Wassenaars college pikt aanwijzen plaatsen niet Teleurstellende aanvoer op Voorschotense paardenmarkt 'Jiddisch verboden?' -C 3 AGENDA J5 'Provincie had over woonwagenkampen moeten overleggen' Auteur ontkent anti-semitisme insectenshow Vrouw gewond door auto Parkeerverbod vrachtauto's op Oegstgeester Kennedylaan Burgerlijke stand Stad en rand DONDERDAG 28 JULI 198?ON1 Rijen paardenlijven sierden vanmorgen de Voorstraat op het moment dat wethouder Van Dalen de paardenmarkt opende door een kruis te plaatsen op de Treubstraat (zie inzet foto). De wethouder verving de burgemeester, die vakantie houdt. Daardoor moest het "grote, hoge evenement worden geopend door een niet erg hooggeplaatst figuur", zoals de wethouder opmerkte. De Voorschotense Voorstraat was gisteravond omgetoverd tot een grote dansvloer annex barbeque- bordes. Naar schatting vierduizend mensen deden zich vanaf zes uur te goed aan geroosterd vlees of waagden een dansje op de tonen van een orkestje. Om één uur was de rust weergekeerd in de antickp straat. (foto's Holvast» VOORSCHOTEN - Iets meer dan honderd paarden, veulens en pony's hebben vanmorgen de Voorschotense Voorstraat be volkt. Een teleurstellende aan tal vergeleken met de paar- dennmarkt vorig jaar die 160 viervoeters trok. De organisatoren noemen deze terugval "logisch. Wat wil je ook in deze tijd van teruglo pende economie?", vindt Van Beest van het comité tot in standhouding van de Voor schotense paardenmarkt. Of, zoals een in een groene jas ge stoken handelaar het zei: "Wat heeft het voor zin om voor 1.000 gulden een beestje te kopen en het voor 1.050 te verkopen?" Een andere reden van de tegen vallende aanvoer is volgens hem dat in Den Bosch tegelij kertijd een grote paarden markt gehouden wordt. Het aantal is echter volgens hem niet desastreiLs: "Wanneer er minder dan 100 komen, voeren we koeien aan", had het comité tevoren al aangekondigd. Dit bleek echter niet nodig, tot gro te opluchting van wethouder Van Dalen. In zijn openings speech grapte hij dat het comi té dan nog beter varkens zou kunnen nemen. Hij verklaarde echter "goede hoop te hebben dat de paarden markt nog lang kan blijven". Het grote aantal bezoekers sterkte hem in deze gedachte: tijdens de opening om tien uur kon op de Voorstraat over de hoofden worden gelopen en voelden wandelaars zich gelijk een sardientje in een blikje. Ook in de Schoolstraat was het een drukte van belang met kraampjes en standwerkers die middels luid geschreeuw probeerden voorbijgangers hun waren te verkopen. Uren daarvoor was het reeds een drukte van belang op en rond de markt. Om half zes stonden al mensen te wachten bij de hoek van de Voorstraat/Molen laan waar de paarden werden aangevoerd. Het bleek een saaie aangelegenheid. Om zes uur waren slechts een handvol paarden het toegangshek ge passeerd. De meeste mensen be sloten dan ook om plaats te ne men aan een terras in de Voor straat. "En het is overal even lekker", sprak 'speaker' Piet van de Meij, die vanaf zeven uur zorg de voor een waterval van aan kondigingen en losse invallen. Zo wenste hij vanaf zijn plaats aan de vt>et van het Ambachts- en Baljuwhuis, de bezoekers re gelmatig een "prettig nieuw jaar" toe. De of fidéle opening van de. markt, om tien uur, kondigde hij als volgt aan: "De heren gaan op kruistocht". Geen gek ke benaming omdat wethouder Van Dalen daadwerkelijk met een kruis in zijn armen vanaf het Ambachts- en Baljuwhuis richtiyig Treubstraat liep, waar hij het kruis in een daar toe bestemde mast plantte. Hij wilde hiermee aangeven dat de paardenmarkt een vrijmarkt is. Niet alleen mag op de markt geen onroerend goedbelasting worden gevraagd, maar bo vendien geeft het kruis aan dat op de markt vrede heerst. De politie mag boeven die zich op de markt bevinden niet in de kraag vatten. Slechts misda den en overtredingen die op de markt worden begaan, mogen worden bestraft. Hiertoe dient een schavot, dat voor het Am bachts en Baljuwhuis is opge steld. Niet iedereen begreep echter de bedoeling van de kruistocht: "Het is zeker iets officieels", sprak een dame. PAUL VAN DER KOOIJ lEIE VOO den van Gra DONDERDAG W01 Leiden m°' Breehuys - naar zwembad, strand t)6S park als het mooi weer is of andeof L gewoon naar het Breehuys. 13-18 uu7jn Stats jongerencentrum - video, 15-1 vitenschool', 11.30 uur; 'Bhutan, tro,Pf€} der Goden', 14.30 uur; 'De koning Ung VRIJDAG i de kun daai Leiden den LVC - Breestraat 66, swingavond, 2 „doo Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La dole het vita' van Fellini. 21.15 uur. een Breehuys - disco. 13-18 uur. heb Pieterskerk - orgelconcert door Charlt j^en „i aan de Wolff, 20.15 t Rijksmuseum voor Volkenkunde - 'Se; pa's van Komjong', 11.30 uur; 'Bhore tan. tussen de oude en de nieuwe wt relci'. 14.30 uur; 'De koning en d din maan'. 16 uur. vol' der APOTHEKEN sidi De avond-, nacht- en zondagsdienst vaj Da; de apotheken in de regio Leider de i wordt waargenomen van: de vr 22 juli tot 29 juli door; ;e r Apotheek Tot Hulp der Menschheid -«+• Rosmolen 13. tel. 121060; Apotheel Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel "e 01717-2525. Sti{ stit ten noorden van de Rijn: 134604; tel me ten zuiden van de Rijn: 121753. we Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis pa; gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131 vai spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. sta Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel on 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13 l-„; 13.30 uur. J^1 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel b? 154500. ni( Voorschoten - gezondheidscentrum Pi' v.d. Waalslaan, tel. 4641. m; gi« (B We Auteur Huib de Vos bij de pop Iwan de Hommel. "Net zo'n typetje als Moshe, r WASSENAAR - Om zijn waarde ring voor het strijdlustige, het al tijd maar weer weten te 'fiksen' van het joodse volk, zegt auteur Huib de Vos de figuur van de nu zo gewraakte Moshe de meikever te hebben geschapen zoals zij is. Hij is dan ook verbijsterd dat hij door uitgerekend die schepping nu van anti-semitisme wordt be schuldigd. door Hans Sonders De Vos noemt het bewonderens waardig zoals het oude ver bondsvolk ondanks onderdruk king op onderdrukking er door de eeuwen heen in is geslaagd het hoofd boven water te hou den. Daarom begrijpt hij hele maal niet de commotie die nu rond zijn creatie is ontstaan. De meikever, die in de insecten show in recreatiepark Duinrell, de handige jiddische jongen speelt is door hem nooit als de sjoemelende jood bedoeld waar voor anderen de pop nu houden. De Vos had eerder de warme fi guur van Tevje voor ogen, die eens door Lex Goudsmid op de planken is gezet in de Neder landse versie van de musical Fiddler on the Roof (Anatevka). "Moshe is dan ook een aardig en warm beest", zegt hij, "dat niets negatiefs uitstraalt. Een typetje dat. zélfs niet met behulp van handige trucs de quiz wint waar het in de show om draait". Het Wassenaarse schoolhoofd is verontwaardigd over de reacties van het Nieuw Israeliiisch Week blad en de Anne-Frankstich- ting, die zijn creatie dus hém van anti-semitisme hebben be schuldigd. Hij verwijt ze een to taal gebrek aan gevoel voor iro nie en vindt dan ook niet terecht dat Duinrell-directeur Van Zuy- len van Nijevelt, na een bezoek van rabbijn Soetendorp, een waarschijnlijke toekomstige ver andering van het spel heeft toe gezegd. "Waar blijven we als je niet eens meer mag ironiseren", vraagt De Vos zich af. "Dan kan het eerste het beste stukje straat toneel wel opdoeken. Zelfs als je dat al zou willen, dan toch kun je niets of niemand meer aan de kaak stellen op het toneel". Moosie De Vos wijst er met nadruk op dat het hem niet is te doen geweest om het joodse volk in een stereo tiep als Moshe te beledigen. "Als ik echt antisemitische uitlatin gen had willen doen, had ik het wel op een andere manier aange pakt en bijvoorbeeld al meteen een naam als Moosie gekozen. Maar dan was ik wel in de fout gegaan". In Moshes onmiskenbare jiddische dialect ziet de auteur ook niet meer dan een manier van drama tisch uitbeelden. "Zoals in volks toneel plat Amsterdams wordt gesproken. Daarmee wordt toch ook niemand beledigd. Je kunt wel zeggen 'Moshe de meikever heeft een schild dus daarmee be? doelt de schrijver dat joden altijd wat in hun schild voeren', maar waar blijf je dan?!". Volgens hem wijst het feit dat de figuur van Moshe in de insecten show pas in het vierde seizoen van zijn bestaan zoveel veront waardigde reacties oproept, op een ander fenomeen. Niet hij zou indertijd een anti-joods persona ge ten tonele hebben gevoerd, maar de joodse gemeenschap zou de creatie als zodanig zijn gaan ervaren. "Vanwaar die plot selinge 'gevoeligheid' voor nota bene een pop van een meike ver?" vraagt hij zich af. "Er is niet iets aan de hand met Moshe, er is iets verandert bij het joodse volk". Hij veegt ook mogelijke naiviteit van hem in deze van tafel omdat de tekst van de show vier jaar ge leden door zeer vele handen is gegaan en toen bij niemand een anti-semitische tendens heeft op geroepen. "Bovendien was een heel persleger erbij toen de show in première ging. Geen mens heeft er gewag van gemaakt". "Maar als ik vier jaar geleden had geweten dat ironie niet meer be staat en dat jiddische humor niet meer mag, dan had ik er (plat Haags!) 'Hèin de mèikever' van gemaakt, een Haagsche auto sleutelaar. Tenslotte zijn Wim van Kooten en Henk de Bie ook nog nooit over een Haags typetje lastig gevallen". Huib de Vos is hoofd van de Was senaarse lagere Kievietschool en als zodanig verantwoorde lijk voor het schrijven van zo'n 50 kindertoneelstukken. Het feit dat Duinrell-directeur Van Zuylen van Nijevelt zélf op de school heeft gezeten en in de tijd van het hoofdschap van De Vos, zijn kinderen, is dan ook re gelrecht de aanleiding voor het feit dat hij voor het schrijven van de gecomputeriseerde pop penspelen is gevraagd. De insec tenshow is de tweede die hij voor het pretpark bij elkaar heeft geschreven. De eerste was een show met kikkerpoppen. WASSENAAR - "Het da gelijks bestuur van de provincie past de wet niet goed toe en voert onbe hoorlijk bestuur door niet met de gemeente te over leggen over de aanwijzing van een plaats voor woon wagens". Aldus de Wasse naarse VVD-woordvoer- der Aptroot gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. De liberalen gaven daarom samen met partij Wassenaar volledige steun aan het voorstel van het college van B W om hiertegen bij de Raad van State in beroep te gaan. Het CDA ging hierin niet De Wassenaarse gemeenteraad heeft onlangs besloten om het woonwagenkampje aan de Rui- gelaan tot een staanplaats voor twaalf woonwagens uit te brei den. Dit was tegen de zin van het provinciebestuur die ondermeer de plaats te ver van de bebouwde kom vindt liggen en te dicht bij het vliegveld. Daarom heeft de provincie Wassenaar nu ver plicht om woonwagenkampjes te realiseren op de Hoge Klei en aan de Zuidwijklaan. Wethouder Cocheret de la Moriniè- re zei het namens het college niet eens te zijn met die aanwijzing en de door de provincie aange voerde redenen, irreèel te vin- VOORSCHOTEN - Een 53-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond vier uur op de kruising Wijngaardenlaan/Juliana van Stolberglaan in Voorschoten door een auto aangereden en heeft daarbij een hoofdwond op gelopen. De vrouw fietste op de Wijngaardenlaan toen zij op de kruising geen voorrang kreeg van een 55-jarige Voorschotense automobilist. den. "Bovendien komen de woonwagens aan de Hoge Klei middenin een bedrijfsterrein te staan dat ontoegankelijk is. En aan de Zuidwijklaan zou een woonwagenkamp de gewenste woningbouw er kunnen tegen houden", aldus de wethouder. Wonde Daarom wilde hij tegen de provin ciale beslissing in beroep "zodat er nog overleg kan worden ge pleegd". Terwijl de WD en Paf- tij Wassenaar het college hierin steunen, legde het CDA de vin ger op de wonde. "Wij hebben al tijd een dergelijke aanwijzing ge vreesd als een direct gevolg van het halsstarrige en koppige op treden van college, WD en Par tij Wassenaar", aldus woordvoer der Speelman van de christen democratische raadsfractie. De door de provincie aangewezen plaatsen zag hij daarbij niet als absoluut ongeschikt. _.et Omdat de beide collegepartners, PvdA en D'66, bij het overleg gis teravond niet aanwezig waren, jh valt nog niet te zeggen naar wel ke zijde de balans zal doorslaan.""™ Deze partijen zijn namelijk nooit uitgesproken voorstanders ge-99 weest van de realisering van een J vergroot woonwagenkamp aan de Ruigelaan zoals collegepart ner WD. s" Om gevaarlijke situatie op te lossen OEGSTGEEST - De parkeergele genheid voor vrachtauto's en au tobussen aan de President Ken nedylaan bij de Pedagogische Academie in Oegstgeest zal hoogstwaarschijnlijk over enke le maanden worden opgeheven. Het voorstel om deze plaats als parkeeraan wij zing voor vracht wagens in te trekken is afkom stig van groepscommandant Gel derblom van de Oegstgeester rijkspolitie. Deze is na een nader onderzoek tot de conclusie geko men dat de verkeerssituatie aan de President Kennedylaan aan merkelijk veiliger wordt indien de daar geparkeerde voertuigen verdwijnen. "Vooral in de avond- en nachturen vormen zij op de rijbaan van de Kennedylaan donkere obsta kels", stelt Gelderblom vast "Ook wordt de naast deze gepar keerde voertuigen gelegen ruim te van de rijbaan vrij smal (onge veer vijf meter), waardoor bij verkeer uit twee richtingen deze ruimte aan de krappe kant is. Zijn er dan ook nog fietsers en bromfietsers dan zouden deze het kind van de rekening kunnen worden", aldus Gelderblom. Hij stelt het college van B en W van Oegstgeest om deze redenen voor het voorste gedeelte van het parkeerterrein aan de Voscuyl gedurende het gehele jaar aan te wijzen als parkeergelegenheid voor vrachtauto's. Dit parkeer terrein is tot op heden voor het parkeren van vrachtauto's en au tobussen slechts aangewezen voor de periode van 1 mei tot 1 september. Deze periode kan volgens Gelderblom gemakke lijk verleng worden tot het gehe le jaar. "Nimmer wordt dit par keerterrein aan de Voscuyl door deelnemers of bezoekers van voetbalwedstrijden geheel in be slag genomen. Ook het vertrek EE van de voetbalvereniging UDO s naar het nieuwe complex aan de A Van Houdringenlaan waar een d eigen parkeergelegenheid is aan- 13 gelegd zorgt nu voor een gerin- c ger aantal geparkeerde auto's", T aldus Gelderblom. Inmiddels zijn B en W akkoord ge- gaan met het advies van de groepscommandant. Het laatste woord is nu aan de Oegstgeester De verkeerscommissie, die op 6 ok- tober vor de eerste maal na het zomerreces bijeen zal komen. i Geboren; Piëta Maria Wilhelmina dv. A.P.J.M. Verheijen en M.J.L. Mare- chal; Renske dv. W.P.R. Versluijs en H.G.M. Groenendal; Maria Johanna Geertje dv. J.A.C.M. de Gunst en A.P van Duijn; Viola Petronella Johanna dv. A.P. Muller en V.T. van der Voort. Jeffrey zv. L. Koekebakker en G.G van Schagen; Erik Jan zv. J.P. Borst en M.H. Broers; Werner Louis zv. J.J.L. Broers en L.G.M. Kolk; Joanne Louise dv. R.F. van Meeteren en E.C. Krottnaurer; Daan zv. V.H.J. Ouds hoorn en J.P. van Goozen; Anna Ali- da Johanna dv. V.J.A. Schouten en "E W.G.M. Luijckx; Linda dv. J.W.M. j Borst en M. van Egmond; Natascha 1 dv. H. van Delft en Y.Y. Proost; Sabi- ne Claudia dv. S. Schellingerhout en t M.J. Hogenkamp; Jedidja Elise dv. A.T. Ravensbergen en A. Knetsch; Jule Serim zv. H.J.S. Slootbeek en P.J Bearman; Maarten Bastiaan zv. J.J. Kooien en K.A. van Staverloo; Bouke Klaas zv. J.H. Verwijs en A.J. Ruitinga; Jacoba Engelina Anna dv. j E. Mioch en A.M.J. Remmerswaal; 1 Maarten Johannes Arie zv. A. van Duijn en A.P.J. van der Plas; Sanne- 1 ke dv. J.B.M. van Rooden en J.W.C. Gijbeis; LEIDSCH £1 DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), ardag van 16.30-18 00 u incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Betaling van misgelden op giro Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman(plv) HIJ Veldhuizen (regio) H v.d Post (plv) W F J. Wirtz (bin /buit <ec J Ruygrok-Hoogeveen I 071-144941.1 l 219 Restitutie antsgelden bi) aling te voldoen is niet toegestaan. Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cam Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2