-c Kwaliteit van zwemwater in de streek blijft stabiel 0 Volgens Hoogheemraadschap van Rijnland Ook Auschwitzcomité tegen keverpop Moshe Verplaatsing weekmarkt onzeker V Stad en rand VRIJDAG 29 JULI 198 Bijdragen Thijs Jansen Henk van der Post Bremmer voorspelt VALKENBURG - De zonne brandolie kan voorlopig weer worden opgeborgen, meent kapper Bremmer uit Valken burg. "Ik verwacht dat het van daag licht tot half bewolkt zal zijn met een temperatuur hier aan de kust niet boven de ne gentien graden". Morgen zal het volgens de rijndorper, die s morgens om acht uur zijn klanten al het mes op de keel zet, zonniger zijn. "Er komt een hogedrukgebied zuidwestelijk van ons deze kant op. Ik vermoed dat de as daarvan zuidelijk overkomt". Deze technische uitleg is vol gens de haarstylist noodzake lijk om aan te geven dat de wind daardoor niet uit het oos ten gaat waaien. "Daardoor krijgen niet het hete weer dat we eerder deze maand hebben gehad". Het hogedrukgebied is verant woordelijk voor wind uit het noordwesten. De lucht die daarmee wordt aangevoerd komt dus van over zee en de temperatuur van het zeewater is ongeveer negentien graden. Het zal aan de kust dan ook niet veel warmer worden.". In het binnenland zal het met 24 tot 25 graden wat aangenamer zijn, aldus de haarvirtuoos. Morgen komen we wat dichter bij de kern van het hogedruk gebied te liggen. Dat betekent dat de luchtvochtigheid wat la ger wordt, maar het wordt niet warmer. Het zal volgens Brem mer met windkracht drie goed zeilweer zijn. "Dat blijft het het hele weekeinde", zegt hij. Zon dag zal de wind waarschijnlijk naar het zuidwesten krimpen en wordt het wat broeieriger. "Er is dan ook kans op on- n Er kon vanochtend bij Carla, na twee dagen en nachten paal- zitten, nog wel een lachje af. (Foto Holvast). Paalzitster Carla de Jong aan het woord Bij het sluiten van deze krant za ten alle 18 deelnemers nog op hun palen. Dat is niet zo ver rassend, want de eerste 48 tot 50 uur zijn de meesten wel in staat de slaap te weren. Meest al "sneuvelen" er een paar deelnemers gedurende de der de nacht. Maar daarover mor gen in dit dagblad. Het was gisteravond erg druk bij het wereldkampioenschap en er werden veel premies be schikbaar gesteld. Maar laten we het woord maar weer geven aan Carla de Jong, die voor het Leidsch Dagblad haar ervarin gen op papier schrijft. Carla had vanmorgen nog goede zin. Gisteren heeft zij naar schat ting voor 200 gulden aan pre mies gebeurd. Carla begint haar verhaal waar ze eergiste- rochtend is opgehouden. Ge zien haar verhaal is zij aan veel stemmingen onderhevig die el kaar soms snel afwisselen. Zij heeft vannacht een spier ver rekt. Dat gebeurde toen zij ging verzitten om bepaalde spieren wat te ontspannen. Maar een beenspier raakte bij die manoeuvre in de knel. Na een massage bleek een en an der mee te vallen. De tweede dag (gisteren dus, red.). We zitten allemaal nog op de paal en geen van ons is van plan er als eerste af te stappen. Dus dat kan weieens betekenen dat de records gebroken gaan worden. Maar de strijd is zeker nog niet gestreden. De dag begon goed, maar rond een uur of negen kreeg ik erge slaap. Daar probeer je uiter aard overheen te komen, maar het duurde toch wel een uur voordat ik weer een beetje bij m'n positieven was. Ook voor mijn buurvrouw, Els van paal 9, was het moeilijk op wakker te blijven. Ik denk dat het och tendgloren slaperig maakt. Al les is helder, maar er is op het strand zo vroeg nog niets te be leven. Ook het weer was niet iedeaal. Er woei een harde, tamelijk koude wind en die voel je goed zo op een paal die een paar meter bo ven het water uitsteekt. Op zo'n moment vraag je je weieens af waaraan je bent begonnen. Dat is vreemd, want een uur te voren dacht ik nog dat het pri ma ging. Om de tijd te doden luister ik via mijn bakkie naar de 27 MC- band. Het apparaat werkt weer prima en heeft geen kuren overgehouden van het nachtelijk waterbad van afge lopen nacht. Ook Nico Meeu wenoord op paal 16 heeft een bakkie. Ik heb een paar woor den met hem gewisseld. Het gaat nog steeds goed met hem. Later op de dag werd de tempe ratuur aangenamer. Mijn bu ren en ik hebben ons alsnog een beetje gewassen. Vrijwel alle deelnemers trokken luchtigere kleding aan, want vanwege de koude zaten we allen nog dik ingepakt. Maar korte tijd later koelde het weer af, zodat we ons toch weer beter moesten kle den. Het wordt weer drukker op het strand naarmate de dag vor dert. Eindelijk ontstaat er een beetje gezellige drukte. Rob, Els en ik zijn een beetje loom. Som mige geluiden kunnen we niet meer goed thuis brengen, maar tegen de avond gaat dat beter. Aan het begin van de avond voel ik mij prima. Voor mijn gevoel is het nog steeds de eer ste dag. 's Avonds was het erg druk op het strand. Er waren dan ook tal van activiteiten georgani seerd, waaronder kussenge vechten en touwtrekken. Het was zo druk dat het erg veel moeite kost om bekende gezich ten te ontdekken in de mensen massa. Tegen 11 uur krijg ik weer slaap, net als vele andere deelnemers. Je zit dan niet meer zo stevig op de paal en je gedachten lijken langzaam weg te zakken. Het kost meer moeite om over zo'n punt heen te komen dan de eerste keer. Maar vanmorgen gaat het weer beter. En iedereen zit er nog. Er is weer een nacht ach ter de rug en dat betekent dat we er - als u dit leest - meer dan vijftig uur op hebben zittem Vannacht heeft Leo op paal'13 zijn zonnebril in het water la ten vallen. Ik weet niet wat hij 's nachts met een zonnebril moet, maar in ieder geval is het ding weer opgevist. Ik heb van nacht een po in het water laten vallen, maar ook die is weer te recht. Paalzitter Koos heeft al die dagen nog steeds geen vis gevangen met z'n werphengel. Maar hij zet door. CARLA DE JONG STREEK De kwaliteit van het zwemwater in deze regio is stabiel. Er kan op veel plaatsen wor den gezwommen, maar de kwaliteit laat te wensen 'over in de buurt van lo- zingspunten van rioolwa terzuiveringsinstallaties en bij ongezuiverde lozin gen zoals bijvoorbeeld aar. de noordzijde van de Ka gerplassen. Van het water van het Oosterduin- semeer in Noordwijkerhout, van de zandwinput in Valkenburg en van de rest van de Kagerplassen is de kwaliteit zo danig dat er zonder problemen in kan wor den gezwommen. "Alhoewel het natuurlijk altijd oppassen blijft", aldus een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijn land in Leiden. "Wat we op dit ogenblik over het water kunnen zeggen is dat de kwaliteit ongeveer hetzelfde is als vorig jaar. Maar dat zegt ei genlijk betrekkelijk weinig, want plaatselijk kan het water tijdelijk door allerlei omstandigheden min of meer ernstig vervuild ra ken". Het is volgens hem altijd moeilijk om precies aan te geven of het water al dan niet veilig is voor zwemmers. "Zo is het water goed en en een ogenblik later kan een plezierboot illegaal een chemi sche wc op die plaats legen en dan is het water natuurlijk weer slecht". "De kans is dan niet denkbeeldig dat zwemmers op die plek ziek tekiemen kunnen binnenkrijgen. Verder zal onder meer rekening moeten worden gehouden met de ziekte van Weil, die door rat ten wordt overgebracht". Er is op dit moment nog geen vorm van botulisme ontdekt die scha- deüjk is voor de mens. "Maar je weet natuurlijk nooit of er een voor de mens schadelijke stam van deze ziekte in het zwemwa ter aanwezig is". Het Hoogheemraadschap tekent bij al deze informatie aan dat er rekening mee moet worden ge houden dat aan het zwemmen in buitenwater nog andere risico's zijn verbonden dan het binnen krijgen van ziektekiemen. Daar bij wordt gewezen op het krijgen Vrouw gewond door paard op paardenmarkt VOORSCHOTEN - Een 61-jarige Haagse vrouw heeft gistermid dag rond half twee een flinke bloeduitstorting a$n haar been opgelopen toen zij op de Voor straat in Voorschoten door een' paard werd getrapt. Het dier werd op dat moment tijdens de jaarlijkse paardenmarkt voor verkoop geshowd waarbij het volgens de politie door het vele publiek zenuwachtig is gewor den. van kramp als gevolg van sterke afkoeling, het worden overvaren door speedboten en dergelijke. Maar tijdens warme zomerse da gen pleegt de coli-bacterie een grote aanslag op de kwaliteit van het zwemwater. De bacterie ziet dan kans langer in het water in leven te blijven. Gevolg daarvan voor zwemmers kan zijn dat ze last van maag- en darmstoornis sen krijgen. De oorzaak van de aanwezigheid van deze bacteriën is de méns zelf: ze zitten in gro ten getale in de ontlasting van de mens en die van warmbloedige dieren. Raden Het laat zich raden hoe die coli- bacteriën in het oppervlakte wa ter terecht komen. Een duidelijk voorbeeld van 'vervuilen van het eigen nest' is het Oosterduin- meer bij Noordwijkerhout. Re cente metingen wijzen uit dat de kwaliteit van het zwemwater in het zuidelijke gedeeite van de plas goed is. In het noorden is dat echter slecht. "Dat is wellicht toe te schrijven aan de drukke recreatie daar", zegt de woordvoerder van het Hoogheemraadschap. De men sen doen daar kennelijk iets in het water dat ze eigenlijk ergens anders moeten doen. Volgens hem kan de waterkwaliteit onder het grote aantal paalzit- ters te lijden krijgen. "Die zijn waarschijnlijk in overtreding als ze hun plasje in het water doen, want ze hebben voor zover wij weten geen lozingsvergunning aangevraagd". Het water in de Ommedijkse pol der; in de zandwinput in Valken burg, is evenals in de vooraf gaande drie jaren van aanvaard bare kwaliteit. "Het is weliswaar niet om over naar huis te schrij ven, maar het gaat". De kwaliteit van het Kaagwater is moeilijker te duiden. "Dat verschilt van plaats tot plaats", aldus de woordvoerder van het Hoog heemraadschap. Groter "De waterkwaliteit daar wordt sterk beïnvloed door de lozing van ongezuiverd afvalwater in de Ringvaart uit het rioleringsstel sel van Roelofarendsveen. Dit blijkt vooral uit de ongewenste waterkwaliteit in het noordelijk deel van de Kagerplassen", aldus het Hoogheemraadschap. "Die verslechtering strekt zich jaar lijks over een groter gebied uit". "Vorig jaar is de waterkwaliteit in de Kever en de Kleipoel ver slechterd. Daarin is dit jaar nog geen verbetering gekomen", al dus het Hoogheemraadschap. "Het water in het zuidelijk deel, met name in de Warmondeleede is van ongewenst kwaliteit". Dit wordt veroorzaakt door door stroming van water uit het begin van de Trekvaart Haarlem-Lei den, die wordt beïnvloed door de lozing van de zuiveringsinstalla tie in Leiden-Noord. Het water in het Braassemermeer is goed. Bij de uitmonding van de Leidse vaart is de waterkwali teit slecht te noemen. Dat komt door ongezuiverde lozingen van voornamelijk pleziervaartuigen die daar liggen. Het verdient daarom aanbeveling voor zwem mers om in het midden van het Braassemermeer te gaan zwem- "Blijf daarbij in ieder geval zo ver mogelijk uit de buurt van woon boten en jachthavns, want daar wil nog wel eens wat in het water komen dat schadelijk is". Ook in de buurt van bebouwingen aan het water is het vaak oppassen geblazen. Daar wordt vaak direct op het water geloosd. Het Hoogheemraadschap contro leert het water van recreatiege bieden in deze regio met de re gelmaat van de klok. Vrijwel overal wordt eens in de twee we ken een watermonster genomen en op sommige plaatsen nog va ker. Dat wil echter niet zeggen dat de kwaliteit van het weter konstant is. "Het gebeurt wel dat een plezierboot langskomt en een chemisch toilet in het water leegt. Dat heeft onmiddellijk in vloed op het aantal coli-bacteriën in het water". Maar de grootste vervuilers van de ze regio blijven toch wel de men sen in Roelofarendsveen. Er is daar nog steeds geen rioolwater zuiveringsinstallatie. "Dat water komt ongezuiverd via de Ring vaart in De Kaag". Hoe groot het effect werkelijk is kan en wil het Hoogheemraadschap niet zeg gen. "Maar het is niet denkbeel dig dat als de zuiveringsinstalla tie bij Roelofarendsveen er is, de kwaliteit van het water zal ver beteren". Over het zeewater hier voor de kust bij Katwijk en Noordwijk waakt weer een andere instantie, maar deskundigen die in deze materie thuis zijn menen dat het een grof schandaal is dat Den Haag rechtstreeks het rioolwater in zee loost. Vanuit de lucht is duidelijk te zien dat de donker gekleurde ontlastingsresten van de Hofstad tot voorbij Noord- wijk de kust vervuilen. Of daarin snel verandering komt hangt af van besprekingen tus sen onder meer het Hoogheem raadschap van Delftland, een aantal bedrijven en de gemeente Den Haag over de capaciteit van de zuiveringsinstallatie daar. WASSENAAR/DEN HAAG (ANP) - Na het Nieuw Israëli tisch Weekblad, de Anne- Frankstichting en rabbijn Abraham Soetendorp heeft nu ook het Auschwitzcomité zich gemengd in de opschudding rond de insectenshow van het pretpark Duinrell in Wasse naar. In deze kindershow komt' een zekere Moshe de Meikever voor, die volgens sommigen door zijn karikaturaal-joodse manier van doen anti-semiti- sche sentimenten oproept. Het comité doet in een telegram een dringend beroep op de di recteur van Duinrell, H.R.J. graaf Van Zuylen van Nijevelt om Moshe uit de show te ver wijderen. Het comité vreest dat de insectenshow, door Moshe toe te rusten met alle door anti-semieten aan joden toegeschreven slechte eigen schappen, een slechte invloed op de jeugd uitoefent. De graaf heeft eerder al laten we ten dat hij niet van plan is om zonder meer van Moshe af te zien. Ten eerste kost het veel moeite en geld om de kever uit de gecomputeriseerde show te schrijven en bovendien wil de graaf hst oordeel afwachten van enkele deskundige humo risten zoals Max Tailleur en Robert Paul. De eerste heeft gisteren de directie van het pretpark al laten weten dat hij zich bij de protesten aansluit. Overigens zonder zelf de show te hebben gezien. WASSENAAR - "Ik zie de noodzaak voor de ver plaatsing van de weekmarkt niet. Bovendien is het voorstel een voorbeeld van hoe je een markt niet moet opzetten". Deze niet mis te verstane kritiek richtte WD-woordvoerder Nieuwszwaag gister avond in de raadscommissie ruimtelijke ordening tot zijn eigen wethouder, Cocheret de la Morinière. Het is nu de vraag of de plannen straks in de raad geaccepteerd zullen worden. Het voorstel behelst de verplaatsing van de marktkramen vanaf de Berkhei- straat naar het lager gelegen Berkheiveld. Hiermee is een bedrag van 229.000 gulden gemoeid. Voor naamste voordeel is volgens de wethouder een nor male verkeersdoorgang: "De verkeersdruk is nu al groot en zal straks alleen nog maar toenemen", meent hij. Hij doelde hier op de effecten van het autovrij maken van het Plein, de mogelijke woning bouw op de plek van Huize Nieuw Rijksdorp en de uitbreiding van het Sophiekehuis. "Bovendien komt de markt nu lager te liggen, dus beter be schermd tegen weer en wind. De kraamhouders zijn hier mee al akkoord". De andere partijen, uitgezonderd de progressieve par tijen, die niet present waren, betreurden de harde opstelling van de WD. Vooral Lodder (Partij Was senaar) stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of bankens: "We zijn hier nu al jaren mee bezig, ik vind het wat makkelijk om het voorstel zo af te katten", aldus het oudste raadslid. Ook het door de wethouder toegevoegde argument dat het toekomstige bouwverkeer voor Huize Nieuw Rijksdorp onmogelijk via de Schoolstraat kan wor den geleid, vermocht de weerbarstige liberale frac tie niet op andere gedachten brengen. Haar enige concessie was: "Als U het stuk met een nieuwe ana lyse schrijft, zullen we het weer in de fractie bespre ken". Gewiekst antwoordde wethouder Cocheret hierop: "We zullen het zo analyseren dat U akkoord zult gaan". VRIJDAG r Volkenkunde - 'S1*1 6 ZATERDAG is hel Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat ff71 'Satyricon', film uit 1969, 20 en 22 bouv uur. ipleiv Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La dol brug vita' van Fellini, 21.15 uur. wate Breehuys - disco, 13-18 uur. door Pieterskerk - orgelconcert door Chari de Wolff, 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenku pa's van Komjong'. 11.30 uur; tan, tussen de oude en de nieuwe vbran reld', 14.30 uur; 'De koning en ze p maan', 16 uur. alsm \volgt \zijdi valt plex gezu Leiden izit h Complex aan de Vrouweweg, tuinv<e za) eniging Cronesteyn houdt een roidefcf< mei- en evenementenmarkt, 10-p Stadhuisplein - Leids Plein Festijn: cP^av treden van Cirque du Trottoir uit B9*tiTi gië, 13. 14. 15 en 16 uur. nieu Hartebrugkerk - wandelconcert: Aideco van Wijk, zang; Jan Schmitz, orgel, 20u jdeeli 'ze bi gelei stitv tuut ZONDAG et lu Leiden jis d( Rijksmuseum voor Volkenkunde - filmier. 'Bhoetan', 15.30 uur. bun Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhs wan op video, 20 uur, vanaf 21 uf disco. boe'' ma s gan tisei ARTSEN Leiden Ten •De weekenddienst begint zaterdag onvan uur en eindigt zondag om 24 uur. wac Wijk 1 - Boerhaavedistrict, BinnensU7"^ Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijterk za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, Pr bow senstraat 5, tel. 213546; spreeku^ b( vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Nooi™" eindsplein 4a, tel. 123752; spreeku 12 en 17 uur. Br Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwij0eni Professorenwijk, de Waard: sita za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de M.Sinr Streefkerkstraat 53, tel. I2l3ïeen' spreekuur vlgs afspraak. tc> zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, ZoeU*nn woudsesingel 11, tel. 120347; spree' a uur vlgs afspraak. mer' Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuibebi west: Vat za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocht beel straat 1, tel. 766123; spreekuur vlgs i spraak. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tBscfa 720936, spreekuur vlgs afspraak, de r Voor de praktijk van Groeneveld, R,. ,gel. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, b Tol, Verhage en Zwanenburg: i I. Spiers, spreekuur van 11-11.30 ut' y Arendshorst 2, tel. 211864; zo. R. Zvf?m nenburg. Gallaslaan 24, Leiderdoi^67"' tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur 0£Z€ Gezondheidscentrum Merenwjjteel Rosmolen 2. ling Ned Hui Leiderdorp F. de Waard Raaphorst 2, tel. 8976^ spreekuur za en zo van 12.30-13 u op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, t 01711-10030. APOTHEKEN De avonds nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Leidt wordt waargenomen van: vrijdag juli tot 5 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, t 120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstn 31, Oegstgeest, tel. 173330. "i DIERENARTSEN J Voor de praktijk van Muurling, Held< Roest: EID G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp tel. 890405. ppn H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, t 144323. Oegstgeest bjsl R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 2tde< tel. 153266 ove Voorschoten mir C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 0u,e| 768616. iOSJ lijk TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leid dorp en Oegstgeest wordt waargei T.G. Tan, C. Huygenslaan 55, Leidt tel. 313846. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten n< den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do van 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, 896193, spreekuur ma, woe, vr var 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalsl: tel. 4641. Burgerlijke stand Wegman en M. Polane; Adam Mi chael zv. J.J.J.M. Posthuma en A.J. Warnink; Aurélie dv. G.T. Vedder en M.J.T.B. Chaillou; Robert zv. G.J. van n C. Hoppers; Maurits Theodorus Lee; IJina Maria dv. P.H.1 J.C.M. Jacobs; Alexander zv. R.A. Schilperoort en A.A. Meijers; Frank zv. D.P. Hofstee en L. Koopmans. Patty Paulinka Wilhelmina Levina dv. W.J.M. Scheurwater en P.E.L. Nieuwenhuijse; Floor Gerrit Jan José zv. H.F. Spieling en Y.A. de Bruyn; Véronique dv. E.M. Blansjaar en H.J. Rijsbergen; Dirkjan Geerten zv. D. Kakebeeke en H.M. Kemme; Wouter Erik zv. D. Hoek en M.C. Vlie land; Bart zv. G. ten Hoeve en C.G. van den Berg; Patricia dv. N.P. Mas- saar en A. Braamzeel; Maria Johanna GETROUWD: J. Abbas en N.M. van der dv. J. Spies en M.J. de Lange; Arend- Hoorn; C. Spaans en A.N. Rietkerk, je Francina dv. P. van Duijn en J. H. Smit en C. Lepoeter; M.R. Pet en Meijvogel; Jannetje dv. J. Kool en E. D.D.E. Aniba; J.P. van der Ploeg en Vinkestijn; Monique dv. A.L. van der i.j. Koolstra; N. Bodrij en M. van Ros- Weyden en C.J. Baart; Stefan zv. M.H. sen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgevt Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tn.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Plv Alg redactiechef: R D Paauw. W F J. Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2