar gesteld voor de restauratie van de Waal se kerk aan de Breestraat (naast de Stadsgehoorzaal). Het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur is bereid een be drag van 343.646 gulden te beste den aan het werk; de provincie vult dit bedrag aan met 42.956 gulden. LEIDEN - Een 49-jarige Leidenaar reed gistermiddag na voor een verkeersfout te zijn verbaliseerd op een onfortuinlijke manier te gen een politiewagen op. De man was aangehouden omdat hjj op de Lange Mare tegen het verkeer inreed. Hij had naar eigen zeggen het bord 'verboden in te rijden' over het hoofd gezien. Zenuwachtig geworden door de agent die hem aanhield en be keurde, mislukte naderhand het keren. De man had de versnel ling wel in zijn achteruit gezet, maar niet gelet op de stand van zijn wielen. Het gevolg was dat hij tegen de twee linker portier deuren van de politieauto opreed en deze flink beschadigde. Leiden We zien het Noordeinde met naast de Witte Poortsbrug het gedeelte lijk witte) schoolgebouw waarin tegenwoordig de dag /avondscho lengemeenschap Boerhaave (kortweg ook wel moedermavo genaamd) is ondergebracht. De eerste straat die we kunnen af zakken is de Rembrandtstraat. Herkenbaar is het gebouw van de Stichting Gezinsverzorging, met aan de Witte-Singelzijde een weelderige tuin, waar het voor het personeel goed bijkomen is van de bezuinigingen. De scherpe waarnemer ontdekt in de Rem brandtstraat verder onder meer het Centrum Onderdak. De Rembrandtstraat kruist de Groenhazengracht en mondt dan uit in de tweede bouwplaats van de universiteit: het Doelenter rein, waar de gelijknamige ka zerne heeft gestaan. Het Arse naal herinnert aan die periode. Gerestaureerd als dit gebouw is en voorzien van een overdekte binnenplaats biedt het tegen woordig plaats aan oosterse stu- dieën: sinologie en japanologie. Linksonder daarvan een 'cluster' die eind vorige maand werd op geleverd. Een carré-vormig ge bouw, voorzien van binnen plaats. Hier zit het Archeologisch Centrum, de afdeling Zuid-Oost Azië en het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkun de. Een kwart gedeelte is niet be bouwd en zo kon een verbinding worden gemaakt naar een vol gend onderdeel van de universi taire nieuwbouw: het Centrale Faciliteitengebouw van de Fa culteit der Letteren (op de foto onder het carré-vormige ge bouw). Een uit drie bouwlagen bestaand gebouw, waarin de col legezalen zijn ondergebracht, het nieuwe LAK-theater, een audio-, visueel centrum en een restau rant. Het gebouw, dat als ont moetingsruimte geldt en met in gang van het komend studiejaar in gebruik wordt genomen), is voorzien van een passage, een 'binnenstraat' die over alle eta ges loopt. Lichtschachten zorgen voor daglicht. Rechtsboven het faciliteitengebouw ten slotte ligt een complex dat huisvesting biedt aan geschiede nis en kunstgeschiedenis. Het Doelenterrein zal pas 'af zijn als de gemeente er in is geslaagd het braakliggende gedeelte naast dit gebouw, grenzend aan de Doelen gracht, te bebouwen. Nu kan er nog ongestoord geparkeerd wor den, maar de gemeente wil er wo ningen laten bouwen. Een plan waartegen de buurtvereniging bezwaar maakt: de huizen zou den niet passen in de omgeving. Voltooien we de beschrijving van de foto. Rechts is nog een gedeelte van de Hortus Botanicus te zien. (foto Dirk Ketting) Rechtsboven van de Doelen- gracht de Doelensteeg, de bebou wing die doorloopt tot aan het Rapenburg (met het Eva van Hoogeveenhof) en geheel rechts boven nog een stuk van het Ra penburg zelf. Wie de Doelen gracht naar 'boven' vervolgt, kruisi de Groenhazengracht en herkent (wellicht) de scholenge meenschap 't Rapenburg. Na de ontmoeting met Groenhazen gracht houdt de Doelengracht op met bestaan; het verlengde heet Oude Varkenmarkt, die uitkomt op het Noordeinde. Verder is goed zichtbaar de bebouwing tussen Oude Varkenmarkt, Noordeinde, Rembrandtstraat en Groenhazeng racht. LEIDEN - Uit een kamer van het Sylviuslaboratorium aan de Was- senaarseweg is gistermiddag uit een tas vijftig gulden en girobe taalkaarten gehaald. Een dag daarvoor was er ook al een inslui per op bezoek geweest. Toen werd er een polstasje vermist Uit een woning aan de Tasman straat zijn gistermiddag een be drag van 1500 gulden, enkele gouden tientjes en twee ringen gestolen. De dader is binnenge komen via een raampje in de voordeur dat vermoedelijk niet goed was afgesloten. LEIDEN - Van een 21-jarige Leide naar is gisteravond zijn auto in beslag genomen omdat hij wei gerde mee te werken aan een bloedproef. Bij nader onderzoek bleek hij al eerder deze maand hiervoor in Naarden te zijn opge pakt. Daar was zijn rijbewijs in getrokken. 1 ld< EIDEN De werkgroep econo- van het CDA-Leiden houdt teen enquête onder het bedrijfsle- ven. De bedoeling van de vragen lijsten is een inzicht te krijgen in 2<de opvattingen van ondernemers over het Leidse onderne- niingsklimaat, inzicht in proble- °tnen van ondernemers en de op lossingen die zij hiervoor moge lijk achten. Volgens drs. Dick van Duijn, lid van de werkgroep en econo misch deskundige van de raads fractie, wil het CDA de economi sche situatie in Leiden vooral be studeren uit bezorgdheid over de ontwikkeling van de werkloos heid. "Het is ons niet om de pu bliciteit te doen". Het is de be doeling dat de resultaten van de 'ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Neder land serveert nu een echte Provencaalse zomer- schotel van gehaktballetjes en saucijsjes in een heerlijk lichte saus met Provencaalse kruiden: f8.50 per flinke portie met rijst of noedels naar keuze. En dit naast het vaste menu van 25 over heerlijke gerechten. Kom nu naar De Smulpot! Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. letopLeIU '^■00 van enquête de basis gaan vormen van het fractiebeleid. Aanvankelijk verspreidde de werkgroep vijftig vragenformu lieren. Maar enkele organisaties, waaronder het Leids City Cen trum, juichten het initiatief toe en met medewerking van deze organisatie werden er uiteinde lijk 300 vragenformulieren uitge zet, zowel onder kleine zelfstan digen als grote ondernemingen. De ondernemers hebben tot 25 augustus de tijd om de vragen te beantwoorden. Autovrij Behalve algemene vragen over de aard van het bedrijf, het aantal personeelsleden en de duur van de vestiging in Leiden, wordt ook geïnformeerd naar de be reikbaarheid van het bedrijf voor klanten en bevoorrading. Onder meer wordt de mening gevraagd over de invloed van een meer au tovrije binnenstad op het onder nemen en hoe men denkt over een coöperatief geregeld bevoor- radings- en distributiesysteem, een soort bedrijfs-PTT. Verder wordt informatie of een mening gevraagd over de plaats waar de onderneming zit, het be stemmingsplan, de mogelijkhe den om uit te breiden, mogelijk heden voor deeltijdarbeid, het vergunningenbeleid, enzovoort. Enkele in het oog lopende vra gen: 'Als u zich opnieuw mocht vestigen, koos u dan voor Lei den?' en 'Welke gemeentelijke maatregel zou voor u reden zijn uw bedrijf te sluiten?' De Kamer van Koophandel vond de vragen wat algemeen gesteld. Van Duijn beaamt dat, maar zegt dat dat juist de bedoeling is. Bo vendien moeten de resultaten van de enquête door een handvol mensen worden verwerkt, zon der de beschikking over compu terfaciliteiten en dergelijke. Het moet wel te behappen blijven, al dus Van Duijn. Van Duijn CDA): inzicht verwerven in problemen ondernemers. (foto LEIDEN Er komt voorlopig geen wekelijkse warenmarkt in de Merenwijk. Het instellen van een wijkmarkt bij de Kopermo len wordt pas overwogen als de herstelwerkzaamheden in het centrum achter de rug zijn. Dat antwoorden B en W op vragen van CDA-raadslid Walenkamp. De christen-democraat had B en W erop gewezen dat de bewoners van de Merenwijk graag een wijkmarkt willen. Een dergelijke markt is een ondersteuning van de vaste winkels, aldus Walen kamp. Hij vroeg hoe de wijk markt in Leiden Zuid-West zich de afgelopen jaren heeft ontwik- LEIDEN Bijna 1300 mensen hebben vorig jaar de hulp inge roepen van het Bureau voor Maatschappelijk Werk aan de Oude Rijn. Een deel van hen was het alleen te doen om informatie of advies over bijvoorbeeld huis vesting, arbeid of echtscheiding. Een langere begeleiding, meestal zo'n een tot zes maanden, was vorig jaar echter nodig bij 735 mensen. In 1981 was dat nog het geval bij 629 personen. Het Bureau voor Maatschappelijk Werk wil mensen op weg helpen om tot een oplossing van hun problemen te komen. Het meest voorkomende probleem van vo rig jaar betrof de relatie tot de partner, zo meldt het jaarverslag. Ook moeilijkheden rond inko men, huisvesting, gezondheid en echtscheiding waren vaak reden de hulp van het bureau in te roe pen. De leeftijd van de cliënten lag meestal tussen de 20 en 50. jaar. De meeste mensen kwamen via hun huisarts in contact met het maatschappelijk werk. Een an dere grote groep nam zelf het ini tiatief. Overigens is het aantal buitenlanders dat het bureau consulteerde vorig jaar sterk toe genomen. Sinds het bureau spe ciaal de aandacht op buitenlan ders richt, en daartoe twee maat schappelijk werksters heeft aan getrokken, bedraagt hun aantal ruim negen procent van het to taal aantal cliënten. keld en wat de winkeliers en marktkooplui ervan denken. Volgens de Leidse marktkooplui, verenigd in de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel, draait de markt in Zuid-West re delijk. Het is over het algemeen geen 'goede' markt, maar wel een levensvatbare. De winkeliersver eniging De Luifelbaan is tevre den met de markt, maar gelooft niet dat uitbreiding ervan zinvol is, aldus B en W. Het college deelt verder mee dat de meningen uiteenlopen wat be treft een wijkmarkt in de Meren wijk. De winkeliersvereniging De Kopermolen staat er zeer po sitief tegenover, maar de vereni ging van ambulante handelaren vraagt grote voorzichtigheid te betrachten. De wijkmarkt zou andere markten concurrentie aan doen en negatieve gevolgen hebben voor de markt in het stadscentrum en in Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Het ongemak dat de centrum- markt regelmatig van de stads vernieuwing ondervindt moet eerst achter de rug zijn, voordat het instellen van een wijkmarkt in de Merenwijk en dan nog met de nodige voorzichtigheid - wordt overwogen. (Binnenkort wordt de Hooglandse Kerk- gracht vernieuwd en moet als ge- LEIDEN - Twee koeieoren en lap pen koeiehuid werden gister morgen aangetroffen in 't Gan getje bij de Hogewoerd. Voor de politie is het vooralsnog een raadel hoe dit spul daar is te rechtgekomen. De gemeenterei- ning heeft de stukken koe weg gehaald. volg daarvan een deel van de markt opnieuw worden ver plaatst). B en W weten zich in dit beleid gesteund door de raads commissie voor economische za ken. Het college wijst Walen kamp erop, dat dit standpunt reeds twee jaar geleden schrifte lijk is meegedeeld aan de winke liersvereniging De Kopermolen. LEIDEN Verzakkingen in de openbare wegen in de Meren wijk zullen voor zover het on derhoudsbudget het toelaat worden verholpen, als de ver keersveiligheid in het geding is of de gemeente financieel risico loopt in verband met wettelijke aansprakelijkheid. Eventueel kan het euvel ook met waarschu wingsborden worden beperkt. Te voorkomen zijn de verzakkin gen niet. Dat antwoorden B en W op vragen van de CDA-fractie. De CDA-fractie was dit vooijaar op de fiets door de Merenwijk ge trokken en had daarbij onder meer opgemerkt dat het wegdek op vele plaatsen was verzakt De fractie wilde van het college we ten, wie hiervoor verantwoorde lijkheid draagt. B en W antwoor den dat het de verantwoordelijk heid van de gemeente is om openbare terreinen op gepaste hoogte te houden. De in de Me renwijk aangelegde openbare werken zijn door aannemers, be leggers en projectontwikkelaars tot stand gebracht, maar dat is onder toezicht van gemeente werken gebeurd en na goedkeu ring van deze dienst zijn ze over gedragen aan de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3