jLEIDSCH DAGBLAD Staalconflict opgelost Investeringen industrie stijgen Franse trein ontspoord Ziekteverzuim daalt bij controle bedrijf 111 Israël poogt Unifil overbodig te maken IBagageberg van strand- zesdaagse Van Aardenne èn Hoogovens tevreden Sigaretten dubbeltje duurder Twee mannen doodgestoken Midden-Amerika fi UNSDAG 26 JULI 1983 lirecteur: G. Koopman loofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar dj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37147 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cotolon WASSENAAR - Een deel van de tonnen aan bagage die da ge lijfes achter de deelnemers aan de strandzesdaagse wordt aangesleept, gister avond op de eerste bivak- plaats, camping Dainrel! in Wassenaar. De duizend wandelaars aan deze voor de vijfentwintig ste keer georganiseerde tocht zijn gistermorgen in Hoek van Holland aan hun avontuur begonnen. Van morgen is de meute vertrok ken richting Noordwijk waar vanavond rond het Bollenbad wordt gekam peerd. Zaterdag hopen de deelne mers de 140 kilometer zand achter de rug te hebben en in Den Helder aan te komen. Inzet: deelnemers onderweg. (Foto: Holvast). DEN HAAG (GPD) - Het ziektever zuim door werknemers zou kun nen dalen wanneer bedrijven ei gen verantwoordelijkheid krij gen voor de ziektewetcontrole. Tevens zou een groter eigen risi co bij de ziektewetverzekering voor de werkgever hiertoe kun nen bijdragen. Uit een onder zoek, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, blijkt dat de bedrijven die hun zieke werk nemers door het GAK laten con troleren een veel hoger ziekte verzuim hebben. Een ziekteverzuim van 11 procent hebben de onderzoekers gecon stateerd bij bedrijven die de con trole door het GAK laten uitvoe ren. Bedrijven die zelf de eerste tien weken van ziekte controle ren hebben een ziekteverzuim van 7.5 procent. Behalve de verschillende vormen van controle hebben ook andere factoren een remmende werking op het ziekteverzuim, zoals het aanwezig zijn van bedrijfsge neeskundige hulp en contacten tijdens ziekte met collega's. De mogelijkheid om na een ziekte op part-time basis of op aange paste wijze het werk te hervatten heeft een gunstige invloed op de wao-intrede. Het ministerie con cludeert in het rapport dat bij die bedrijven die de controle aan het GAK overlaten de sociale contro le mogelijk minder sterk is. Dat kan in de hand worden gewerkt door het ontbreken van een fi nanciële prikkel, die bedrijven die zelf controleren wel hebben. BRUSSEL (GPD) De Europese staalministers hebben vannacht na langdurig beraad een nieuwe crisis op de Europese staalmarkt kunnen voorkomen. DEN HAAG (GPD) - Half au gustus wordt een pakje siga retten 10 cent duurder. De sigarettenfabrikanten heb ben van het ministerie van economische zaken toestem ming voor deze prijsverho ging gekregen vanwege de hogere inkoopprijzen van ru we tabak. Verwacht wordt dat de prijsverhoging door al le fabrikanten zal worden ge volgd. Pakjes van 25 stuks gaan nu f3,60 kosten en pak jes van 20 stuks f3,10. Dit be tekent dat de houders van au tomaten weer wisselgeld in de pakjes zullen moeten in sluiten. DEN HAAG (ANP) - Het aantal investeringen in de Nederlandse industrie zal hl Scliageil en dit jaar naar verwachting met 9 procent stijgen. In 1981 was er nog sprake van een daling van 11 pro cent. Kans op onweer Af en toe zon en ook enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 18 graden, middagtempera- tuur ongeveer 28 graden. Matige noordoosten wind, windkracht 4. Onweerstoringen uit Frankrijk blijven morgen hel weer bij ons beïnvloeden. Daarbij blijft het nog warm. Ook donderdag is er nog kans op regen- of onweersbuien, maar het wordt dan koeler. Een hogedrukgebied boven de oceaan breidt zich dan uit naar Enge land en Ierland, en zorgt bij ons voor een noordenwind waarmee koelere zeelucht wordt aangevoerd. De middag temperatuur wordt dan on geveer 23 graden. Daarna, van vrijdag tot en met zondag, wordt het weer overal droog, met middagtemperaluren rond 21 graden en flinke perioden met zon. 27 JULI Zon op 5.53, onder 21.38 23.13, onder 8.03 uur. Hoogwater in Katwijk oi uur, laagwatcr om 1.3! Vorig jaar nam het aantal investe ringen met 5 procent af. De on dernemers in de industrie zijn nu minder somber gestemd dan aan het begin van dit jaar. Het blijkt dat steeds meer ondernemers de vraag naar hun produkten bevre digend vindt. Dit heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend gemaakt. De verwachte stijging voor dit jaar wordt veroorzaakt door een toe neming van de investeringen m de aardolie-industrie (plus 99 procent), de voedings- en genot middelenindustrie (plus 16 pro cent) en door verdere stijging in de chemische industrie (plus 16 procent). In de metaal- en elek trotechnische industrie zullen de investeringen naar verwachting echter dalen (min 7 procent). In de bedrijfstak delfstoffenwin ning nam de waarde van de in vesteringen met 30 procent toe. Voor dit jaar wordt hier een ver dere stijging van 20 procent, tot 1,9 miljard gulden, verwacht. In de bouwnijverheid daalde de in vesteringen met 16 procent en de openbare nutsbedrijven gaven een daling van 17 procent te zien. Voor deze laatste bedrijfstak zijn de verwachtingen, dat de' inves teringen weer aantrekken met 8 procent, tot 2,8 miljard gulden. De uitkomsten van het CBS-rap- port zijn ontleend aan een onder zoek bij alle ondernemingen in de nijverheid met tien of meer werknemers. De verwachtingen over 1983 en volgend jaar zijn ge baseerd op in mei gehouden steekproeven. in Amsterdam AMSTERDAM/SCHAGEN (ANP) - Twee mannen, één in Amster dam en de ander in Schagen, zijn gisteravond doodgestoken. In een woning aan de Amsterdam se Korte Blekerstraat trof de po litie het stoffelijk overschot aan van een 32-jarige Amsterdam mer. die een steek in de hart streek had opgelopen. Volgens de politie is de steek vermoede lijk toegebracht met een schaar, die in de buurt van het ontzielde lichaam op dc grond lag. Het slachtoffer werd gevonden door een Italiaanse vriendin, die juist was teruggekeerd van vakantie. De politie in Schagen vond gister avond in diens woning de 22-jari- ge Freek de Bruijn, die eveneens was gestoken. Het slachtoffer overleed op weg naar het zieken huis. Verdere gegevens over de ze moord ontbraken vanochtend. Moeizame onderhandelingen brachten hen tot een akkoord over de verlenging van de thans geldende produktiebeperkin- gen voor de Europese staalin dustrieën (het zogenaamde quo ta-systeem) tot 1 februari 1984. Tevens spraken de ministers af er politiek naar te streven dit quota-systeem tot eind 1985 te laten voortduren. De huidige niet volwaardige Ita liaanse regering weigerde op dit moment echter dit politieke stre ven in een werkelijk juridisch besluit om te zetten. Een besluit daartoe moet later door de, na de verkiezingen in juni te vormen nieuwe regering in Rome wor den genomen. Binnen de verlengde quota-rege ling heeft een aantal landen, waaronder Nederland, grotere produktiehoeveelheden toege wezen gekregen. Boven dc vier miljoen ton die het belangrijkste Nederlandse staalbedrijf Hoogo vens te IJmuiden, al had, komt nu nog eens minimaal 212.000 ton. Daarin zit 168.000 ton die nog resteert van de afgebroken samenwerking tussen Hoogo vens en het Duitse staalbedrijf Hoesch. Arbeidsplaatsen Minister Van Aardenne van eco nomische zaken zei vannacht over het bereikte akkoord: „Ne derland kan niet ontevreden zijn over dit resultaat. Ook een Hoogovens-woordvoer der in Brussel toonde zich zeer tevreden: „Dit kan ook een gun stig effect hebben op het aantal arbeidsplaatsen. Dit gunstig resultaat is vooral be langrijk omdat Hoogovens enke le honderden arbeidsplaatsen de komende jaren gaat verliezen met de blijvende inkrimping van het bedrijf die de Europese com missie Hoogovens in het kader van de sanering van de hele Eu ropese staalindustrie heeft opge legd. In dat kader moet Hoogo vens voor 1986 950.000 ton pro- duktiecapaciteit definitief afbou- Volgens de Europese c de inkrimping, voor een totaal van 30 miljoen ton in heel Euro pa, noodzakelijk om de Europese staalindustrie eind 1985 weer ge zond en vrij van overheidssteun te krijgen. De quota-regeling moet ervoor zorgen dat de bedrij ven in de tussentijd niet over de kop gaan door een dodelijke con currentie onder elkaar. Dat ge vaar is nu voorlopig geweken. Voor de Europese eenwording be tekende het debat overigens een stapje achteruit. Italië dreigde in het verzet tegen de verlenging met Vfz jaar van de quota-rege ling het zogenaamde „vitale be lang in te roepen. Dit zou een aantal andere lidstaten ervan weerhouden met meerderheid van stemmen toch een besluit over de verlenging te aanvaar den. Italië behoorde tot nu toe met lan den als Nederland, België en Duitsland tot degenen die me nen dat een stemming altijd mo gelijk is vitaal belang of geen vi taal belang. Nog maar enkele we ken geleden op de topconferen tie in Stuttgart was het met name ook de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Colombo die meerderheidsstemmingen be pleitte en die zich tegen het ge bruik van de vitaal-belangrege- ling uitsprak. Italië heeft binnen enkele weken zijn standpunt ver anderd, merkte minister Van Aardenne schamper op. 14 PAGINA'S Werk met behoud uitkering beperkt PAGINA 7 Kissinger naar Midden-Amerika Wereldhave: bod PGGM is te laag Tal van blessures teisteren atleten PAGINA 9 Michel van de Korput terug bij Feyenoord ROTTERDAM(GPD) - Michel van de Korput keert terug naar Feyenoord, voorlopig voor een jaar. Vanmorgen bereikte een bestuursdelegatie van de Rot terdamse club in Turijn volledi ge overeenstemming met Tori no, waarvoor Van de Korput drie jaar heeft gespeeld. DEN HAAG (ANP) - Het lijkt erop dat Israël pro beert de aanwezigheid van Unifil in Zuid-Liba- non overbodig te maken. Anderhalf jaar cel voor fraude bij museum DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vanochtend een 34-jarige Rijswijkse ex-boekhou- der van het Nederlands Letter kundig Museum veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte. De officier van justitie had drie jaar geëist. De boekhouder ging er in septem ber 1981 vandoor met meer dan zeshonderdduizend gulden van het museum. Een groot deel van dit geld werd besteed aan een reis naar het Verre Oosten. De man had zich het geld toegeëi gend door de handtekening van de hoofdconservator van het mu seum, A. Korteweg, tot vijf maal toe te vervalsen. Volgens rapporten van het Leger des Heils en van een psychiater was de misstap van de boekhou der te wijten aan het plotselinge overlijden van zijn zoontje aan een hersenvliesontsteking. De psychiater had geadviseerd hem geen onvoorwaardelijke straf op te leggen, omdat zijn gezin hem niet zou kunnen Dat zei een woordvoerder van Uni fil vanochtend in Den Haag naar aanleiding van incidenten - met onder anderen Nederlandse mili tairen - de afgelopen weken in het gebied van de VN-vredes macht. Hij wees erop dat Israël groepjes Libanezen van wapens voorziet en langs die weg pro beert een soort eigen gezag op te bouwen in het Unifil-gebied. Het hele handelen van Israël is er volgens de zegsman op gericht om Unifil meer noordwaarts in Libanon te posteren; dit zou in overeenstemming zijn met de Is raëlische verlangens. De door Israël bewapende en ge controleerde Libanezen zorgen nogal eens voor incidenten. De Nederlandse detachementslei ding heeft in officiële rapporten aan de leiding van Unifil Israël hiervoor steeds verantwoorde lijk gesteld, aldus de woordvoer der. De groepjes Libanezen wor den overigens geduld in het Uni fil-gebied, omdat ze door Israëli sche militairen in de gaten wor den gehouden. Ongecontroleer de groepen worden eventueel door Unifil ontwapend en buiten het gebied gebracht. De incidenten waren volgens de zegsman overigens niet van dien aard dat ze leidden tot een offi cieel protest via de Nederlandse ambassade in Tel Aviv. )e Amerikaanse be moeienis met Midden- Amerika neemt steeds zorgwekkender vormen aan. De in stallatie van een gemengde advies commissie van Democraten en Re publikeinen is niet alleen door de benoeming van Henry Kissinger tot voorzitter in een ander licht geko men. Ook de gisteren door presi dent Reagan ontvouwde taakom schrijving vertroebelt de aanvanke lijke bedoelingen van de Ameri kaanse president. Nu Reagan de commissie slechts over de Midden-Amerikapolitiek op lange termijn wil laten adviseren en geen betrokkenheid bij actuele ont wikkelingen wenst, is het bijna uit gesloten dat de leden hun beoogde waakhondfunctie kunnen waarma ken. De poging van Reagan om aan de vooravond van het verkie zingsjaar zijn oppositie in het Con gres door deelname aan een ad viesclub met zijn avonturisme te compromitteren, is gedoemd stuk te lopen op argwanende Democra ten met andere belangen. In werkelijkheid is immers eerder een verharding dan een versoepeling van de Amerikaanse confrontatie politiek te verwachten. De huidige gedragslijn heeft wellicht bijgedra gen tot het Nicaraguaanse aanbod om met de VS besprekingen te openen. Maar dat wil allerminst zeggen dat de dezer dagen weer veelbesproken optie uit de Viet- nam-periode. onderhandelen in sa menhang met militaire druk, blij vend uitzicht biedt op een oplos sing van de dilemma's in Latijns- Amerika. Ook voorstanders zijn be ducht voor de risico's van een ver storing van die samenhang. Dat Reagan op die omstreden weg voort wil, mag blijken uit het machtsvertoon voor de Caribische kust, de wens om meer militaire ad viseurs naar El Salvador te sturen en de uitbreiding van de deelname van Amerikaanse legereenheden aan Hondurese oefeningen. Dat optreden in dit stadium kan het op gang brengen van een dialoog met Nicaragua aanzienlijk bemoeilijken. Ook het eerste publieke optreden van Kissinger roept gemengde gevoe lens op. Gevraagd naar de parallel met Vietnam, maakte Kissinger duidelijk weinig van toen te hebben geleerd, behalve dan dat aan de reactie van de publieke opinie meer aandacht had moeten worden be steed. Ook op dat punt is de verge lijking tussen Midden-Amerika en Vietnam actueel. Uit een recente enquête blijkt dat een ruime meerderheid van de Ameri kanen ternauwernood op de hoog te is van de problemen rond El Sal vador en Nicaragua en er geen oor deel over heeft. Dat deel van de on dervraagden dat echter wel weet heeft van de gang van zaken, is in hoge mate bezorgd en wijst de koers van Reagan af. Een beeld dat overeenstemt met de beginda gen van het Vietnam-drama. In Congres en media evenwel tekent de kentenng zich ditmaal ver scherpt af. Niet alleen tot Democra ten. maar ook tot Republikeinen dnngt het schrikbeeld van een ver loren. naïeve strijd door; ook rege- ringszinde kranten als The Los An geles Times en The New York Th mes schrijven dagelijks voor hun doen opmerkelijk kritische com mentaren. In dit langzamerhand ondoorzichtige woud van voldongen feiten, kan het Congres binnenkort het kapmes hanteren. President Reagan wil 400 miljoen dollar extra uittrekken voor steun aan Middenamerikaan- se landen Onderdeel daarvan is een verdubbeling van de militaire steun. Afwijzing van dat voorstel kan een bescheiden, maar hoopge vend keerpunt betekenen in een tot mislukken gedoemde politiek As van rijtuig gebroken: 4 doden en 24 gewonden Nieuws Stuur mij uw krant weken op proef voor f 9.50. Daarna beslis ik. lwnw,, een kwartaalabonnement (t 61.25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken grabs BARBENTANE (AFP) - Bij een ontsporing van de exprestrein Nice-Parijs bij het station Bar- bentane zijn afgelopen nacht vier mensen omgekomen en 24 ge wond. De vier doden zijn jonge Canadezen, aldus de Franse poli tie. Het ongeluk in Barbentane dat 20 kilometer ten zuid-westen van Avignon ligt werd volgens de eerste berichten veroorzaakt door een gebroken as van een rij tuig. Toen de trein het station passeerde ontspoorde het rijtuig achter de locomotief. Deze zou op zijn dak naast de spoorlijn zijn terechtgekomen. De meeste slachtoffers bevonden zich in de ze en het volgende rijtuig. Eerste hulpdiensten waren snel ter plekke. Op het moment van het ongeluk had een trein een snelheid van 160 km per uur. Een paar secon den voor het ongeluk begon vol gens personeel op de trein een waarschuwingslampje voor een oververhitte as te branden. De ravage is groot. Van de 24 ge wonden is er een aantal ernstig aan toe. De vier doden waren Ca nadese jonge vrouwen die uit hun couchette werden geslin gerd. I1LAND n STREEK LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1