'Nooit een lek bij Staatsdrukkerij' Directeur Oltheten nam afscheid I Interview Meer werk en brood voor armen vraagt strijd -C Deelname CPN bepleit in progressief kabinet VRIJDAG 29 JULI 1983 Varia PAGINA 13 DEN HAAG De Handelingen, het woordelijke ver slag van de beraadslagingen in het Nederlandse parlement, zijn in hun soort de enige in de wereld die 'versierd' worden met (actuele) foto's wanneer ze in druk verschijnen. Frivool? „Natuurlijk niet", vindt de man onder wiens verantwoordelijkheid ze hun gedaanteverwisseling ondergingen: Theodo- rus Oltheten, onlangs vertrokken als hoofddirec teur van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf in Den Haag. „Beeldjournalistiek is net zo be langrijk als het vastleggen van het gesproken woord", vindt Oltheten. Vandaar dat de Ne derlandse Staatscourant, de „officiële uitgave van het Ko ninkrijk der Nederlanden", ook een ander gezicht kreeg. Elke dag foto's. Bij bijzondere gelegenheden zelfs pagina groot voorop. Koningin Bea trix bijvoorbeeld, bij het afleg gen van de eed in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het was een verfrissende wind die door het apparaat van de voormalige Landsdrukkerij ging, toen Oltheten 't voor het zeggen kreeg. Zo was de Staatscourant vroeger nauwe lijks meer dan een gortdroge weergave van beschikkingen en andere meer of minder plechtige mededelingen. In het buitenland is het met dat soort officiële publikaties van de staat nog steeds niet anders. Een dagblad De Nederlandse (al lang niet meer met sch) Staatscourant ziet er nu - in alle betrekkelijk heid overigens - veel vrolijker uit. Behalve foto's en tekenin gen vindt men er ook redevoe ringen van ministers in en arti kelen over wat op de verschil lende ministeries wordt be kokstoofd. „We hebben er een krant van ge maakt, die in redelijke volle digheid een afspiegeling geeft van wat in het Haagse circuit gebeurt. Een categoraal dag blad, zoals Het Financiële Dag blad er één is. Maar geen opi nievorming erin. De Staatscou rant moet haar documentaire karakter blijven houden". Er moet ondertussen wel dik geld bij. Het aantal abonnees mag sedert de vernieuwing in 1961 zijn toegenomen van 4000 tot ruim 15.000, met winst zal de krant waarschijnlijk nooit draaien. Ze zal echter ook nooit verdwijnen. Want de Staatsdrukkerij heeft de plicht de courant te laten verschij nen. Theo Oltheten was 28 jaar toen hij in juli 1946 begon bij wat toen nog het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij heette. Hij kwam er als ad junct-directeur binnen, steeg in '53 naar een directeursfunc tie en werd op 1 januari 1959 hoofddirecteur. Vorig jaar zou* hij al terugtreden, maar hij werd als een soort regent vast gehouden, omdat men het niet eens kon worden over zijn op volger. Oud-minister Boersma, werk loos geworden na zijn conflic ten in de top van het ingestorte Ogem-concern, was naar voren geschoven maar bleek niet ac ceptabel. Hij werd uiteindelijk benoemd tot directeur van de Stadsreiniging in Amsterdam. Sinds kort zit nu C.H.J. Peters op de stoel die Oltheten achter liet. Lockheed-schandaal Oltheten heeft onmiskenbaar vaart in de Staatsdrukkerij ge kregen. In razende snelheid wordt het parlement voorzien van de stukken die het voor zijn werk nodig heeft. Daar is het apparaat ook op ingericht. Soms heeft het zelfs iets van stuntwerk. Daar was Oltheten dan ook allerminst vies van. Met herkenbaar genoegen denkt hij terug aan de totstandko ming van het rapport dat de 'Commissie van Drie' indertijd uit te brengen had over de be trokkenheid van prins Bern- hard bij de steekpenningen-af faire van de vliegtuigbouwer Lockheed. „Op maandag kregen we de ko pij binnen. Donderdagmiddag, toen minister-president Den Uyl het rapport met een rege ringsverklaring aan het parle ment aanbood, hadden wij het in boekvorm klaar. In een op laag van 5000 exemplaren, compleet in band". Stuntwerk dat mogelijk was door de per fecte machinerie waarover het bedrijf inmiddels door de jaren heen de beschikking had ge kregen. Stuntwerk ook in die zin, dat vanuit de Staatsdrukkerij niets over de inhoud van het rapport uitlekte, terwijl iedereen er toch reikhalzend naar uitkeek. Maar dat hoort bij het bedrijf. „Er lekt nooit wat", beweert Oltheten met stelligheid. „Natuurlijk bestaan er voor schriften, geschrevèn wetten over de geheimhouding. Maar belangrijker nog schat ik het ongeschreven gedragspatroon op de afdelingen waar geheim houding voorwaarde is. Dat is een mentaliteit onder de men sen die er werken, uit traditie ontstaan". De onlangs vertrokken hoofddirecteur van de Staatsdrukkerij t T. Oltheten: "Het zou allemaal wel wat compacter kunnen" Examen-opgaven Het gaat zelfs zo ver dat ze welbe wust bij bepaalde opdrachten niet betrokken willen worden. „Iemand met een dochter of een zoon die eindexamen moet doen, kan maar beter niet mee werken aan de produktie van de eindexamenopgaven. De mensen waarschuwen door gaans zelf al dat ze een volgend keer liever niet mee doen. En de sociale controle is zo gfoot, dat ze er anders wel door colle ga's aan worden herinnerd". Oltheten trof indertijd het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij, de Dienst der Nederlandsche Staatscourant en de Rijksuitgeverij (waaruit in 1947 het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf werd ge vormd) als een „uitgewoonde tent" aan. Met alle sporen van de Duitse bezetting. Hij heeft nu een uitstekend geou tilleerd bedrijf achtergelaten. En veel meer dan een formulie rendrukkerij. Al is nu weer in nieuwe machinerieën voorzien om voor de girodienst de nieu we betaalcheques te kunnen maken. In 1958 al introduceerde Olthe ten de fotografische zetterij voor het vervaardigen van tele foongidsen. Sedert 1977 is het zetten trouwens helemaal geautomatiseerd. Met behulp van door de PIT aangeboden magneetbanden, waarop de ge gevens van de telefoonabon nees zijn vastgelegd, vervaar digen de zetautomaten van de Staatsdrukkerij kant-en-klare pagina's zonder dat er nog een zetter aan te pas komt. De Jong Oltheten is meer dan eens verwe ten, dat zijn onderneming het particuliere bedrijfsleven in de grafische sector oneerlijke concurrentie aandoet. Steevast wordt dan gewezen op de grootste bestseller van de on derneming: de boeken van dr. Lou de Jong over 'Het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. „We zijn nu gevorderd tot en met het negentiende deel. We heb ben 1,9 miljoen boekwerken in die serie verkocht. De Jong heeft daarmee ontegenzeglijk een substantiële bijdrage gele verd aan ons boekenfonds. Maar we hebben zo iets nodig. We moeten winst maken en dat doen we niet met de uitgaven waarvan we de plicht hebben ze te publiceren". „Zo moeten we het Staatsblad uitgeven, waarin de Staat der Nederlanden haar wetten offi cieel afkondigt. Financieel dra gen we daarvoor geheel zelf het risico. Maar het moet ge beuren, al waren er maar tien abonnees. En het luistert heel nauw; er mag geen fout in voorkomen. Bijzonder arbeids intensief en kostbaar werk". „Daar komt bij dat het kopiëren van het Staatsblad voor ieder een vrij is. Dat geldt trouwens ook voor de Staatscourant. De Auteurswet schrijft voor dat zulk soort officiële publikaties niet onderhevig zijn aan bepa lingen omtrent auteursrecht. We hebben op het Staatsblad nog 3000 abonnees, maar het aantal neemt af. Daar heeft de opkomst van de fotokopieer machine duidelijk mee te ma ken". Bij elkaar bezorgen de Staats courant en het Staatsblad het bedrijf fikse verliesposten. Daar komen dan stukken als die van de Staten-Generaal nog bij, de werkdocumenten van de Eerste en de Tweede Kamer: nota's van de regering aan de kamer, wetsontwerpen, alle schriftelijke voorbereiding op de behandeling in het parle ment, de Handelingen achter af. Het parlement betaalt er de zoge noemde 'primaire zetkosten' van, de rest - ook de distributie en de presentatie naar het pu bliek - komt voor rekening van het drukkerij- en uitgeverijbe drijf. „Met de abonnements prijs halen we niet eens de kos ten van de verzending bin- Rozenkransen Het werk aan de Kamerstukken draagt er in niet geringe mate aan bij dat de persen van het bedrijf intensief blijven draai en. De „rozenkransen van woorden" beslaan duizenden, tienduizenden pagina's. „Je kunt je afvragen of zo'n lawine een goeie zaak is. Het is de af gelopen jaren steeds maar meer geworden „In het 'oogstjaar' van het kabi net-Den Uyl, het jaar voordat er weer verkiezingen moesten komen, verwerkten we 18.000 pagina's tekst. In het oogstjaar van Van Agt (1980) zaten we op 34.000. We zijn nu weliswaar weer wat gezakt, maar het zijn er nog altijd een kleine 28.000 per jaar. Geen mens is in staat om die allemaal door te nemen, 't Lijkt me best het overwegen „Als we het nu over oneerlijke concurrentie hebben: particu liere ondernemingen zouden dat soort verplichte, verlies op leverende zaken er dan ook bij moeten doen. Niet alleen de krenten, niet alleen de rozijnen uit een overigens grauw brood. Zo ver gaat de naastenliefde ook weer niet". „Trouwens, normaal besteden we toch al 35 procent werk uit. Het is nu wat minder als ge volg van de moeilijke tijden, maar er wordt toch nog altijd zo'n 25 procent werk de deur uit gedaan. Andere bedrijven zouden in moeilijkheden ko men als we dat uitbestedings- beleid zouden terugdraaien". Vandaar dat zulk soort speciale uitgaven als de boeken van De Jong - een staatsopdracht ten slotte - in het boekenfonds van de Staatsuitgeverij blijven voorkomen, naast die talloos vele andere titels die minder (soms ook helemaal geen) geld opleveren: almanakken, statis tische zakboeken, maar ook schitterende catalogi en werken als 'Van het nieuwe bouwen naar een nieuwe archi tectuur', een boek over woord- blindheid, een serie over 'Ne derlandse monumenten van geschiedenis en kunst'. Alle maal ook gewoon in de boek handel verkrijgbaar. Contourennota 'De Ondergang' van Presser was weer een bestseller. 170.000 ex emplaren. Oneerlijke concur rentie? Alleen de Staatsuitge verij durfde indertijd het uitge ven van dit standaardwerk Merkwaardigerwijs werd de 'Contourennota' van de toen malige minister van onderwijs Van Kemenade ook een best seller. Ook hierin is het eigen beleid van de uitgeverij te her kennen. Het stuk zoals Van Kemenade dat uitbracht, had nog betrekkelijk weinig aftrek. Niet alleen door de weinig aan trekkelijke vorm die ambtelij ke stukken doorgaans ken merkt, maar ook doordat vakanties de aandacht afleid den. Na de vakantie, toen ook de rei kwijdte van de nota voor velen duidelijker was geworden, hep de belangstelling er snel voor op. In zulk soort gevallen (want het gebeurt bij menige nota) zorgt de Staatsuitgeverij, samen met de deskundigen van het betrokken ministerie, dat zo'n politiek stuk gepopu lariseerd, soepeler leesbaar ge maakt wordt in een aantrekke lijk jasje. Voor de Contouren nota liep het storm. Oltheten: „We slagen er steeds weer in om wat we aan de ene kant moeten toeleggen, aan de andere kant terug te verdie- Unctad-secretaris Jan Pronk bij Wereldraad VANCOUVER - De laatste Unc- tad-vergadering in Belgrado heeft bewezendat meer werk en meer brood voor de armen niet door de rijken zal worden gege ven. Daar zal voor gestreden moeten worden via onderhande lingen, zoals de vakbeweging deed na de industriële revolutie in het Westen. Tot deze conclusie kwam oud-mi nister van ontwikkelingssamen werking Jan Pronk, ondersecre taris van de Unctad. Hij was gis teren een van de sprekers op de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Van- Na de mooie toespraken in Belgra do weigerden de rijke landen, ge noeg middelen voor de arme lan den beschikbaar te stellen. Het tragische van de situatie was, dat de arme landen door hun grote schulden geen fundamentele fi nanciële en monetaire verande ringen durfden te vragen. Vele afgevaardigden uit de rijke lan den lieten in de wandelgangen weten, zeer gelukkig met de zaak te zijn: nog nooit was de druk uit de Derde Wereld zo zwak ge weest. Het heeft volgens Pronk geen zin, terug te gaan naar oplossingen voor de economische problemen die in het verleden zijn gekozen. De huidige economische crisis wordt versterkt door een politie ke crisis, als gevolg van het kor- te-termijnbeleid en het nastre ven van eigenbelang. De enige uitweg is een nieuwe internatio nale economische orde of om in Wereldraad-termen te spreken een 'leven in eenheid'. De opbouw daarvan mag niet wor den overgelaten aan de bureau craten, de technocraten en de po litici, zei Pronk. De kerken kun nen daarbij een rol spelen door aandacht te vragen voor zaken als sociale rechtvaardigheid en een eerlijke verdeling van de JAN PRONK enige uitweg een nieuwe inter nationale economische orde middelen. Kerken hebben de mogelijkheid om namens de ar men de machten uit te dagen en veranderingen te bepleiten. Pronk vond dat een uiterst be langrijke zaak, omdat bij onder handelingen de belangen van het gewone volk vaak over het hoofd worden gezien. Midden-Amerika Ruim 200 Amerikaanse deelné- mers aan de zesde assemblee van de Wereldraad van Kerken heb ben bij president Reagan gepro testeerd tegen diens Midden- Amerika-beleid "Wij zijn ernstig verontrust over de toenemende Amerikaanse be trokkenheid bij de toestand daar, waartoe u opdracht hebt gege ven", staat in het telegram. "Wij protesteren met klem tegen uw besluit, meer troepen naar Hon duras te zenden en Nicaragua verder te bedreigen door grote marine-oefeningen voor de kust van het land". De ondertekenaars vragen onmid dellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen, beëindi ging van het streven om de wetti- "ge regering van Nicaragua omver te werpen en bereidheid tot een vreedzame oplossing via onder handelingen. Tot de ondertekenaars behoren de voorzitter van de Raad van Ker ken in Amerika, de methodisten bisschop James Armstrong, en mevrouw Cynthia Wedel, een van de zes presidenten van de Wereldraad. Het protest is geen officiële verklaring van de raad. Die is te verwachten aan het slot van de algemene vergadering. Dan komen er mogelijk ook ver klaringen over Zuid-Afrika en het Midden-Oosten. De Wereldraad overweegt een de legatie naar Nicaragua te stu ren, gezien de dreigende militai re blokkade van dat land door Amerika. Deze delegatie zou nog vóórdat de assemblee op 10 augustus eindigt verslag moe ten uitbrengen over de situatie ter plaatse. De gezamenlijke de legaties van Middenamerikaan- se landen en Verenigde Staten zouden het voorstel vandaag aan de algemene vergadering voorleggen. Bij de desbetreffende commissie van de Wereldraad zijn eveneens verzoeken binnengekomen om een uitspraak te doen over Af ghanistan en de situatie in geheel Zuidoost-Azië. Als dat zou ge beuren, zou er ongetwijfeld een stevige discussie aan vooraf moeten gaan. Vredesweek Het moderamen (bestuur) van de hervormde synode heeft ook dit jaar weer de medewerking van kerkeraden en predikanten ge vraagd voor een collecte op de 'vredeszondag' (18 september) ten bate van het kerkelijke vre deswerk. Uit de opbrengst wordt onder meer het hervormde aan deel betaald in de kosten van de campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De her vormde bijdrage in de kosten van het IKV-secretariaat komt uit de algemene middelen van de kerk. Het synodebestuur is zich ervan bewust zo staat in de brief dat er binnen de kerk zeer ver schillend wordt gedacht over het IKV. "Het spreken over concrete en politieke zaken brengt span ningen mee". Met het IKV wor den daarover nu intensieve ge sprekken gevoerd, zo deelt het moderamen mee. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Edam dr. mr. P. Estié Hoorn. Overleden: Na een verkeerson geluk overleed de hervormde emeritus predikant M. van Ren- nes (60). Hij werkte achtereen volgens in Rouveen, Streefkerk en Oud-Beijerland, in welke laat ste plaats hij op 1 augustus 1981 met vervroegd emeritaat ging. Morgen wordt ds. Van Rennes in Zeist begraven. Apartheid Zuidafrikaanse kerken zullen in heel het land nagaan, welke on dernemingen steun geven aan het apartheidssysteem. Dat is het gevolg van de unanieme aan vaarding van twee anti-apart- heidsresoluties door de Zuidafri kaanse Raad van Kerken. De ene resolutie roept de lid-ker ken van de raad op, geen gebou wen of grond te verhuren aan on dernemingen die zich aan ras- sendiscriminiatie schuldig ma ken. Ook wordt de kerken ge vraagd, geen morele of financiële steun te geven aan firma's die het systeem direct steunen. In de an dere resolutie stelt de raad de kerken voor, alle banden te ver breken met organisaties en in stellingen die de apartheid be vestigen. De algemene secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Ker kenbisschop Desmond Tutu, ver klaarde na afloop van de verga dering, dat geen onderneming ten onder zal gaan als de kerken hun investeringen terugtrekken. "De resoluties hebben symboli sche waarde en geven de kerken de kans om aan hun boodschap uitdrukking te geven", zei Tutu. Gemengd gehuwden De kerkelijke bevindingen van 80 'gemengd gehuwde' paren zijn neergelegd in een boek, dat gis teren in Groot-Brittannië is ver schenen. Het zijn echtparen waarvan één partner rooms-ka- tholiek is, terwijl beiden meele vend kerklid zijn. De strekking van het boek is, dat alleen de Rooms-Katholieke Kerk hinderpalen opricht bij het samen ter communie gaan. Daar om besluit het boek met de drin gende oproep aan de bisschop pen van Engeland en Wales om hun houding te herzien en onder bepaalde omstandigheden niet- rooms-katholieke echtgenoten of echtgenotes vrij ter communie te laten gaan. Van de 80 niet-rooms-katholieke partners zijn er 64 anglikaan en 8 methodist. In 1980 wezen de rooms-katholieke bisschoppen een verzoek van niet-rooms-katholieke echtgeno ten om bij bepaalde gelegenhe den, zoals huwelijk, eerste communie van de kinderen en confirmatie (belijdenis), de communie te mogen ontvangen af. Volgens de bisschoppen is de communie het symbool van de eenheid en kan zij niet worden gebruikt om die eenheid te be werkstelligen. DEN HAAG (GPD) De CPN moet samen met de andere progressie ve partijen het socialisme langs vreedzame weg bereiken. Een commissie uit de partij, die de opstelling van een nieuw pro gramma moet voorbereiden, heeft voorgesteld om deze socia le en politieke omwenteling via een coalitiepolitiek te realiseren. Daarbij sluit de commissie rege ringsdeelneming in een progres sief meerderheidskabinet niet uit. Het rapport van de commissie Par tijprogramma is gisteren in Am sterdam gepubliceerd. Nadruk kelijk zegt de commissie dat het verslag waaraan zij een half jaar heeft gewerkt, nog slechts voor lopig is. Eind augustus be spreekt het voltallige CPN-be- stuur het rapport. Een definitieve versie zal begin ok tober naar de leden van de partij worden gezonden. In februari wil de CPN de voorstellen tij dens een speciaal congres aan- vaarden. In de commissie die het rapport heeft opgesteld waren geen leden van de groep traditio nele communisten, de zoge noemde horizontalen, vertegen woordigd. Volgens de commissie is een revo lutionaire maatschappijverande ring nodig om in Nederland een socialistisch systeem te vestigen. Deze fundamentele omwente ling zal echter langs democrati sche en vreedzame weg moeten worden bereikt. Alleen op die manier kan de verandering reke nen op de brede instemming en actieve deelname van het groot ste deel van de bevolking. Het rapport wil geen enkele pro gressieve partij van samenwer king uitsluiten. Voorwaarde is echter wel dat de andere partijen bereid zijn een gemeenschappe lijk programma uit te werken. Behalve aan een coalitie met ande re progressieve partijen houdt het concept-programma ook vast aan de bestaande banden met an dere progressieve bewegingen. Deze samenwerking moet wor den voortgezet op basis van ge lijkwaardigheid, autonomie en eigen verantwoordelijkheid. De CPN wil vanuit de eigen uit gangspunten een bijdrage hier aan leveren. Als voorbeeld van een dergelijke politieke en sociale beweging, waarmee nauwe banden moeten blijven bestaan, wijst het rapport op de FNV. Met name bij de vak beweging is politieke veelvor migheid een absolute vereiste zegt de commissie. Dat betekent onder meer dat de CPN moet blijven optreden tegen „onder schikking van de FNV aan so ciaal-democratische partijpoli tieke belangen". Dat betekent dus ook dat uitsluiting van be paalde politieke vleugels door de FNV uit den boze is. Niet alleen het optreden van de so- ciaal-democratsche beweging te gen niet politieke bewegingen wordt kritisch bekeken. De CPN-commissie steekt ook een hand in eigen boezem. Met name verwerpt het rapport de „com munistische traditie van elitair voorhocdedenken". DEN HAAG (ANP) De 23-jarige binnenvaartschipper G.Z. uit Rotter dam zit al ruim twee maanden in voorarrest in een cel in het Franse Chalon sur Mame wegens een poging door gewapend verzet zijn arres tatie te voorkomen. De Rotterdammer voer op 24 mei met zijn schip volgens de Franse politie, met een flinke oorlam in de kraag, tussen Reims en Chalon sur Marne tegen een sluisdeur. Bij zijn arrestatie dreigde Z. de politie met een geweer. Z. zal volgende week dinsdag in Reims voor deze feiten terecht moeten staan. Aangezien hij het Frans niet voldoende beheerst, krijgt hij vol gens een woordvoerder van buitenlandse zaken een pro deo advocaat en tolk toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13