EIDSCH DAGBLAD 5 Geen tweede Vietnam in M.-Amerika Deetman smeert bezuiniging over alle studenten uit Banken: regeling klachten onnodig Weinberger verbiedt schietbaan met honden als doelwit de centjes tellen!! President Reagan: REMMENSERVICE jdDS-AUTOWARENHUIS Castro haalt uit naar VS Aanslag op Turken in Lissabon WERKLOZEN (Ml Het Motorhuis DENSDAG 27 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37148 ^™j|ecteiir: G. Koopman ifdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tal.nrs. zie colofon -MSHINGTOti (AFP/AP) - Er mag in Amerika door de krijgs macht niet meer op honden wor den geschoten om chirurgen en wetenschappers de kans te ge ven praktische ervaring op te doen bij de behandeling van j schotwonden. linister Caspar Weinberger van defensie reageerde met zijn ver bod op een bericht in de Was hington Post van gisteren dat het ministerie van defensie bezig was in Bethesda in Maryland een schietbaan voor het aanbrengen van schotwonden aan honden in te richten. Het bericht veroorzaakte veel dei ning. Dierenvrienden deden on middellijk een beroep op enige leden van het Congres in Was hington, die meteen in het ge weer kwamen. Enkele uren na dat de krant de straat was opge gaan haalde Weinberger al een streep door de plannen van zijn ministerie. De schietbaan werd daar noodza kelijk geacht voor het vertrouwd maken van toekomstige medici met de praktijk in oorlogstijd en het vaststellen van de beste be handeling van kogelwonden. Ko lonel Richard Simmons, belast met de medische studieprojec ten van de krijgsmacht, noemde het laboratorium zelfs 'onmis baar' voor het werk van de 150 militaire artsen die per jaar hun opleiding krijgen. Het laboratorium in Bethesda had het vijfde medische onderzoeks centrum van het Amerikaanse le ger moeten worden waar dier proeven op het programma staan. De schietbaan zou I6V2 meter lang zijn geworden en geluidsdicht. De kosten zouden 70.000 dollar bedragen. Elk jaar zouden vol gens de Washington Post zo'n tachtig honden aan het onder zoek worden opgeofferd. De die ren zouden door erkende hande laren worden geleverd die ze van asiels konden betrekken. De honden zouden worden ver doofd en daarna in het onderli chaam worden geschoten. Vol gens kolonel Simmons zouden de gewonde dieren daarna zijn onderzocht door de medische studenten, die zo onderscheid zouden leren maken tussen le vend en dood weefsel. De hon den zouden daarna op de opera tietafel door middel van een in jectie worden gedood. Casper Weinberger heeft nu aan deze proeven een einde ge maakt. EBRON (AFP/DPA/Reuter) - Ge toonde Arabische studenten wachten in een ambulance op vervoer. Bij een aanslag op de is lamitische universiteit van He- broneen door Israël bezette stad op de westelijke Jordaanoever, werden gisteren drie studenten gedood en raakten 28 personen gewond. Na de aanslag is er on der de Palestijnse bevolking he vig protest losgebarsten. Woedende Palestijnen in Hebron en in overige steden van de bezet te Jordaanoever gingen daarop uit protest de straat op. In Na bloes werd een Arabisch meisje door Israëlische militairen dood geschoten. De Israëliërs probeer den een aantal militairen te ont zetten die in een stenengooiende menigte waren terechtgekomen. Het was de afgelopen weken erg on rustig in Hebron. Twee weken ge leden werd een joodse student door Arabieren doodgestoken, waarna joodse kolonisten uit het naburige Kiryat Arbade een deel van de Palestijnse markt in He- bron in brand staken. De Israëlische veiligheidsdienst vermoedt dat de aanslag van gis teren of een wraakactie van jood se kolonisten is, of het werk van Palestijnse extremisten. Dit laat ste zou het gevolg kunnen zijn van twisten tussen aanhangers van de PUD aan de universiteit in Hebron en sympathisanten van de moslimbroederschap al daar. Van de daders ontbreekt elk spoor. Jasser Arafat heeft de PUD-verte- genwoordiger bij de Verenigde Naties opdracht gegeven een spoedzitting van de Veiligheids raad aan te vragen. De Verenigde Staten hebben op de aanslag gereageerd bij monde van een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. "Wij roepen iedereen in het gebied op kalm te blijven en geen nieuwe gewelddaden te plegen". (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De verlaging van rijksstudie toelagen voor studenten jonger dan 21 jaar is van de baan. De oorspronke lijk hiermee beoogde be zuiniging wordt nu uitge smeerd over alle studen ten. Met dit besluit is minister Deet man van onderwijs tegemoet ge komen aan een wens van de Tweede Kamer. Met het besluit is de aankondiging in de Voor jaarsnota dat alleen de toelagen van studenten onder de 21 zou den worden gekort, van de baan. De toelagen zouden worden te ruggebracht naar het rww-ni- veau. Als gevolg van het besluit zijn er voor het komend studie jaar ('83-'84) voor studenten in het vwo en het hbo slechts twee 10.740 gulden voor uit- Koeler r i r 11 i.TTTl Vf en toe zon en vrijwel overal droog, minimumtemperatuur 16 graden, middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Matige tot krachtige wind, windkracht 4, aan de kust krachtig toenemende noordwesten wind, windkracht 6. Morgen is het warme weer ixtorbij. Aan de kust zijn de verschillen niet zo groot, maar vooral in het oosten van het land wordt het morgen koeler dan vandaag. De temperatuur zal vrijwel nergens boven de 25 graden uitkomen, de lucht wordt ook veel minder voch tig. Dat hangt samen met een hogedrukge- bied dat zich van de oceaan naar de Britse eilanden uitbreidt en dat bij ons een noordwestelijke wind veroor zaakt. Er wordt daarmee koelere lucht van zee aangevoerd. Daarbij wordt morgen en ook de dagen daarna de kans op neerslag maar heel klein. Het blijft dan, gemiddeld over het hele land, ongeveer 23 gra- Zon op 5.55, onder 21.37 uur. Maan op 23.30, onder 9.11 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.09 en 18.33 uur, laagwater om 2.16 en 14.27 uur. MAG, BUIK- SPEKLAPJES BES VERSE KUIKEN-SCHOUDER BOUTEN r^1 LEIDEN: Korte Raamsteeg 75 Rosmolen 30 Bevrijdingsplein 19 L WASHINGTON (GPD) Midden-Amerika wordt geen tweede Vietnam. Met die mededeling probeerde de Amerikaanse president Reagan gisteravond op een persconferentie de publieke opinie te sussen over zijn bedoelingen in Centraal-Amerika. wonenden en 6981 gulden voor thuiswonenden. Nieuw is volgens het ministerie, dat deze maxima het komend studiejaar ook gelden voor stu derenden voor kleuterleidster en diegenen van 21 jaar en ouder die een opleiding in het voortgezet onderwijs buiten het hbo volgen. Voor deze twee categorieën bete kent dit een verhoging van de toelage. Ze kunnen verder nog worden verhoogd met college-, inschrijvings- en cursusgeld. Door de integrale verlaging van de maxima gaan ook de bedragen die in elk geval als renteloos voorschot worden uitgekeerd omlaag. Volgens het ministerie gaan ook de bedragen die zijn uitgedrukt in een percentage van de uitwonen- dentoelage omlaag. Daaronder vallen onder andere de toelagen voor gehuwden (wordt 19.332 gulden) en de toelage voor een eenoudergezin (17.184 gulden). Daarmee probeerde hij de op schudding te beperken die rege ringswoordvoerders hadden te weeggebracht met verdekte drei gementen over gedeeltelijke scheepsblokkades, langdurige oefeningen met gevechtstroepen en uitbreiding van CIA-steun aan de rechtse guerrilla's in Nica ragua. Dit toont de tweestrijd van presi dent Reagan. Hij wil graag hard optreden tegen Nicaragua en Cu ba. Maar dan mogen het Ameri kaanse congres en de publieke opinie het vooral niet weten. Want volgens opiniepeilingen zijn de meeste Amerikanen te gen inmenging in Centraal-Ame rika. Het congres weet dat heel goed. Reagan zei aangemoedigd te zijn door "sommige recente ver klaringen van Nicaragua en Cu ba die ook schijnen aan te geven dat zij nu het nut van regionale onderhandelingen erkennen. Maar ik vertrouw erop dat hun woorden in positieve daden wor den omgezet". Tijdens zijn persconferentie ont kende Reagan dat hij iets spe ciaals bedoelde met de massale vloot- en legeroefeningen rond Nicaragua. Er is geen sprake van plannen tot een blokkade hield hij vol. De Amerikanen lieten een Russisch schip dat met wa pens naar Nicaragua onderweg was rustig passeren. „We scho ten niet op hen", zei hij lakoniek. El Salvador en Nicaragua zou den geen Vietnam worden, be loofde hij. Voorlopig wil hij het handen zijnde blokkade van Ni caragua. President Reagan wil de mogelijkheid van een blokka de opzettelijk vaag houden. „Ik hoop dat die eventualiteit zich niet zal voordoen", zo zei hij. 18 PAGINA'S Op de bres voor probleemkinderen PAGINA 13 Uitgaansverbod op geheel Sri Lanka PAGINA 6 Duitsers spreken klacht CRI tegen PAGINA 7 Teleurstelling over het haringbesluit PAGINA 15 GRATIS KONTRÖLE OF TESTBANK HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). Consumentenbond teleurgesteld DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is zeer teleurgesteld over de af wijzende reactie van de banken op het verzoek van de bond eens te pra ten over klachtenprocedu- - - res- Amerikaanse adviseurs in in een brief aan de Consumenten bond schrijft het College El Salvador niet verhogen. De vriendelijke taal van de pers conferentie staat lijnrecht in te genstelling tot de harde taal van Reagans helpers vorige week. Het ging allemaal hals over kop. Zonder de ministerie van buiten landse zaken of defensie te raad plegen kondigde Reagans veilig heidsraadadviseur William Clark de speciale oefeningen van de Amerikaanse leger- en vloot- macht aan. Zelfs de regering van Honduras kreeg het bij verras sing te horen. Vorige week gin gen er al geruchten van een op SANTIAGO (AFP/UPI) - Pre sident Fidel Castro van Cuba heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van de 30ste ver jaardag van de Cubaanse re volutie fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij zei naar aanleiding van de aanstaande grote militaire oe fening in Middenamerikaans gebied, dat de Verenigde Sta ten een „vergissing met on berekenbare gevolgen" drei gen te begaan in hun Midden- Amerika-beleid. Hij waar schuwde voor een confronta tie op wereldschaal. Hij beschuldigde de Verenigde Staten er van een „klimaat van terreur" jegens Nicara gua te willen creëren. Overleg, een orgaan van de alge mene banken, de coöperatieve banken en de spaarbanken, dat er genoeg mogelijkheden zijn voor klanten om hun klachten te deponeren. De Consumentenbond is over klachtenprocedures begonnen omdat het aantal schriftelijke klachten dat de bond over ban ken krijgt sinds 1980 jaarlijks is verdubbeld. Vorig jaar ontving de bond 500 schriftelijke klach ten over banken, dit jaar ver wacht hij er 800. Bovendien ko men er talloze telefonische klachten binnen. De banken maken zich er volgens een woordvoerder van de Consu mentenbond wel erg gemakke lijk van af door te wijzen op de bestaande klachteninstanties voor levensverzekeringen, scha deverzekeringen, effecten en rei- Juist de klachten over bankzaken kunnen nergens worden behan deld" aldus de woordvoerder van de Consumentenbond. Die klachten gaan over zaken als koppelverkoop (wie een lening bij een bank wil sluiten wordt verplicht een salarisrekening te openen, verzekeringen af te slui ten etc.), vertraagde of zoekge raakte betalingen en de behan deling aan de balie. De banken hebben in de brief aan de Consumentenbond wel ge schreven dat zij willen bekijken of de informatie aan de klanten moet worden uitgebreid en of de bestaande klachtenbehandeling kan worden verbeterd. LISSABON (Reuter) Bij een aanslag op de Turkse ambassade in Lissabon is vandaag een poli tieman doodgeschoten en een ander gewond. Het commando van vier mannen heeft ook de ambtswoning van de Turkse am bassadeur in Lissabon bezet en een onbekend aantal mensen ge gijzeld. Het commando had eerst vergeefs geprobeerd de Turkse ambassade in de Portugese hoofdstad te bezetten. Werken met behoud van - c uitkering heeft onder r'' druk van een snel groeiende werkloosheid een grote vlucht genomen. In tal van ge meenten zijn of worden projecten opgezet die werklozen in staat stel len betrokken te blijven in het ar beidsproces, al of niet in de hoop op nog eens een "echte" baan. Om concurrentievervalsing en ver dringing van reguliere arbeids krachten te voorkomen, wordt op plaatselijk niveau doorgaans zorg vuldig gekeken naar de effecten van een zg. werklozenproject alvo rens de aanvraag wordt gehono reerd. In het ene geval gebeurt dat door middel van afzonderlijk overleg met de desbetreffende organisaties (vakbeweging, bedrijfsorganisa ties, arbeidsconsulenten, sociale diensten). In andere gemeenten wordt het project beoordeeld door zg. toetsingscommissies, waarin deze organisaties zijn vertegen woordigd. Een meerderheidsad vies aan het gemeentebestuur is dan vaak doorslaggevend. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil, blijkens een circulaire aan de ge meentebesturen, aan deze "wild groei" nu een einde maken. Werk- lozenprojecten moeten voortaan in alle gemeenten worden beoordeeld door een (regionale) toetsingscom missie, waarin ten minste acht in stanties zijn vertegenwoordigd. Kern van de maatregel is dat een werklozenproject pas op poten kan worden gezet na een unaniem advies van deze commissie. Met andere woorden: als een van de commissieleden dwars ligt, gaat het project niet door. Op zichzelf is het juist dat er enige lijn wordt gebracht in de toetsing van werklozenprojecten en gemeen schapstaken (het inzetten van on betaalde werklozen ten behoeve van bijv. leefomgeving en milieu). Maar de staatssecretaris gaat met zijn centralistische regelgeving wel erg ver. Hij bindt de initiatiefnemers van werklozenprojecten aan voor waarden die op plaatselijk niveau al jarenlang, zij het een stuk soepeler, aan projecten worden gesteld. Misschien geldt dat niet voor de zg. budgetvervalsing, waarbij gemeen ten onbetaalde werklozen kunnen inzetten voor taken die door de be zuinigingen niet kunnen worden uit gevoerd. Zolang echter het geld ontbreekt, en er dus geen betaalde krachten kunnen worden aange trokken, hoeft dat geen bezwaren op te roepen. Het is dan ook niet duidelijk wat de staatssecretaris met de nu uit gevaardigde, strenge regels pre cies voor ogen heeft. De absolute voorwaarde van een eensluidend adviserende toetsingscommissie kan het opzetten van werklozen projecten ernstig belemmeren en verschaft notoire sceptici, zoals werkgevers en vakbeweging, al gauw een alibi om hun medewer king aan dit soort projecten te wei geren. Een strakke regelgeving op dit gebied valt bovendien moeilijk te rijmen met het beleid van het kabinet, dat zegt het vrijwilligerswerk krachtig te willen bevorderen, om nog maar te zwijgen van de deregulering en de centralisatie (overhevelen van ta ken naar lagere overheden). De Graaf lijkt veeleer bezig te zijn initi- tiatieven ten behoeve van werklo zen dood te regelen. En daarmee zijn slechts weinigen gebaat. UTOVERHUU Luxe en bestel Gratis inzittendenverzekering vondellaan 80. Leiden Tel 071-769315 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1