„Ik richt me nu op Spelen" Noordwij k in ban van "Jopie, Jopie' -C Lubberding wint Acht van Chaam Eüy van Hulst kan limiet voor Helsinki niet halen Wimbledon nu ook in kunstlicht Lambregts valt af voor WK V.d. Velde over maand op de fiets Vierde zege Richard Ippel DONDERDAG 28 JULI 1983 Sport NOORDW1JK - De schnabbel- toerfietsend, lieten diverse le den van het rondreizende wielercircus gisteren in twee etappeplaatsen hun overbe kende gezichten zien na drie weken lang uitgebreid te zijn gemarteld door de Franse su persadist Lévitan. Als helden werden ze zowel in het Bra bantse Chaam als gister avond in Noordwijk inge haald, de in de Tour de Fran ce zo afgepeigerde nomaden van het ranke aluminium ros. Met instemming van de mas sa pedaleerde Henk Lubber- ding gistermiddag naar de hoofdprijs van 'de Acht', de klassieker onder de criteria. Een paar uur later was hij in Noordwijk als vierde aanko mend present om Joop Zoete melk te zien winnen. Chaam en Noordwijk kregen dus de winnaars die het in groten getale te hoop gelopen volk wilde. Op het feest van de herkenning werden 'Lub' en 'Zoet' herkend als de popu lairste coureurs van het wie- lerpeloton. Bovendien is de toch al geliefde Zoetemelk na de gewraakte dopingaffaire in de Tour omarmd door mas sale gevoelens van bijval, sympathie en medelijden. Rond Zoetemelk is de laatste weken een sfeertje ontstaan in de trant van "wie aan Joop komt, komt aan ons". Zijn triomf in Elsloo werd maandag door wielermin- nend Limburg met donderen de toejuichingen en ovatio neel applaus begroet, gister avond in Noordwijk even zeer. Gegangmaakt door Nop Koch beleefde "Jopie, Jopie" achter de derny een triomf tocht op het door 25.000 kij kers omzoomde parcours aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. In deze dagen, waarin de oogst wordt binnengehaald van wat in de Tour is gezaaid de zin is bedacht door Lubber- ding), wil het nog weieens ge beuren dat een criterium een voorspelbareuit de streek stammende, winnaar krijgt. "Doorgestoken kaart", heet het dan vaak na zo'n koers, maar daar dient dan onmid dellijk bij te worden aangete kend dat de schnabbeltoer nooit een slabaktoer is. In elk criterium wordt spektakel ge boden, het vak wordt goed verkocht, het wedstrijdtempo ligt onveranderd hoog. Zel den of nooit zal het voorko men dat de een of andere krabber, een op de fiets bijklussende komkommerte ler of een postbode met een Vier Tourhelden (Jan Raas, Joop Zoetemelk, Peter Winnen en Henk Lubberding) op een rij in Noordwijk. Enkele uren eerder hadden ze hun gezichten al in Chaam laten zien. "Lub" won in Chaam, Zoetemelk in Noordwijk met instemming van het massaal opgekomen publiek. (Foto Holvast) proflicentie na gedane arbeid de kussen van de rondemiss in ontvangst mag nemen. In de karavaan wordt streng de hand gehouden aan een ere code die geen ruimte laat voor een niet tot de verbeel ding sprekende triomfator. Niveau In Noordwijk hoefde op voor hand al niet te worden ge vreesd voor een ereronde van een vreemde snoeshaan. Het deelnemersveld van het voor treffelijk door de Leidse wie lervereniging Swift en deze krant georganiseerde om- loopje stond garant voor een dernykoers van niveau. In het gezelschap bevonden zich behalve het eerdergenoemde kwartet de met wereldtitels gedecoreerde Martin Havik en René Kos, terwijl ook cros ser Henny Stamsnijder zich present meldde. Peter Winnen weerde zich boven verwach ting achter de fiets met hulp- motor van Maurice Deboeve- re. In het begin maakte hij pijnlijk kennis met het Noordwijkse plaveisel, maar gaandeweg werkte hij zich naar voren om tenslotte met Jan Raas en Joop Zoetemelk definitief het rit aan te ne men. In weerwil overigens van de prognoses van Theo Koomen, die in zijn schnab belbabbel René Kos als over winnaar tipte. Koersdirecteur Joop Riethoven lachte meewarig om zoveel gebrek aan inzicht. De man die gisteren maar weer eens aankondigde dat de hobby van Felix Lévitan mogelijk in 1986 deze streek weer aan doet ("Ik heb een sponsor, die bevindt zich op het parcours. Lévitan moet nog uitsluitsel geven"), zette al zijn geld op zijn grote favoriet Joop Zoete melk. Riethoven hoefde niet te dokken, hij werd niet teleur gesteld door zijn favoriet. Net iets eerder dan Jan Raas en Winnen drukte de trots van Swift zijn wiel over de streep. Theo Koomen moest vrij lang wachten op het moment dat zijn troetelkind Kos binnen kwam. "Hij heeft nog niet ge noeg kilometers", blafte Theo. De karavaan trok verder, vandaag is Wateringen aan de beurt. Misschien dat Koo men daar ook weer mag op draven. Want hoe je het ook bekijkt, zijn babbel blijft voor menig organisator van wat voor evenement dan ook on derhoudend genoeg om hem te benaderen voor wéér een schnabbel.. GERARD VAN PUTTEN CHAAM (GPD) - Henk Lubberding nam maar het zekere voor het onzekere in de finale van de 50ste „Acht van Chaam". Vier kilometer voor hij in het zicht van de jury kwam, liet hij zes medevluchters achter zich. Zijn ploeg genoten Jan Raas, Cees Priem en Jacques Hanegraaf stemden in met die actie, terwijl Joop Zoetemelk en Kim Andersen (twee ploeggenoten van Michel Laurent) zich maar niet meer waagden aan een riskante spurt langs de dranghekken met de renner uit de ploeg van Peter Post. Een makkie voor de jury dus dit keer, want er bestond na Lubber- dings krachtige demarrage geen twijfel meer over wie de sterkste was in deze jubileum-uitgave. „Zo is het maar beter ook", vond Lubberding. „Ik kom altijd het liefst alleen aan. Dan kan er ook niets meer fout gaan", gniffelde hy. De overwinning in deze topper van de lange ry criteria deed hem zichtbaar goed nadat hy, na de beruchte sprint met Michel Lau rent, de laatste week van de Torn de France voortdurend werd uit gefloten. „Ik heb me daar welis waar niet zoveel van aangetrok ken, maar als je dan nu hier die feestende massa voor je ziet, is dat natuurlijk wel een stuk pret tiger. Daarom had ik myn zinnen gezet op deze wedstrijd, die ik als amateur ook al eens heb gewon nen. Chaam winnen heeft toch altijd nog een speciale betekenis in de wielersport". De kassa rinkelt, gedreven door de Tour-successen, de komende maand weer voor de beroepsren ners. Sommigen (Jan Raas, Peter Winnen, Joop Zoetemelk en Henk Lubberding) werkten gis teren zelfs een dubbel program ma af. Onmiddellijk na afloop van de wedstrijd reisde dit vier tal weer door naar Noordwijk, waar ze gisteravond nóg een keer aan de bak moesten. VUGHT - Het afgelopen weekeinde veroverde Elly van Hulst tijdens de nationale atletiekkampioenschappen in Vught andermaal de titels op de 800, de 1500 en de 3000 meter. Een herhaling van de prestatie die ze een jaar eerder in het Amsterdamse Ookmeer leverde. De medaille- oogst in Vught heeft er echter niet toe kunnen bijdragen dat het sei zoen voor de Leeuwarder atlete als geslaagd mag worden beschouwd. Uitgangspunt was dit seizoen im mers het behalen van de A-limiet op de 800 meter (1.59.9) of de 1500 meter (4.05,0), die de KNAU had gesteld voor deelname aan het eerste wereldkampioenschap atletiek, dat van 7 tot en met 14 augustus in Helsinki wordt ge houden. Aan die eis heeft Van Hulst in de afgelopen maanden niet kunnen voldoen. Op de 800 meter kwam ze maximaal tot 2.03,63 en op de 1500 meter tot 4.11,30. Tijden die zelfs niet on der de B-Ümiet van respectieve lijk 2.03,0 en 4.10,0 lagen. Derhal ve was het voor haar dan ook geen verrassing dat ze niet naar Helsinki gaat. "Iets korter" „Ik zou niet weten waaraan het ligt, dat ik geen limiet heb kun nen halen", aldus Elly van Hulst. „Alles zat eigenlijk wel goed. Al leen de voorbereidingstijd is iets LONDEN (Rtr) - Op Wimble don, waar elk jaar de strijd om de open Engelse tennisti- tels wordt afgewerkt, zal vrijwel zeker het voorbeeld van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen worden gevolgd: wedstrij den onder kunstlicht. Het is de bedoeling dat er een lichtinstallatie wordt aan gelegd op het centre-court. De definitieve beslissing daarover wordt in oktober verwacht. Afgelopen dinsdagavond werd er een proefwedstrijdje ge speeld met een damesdub- bel. Twee verschillende be drijven belichtten ieder de helft van de baan. De speel sters toonden zich na afloop zeer tevreden over de test Het in gebruik nemen van kunstlicht heeft twee zeer grote voordelen: ten eerste kan de organisatie kaartjes aanbieden voor twee sessies op het centre-court ('s mid dags en 's avonds), ten twee de hoeft in - meestal be langrijke - wedstrijden niet meer te worden gestopt we gens de invallende duister nis. korter geweest dan normaal door een blessure in de wintermaan den. De snelheidstraining is daardoor iets beperkter geble ven. Conditioneel was ik er ech ter helemaal. Ik had dan ook eer der verwacht de limiet op de 1500 meter te zullen halen dan op de 800 meter. Op die laatste af stand moet je toch iets explosie ver zijn". In feite is de Leeuwarder atlete slechts één keer dit seizoen drukkelijk in de buurt van de A- limiet geweest. Dat gebeurde op de laatste dag van juni tijdens een internationale wedstrijd in Lausanne. Ze liep een voortreffe lijke 800 meter, met een tussen tijd na 700 meter van 1.46,0, het geen duidde op een eindtijd van rond de twee minuten. Een val partij tijdens de laatste 100 meter deed haar echter de das om. Elly van Hulst: „Mogelijk dat ik de limiet net niet gehaald had, een goede tijd was er in Lausanne ze ker uitgekomen. Dat had me mo gelijk de kick gegeven om in een van de volgende wedstrijden- toch onder de twee minuten te loDen" Een snelle tijd zat er ook in de we ken na Lausanne in het interna tionale circuit niet in. „De tegen stand is ook te gering geweest. In West-Europa heeft nog geen atle te dit seizoen op de 1500 meter onder de 4.05 gelopen. En tegen stand had je toch nodig om een goede tijd te lopen". Bovendien had Elly van Hulst geen zin meer om eindeloos op de limieten te blijven jagen. „Stel dat je twee of drie weken voor het wereldkampioenschap toch nog aan een limiet voldoet en door de KNAU wordt uitgezon den... Wat heb je daar aan. Je werkelijke voorbereidingstijd op zo'n belangrijke wedstrijd is dan toch te kort. Ik heb dat vorig jaar aan den lijve ondervonden ty- dens het Europees kampioen schap in Athene. Ik was daar ook over mijn top heen. De limiet moet je in het begin van het sei zoen lopen. Daarna kun je wat gas terugnemen om je vervol gens heel gericht op het kam pioenschap voor te bereiden". i- Onzeker Door het wegvallen van het we reldkampioenschap uit haar sei zoenprogramma, is het onzeker wat Elly van Hulst in de laatste maanden van het baanseizoen nog gaat doen. „Ik hoop nog wat internationale wedstrijden te lo pen, maar zekerheid heb ik nog niet. Erg indrukwekkend zijn mijn tijden dit seizoen nog niet. De uitnodigingen zullen daarom niet zo maar binnen komen stro men. Ik zal daarom de komende weken toch nog eens een aardige tijd ergens moeten lopen. En daarna begint de voorbereiding op de Olympische Spelen van 1984. Ik zal me er op moeten rich ten zo vroeg mogelijk in 1984 aan een olympische limiet te vol doen. Ik denk dat dat mijn uit gangspunt voor volgend seizoen moet zijn". Elly van Hulst: "Ik weet niet, waaraan het ligt"... MOSKOU (ANP) Tatjana Ka- zankina, de Olympische kam pioene op de 1500 meter en met 3.52.47 wereldrecord- houdster op dit nummer, is kort voor het begin van de wereldkampioenschappen in Helsinki in topvorm. De Rus sin zorgde gisteravond by at letiekwedstrijden in het Le- nin-stadion in Moskou, die door 30.000 toeschouwers Kazankina snel op 3000 meter werden bijgewoond, voor de beste wereldseizoenprestatie op de 3000 meter. Kazankina legde de drie kilometer af in 8 minuten en 32.08. De Russin was de snelste in de eind sprint van acht loopsters, die beneden de 8 minuten en 40 seconden bleven. Alla Joesji- na werd tweede in 8.34.60 en Galina Zahharova derde in 8.34.60. De 20-jarige Sergei Rodin zorg de voor de beste Europese seizoenprestatie verspringen met een sprong van 8,33 me ter. Verder sprongen dit jaar alleen de Amerikanen Carl Lewis (8,73 m) en Jason Gri mes (8,39 m). BOSSCHENHOOFD (GPD) - De KNAU zal niet, zoals vo rig jaar bij de EK in Athene, door tien, maar door negen atleten vertegenwoordigd zijn bij de WK van Helsinki, die van 7 tot en met 14 augus tus wordt gehouden. Van het ook dit keer beoogde tiental moest de Limburgse mara thonloper Cor Lambregts gis teren meedelen dat zijn bek kenblessure dusdanig ernstig is dat hem van medische zij de is afgeraden naar de Finse hoofdstad te vertrekken. „De blessure openbaarde zich tijdens de 30-kilometerinter- land medio deze maand in Dordrecht. Het blijkt een overbelasting van het bekken te zijn", aldus de ongelukkige Limburger, die al vroeg in het seizoen in Rotterdam de marathonlimiet liep en nu ze ker vier tot zes weken absolu te rust zal moeten nemen. Woensdag in het Brabantse Bosschenhoofd werd het vol gende negental atleten gepre senteerd: Gerard Nijboer, Rudie Verriet en Carla Beurs- kens (marathon), Robert de Wit (tienkamp), Tineke Hid- ding (vijfkamp), Rob Drup pers (800 meter), Marjan Oly- slager (100 meter horden), Ria Stalman (discus) en Els Vader (100 en eventueel 200 meter). De laatste atlete, die zowel het nationale 100- als 200-meter- record achter haar naam heeft, is overigens nog steeds niet verlost van pijnlijke longklachten. Door de soepele houding van Chaam mocht Joop Zoetemelk, nog altijd de best betaalde en meest gevraagde prof uit het hele peloton, ongeveer 10.000 gulden aan zijn bankrekening toevoe gen. „Maar er worden ons door de renners ook wel eens eisen ge steld die niet door de beugel kunnen", zegt Koenraad van het wielercomité van Chaam. „Zo konden we bijvoorbeeld ook Lu- cien van Impe hier vandaag krij gen. Die wilde wel, maar moest 's avonds nog ergens in Belgiè rij den. Dus wilde hy alleen maar komen als hy hier niet hoefde te winnen. De huldiging zou anders te veel tijd in beslag nemen...". Die tijd gunde Henk Lubberding zich nog wel. Vierentwintig kilo meter voor het einde ging hy mee in een ontsnapping met Raas, Hanegraaf, Priem, Pirard, Zoetemelk en Andersen. Aan vankelijk behoorde ook de Fransman Robert Alban nog tot die uit louter favorieten bestaan de kopgroep, maar hij bezweek onder het hoge tempo van Jan Raas en de zijnen. Want Raas zag er als de regisseur van de vader landse criteria nauwlettend op toe dat de duizenden toeschou wers een Nederlandse Tour-ve dette als winnaar zouden krijgen. Na Winnen en Zoetemelk (maan dag) en Oosterbosch (dinsdag) was het dit keer dan de beurt aan Henk Lubberding. De enige die nog wel wilde tegen stribbelen was Frits Pirard, maar hij kon met zoveel Raleighs om zich heen geen kant meer uit na de beslissende demarrage van Lubberding. CHAAM (GPD) - Johan van der Velde hoopt eind augustus weer te kunnen fietsen. Zijn herstel van de valpartij in de Tour de France tydens de afdaling van de Col de la Madeleine, waarbij hy behalve zijn pols ook zijn rech- tersleutelbeen brak, gaat min stens vier weken duren. Van der Velde, die gisteren de Acht van Chaam bezocht en daar met zijn eveneens geruime tijd uit de rou latie zijnde ploeggenoot Genie Knetemann het startschot loste bij de beroepsrenners, denkt de n^jaarsklassiekers in september weer te kunnen rijden. „Even leefde by mij toch nog de hoop dat ik tijdig hersteld zou zijn voor de wereldkampioen schappen, maar het is me nu wel duidelijk dat ik dat wel kan ver geten. Het gips mag er pas over vier weken af. Ik mis daardoor de hele voorbereiding op de WK", aldus Van der Velde. NOORDWIJK - In de aan het der- ny-geweld van de professionals voorafgaande juniorenkoers sleepte Richard Ippel zijn vierde seizoenzege in de wacht. De Lei- denaar klopte in de spurt zijn medevluchters Moorman, Koornstra, Sengers en Poort vliet. Een uit dit vijftal bestaand kop- groepje ontstond al vrij vroeg in de koers. Allereerst gingen Moorman en Sengers aan de haal. Kort daarop werd de door dit tweetal geslagen kloof over brugd door het trio Ippel-Koorn- stra-Poortvliet. Goed samenwer kend bleven deze renners uit de greep van het peloton, al werd het gat nooit erg groot en kwam Gert-Jan Zwaan in een alles of niets poging nog erg dichtbij. Tydens de finale trachtten de club duo's Ippel-Koornstra (Swift) en Sengers-Poortvliet (de Spartaan) elkaar met demarrages het leven zuur te maken. Dat bleek te ver geefse moeite. De eindspurt diende daarom de beslissing te brengen. De rappe Moorman be sloot die sprint van kop af aan te gaan, hetgeen een kolQe naar de hand van Richard Ippel was. Tij dig uit het wiel van de Noord- Hollander komend, "jumpte" de 18-jarige Swift-renner naar de ze ge. De uitslag: 1 Richard Ippel (Leiden), 2 Ralph Moorman (Nieuwendam); 3 Roland Koornstra (Oegstgeest); 4 Er- win Sengers (Den Haag); 5 Richard Poortvliet (Delft); 6 Paul Verschueren (Amsterdam). Hans Kok (Zoeterwou- de) eindigde als 11de, Jan Hendrik Lagerwejj (Woubrugge) als 18de.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9