avorieten eruit Zee en Duin Polen breidt censuur uit Afdeling Leiden krijgt extra promotieplaats LEZERS SCHRIJVEN 'Aardverschuiving' op schaakfestival ■MuilHM VS accepteren visie Israël op Libanon Proef met inspraak in Sowj et-bedrijven Koeznetzov trekt record Zevende plek tafeltennismeisj es Van der Sterren klopt Sax Wout Holverda inzet stroeve besprekingen Woningbouw Rondvaartboot NZH OENSDAG 27 JULI 1983 John Asselbergs en Erik Jan Schreuder KATWIJK - Jan Willem Lugthart en Michael van der Berg hebben gisteren in het tennis toernooi van Zee en Duin in Katwijk aan Zee voor de knallers gezorgd. Zij schakelden in het herenenkelspel B John Asselbergs en Erik Jan Schreuder uit. Jan Willem Lug thart klopte John Asselbergs, 7-5,6-1 en Michael van der Berg liet van Erik Jan Schreu der weinig heel, 6-2,6-2. fik had me voorgenomen om bij iedere mogelijkheid, die ik zou krijgen, op zijn backhand aan te vallen. Met zijn forehand ging ik het duel uit het achterveld aan. Gewoon meespinnen en bal in het spel houden. En die taktiek werkte", analyseerde Michael v.d. Berg. Jan Willem Lugthart speelde naar zijn eigen zeggen "een gouden pot, met nu eens goede concen tratie gedurende de hele partij". Juist die concentratie kon John Asselbergs niet opbrengen om dat zijn zakelijke beslommerin gen teveel van zijn aandacht ver gen. "Ik speel weinig en als ik MOSKOU (ANP) - Vladimir Koez netzov heeft gisteren tijdens de Spartakiade in Moskou voor een wereldrecord gewichtheffen ge zorgd. de twintigjarige Koeznet zov, die uitkomt in de klasse tot 75 kilogram, trok een gewicht van 165 kilogram. Koeznetzov was al wereldrecorhouder met 163,5 kg. Die prestatie leverde hij op 3 maart van dit jaar in Odessa. Winst Oosterbosch EGMOND AAN ZEE (ANP) - Bert Oosterbosch heeft giste ren het criterium in Egmond aan Zee gewonnen. Ooster bosch zegevierde in de eind sprint over zes medevluch ters, die twintig kilometer voor het èinde van de negen tig kilometer lange koers kans zagen het peloton te ontvluchten. Steven Rooks eindigde als tweede, Joop Zoetemelk derde. speel kan ik gedachten niet lang vastpinnen op wat ik aan het doen ben. En dan gaat het ver keerd". De als nummer één geplaatste Ivar de Jong was zoals van hem werd verwacht snel klaar met Krijnen, 6-1, 6-0. Dat was ook de nummer 2 in het 'azenpakket' van Zee en Duin. Frans Grimbergen stuurde Wong Chung met dezelfde score naar huis. Wong Chung heeft evenwel meer in zijn mars dan de uitslag zou doen vermoeden. Hij ervaarde echter evenals John As selbergs dat goed spelen veel, baanuren in wedstrijdtennis' vergt. Tim van Dijk, in het herenenkel-' spel C als huizenhoge favoriet geplaatst, had het erg moeilijk om zijn reputatie ongeschonden te houden. Rien Booy hield hem drie sets op de baan, 6-7, 7-5, 6-3. Als tennis een rekensommetje zou zijn, zou de winnaar van Ha- zerswoude-dorp, Dick Zaadnoor- dijk, wel op de vingers bijten van spijt dat hij te laat inschreef voor Zee en Duin. Hij won namelijk in Hazerswoude-dorp van Rien Booy met 4-6, 6-1, 6-3. In het damesenkelspel B won Ma rijke Guyt, als tweede geplaatst, simpel van N. Rother, 6-2, 6-4. Margot van Overloop rekende nog sneller af met Wil den Hol lander, 6-0, 6-1 en dat is toch wel een prestatie. Voor wat de score betreft, want Wil den Hollander maakt niet veel onnodige fouten. In Voorhout liet de geplande fina list Ruud Warmerdam opponent C. Uhlenbeck zonder ook maar een spel te verliezen de aftocht blazen, 6-0, 6-0. Olaf ten Bosch, als tweede geplaatst, moest het racket wat langer zwaaien, maar moeilijk had hij het tegen S Mark even bleemloos men was niet weggelegd voor Jan Baan, nummer drie ge- Ivar de Jong kwam gisteren zonder problemen een ronde verder. plaatst. De ervaren B. Kralt liet hem heel lang zwemmen voordat hij de veilige kant mocht opkrab belen, 6-1, 4-6, 7-5. 6-3, 6-3. Dat pro- In het gemengd dubbelspel C zorg- ronde verder ko- den Francis Timmer en J. Langs traten enerzijds en W. Dreher en E. de Graaf anderzijds voor een pittig duel dat pas in drie sets door laatstgenoemden werd ge wonnen, 6-4, 1-6, 7-5. Luxen en Luxen stonden in het herendub belspel C nog langer op de baan tegen Weekhout en Poots, 7-5, 6- 7. 6-4. FRANK BONTE LEIDEN - De KNVB heeft aan de afdeling Leiden voor de zaterdagafdelingscompetitie twee promotieplaatsen toegewezen. Omdat in het district west II elk seizoen één plaats extra vakant is, viel dit jaar de beurt aan de afdeling Leiden voor nóg een afvaardiging naar de KNVB. De kampioen van de eerste klasse in de zaterdagafdeling promo veert rechtstreeks naar de vierde klasse; de tweede plaats wordt verdeeld onder drie periodekam pioenen, zo besloot de KNVB af deling Leiden. Omdat in deze klasse 22 speeldagen (20 wed strijden met 11 clubs) worden af gewerkt, zijn de periodes onder verdeeld in drie reeksen: 7,8 en 7 speeldagen. De winnaar van zo'n periode plaatst zich dus voor een nacom- petitie met drie clubs, die een promotieplaats naar de KNVB als inzet heeft. In de tweede klasse zaterdag be sloot de competitieleider even eens de tweede promotieplaats tussen periodekampioenen te la ten plaatsvinden. Vorig seizoen kwamen de eerste twee vereni gingen (MVKV en Meerburg) in MALMÖ - De Nederlandse meis- jesploeg is tijdens het toernooi om het Europees kampioen schap tafeltennis voor junioren in Malmö als zevende geëindigd. Nederland won op de slotdag van de landenwedstrijden met 3- 0 van Oostenrijk, de Nederlandse jongens werden elfde. Eerst werd tegen Polen een nederlaag met 1-5 geleden, vervolgens ze gevierden de vaderlandse ping- pongbeloftes met dezelfde cijfers over Oostenrijk. Zowel bij de aanmerking voor promotie. In navolging van de eerste klasse wordt met ingang van het ko mende seizoen de regeling met de periodekampioenen van kracht. De samenstelling van het programma is identiek aan dat van de eerste klasse. Zondag beginnen de wedstrijden om de individuele kampioenschappen. De eindstanden: Jongens: 1. Sowjet-Unie, 2. Zwe den, 3. Joegoslavië, 11. Neder land. jongens als de meisjes ging de ti- Meisjes: 1. Sowjet-Unie, 2. Enge- tel naar de Sowjet-Unie. Vrijdag land, 3. Hongarije, 7. Nederland. De clubs in de zondagafdeling heb ben slechts één plaats de verde len. In september gaat die strijd met een overgangsklasse van 5 en een eerste klasse van 6 clubs van start. Na een volledige com petitie degradeert uit de over gangsklasse één club, terwijl uit de eerste klasse twee clubs pro moveren. Zo ontstaat er rond de jaarwisseling een overgangsklas se met 6 verenigingen, die gaan strijden om de promotie naar de KNVB. De overige 5 clubs vor men dan de eerste klasse, die als inzet een plaats (of twee, de KNVB geeft daarover later uit sluitsel) naar de overgangsklasse heblfen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landers Paul van der Sterren en Jan Timman hebben profijt ge trokken van de "aardverschui ving" die gisteren tijdens de tien de ronde van het schaakfestival in Amsterdam plaatsvond. Mees ter Van der Sterren, die in goede vorm verkeert, versloeg met zwart koploper Sax. Aangezien het andere topduel tussen de En gelsman Chandler en de Tsjecho- slowaak Hort in remise was geëindigd, wordt de kopgroep met nog één ronde voor de boeg gevormd door Sax, Chandler en Van der Sterren. Het drietal heeft zeven punten. Het gaat bij deze spelers niet alleen om de hoofdprijs van tiendui zend gulden. Het duel Van der Sterren-Chandler beslist tevens over een grootmeesterresultaat. Wie wint is voor dat hoogste schaakexamen geslaagd. Tim man maakte eveneens gebruik van de verwarring in de hoogste gelederen. Sunye-Neto verloor van de Amsterdamse grootmees ter, die eindelijk een betere stel ling met vaste hand tot winst wist te voeren. Timman heeft nu, evenals Hort 6V2 punt. Ook dit duo kan dus nog de hoogste ogen gooien. Van de overige partijen, die nau welijks aandacht kregen die ze technisch verdienden, sprongen Van der Wiel—Ree en Johanse- n-Kuijf er uit. Tussen eerstge- noemden, beiden grootmeester, kwam het tot een hevige slagwis seling waarbij Ree toen hij tot remise besloot - waarschijnlijk een winstkans miste. Kuijfs zege was een regelrecht spektakel stuk. De uitslagen: Sax (Hon)-Van de Ster ren (Ned) 0—1, Chandler (Eng)-Hort (Tsj) Vi-V4, Sunye Neto (Bra)-Tim- man (Ned) afg. 0-1, Van der Wiel (Ne- d)-Ree (Ned) 'A— */i. Short (Eng)-Sei- rawan (Vst) afg., Lobron (Wdl)— Boersma (Ned) 1-0, Bóhm (Ned) Henley (Vst) 0-1, Johanson (Aus) Kuijf (Ned) 0-1, Vogel (Ned)-Murey (Isr) V4-Vi, Langeweg (Ned)-Van Wijgerden (Ned) Vi—Vi, Borm (Ned)—- Ligterink (Ned) afg.. Franco (Par)—- Lengyel (Hon) 1-0, De Roode (Ne- d)-Van Baarle (Ned) 0—1, De Boer (Ned)-Van der Vliet (Ned) 1-0, Groo- ten (Ned)-Hresc (Joe) 0-1, Van Mil (Ned)-Berg (Den) V1—V2. De stand aan kop: 1. Sax, Chandler, Van der Sterren 7 punten, 4. Hort en Tim- DEN HAAG - Lotto 29 heeft één wi- naar van de eerste prijs opgeleverd, die bruto f. 320.506,60 ontvangt. In to taal waren er meer dan 91.000 win- De uitslag: le prys. 1 winnaar, die bruto f. 320.506,60 ontvangt; 2e prijs: 1 win naar, die bruto f. 150.000 ontvangt; 3e prijs 110 winnaars, die ieder bnito f. 1.456,80 ontvangen; 4e prijs 6.242 v naars, die ieder f. 25,60 ontvangen; 5e prijs: 84.827 winnaars, die ieder f. 5,00 ontvangen. Het cijferspel 29 leverde geen van de eerste prijs op. ROTTERDAM - De door Sparta en Haarlem gevoerde onderhan delingen met als inzet Wout Holverda verlopen stroef. Sparta blijkt geenszins van plan veel van de geëiste vergoedingssom van 260.000 gulden af te doen. "Er gaapt een groot gat tussen het bedrag dat Haarlem voor Holverda wil betalen en de som die wij voor hem verlangen", aldus Sparta-bestuurder Ad Lam. "Op de ze basis heeft verder praten naar mijn mening weinig zin". Sparta heeft intussen contact gehad met de 24-jarige Britse spits Kevin Kilmore, afkomstig van Grimsby Town. Na enkele proef- trainingen bij de Rotterdamse club is Kilmore met een aanbie ding naar Engeland teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling dat Kilmore vrijdag wederom naar Rotterdam afreist. Lam: "Dan hopen wij deze kwestie rond te kunnen maken". WARSCHAU (Reuter) - De Poolse regering legt morgen aan het par lement wetsvoorstellen voor die het dissidenten moeilijker zullen maken en de censuur uitbreiden. Dit is gisteren van regeringszijde in Warschau vernomen. De amendementen- zouden aan vankelijk zijn goedgekeurd tege lijk met het pakket maatregelen dat de opheffing van de staat van beleg op vrijdag vergezelde. Maar pressie van de kerk en ka tholieke afgevaardigden leidde tot uitstel. De Poolse onderminister van justi tie, Tadeusz Skora, zei bij het aankondigen van de wetsvoor stellen op een persconferentie Nederlander gedood ROME (AP) - Italiaanse functiona rissen hebben gisteren gezegd dat de afgelopen dagen drie bui tenlandse bergbeklimmers, on der wie een Nederlander, om het leven zijn gekomen. In Pordenone werd het stoffelijk overschot geborgen van een 22- jarige Nederlandse man, die door de functionarissen werd geïden tificeerd als Christophoro Leuf- kens Servattio. Hij stortte bij het beklimmen van de berg Duranno 400 meter naar beneden, aldus de functionarissen, die niet zeiden uit welke plaats de Nederlander afkomstig was. dat zij zijn bedoeld om mazen te dichten in een net dat de kans bood dat men ernstige vergrij pen kon plegen zonder vrees voor vergelding. Eén van de voorstellen voert maximaal drie jaar gevangenisstraf in voor het verspreiden van onware infor matie die zou kunnen leiden tot verstoring van de openbare orde en een ander verdiept de wet die het uitzenden naar het buiten land verbiedt van onware infor matie die schadelijk is voor de Poolse belangen. De huidige wet gewaagt alleen van het toebrengen van schade aan de politieke belangen van Polen. Een derde voorstel voert vrijheids straffen van maximaal drie jaar in voor medewerking met een or ganisatie die is verboden of waaraan officiële registratie is onthouden. De censuur wordt zodanig uitge breid dat de regering greep krijgt op wetenschappelijke, vak- bonds- en partijpolitieke publi- katies die worden uitgezonderd door de bestaande wet, die werd aangenomen in de tijd van soli dariteit in 1981 en die gemeten naar oosteuropese maatstaven li beraal mag heten. Er komt nauwer toezicht op bui tenlandse bladen die in Polen in gevoerd mogen worden en de ministeries van cultuur en hoger onderwijs zullen bepalen welke instellingen en individuele per sonen ze mogen lezen. WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten hebben het Israëli sche besluit zijn troepen in Liba non gedeeltelijk terug te trek ken, aanvaard. Dit is gisteravond vernomen uit diplomatieke bronnen, na de besprekingen die de Israëlische ministers van de fensie, Arens, en van buitenland se zaken, Shamir, op het Ameri- kaanse ministerie van buiten landse zaken hebben gevoerd. Shamir en Arens hebben gisteren vijf en een half uur gepraat met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz en enkelen van diens medewerkers. Arens verklaarde na afloop van die besprekingen, die veel langer duurden dan was verwacht, dat er geen druk is uitgeoefend op Israël. De Amerikanen hebben Israël niet gevraagd die terug trekking uit te stellen, aldus Arêns. Een andere Israëlische functiona ris zei dat het verkennende be sprekingen waren geweest. Er is geen verandering gekomen in de Israëlische plannen, zo zei hij. Shamir en Arens zijn sinds giste ren in Washington op uitnodi ging van president Reagan. NIORT, ZUID-WEST FRANK RIJK - Eén persoon werd ge dood toen gisteren een boom neerkwam op een caravan. Een zware storm teisterde gisteren campings in Zuidwest-Frank rijk. Daarbij werden in totaal drie personen gedood en zes ge wond. Hevige onweders en stormen hebben de afgelopen anderhal ve week in Frankrijk tien kam peerders gedood. Daarbij viel ook een Nederlands slachtoffer. Het Franse eiland Corsica wordt op het ogenblik geteis terd door hevige bosbranden. De aanhoudende droogte heeft het struikgewas op de berghel lingen invuur en vlam gezet. Ondanks een grootscheepse be- strijdingsactie gaan vele hecta ren bos verloren. (Foto AP) MOSKOU (ANP) - Vanaf volgend jaar zullen er in de bedrijven in de Sowjet-Unie hervormingen worden ingevoerd die onder meer de bedrijfsleiding meer zeggenschap geven bij het op stellen van de produktieplannen en bij het besteden van de toege wezen fondsen en winsten. Voor werknemers die „doelmatig" werken zijn financiële belonin gen in het vooruitzicht gesteld, zo schrijft de „Prawda" gisteren. De hervormingen gelden echter voor maar enkele sectoren en het zal nog jaren duren voordat ze op grotere schaal zullen gelden. De regering wil met de hervormin gen de produktiviteit vergroten, de kwaliteit van de produkten verbeteren, de export uitbreiden en de ingebruikneming van nieu we technologie versnellen. Voor lopig zijn de maatregelen van toepassing op de zware en de elektrotechnische industrie en op enkele fabrieken in onder meer de Oekraïne. President Andropov liet bij zijn ambtsaanvaarding in november vorig jaar weten dat er experi mentele hervormingen zouden worden toegepast. Uit de snel heid waarmee de plannen zijn opgesteld leiden westerse waar nemers af dat het de Russische leider ernst is. Van westerse diplomaten is verno men dat de plannen met de uiter ste omzichtigheid zijn opgesteld en dat de bijzonderheden ervan zo vaag zijn dat nog niet kan wor den gezegd in welke mate de be drijfsleidingen minder afhanke lijk van Moskou worden. De bouwwijze van vroeger was heel wat beter dan nu en de ma terialen waren toen veel beter. Neem het hout. Bomen lagen eerst maanden in het water, wer den dan tot planken gezaagd en gingen de loodsen in, met latjes ertussen, zodat de wind er door heen kon spelen. Je kreeg dan prachtig hout, vuren of grenen. Daar is nu geen tijd meer voor, het hout leeft nog als je het moet verwerken. Vandaar een eerdere verrotting aan de woningen. De muren waren anderhalf of één steens, het tempo lag veel lager en de bouw was dus solider. Wat van groot belang is: het toezicht door vakbekwame opzichters en uitvoerders was beter, het schil derwerk en de materialen waren veel beter, verf werd zelf aange maakt. Onderhoud was lang niet zo gauw nodig als nu. Als je nu leest dat woningen aan de Waardracht en Oranjegracht in Leiden nu al aan renovatie toe zijn, dat de verwarming moet worden vernieuwd, enz., dan vraag je je af: waar zijn ze daar mee bezig geweest. Het is zeer duidelijk dat daar geen goed toe zicht is geweest. Het kost duizen den guldens om de woningen weer op te knappen, maar wie de ware schuldigen zijn, weet zoge naamd niemand. Nu weer de flats aan de Lange- gracht, waar we zelf in wonen. Dat gaat ook weer een hoop geld kosten, ook denk ik omdat er weer geen goed toezicht is ge weest of de ontwerper was een ondeskundige. De bouwwijze is nu eenmaal heel anders dan vroeger, 't Is al beton wat de klok slaat. De bouwmuren worden in het werk gestort, goed, maar de binnenmuren, zg. elementen, worden kant en klaar aangele verd, de naden worden dichtge- kit en ook de dakplaten. Hoe lang houdt dat? Het gevolg is dat het behang gaat scheuren. De ventilatie deugt ook niet. Als je thuiskomt, ruik je precies wat de buren eten. Wat een vakkennis en wij maar steeds meer belas ting betalen. Een oud-timmerman 1 W. Bodrij Langegracht 176 Leiden Voor de laatste maal wil ik de heer Barendregt, gemeente-ambte naar in Leiden voor waterbouw werken, van repliek dienen, daar de man op mijn aanbod niet is ingegaan om te proberen met de rondvaartboot onder de Rem- brandtbrug door te varen (de in zet was het m.s. Olympia). Vol gens de heer Barendregt, blij kens berichten in de dagbladen, is dat toch te wijten is aan de stuurmanskunst van de kapi teins? Ik vraag me af of hij weet dat er hoge functionarissen en de hele Leidse bevolking hem om deze uitspraak uitgillen. Zij allen weten beter, maar dat U, heer Barendregt, geen kleur wilt be kennen, dat is ambtenaren eigen. Zelfs in de binnenlanden van Afri ka, waar ze zo'n honderd jaar achterlopen, zouden ze zo'n con structie niet hebben gebouwd. Ik roep dan ook alle waterbouw kundigen op om zich van dit lij dend voorwerp op de hoogte te stellen en ik wacht op uw reactie. Ik zal Schuttevaer, een interna tionaal schippersblad, er van in kennis stellen, dan zal het schaamrrood de heer Barendregt nog wel eens op de kaken ko men. Dat u een voltallig gemeen tebestuur om de tuin kunt lei den, vind ik in deze niet zo'n gro te kunst, want de mensen zijn to taal ondeskundig, maar ipij zal je, wat betreft de scheepvaart, weinig wijs kunnen maken. Het is voor de gemeenschap maar heel goed dat u niet meewerkt aan de Oosterscheldedam, want daar zouden zeker uw ideeën in diep water zijn gevallen. Geachte ingenieur waterbouwwer ken, de volgende confrontatie zal oog-in-oog moeten zijn en dan zal ik je wel uitleggen wat er aan de brug schort. Uw enige redene ring zal zijn nog een deel van Lei den definitief voor de scheep vaart af te sluiten als gevolg van de bouw van een brug die - met veel bravour en drank geopend - pen toeristische trekpleister is, maar tegelijkertijd benadeelt u een toeristisch bedrijf. Reder, eigenaar, kapitein Jac. M. Slingerland Hoge Rijndijk 203 Leiden Als oudere inwoonster van de Zee heldenbuurt in Leiden vind ik dat de NZH ons (waar ze het ei genlijk altijd van moet hebben) letterlijk veertien dagen huisar rest geeft, nu de Zijlsingel is af gesloten. Zeker twintig procent in de buurt is bejaard en loopt met een stok. De Hooigracht is dus door velen niet te halen, dus ook niet een apotheek, dokter, postkantoor of bezoek aan de stad. Vijftien meter lang vrachtvervoer kan er wel elke dag door. Op de Zijlsingel staan er soms vijf NZH-bussen bij de halte Tromp straat. Als er een pendeldienst komt van de Oosterkerkstraat recht over de brug De Ruyter- straat in, vervolgens links de Munnikenstraat en Trompstraat, staat de bus er zo weer klaar. Als de NZH dat alsnog in de prak tijk wil brengen, zou ze veel ou deren een groot plezier doen. Verder vermeld ik nog dat de be wuste bus in dezelfde straten kan rijden om leden van K&G af te halen, als zy ergens moeten optreden. Mevr. A. Veerman Zijlsingel 39 Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11