Centrum helpt al 102 mensen aan tijdelijk onderdak Comité:Utrechtse Jaagpad te smal voorpolyetherbedrijf lestaansrecht in drie maanden bewezen Ex-vriend moet huis vrouw uit Bewoners vechten vergunning bij Raad van State aan Parkeren gaat voor Zelf metselen Ios °IJ straat HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht Woensdag 27 JULI 1983 18 u EIDEN Een dak boven het hoofd, te eten en gezelschap. Dat is wat 102 mensen al st vhebben gekregen van het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat. Een behoorlijke 5id,score voor een centrum dat de deuren nog geen drie maanden geleden opende. Mensen met problemen die uiteenliepen van huisuitzetting tot drugs en van echtscheiding tot jhjweglopen van huis, vonden er hun 'bed, brood en bewassing'. i opvang centrum Onderdak i ;6, t centrum waar 21 door hun dakloosheid in ernstige problemen zijn geraakt, tijdelijk 8 t onderdak kunnen vinden. De 4-1 eerste plannen voor een derge lijk centrum dateren al van tien £ru jaar geleden, maar ketsten aan- 01i vankelijk steeds weer af op ge- Llu' brek aan plaats en financiën. Uit- ;n j eindelijk werd voor nieuwbouw aan de Rembrandtstraat geko- J, t zen, waar nu, een modern op vangcentrum is verrezen, •rullezoekers van Centrum Onderdak treffen een gebouw van vier ver- E diepingen, waarvan de bovenste drie achttien een- en tweeper soonskamers bevatten. De ka mers zijn onderling koppelbaar, we: zodat met gemak een heel gezin nuj kan worden opgevangen zonder arii dat het de privacy verliest. Bene- laaj den bevinden zich een receptie, ilin vergaderruimte, spreekkamer, ,aa huis- en eetkamer en een recrea- q tiezaal. De tijdelijke bewoners van Centrum Onderdak doen zelf het huishouden en koken ge zamenlijk de maaltijd. ""Zolang als het heeft geduurd voor dit centrum er stond, zo snel m heeft het zijn bestaansrecht in T een stad als Leiden bewezen. Floor Buschman, centrumcoör dinator: "Eenmaal hebben we zelfs overbezet, dus met meer dan 21 mensen gezeten. Maar aan de andere kant is er van dichts- libbing van het centrum geen sprake. Gemiddeld blijven de be woners ruim een week. Al met al werkt het Centrum Onderdak dus zoals we ons altijd hadden voorgesteld". Zij het dan dat' de meeste mede werkers van het centrum niet be taald worden. En ook de betaal de medewerkers maken menig vrijwillig overuurtje. Buschman: "Na drie maanden is al overdui- door Conny Smits delijk gebleken dat 4,7 formatie plaatsen veel te weinig is. We hebben nog steeds een aantal procedures tegen het rijk lopen om voldoende betaalde krachten te krijgen. Want de vrijwilligers zijn deskundig en gemotiveerd, maar we blijven het een onrecht matig gebruik van onbetaalde werkers vinden". Streng Centrum Onderdak neemt ieder een op, met welk probleem hij of zij ook te kampen heeft. Gevolg is een grote diversiteit aan bewo ners. Een drugsverslaafde die wacht op een plaatsje in een af kickcentrum, een gezin dat van wege huurschuld het huis is uit gezet, een weggelopen jongere en een gescheiden man ontmoe ten elkaar in de huiskamer, bij het eten en doen gezamenlijk het huishouden. "Dat geeft wel eens ruzies en irritaties ja", beaamt Buschman. "Maar we willen in geen geval zo'n centrum zijn dat zegt: soiry, jou kunnen we niet helpen, jij behoort niet tot onze doelgroep". Wel werden de huisregels al vrij snel na de opening aangepast, ze werden strakker opgesteld. Buschman: "Je kunt rustig stel len dat we een strenge instelling zijn. Alcohol en drugs zijn uit den boze en de bewoners moeten 's avonds op tijd binnen zijn. Wie zich niet aan de regels houdt, die vliegt er geheid uit. We kunnen niet hebben dat bewoners een loopje met de medewerkers ne- Op die medewerkers wordt toch al een groot beroep gedaan, vindt Buschman. De begeleiding in het centrum is namelijk intensiever dan ver wacht. Bedoeling is dat de eigen lijke problemen van de bewo ners worden begeleid door ande re hulpverleningsinstellingen in de stad. "Maar die externe bege leiding is niet overal optimaal. Sommige mensen moeten drie weken wachten op een eerste ge sprek. Intussen hebben wij hier alle problemen aangehoord en dan kun je moeilijk zeggen: goed, ik weet nu alles, zoek het nu zelf maar uit". Rust De oudste tijdelijke bewoner van Centrum Onderdak was ver in de zestig, de jongste die zelfstandig kwam een baby van tien maan- den. "Die werd door de politie gebracht omdat moeder een nachtje in de cel moest". De meeste cliënten komen echter uit eigen beweging, zonder door verwezen te zijn. Na een verblijf in het opvangcentrum, dat voor al dient als een periode om tot rust te komen en de problemen op een rijtje te zetten, vertrekken er veel naar meer gespecialiseer de opvang zoals een afkickcen trum of begeleide kamerbewo ning. "Het is niet goed om erg lang in Centrum Onderdak te blijven hangen. In het begin zie je men sen tot rust komen, maar na een paar weken komen er alleen maar weer spanningen bij", ver klaart Buschman. "Dan voelen i zich juist weer opge- Coördinator Floor Buschman (staand) met twee medewerkers i kunt rustig stellen dat we een strenge instelling zijn". x de huiskamer van het Centrum Onderdak. "Je DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse vrouw, die vorige week bij de Haagse rechtbank aanklopte om haar ex-vriend via een kort ge ding van zich af te houden, is in het gelijk gesteld. De man moet binnen twee dagen nadat hem het vonnis is overhandigd haar huis aan het Anna van Burenhof verlaten. Ook de eis van de Leid se dat de man elke keer vijfhon derd gulden boete moet betalen als hij zich bij haar woning be geeft is ingewilligd door recht bankpresident mr. De Groot. De ex-vriend, een 23-jarige Leide- naar, woonde sinds vorig jaar bij haar in. Omdat ze herhaaldelijk door hem zou zijn mishandeld wil de vrouw dat hij vertrekt. Dit weigerde de man, hoewel de wo ning niet op zijn naam stond. LEIDEN Met een verbrijzeld on derbeen moest een 40-jarige Haagse bromfietser gisteren worden overgebracht naar het AZL. De man had, rijdend over de Kanaalweg, geen voorrang ge kregen van een 26-jarige Leidse automobiliste. Bij de aanrijding klapte de Hagenaar met het rech ter been tegen de bumper. DEN HAAG/LEIDEN - Is de aan wezigheid van een polyetherbe- drijf op het smalle Utrechtse Jaagpad te gedogen? Sommige omwonenden vinden van niet. Namens hen trok het bewoners comité Utrechtse Jaagpad giste- de bel bij de Raad 1 State. Aanleiding lie en benzine zouden er ook in grote hoeveelheden opgeslagen liggen. Wat hoeveelheden betreft kon woordvoerder Van der Meu- len geen cijfers noemen. "Maar als er brand uitbreekt zal het voor de omwonenden moeilijk zijn om hun pand te verlaten". rechtsorgaan te klagen vormt de aanvraag voor uitbreiding van Weco. 'Gedaagde' was de ge meente Leiden, die Weco de no dige vergunningen heeft ver strekt. Eerder werd over het rei len en* zeilen van het bedrijf al een hoorzitting gehouden. Het bewonerscomité vindt het be drijf in zijn huidige grootte al een plaag. Het is van mening dat bij dit Men neemt het bij Weco volgens Van der Meulen ook niet nauw met de voorschriften. "On danks het verbod worden er re gelmatig plaat- en spuitwerk ver richt. Bovendien brengt Weco de nodige geluid- en parkeerover last met zich mee. Geregeld wor den er campers en transitbusjes van een nevenbedrijf van Weco gestald op het Utrechtse Jaag pad". door het brandbare polyether de Van der Meulen kwam tijdens de kans op vlammen sterk wordt zitting met drie eisen op de prop- vergroot. Produkten als dieselo- pen. Allereerst wil hij (lees: het bewonerscomité) dat er brand werende maatregelen worden getroffen. De gemeente Leiden moet daarnaast zorgen dat het spuit- en plaatwerk aan auto's aan banden wordt gelegd en er maatregelen worden getroffen om het verkeer een betere door gang te garanderen. Een woordvoerder van de gemeen te liet de Raad van State weten dat aan de aanwezigheid van be- drijfs- en verhuurauto's op het' Utrechtse Jaagpad weinig te doen is. De auto's hebben zelfs meegespeeld in de aanvraag voor een hinderwetvergunning. Juist omdat die vergunning al is afge geven kunnen er achteraf geen nadere eisen aan de brandbevei liging meer worden gesteld, net zo min als aan de verkeersafwik keling. Weco-woordvoerder Verboom be grijpt niet waarom de omwonen den struikelen over "vijf auto's, waarvan er dagelijks twee a drie' op de parkeerplaats staan gepar keerd. Er loopt een fietspad om de parkeerplaats heen". Volgens hem wordt er na zeven uur 's avonds niet meer gewerkt, terwijl er helemaal geen sprake van kan zijn dat er plaat- en spuitwerk wordt verricht. Daar voor is volgens Verboom geen enkele reden, en de mogelijkheid is evenmin aanwezig. De enkele keer dat Weco is betrapt op spuitwerk betrof slechts een in cident. De Raad van State zal binnenkort bepalen of het bedrijf al dan niet terecht de nodige vergunningen heeft gekregen. LEIDEN De jongeren uit de Vestestraat en Uitefstegracht hebben hun speelvoorziening gekregen. Op hun verzoek heeft ambtenaar C. Jochem- sen, hoofd van de. directie Groen, besloten een deel van het parkeerterrein aan de ir. Driessenstraat tijdelijk in te richten als basketbalveld (zie foto). Jochemsen legt de jeugd daarbij echter wel wat extra spelregels op. Parkeren op de bewuste plaats, zo schrijft Jochemsen aan de 'beste jongelui', moet gewoon mogelijk blijven. "Het is mis schien jammer voor jullie, maar als het druk is komt parkeren op de eerste plaats". Wanneer het basketbalveldje autovrij is, wat op zaterdag en donderavond in ieder ge val uitgesloten is, dienen de jongeren te denken aan de auto's die vlakbij staan ge parkeerd. Wanneer de jongelui zich aan deze spelregels houden, moe ten zij er veel plezier aan be leven, veronderstelt Jochem sen. "Mocht dat echter niet lukken, dan moeten we het veld helaas weer opruimen". Dat laatste zal niet veel moei te kosten, want aan de ver harding van het veldje wordt niets extra's gedaan. Het leek Jochemsen in de huidige staat al goed bespeelbaar. (foto Holvast) Dieven van acht en tien jaar LEIDEN Twee zeer jeugdige diefjes, broertjes van acht en tien jaar oud, zijn gisteren in de kraag gevat toen zij op verkenning wa ren in de bibliotheek aan de, Nieuwstraat. Het personeel van de bibliotheek herkende de twee als dezelfden die maandag een portemonnee met tachtig gulden haden on vreemd. De politie gaf de twee jongetjes na verhoor mee aan de moeder. Man schiet met luchtdrukpistool LEIDEN Van een 34-jarige be woner van de Haarlemmerstraat is gisteravond een luchtdrukpi stool met munitie in beslag geno- men. De man hing met het wa pen uit zijn raam en schoot de kogeltjes de Haarlemmerstraat in. Daarbij werd niemand ge wond. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Stroomkabel van 380 volt T .TP.TDF'.'M Hpt pnprciphpi LEIDEN De Vereniging De Ne derlandse Baksteenindustrie be gint in september in veertien plaatsen met een nieuwe serie van de metselcursussen voor doe-het-zelvers. In Lejden wordt de cursus gegeven in de Bed rij fs- technische School aan de Von dellaan, op dinsdag- of donder dagavond. De cursus bestaat uit twaalf lessen van drie uur. Infor matie: tel. 08309-9110. LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland moest er gistermiddag aan te pas komen om een losge raakte elektriciteitskabel aan de Admiraal Helfrichweg onklaar te maken. De kabel, waarop een stroom van niet minder dan 380 volt stond, was losgeraakt en over de weg komen te liggen. Omdat de eigenaar van de kabel, een bouwbedrijf uit Zoeterwou- de, onbereikbaar was, riep de po litie de hulp van het EBR in. door JAAP VISSER Afdelingsbestuurders van Horeca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klan ten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walenkamp ooit smalend "het Staphorst van het westen" genoemd, dan zoal te bieden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de geschoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keukens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel drie over een 75-jarige hoteliêr die al 32 jaar in haar eentje Hotel Haas aan de Mariènpoelstraat runt en van plan is daar mee door te gaan "tot het licht wordt uitge draaid". Met een licht Amsterdamse tongval zegt zij over Lei den als horecastad: "Ach, het is geen Mokum hè maar ik vind het wel een aardig plaatsje hoor". Hotelbedden zijn in Leiden dun gezaaid. Van de hotels die het telefoonboek vermeldt kunnen we er om te beginnen drie doorhalen. Immers, hotel café Bristol aan de Nieuwe Bees tenmarkt en hotel café restau rant Bellevue aan de Steen- straat verhuren al tijden geen kamers meer, terwijl hotel res taurant De Boerderij aan de Hoge Morsweg is opgegaan in de Engelberthahoeve. Blijven over: Holiday Inn met 365 bedden, hotel Nieuw Mi nerva, dat inclusief de twee de pendances 132 bedden telt, de Engelberthahoeve: acht bed den, May Flower: twintig bed den en Hotel Haas: twintig bedden (35 gulden voor een éénpersoonskamer met ont bijt). Tante Leen Van dit viertal is Hotel Haas on getwijfeld het meest schilder achtige. Het kapitale pand op de hoek van de Rijnsburger- weg en de Mariènpoelstraat kent ongeveer dezelfde 'barok ke' inrichting als de meeste huiskamers in volksbuurten als pakweg de Amsterdamse Jordaan. Wanneer je bij me vrouw Haas binnenstapt, is het net alsof je bij tante Leen zelf op bezoek gaat. Overigens is de kans dat je niet verder dan de voordeur komt vrij groot, want wanneer zij een boodschapje moet doen, een bezoekje aflegt bij haar zuster of een middagje gaat stappen in Zandvoort dan trekt zij de voordeur achter zich in het slot. Hendrika Geertruida Maria Haas streek in 1951 in Leiden neer om pal tegenover het Acade misch Ziekenhuis in een parti culier huurhuis haar eigen ho tel te jjeginnen. "Je moet we ten dat ik juist van m'n man af was, want die ging er met een ander vandoor. En ik wilde per sé iets om handen hebben en voor geen goud in Amsterdam want daar runde m'n man ons hotel op het Damrak waar nou m'n zoon inzit. Ik dacht bij me eige: 'Tegenover zo'n zieken huis is zo'n gek punt nog niet'. Nou en daar heb ik dus wel ge lijk in gekregen, want uit het buitenland komen ze allemaal hier naar toe. Hier, kijk maar in het gastenboek: gasten uit Co lombia, Tanzania, Indonesië en hier uit British". Inderdaad bevat het gastenboek een bonte lijst van nationalitei ten. Op gedempte toon en diep voorovergebogen vertrouwt zij de verslaggever toe: "Die men sen komen hier meestal voor de 'k', begrijp je wel". Rieka Haas, een in Zaandam ge boren Amsterdamse, vertelt dat zij vooral in het begin van haar 'solo-carrière' heel wat strijd heeft moeten voeren. "Eerst verhuurde ik gemeubi leerde kamers. Toen had ik al lemaal doktoren en professo ren in de kost. Maar daar had ik gauw de balen van. Succe- sievelijk heb ik het hier tot een echt hotel omgebouwd en in 1964 heb ik het gekocht. Maar je blijft aan het verbouwen. Ik heb op elke etage een douche maar vandaag de dag willen de mensen allemaal een kamer met een bad. Nu hoop ik ge zond te blijven en dan van de winter in twee kamers een bad kamer te laten maken. Maar wat dat allemaal niet kost te genwoordig". Hoewel zij gemiddeld niet meer dan een handvol overnachters over de vloer krijgt, is het toch verbluffend dat mevrouw Haas, zoals ook bekenden haar blijven noemen, op haar vijfen zeventigste nog altijd tegelijk de directrice, het kamermeisje, de barjuffrouw en de serveer ster uithangt. "Mijn schoondochter zei onder- laatst tegen mij: 'Ik begrijp niet dat je het niet verkoopt en lekker in een bejaardentehuis gaat zitten'. Weet watje wat ik toen heb geantwoord: 'Je stopt je eigen moeder maar in een bejaardentehuis'. Wat denkt ze wel. Nu heb ik ten minste nog wat om handen en een beetje aanspraak. Nee, je moet in een bejaardentehuis gaan zitten te genover allemaal van die ouwe zielepoten. Mij niet gezien. Ik ga hier door tot het licht uit- Afstand Zo zal Rieka Haas ook tot het bit tere einde volharden in haar zondagse uitjes naar het Zand- voortse Hotel Bouwes. "Daar hebben ze toch zo'n prachtige nachtclub gekregen. Daar ga ik dus elke zondag naar toe. Want ik ben nu eenmaal dol op een lekker stukje muziek, een co laartje aan de bar en een dansje. En ze kennen me er allemaal hoor. Dan is het van: 'Ha die mevrouw Haas, moet je wat van me gebruiken?' of 'Ha die mevrouw Haas, zullen we een dansje maken?'. Maar ik be waar wel afstand hoor. Als ze een arm om me heen slaan, dan is het meteen afgelopen. En dat moetje wel doen hoor als je zoals ik een eigen zaak heb want er lopen er heel wat rond die alleen maar op je centen uit' zijn". Mevrouw Haas ("Ik spreek Frans, Duits, Engels en een klein beetje Italiaans") heeft op uitnodiging van haar gasten al de meeste uithoeken van de wereld bezocht. Niet zó ver wonderlijk, want als 'vertrou wensvrouw'.heeft zij de zorgen gedeeld van heel wat echtge noten en -genotes. Veel vermo gende buitenlanders reizen af naar het AZL wanneer zij zelf of een van de familieden een gecompliceerde operatie moet ondergaan. De met de partient" meereizende familieleden be landen dan dikwijks in Hotel Haas, waar mevrouw Haas hen een beetje 'bemoedert'. "Ach jongen, ik heb wat ellende moeten aanhoren in de loop van de jaren. Vroeger kreeg ik daar meestal zo'n dikke krop van en dan zat ik elke avond te grienen. Maar alles went hoor. Tegenwoordig gaat het 't ene oor in en 't andere weer uit". Dat is meestal niet het geval bij de familieleden van de buiten landse patiënten. Die zijn me vrouw Haas dikwijls eeuwig dankbaar om haar troostende woorden. Vandaar dat zij, zoals ze dat zelf noemt, "van de ene invitatie in de andere rolt". "Ik ben geloof ik al overal geweest. In Djakarta, in Acapulco, in Cairo, in Beiroet ("Daar heten ze me van die moskees zien maar daar was ik niet zo happy op. Die nachtclubs vond ik veel interessanter") en op Ha waï. En nu heb ik wéér een in vitatie lopen voor Idonesië. Maar ik denk niet dat ik het doe hoor, want ik heb eigenlijk een pesthekel aan die gamalan- muziek. Die krontjongmuziek gaat nog wel, dat is lekker le vendig. Maar die gamalan. Ik word doodnerveus van die ro therrie. Nee, ik denk dat ik de ze keer maar thuis blijf'. Rustig Als horecastad vindt mevrouw Haas Leiden "wel een aardig plaatsje". "Het is hier natuur lijk geen Amsterdam, maar het is lekker rustig. Wel vind ik dat je hier helemaal niets voor de oudere mensen hebt zoals bij voorbeeld in Zandvoort. Voor de jongeren heb je geloof ik nog wel iets vooraan de Sta tionsweg. 'Club zoveel' geloof ik. Maar ach, ik bemoei me daar allemaal niet zo mee. Als het hier maar een beetje loopt en als ik iedereen het zijne kan geven dan ben ik gelukkig. Straks krijg ik het weer druk met die verbouwing. Die is hard nodig hoor want ik krijg toch wel veel afknappers om dat er geen badkamers zijn".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3