Vrij stelling leerplicht geen oplossing voor probleemkinderen Wereldraad uit rode cijfers Beter samenspel tussen scholen en deskundige helpers in Alphen 1 O Philip Potter: "Ondubbelzinnige keuze voor vrede en gerechtigheid" FNV bestrijdt staat wegens ontslagrecht Bolsward wint achtste race skütsjesilen WOENSDAG 27 JULI 1983 Steeds meer kinderen vertonen de laatste jaren leer- en gedragsproblemen op de middelbare school en wanneer hier onvoldoende aandacht aan wordt ge schonken dan loopt de situatie binnen vijf jaar da nig uit de hand omdat de scholen niet tegen het probleem zijn opgewassen. Die alarmerende opmerking was onlangs te lezen 'in een nota over voortijdige schoolverlaters bij het voortgezet onderwijs in Alphen aan den Rijn, sa mengesteld door de schoolpsychologe mevrouw C. Zwetsloot-Van Prooijen en mevrouw A. Blessing- Gerritsma, maatschappelijk werkster, tevens amb tenaar leerplichtzaken in Alphen. Een bijeenkomst met rectoren en directeuren van Alphense middelbare scholen, enkele maanden geleden, bracht aan het licht dat de schoolhoofden de situatie als zeer ernstig be schouwden en deskundige hulp van buitenaf - mits goed gecoördineerd - zouden toejui chen. Mevrouw Blessing over die bij eenkomst: "Men ging eindelijk eens gemeenschappelijk over de probleemkinderen te pra ten. In het verleden was er geen gecoördineerde aanpak, bleef men zelf zo lang mogelijk doormodderen tot het echt niet meer ging. Overigens wil ik de scholen geen verwijten maken, daar bestaat echt wel de goede wil om probleemkinderen op te vangen maar men mist dik wijls de verdere deskundig heid". "Het is ons gebleken dat mento ren, (de vroegere klasselera ren) soms zo ontzettend bezig waren met probleemkinderen - het leggen van contacten met ouders e.d. dat ze uit moes ten kijken om er niet zelf on derdoor te gaan. Dat kan na tuurlijk niet goed zijn. Coa ching van mentoren is nodig, vooral moet worden duidelijk gemaakt wanneer men er ver standig aan doet naar hulpver lenende instellingen te stap pen. Dan kan ér preventief worden opgetreden". "In het nabije verleden voelden wij ons als hulpverleners vaak met de rug tegen de muur ge drukt. We kregen te maken met kinderen die meestal al van school waren verwijderd. De school had al geruime tijd aan zo'n probleemgeval gedok terd, geprobeerd het kind zo lang mogelijk te handhaven maar uiteindelijk werd het kind toch weggestuurd. In zo'n situatie kun je niet veel meer doen. Je krijgt ze bijna niet meer op een andere school ge plaatst. Soms lukt het nog wel maar dat kost erg veel moeite. het is een kwestie van veel pra ten en begrip zien te wekken". Stelen In de nota worden de voornaam ste uitingen van leer- en ge dragsproblemen opgesomd: spijbelen, vechten, stelen, pro vocerend en soms uiterst bru taal gedrag in de klas, het si muleren van ziekten. Mevrouw Blessing: "De aantallen jon gens en meisjes die problemen geven ontlopen elkaar niet veel. Ook de problemen in bei de groepen komen grotendeels overeen. De problemen zijn ook niet milieugebonden, lo pen door alle milieus en alle schooltypen heen, variërend van atheneum tot huishoud school en lts". Spanningen ten gevolge van de situatie thuis, contactuele pro blemen, specifieke stoornissen als leeszwakte, een te hoog ge grepen opleidingsniveau, het zijn enkele van de oorzaken die tot probleemgedrag kunnen leiden. Mevrouw Blessijig: "De emotionele labiliteit waarmee de pubertijd gepaard gaat ver sterkt de problemen. Meestal zijn er ook al wat moeilijkhe den ep de basisschool maar dat wordt vaak niet voldoende on derkend. Op de baisschool heeft een onderwijzer een vas te groep, de leerkracht merkt soms zelf niet dat hij steeds correctief ten opzichte van de zelfde kinderen optreedt. Bij het voortgezet onderwijs wordt het kind meer op zich zelf teruggeworpen, daar krijgt het met steeds wisselende leer krachten te maken, dat vereist een zekere ruggegraat". De angst van de rectoren en di recteuren uit het voortgezet onderwijs dat bij doorgaan op de huidige voet de situatie bin nen vijf jaar uit hand gaat lo pen doet vermoeden dat pro bleemgedrag op school steeds vaker voorkomt. Mevrouw Blessing: "Dat is niet met ze kerheid te zeggen. De afgelo pen jaren is de controle pp de leerplicht in Alphen gebrekkig Mevrouw Blessing: 'Wij voelden ons vaak met de rug tegen de muur gedrukt". wi« rnjkm**! tot slecht geweest, mede door een ontoereikende administra tie. Dat had zijn weerslag op de animo bij de scholen om pro bleemgevallen aan te melden want er werd toch niets mee gedaan. De administratie is nu geautomatiseerd, er kan beter worden gecontroleerd, meer probleemgevallen komen nu aan de oppervlakte en dan lijkt het al gauw alsof de situatie in vergelijking tot enkele jaren te rug is verslechterd. Waarschijnlijk is het percentage probleemkinderen wel wat op gelopen maar dat is slechts een veronderstelling. Probleem- Schijnoplossing Vrijstelling van leerplicht was in het nabije verleden de 'gemak zuchtige' oplossing als de si tuatie rond een probleemkind uitzichtsloos leek. Mevrouw Blessing: "Het is natuurlijk een schijnoplossing. De school is dan wel van het probleem af maar ik vind het niet verant woord ten opzichte van het kind dat nog een heel leven voor de boeg heeft. Hoe moet het verder in de toekomst? Het laatste jaar hebben we vrijwel geen vrijstelling meer ver leend. Wel hebben we partiële leerplicht toegestaan, op die manier houd je toch nog enige greep op de kinderen. Wij heb ben vorig jaar alle partieel leer plichtige kinderen aangeschre ven met de mededeling dat zij nog gedeeltelijk leerplichtig waren, wij hebben de moge- lijkheden voor hen en een ant woordformulier bijgesloten waarop ze konden aangeven waar ze enkele dagen in de week vormend onderwijs zou den gaan volgen". 'De meesten wilden helemaal niet meer naar school. Ik heb heel wat onwillige kinderen voor me gehad. Ook ouders waren meestal niet blij want zij dachten van het schoolpro bleem af te zijn. Die kinderen zijn op vormingsinstituten te recht gekomen en ik ben eer lijk gezegd verbaasd wat ze daar met de kinderen berei ken. De sfeer spreekt de kinde ren al direct meer aan, er is een veel amicaler omgang tussen leraren en leerlingen. Uiteinde lijk gingen vrijwel alle aange schrevenen met plezier naar die instituten die naar mijn mening ten onrechte het imago van fröbelinstituten hebben". Test Volgens mevrouw Blessing zijn de contacten tussen diverse middelbare scholen en hulp verlenende instanties het laat ste jaar aanzienlijk verbeterd, "We streven er naar scholen alerter te maken op de proble men, ze te doordringen van de noodzaak eerder een beroep te doen op deskundigen. Dan valt er nog iets zinvols te doen, bij voorbeeld een gesprek arran geren met de schoolpsycholo ge of het afnemen van een test om een goed beeld van het kind te krijgen". "Wij hebben aan verschillende hulpverlenende instanties ge vraagd iemand vrij te maken voor een frequent contact met de scholen. Het lijkt ons een goede zaak dat scholen weten dat er een vast punt is waar zij hun problemen kunnen mel den, bijvoorbeeld bij een com missie bestaande uit een schoolpsycholoog, iemand uit de geestelijke volksgezond heid, een schoolmaatschappe- lijk werker en een leerplicht ambtenaar. Of dat in de prak tijk te realiseren valt moet nog blijken". Inmiddels wordt in omringende gemeenten met enige nieuws gierigheid de Alphense aanpak bekeken. Probleemkinderen komen immers niet alleen in Alphen voor. Mevrouw Bles sing: "Collega's in andere ge meenten hebben identieke er varingen. Her en der wordt gerpobeerd hetzelfde op te starten als wij in Alphen doen. Alphen legt het accent op de preventieve taken met betrek king tot leerplichttoezicht, de betrokken ambtenaar kan er op uit trekken. Dat is een op merkelijke situatie want in veel andere gemeenten vervult de leerplichtambtenaar voor namelijk een bureaufunctie, heeft hij een administratieve taak en geen tijd voor het afleg gen van bezoeken e.d.". "En juist dat laatste is vaak heel belangrijk. Het belang van het kind is er mee gediend. Met de in het verleden gevolgde pro cedure - vrijwel automatische vrijstelling v^n leerplicht bij grote problemen - is de kans groot dat het kind in de toe komst gaat vastlopen. Men heeft niet geleerd in het gareel te lopen wat in het latere leven, bij het uitoefenen van een be roep, tot op zekere hoogte toch noodzakelijk is. De kans is groot dat dergelijke kinderen de randfiguren van de maat schappij worden en bij een beetje pech kunnen ze makke lijk tot criminaliteit vervallen. Door tijdig op de problemen in te springen kan dat misschien worden voorkomen". VANCOUVER "In een periode waarin het bestaan van de mens heid dagelijks wordt bedreigd moeten de kerken een heldere en ondubbelzinnige keuze maken voor vrede en gerechtigheid". Se cretaris-generaal dr. Philip Pot ter sprak gisteren in de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken de hoop uit, dat de kerken de verleiding zullen weer staan om het uitzichtloze beleid van de naties na te doen. "Hier staat de geloofwaardigheid van de bijbelse verzoening op het spel". Potter waarschuwde voor berus ting. "Berusting gaat vaak ge paard met aanpassing aan de do delijke machten". De secretaris-generaal oefende kri tiek uit op het feit dat ook de ker ken zelf de macht in handen van weinigen hebben gelegd. "Niet zonder pijn hebben wij de laatste jaren gepoogd, tot het inzicht te komen, dat in de kerk mannen en vrouwen gelijkwaardig zou den moeten zijn. Ons geloof vraagt ons, de ketterij van het centrale gezag in de kerk uit te bannen, opdat wij een priester schap van alle gelovigen worden, waarbinnen de gaven en functies niet worden opgelegd maar we: derzijds geaccepteerd". Potter bracht voor het laatst rap port uit over de periode na een vorige assemblee. Hij heeft de wens te kennen gegeven, zijn functie in 1985 neer te leggen. - Voor het eerst sinds de vorige al gemene vergadering zijn de in- komstenn van de Wereldraad ho ger dan de uitgaven. Dat deelde de Amerikaanse presbyteriaan dr. J. Oscar McLoud, voorzitter van de financiële commissie, mee. In vergelijking met 1975 zijn de bijdragen van de lid-ker- ken met 184 procent gestegen. Na aftrek van de inflatie en de gevolgen van de dalende wissel koersen is het totale inkomen van de Wereldraad in deze perio de met ruim 40 procent toegeno men. Het meeste geld komt uit dertien westerse landen, waaronder Ne POTTER geloofwaardigheid op het s derland. De kerken van deze lan den betalen ruim 95 procent van het geld dat uit centrale kerkelij ke kassen bij de Wereldraad bin nenkomt. De vredesbewegingen van de Canadese en Nederlandse ker ken ('Project Ploughshares' en het IKV) hebben gisteravond in Vancouver het 'Ploegscharenca- •fé voor vrede en gerechtigheid' geopend. In de weken van de al gemene vergadering zullen voor aanstaande personen uit de vre desbeweging en radicale evange lische kringen en ontwikkelings deskundigen hier het woord voe ren. Onder de sprekers is ook Laurens Hogenbrink van het In terkerkelijk Vredesberaad. Vrouwen Niet alleen de kerken maar ook de vrouwen zelf zijn verdeeld over de kwestie van de 'vrouw in het ambt'. Zowel in de bijeen komst van vrouwen die vooraf ging aan de algemene vergade ring van de Wereldraad als op een discussie-avond in het vrou wencentrum 'De Bron' in Van couver stonden vrouwen uit ver schillende kerkelijke tradities lijnrecht tegenover elkaar. De orthodoxe vrouwen gaven hun protestantse zusters in overwe ging, eerst de orthodoxe traditie maar eens te bestuderen. Zij von den dit ook geen onderwerp voor een vrouwenbijeenkomst. Het is een dogmatische kwestie, en die moet worden besproken in de Wereldraad-afdeling 'geloof en kerkorde'. Dat de anglikaanse kerk op dit punt zeer verdeeld is, bleek weer duidelijk tijdens de discussie. Veel bezwaren komen ook nog van vrouwen zelf. Zij hebben de indruk dat mannelijke voorgan gers beter zijn. De stafmedewerkster van de Angli kaanse Kerk van Engeland Mary Tanner erkende, dat het haar een kick had. gegeven, toen Susan Adams zich als priester introdu ceerde. "Maar het standpunt van de kerk van Engeland is van daag nog hetzelfde als in 1975: de tijd is er nog niet rijp voor, hoe wel er geen theologische bezwa ren tegen de wijding van vrou wen bestaan". Albeda voorzitter Tijdens een aandeelhoudersver gadering van de oecumenische ontwikkelingscoöperatie van de Wereldraad is oud-minister van sociale zaken dr. Wil Albe- - da benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur. De coöperatie werd in 1975 in het leven geroepen als een 'alterna tieve bank', die op bankvoor- waarden leningen verstrekt aan ontwikkelingsprojekten. Aan deelhouders zijn kerken en ker kelijke organisaties uit vrijwel al le delen van de wereld. De coöperatie zal over 1982 - vor de tweede keer in haar bestaan - een dividend uitkeren van 2 pro cent. De aandeelhouders gingen daarmee akkoord, ondanks een pleidooi van dr. R. Mooi, secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, om het divi dend te reserveren voor dit jaar, wanneer de coöperatie waar schijnlijk met een negatief saldo eindigt. Het laatste boekjaar werd afgeslo ten met een positief saldo van ruim f 500.000. Aan dividend wordt een bedrag van f284.000 uitgekeerd. De rest gaat naar de Ongeveer een kwart van het ge storte kapitaal van de bank - het kantoor staat in Amersfoort - is afkomstig uit Nederland. Veel kerkelijke gemeenten in ons land zijn lid van de Nederlandse vereniging tot steun aan de bank. Het kantoor van deze vereniging is in Leeuwarden gevestigd. De Nederlandse vereniging is een van de 163 leden van de bank. Het belegde kapitaal steeg vorig jaar tot ruim f 16 miljoen. De coö peratie heeft tot nu toe aan onge veer 16 projekten leningen ver strekt. Mooie woorden De samenstelling van de com missies van de Wereldraad lokte gisteren kritiek uit van vrouwe lijke en van jeugdige kant. Hoe wel het aandeel-van beide groe pen in de assemblee groter is dan ooit tijdens een oecumenische bijeenkomst, vonden de vrou wen en jongeren, dat ze er bij de benoemingen voor de commis sies maar bakaaid waren afgeko men. Een Engelse afgevaardigde zei het zo: "Mooie woorden bre ken ook in de Wereldraad stuk als het om besluitvorming gaat". Zo mogelijk nog pijnlijker was de opmerking van een zwarte Ame rikaan, dat geen enkele van zijn gekleurde broeders en zusters uit de Verenigde Staten tot een commissie had weten door te dringen. ,De assemblee gaf het bestuur dan ook de opdracht, de scheve ver houdingen alsnog recht te trek ken. Lutheranen De 2,7 miljoen leden tellende lu therse kerk die als de meest be houdende van de vier lutherse kerken van de Verenigde Staten geldt, wijst elke uitspraak over kernbewapening die het gewe ten bindt af. Uitspraken mogen niet als bindend gelden als de bijbel over bepaalde vragen geen duidelijke antwoorden geeft. De in Sint Louis bijeengekomen sy node van deze kerk vroeg zich af, of de verklaring van de Ameri kaanse rooms-katholieke bis schoppen aangaande het vredes vraagstuk wel voldoende door het kerkvolk wordt gesteund. De synode hernieuwde haar afwij zing van abortus en haar steun aan de beweging 'Lutheranen voor het leven'. Ze riep de andere lutherse kerken op hetzelfde te doen. (De grootste lutherse kerk in Ameri ka (2,9 miljoen leden) hield on langs een enquête onder predi kanten en lidmaten over het abortusvraagstuk. Een meerder heid vindt abortus alleen aan vaardbaar na verkrachting of op medische gronden. Het sociale motief is ontoereikend. Sexuele gemeenschap buiten het huwelijk wijst de meerderheid af. Wel wil len de meeste lutheranen oudere paren die niet kunnen trouwen omdat dit hun financiële toe stand te zeer zou beïnvloeden, oogluikend laten samenwonen). Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Kapelle (Z.) kandidaat L. den Breejen Vianen; aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Cothen J. van der Hoek, aanstaand emeritus predikant te Nieuwegein; be dankt voor Purmerend (oecume nische gemeenschap 'De Pur- mer') E. F. Verbaas Zuidelijk Fle voland. Gereformeerde Kerken: beroepen te Heerenveen F. Lede gang Bemmel; aangenomen naar Oosterhout (Nbr.) A. G. Baas Den Dolder. Gereformeerde Ge meenten: aangenomen naarTho- len J. J. Tanis Wageningen. DEN HAAG (ANP) - De FNV en de Industriebond FNV willen door de rechter uitgemaakt zien of minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zijn boekje te buiten ging door de ar tikelen 1639 aa en volgende van het Burgerlijk Wetboek buiten toepassing te verklaren. In een kort geding willen zij de presi dent van de rechtbank in Den Haag vragen de circulaire waarin De Koning de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus op draagt met het bewuste wetsarti kel geen rekening te houden, in te trekken of buiten werking te stellen. Het geding dient op 4 au gustus, zo heeft de FNV bekend gemaakt. Artikel 1639 regelt de rechtspositie van werknemers, wanneer een onderneming bij faillissement of uitstel van betaling overgaat in andere handen. Volgens de tekst van het huidige wetsartikel gaan alle verplichtingen automatisch over naar de nieuwe werkgever, aldus de bonden. Het ministerie interpreteert de wet echter min der ruim en heeft al aangekon digd dat de wet zal worden ge wijzigd, omdat de overneming van ondernemingen erdoor wordt bemoeilijkt. In zijn circulaire van 17 mei loopt minister De Koning al op deze wijziging vooruit, zo stelt de FNV. ELAHUIZEN (ANP) - De achtste wedstrijd van het Friese Skütsje silen bij Elahuizen is gisteren ge wonnen door Bolsward. Schip per Siete Meeter eindigde op de Fluessen vóór de Skütsjes van Eernewoude en Grouw. Vierde werd Sneek en vijfde Langweer. Het schip van Bolsward bemach tigde bij de start meteen al de eerste plaats en liet die geduren de de wedstrijd niet meer los. De start van de veertien skütsjes moest om twee uur overigens een half uur worden uitgesteld in verband met een onweersbui die gepaard ging met harde windsto ten. Daarna moest nog een half uur worden gewacht op het ver leggen van de vaarroute. Het een en ander had wel het voordeel dat tijdens een groot deel van de wedstrijd met een behoorlijke wind kon worden gevaren. MAASTRICHT (ANP) - Op de terreinen van Ankersmit in Maastricht liggen enkele honderden tonnen vliegas opgeslagen afkomstig van de vuilverbrandingsovens in Amsterdam. De directie heeft gisteravond meegedeeld dat zij zal laten onderzoeken of het waar is dat deze vliegas de gevaarlijke chemische stof dioxine bevat. Dit zou blijken uit een intern rapport van een studiegroep van de universiteit van Amsterdam. De directie van Ankersmit zegt daaraan evenwel in hoge mate te twij felen. "Er is ons vanuit Amsterdam verzekerd dat de vliegas die wij verwerken in vulstoffen voor de wegenbouw, absoluut geen gevaar lijke stoffen bevat". Bovendien is het storten van vliegas besproken met het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Op grond van het gevoerde overleg beschikt Ankers mit over de vereiste vergunningen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13