Andere keuring dienstplichtigen 'Een staatsgreep? is toch niets voor Dat ons Gemeenten tegen inning eigen bijdrage bejaarde WDM in geweer tegen "legerporno Kritisch advies aan bewindsman Kankerverwekkers in bodem fabrieksgebied "Teleurstelling" onder uitgewezen diplomaten DONDERDAG 28 JULI 1983 Binnenland PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De WDM wil dat de dienst welzijnszorg van Defensie stopt met het verkopen van zinneprikkelende posters. Ook moet het afgelopen zijn met het afdrukken van foto's van deels ontklede mooie meiden in TM, het blad van welzijnszorg. Met de verkoop van bijna levens grote naaktposters op de kazer nes maakt defensie misbruik van de geïsoleerde positie waarin sol daten zich vaak tijdens hun diensttijd bevinden, zo meent de soldatenvakbond. De soft-porno die het leger ver spreidt, kenmerkt volgens de VVDM de sexistische sfeer die in een mannenwereldje als de krijgsmacht hangt. Bovendien redeneert Defensie volgens WDM-bestuurder Martin Bou- ma: "Als er maar een lekkere meid aan de muur hangt, dan gaan soldaten tenminste niet over andere dingen nadenken". Enkele posters van de VVDM zelf zijn voor Defensie taboe, omdat zij zouden aanzetten tot "onkrijg- stuchtelijke handelingen" (op een van de posters is te zien hoe een officier van een trapje wordt geduwd). Vrouwelijk bloot wordt echter via welzijnszorg aan de man ge bracht omdat dit door Defensie kennelijk voor het welzijn van een soldaat onontbeerlijk wordt geacht. Op de keper beschouwd handelt de dienst welzijnszorg wellicht zelf in strijd met het reglement krijgstucht, dat voorschrijft dat onzedelijke praktijken binnen het leger uit den boze zijn, zo stelt Bouma. De aanval van de WDM op leger porno is een uitvloeisel van een resolutie tegen pornografie in het leger, die vorige week werd aangenomen door negen Westeu- ropese dienstplichtigenorganisa ties tijdens een conferentie in de Finse hoofdstad Helsinki. Deze bijeenkomst was de jaarlijkse vergadering van ECCO, de Euro pese overkoepelende organisatie van soldatenvakbonden. In Hel sinki waren vertegenwoordigers aanwezig van dienstplichtigen- organisaties uit Nederland, West- Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Griekenland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. BRUSSEL (GPD) - „Toen zich in de ochtend van 25 februari 1980 in de straten van Parama ribo een staatsgreep voltrok, had mijn dochter autorijles. Ze kwam thuis met de medede ling dat er overal geschoten werd en liet mij een patroon huls zien. Als ik betrokken zou zijn geweest bij de staatsgreep, dan had ik mijn dochter die ochtend toch nooit de straat op laten gaan". Kolonel H. Valk reageert tame lijk woest op de beschuldiging van het weekblad Vrij Neder land, dat hij de hand zou heb ben gehad in de Surinaamse staatsgreep die Desi Bouterse aan de macht bracht. Valk was ten tijde van de coup hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo, inge steld na de onafhankelijkheid van Suriname. Vrij Nederland publiceert deze week uit een geheim rapport van de Contra Inlichtingen Dienst (CID), waarin de betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de staatsgreep zou worden aange toond. Volgens het rapport zou Valk al in 1979 aan de Surinaamse offi cieren Bottse, Van Rey en Cai ro hebben voorgesteld een coup te plegen, maar die toon den geen interesse. Daarna zou hij de groep rond sergeant- sportinstructeur Bouterse heb ben gepolst, die wel voor zijn plannen voelde. Valk ontkent dat. Kolonel Valk ontkent steun aan Bouterse „Van Rey en Bottse ken ik wel, Cairo geloof ik niet. Met Van Rey en Bottse heb ik wel eens gesproken, maar ik heb ze nooit voorgesteld een coup te plegen. Integendeel, ze kwa men uit eigen beweging naar mij. Er heerste grote ontevre denheid over de weigering van de regering de vakbond voor militairen te erkennen. Zo'n tweehonderd stakende militai ren hadden zich in de Memre Boekoe-kazerne verschanst. Rey en Bottse wilden mijn ad vies hebben. Ik heb ze aangera den een telegram te sturen naar premier Arron". Gespannen situatie In de maanden voorafgaande aan de coup heerste er een gespan nen situatie in Suriname, „maar", zo zegt Valk, „we heb ben er geen moment bij stil ge staan dat er een staatsgreep ge pleegd zou kunnen worden. We dachten dat het zich zou beperken tot sociale onrust, demonstraties, de val van het kabinet en dergelijke. Ik hoor de op die 25ste februari 's och tends om vier uur pas voor het eerst dat er iets gaande was. Ik lag in bed - mijn vrouw kan daarop een eed doen - en werd gebeld met de mededeling dat er in de buurt van de kazerne werd geschoten. Toen besefte ik nog niet dat er een staats greep bezig was. Ik had mijn toen 18-jarige dochter anders nooit om half acht rijles laten Het geheime rapport van de CID zegt dat Bouterse in de dagen na de coup een persoonlijke opleiding van kolonel Valk kreeg. De nieuwe machtheb ber moest in ijltempo de ken nis worden bijgebracht die Bouterse van sportinstructeur tot bevelhebber maakte. Op 4 maart 1980 zou daarmee be gonnen zijn. Valk: „Het is mo gelijk dat ik die dag met Bou terse gesproken heb. Ik dacht eigenlijk dat het een paar da gen eerder was. Ik heb Bouter se helemaal niet opgeleid. Ik heb hem alleen maar gezegd dat hij snel een regering moest vormen en de democratie moest herstellen. Want de Ne derlandse regering pikt het an ders niet, zo liet ik hem weten. Dat gesprek heeft nog geen half uur geduurd". „Nonsens" Kolonel Valk heeft naar zijn zeg gen nooit een bijzondere rela tie met Bouterse gehad, zoals het rapport van de CID sugge reert. Maar niet alleen het rap port, ook oud-minister André Haakmat van Suriname spreekt over een bijzonder contact tussen Valk en Bouter se. Volgens Haakmat zou Bou terse bij het afscheid van Valk hebben gezegd: „Zonder u zou deze coup niet zijn gepleegd". „Nonsens", noemt Valk die be schuldiging. „En men moet vooral maar doorgaan met het verspreiden van dit soort ver halen. Dat speelt Bouterse al leen maar in de kaart. Op een gegeven moment zal ook Bou terse vertellen, dat ik hem bij de coup geholpen heb. Daar mee kan hij de Nederlandse re gering prachtig in diskrediet brengen". „Ik zal nooit kunnen bewijzen dat ik niets met de coup te ma ken heb gehad. Maar er zal ook nooit blijken dat ik er wel be trokken bij ben geweest. Een coup plegen kost wel enige tijd aan voorbereiding. Ik was pas een maand vóór de staatsgreep terug in Suriname. Van begin december '79 tot half januari '80 was ik met verlof. Ik bracht mijn vakantie in Zuid-Afrika door. Als ik bezig zou zijn ge weest met een staatsgreep, dan was ik wel in Suriname geble ven. Trouwens, een coup voor bereiden, dat is niets voor Ne derlandse militairen. Dat ligt helemaal niet in onze aard". DEN HAAG - De keuring van dienstplichtigen voor de krijgsmacht moet drastisch wor den vereenvoudigd en verbeterd. De keuring kan korter door het achterwege laten van overbodige of achterhaalde onderdelen ervan. Bovendien moet de voorlichting aan de aanstaande dienstplichtige worden verbeterd. Dat staat in een kritisch advies dat de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht heeft uitge bracht aan staatssecretaris van defensie Hoekzema (personeels zaken). Een aantal van de door de Raad gesignaleerde proble men zijn ook al bij het ministerie van defensie in onderzoek. De keuring van dienstplichtigen kan worden verkort van een hele tot een halve dag door bijvoor beeld het afschaffen van de taai en rekentesten. De medische keuring kan worden verkort door het uitstellen van de bloed groep-bepaling tot het korte me dische onderzoek bij opkomst. Bovendien zouden dienstplichti gen, van wie tevoren vaststaat dat zij ongeschikt zijn voor de militaire dienst, nooit zelf ter keuring moeten worden opge roepen. Dienstplichtigen, die ze ker weten voor uitstel in aanmer king te komen (bijvoorbeeld door studie) zouden alleen een korte medische keuring moeten ondergaan. Ook zou kunnen worden overwogen hun keuring uit te stellen tot het moment dat zij alsnog in dienst moeten. Seksuele voorkeuren Op het vragenformulier dat elke dienstplichtige bij de keuring voorgelegd krijgt, moeten vol gens de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht de vragen over eventuele aanraking met politie of justitie, over seksuele voorkeuren en ervaringen of godsdienst te worden geschrapt. Volgens de raad worden dienst plichtigen zonder geloof gedis crimineerd, omdat men aan neemt dat zij over een minder goede sociale aanpassing be schikken. Bovendien zou een aantal vragen (over opleiding, beroep, rijerva ring, voorkeuren etc.) alvast schriftelijk kunnen worden afge daan voordat de keuring plaats heeft, bijvoorbeeld door het in vullen van een vragenformulier dat bij de oproep tot keuring wordt ARNHEM (GPD) - Chemisch on derzoek heeft aangetoond dat zich in de bodem van een voor malig fabrieksterrein aan de Am- sterdamseweg in Arnhem kan kerverwekkende stoffen bevin den. Het gaat om aromatische verbindingen van nog onbeken de aard. Het onderzoek is in op dracht van de Arnhemse raads fractie van de PSP door een che micus uitgevoerd. Op twee plaat- WEERRAPPORTEN sen op het terrein, waar achter eenvolgens een spiritusfabriek, een verfbedrijf en een poetsdoe- kenfabriek hebben gestaan, wer den bodemmonsters genomen. De resultaten van het onderzoek, die in een lijvig rapport zijn ver vat, zouden vanmiddag bekend worden gemaakt. De PSP spreekt over verontrustende ge gevens. De fractie zal bij wethou der drs. M. H. van Meurs (ruimte lijke ordening) aandringen op een grondig vervolgonderzoek. De raad heeft grote bezwaren te gen het introductiegesprek, dat de dienstplichtige op de keu ringsdag met een selectie-officier heeft. Op de keuringsdag hebben de dienstplichtigen de indruk toch al van loket naar loket ge stuurd te worden. Hun enige ui tingsmogelijkheid is het selectie- gesprek. Maar dat blijkt meestal erg opper vlakkig en routinematig te verlo pen, op basis van standaardvra gen waarbij de antwoorden door de computer moeten kunnen worden verwerkt. Het gesprek lijkt daardoor teveel op het in vullen van een vragenformulier. Speciale wensen De raad vindt dat het gesprek veel meer diepgang moet krijgen, waarbij vragen aan de orde moe ten komen over wat de dienst plichtige zich van zijn diensttijd voorstelt, wat daarvan haalbaar is en welke speciale wensen hij heeft. De dienstplichtige moet de dienst plicht kunnen bezien als een even normale fase in zijn leven als de leerplicht, aldus de raad. Hij moet dan echter wel de over tuiging hebben dat serieus wordt geprobeerd om aan zijn wensen voor de vervulling van zijn dienstplicht tegemoet te komen. Dat vereist een meer persoonsge richte benadering van de dienst plichtige. Daarom zouden de se- lectiefunctionarissen veel beter dan nu voor deze taak moeten worden opgeleid. Ten slotte vindt dat Maatschappe lijke Raad voor de Krijgsmacht het informatiemateriaal dat de aspirant-dienstplichtige thuisge stuurd krijgt, onvoldoende. De gemeenten zouden bij deze voor lichting een belangrijker rol moeten gaan spelen. Ook de voorlichting op de keuringsdag zelf moet op een veel professio nelere wijze worden aangepakt. Drs. R.A. Schermel, hoofd van de afdeling ontwikkelingssamenwer king op de Nederlandse ambassade in Paramaribo, maakt een afwe rend gebaar naar journalisten, die hem vragen stelden over zijn uit wijzing door de Surinaamse auto riteiten. (Foto ANP). Baviaan neemt kijkje buiten dierentuin ROTTERDAM (ANP) - Perso neel van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft gis termorgen op het dak van een woning aan de Van Aers- senlaan een uit de dierentuin ontsnapte vrouwtjesbaviaan gevangen. Volgens een woordvoerder van de dieren tuin was de aap, een zoge naamde groene baviaan, eer der op de morgen met groot gemak over de omheining van de apenrots in Blijdorp gesprongen. Nadat het dier een aantal stra ten was overgestoken, nam het tegenover de dierentuin plaats op het dak van de wo ning. Personeel kon het ruim een halve meter grote beest met behulp van een verdo vend schot vangen. Er raakte volgens de woord voerder niemand gewond. De aap gedroeg zich niet agres sief. De Rotterdamse politie moest de omgeving enige tijd voor alle verkeer afsluiten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca geheel bew. 25 17 geheel bew. 25 17 geheel bew. 26 16 geheel bew. 24 17 geheel bew. 25 16 regen 20 17 geheel bew. 25 17 geheel bew. 24 16 geheel bew. 25 1.7 regen 26 16 regen 19 11 onbewolkt 33 21 onbewolkt 31 21 zwaar bew. 32 19 mist 26 18 licht bew. 26 16 half bew. 33 21 onbewolkt 35 0 licht bew. 27 13 licht bew. 35 16 onbewolkt 34 16 onbewolkt 24 17 onbewolkt 31 17 licht bew. 27 16 half bew. 31 20 licht bew. 29 17 onbewolkt 34 19 licht bew. 31 20 onbewolkt 36 23 licht bew. 36 18 onbewolkt 32 25 Licht bew 26 15 zwaar bew. 25 19 onbewolkt 35 20 regenbui 29 18 licht bew. 36 19 licht bew. 35 17 zwaar bew. 24 20 Nederlander en Surinamer SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is gistermorgen vroeg het hoofd van de afdeling ontwikkelingssa menwerking van de Nederlandse ambassade in Paramaribo, drs. R.A. Schermel, aangekomen. Hij werd 20 juli door de Surinaamse regering uitgewezen en kreeg zes dagen de tijd om het land te ver laten. Gelijk met de aankomst van drs. Schermel, vertrok de eerste se cretaris van de Surinaamse am bassade in Den Haag, G.A. Alva rez. Deze werd nog geen 24 uur nadat Schermel gelast was Suri name te verlaten, door de Neder landse regering bij wijze van te genmaatregel, uitgewezen. De Nederlandse en de Surinaamse ambassadefunctionarissen kruisten elkaar op Schiphol. Zowel Schermel als Alvarez zei te leurgesteld te zijn over de wijze waarop zij het land waar zij geac crediteerd waren, moesten verla ten. Hun gezinnen zullen hen binnen enkele weken volgen. Volgens de Surinaamse regering is Schermel uitgewezen, omdat hij "oneerlijke en onjuiste informa tie" over Suriname zou hebben gegeven. Drs. Schermel heeft 22 jaar in Suri name gewoond. Vanaf 1976 werkte hij op de Nederlandse ambassade in Paramaribo. "De meeste van die 22 jaren waren goede jaren. Het is dan ook met een gevoel van teleurstelling en spijt dat ik Suriname heb moe ten verlaten", aldus Schermel op Schiphol. Hij wilde niet ingaan op vragen, omdat hij eerst en zo spoedig mogelijk verslag wilde uitbrengen op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Alvarez (31), die in Amsterdam rechten heeft gestudeerd, was sinds mei 1982 verbonden aan de ambassade van zijn land in de re sidentie. Hij was belast met juri dische en protocolaire aangele genheden. Voor zijn vertrek op Schiphol weigerde hij in te gaan op vragen van journalisten. Voorlopig geen heffing voor geluidhinder wegverkeer DEN HAAG (GPD) - Minister Win- semius (milieuhygiëne) voelt niets voor de invoering van een speciale geluidhinderheffing voor het wegverkeer. Hij houdt vast aan het bestaande systeem, waarbij de kosten van de bestrij ding van geluidhinder worden gedekt uit een heffing op de brandstof. Dat schrijft Winsemius in een brief aan de Tweede Kamer. Die brief is gevoegd bij het rapport van een onderzoek dat het Bureau Berenschot in opdracht van de minister heeft ingesteld naar de mogelijkheden voor de invoe ring van een geluidhinderhef- fing. Winsemius zegt de geluidhinder- heffing voorlopig niet te willen, omdat momenteel een discussie wordt gevoerd over de toekom stige financiering van het milieu beleid. Een definitieve beslissing valt pas als die discussie voltooid Volgens het onderzoek van Beren schot is invoering van een spe ciale geluidhinderheffing uit voerbaar. De heffing zou moeten worden betaald door de impor teurs en fabrikanten van auto's en andere motorvoertuigen, die haar mogen doorberekenen in de verkoopprijs. De heffing zou kunnen worden gekoppeld aan de kentekenregistratie. De RAI zou de autohandel daarbij behulpzaam kunnen zijn door voor die importeurs en fabrikan ten waarvoor zij de aanvraag van Deel I van het kentekenbewijs verzorgt, gelijktijdig de per type motorvoertuig verschuldigde heffing op te geven. Door de koppeling van de geluid hinderheffing aan de kenteken registratie via Deel I kan de over heid (het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne) met een computer snel controleren of de heffing is voldaan. Ook wordt de controle op de kleine - niet bij de RAI geregistreerde - importeurs vereenvoudigd. De kosten van deze vorm van ge luidhinderheffing zijn volgens Bureau Berenschot f800.000 tot f 1 miljoen per jaar. De geluid hinderheffing zou ongeveer f50 miljoen per jaar kunnen opleve- NIGTEVECHT - Een oude vrachtwagen op drijvers lag gisteren te wachten op een vrije doortocht via het Amsterdam-Rijnkanaal naar Rotterdam. Daar zullen F ons Oerlemans, Kee Arens, hun zoon Robin en Kees Kremer met hun vaartuig naar New York worden gebracht. Half augustus aanvaardt het viertal de terugtocht, maar dan zelfstandig, over de Atlantische Oceaan. (Foto ANP). DEN HAAG (GPD) - De gemeen ten hebben grote bezwaren tegen de plannen van minister Brink man (WVC) om de financiering van de bejaardenoorden te ver anderen. Zij- verzetten zich voor al tegen het vaststellen en innen van de eigen bijdragen, die be woners van ouderencentra zou den moeten betalen. De gemeen ten voelen niets voor deze nieu we taak en vinden dat Brinkman de hele kwestie nodeloos inge wikkeld maakt. Dit is gebleken uit een gesprek dat een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met Brinkman heeft gevoerd naar aanleiding van zijn onlangs gedane voorstellen. Eerder heb ben de ouderenbonden zwaarwe gende bezwaren aangevoerd, evenals het overlegorgaan van de desbetreffende instellingen, de Centrale Commissie Bejaar denoorden. De Tweede Kamer liet ook al kritiek horen, vooral omdat de minister alle wijzigin gen a! per 1 januari 1984 wil door- bejaardenoorden afremmen dan wel stoppen, evenals voorgeno men vernieuwingen. Hij wil uit een oogpunt van kostenbespa ring overgaan tot zogenaamde budgetfinanciering, dat wil zeg gen directe financiering door het rijk via maximale subsidie. Be woners moeten dan een eigen bijdrage betalen, waarvan de hoogte afhangt Nu betalen de bewoners zelf de prijs, maar voor ongeveer tachtig procent van de ouderen in de 1700 instelüngen wordt dit via de Algemene Bij standswet gedaan De gemeenten voeren de Bij standswet uit, maar de taak die ze er nu by zouden krijgen is een geheel andere, zo heeft de VNG aangevoerd. Is er nu nog sprake van bestuurs- en beleidsmatig optreden, straks zou er uitslui tend een uitvoerende taak zijn Als het rijk volledig het beleid gaat bepalen, ligt het meer voor de hand dat het rijk ook zorgt voor de vaststelling en inning van de bijdragen, zo werd gesug gereerd. Dat zou bijvoorbeeld via de belastingdienst kunnen ge beuren. Voornamelijk uit bezuinigingsoog- punt wil Brinkman de bouw van lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk Binnenweg 114 - Heemstede, Haarlemmerstraat 58 - Leiden, Hoofdstraat 253 - Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7