c Wereldrecord Kratochvilova WIEL Uitspraak pas morgen in zaak Zoetemelk contactlenzen, das pas fijn. van der Koeleman valt af voor WK-atletiek FC VVV stunt tegen Ajax Westduitser Skamrahl baart eveneens opzien in München WK-selectie Rus verbetert wereldrecord achtervolging WOENSDAG 27 JULI 1983 Sport \RNHEM (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie zal Hans Koeleman niet afvaardigen naar de WK in Helsinki. Dit is de momen teel in Finland in trainingskamp verblijvende AAC-atleet gisteren mee gedeeld. ?e afvaardiging van Hans Koeleman werd het afgelopen weekeinde tij dens de NK in Vught - om trainingscoördinator Herman Buuts te cite ren - „een bespreekbaar geval". Koeleman eiste namelijk de titel op 3000 meter steeple chase voor zich op in 8.29,67, ruim binnen de B- limiet van 8.32, maar boven de A-limiet van 8.25. /oor afvaardiging van Koeleman pleitte zijn stijgende vorm nadat hij dit seizoen lang door een virusziekte was geplaagd. Bovendien toonde Hans Koeleman twee jaar geleden aan dat hij rijp was voor de entree in de wereldelite. Hij liep toen 8.21,72, toen goed voor een negende plaats op de wereldranglijst. Pe KNAU bleef gisteren echter vasthouden aan de A-limiet van 8.25, die or Hans Koeleman op dit moment zonder meer haalbaar moet zijn. ,Het ergste van alles vind ik dat Herman Buuts van alles weet van Hans zonder dat hij met hem of met mij heeft gepraat. Als ik Buuts tegenkom praten we over het weer. Zo zou Hans te hard trainen. Er is echter in het geheel geen sprake van contacten tussen de KNAU en de in Amerika studerende Hans Koeleman. Ook niet in de tijd dat hij met een virus ziekte kampte. We hebben dat toen zelf moeten oplossen", aldus Koele- mans trainer en bovendien ex-trainingscoordinator van de KNAU, Bob Boverman. Brief „In de brief waarin de afwijzing staat wordt Hans wel succes gewenst in dit verdere seizoen en in de aanloop naar Los Angeles. Het zal dan ook wel in Los Angeles zelf worden wanneer Hans weer wat van de KNAU hoort", schampert Boverman, die voor zijn atleet wel wedstrijden in het op Helsinki volgende internationale circuit heeft gepland. „Ik heb hem telefonisch aangeraden daar sportieve revanche te nemen". Met de afwijzing onderstreept de KNAU weer eens alleen voor een heel kleine top van alles te willen doen, maar andere atleten volkomen te negeren. De KNAU trekt daarmee de lijn door van vorig jaar, toen Els Vader en Hugo Pont niet naar de EK van Athene mochten afreizen. Cor Lambregts Iets dergelijks hangt Cor Lambregts boven het hoofd. Hij heeft zich wel iswaar geplaatst voor Helsinki, maar Lambregts kampt al weken met een vervelende bekkenblessure. Daardoor moest hij bijvoorbeeld ver stek laten bij het Nederlands kampioenschap afgelopen zondag in Vught en was hij gedwongen de 20-kilometerloop in Dordrecht vroeg tijdig te beëindigen. Volgens zijn trainer Jan van Uden moet het vrijwel uitgesloten worden geacht dat hij in Helsinki aan de start zal verschij nen. Cor Lambregts evenwel heeft zijn laatste hoop gevestigd op een medisch onderzoek dat vanmiddag zal plaatsvinden vlak voordat de KNAU de definitieve ploeg bekend maakt voor Helsinki. PARIJS (ANP) Bernard Hinault (met Tourwinnaar Fignon op de foto) zal zich binnenkort laten opere ren aan zijn rechterknie. Indien de operatie niet het gewenste resultaat heeft, overweegt de viervoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk met wielrennen te stoppen. Gisteren gad Hinault tijdens een criterium in Callac na honderd kilometer op. Hij verklaarde zo snel onder het mes te willen teneinde zekerheid te krijgen over het vervolg van zijn wielerloopbaan. „Ik ben goed getraind, maar ha vijftig kilometer trekt de pijn in mijn knie", liet Hinault het Franse televisiesta tion Antenne 2" weten. „Onder deze omstandigheden kan ik niet doorgaan". Bij een snelle operatie loopt Hinault een kwade kans de wegwedstrijd om het wereldkampioenschap in Zwitserland te missen. „Als het na de operatie niet beter gaat, heb ik weinig keus. Ik moet dan overwegen te stoppen, om te voorkomen dat het nog erger wordt". Hinault won dit jaar de Ronde van Spanje. Begin juni viel de Breton in de Ronde van Luxemburg uit, waarna hij besloot niet in de Ronde van Frankrijk te starten. PARIJS (AFP) - De president van het Parijse gerechts hof, Jean-Michel Guth, heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in het geding dat Joop Zoetemelk heeft aange spannen tegen de vennootschap die de Ronde van Frankrijk organiseert. Guth meende nog over onvol doende materiaal te beschikken. Hij besloot de uitspraak 48 uur uit te stellen tot morgenmiddag drie uur. Advocaten van de „Societe" had den gevolg gegeven aan het ver zoek van de president in de twee de zitting van de zaak nadere ge gevens te verstrekken. Het is nog onzeker of de representanten van Levitan en Goddet de presi dent hebben kunnen overtuigen. Zoetemelk heeft gevraagd nieuwe deskundigen aan te wijzen in de doping-affaire. Namens de Ne derlandse wielrenner is in eerste zitting voorgesteld analyses te la ten uitvoeren door twee mede werkers van het toxicologische laboratorium van het hoofdbu reau van politie te Parijs. Zoete melk werd tijdens de Tour op do ping „betrapt". De organisatoren manoeuvreerden de Nederlan der in een kansloze positie door hem een forse tijdstraf op te leg gen. Meester Rousseau, de advocaat van de „Societe", waartegen door Joop Zoetemelk een kort geding is aangespannen, heeft MÜNCHEN (ANP) - Jarmila Kratochvilo va uit Tsjechoslowa- kije verbeterde giste ren in München het wereldrecord op de 800 meter. De 32-jari- ge Kratochvilova liep de afstand in 1 mi nuut 53,28 seconden. Kratochvilova, die tij dens de Europese ti telstrijd in Athene (1982) als tweede ein digde op. de 400 me ter, was vijftien-hon derdste sneller dan de Russin Nadesjda Oli- sarenko, die drie jaar geleden met 1.53,43 in Moskou olympisch kampioen werd. Kratochvilova, die twee jaar gele den tijdens de wedstrijd om de wereldbeker de 400 meter won, legde de basis voor haar toptijd, in een razendsnelle opening. Voor de eerste 400 meter had het Tsjechoslowaakse krachtmens nog geen 56 seconden nodig. Kratochvilova, die op de halve af stand vaak in de schaduw van de Oostduitse Marita Koch stond, voltooide haar solo in 1.53,28. Het is nog niet zeker op welke afstand zij tijdens de wereldtitel strijd in Helsinki zal starten. Voor een Europees jeugdrecord zorgde de Westduitse 200-meter- loper Jürgen Evers. Hij noteerde 20,56 seconden. De 1.44,20 die de Keniaan Juma Ndiwa op de 800 meter liep, brengt hem op de der de plaats van de seizoenlijst. Eu ropees kampioen Hans-Peter Ferner werd tweede in 1.44,99. Ron Druppers, die in dit jaar 1.44,75 achter zijn naam heeft staan, neemt op de ranglijst nu de zevende plaats in. De 25-jarige Westduitser Erwin Skamrahl le verde de beste prestatie tijdens de voorlaatste test waaraan de Westduitse atleten voor het toer nooi om de weldkampioenschap- pen werden odnerworpen. Skamrahl, die tijdens de nationa le titelstrijd door Europees kam pioen Hartmunt Eber was versla gen, neemt nu de eerste plaats op de wereldranglijst van dit sei zoen in. Hij bracht het Europese record op 44,50 seconden. Het oude record stond sedert 30 juli 1980 op naam van de Rus Viktor Martin. Een Westduits record was er weg gelegd voor Gaby Bussmann, die dezelfde afstand in de damesrace in 49,99 seconden liep. Zij was al houdster van de Westduitse top tijd mat 50,64. Het derde record ope 400 meter kwam op naam va^ een kwartet. Het viertal Bas- tian, Haas, Evers en Ritzi noteer de 38,66 seconden. Ook speerwerper Klaus Tafelmeier slaagde voor de test. Met een van wereldrecordhouder Petranoff geleende speer bereikte de West duitser een afstand van 90,20 me ter. Ulrike Meyfarth sporong 1,94 meter hoog. Een 1500 meter in het kader van een landenwed- strijd tussen Kenia en West- Duitsland leverde een overwin ning op voor de Keniaan Kip- koech Cheruijot (3.34,92). De Ca nadees Ben Johnsson zegevierde op de 100 meter in 10,19. Zijn landgenote Angela Taylor nam de vrouwensprint voor haar re kening: 11,22. Ranglijst De Amerikaanse atlete Mary Dec ker voert sinds gisteren de sei- VENLO (ANP) - FC VW heeft gisteravond voor een verrassing gezorgd door in een vriendschappelijk duel landskampioen Ajax met 2-1 te verslaan. Bij de pauze was de stand 1-1 door doelpunten van Jan Artz voor VW en Dick Schoenaker. Zeven mi nuten voor het eindsignaal bejubelden 7500 kijkers de winnende treffer van op nieuw Artz. FC Den Haag bleek sterker dan Fortuna Sittard: 2-1. De rust stand was 1-0 in het voordeel van de club van oefenmees- ter Baan. René van Delft en Bram Rontberg gaven de Ha genaars een 2-0 voorsprong, waarna Wim Koevermans voor de club uit de eredivisie iets terug deed. Er waren 1500 bezoekers. PEC Zwolle, met Rep en Schrijvers, versloeg vier deklasser Gorredijk met 6-1. Bij rust stond het al 5-0. De 1500 kijkers zagen doelpun ten van Van Ron (2x), Pelle- boer, Visscher, IJzerman en Drost. In Oosterhout klopte Sparta de plaatselijke TSC combinatie met 9-1. Bij rust hielden de amateurs de Rotterdamse formatie nog aardig bij: 1-1. De doelpunten kwamen op nam van Olde Riekerink (4), Diliberto (2) en Eijer. Feyenoord haalde gisteravond in een oefenwedstrijd tegen de vierdeklasser WFB uit Ouddorp fors uit: 11-1. Bij rust was het pas 3-1. Voor de Rotterdammeers scoorden Cruijff (3x), Hoekstra (3x), Houtman (2x), Jeliazkov, Gullit en Wijnstekers. Mole naar maakte het doelpunt van de amateurs. Er waren 4600 toeschouwers bij deze wedstrijd. zoenranglijst van de wereld op de 1500 meter aan. Op weg naar de wereldtitelstrijd in Helsinki liep Decker in Stockholm 3 mi nuten 57,12 seconden. Zij vestig de daarmee een nieuw nationaal record. Decker, die geen tegenstand van betekenis had, liep een zeer re gelmatige race. De eerste ronde ging in 62,61 seconden, de 800 meter werd afgelegd in 2,06,94 en op 1200 meter noteerde zij 3.08,46. Decker bleef vijf secon den boven het wereldrecord, dat in het bezit is van Tatjana Kazan- kina uit de Sowjet-Unie met 3.52,5. De zege bij het verspringen in Stockholm ging naar Deckers landgenote Carol Lewis. De zus ter van superatleet Carl bereikte een afstand van 6,82 meter. Beste sprinter was Emmitt King met 10,22 seconden. King bleef Gault een-honderdste seconde voor. Een verrassende nederlaag leed de wereldrecordhouder speerwer pen, de Amerikaan Tom Petra noff. Met een voor zijn doen zeer matige 86,40 meter eindigde hij ruim achter de IJslander Einar Vilhjalmsson, die een afstand van 90,66 meter bereikte. Petra noff moest ook nog buigen vóór de Noor Per-Eerling Olsen, die tot 86,92 meter kwam. Bij de da mes prikte de Finse Tiina Lillak de speer weer eens verder dan zeventig meter: 71,34. Poloejko Op de eerste dag van de atletiek wedstrijden in Leningrad, die de ploeg van de Sowjet-Unie meten opleveren voor het wereldkam pioenschap in Helsinki, zijn gis teravond enkele goede prestaties geleverd. Bij de dames won de 27-jarige Valentina Poloejko het onderdeel hoogspringen met 1,98 meter. Zij probeerde nog wel het nationale record op 2.01 meter te brengen, maar miste die hoogte net. Bij de polsstokhoogspringers zege vierde Konstantin Volkov. De winnaar van dit onderdeel tij dens de Universiade haalde een hoogte van 5,70 meter Sergej gisteren tegenover het hof volge houden, dat de Nederlandse wielrenner de verkeerde ge sprekspartner heeft uitgezocht. Zoetemelk eiste van de rechter, dat in de dopingzaak twee nieu we deskundigen worden aange- Advocaat De advocaat verontschuldigde zich eerst dat hij tijdens de hoorzit ting van maandag verstek had la ten gaan en verklaarde: "We heb ben geen enkele rechtsverbon- denheid met Zoetemelk. De do pingcontroles worden uitge voerd in het kader van de sport- voorschriften van de internatio nale wielerunie (UCI), die in Ge- nève zetelt. We zijn in zakelijk opzicht gewoon verplicht de stukken ter beschikking te stel len van de artsen van de federa tie. Daarom vragen wij ontslag van rechtsvervolging". Door de „societe" te ontslaan van elke rechtsvervolging, zou de rechtbankpresident aan het ver zoek van Zoetemelk gevolg kun nen geven. De Nederlander zou dan, hangende het onderzoek van de Parijse vergifdeskundi gen, een nieuw proces kunnen aanspannen. WOERDEN (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie heeft gisteren de selectie van vijftien beroepswielrenners be kend gemaakt, waaruit de natio nale ploeg zal worden samenge steld voor het wereldkampioen schap op de weg op zondag 4 september in St. Gallen-Althenr- hein (Zwi). Johan van de Velde is uit de groep verdwenen wegens de in de Ronde van Frankrijk op gelopen blessure. Omtrent het voorbereidingsprogramma heeft nog overleg plaats. De vijftien renners zijn: Jacques Hane- graaf, Henny Kuiper. Johan Lam- merts, Henk Lubberding, Henri Man- ders, Beet Oosterbosch, Frits Pirard, Adri van der Poel, Jan Raas, Steven Rooks, Theo de Rooy, Gerard Veld- scholten, Leo van Vliet, Peter Winnen en Joop Zoetemelk. MOSKOU (ANP) - Viktor Koepo- vetsj uit de Sowjet-Unie heeft zijn kandidatuur voor het we reldkampioenschap achtervol ging voor amateurs gesteld door gisteren in Moskou de vier kilo meter af te leggen in 4 minuten 37,687 seconden. Dit is een ver betering van het wereldrecord van de Oostduitse Harald Wolff met ruim twee seconden. De ne gentienjarige Koepovetsj verwe zenlijkte zijn tijd gedurende de Spartakiade op de Olympische wielerbaan in de Russische hoofdstad. Wolff kwam tijdens de spelen in 1980 op dezelfde baan tot 4.39,96. De Tsjechische Jarmila Kratochvilova vestigde gisteravond in München en nieuw wereldrecord op de 800 meter: 1.53.28. <f0to anpi Bubka en Nikolai Selivanov volgden met respectievelijk 5,65 en 5,60 meter. In een uitgekiende wedstrijd versloeg Jekaterina Podkoraeva in de eindsprint van de' 1500 meter de tweevoudig olympisch kampioene Tatjanu Kazankina. Eerstgenoemde liep een tijd van 4.00,79 minuten. Ka zankina noteerde 4.01,23. Olga Antonova, die goud won tij dens de Spartakiade, raffelde de honderd meter af in 11,09 secon den en lijkt daarmee verzekerd van een startplaats in Helsinki. Olympisch kampioene Ljoedmil- la Kondratjeva kwam niet verder dan de vierde plaats in 11,33. Ko gelstoter Sergej Smirnov over brugde in Leningrad 20,88 meter. Raas nog derde in klassement PARIJS (AFP) Franse wielren ner Laurent Fignon is door zijn zege in de Ronde van Frankrijk in de rangschikking voor de Trophee Super Prestige terecht gekomen op de zesde plaats. In de top van het klassement is ver der weinig veranderd. Jan Raas staat ondanks diens vroegtijdige vertrek uit de Tour nog op de derde plaats achter Saronni en Kelly. De stand in het klasse ment: 1. Giuseppe Saronni (Ita) 175 pun ten, 2. Sean Kelly (Ier) 155, 3. Jan Raas (Ned) 145, 4. Phil Anderson (aus) 130, 5. Bernard Hinault (Fra) 120,6. Laurent Fignon (Fra) 115. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9