LEIDSCH DAGBLAD Betonrot bedreigt veel flats Gifschandaal in de Antwerpse haven Over de kop na poging tot ontvoering Explosie 't Harde door nalatigheid 568 KLEUREN Hond wacht op doodstraf Nationale Woningraad wil extra geld van rijk Gemeente Leiden wil flats afstoten $0® LIBANON DS -AUTOWARENHUIS 'Den Haag' ontkent Nederlandse steun aan coup-Bouterse DNDERDAG 28 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37149 v®]Bcteur: G. Koopman 2, ^oldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar ,rs0 hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie colofon SEATTLE (UPI) - In de doden cel van de King Countyge- vangenis in de Amerikaanse staat Washington wacht de hond Rocky op voltrekking van het doodvonnis door de injectiespuit. Rocky's baas, Curtis Anthony, zal twintig jaar gevangenis straf moeten uitzitten. Het tweetal had samen een over val gepleegd. Anthony had zijn hond het bevel gegeven een man aan te vallen. Roc ky beet, Anthony ging er met de portemonnee van het slachtoffer vandoor, (foto ap> (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR/KATWIJK - Een 34-jarige Hagenaar, die werd ge zocht voor een poging een 16-ja- rig Katwijks meisje te ontvoeren, is gisteravond levensgevaarlijk gewond geraakt bij een verkeers ongeval in Wassenaar. De ontvoering mislukte omdat voorbijgangers op de provinciale weg in Katwijk nabij de afslag Zeeweg het meisje uit de handen van de Hagenaar wisten te be vrijden toen hij haar in zyn auto wilde trekken. De gealarmeerde Katwijkse politie - die vermoedt dat de man het meisje wilde aan randen zond onmiddellijk een opsporingsbevel uit naar omlig gende korpsen. In Wassenaar werd de Hagenaar uiteindelijk levensgevaarlijk ge wond aangetroffen in de mid denberm van de Katwijkerweg. De Wassenaarse politie gaat er van uit dat de Hagenaar met veel te hoge snelheid op de verhoog de middengeleider van de Kat wijkerweg is gereden. De Hagenaar ramde twee lichtmas ten en sloeg over de kop. De be stuurder vloog door de voorruit. Hij werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Lei den. De wagen, een bestelbusje, werd totaal vernield. Onverhuurbaar door getto-toesta nden Een deel van de verwaarloosde flats aan de Ravenhorst in de Leidse Merenwijk. (foto Holvast) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse Woningstichting (LWS) en de gemeente willen veertig flatwoningen in de Merenwijk afstoten omdat ze, door getto-achti- ge toestanden, onverhuurbaar zijn geworden. De flats zullen mogelijk worden bestemd voor de huisvesting van werkende jongeren en stu denten. In de flats, aan de Ravenhorst, wonen momenteel bijna alleen Surinaamse gezinnen en krakers. Een groot aantal flats staat leeg en is door ver waarlozing onbewoonbaar geworden. Er zou meer dan een miljoen gulden nodig zijn om de tien jaar oude woningen op te knappen. Van der Valk, directeur van de directie woonruimte verdeling van de gemeente, spreekt van "een ongehoorde situatie". Surinaamse bewoners van de Ravenhorst verwij ten de gemeente een verkeerd beleid te voeren, omdat de flats de afgelopen jaren voornamelijk aan Surinaamse gezinnen zijn toegewezen. Door de grote concentratie buitenlanders zou den Nederlandse gezinnen zijn weggetrokken. Volgens de directie woonruimteverdeling van de gemeente is het geen beleidslijn geweest om al leen buitenlandse gezinnen in de Ravenhorst te huisvesten. De moeilijke verhuurbaarheid en het aantal gekraakte flats zou de gettovorming in de hand hebben gewerkt. Wethouder Tesse- laar is absoluut tegenstander van een sprei- dingsbeleid voor van buitenlanders. De Stichting Studentenhuisvesting heeft belang stelling om de veertig flatwoningen van de Leidse Woningstichting over te nemen. In de veertig flats zouden 120 tot 150 werkende jonge ren of studenten kunnen wonen. (zie verder pagina Leiden) ALMERE (GPD) - De schade door betonrot bij flatgebou wen uit de jaren zestig dreigt zo groot te worden, dat extra financiële steun van het rijk nodig is voor noodza kelijke reparaties. De Nationale Woningraad vraagt het rijk toezeggingen voor die extra steun. De Nationale Woningraad wordt door de aangesloten woningbouwcor poraties al enkele jaren om advies en onderzoek gevraagd in gevallen waarbij woningcomplexen door betonschade blijken te zijn aange tast. De woningraad heeft de ervaringen met inmiddels tientallen betonschadegevallen over het hele land gebundeld in een eigen on derzoek. De voorlopige conclusies zijn vanochtend bekendgemaakt door directeur N. van Velzen van de Nationale Woningraad in Alme- (RUSSEL (GPD/ANP)- In Ant werpen is grote opschudding ontstaan nadat in de haven een lading giftig afval is aangetrof fen, waarin zich 250 gram van het uiterst giftige dioxine be- - vindt. Dat is meer dioxine dan aanwezig was in de 41 vaten uit de Italiaanse plaats Seveso. Er is in Antwerpen een gerechte lijk onderzoek in gang gezet om de precieze gang van zaken te achterhalen. rolgens de eerste berichten is de 250 gram dioxine afkomstig van de chemische fabriek Chemie Linz in het gelijknamige Oosten rijkse stadje Linz. Het ontstaat als een bijprodukt van de fabri cage van landbouwpesticiden. Het gemeentebestuur van Linz heeft vorige maand gezien de Wolkenvelden hoog weer met wolkenvelden, mini mumtemperatuur 15 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 23 gra den, matige westen wind, wind kracht 4. lorgen blijft het overal droog. De wind wordt westelijk onder invloed van een hogedrukgebied dat zich van de oce aan via Engeland uitbreidt in de richting van Frankrijk. tiet die westenwind wordt er lucht aan gevoerd van de Noordzee, daarin ko men wolkenvelden voor die worden afgewisseld door perioden met zon. De temperatuur wordt ongeveer 23 gra- "jok in het weekeinde en het begin van de volgende week blijft de tempera tuur beneden de 25 graden. In het al gemeen is het weer dan droog, met zonnige perioden. In het weekeinde is er hier en daar onweer mogelijk. Zon op 05.56 uur, onder 21.36 uur. Maan op 23.46, onder 10.20 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.47 en 19.11 uur. Laagwater om 02.50 en 15.01 grote risico's bevolen de produk- tie van de pesticiden en dus van de dioxine te staken. Een deel van het afval is op 13 juli onder de naam trichloorbenzol vanuit Linz in de opslagtanks van het Antwerpse afvalopslag- bedrijf Antwerp Cleaning and Storage terecht gekomen. Be doeling was dat het vandaar door het vuilverbrandingsschip Vul- canus van de Amerikaanse afval verwerkingsfirma OCS op zee verbrand zou worden. Antwerp Cleaning en het Antwerp se gemeentebestuur zijn er zeer verbolgen over dat Chemie Linz, noch OCS hebben gewaar schuwd dat er in de 25 ton trich loorbenzol het uiterst gevaarlijke dioxine zit. Antwerp Cleaning werd achterdochtig toen het be drijf eind juli berichten in de pers zag over de moeilijkheden bij Chemie Linz rond het dioxi ne. Pas toen heeft OCS op vragen van Antwerp Cleaning toegege ven dat er dioxine in de lading afval uit Linz zit. Het spul is in middels op een veilige plaats op geborgen en zal nu toch volgen de week door de Vulcanus mid den op zee worden verbrand. Volgens de laatste berichten zou den er nog drie spoorwegwagons met chemisch afval uit Linz op transport naar Antwerpen staan te wachten. Antwerp Cleaning heeft echter al laten weten niets meer met Linz te maken willen hebben. „We zijn geen afvalboe- ren, wij loeren niet op afval", al dus de directie. Het bedrijf verze kert overigens dat niemand van het personeel direct met de dio xine in aanraking is geweest. OCS is een Amerikaans afvalver werkingsbedrijf met een doch termaatschappij in Nederland, die overal ter wereld de verwer king van chemisch afval op zich neemt. Met het schip Vulcanus wordt vanuit Antwerpen jaar lijks zo'n 10.000 ton chemisch af val op zee verbrand. Van Velzen: „De problemen doen zich voor bij de hoogbouw uit de jaren zestig. Honderdduizend woningen zijn toen in snel tempo gebouwd in beton. Iedereen dacht toen dat beton ijzersterk was, nauwelijks onderhoud verg de en nooit stuk zou gaan. Het blijkt nu dat beton wel degelijk veel onderhoud vergt. Als je dat niet bijhoudt, ontstaat aanzienlij ke schade. Die kan altijd hersteld worden, maar in sommige geval len is dat heel duur". „De kosten variëren van duizend tot soms twintigduizend gulden per woning. Corporaties moeten natuurlijk het onderhoud aan hun woningen zelf kunnen beta len ook als dat onderhoud onver wacht komt. Maar in enkele si tuaties dreigen de schadegeval len de financiële posities van cor poraties ernstig te ondermijnen. Dan is extra steun nodig". Betonrot, zoals de schadegevallen populair worden aangeduid, is de laatste jaren een bekend ver schijnsel. Meestal is het zicht baar bij balkons, trappenhuizen en muren waar het beton niet is afgedekt. Het materiaal scheurt, de wapening wordt zichtbaar. Oorzaak is dat het beton poreus is, waardoor water bij de ijzeren wapening kan komen. Die wape ning (die het materiaal sterkte verleent) gaat roesten en uitzet ten, waardoor het beton scheurt en er nog meer water bij kan ko men. De zure regen en het gebruik van chemicaliën in het beton (die chemicaliën zijn destijds ge bruikt om sneller te kunnen bou wen) hebben het rotproces ver sneld, evenals in sommige geval len te snel en slordig bouwen. Leefgedrag van bewoners heeft volgens de Nationale Woning raad niets te maken met de ver schijnselen. Twee doden op overweg UTRECHT (ANP) - Een botsing tussen een personenauto en een passagierstrein op een overweg tussen Schagen en Heerhugo- waard heeft vanochtend aan twee inzittenden van de auto het leven gekost. De overweg is met automatische knipperlichten be veiligd. Ten minste een half miljoen wo ningen in Nederland zijn poten tieel vatbaar voor betonrot. Het gaat om alle flatgebouwen die volgens de systeenbouw uit die jaren uit de grond werden ge stampt. Veiligheidsproblemen zullen zich niet voordoen als on derhoud regelmatig wordt ge pleegd. Van Velzen wijst geen beschuldi gende vinger naar ontwerpers of aannemers, maar wel verwijt hij het rijk, dat al lang van de pro blemen op de hoogte is, nooit op waarschuwende geluiden te heb ben gereageerd. 18 PAGINA'S Rook en vuur slaan uit Turkse ambassade. (foto ANP) Aanslag Lissabon eist zeven levens PAGINA 6 NOS zendt serie over mafia uit PAGINA 5 Andere keuring dienstplichtigen PAGINA 7 Klacht FNV over bedrijfsvereniging PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - De explosie van een mortiermijn in de leger plaats 't Harde, die vorige week maandag aan zeven soldaten het leven kostte, is het gevolg van een reeks van voorvallen, mense lijke vergissingen, fouten en na latigheden binnen de landmacht. Dat staat in het onderzoeksrapport dat de Koninklijke Marechaus see over het ongeluk heeft opge steld. Minister De Ruiter (defen sie) heeft de Tweede-Kamercom missie voor defensie vandaag per brief over de resultaten van het onderzoek ingelicht. Uit dat onderzoek blijkt dat de ex plosie is kunnen ontstaan door de aanbieding van twee scherpe mortiermijnen die hadden moe ten worden omgebouwd tot oe fenmijnen. Deze fatale vergis sing is ontstaan door een „on zorgvuldige administratie en re gistratie" bij de Munitie Renova tie Compagnie, die voor dat om bouwen verantwoordelijk is. Bij de mijneninstructie bij de land macht wordt regelmatig gebruik gemaakt van echte mijnen, waar uit de explosieve lading is ver wijderd. Deze oefenmijnen, die er precies zo uitzien als echte ex emplaren, worden gebruikt naast de speciaal vervaardigde, in kleur en uiterlijk afwijkende oefenmijnen. De instructeur tijdens de mijnen- les in het 't Harde, de eveneens omgekomen wachtmeester De Bakker (22), heeft volgens het onderzoek in de vaste overtui ging verkeerd dat de echt uit ziende mijn die hij de klas toon de, reeds was ontdaan van zijn springlading. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Tijdens de les in een lokaal op de legerplaats 't Harde deed de in structeur de werking van de mijn voor. Deze explodeerde vervol gens, doodde de instructeur en vijf soldaten en verwondde nog eens tien soldaten. Een daarvan overleed een dag later. Van de negen gewonden verkeert er nog een in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis in Zwolle. v Het bezoek van de Liba- nese president Ge- frfcfAfiSi mayel aan de Ver enigde Staten heeft weinig opgele verd dat de vrees voor een nieuwe burgeroorlog in Libanon kan ver minderen. De hoop dat de verkiezing van Amin Gemayel tot president en de af tocht van de PLO de eenheid in het land konden herstellen is ijdel ge bleken. Libanon was en blijft intern hopeloos verdeeld. De Israëlische invasie heeft daarvan hooguit eni ge tijd de aandacht afgeleid. Het akkoord over de terugtrekking van buitenlandse troepen blijkt, zelfs in het huidige stadium van prille uitvoering, paradoxaal ge noeg met een stabiliserende factor, maar een impuls die oude tegen stellingen doet herleven. Op een steenworp afstand van het presidentiële paleis in Beiroet, be vechten christenen en druzen de autonomie in het Shoufgebergte aan de vooravond van het vacuüm dat daar na de terugtocht van Is raëlische militairen ontstaat. Het bevestigt de angstige gedachte dat sinds de burgeroorlog die acht jaar geleden vele tienduizenden men sen het leven kostte, nog weinig is veranderd. Dat geldt niet alleen voor Libanon, maar ook voor het buurland Syrië, dat met zijn feitelijke aanwezigheid in Libanon, zijn steun aan de dru zen en zijn weigering het troepen akkoord te erkennen, niets op het oude ideaal van een groot-Syrië blijkt te willen afdingen. President Assad, gesteund door de Libische leider Gaddaffi, ziet een annexatie van Libanon als wense lijke positieverbetering voor de strijd tegen het zionisme. En ak koord of geen akkoord, wel of geen troepen ter plaatse, geen Israëli sche regering die dan haar greep op Beiroet kan verwaarlozen. Een zelfstandig Libanon is ook een relatief begrip, zolang de vele strij dende religieuze stromingen hun voortbestaan nog zo zeer verbin den aan steun van buiten. Meest in het oog springend is de bloeiende relatie tussen de druzenleider Wa- lid Joemblatt en de Syrische leider Assad, vijf jaar geleden nota bene verantwoordelijk voor de moord op Joemblatts dissidente vader. Inge fluisterd door Damascus heeft Joemblatt jr. nu een front gevormd dat Gemayels autoriteit zal blijven bevechten zolang voor het lot van de druzen geen oplossing is gevon den. Gemayel toonde zich daar deze week tijdens een tussenstop in Parijs nauwelijks voor beducht. Hij riep de Verenigde Naties op een referen dum te leiden dat moet uitwijzen aan wie de bevolking van de bezet te gebieden steun wil geven en deed dat in de vaste overtuiging een overweldigende steun te ver werven. Gemayels initiatief lijkt vooral bedoeld om zijn moegestre den aanhang een hart onder de riem te steken. Aan de feitelijke te genstellingen kan ook dit plan im mers weinig veranderen. De Amerikaanse missie in het Mid den-Oosten wordt er niet eenvoudi ger op. Een troepenakkoord dat ge zag en daarom zijn uitwerking mist, Israël dat niet van zins is stellingen in het zuiden op te geven, PLO- groeperingen slaags in de Bekaa- vallei en een stevige greep van Sy rië op het grootste deel van Noord- Libanon. In Gemayels Beiroet doen de verschillende pleitbezorgers met veel bloedvergieten van zich spreken en dreigt een nieuwe oor log de nog naslepende vorige te overschaduwen. SPUITBUSSEN-LAKSTIFTEN A&fcrk- HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071 120248. (Dirckt naast Het Motorhuis). BRUSSEL (ANP) - Italiaanse pro ducenten van olijfolie hebben aan EG-subsidies zo'n 600 mil joen gulden meer opgestreken dan waarop zij recht hadden. Het Westduitse persbureau DPA zegt de hand te hebben ge legd op een rapport van een commissie van onderzoek aan de EG-commissie over deze olijfolie-fraude. De commissie wenst het rapport echter niet openbaar te maken. De EG betaalt voor de produktie van olijfolie een subsidie van ongeveer 1764 gulden per ton. De circa 1,2 miljoen olijvenkwe- kers in Italië hebben verleden jaar een produktie van 800.000 ton opgegeven. Uit officiële cij fers blijkt echter, dat de Ita liaanse produktie in 1982 maar 450.000 ton heeft bedragen. De rest zou slechts op papier be staan. De Europese Commissie heeft daarop onderzoekers naar Italië gestuurd voor het nemen van steekproeven. Dat had tot ge volg dat de opgave van de pro duktie plots werd herzien. Er zou in 1982 geen 800.000 maar slechts 650.000 ton zijn geprodu ceerd. Dat zou betekenen dat er 200.000 ton "zoek" is en dat de Italiaanse producenten "maar" 350 miljoen teveel hebben opge streken. De onderzoekers menen, dat de re gering van Italië weinig contro le uitoefent. Zij neemt bijvoor beeld niet de moeite om produk- tiecijfers na te trekken. Boven dien wordt het bezoek van de controleurs tevoren aangekon digd en dan blijken producen ten bij hun komst toevallig met vakantie te zijn. Omdat de Italiaanse wetten ken nelijk niet toereikend zijn, heeft de EG voorgesteld tachtig van haar eigen controleurs naar Ita lië te sturen. Dat kost naar schatting 25 miljoen gulden per jaar, maar als maar vijftien pro cent van het bedrog wordt opge spoord bespaart de EG al hon derd miljoen gulden. In Brussel werd een paar weken gelegen nog ontkent dat er een "geheim" rapport over Italiaan se olijfolie-fraude bestaat. DEN HAAG - De ministeries van buitenlandse zaken en van de fensie hebben gisteren met na druk ontkend dat Nederlandse militairen de huidige Suri naamse legerbevelhebber Desi Bouterse zouden hebben ge holpen bij diens staatsgreep op 25 februari 1980. Het weekblad Vrij Nederland onthulde gisteren het bestaan van een geheim rapport, waar in de betrokkenheid van in Su riname gedetacheerde Neder landse militairen bij de coup zou worden aangetoond. Beide departementen bevestigen noch ontkennen het bestaan van het rapport. Volgens het weekblad is het rap port in 1981 in opdracht van de defensiestaf geschreven door majoor Koenders, topman van de Contra Inlichtingen Dienst (CID). De CID is de militaire versie van dc BVD. In het rap port zou worden aangetoond dat de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo, die des tijds onder leiding stond van kolonel H. Valk, de hand heeft gehad in de coup die Desi Bou terse aan de macht bracht. Al enkele jaren doen geruchten de ronde, dat Nederlandse mi litairen betrokken zouden zijn geweest bij de Surinaamse staatsgreep. In antwoord op vragen van Tweede-Kamerle den hebben de opeenvolgende ministers van buitenlandse za ken en van defensie die betrok kenheid altijd krachtig ont kend. Volgens Vrü Nederland hebben de opeenvolgende ministers te goeder trouw geantwoord, óm dat zij met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid nooit van het bestaan van het rapport op de hoogte zijn ge bracht. (Voor een interview met kolonel Valk - die ook ontkent zie pagina 7)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1