5 D T "Ui eindig op tweede plaats Cenav hoopt op dekking uitgaven Winnen 'uit de hoogte' Geen solorecord Philippe Leleu y Arnesen: drie jaar Anderlecht A GP-formule 1 miljoenen-affaire, maar.. Grotere gokkans op renbaan Lucien van Impe neemt 'op hafscheid van Tour T> Winst Radtke j 19-ATERDAG 23 JULI 1983 Sport BRUSSEL (Belga/ANP) - Ander lecht, winnaar van het toernooi om de UEFA-beker, heeft giste ren de onderhandelingen met Frank Arnesen en Valencia afge sloten over de transfer van de Deense international. Oud-Ajacied Arnesen, 26 jaar, te kende voor drie jaar bij de Brus selse vereniging na een dienst verband van twee seizoenen bij Valencia, waar hij het laatste jaar door een knieblessure, nauwe lijks speelde. Blanker Ton Blanker heeft een overeen komst voor een jaar getekend bij de eredivisieclub Volendam. In dien Real Zaragoza toestemming geeft, speelt Blanker het komen de seizoen bij Volendam. Tot het einde van het voetbaljaar 1983/84 staat de 22-jarige Blanker onder contract bij de Spaanse vereni ging. Vorig jaar speelde de vroegere Aja- cied op uitleenbasis bij Excel sior. Real Zaragoza weigerde Blanken nog langer aan de Rot terdamse eredivisieclub uit te le nen. DIJON (GPD) - Philippe Leleu schreef geen historie. Gisteren kwam hij met zijn 198 kilometer durende solo weliswaar hoog in het „klassement van alleenrij ders", tussen Morzine en Dijon bleef hij toch nog ver vewijderd van recordhouder Albert Bour- lon. Die presteerde het in de eer ste na-oorlogse Ronde van Franr- kijk (1947) om maar liefst 253 ki lometer alleen aan de leiding te fietsen. Het was trouwens pre cies de afstand van de rit tussen Carcassonne en Luchon. Bour- lon, die bekend stond om zijn krankzinnig lange soli, ging met een na de start aan de haal en het peloton zag hem pas na de finsih weer terug. Dat record was voor Leleu echter geen inzet. De 25-jarige Breton ontsnapte voor de Cote de Lon- geray met de bedoeling om in Oyonnax een superpremie van 6000 Franse francs op zak te ste ken. Dat lukte, maar bovendien kwam zijn ploegleider Marcel Boishardy hem vertellen dat zijn voorsprong was gegroeid tot ze ven minuten. „Toen ben ik maar doorgegaan, want ik snapte best dat het peloton het uitstekend vond dat ik voorop reed. Daar door kwam er rust in de groep". Meer dan zeventien minuten be droeg zijn voorsprong maximaal, op de eindstreep waren er daar nog ruim negen van over. Na de tweede rit in de ronde van de Ar mor, in maart van dit jaar, bete kende de etappewinst in de Tour zijn tweede seizoenzege. het solorecord ZANDVOORT (GPD) - De exploitant van het Zandvoortse circuit, de CENAV, is vol goede moed, dat de uitgaven (2,6 miljoen gulden) voor de komende Grand Prix Formu le 1 op 28 augustus worden gedekt door een even groot bedrag aan inkomsten. Met andere woorden: directeur Jim Vermeulen rekent erop, dat hij quitte zal spelen met zijn Formule 1-race, en hij hoopt zelfs op een kleine winst. DEN HAAG (GPD) - De mogelijkheden om op paarden te wedden wor den verruimd. Op 1 oktober zal de Stichting Totalisator Nederland het spel 'Winnend vijf (W-5) introduceren. De minister van landbouw en de staatssecretaris van justitie zullen de stichting daartoe machtigen. Het spel 'Winnend vijf is afgeleid van het normale 'winnend' spel. Bij een W-5 weddenschap dienen de winnende paarden van vijf koersen te worden voorspeld. Nadat de FOCA vorig jaar min of meer de Grand Prix van Neder land redde, is afgesproken, dat de reclamerechten van dit sei zoen voor de constructeursclub zijn. De CENAV is daardoor voor de dekking van de kostenpost van 2,6 miljoen gulden voorna melijk afhankelijk van de recet te. Vermeulen heeft berekend, dat hij bij een toeschouwersaan tal van 50.000 quitte draait. De circuit-directeur is met zijn staf in ieder geval al vroeg aan de slag gegaan om het belangrijkste au tosportevenement van het jaar op het Zandvoortse duinencir cuit onder de aandacht te bren gen. De Grand Prix heeft nu niet het nadeel van 3 juli vorig jaar, toen de race werd ingelast en toen samenviel met een Wimble- don-fïnale, terwijl toen ook het wereldkampioenschap voetbal nagenoeg alle publiciteit opeiste. Vermeulen: „De prijzen van de kaarten zijn bovendien nu rede lijk". Liefhebbers van de motori sche sport kunnen in het laatste weekeinde van augustus zelfs voor een kaartje van 35 gulden twee evenementen bezoeken: za terdag 27 augustus de stadion cross in Amsterdam en zondag de Grand Prix in Zandvoort. De meeste Formule I-rijders maak ten gisteren alvast kennis met de Zandvoortse baan, waar evenals vandaag bandentests op het pro gramma stonden en staan. Van de bekende Formule 1-stallen ontbraken gisteren Ferrari, Wil liams, Tyrrell en Arrows. Het was voor het eerst sinds de regle mentswijziging, die het ground- effect verbood, dat de formule 1- wagens Zandvoort aandeden. Nu de bolides niet meer met zoge naamde skirts mogen rijden, zijn op de meeste circuits de rondetij den flink gekelderd. Zo ook op Zandvoort. De Angelis, Mansell (beiden Lotus) en Piquet (Brab ham) waren gisteren het snelst met hun tijden, die in de buurt van de 1 minuut 20 lagen. Ter vergelijking: het absolute ronde- record staat op naam van René Arnoux met 1.14.2. Hoewel niet meer zo snel wordt gereden, neemt men op Zandvoort het ze kere voor het onzekere en zullen circa 12.000 oude autobanden tij dens de Grand Prix langs de baan worden geplaatst om brok ken te voorkomen. Behalve de Grand Prix, die zijn schaduw al ver vooruit werpt, is de CENAV ook druk bezig om het 35-jarig bestaan van het cir cuit en het 30-jarig bestaan van de Nederlandse Autorensport Vereniging enige kleur te geven. Op zondag 31 juli worden jubi leumraces gehouden, waarbij co ryfeeën uit de beginjaren, onder wie prins Byra aanwezig zullen zijn. Voorts wordt er een trim- loop (halve marathon) op het cir cuit georganiseerd, waar ook een vijf kilometer voor topatleten (onder andere Gerard Nijboer) op de racebaan wordt gehouden. Hoogtepunt moet het Europees kampioenschap Formule 3 wor den, waarbij mogelijk drie Ne derlandse autocoureurs aan de start verschijnen. John Bosch doet zeker mee, Cor Euser start wellicht en Ron Kluit zegt, dat hij zo goed als zeker deelneemt. Kluit heeft de sponsoring voor 80 procent voor elkaar en zal rijden in het team van Jordan. SCHERMEN - De Nederlandse schermster Jacky Leenders is gisteren tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap schermen (floret) in Wenen uit geschakeld in de groepswedstrij den. ATLETIEK - Els Vader zal niet deelnemen aan het NK-atletiek, dat vandaag en morgen in Vught wordt gehouden. Vader heeft last van een virusinfectie aan de longen. Bovendien weet zij zich al verzekerd van een startbewijs voor het WK-atletiek in Helsinki. TAFELTENNIS - De Nederlandse tafeltennisjunioren zijn gisteren in Malmö goed begonnen in de voorronde van het landentoer- nooi om de Europese titels. Bij de meisjes tot 18 jaar hadden Mi riam Kloppenburg en Ellen Bak ker geen enkele moeite met het zwakke Wales: 3-0. De jongens- ploeg won met 5-0 van Wales. BRIDGE - Het Nederlands bridge- team is er niet in geslaagd op het EK-bridge voor landenploegen in Wiesbaden de Franse ploeg de eerste nederlaag toe te brengen. De Fransen wonnen met 18-2. DIJON (GPD) Voor Lucien van Impe staat één ding vast: „Ik ga tweede worden in deze Tour". Hij twijfelt er geen moment aan. De negen secon den tussen Peter Winnen en hem telt hij niet. Terwijl Lucien van Impe - klein, dapper, 37 jaar oud van huis-uit niet zo'n prater met bravour is. Meestal bescheiden en al gauw verlegen als zijn kwaliteiten op die hoge wielerleeftijd worden geprezen. Dit keer blijkt hij zelfverzekerd. Op de rand van zijn hotelbed, in een moderne kamer die hi zoals alle dagen in deze Tour deelt met Frits Pirard, ziet Van Impe er al lerminst uit als een bergkoning. Een gewone korte broek waar van de gulp open hangt en een kort, schriel bovenlijf: helemaal wit. De blote voeten spelen met spidalen op de grond en het uit zicht eindigt in de openstaande kleerkast waar de bolletjesstrui over een hangertje uitrust. Pirard „Het is mijn enige" zegt Lucien van Impe. „Alle andere gaf ik weg. Dat ging rap, want ik droeg 'm deze Tour niet zo lang. En als uw bazen dan met drie man afko- BAD NEUENAHR (ANP) - De negentienjarige Oostduitse wielrenner Dan Radtke heeft de achttiende editie van de ronde van Rijnland-Palts ge wonnen. Hij ontsnapte in de slotfase van de tiende en laat ste etappe over 149 kilometer van Bitburg naar Bad Neue- nahr met vijftien anderen uit het peloton. Radtke maakte daardoor de drie seconden achterstand in het algemeen klassement op de Tsjechoslo- waak Milan Jurco ruim schoots goed. Verhoeven Nico Verhoeven werd zeven tiende met 12 minuten en 52 seconden achterstand op de Oostduitse winnaar Radtke. men zoals gisteren, bent ge ze kwijt voor ge er erg in hebt. Pi rard heb ik er ook een gegeven. Da's 'ne hele brave, die Frits. Daar dank ik veel aan. Hij mag straks van mij mee naar alle cri teriums die ik doe, hij blijft ech ter het liefst zoveel mogelijk in Nederland". „Maar zo gauw ie een dag niet kan koersen, kon ie me opbellen en ik breng hem meteen onder. Pi rard is een super-knecht. Waren er zo maar meer in de ploeg dan had het er met mijn kansen in de ze Ronde heel wat beter voorge staan. De helft van de ploeg werd ziek en moest naar huis met darmstoornissen en hoge koorts. Als je de Tour wilt winnen mag je dat soort tegenslag niet tegen komen. Dan heb je knechten no dig die op belangrijke momenten de zaken recht kunnen zetten". Ontstond vanuit die situatie mis schien het beeld dat Lucien van Impe het op een akkoordje gooi de met Laurent Fignon? De klei ne Belg reageert furieus. „Ik be grijp niet waar dat op gebaseerd is". Op met name zijn inspannin gen tijdens de klim naar Alpe d'Huez waardoor de dag voor Fignon minder slecht afliep dan waar het naar uitzag. Van Impe geirriteerd: „Dat zijn nou de mensen... Dat is nou de waarde ring die er voor iemand wordt opgebracht... Verdachtmakin gen, verzinsels die nergens op slaan. Van mij mogen ze. Ik trek me er niks van aan. Van mezelf weet ik dat geen combine aan ging. Waarom zou ik...?" "Eigen kans" Om die bolletjestrui veilig te stel len bijvoorbeeld. Zo vreemd is het niet dat renners hun belan gen beschermen door elkaar op te zoeken. Van Impe: „Dat was bij mij per sé niet het geval. Op dat moment dacht ik meer aan een kans om de Tour te winnen dan om die bollekestrui te be houden. Dan ga ik toch niet in de slag met Fignon... Ik heb gewoon voor m'n eigen kans gereden. Dat dat Fignon goed uitkwam is een andere zaak. Indertijd maak te ik de fout dat ik aan de Tour begon met twee doelen: de berg prijs en de eindoverwinning. Het is gebleken dat ik daarmee te hoog greep, maar ik was ervan overtuigd dat ik het aankon". „Die bollentrui wilde ik om het re cord te evenaren (zesmaal win naar, red.) en die eerste plaats voelde ik binnen mijn bereik om dat het parkoers zo zwaar was. Ik denk dat het niet starten van Hi- nault mij de das omdeed. Met Hi- nault zou de Tour meer gesloten zijn geweest en had ik een duide lijk punt om me op te concentre ren. Nu het aan een echte leider ontbrak werd het onoverzichte lijk." Het staat vast dat Lucien van Impe zijn laatste Tour heeft gereden. Veertien keer startte hij; veertien keer reed hij de koers uit; een keer werd hij eerste, een keer tweede („Zondag dus twee keer...") en drie keer derde; zes keer huldigden ze hem als berg koning. „Het is welletjes. Ik neem afscheid op een hoogte punt. Dat leek me altijd erg moeilijk, maar nu valt het mee omdat ik voor een Italiaanse sponsor rijd die gevraagd heeft of ik voor 1984 alles op de Giro wil afstemmen". If i,,. 4L. Lucien van Impe in zijn vertrouwde bolletjestruigeflankeerrd door de Spanjaard Angel Arroyo. DIJON (GPD) - Peter Winnen is hard bezig om tijdens de zeventigste Tour de France op meer dan één front te verliezen. Glipte door een bij zonder matige start de eindzege al door zijn vingers, in de laatste Tourweek verspeelt de Noordlimburger ook steeds meer goodwill bij degenen die vrijwel dagelijks met hem te ma ken hebben. Na ritaankomsten is hij nauwe lijks te benaderen. Gistermiddag in het snik hete Dijon voerde hij opnieuw een act op die een irritant handelsmerk van hem aan het worden is. Op de vraag hoe hij aankeek tegen de tijdrit van vandaag, antwoordde hij: „Een tijdrit? Ik dacht dat het een vlakke etappe was". En na die „onthulling" werd de nationale vedette ge vraagd of hij wellicht somber keek omdat Laurent Fignon en Lucien van Impe tijdens de lange etappe bonificatieseconden hadden gepakt en hij niet. „Wat een stomme vragen allemaal", beet hij van zich af. „Wat een ge zeur elke dag", aldus Winnen, die kennelijk zelf is gaan geloven in het beeld van de „intel lectueel" dat sommige bladen van hem heb ben geschetst. „Moet ik nu werkelijk iedere dag alles maar verklaren". Na een slok uit een flesje Perrier, dat één van de wachtende ver slaggevers voor hem had gehaald, fietste hij weg tussen de volgauto's. r7V£ja3££T'T vs? f Dek kaar, Oouu 0OEMÊ- IK HOOP IHAAI? WT IKT-Q-l- Ml£- NW4D-EH - VEP- -Z&L SO'M - EH QM<3 "TEöeM JE 22e Etappe De uitslag van de twintigste etappe (276 km. van Morzine naar Dijon) is: 1. Leleu (Fra-Boishardy), 291 km van Morzine naar Dijon in 7 uur 22 minu ten en 56 seconden, met tijdvergoe- ding 7.22.26, gemiddelde snelheid 39,419 km-uur, 2. Gauthier (Fra-Dan- guillaume) 7.32.13, met tijdvergoe- ding 7.31.53, 3. Kelly (Ier-De Gribal- dy) 7.32.17, met tydvergoeding 7.32.07, 4. Glaus (Zwi-Girard) 7.32.17. 5. Van der Poel (Ned-De Bruyne), 6. Pirard (Ned-Poggiali), 7. Manders (Ned-De Bruyne), 8. Ludwig Wijnants (Bel-Jossart), 9. Fignon (Fra-Gui- mard), 10. Vanoverschelde (Fra-Cre- pel), 11 Roche (Ier-Berland), 12. Rus senberger (Zwi-Girard), 13. Winnen (Ned-Post), 14. Van Impe (Bel-Pog- giali), 15. Urbany (Lux-Jossart), 16. Bernaudeau (Fra-Boishardy), 17. De Rooy (Ned-Post), 24. Lubberding (Ned-Post), 34 Van Houwelingen (Ned-Jossart), 47. Zoetemelk (Ned- Danguillaume), 68. De Keulenaar (Bei-Post), 76 Veldscholten (Ned- Post) allen dezelfde tijd als Glaus, 87. Lammerts (Ned-Post) 76.32.53, 88. en laatste Jules (Fra-Guimard) 7.37.35. Poisson (Fra-Guimard) staakte de strijd. Algemeen klassement 1. Fignon (Fra-Guimard) 98 uur 25 mi nuten en 18 seconden, 2. Winnen (Ned-Post) op 2 minuten en 59 secon den, 3. Van Impe (Bel-Poggiali) op 3.08, 4. Arroyo (Spa-Echevarri) op 3.29, 5. Alban (Fra-Crepel) op 4.35, 6. Bernaudeau (Fra-Boishardy) op 5.16, 7. Kelly (ler-De Gribaldy) op 10.11, 8. Madiot (Fra-Guimard) op 11.34, 9. Boyer (VSt-De Gribaldy) op 15.21, 10. Anderson (Aus-Berland) op 15.43, 11. Lubberding (Ned-Post) op 16.54, 12. Agostinho (Por-De Gribaldy) op 17.45, 13. Jimenez (Col) op 18.37, 14 Millar (Gbr-Berland) op 19.23, 15. Ro che (Ier-Berland) op 20.53, 16. Corre- dor (Col) op 21.32, 17. Delgado (Spa- Echevarri) op 23.26,18. Michaud (ïYa- Danguillaume) op 31.03, 19. Criquie- lion (Bel-De Kimpe) op 31.40, 20. Baz- zo (Fra-Danguillaume) op 35.38, 23. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 44.33, 27. Veldscholten (Ned-Post) op 53.16, 29. De Rooy (Ned-Post) op 57.15, 41. Van der Poel (Ned-De Bruy ne) op 1 uur 28 minuten en 32 secon den, 43. Pirard (Ned-Poggiali) op 1.35.42, 71. Lammerts (Ned-Post) op 2.12.59, 72. De Keulenaer (Bei-Post) op 2.13.50, 80. Van Houwelingen (Ned-Jossart) op 2,42.38, 81. Manders (Ned-De Bruyne) op 2.44.21, 88 en laatste. Laurens (Bel-De Bruyne) op -3.52.20. Dagploegenklassement: 1. Ploeg Boishardy 22 uur 27 minuten en 30 seconden, 2. Ploeg Danguillaume 22.36.47, 3. Ploeg Jossart 22.36.51, 4 Ploeg Crepel zelfde tijd, 5. Ploeg Post zelfde tijd. Ploegenklassement: 1. Ploeg Danguillaume 302 uur 24 minu ten en 46 seconden, 2. Ploeg Post op 25 seconden, 3. Ploeg Berland op 10 minuten en 38 seconden. 4. Ploeg Guimard op 35.56, 5. Ploeg De Gribal dy op 39.56. Bergklassement: 1. Van Impe 267 pnt, 2. Jimenez 191 pnt. 3. Millar 157 pnt, 4. Delgado 133 pnt, 5. Michaud. Bernaudeau en Arroyo 117 pnt, 9. Winnen 102 pnt. Puntenklassement: 1. Kelly 330 pnt, 2 Pirard 126 pnt, 3J Debutantenklassement: 1. Fignon, 2. Arroyo op 3 r seconden, 3. Jimenez op 18.37, 4. Mil-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9