DAGBLAD Rol militairen onderzocht Huis VS tegen hulp aan anti-Sandinisten Meisje gedood bij overval Baby-computer Export gestegen Velen kregen te weinig vakantiegeld vf# Vlinister De Ruiter vermoedt betrokkenheid bij coup in Suriname Vietnamese zuigeling groeit op in Amerika Nederlaag voor Reagan Autobom op Sicilië vier doden SURINAME Vrachtwagen tegen trein RIJDAG 29 JUL! 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37150 lecteur: G, Koopman oldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A6 Leiden Voor tel.nrs. zie colofon UTRECHT (GPD) De gynaecoloog Stoutenbeek van het Militair Hospitaal in Den Haag geeft geen goed woord over voor de zg. "baby-computer" voor geboorteregeling die vrouwen in staat stelt zelf zwangersschappen te stimuleren of te voorkomen. Hij betitelt deze vinding als „kwakzalverij". Dok de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming twijfelt ernstig aan de bruikbaarheid van de gisteren gelanceerde „Ovu- test '77". Onzeker is volgens de NVSH of gebruik van de compu ter inderdaad het gesuggereerde effect heeft. Desgevraagd ontkent de Utrechtse hoogleraar in de gynaecologie dr. Haspels een afspraak te hebben over een officiële aanbieding van de „babycomputer" aanstaande maandag. Haspels: „Er is me gevraagd of ik voor een tv-programma het apparaat van com mentaar wil voorzien. Dat wil ik best en ik kan u wel zeggen dat ik me er zeer kritisch over zal uitlaten. Het apparaat berust op de werking van Uteroglobine. Die is nog nooit bij een mens aange toond en dat doet het apparaat dus op iets volkomen onzinnigs berusten.' (Zie ook pagina 7) In midden- en kleinbedrijf teveel belasting ingehouden WOERDEN (ANP) - Duizenden werknemers in het midden- en kleinbedrijf hebben te weinig vakantiegeld gekregen. Volgens de Dienstenbond FNV is door foutieve berekeningen honderd vijftig tot driehonderdvijftig gul den te weinig uitgekeerd. De bond komt tot die slotsom na controle van de loonstrookjes bij vijfendertig bedrijven. In alle gevallen gaat het om een be rekening van het vakantiegeld, waarbij werd uitgegaan van de bruto vakantietoeslag, zonder af trek van sociale premies. De Dienstenbond FNV heeft minis ter Ruding (financiën) dringend gevraagd mensen die door de re kenfout te veel belasting hebben betaald, alsnog het volledige vakantiegeld uit te betalen. Volgens het onderzoek komen de fouten het meest voor bij salaris administraties die zonder com puters werken. De bond ontdek te ook fouten in de berekening van het jaarinkomen over 1982, waardoor sommige werknemers dit jaar teveel loonbelasting over hun vakantiegeld betaalden. Een woordvoerder van het minis terie van financiën wijst in een reactie de verantwoordelijkheid voor de fouten van de hand. Cor recties dienen door de werkge ver en niet door het departement te worden uitgevoerd, aldus de woordvoerder. 18 PAGINA'S WASHINGTON - Nhanny, een Vietnamees meisje dat haar eerste levensdagen in een kistje op straat in Vietnam doorbracht, is inmiddels tien jaar oud. De foto (boven) van de baby, ge maakt in 1973 tijdens de oor log in Vietnam, maakte in druk op iedereen die zich bij het voortslepende conflict be trokken voelde. Nhanny woont nu in de Ver enigde Staten. Amerikanen, indertijd geroerd door de fo to, zamelden geld in om haar in de VS te laten behandelen voor een geboorte-afwijking. Ze werd al snel door Ameri kaanse ouders geadopteerd. Nhanny bracht gisteren een be zoek aan het Witte Huis en werd daar omhelsd door pre sident Reagan. Haar adop tie-moeder en mevrouw Rea gan sloegen het tafereeltje gade. (Foto's AP) DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de bewering dat Nederlandse militairen betrokken zijn geweest bij de Surinaamse staatsgreep van 25 februari 1980. De bewindsman acht dat onderzoek noodzakelijk op grond van nieuwe gegevens, waarover het ministerie beschikt. De Tweede Kamer zal over twee weken over de resultaten van het onderzoek worden geïn formeerd. Ex-directeur Oltheten: (foto GPD) "Nooit een lek bij de Staatsdrukkerij" PAGINA 13 Weer graanakkoord VS en Sowjet-Unie PAGINA 6 jKD Het Motorhuis /ondeltaan 80. Leiden Tel 071 -76 9313 Zonnige perioden Zonnige perioden en droog, maar in de noordelijke provincies enkele wol kenvelden. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden, middagtempe- ratuur van 19 graden vlak aan zee tot 25 graden in het binnenland. iZwakke tot matige wind, windkracht 3, uit uiteenlopende richtingen. WASHINGTON (UPI/Reuter) - De Amerikaanse president Rea gan heeft in het Huis van Af gevaardigden een nederlaag ge leden. Na een fel debat van twee dagen verklaarde het Huis zich vóór stopzetting van de Ameri kaanse hulp aan Nicaraguaanse opstandelingen, die de Sandinis- tische regering bestrijden. Het voorstel werd aangenomen met 228 stemmen vóór en 195 tegen. Het door de Democraten ingedien de voorstel voorziet ook in finan ciële hulp van 80 mihoen dollar aan bevriende Middenameri- kaanse regeringen om een einde te maken aan wapenleveranties aan guerrillastrijders in dat ge- 'bied. In het Huis van Afgevaardigden zijn de Democraten in de meer derheid. Maar de Amerikaanse Senaat, waar de Republikeinse partij van Reagan het voor het zeggen heeft, moet zich ook nog over eventuele stopzetting uit spreken. Verwacht wordt dan ook dat de Senaat zich tegen stopzetting van de hulp aan de anti-Sandinisten zal verzetten, waardoor het voorstel van het Huis van Afgevaardigden weer teniet wordt gedaan. De voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, de Democraat Thomas O'Neill, verklaarde dat de stemming in het Huis het ant woord vormt op de wil van het smuw n vm vi c Amerikaanse volk", laagwater om 03.22 en *ntussen hopen de ministers van buitenlandse zaken van negen Latijnsamerikaanse landen de spanning tussen Nicaragua en Honduras, van waaruit de op standelingen opereren, te ver minderen. Vandaag begon in Pa nama-stad een conferentie van ministers van Honduras, Nicara gua, El Salvador, Costa Rica en Guatemala met die van de vier Contadoralanden (Venezuela, Mexico, Panama en Colombia). De spanning in Midden-Amerika is flink opgelopen, onder meer door het besluit van de VS 4.000 man gevechtstroepen voor mili taire oefeningen in Honduras te sturen. Tachtig Amerikaanse mi litairen zijn deze week in Hondu ras aangekomen om voorberei dingen voor de oefeningen te treffen. Volgens een publicatie in het weekblad Vrij Nederland bestaat er een geheim rapport over de betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de Surinaamse coup. In dat rapport wordt kolo nel H. Valk, het toenmalige hoofd van de Nederlandse Mili taire Missie in Paramaribo, de geestelijke vader van de staats greep genoemd. Het rapport, ge dateerd 7 december 1981, zou nooit aan de verantwoordelijke bewindslieden - de ministers van buitenlandse zaken en defensie - ter kennis zijn gebracht. Minister De Ruiter, die woensdag avond vervroegd van zijn vakan tieadres in Italië terugkeerde, heeft nog diezelfde avond con tact gehad met de defensiestaf over deze kwestie. Gisteren heeft hij overleg gevoerd met PvdA- fractieleider Den Uyl, voorzitter van de Tweede-Kamercommis sie voor inlichtingen- en veilig heidsdiensten. Den Uyl noemde de bewering over de eventuele betrokkenheid van Nederlandse militairen „een pijnlijke aangele genheid". Het geheime rapport, dat door de Contra Inlichtingen Dienst (CID) zou zijn opgesteld, zou door de defensiestaf in de doofpot zijn gestopt. Dat zou kunnen verkla ren waarom de ministers van buitenlandse zaken en van de fensie in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer altijd hebben ontkend dat Nederlandse militai ren of instanties iets met de Suri naamse coup te maken hebben gehad. De fractie van de PvdA heeft inmiddels opnieuw schrif telijke vragen over deze zaak ge steld aan de regering. Kolonel H. Valk, die inmiddels bij de NAVO in Brussel werkt en el ke betrokkenheid met de coup categorisch ontkent, zei gister avond blij te zijn met het minis teriële onderzoek. „Ik hoop dat daarmee eindelijk een einde komt aan de geruchten, die al en- kelt jaren de ronde gaan. Ik heb vertrouwen in de goede afloop, hoewel ik mijn bedenkingen heb tegen de duur van het onder zoek. Ik vraag me af of twee we ken voldoende is om het onder zoek af te ronden". De kolonel heeft nog geen contact gehad met het ministerie van de fensie. „Maar ik neem aan dat ik binnenkort wel door de onder- TWEEDE SLACHTOFFER - De fort (L) heeft een tweede leven geëist. In het ziekenhuis over leed vanochtend de 31-jarige P.J. van Knippenberg, evenals het andere slachtoffer afkomstig uit Brunssum. De andere gewonden zijn buiten levensgevaar. zoekscommissie zal worden ge hoord. Hoewel ik het niet zal kunnen bewijzen, meen ik vol doende aannemelijk te kunnen maken dat ik niets met de staats greep van doen had. Drie maan den vóór de coup ben ik met ver lof in Zuid-Afrika geweest. Ik keerde pas half januari, een maand voor de staatsgreep, te rug. De groep rond Bouterse heb ik toen niet meer gezien, die mensen hadden zich verschanst in de Memre Boekoe-kazerne. Ik ontmoette Bouterse pas weer na de coup" Geen uitwijzing groep zigeuners PAGINA 7 Staalgesprek EG- Amerika opgeschort PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - De uitvoer van goederen bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar ongeveer 46,6 miljard gulden, 0,2 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1982. Dat blijkt uit vanochtend bekendgemaakte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Als aardolie, aardolieprodukten, vliegtuigen en schepen- waarvan de leveranties nogal eens kunnen schommelen- niet worden meegeteld dan is er zelfs 2,3 procent meer uitgevoerd dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Gemeten in hoeveelheid vertoonde de goederenuitvoer een uitbreiding van ongeveer twee procent vergeleken met het eerste kwartaal van 1982. Exclusief aardgas was dat zelfs ongeveer vier procent. De invoer is in tegenstelling tot vorig jaar sneller toegenomen dan de uitvoer, wat een kleiner overschot betekent op de handelsbalans: 4,8 miljard gulden tegen 6,3 miljard in het eerste kwartaal vorig jaar. Dit weekeinde nog ruimte op kust-campings DEN HAAG (ANP) - Het ko mend weekeinde nemen de kampeermogelijkheden langs de kust en op de Wad deneilanden naar verwach ting wat toe. Dat komt door dat de eerste grote groep Duitse vakantiegangers die drie weken geleden kwam, weer naar huis terugkeert. Als gevolg van deze uittocht zullen er ook in de hotels en pensions in de meeste bad plaatsen weer boekingsmo gelijkheden zijn, aldus het Nationaal Bureau voor Toe risme. Langs de kust en bij de water- sportgebieden blijft het rela tief het drukst. Het NBT heeft de bezettingsgraad van kampeerterreinen en bunga lows van dit jaar vergeleken met die over dezelfde periode van 1982. Daaruit blijkt, dat er dit jaar tot nu toe door het mooie weer veel minder be langstelling voor bos en hei de is. Die tendens is vooral merkbaar in de kampeersec- tor. PALERMO (AFP/DPA) - Rocco Chinnici, die als hoofd van de af deling onderzoek van het parket in Palermo was betrokken bij verscheidene vervolgingen van de mafia, is vanochtend gedood toen een autobom voor zijn huis in Palermo ontplofte. Ook twee politiemannen die hem escorteerden en de concierge van zijn woning kwamen om. Drie politiemensen raakten ge wond toen de bom kennelijk van afstand tot ontploffing werd ge bracht op het moment dat Chin nici in zijn dienstauto wilde stap pen. Na een reeks van publi- caties in het weekblad Vrij Nederland heeft minister De Ruiter (defensie) ein delijk een aanleiding gevonden voor een diepgaand onderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de staatsgreep in Suriname, op 25 fe bruari 1980. VN heeft hiervan al eerder melding gemaakt, en als de meest recente publicatie klopt, wordt de situatie voor de verantwoordelijke ministers van buitenlandse zaken en van de fensie wel uiterst pijnlijk. Het week blad zou dan al die tijd beter geïn formeerd zijn geweest dan de be windslieden. Want deze hebben steeds "met nadruk" ontkend dat leden van de toenmalige Neder landse militaire missie in Paramari bo de hand zouden hebben gehad in de coup van sportinstructeur - la ter bevelhebber - Desi Bouterse. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) legde daarover, mede na mens zijn ambtgenoot van Defen sie, op 31 januari en 25 februari van dit jaar verklaringen af in de Tweede Kamer. Maar volgens VN circuleerde er toen al anderhalf jaar lang een rapport van de militaire Contra Inlichtingendienst (CID), waarin glashard werd bevestigd wat het weekblad steeds had ge schreven. Als de bewindslieden, zoals VN be weert, niet van dat rapport op de hoogte waren - maar ook als dat wel het geval was - ziet de werkelijkheid er onthutsender uit dan de eerste aanwijzingen over deze zaak deden vermoeden. Een militaire missie die op eigen houtje en volstrekt ongecontroleerd de Nederlandse regering in diskre diet brengt, en nota bene wellicht de Surinaamse coup heeft doen slagen, een generale staf die van een belangrijk CID-rapport op de hoogte is maar dit verzwijgt tegen over de politieke leiding, het is bijna te bizar om het te geloven. Maar als het allemaal waar is. kunnen krachtige maatregelen niet uitblij ven. Een enkel vermanend woord zal dan niet voldoende kunnen zijn om de ontoelaatbaarheid van het beweerde militaire optreden te on derstrepen. Eigenmachtig opere rende legerofficieren die de Neder landse regering in politiek opzicht voor het blok zetten, kunnen niet worden geduld in een land waar de democratie in alle toonaarden wordt bejubeld. Het zal duidelijk zijn dat dergelijke ge beurtenissen zeer hachelijke poli tieke gevolgen kunnen hebben. De Surinaamse bevelhebber zou de Nederlandse regering kunnen chanteren. De regering zou geen recht van spreken meer hebben als elders in de wereld vergelijkbare, heimelijke operaties zouden plaats hebben. En het zou niet langer ge loofwaardig zijn een negatief oor deel uit te spreken over plannen van het Surinaamse verzet in Ne derland om de huidige Surinaamse machthebbers met wapengekletter te lijf te gaan. Kortom: een onderzoek waarvan de resultaten de berichtgeving in VN feitelijk bevestigen, zal moeten uit monden in vallende sterren en epauletten, en ook in een uitvoeri ge verantwoording van de Neder landse regering tegenover het par lement. In het andere geval zal er een gedetailleerde verklaring moe ten komen over de onderlinge ver houdingen tussen de militaire top en de politieke leiding. Want dat daar iets aan schort, is wel duide lijk. UTRECHT (ANP) - Een vracht wagen is vanochtend op een overweg in Waddinxveen in botsing gekomen met een trein. De chauffeur werd daarbij ge dood. De overweg op het baan vak Gouda-Alphen aan den Rijn was met automatische knipper lichten beveiligd. •e zon zal zich in de komende dagen wat minder uitbundig laten zien. Ver geleken met de afgelopen dagen zal de zon nu iels minder gaan schijnen. Eén en a7ider is het gevolg van een wat groter wordende invloed van oceaan- depressies op het weer in West-Europa. [We krijgen daarom te maken met weste lijke wind, zodat de aanvoer van zeer warme lucht uit het vasteland wordt beëindigd. De westelijke wind stuurt ook van tijd tot tijd meer, bewolking naar ons land. 30 Juli. Zon op 05.57 uur, onder 21.34 uur. Maan onder 11.29 uur. Hoogwater te Katwijk om 07.23 In filiaal boekhandel in Tilburg "JJeuwsvonv vier weken op proel voor 19,50. Daarna beslis ik, i Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 61,25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis TILBURG (ANP) - Een meisje is vanochtend ge dood bij een overval op de universitaire boekhandel Gianotten aan de Prof. Verbernelaan in Tilburg. De identiteit van het slachtoffer was vroeg in de middag door de politie nog niet vrijgegeven. De eigenaar van de boekhandel belde kort na negen uur vanoch- bruikelijk dat hij misdrijf ver moedde en de politie belde. Agenten troffen in de winkel het dode meisje aan. Haar waren steekwonden toegebracht. tend naar het filiaal. Hij kreeg Nadere bijzonderheden ontbreken geen gehoor. Dat was zo onge- nog. A.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1