c Uitgaansverbod voor Sri Lanka De wonderen van de Italiaanse politiek Nederland: Malta is verwend kind Crisis in België afgewend Straks èn socialistische president èn socialistische premier PRENATAL RUIMTOP vo°r yu Senaat achter MX-raket Doden door aanhoudend geweld "Russen schuld aan vastlopen Genève" ^TJ5 o0NW.^fN^ WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse Senaat heeft gister avond zijn goedkeuring gehecht aan de produktie van de MX-raket. Met 58 tegen 41 stemmen verwierp de Senaat een voorstel van de demo craat Gary Hart 2,6 miljard dollar uit de defensiebegroting te schrap pen, die bestemd zijn voor de produktie van de eerste 27 MX-raketten. Het Huis van Afgevaardigden had al eerder ingestemd met de produktie van deze kernraket. De uitslag van de stemming in de Senaat betekent een overwinning voor president Reagan. De president vindt dat de MX kansen biedt op voor uitgang in de Amerikaanse-Russische besprekingen over strategische wapens in Genève. Het debat over de MX-raket in het Congres is hiermee overigens nog niet afgelopen. Het congres moet nog, vermoedelijk in het najaar, officieel geld beschikbaar stellen voor de produktie. Aan de stemming in de senaat is een debat van twee weken voorafgegaan. Hart verklaarde tijdens het debat dat de MX-raket de verkeerde raket is, die om de verkeerde redenen wordt gemaakt. Buitenland WOENSDAG 27 JULI 1983 HARARE (UPI) - Een in Noord- Korea opgeleide Zimbabwaanse legerbrigade pleegt nog steeds gruweldaden tegen de bevolking in de zuidelijke provincie Mata- beleland, zo hebben rooms-ka- tholieke geestelijken gisteren verklaard. Eén van de hen, Hebron Wilson, zei dat hij bewijsmateriaal heeft over moorden van de militairen op rebellen die zeggen de opposi tieleider Joshua Nkomo te steu nen. Nkomo vluchtte in maart in het geheim naar Groot-Brittan- nië. Daar zei hij dat premier Mu gabe hem wilde vermoorden. Wilson, die over de toestand in Ma- tabeleland een dossier samen stelt met verklaringen van oog- Gruwelen in Matabeleland getuigen die naar de steden zijn gevlucht, wil een internationaal onderzoek naar het optreden van de militairen waardoor sinds ja nuari duizenden mensen om het leven zijn gekomen. Hij had eind juni over de inciden ten gesproken met minister van staat Sidney Sekeramayi. Deze zou een onderzoek instellen, maar Wilson had niets meer van hem De geestelijke toonde zich teleur gesteld over een recente verkla ring van premier Mugabe, waar in deze zei dat de situatie in Ma tabeleland sinds het begin van de militaire actie was verbeterd. „Ik ben het er niet mee eens. De gruweldaden duren voort", aldus Wilson. De bisschop van Matabeleland, Henry Karlen, zei dat de situatie verbeterd lijkt te zijn in die ge bieden waaruit de legerbrigade is teruggetrokken. Mugabe heeft de militaire actie verdedigd, zeggend dat deze de rebellen moet bestrijden die de laatste 18 maanden meer dan 150 i hebben gedood. Blokkade Veiligheidsconferentie COLOMBO (Reuter/UPI) - De avondklok is gisteren in heel Sri Lanka, het voormalige Ceylon, van kracht geworden. De regering vaardigde deze maatregel uit, nadat gevech ten in de Welikadegevangenis in de hoofdstad Colombo aan 37 mensen het leven had den gekost. —fT Het uitgaansverbod gold tot dus ver alleen voor Colombo en drie districten, waaronder Jaffna in het noorden van het eiland. Daar waren zaterdag ongeregeldhe den begonnen toen extreme le den van de Tamil-minderheid een legerpatrouille aanvielen en dertien soldaten doodden. Als vergelding werden vervolgens zeventien Tamils, onder wie zes kinderen, door militairen en poli tie gedood. Ook werden winkels van Tamils in Jaffna, maar ook in Colombo, geplunderd en in brand gestoken. Drie plunde raars werden ter plekke door de politie doodgeschoten. Over de gevechten in de Welikade gevangenis deelde het ministerie van justitie mee dat enkele hon derden inwoners van Colombo gedetineerde guerrillero's van de Tamil-minderheid hadden aan gevallen. "In het gevecht dat ont stond werden 37 gedetineerden gedood", aldus het ministerie. De regering maakte gisteren ook bekend dat zeker 20.000 Tamils dakloos zijn geworden na de on lusten die ontstonden tussen de Singhalese meerderheid en de Tamils. Boven de hoofdstad van Sri Lanka hingen gisteren kolommen zwar te rook en in de straten patrouil leerden soldaten die de pasjes controleerden van degenen die ontheffing van het uitgaansver bod hadden. De regering in Colombo heeft cen suur op nieuws ingesteld en daarom is niet met zekerheid te zeggen hoeveel slachtoffers er zijn gevallen. Ongeveer 80 procent van de vijf tien miljoen burgers van Sri Lan ka bestaat uit boeddhistische Singhalezen, de hindoeïstische Tamils vormen een minderheid van twintig procent. Zij komen oorspronkelijk uit het zuiden van India. Zij werden door de Engelsen naar het toenmalige Ceylon gehaald om te werken op de theeplantages. De Tamils kla gen van oudsher over discrimi natie in Sri Lanka. De ambassa deur van Sri Lanka in India werd op het Indiase ministerie van buitenlandse zaken ontboden om te vernemen hoe bezorgd In dia over de explosieve situatie is. Vorige week was er een diploma tiek incident tussen India en Sri Lanka, nadat Nieuw Delhi be zorgdheid had uitgesproken over maatregelen die Colombo nam tegen het geweld van de Tamils in Jaffna. De Srilankese minister Nederlander gepakt KOPENHAGEN (AP) - De Deen se politie heeft gisterochtend in Kopenhagen een bende heroïne- smokkelaars opgepakt en beslag gelegd op 5 kilo zuivere heroïne van hoge kwaliteit met een han delswaarde op straat van 12 mil joen guldè»n. Onder de arrestan ten bevinden zich tenminste één Nederlander en enkele Pakista ni. De heroïne was verborgen in de hoofdsteunen van een Opel Commodore met een Nederlands kenteken. van buitenlandse zaken verweet India inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Sri Lanka. Later gooide premier Gandhi van India olie op de gol ven door te zeggen dat India elke afscheidingsbewegihg in wat voor soeverein land ook afwijst en zich niet wil inlaten met de za ken van een ander. BRUSSEL - De speciale overleg groep van de NAVO geeft de Sowjet-Unie volledig de schuld van het vastlopen van de onder handelingen in Genève over be perking van de nieuwe kernwa pens voor de middellange af stand in Europa. door Ferry Mingelen De groep vergaderde gisteren in Brussel en constateerde daar „met spijt" dat de Sowjet-Unie tot dusver niet bereid is enig voorstel te aanvaarden of te be spreken dat op een evenwichtig resultaat zou uitkomen. De Ver enigde Staten hebben met name de bereidheid van de Sowjets na gegaan om verschillende niveaus voor een gezamenlijke overen- stemming te aanvaarden, die lie pen van 50 tot 450 atoomkoppen aan iedere kant. „De Sowjets wa ren niet bereid om serieuze be sprekingen langs deze lijn te be ginnen", aldus de verklaring van de voorzitter van de speciale overleggroep, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Richard Burt. De overleggroep besprak, volgens Burt gisteren, het bijna-akkoord dat de hoofdonderhandelaars in Genève, de Amerikaan Nitze en de Rus Kvitsinsky, vorig jaar tij dens een wandeling in het bos bereikten. Dit bijna-akkoord ging uit van 75 raketsystemen aan iedere kant, waarbij het Wes ten af zou zien van de plaatsing van de Pershing-raketten, die door Moskou zeer gevreesd wor den. De overeenkomst werd zo wel door Moskou als Washington indertijd verworpen, maar deze formule werd de afgelopen we ken nadrukkelijk weer boven ta fel gebracht door de Westduite regering. Volgens Burt heeft ech ter geen der deelnemende lan den, en dus ook West-Duitsland niet, in de overleggroep deze for mule opnieuw op tafel gelegd. De NAVO herhaalt echter alles te zullen doen om een redelijk ak koord in december te bereiken, maar evenzo benadrukte Burt dat de plaatsing van de geplande 572 Cruise- en Pershing II-rake- ten zal beginnen indien er in de cember nog geen akkoord is. De onderhandelingen kunnen na het begin van de plaatsing overi gens gewoon doorgaan en de Verenigde Staten houden de mo gelijkheid open om eenmaal ge plaatste raketten in het kader van een akkoord met de Russen weer te ontmantelen. De Sowjet- Unie heeft inmiddels 351 van de nieuwe SS20-raketten opgesteld. Juist tegen deze raketten zijn de NAVO-raketten bedoeld. De ontsporing van de nachttrein Parijs-Nice leid.de tot een enorme rava.- ge. Vier jonge Canadezen kwamen om en 24 andere passagiers werden bij het ongeluk in de nacht van maandag op dinsdag gewond: «Foto: upi» MADRID - De Europese veilig heidsconferentie in Madrid (CVSE) begint steeds meer de vorm aan te nemen van een tragi komische operette. Nadat 15 juli 34 van de 35 deelnemende lan den na anderhalf jaar moeizaam onderhandelen over een slotdo cument eindelijk een formeel ak koord bereikten, blijft Malta nog door Gerrit-Jan Hoek steeds hardnekkig dwarsliggen. De regering van het Middelland se Zee-eiland stelt als onverbid delijke voorwaarde, dat in het slotdocument ook een paragraaf wordt opgenomen over een apar-' te bijeenkomst van experts met als thema de veiligheid in het Middellandse-Zeegebied. Nederland heeft Malta gisteren scherpe verwijten gemaakt en vergeleek haar gedrag met dat van een verwend kind. "Het be gin te stampvoeten als het zijn zijn zin niet krijgt", aldus de Ne derlandse ambassadeur Bob Croin. Zolang Malta tegenstribbelt, kan de conferentie niet op zomerre ces gaan in afwachting van de definitieve protocolaire slotzit ting begin september. Eén van de basisbeginselen van de CVSE is namelijk dat er unanimiteit vereist is voor de beslissing. In principe een te loven uitgangs punt, dat echter een onverteerba re kwestie wordt als een klein land als Malta zijn been stijf blijft houden. De Maltese delegatielei der Evarist Saliba is de laatste dagen bestookt met een diplo matiek spervuur om zijn rege ring zo ver te krijgen toch haar fiat aan de slotverklaring van Madrid te geven. BRUSSEL - De overledenen in België hebben de le venden geholpen de dreigende regeringscrisis in Brussel af te wenden. Met behulp van de successie rechten, de belasting op erfenissen, is de regering- Mariens erin geslaagd de huidige grote meningsver schillen tussen Vlamingen en Walen te overbrug- gen. door Ferry Mingelen Die meningsverschillen betroffen de vraag wie de mil- jardensteun moet betalen die de noodlijdende Waal se staalgigant Cockerill-Sambre nodig heeft om te overleven. De Vlamingen zeiden: „Geen cent meer voor Cockerill-Sambre, laten de Walen het zelf maar betalen". De Walen wensen echter niet alleen voor dit financiële avontuur op te draaien. Na wekenlang beraad temidden van crisisgeruchten trof het kabinet-Mariens dinsdag de volgende oplos sing. De negen miljard francs (500 miljoen gulden) aan successierechten die tot nu toe in de nationale kas terecht kwamen, vloeien voortaan direct naar de gewesten toe. Wallonië kan met dat geld een lening van 1,5 miljard gulden betalen voor de redding van de staalindustrie (de afbetaling van de oude schul den van 2,8 miljard is door de overheid gegaran deerd) en Vlaanderen kan dit geld steken in scheepsbouw en kolenmijnen en oude schulden van het gewest uitwissen. Met het akkoord is de politieke hemel in Brussel weer redelijk opgeklaard en men verwacht dat de afron ding van de begroting '84, waarop zo'n 6 miljard gul den gesnoeid moet worden, niet al te veel proble men meer geeft. Alleen de positie van de Vlaamse minister van economische zaken Eyskens blijft on zeker. Eyskens heeft op hoge toon geëist dat andere Vlaamse projecten, zoals de uitbreiding van de ha ven van Zeebrugge, in het totale arrangement voor Cockerill-Sambre zou worden opgenomen, maar dat is dus gewoon niet gebeurd. Eyskens positie in het kabinet is daardoor aanzienlijk verzwakt. De halsstarrige Maltese houding valt echter niet aan Saliba toe te schrijven, die er publiekelijk geen geheim van maakt zich wei nig comfortabel te voelen als kop van jut en niets liever zou doen dan tekenen. Volgens welinge lichte bronnen bij de conferentie in Madrid ligt de kern van het conflict bij een interne machts strijd tussen de Maltese premier Dom Mintof en zijn ambitieuze minister van buitenlandse zaken, Alex Sceberras, die aast op de post van Mintof. Sceberras is de geestelijke vader van het Maltese voorstel om het slotdocument uit te breiden met de paragraaf over de veiligheid in het Mediterrane gebied. De Maltese minister zou dat idee gelanceerd hebben in de ver wachting politieke punten te scoren met oog op zijn aanstaan de campagne voor het premier schap. Maar nu de rest van de deelnemers van de veiligheids- conferentie geen aanstalten maakt het Maltese voorstel te ac cepteren, dreigt de suggestie plotseling een averechts effect te krijgen voor Sceberras, die vori ge week ijlings probeerde Dom Mintof te bewerken het Maltese .st5ndpunt te herzien. Maar Mintof, die in de affaire waar schijnlijk een buitenkansje ziet om de aspiraties van zijn toe komstige tegenstrever in één klap te verpulveren, liet vorige week vanaf zijn schip, waarmee hij momenteel een cruise door de Middellandse Zee maakt, weten dat Sceberras zijn eigen boontjes maar moest doppen. In de wandelgangen van de CVSE rijst steeds meer twijfel of dat voorstel en de vastberadenheid waarmee het gehandhaafd blijft, wel helemaal uit de koker komt van de Maltese minister van bui tenlandse zaken. In en rond het Madrileense congrespaleis wordt de indruk steeds sterker dat het rigide Maltese standpunt inge fluisterd is door de Verenigde Staten. Een indruk, die beves- De theorie achter deze weinig doorzichtige strategie van de Amerikanen (die tot vlak voor 15 juli de grootste tegenstanders waren van een akkoord, maar on der druk van de Europese bond genoten hun starre onverzoenlij ke houding herzagen) is dat de Verenigde Staten op dit moment niet gebaat zijn met een akkoord. Volgens deze lezing zou een ver betering van de verstandhou ding tussen Oost en West na Ma drid veel van de argumenten van de Verenigde Staten voor plaat sing van de middellange af standsraketten wegnemen, ter wijl een akkoord, waarin het be ginsel van non-interventie een voorname plaats inneemt, de handen van de Amerikanen te veel zou binden om militaire ac ties in Centraal-Amerika op te voeren. Bruin beukenhouten spijlen- bed met verstelbare bodem. (60 x 120 cm). Voldoet aan alle veiligheidseisen. Van 129,00^^^^ 7 BESJE VOOR BEIDEN LEIDEN, Haarlemmerstraat 5-7, tel. 071-122498. In de Italiaanse politiek volgen de wonderen elkaar de laatste maanden in snel tempo op. De socialistische leider Bettino Cra- xi hielp dit voorjaar de vijfpartij- encoalitie waarvan zijn PSI deel uitmaakte om zeep, maar stuitte in pogingen om nieuwe verkie zingen uit te laten schrijven op fel verzet van zijn partijgenoot, president Pertini. Lijmpogingen mislukten, Craxi kreeg zijn zin en begon de ver kiezingsstrijd in de vaste overtui ging tenminste vijftien procent van de stemmen te kunnen vero veren en daarmee als eerste so cialist in het na-oorlogse Italië, door Ton van Brussel de functie van premier. Hij be haalde tegen de verwachting in niet vijftien, maar elf procent van de stemmen. Toch is hij sinds af gelopen zaterdag kabinetsforma teur, met uitzicht op het begeer de ambt. Dat kon doordat de stembusuitslag de lang uitgeble ven en daarom al even wonderlij ke afstraffing bracht van het sinds jaar en dag rammelende re geringsbeleid van de Democra- zia Christiana (DC), de belang rijkste politieke stroming. Een socialistische president en een socialistisch kabinet in een land waar christen-democraten (32,9%) en communisten (30,4%) de grootste aanhang onder de be volking vertegenwoordigen. Als het daar werkelijk van komt, heeft de Romeinse politiek tien jaar na de geboorte van het voor spelbaar mislukte gelegenheids- verbond van christen-democra ten en communisten een nieuw wonder tot stand gebracht. Min der revolutionair dan toen, maar niettemin een gebeurtenis om bij stil te staan. Vijfjaar geleden was de PSI in Ita lië nauwelijks meer dan een splintergroepering, ver in de schaduw van socialistische par tijen elders in Europa die in het verband van de Socialistische In ternationale meer verwantschap toonden met het Italiaanse c Pertini: onbesproken gedrag. (Foto: AP» munisme. Maar vooral de verkie zingstriomf van Francois Mitte- rand inspireerde Bettino Craxi tot zijn huidige ambitie. Socialis me is voor hem van jongsaf eten en drinken, maar ondanks de snel voltooide race omhoog in de partijhierachie, werd hij in 1976 een omstreden partijleider. In ze ker zin is hij dat vandaag nog. De nauwelijks verhulde provocaties van president Pertini tijdens de breuk in het jongste kabinet Fan- fani en eerder tijdens de formatie van het kabinet Spadolini, zijn het bewijs van de slechte ver standhouding tussen de beide socialistische prominenten. Pre sident Pertini, geliefd bij vriend en vijand, is in de afgelopen ja ren zo ongeveer de enige binden de factor gebleken in de tumul tueuze Italiaanse samenleving. Met zijn onbesproken grootva derlijke gedrag is hij voor Craxi echter toch teveel de belicha ming van een tijdperk dat zijn "beste" tijd heeft gehad. Sinds zijn benoeming tot partijse cretaris is Craxi vastbesloten, eenmaal aan de macht als pre mier, de samenleving, zoals hij het zelf noemt "dramatisch te hervormen". Ook dat verklaart zijn wat moeizame functioneren aan de top van een partij, die bij de Italianen ondanks alles meer neiging tot behoud dan tot ver nieuwing vermoedt. Verkiezingen brachten de chisten- democraten al geruime tijd niet langer de successen van weleer en de recente, voor Italiaanse be grippen vernietigende nederlaag heeft de partij tot zelfonderzoek gedwongen. Sinds de uitslagen avond van 27 juni is het opval lend rustig rond de voordien breedsprakige DC-leider De Mi- ta, die als exponent van de lin kervleugel nauwelijks tot de par tijtop doorgedrongen, deemoe dig de last van het grootste na oorlogse stembusverlies op zijn schouders torst. De retraite van de christen-demo craten betekent niet dat men in die kring met een ondergeschik te positie genoegen wil nemen. De Democrazia Christiana is en blijft de grootste partij en de in middels beklonken ruil rond de premierzetel kwam pas tot stand, nadat extra ministersposten wer den toegezegd. Dat maakt het twijfelachtig of Craxi straks het strijdtoneel in volledige schoonmaakuitrusting kan be treden. Grote koerswijzigingen, zoals een stimuleringspolitiek in samenhang met overheidsbezui nigingen, zijn in de vijfpartijen- constructie waar ook Craxi het mee wil doen, niet te verwach ten. Ook de afgunstige Republi keinse ex-premier Spadolini, die zijn baan door toedoen van Craxi verloor, staat als deelnemer aan het nieuwe kabinet al klaar om wel beseffen dat de christen-de mocraten meer tot pragmatische politiek geneigd zijn, dan com munisten, met wie de samenwer king daarom moeizamer zal ver lopen. Eind van deze week moet Craxi president Pertini laten weten of het hem is gelukt met Republi keinen, christen-democraten, so ciaal-democraten en liberalen een nieuwe regering te vormen. Maar ook bij een positief resul taat zal de politieke top van Italië niet lang socialistisch blijven. Pertini's ambtsperiode loopt af en een andere grijsaard, de chris- ten-democraat Amintore Fanfa- ni, heeft de beste papieren om hem op te volgen. ADVERTENTIE Maak een mooie kans op één van Hp Craxi: omstreden. (Foto: AP» de rol op de wip van zijn oude rivaal over te nemen. In het communistische partijblad L'Unita heeft dat alles al een in teressante richtingenstrijd opge leverd. De ene stroming in de PCI vindt dat Craxi vriendelijk tegemoet moet worden getreden, omdat als de christen-democra ten een hervormingspolitiek in de weg staan, wellicht eerder aansluiting bij de communisten gezocht zal worden. Anderen, onder wie partijleider Berlinguer geloven niet dat Craxi zijn afkeer van de PCI zomaar op zal geven, omdat ook de socialisten heel Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 september in j voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 345.8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 25 gratis lange woon weekends in een luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de'sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6