D 'De vraag is: wie valt eruit?' Situatie Ravenhorst is vrijwel onleefbaar C Kunstenaars vrezen gevolgen van bezuinigingen op BKR n"Het verdriet van de Merenwijk QpONDERDAG 28 JULI 1983 Leiden -lEIDEN - Een spijkerbroek voor zijn zoon of een pot verf voor zichzelf. Enkele malen per jaar staat beeldend kun stenaar Pieter Geraedts uit Leiden voor deze keus. Geen probleem van leven of dood. Dat zou anders kunnen wor den als zijn vrouw, ook beeldend kunstenaar, ten gevolge "van de bezuinigingsplannen van staatssecretaris De Graaf uit de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) zou worden gezet. Dit zou betekenen dat het gezin Geraedts moet terugvallen op de bijstandsregeling. Er blijft dan beslist geen geld meer over voor de huur van een atelier ie of materiaal om een kunstwerk te scheppen. In figuurlijk !uzin is zoiets de dood voor een kunstenaar. ./ir hel standpunt huldigt dat een kunstenaar moet lijden om tot grote prestaties te komen, zal bet eens zijn met de plannen van de regering. Ongeveer 2400 kunstenaars in Nederland die gebruik maken van de BKR zullen voor 1986 deze regeling moeten verlaten. De uitgaven van de BKR dalen daardoor van 130 miljoen naar 30 miljoen per jaar. rVZou er op deze manier een bloeiend kunstleven ontstaan? 1 de regio Leiden maken veertig kunstenaars (26 in Leiden en 14 daarbuiten) gebruik van de BKR. Elke drie maanden wor den de artistieke prestaties van 2 deze veertig mensen beoordeeld j.door een breed samengestelde .j commissie van deskundigen, waarin vertegenwoordigers van ilc het rijk en de gemeente alsmede een aantal kunstenaars zitting hebben. Worden deze kunstwer- ken goed bevonden dan vindt •e aankoop plaats, '^e toelatingseisen zijn niet gering: men moet tenminste een oplei- c ding aan een academie hebben voltooid en twee jaar - in de nieu we regeling zal dit drie jaar wor den - zonder enige vorm van sub sidie in leven zijn gebleven, Daarnaast wordt er gekeken naar er de kwaliteit. (Zomaar een paal in de grond slaan en daar een bord- je met het opschrift 'kunst' voor- zetten - een voorbeeld dat leken nog weieens willen hanteren om •ej de BKR-regeling in een ongun stig daglicht te zetten - zal beslist niet worden gehonoreerd). Sen rapport van het Tilburgse in stituut voor sociaal-wetenschap- pelijk onderzoek dat enkele maanden geleden is verschenen, wees al op het feit dat slechts een paar procent van de kunstenaars 31 van de "vrije markt" kan be- staan. Dat rapport waarschuwde ook tegen een te drastische in- krimping van de regeling. "Blijk- baar heeft de staatssecretaris dat niet al te serieus genomen", zegt m Pieter Geraedts, die ook deel uit maakt van de Beroeps vereni ging Beeldende Kunstenaars (BBK) in Leiden, met een licht ironische ondertoon in zijn stem. Weggevaagd 'Hoewel er van de kant van de Leidse BBK nog geen echt ver zet is aangetekend, merk je toch dat er onder- kunstenaars een strijd gaande is. De vraag is: 'wie valt eruit? Het is overigens een bezuiniging van niks. Ik ver wacht dat er uiteindelijk niet meer dan tien miljoen in de schatkist zal belanden. De kun stenaars die afvallen komen in de bijstand. En het verschil tus sen bijstand en BKR is niet zo groot; maar het is wel genoeg om je het werken onmogelijk te ma ken. Op deze manier wordt er een beroepsgroep weggevaagd". De BKR-kunstenaar krijgt naast een minimuminkomen, verkre gen door het inleveren van kunstwerken, gemiddeld twintig door Saskia Stoelinga procent van dat bedrag voor het aanschaffen van materiaal. Ook wordt een deel van de huur van het atelier vergoed. Geraedts zit in een eenvoudige witte ruimte aan de Koppenhinksteeg, en be taalt voor dit sobere vertrek zes honderd gulden per maand. Het gezin Geraedts heeft jaarlijks ongeveer 35.000 gulden aan in komsten. Aan beroepskosten wordt gemiddeld vijftienduizend gulden uitgegeven. Daarnaast zijn er nog de persoonlijke ver plichtingen zoals ziektekosten, verzekeringen, huur en buiten gewone lasten. Geraedts is het eens met de type ring "geen vetpot". Toch heeft hij geen behoefte aan een klaag zang. "Je moet natuurlijk niet al leen naar de materiële kant kij ken. Er zijn onverstelbaar veel voordelen aan dit leven verbon den. Ik heb geen baas, kan mijn eigen werktijd regelen en heb het produkt in eigen hand. Nie mand kan daar wat tegen doen. Ik zou het veel mensen gunnen zo betrokken te zijn bij hun werk". Stimulans Kees Buurman, schilder en grafi cus in Leiden, maakt sinds een jaar of vier geen gebruik meer van de BKR-regeling. Hij kan le ven van de verkoop van zijn werk en van het salaris dat hij ontvangt voor drie dagen lesge ven aan de Academie voor Beel dende Kunst in Kampen. Zeer beslist zegt hij de BKR altijd een hele goede regeling te hebben gevonden. "Het was voor mij een stimulans. Mijn artistieke en maatschappelijke ambities wer den er door aangewakkerd". Wel maakt Buurman een kantteke ning. "Zo'n regeling kan alleen blijven bestaan als er goed wordt geselecteerd. In het verleden is dat in een aantal plaatsen - Am sterdam, Groningen, Dordrecht, Haarlem - misgegaan". Volgens hem stelden de plaatselijke com missies te lage eisen. "Er werd meer een sociaal dan een artis tiek beleid gevoerd". Ook is Buurman de mening toege daan dat niet alle kunstenaars af komstig van de academie de BKR in moeten. "Zo'n diploma is beslist geen bewijs voor goed Het schilderij "Vader en kind" van Kees Buurman. Gemaakt in 1966in het kader van de BKR. Sinds een jaar of vier hoeft de Leid se kunstenaar niet meer van deze regeling gebruik te maken: hij kan Zichzelf bedruipen. (Foto Holvast) kunstenaarsschap. Ze zullen zich eerst op een of andere manier moeten bewijzen". Dat houdt hij ook zijn studenten voor. Staatssecretaris De Graaf stelt te genover de bezuinigingen een bedrag van twintig miljoen in het vooruitzicht voor jonge kunste naars. Buurman hoopt dat van dit plan inderdaad wat terecht komt. "Voorlopig heb ik alleen dat bedrag gehoord als een soort zoethoudertje. Echt beleid is er niet uitgestippeld". De directeur van museum de La kenhal, M. Wurfbain, tevens waarnemend voorzitter van de beoordelingscommissie is hele maal niet te spreken over de nieuwe bezuinigingen. Hij krijgt ook niet de indruk dat de gelden voor de BKR-kunstenaars in Lei den op verkeerde wijze zouden worden aangewend. "Natuurlijk zijn er wel eens vergissingen ge weest, maar bij welke regeling gebeurt dat niet? Volgens mij moet de rijksconsulent die ook in deze commissie zit, dit kun nen beamen". Negen ton Wurfbain noemt het onverant woord om de huidige BKR-rege ling zomaar op de helling te zet ten. "De bezuinigingswoede treft niet alleen de kunstenaars maar ook andere instellingen zoals de arthoteken of uitleenwinkels". De Leidse arthoteek aan de Lam- mermarkt is grotendeels aange wezen op het aanbod van de BKR-kunstenaars en heeft steeds meer werk nodig om aan de vraag te kunnen voldoen. Vorig jaar zijn er door Leidse kun stenaar 700 kunstwerken aange boden en 370 door de BKR-com- missie aangekocht. Bij de verde ling vielen er 240 kunstwerken aan Leiden toe. £)e rest nam het rijk. Met de aankoop was een be drag van 748.000 gulden ge moeid. Daarboven werd nog eens 150.000 gulden aan mate riaalkosten uitgekeerd. Je kunt stellen dat voor die ander halve ton, want dat is het bedrag dat boven de gebruikelijke uitke ring komt, de gemeenschap een aanzienlijk aantal kunstwerken terugkrijgt. Wurfbain: "Inderdaad. De Laken hal heeft deze kunstwerken in beheer. Er hangen zeshonderd in gemeentelijke panden. De kunst uitleen heeft ongeveer zo'n zelf de hoeveelheid in huis. Daar naast liggen er ook nog eens zes honderd opgeslagen in de kel ders van ons museum. Dat zijn veelal kunstwerken die de tand des tijds niet hebben kunnen doorstaan. Ook zijn er bij die te fragiel zijn om telkens van plaats te veranderen". Selectie "Het selecteren van kunstwerken is een hele moeilijke zaak", zegt Geraedt. "Wat de een als mooi bestempelt, vindt de ander niet om aan te zien. Je krijgt dan gauw opmerkingen als: wat een rotzooi maken die kunstenaars! En dat is niet alleen bij de BKR- kunstenaars het geval, maar ook bij de zogenaamde 'topkunste- naars'". Guus Kuijer schreef in zijn boek 'Het geminachte kind' het vol gende: 'Een meneer bekijkt een schilderij van Karei Appel. Hij ziet er verpletterd uit. Zijn ogen. zoeken rusteloos het doek af. Dan draait hij zich om en zegt: "Dat kan mijn zesjarige dochter tje ook. Smeerboel". Van zo'n man had Appel dus nooit van de BKR-regeling gebruik mogen maken. Toch is dat ge beurd. In 1949 kocht de overheid in het kader van de Sociale Bij stand voor beeldende kunste naars het doek 'Vragende kinde ren' van Appel aan voor driehon derd gulden. Geraedts is bang dat straks, als er zoveel kunstenaars de BKR moe ten verlaten, alleen de zogeheten functionele kunst overblijft en kwaliteit niet herkend wordt. Wurfbain weet nu al dat hij zich zal gaan verzetten tegen zulke se lectiecriteria. "Ik zou op dit mo ment ook niet weten welke kun stenaars afkomstig uit de regio Leiden eruit zouden moeten worden gegooid". De directeur van de Lakenhal kan zich verschrikkelijk ergeren aan de houding van de minister en de staatsscretaris. Zij doen net of er een soort wildgroei is ontstaan. "Inderdaad, de regeling is in 1956 opgezet voor een beperkt aantal mensen. Dat aantal is in de loop der jaren astronomisch gegroeid. Niet zomaar. Er is steeds meer druk op de BKR-re geling komen te staan omdat kunstenaars die les gaven wer den ontslagen; er kwamen steeds meer mensen die de academie verlieten en het aantal (geschei den) vrouwen dat voor zichzelf moest zorgen nam toe. Wat ge beurt er nu? Van onderaf ver dringt men zich om erin te ko men, terwijl er van bovenaf alles aan gedaan wordt om dat te verhinderen. Ik voorspel: de ge volgen zullen chaotisch zjjn". Lijden In de brief van sociale zaken stelt men dat een kunstenaar in 1984, '85, '86 repectievelijk vier, zes en acht mille per jaar moet verdie nen om eventueel aanspraak te kunnen maken op de BKR. Uit kunstenaarskringen gaan er al stemmen op dat juist het ver plicht stellen van een bepaalde verdienste ertoe kan leiden dat iemand rommel gaat maken om aan het beoogde bedrag te ko- Geraedts: "Dat zou kunnen bete kenen dat iemand die kitsch ver koopt - hij denkt dan aan die zi- geuneijongetjes met traan - in de regeling zou kunnen blijven en een kunstenaar met kwaliteit uit de boot zou kunnen vallen". Kwaliteit verloochent zich toch niet? Hij aarzelt even. "Het is al lemaal heel tegenstrijdig. We kunnen toch niet allemaal de top halen? Is het dan juist dat de mensen die gemiddelde kwali teit produceren niet meer van de regeling gebruik kunnen ma ken? Ik denk dat de kloof tussen samenleving en kunstenaars dan nog groter zal gaan worden". En wat het lijden betreft, daar heeft Nobelprijswinnaar en schrijver Gabriel Garcia Mar- quez al mee afgerekend. Hij zegt in een gesprek met de journalist Plinio Mendoza: "Ik geloof niet in de romantische mythe dat een schrijver honger moet lijden en het beroerd moet hebben om te kunnen produceren. Je schrijft beter als je goed hebt gegeten en een elektrische typemachine be- Een touwsculptuur getiteld Zes kubieke meter" van beeldend kunste- taar Pieter Geraedts. Dit kunstwerk is in 1980 aangekocht door het mu- eum "De Lakenhal". t- k LEIDEN - Bijlmermeerachtige toe- standen in de Leidse Ravenhorst e (Merenwijk) hebben er toe geleid dat veertig dure flats onverhuur- baar zijn geworden. Een grote concentratie buitenlandse gezin- nen, leegstand en hasjdealers die in kraakpanden zijn getrokken hebben de situatie in de Raven- e horst bijna onleefbaar gemaakt. ,rDe toestanden rond de Raven- horstflats bezorgen de gemeente en de Leidse Woningstichting al geruime tijd hoofdbrekens. Van der Valk, directeur van de direc tie woonruimteverdeling van de gemeente, noemt de flats "het verdriet van de Merenwijk". "De problemen in de Ravenhorst doen zich al enkele jaren voor", aldus Van der Valk. "Er is onge looflijk veel vernield en sommi ge flats zijn illegaal verhuurd. Het is ongehoord wat er allemaal is gebeurd". Het lukt de directie woonruimte verdeling van de gemeente toch al nauwelijks om de vier- en vfjf- kamerflats en maisonettes in de Merenwijk (Arendshorst, Sper werhorst, Condorhorst enz.) te verhuren omdat de huren van de flats veel hoger zijn dan van een nieuwe eengezinswoning elders in de stad of in de Stevenshofjes- polder. De gemeente zoekt thans, per advertentie, gegadig den voor de Merenwijkflats. Het is niet ongewoon dat een echt paar of twee samenwonenden, zonder kinderen, een vier- of vijf- kamerflat krijgen toegewezen. De flats in de Ravenhorst raakt men echter aan de straatstenen niet kwijt door het grote aantal buitenlanders dat er woont. On geveer de helft van het aantal flats is gekraakt of staat al gerui me tijd leeg. In de overige flats wonen voornamelijk Surinaam- Wethouder Tesselaar: tegenstan der van spreidingsbeleid se gezinnen. Sommige van de grotere woningen worden door wel tien of twaalf mensen be woond. Nog maar één van de veertig flats wordt legaal door een Nederlands gezin bewoond. Geen opzet Van der Valk zegt dat het geen op zet is van huisvesting om buiten landse gezinnen in één woon blok te huisvesten. "Als er veer tig gegadigden zijn voor een flat en je krijgt een situatie dat de Nederlandse gezinnen het afwij zen en de buitenlandse gezinnen de flat wel nemen dan kun je moeilijk zeggen dat dit een be leidslijn is van de directie woon ruimteverdeling. Je zou eerder kunnen zeggen dat de Neder landse gezinnen een beleidslijn aangeven doordat ze niet meer in bepaalde flats willen wonen". Volgens Van der Valk is door de afwijzing van de Ravenhorstflats door Nederlandse gezinnen een stagnatie ontstaan in de verhuur. De optredende leegstand heeft er toe geleid dat een aantal wonin gen is gekraakt. Daardoor heb ben de randverschijnselen de overhand gekregen. Dat is een ontwikkeling die zich moeilijk laat doorbreken", aldus Van der Valk. Surinaamse bewoners van de Ra venhorst menen dat de gemeente en de woningstichting schuld hebben aan de getto-achtige toe standen in de wijk. Volgens één van de Surinaamse bewoners van de Ravenhorst willen de ge zinnen graag elders gehuisvest worden. "De toestand in de flats is onhoudbaar geworden sinds een aantal woningen leegstaat. "Alle Nederlandse gezinnen zijn weggetrokken. Dat is niet goed. Er wonen teveel buitenlandse gezinnen bij elkaar, Surinamers, maar ook een enkel Turks en An- tiliaans gezin. Veel mensen zijn werkloos en dan onstaan er al gauw spanningen". Een Surinaamse bewoner van de Ravenhorst, die niet met name genoemd wil worden, meent dat de situatie onhoudbaar is gewor den sinds een aantal flats is ge kraakt en enkele hasjdealers en de flats zijn getrokken. De Leid se politie deed de afgelopen maanden een aantal keren een inval in een flat aan de Raven horst. Volgens de gemeente zijn zo'n vijf tien woningen gekraakt. De Suri naamse bewoner van de Ravens- horst meent dat twintig van de veertig (lats zijn gekraakt ofwel leegstaan. Zo ziet een leegstaande flat aan de Ravenhorst er van binnen uit. De woning heeft na tien jaar een kleine renovatiebeurt nodig. Spreiding Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten absoluut tegenstander te zijn van een door de gemeente te voe ren spreidingsbeleid ten aanzien van buitenlandse gezinnen. Overwogen is om de sterk ver waarloosde flats aan de Raven horst een kleine renovatiebeurt te geven. De LWS heeft uitgere kend dat meer dan één miljoen gulden nodig is om de flats en de woonomgeving op te knappen. Het alternatief voor de dure op knapbeurt is om de flatwoningen van de hand te doen. De Stich ting Studentenhuisvesting is aangeboden het beheeer over de veertig flats over te nemen voor de huisvesting van studenten en werkende jongeren. Studenten huisvesting onderzoekt thans of het voor haar aantrekkelijk is om het beheer van de flats over te nemen en ze te verhuren aan stu denten en werkende jongeren. Er zouden zo'n 120 tot 150 jonge ren in de flats kunnen wonen. Als Studentenhuisvesting op het aanbod van de gemeente ingaat zullen de de huidige bewoners van de Ravenhorst andere woon ruimte aangeboden krijgen. De gemeente zal de bewoners daar over zo spoedig mogelijk inlich ten. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum Breestraat 66, is vrijdag weer een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Rommelmarkt Op het complex aan de Vrouwen- weg houdt turnvereniging Cronsesteyn zaterdag van tien tot vijf uur een rommel- en eve nementenmarkt. De opbrengst is bedoeld voor de aanschaf van speeltuinattributen. Plein festijn Het vierde Leids Plein Festijn wordt zaterdag op het Stad huisplein afgesloten met een optreden van Cirque du Trot toir uit België. Muzikale cloions, acrobaten en gooche laars treden op om één. twee. drie en vier uur. Reünie J.E. Claproth heeft plannen om voor leerlingen van de voorma lige Thorbecke mulo uit de ja ren 1963-1970 een reünie te or ganiseren in de laatste week van september. Belangstellen den kunnen zich aanmelden op het adres Atjehstraat 7, 2315 CM Leiden. Fietsdriedaagse De Leidse toerclub ZLC organi seert van 9 tot en met 12 augus tus een avond-fietsdriedaagse. Deelnemers moeten per avond dertig kilometer afleggen; ze kunnen van dinsdag tot en met donderdag één avond over slaan, om die op vrijdag in te halen. De start is 's avonds tus sen half zeven en half acht bij het clubgebouw van ZLC aan de Smaragdlaan. Deelnemers kunnen zich daar inschrijven. Voor meer inlichtingen: C. Scheffer, tel. 143844. Vrij spel voor insluipers door warmte LEIDEN - Met het v de laatste dagen hebben inslui pers goede zaken kunnen doen. Openstaande ramen, balkon- en achterdeuren hebben het inbre kers een stuk gemakkelijker ge maakt. In de nacht van dinsdag op woens dag werd uit een woning aan de Johan Wagenaarlaan (Zuid-west) een portemonnee met honderd gulden, een aantal geirobetaal- kaarten en een giropas gestolen. In dezelfde nacht verdwenen uit een woning aan de Marislaan (Groenoord) twee foto-camera's en enkele lenzen. Uit een woning aan het Rapenburg werden gisterochtend twintig gi robetaalkaarten en een porte monnee met een paar tientjes ge stolen. In het Sylvius-labo atorium aan de Wassenaarseweg werd uit een kamer een polstasje gestolen waarin onder andere een rijbe wijs, vijftig gulden en een giro- pas zaten. In het nabijgelegen Gorlaeus-labo- ratorium werden uit een jasje dat op een kamer hing zeven girobe taalkaarten en een portemonnee met wat kleingeld gestolen. Politie betrapt tegeldieven op Gooimeerlaan LEIDEN - Op de Gooimeerlaan werden twee Leidenaars gister avond rond kwart voor zeven op heterdaad betrapt bij het stelen van trottoirtegels. De mannen, 29 en 39 jaar oud, wa ren juist bezig om de tegels in een personenwagen te laden toen een politiewagen passeerde. Het tweetal moest de tegels weer op hun plaats terugleggen en werd vervolgens op de bon ge slingerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3