■c 'We moeten Polen nu helpen' Pech bederft nationaal feest België EG-raad zet mes in landbouwuitgaven Seychellen laten huurlingen vrij Heftige incidenten op Armeens wereldcongres Zuidpool-conferentie resultaat blijft uit Moeizaam akkoord ontwerp-begroting Westen blij met opheffing staat van beleg Irak en Iran weer slaags Rare kraaien Massale hongerstaking in Turkse gevangenissen Twee miljoen Britten zijn analfabeet Indonesisch rampeiland ontruimd Teken aan de wand? Nieuwe vredestichter voor Midden-Oosten Buitenland ZATERDAG 23 JULI 19' BONN (DPA) De internationale Zuidpool-conferentie is giste ren in Bonn zonder tastbare resultaten afgesloten. De veertien deelnemende staten hebben geprobeerd een regeling te treffen voor de exploitatie van de onder het ijs van de Zuidpool ver moedde bodemschatten. Dit heeft de voorzitter van de conferen tie en leider van de Westduitse delegatie, Ernst Jung, gisteren meegedeeld. Volgens Jung is "goede vooruitgang" geboekt tijdens de discus sies over de exploitatie van grondstoffen. Een definitieve rege ling van het probleem zal volgens Jung als gevolg van de inge wikkeldheid van de materie nog wel jaren op zich laten wach ten. De onderhandelingen zullen worden voortgezet, hoewel da tum en plaats nog niet zijn vastgesteld. De conferentieleider wees speculaties van de hand als zou een bepaald land, de Sow- jet-Unie, de onderhandelingen hebben gedwarsboomd. De ge sprekken zijn volgens Jung "zakelijk en zonder vertragingen" verlopen. Argentinië, Chili, Noorwegen, Groot-Brittannië, Australië, Frank rijk en Nieuw-Zeeland maken territoriale aanspraken op het Zuidpoolgebied. Deze aanspraken worden niet erkend door de andere deelnemende staten, België, West-Duitsland, Polen, Zuid-Afrika, Japan, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Met betrekking tot de wens van de ontwikkelingslanden ook in de rijkdommen van de Zuidpool te delen, merkte Jung op dat er uiteindelijk een juridische oplossing zal worden gevonden die voor alle landen aanvaardbaar zal zijn. Tijdens de conferentie van niet-gebonden landen in New Delhi heeft Maleisië aange kondigd deze wens in de Verenigde Naties ter sprake te bren gen. Experts vermoeden dat in de bodem van de Zuidpool grote hoe veelheden olie, gas, mangaan, chroom, nikkel en ijzer aanwezig zijn. Bij de huidige stand van de techniek is de winning hiervan nog niet mogelijk. BRUSSEL (GPD) - Na een on gekend lange vergadering van ruim 30 uur hebben ver tegenwoordigers van de tien EG-lidstaten gistermiddag in Brussel een akkoord bereikt De overeenstemming deze week door Ferry Mingelen over de ontwerp-begroting voor 1984. De uitgaven vol gend jaar zullen bijna 63,2 miljard bedragen, waarvan de landbouw 41,9 miljard op slokt. ij deze cijferopstelling is nog geen rekening gehouden met de grote bezuinigingsoperatie, met name op de landbouw, die de EG-lan- den momenteel voorbereiden. Daarover vallen op zijn vroegst pas besluiten op de Europese topconferentie in Athene in de- was zeer moeilijk. Voor het eerst moest er bij de eerste begrotings opstelling al flink worden gesne den in de voorstellen van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese ge meenschap, om te voorkomen dat de uitgaven door het finan ciële plafond van Europa heen zouden breken. Ook over een eventuele verruiming van dat plafond (momenteel vastgesteld op 1 procent van de btw-inkom- sten van de lidstaten) wordt pas in Athene beslist. cember van dit jaar. „Het was de De begrotingsraad moest daarom langste marathonvergadering die ik me kan herinneren, je moest vermijden om een oogje dicht te doen want anders was je zo weer een miljard kwijt", zei een hoge Nederlandse diplomaat na afloop van de vergadering. zo'n 5 miljard gulden snijden en dat is met name gebeurd op de zogenaamde niet-verplichte uit gaven. Dat zijn uitgaven voor on der meer sociale steun en steun aan achtergebleven gebieden in Europa die. anders dan in de landbouw, niet dwingend voort vloeien uit de Europese verdra gen. Verwacht wordt dat het Eu ropese parlement, dat de Euro pese begroting uiteindelijk moet goedkeuren in december, daarte gen veel bezwaar zal maken. Zonder geld Ook zal het parlement niet erg in zijn schik zijn met de beperking van de financiële speelruimte die het altijd heeft bij de vaststelling van de begroting. Die speelruim te bedraagt dit jaar slechts 650 miljoen gulden. In de begroting is een bedrag van 1,8 miljard gul den verwerkt die Groot-Brittan- nië terugkrijgt omdat het teveel aan de begroting moet bijdragen. De begrotingsraad heeft ook een aanvullende begroting voor dit jaar goedgekeurd van ruim vijf miljard gulden, die vooral nodig was om de uit de hand gelopen landbouwkosten te dekken. Was deze begroting niet aanvaard, dan zou Europa in oktober zon der geld hebben gezeten. ntvtrit?ta/l\/rr^qvrvrt i a b1 u /o ril FX t id t a u\ I v-,1 ii i-v »,lnnrlnA r-. r. r\ v\ nffï rx LONDEN/MOSKOU (AFP/Reuter/UPI/AP) - De buitenlandse reacties op de opheffing van de staat van beleg in Polen zijn voorzichtig. In het westen is men in het algemeen sceptisch, de Oosteuropese landen lijken opgelucht dat een van hun broederlanden niet langer officieel onder militair bestuur staat. De Russische media hebben er gisteren kort over bericht. De nadruk in de berichtgeving lag echter op de Poolse nationale feestdag van gisteren en de moeilijkheden van Polen op economisch, politiek en sociaal terrein. In sommige commentaren werd er op gewezen dat Polen nog steeds de problemen "niet te boven is" en in één geval werden "Wester se imperialistische staten" hier voor verantwoordelijk gesteld. Minister van buitenlandse zaken Genscher van West-Duitsland verklaarde in een vraaggesprek met een radiostation dat Bonn de afschaffing van de staat van be leg begroet, maar dat de maatre gel pas goed kan worden beoor deeld als de consequenties ervan bekend zijn. Op de vraag of hij de opeffing van de staat van beleg als een echt teken van verande ring in Polen beschouwt, zei Genscher: "Het westen dient po sitief te reageren op elke Poolse stap die het gunstig acht tenein de verdere stappen in deze rich ting aan te moedigen". Hij sprak nadrukkelijk van de mogelijk heid dat het westen economische hulp aan Polen biedt, "ook al gaan de positieve effecten mis schien niet zo ver als wij graag zouden willen". Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen deelde mee, blij te zijn met de opheffing van de staat van beleg, maar voegde er aan toe: "Wij hopen dat de Pool se regering nu tegemoet zal ko men aan de verlangens naar ver nieuwing en hervorming die het Poolse volk bij herhaling tot uit drukking heeft bracht". Herstel Uit informele bron in Moskou ver luidt, dat de prioriteit in Polen nu ligt bij een herstel van de eco- nomie. Dat kan de enige basis zijn voor een echte politieke nor malisering, aldus waarnemers in de hoofdstad van de Sowjet- Unie. Het in Amsterdam gevestigde in formatiebureau Solidarnox vindt dat de Poolse machtheb bers het westen zand in de ogen probeert te strooien door de staat van beleg te vervangen door in wetten verankerde restricties en represaillemogelijkheden, in plaats van een programma te presenteren van werkelijke dia loog en economisch herstel. Binnenlands betekenen de nieuwe wetten in Polen volgens het bu reau een terugkeer naar de don kere jaren van het Stalinisme van de jaren '50. Zelfs wanneer deze wetten niet worden toege past werpen zij een grote smet op de Poolse wetgevers. BAGDAD (Rtr) - Irak zegt woens dag meer dan duizend Iraniërs te hebben gedood tijdens een Iraans offensief tegen opstandi ge Koerden in het noordelijk grensgebied van beide landen. Dit heeft een Iraakse militaire woordvoerder gisteren bekend gemaakt. Volgens de woordvoer der is tevens een groot aantal Ira niërs gewond geraakt en zijn gro te hoeveelheden wapens buitge maakt. Ook zei hij dat Iraanse straaljagers en gevechtshelikop ters zware aanvallen op Iraakse stellingen aan het noordelijk front hebben uitgevoerd. Tijdens de luchtgevechten werden vol gens Irak drie Iraanse helikop ters neergeschoten. Het informatiebureau staat op het standpunt dat alleen vreedzame onderhandelingen tussen de machthebbers en de samenle ving en haar vakbond en sociale beweging op grond van de ak koorden van Gdansk van augus tus 1980 kunnen leiden tot werkelijke opheffing van de staat van oorlog in Polen. Nu wordt de kloof alleen maar gro ter, aldus Solidarnosc. TRAUNSTEIN (UPI) - Een gloednieuwe woonwijk in de Beierese gemeente Traun- stein wordt geterroriseerd door agressieve kraaien die stopverf uit sponningen vre ten en vervolgens met hun snavel ruiten kapot pikken. Een woordvoerder van de ge meente zei dat bouwvakkers op het bouwterrein in de nieuwe wijk de politie had den overstroomd met tele foontjes waarin werd ge klaagd over vandalisme door kraaien die „drugs" hadden gebruikt. Deskundigen zeggen dat de stopverf waarschijnlijk che micaliën bevat die de vogels high maakt en vervolgens su- peractief en agressief. Ze zien vermoedelijk hun spiegel beeld in de ruiten en maken deze kapot wanneer ze erop toevliegen. Jagers zullen nu te hulp wor den geroepen om de vogels die „verslaafd" zijn uit te roeien. De bouwvakkers heb ben de nieuwe ruiten intus sen afgedekt met plastic om de kraaien hun dagelijkse „fix" te onthouden. In plaats van naar de televisierede van generaal Jaruzelski te luisteren, zocht de leider van Solidariteit Lech Wales de waterkant op. Hij zei dat, ondanks de opheffing van de staat van beleg, het noodzakelijk blijft te vechten voor de rechten van zijn vakbond. De 23-jarige Beverley Bonnell is ontslagen als receptioniste bij de christelijke jeugdorganisatie YM- CA in het Amerikaanse Seattle om dat zij weigerde haar kleine baard af te scheren. Beverley is nu een de monstratie begonnen voor het kan toor van de YMCA. doto anp» ANKARA (AFP) - In vier militaire gevangenissen in Ankara zijn onge veer 2500 gevangen sinds acht juli in hongerstaking. Familieleden van de hongerstakers hebben de Turkse regering een petitie overhandigd waarin zij verzoeken de omstandigheden in de gevangenissen te verbe teren. Van de honderstakers zijn er 29 in een ziekenhuis opgenomen. Hun situatie is kritiek, aldus de familieleden. Uit Ankara komt voorts het bericht dat dertien personen die er van wor den verdacht tot een extreem linkse groep te behoren zijn gearresteerd. Zij waren van plan een onwettige organisatie op te richten, zo meldt een officiële bron in Ankara. De politie van de Turkse hoofdstad deelde mee dat de 13 probeerden enkele groeperingen te verenigen binnen het "Turkse Volksbevrij dingsleger". Zij beschikten over wapens en explosieven, die ze van geestverwanten in het buitenland hadden gekregen, aldus de politie. VICTORIA (UPI/Rtr) - President Albert Rene van de Seychellen heeft gratie verleend aan zes huurlingen die betrokken waren bij een misluk te poging tot staatsgreep in 1981. In een verklaring uitgegeven door de regering in Victoria werd meegedeeld dat de zes, van wie vier ter dood waren veroordeeld, vanochtend naar Zuid-Afrika zouden worden gede porteerd. In de verklaring werd gezegd dat de huurlingen geprobeerd hadden de linkse regering van Albert Rene omver te werpen omdat ze onjuist waren geïnformeerd en dachten dat het volk van de Seychellen onge lukkig was en gered wilde worden. Twee jaren in de gevangenis hadden de huurlingen doen inzien dat dit niet waar was. Rene, die in een staatsgreep tegen James Mancham in 1977 aan de macht kwam, zei dat "deze daad van clementie laat zien dat het volk van de Seychellen niet bang is voor de paar komplotteurs wier acties hebben bewezen dat ze niets meer zijn dan opportunisten die persoonlijk gewin en publiciteit willen", aldus de verklaring. LONDEN (AFP) - In Groot- Brittannië worden officieel twee miljoen volwassenen beschouwd als analfabeet, zo blijkt uit een rapport dat gis teren in Londen is gepubli ceerd. Deze conclusie berust op de resultaten van vraagge sprekken met 12.500 jonge ren van 23 jaar die in dezelfde week geboren zijn. Van hen zei een op de tien moeite te hebben met lezen, schrijven en spellen, terwijl een op de 20 verklaarde moeite te heb ben met rekenen. JAKARTA (UPI) - Meer dan zevenduizend mensen heb ben gisteren een Indonesisch eiland moeten verlaten waar zich sinds een week vulkaan uitbarstingen voordoen en aardschokken acht dorpen hebben vernield. De 300 me ter hoge vulkaan Colo op Una-Una, een eiland ter hoogte van Midden-Celebes op 2.600 kilometer ten noord oosten van Jakarta, begon zondag te spuwen. Gisteren kwamen er as en vuur uit en waren er aardschokken die twintig minuten aanhielden. Slachtoffers zijn er niet. „Wij hebben meer dan 7.000 mensen naar de omliggende eilanden geëvacueerd", zei een woordvoerder van het provinciale bestuur in Palu, hoofdstad van Midden-Cele- bes. De overheid blijft de vluchtelingen per vliegtuig bevoorraden. Op Una-Una is een ploeg vulka- nologen aangekomen om de Colo te bestuderen. Pas als zij hun bevindingen hebben ge publiceerd mogen de bewo ners terugkeren. Het had zo mooi kunnen zijn. Als hoogtepunt van het mili tair défilé donderdagmiddag in Brussel ter gelegenheid van de nationale Belgische feestdag, scheerden forma ties straaljagers over het ko ninklijk paleis. De grote ver rassing zou zijn dat drie toe stellen rookpluimen in de na tionale kleuren, zwart, geel en rood, zouden uitstoten. Helaas, de rode rookpluim wilde niet, en zo verdween deze demonstratie van natio nale eenheid letterlijk de mist in. Symbolischer voor de huidige toestand in het ko ninkrijk der Belgen kon nau welijks. door Ferry Mingelen De behoefte om dit jaar van de 21ste juli een waar feest te maken was groter dan voor gaande jaren en had onge twijfeld te maken met de groeiende verdeeldheid tus sen Vlaanderen en Wallonië. Dit jaar daarom geen scha mel aangekleed militair op- tochtje zoals in de afgelopen periode, maar een heuse ui gebreide militaire parade waarvoor maar liefst zo'n 5,5 miljoen francs (een kleine 300.000 gulden) waren uitge trokken. Een huid Zelfs de koning was buiten zijn normale doen getreden en had aan de vooravond van het feest op de Belgische tele visie een speciale toespraak gehouden waarin hij tot meer eenheid had opgeroepen. „Eenheid maakt macht", luidt de officiële Belgische wapenspreuk, en daarover is in dit land al menige grap ge maakt. Eenheid, jawel, voor de Vlamingen onderling, en voor de Walen, maar met el kaar? Dat is een ideaal dat onder de huidige financieel- economische problemen steeds verder wordt uitge hold. De koning, vaak „de enige ech-. te Belg" genoemd, sprak voor de Vlaamse televisie met licht Frans accent zijn volk vermanend toe. „De ver schillen niet opschroeven, de wedyver en tegenstellingen niet op de spits drijven, geen kracht verspillen in slopende conflicten", die uitspraken vormden de kern van 's ko- nings toespraak. Maar niet al leen voor zijn volk, maar ook voor zijn regeerders had de koning een duidelijke bood schap: „Een stevig en duur zaam centraal gezag is nood zakelijk om de gemeenschap pelijke belangen te beharti gen". Problemen Die raad is niet overbodig want ook dit, vijfde, kabinet-Mar- tens is weer in de problemen geraakt. De afgelopen week gonsde het in de Brusselse regeringskwartieren aan de Wetstraat van de crisisge ruchten. De Vlaamse en .Waalse ministers in het kabi net kunnen het na wekenlang vergaderen nog steeds niet eens worden over de miljar- densteun die nodig is om de noodlijdende Waalse staalgi- gant Cockerill Sambre in le ven te houden. De Vlamin gen willen er geen cent meer insteken en de Walen willen en kunnen het geld niet al leen opbrengen. „Wat kan ik doen om een scha kel van eendracht te zijn?", zo zou iedere burger in België zich volgens koning Boude- wijn moeten afvragen. Vla mingen en Walen knokken momenteel in de nationale regering echter hard om de centen, onder druk gezet door heetgebakerde achter bannen die de vriendelijke, maar wat naieve raadgevin gen van hun koning door gaans gewoon naast zich neerleggen. Koning Boudewijn: vriende lijk, maar naïef. (foto ANP) LAUSANNE (DPA/AFP) - Bij het tweede Armeense wereldcongres dat sinds donderdag in het Zwitserse Lausanne bijeen is, hebben zich gisteren heftige in cidenten voorgedaan. Op een persconferentie van de organisatoren stortten voorstanders van een ge welddadige oplossing van het Armeense probleem zich op Turkse journalisten en sleepten hen naar buiten. Vervolgens haalden zij de film uit een came ra van de Zwitserse televisie die het voorval had opgenomen. Volgens waarnemers vormen de vertegenwoordigers van een 'harde koers' een meerderheid onder de bij na 50 deelnemers. Oorspronkelijk waren circa 200 congresgangers verwacht. Op het eerste wereldcon gres, dat in september 1979 in Parijs werd gehou den, waren ruim 400 Armeniërs aanwezig. Blind geweld De organisator van het congres, de Zwitserse geeste lijke van Armeense afkomst James Karnusian, had vooral op gematigde figuren gerekend. Zelfheeft hij zich uitgesproken voor de "strijd in elke vorm", hoe wel hij het "blinde geweld" heeft afgewezen. Op een vraag van een Turkse journalist, tot wie de Turkse autoriteiten zich voor een dialoog met de Ar meniërs moeten wenden, antwoordde Karnusian, dat de officiële vertegenwoordigers van het Ar meense volk zich te Ferewan, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Armenië, bevinden. Hy noemde het verkeerd "de Sowjet-Unie als wereldvijand aan te wyzen". Kolonie De vraag of Sowjet-Armenië een 'kolonie is dan wel een "embryo van het vrije Armenië" noemde hij "zeer voorbarig". Volgens hem is het belangrijkste probleem de "herovering van West-Armenië dat be zet wordt gehouden door de Turken". In de ochtend had de Franse journalist van Armeense afkomst Charles Villeneuve van de congressister veel bijvalgeoogst toen hij zei dat "geweld vaak noodzakelijk is voor de verspreiding van een bood schap". Volgens hem is nog nooit zoveel over de Armeense kwestie gesproken als sinds de aanslagen van onder meer deze week op het Parijse vliegveld Orly, waarbij zeven doden en bijna 60 gewonden vielen. WASHINGTON (Rtr/AFP/UPI) - President Reagan van de Ver enigde Staten heeft gisteren Ro bert McFarlane benoemd tot spe ciaal afgezant voor het Midden- Oosten. McFarlane vervangt Phi lip Habib, die om persoonlijke redenen is teruggetreden. McFarlane was plaatsvervan gend adviseur voor de nationale veiligheid. Na een drie uur du rend gesprek met president Am in Gemayel liet Reagan mee delen, dat McFarlane binnen tien dagen naar het Midden-Oosten gaat. De president vertelde zijn Libane se gast dat „Libanon op onze steun kan rekenen". Volgens Reagan ging het gesprek vooral „over de volgende stap in het proces van het garanderen van de Libanese veiligheid". Hij herhaalde de uitgangspunten van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Libanon, namelijk: de volledige terugtrekking van alle buitenlandse troepen, steun voor een sterk centraal gezag en de veiligheid voor de noordgrens van Israël. De Amerikaanse regering slaagt er niet erg in vooruitgang te boeken in haar beleid ten aanzien van het Midden-Oosten, met inbe grip van haar doel een terugtrek king van alle buitenlandse troe pen uit Libanon te bewerkstelli gen. Reagan zei tegen verslaggevers dat hij met Gemayel had gesproken over „onze volgende stappen" om een terugtrekking van nie-Li- banese militairen tot stand te brengen. Hij trad niet in bijzon derheden. Over de redenen van het terugtre den van Habib werden evenmin mededelingen gedaan, maar het is bekend dat hij een zwak hart heeft. Syrië, dat weigert zyn troe pen uit Libanon terug te trekken, wilde kort geleden Habib niet in Damascus ontvangen toen hij probeerde een overeenkomst tot terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Libanon rond te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8