■Sporen van oude blootgelegd C Weer bezuinigen - en het einde is nog niet in zicht D- <3V Irief minister Rietkerk over iit-premie gevolg misverstand' JOUW ACHTERGROND Zijlsingel afgesloten; geen extra pendelbus DAm W willen vasthouden aan regeling voor ambtenaren mdsten uit veertiende en vijftiende eeuw op terrein aan Haarlemmerstraat Bezuiniging verbijstert Stichting Welzijn Gedeeltelijke sloop van oud klooster Buurtcomité vecht vergunning voor café aan Hogewoerd aan -RDAG 23 JULI 1983 Lelden Eigenlijk zou de gemeente iets opzienbarends moeten doen om duidelijk te maken dat de bezuinigingen, die door het rijk aan de gemeenten worden opgelegd, echt onredelijk, on verstandig en onaanvaardbaar zijn. De Schouwburg verkopen en de brandweer opheffen bij voorbeeld. Of geen huisvuil meer ophalen en de bevolking aanraden het afval ongefran- keerd naar de ministerraad te zenden. Overdreven? Wellicht, maar deze week is wel duidelijk gewor den wat de gevolgen zijn van de nieuwe bezuinigingen, die het stadsbestuur gedwongen wordt door te voeren. Lasten verzwaringen voor de burger alom, verregaande verslechte ringen van elementaire voor zieningen en opnieuw een groot verlies aan arbeidsplaat- Leiden is al jaren een arme stad, die onder financiële curatele van het rijk staat. Dat de stad de laatste jaren niet zichtbaar in last was, maar - in tegen deel in herstel, was voorna melijk te danken aan de knap pe manier, waarop het stadsbe stuur miljoenen wist binnen te slepen voor de stadsvernieu wing. Leiden vervulde en ver vult een voortrekkersrol op het gebied van de renovatie en de stadsvernieuwing. De teruglo pende economie ofwel de oplo pende woonlasten maken de animo bij de bevolking voor woningverbetering steeds ge ringer, terwijl bovendien de geldstroom voor de Leidse stadsvernieuwing stevig wordt afgeknepen. Op het stadhuis wordt dat de wet van de rem mende voorsprong genoemd. Met andere woorden: Leiden wordt gestraft voor de voortva rende aanpak van de stadsver nieuwing. Los van de stadsvernieuwing is de financiële positie van Lei den al jaren ronduit beroerd. Alleen dank zij welkome win sten van het energiebedrijf kon er nog wel eens een extraatje af, maar ook die bron lijkt uit geput. De bezuinigingen op de aan de gemeen- i Leiden dan ook onmiddellijk gevoelig aan. De stad Leiden is bovendien een gemeente met naar verhou ding veel werklozen, veel lager betaalden en veel regionale voorzieningen en des te nijpen der is het geldgebrek. Aftreden In drie jaar tijd ziet de gemeente zich ten derde male geplaatst voor de noodzaak zeer impo pulaire maatregelen te nemen. Als dat zo doorgaat zullen niet alleen sommige wethouders, maar ook alle raadsleden ge heime telefoonnummers moe ten nemen. Of zal uiteindelijk de schuilkelder onder het stad huis nog dienst moeten gaan doen als dienstwoning voor het stadsbestuur, zodat het be scherming kan vinden tegen een razende en verpauperde bevolking. Tenzij deze bevol king beseft, dat niet alleen alle heil van boven komt, maar ook alle misère. Drie keer is scheepsrecht, maar wat bezuinigen betreft geldt kennelijk geen enkel recht. Het einde van de kortingen op de gemeente-financiën is nog altijd niet in zicht en zelfs de deze week door B en W gepre senteerde harikiri-voorstellen houden nog geen rekening met nieuwe kortingen die het kabi- net-Lubbers de gemeenten in het vooruitzicht heeft gesteld. Wat kan het stadsbestuur nog doen, zonder louter te funge ren als doorgeefluik (en stoot kussen) van het rijksbeleid? Aftreden? In de bezuinigings nota geven B en W zelf het ant woord. Aftreden is geen alter natief. Aftreden van wethou ders komt slechts aan de orde, wanneer zij het vertrouwen verliezen van de gemeente raad, of wanneer er persoonlij ke redenen zijn. Aftreden van een enkele wethouder is slechts een symbolische daad zonder enig gevolg, zolang de gemeenteraad blijft functione ren en een nieuwe wethouder aanwijst. De bezuinigingen van het rijk worden er niet mee ongedaan gemaakt. Het zou niet consequent en in strijd met de wet zijn, als de raad in functie zou blijven, maar geen door Leo Maat dagelijks bestuur aanwijst. Af treden van de raad als geheel zou een symbolische daad zijn, die tot gevolg zou hebben dat de besteding van de gemeente lijke financiën niet meer ge controleerd wordt door een de mocratisch gekozen orgaan, maar door een regeringscom missaris. Dat vinden B en W niet in het belang van de ge meente. Kortom, er zit niets anders op dan de ellende zo veel mogelijk te beperken. Ontslagen Zo tracht het stadsbestuur de te ruggang in de werkgelegen heid zoveel mogelijk op te van gen door het herschikken van personeel. Gedwongen ontsla gen zijn tot nu toe steeds voor komen en zullen ook in de toe komst vermoedelijk voorko men kunnen worden. Met het oog hierop is de gemeente van plan meer geld uit te geven aan voortgezette scholing en vor ming van het personeel. Met de om- en bijscholing hopen B en W het personeel gemakkelijker te kunnen herplaatsen en de inkrimping van de organisatie op te vangen. Tussen legio be zuinigingsvoorstellen treft de gemeenteraad dan ook een voorstel aan om hiervoor 78.000 gulden extra uit te ge- Verder heeft het gemeentebe stuur een arbeidsplaatsenover eenkomst gesloten met de bon den, waardoor tegen inlevering van inkomen 21 banen behou den konden blijven. Een voor beeldige houding van gemeen te en personeel, die echter ge dwarsboomd dreigt te gaan worden door de minister van binnenlandse zaken, die in de ogen van het stadsbestuur als een olifant door de porcelein- kast wenst te banjeren. Verder tracht het stadsbestuur de pijn zoveel mogelijk te be perken door niet alle bezuini gingen in de vorm van lasten verzwaringen aan de burgers door te berekenen. Er is be wust gezocht het midden te vinden tussen minder uitgeven en meer inkomsten verkrijgen. Desalniettemin wordt de Leid se bevolking als geheel de ko mende jaren geconfronteerd met een lastenverzwaring van 3.9 miljoen gulden. De toepas sing van het profijtbeginsel zal onder meer tot uitdrukking (kunnen) komen in de heffing van een lozingsrecht, in voor- rijkosten voor de brandweer, de hondenbelasting, hogere reinigingsrechten, en duurder worden van het verkrijgen van een bouwvergunning en ge meentegarantie en ook de ko pers van premiekoop en vrije sectorwoningen kunnen be- middelingskosten in rekening gebracht worden. Maar ook het terugbrengen van het voorzieningenniveau zal pijnlijke gevolgen hebben voor het welzijn van de bevolking. Ook al is minder aantoonbaar welke schade de bevolking er van ondervindt als - zoals wordt verwacht bijvoor beeld het filiaal Houtkwartier van de Openbare Bibliotheek wegens bezuinigingen moei sluiten, wanneer het huisvuil minder vaak wordt opgehaald, wanneer de gezondheidsvoor lichting wordt beperkt, wel- rijnsinstellingen worden ge kortwiekt en onkruid weer mei gif te lijf wordt gegaan. Leiden is weer in last, daartegen is geen kruid gewassen. LEIDEN - In verband met onder houdswerkzaamheden aan de Schrijversbrug en de Singelbrug zal de Zijlsingel de komende veertien dagen voor het verkeer zijn afgesloten. De gemeente en de NZH wilden aanvankelijk de Zeeheldenbuurt ontlasten door het inzetten van een pendelbus naar de Hooi gracht. Maar praktijk-oefeningen hebben inmiddels uitgewezen dat de bus niet in de smalle straatjes van de Zeeheldenbuurt kan i Bewoners van de wijk die van het openbaar vervoer gebruik willen maken moeten nu op eigen kracht naar de Hooigracht. PleinfestüÉ 30, 14.3<T mo, 14.15, i, Meren Crul, Nf 18, spref™ 'olkenkur over BhEN De brief van minister tkerk over de Leidse vut-pre- zentrum, berust volgens het gemeen- vanaf 2?stuur Gp misverstand. ;t is jammer dat de minister vooraf overleg heeft gevoerd r deze zaak. zodat dit voorko- n had kunnen worden", aldus t zaterdagn W. Het college voegt eraan om 24 uu graag bereid te zijn om met Binncrtkerk te overleggen teneinde ander toe te lichten. (;ter Rietkerk van binnenland zaken liet gisteren per brief Tuinstaden de Leidse vut-regeling iard: >r gemeente-anibtenaren af te Lahr. Z<zen. De regeling voorziet in 20347, premie van 7200 gulden voor Bruvne jarieen» 4800 gulden voor 62- reekuur 'Sen en 2400 gulden voor 63- igen. De minister vindt het on- wartier, St dat de rechtspositie van idse (en Arnhemse) ambtena- er, v.d. hi beter is dan die in andere ge- ïkuur vl^nten. Ten tweede kost het Eeuwen3 het ABP) het "jk geld als er plein van de vut regeling gebruik 17 uur. sneveld, iers, Ta- iburg: sggekret preekuu centru 30 i wordt gemaakt. En ten slotte vindt de minister het ongepast, dat gemeenten hun sociale ze kerheid verbeteren, terwijl de re gering juist "gedachten op tafel heeft gelegd inzake ingrijpende wijzigingen in het sociale zeker heidsstelsel", aldus de WD-mi- nister van binnenlandse zaken in zijn brief. Een brief die overigens namens de minister - onderte kend is door zijn partijgenoot en secretaris-generaal van het mi nisterie, dr. A.J. Vis, de oud-bur gemeester van Leiden. Overeenkomst B en W wijzen er daarentegen op dat de maatregel deel uitmaakt van een pakket maatregelen, overeengekomen met de vakor ganisaties en neergelegd in een arbeidsplaatsen-overeenkomst (apo). Het personeel heeft een aantal arbeidsvoorwaarden inge leverd voor het behoud van werk. Onder meer de vergoedin gen van reiskosten, waarnemen van zwaardere functies en ziekte werden verlaagd, terwijl het sala ris later wordt uitbetaald. Intrek ken van de vut-premie zou de he le overeenkomst op losse schroe ven zetten. De gemeente zou hierdoor aanzienlijke financiële schade leiden en er zouden ar beidsplaatsen door verloren gaan, aldus B en W. Met de in de cember gesloten apo werd een verlies van 21 banen bij met na me de reinigingsdienst voorko- "De vut-premie is in de plaats ge komen van een bestaande uitke ring ineens, waarop Leidse amb tenaren bij pensionering recht hadden. Er is dus geen sprake van extra lasten of nieuwe voor delen voor ambtenaren. Eerder van een aanpassen van een be staand recht aan de nieuwe vut- mogelijkheden. Het personeel heeft zelf het geld ingeleverd, dat met deze uitkering is gemoeid", aldus het college. De maatregel is bedoeld om het ge bruik van de vut regeling ook voor de laagst betaalden moge lijk te maken (De premie is een voor ieder gelijk bedrag, afhan kelijk van de leeftijd van uittre ding en niet meer afhankelijk van het inkomen. Bij de oude uit kering, kreeg men een achtste van het jaarsalaris). De gemeente wil met de premie het gebruik van de vut-regeling en daarmee de doorstroming binnen de orga nisatie bevorderen. "Dat de mi nister bezwaar heeft tegen het bevorderen van het gebruik van de vut is voor ons onbegrijpelijk. De gemeente probeert zo veel mogelijk de afbraak van werkge legenheid en gedwongen ontsla gen tegen te gaan, die het gevolg zijn van de door het rijk opgeleg de bezuinigingen", aldus B en W. e, Vlask ;lzen, Dr" :o spreel laskamj sdienst[DEN Bij een archeologisch bodemonderzoek aan de Haarlemmerstraat zijn voor- ;io 1*»erpen en bewoningssporen gevonden die uit de veertiende en vijftiende eeuw moeten ammen. Op het afgegraven terrein waar de voormalige Hartebrugschool heeft ge- teApoftaan, ligt nu een bouwlaag uit de vijftiende eeuw bloot. Daarop zijn duidelijk de sporen 53439; a zien van een boerderij, putten en kuilen waarin zich bewoningsafval en mest bevin- weg 66en H .opgegraven voorwerpen beho- !n zich onder meer een nog ga- ier 36. - benen kam, een kinder- -'hoentje, drinknap, olielamp en zerlaaiërschillende kookpotten. Op- allende vondst is de helft van vuurstolp, waarmee de veer- y an <^nde eeuwers hun vuurtje 's achts plachten af te dekken. Op 14, Lte^ moment zijn de onderzoe- ers, onder leiding van J. Kiste- laker, nog bezig de resten van n, Leitën koe uit te graven, nd, wo inweg bodemonderzoek aan de Haar- >PreekVmmerstraat, dat in opdracht an de Leidse archeologische ïg 38, ommissie gebeurt, neemt in to- 54604'; lal zes weken in beslag. In de f53. omende weken zal worden ge- - Knrobeerd resten te vinden van I. 4101en verdwenen gracht die eens -"Evenwijdig aan de Haarlemmer- rc-van at heeft gelopen. Hiertoe /ordt een lange sleuf gegraven eg 7, tan de Haarlemmerstraat tot de ïaeciliastraat. centru Houten huisjes Na vooronderzoek op de plaats van de Hartebrugschool werd al ver wacht dat er op die plaats veer tiende eeuwse houten huisjes konden worden aangetroffen. Na het machinaal verwijderen van de bovengrond kwamen echter eerst wat zestiende- en zeven tiende eeuwse funderingen te voorschijn van vier stenen hui zen. Bij deze huizen behoren een aantal waterputten en beerput ten waarin gereedschappen en vaatwerk van hout werden aan getroffen. Op een dieper niveau werden in derdaad terpjes gevonden die destijds vanaf de Haarlemmer straat, die toen nog een dijk was, zijn opgeworpen. Op die terpen stonden kleine houten gebouw tjes. Waarschijnlijk in de vijftien de eeuw zijn de terpen aan elkaar gegroeid en is ook de boerderij gebouwd waarvan nu de sporen zichtbaar zijn. De opgravingen aan de Haarlem merstraat zijn in meer opzichten uniek te noemen. Het komt na melijk niet vaak voor dat een dergelijk groot oppervlak aan een onderzoek kan worden on derworpen. Zeker in de volge bouwde oude binnensteden ge beurt dat zeer zelden. De archeo logische onderzoekers hebben aan de Haarlemmerstraat overi gens hun laatste kans gegrepen: de geplande bouwactiviteiten zullen daar namelijk alle histori sche gegevens in de grond ver nietigen. De kosten van het archeologisch onderzoek bedragen enkele tien duizenden guldens. In vergelij king met de opgravingen aan de Breestraat, in 1981, konden de kosten worden beperkt. Er wa ren namelijk geen speciale voor zieningen, zoals een stalen dam- wand, nodig om de grond te stut ten. Het plan is om de opgegra ven voorwerpen bij een geschik te gelegenheid te exposeren. Onderzoeker J. Kistemaker bij de opgegraven voorwerpen. Op de i grond de uit de veertiende eeuw stammende vuurstolp. (foto Hoi LEIDEN 'Verbijstering' is de eerste reactie van het bestuur van de Stichting Welzijn Leiden op de bezuinigingsplannen van de gemeente. In de bezuinigings nota 1984-1987 wordt de SWL aangeslagen voor een bedrag van 434.604 gulden. Dat betekent grofweg dat zes medewerkers van de stichting moeten vertrek ken. "In de eerste twee bezuinigings ronden heeft de Stichting Wel zijn ook al vijf formatieplaatsen moeten inleveren", schrijft het bestuur. "Nu moet de SWL zelfs negentig procent opbrengen van het totale bedrag dat bezuinigd moet worden op samenlevings opbouw. Andere onderdelen van die sector, zoals de directie so ciaal cultureel werk, hebben tot nu toe nog nauwelijk hoeven in leveren". Daarbij merkt het bestuur op dat de meeste activiteiten van de Stichting Welzijn ook nog buiten de sector samenlevingsopbouw vallen. "Bovendien is de SWL al tijd al een afgeslankt instituut geweest. Met schaarse middelen zijn de LJA, Welzijnsraad, WKL en Culturele Raad in 1980 onder gebracht in ëën instituut" Het bestuur concludeert dat de be zuiniging onevenwichtig en on redelijk is neergelegd bij de Stichting Welzijn. "Kennelijk is hier het hemd weer eens nader dan de rok; het eigen gemeente lijk apparaat is namelijk groten deels ontzien. Met alle kracht moeten alle middelen worden aangegrepen om deze voorstel len voor redelijker te vervan gen". LEIDEN Het achterste gedeel te van het zg. Cuneracomplex tussen Hogewoerd en St. Joris- steeg wordt gesloopt. Maandag beginnen de werkzaamheden. De gemeente heeft opdracht tot de sloop gegeven, onder meer omdat omwonenden vre zen dat het leegstaande ge bouw, dat onlang getroffen werd door een brand, zal in storten. De sloopwerkzaamhe den zullen zeven a acht weken duren. Het hoofdgebouw van dit voor malige klooster, aan de Hoge- woerdzijde (nr. 55-57) blijft voorlopig staan. De gemeente is met een bouwer in onder handeling, die dit gedeelte wil herstellen en geschikt wil ma ken voor bewoning in apparte menten. Onduidelijk is nog wat er met de voormalige Camera-bioscoop aan de Hogewoerd zal gebeu ren. De gemeente tracht de beeldbepalende gevel te hand haven; mocht dit niet mogelijk zijn, dan wordt het gebouw te gelijk met de Barbaraschöol (St. Jorissteeg/Levendaal) be gin 1984 gesloopt. LEIDEN - Het Buurtcomité Hogewoerd bestrijdt de vergunning die café Odessa heeft gekregen om in de weekends tot twee uur en doorde weeks tot één uur open te blijven. Het buurtcomité heeft bij de burge- meester een bezwaarschrift ingediend en de Raad van State gevraagd de vergunning, vooruitlopend op de behandeling van het bezwaar schrift, te schorsen. Sinds Odessa, gevestigd aan de Hogewoerd 18, langer open mag blijven, ondervinden de bewoners nog meer overlast dan voorheen, zegt het buurtcomité. Zij worden in hun nachtrust gestoord door het lawaai van bezoekers die het café verlaten en doordat buiten, achter het café op een dekschuit in het water, een terras is gevestigd. Het buurtcomité neemt het burgemeester Goekoop kwalijk dat hij bij het verlenen van de vergunning geen rekening heeft gehouden met de be zwaren van de bewoners en hun niet eens de gelegenheid heeft gegeven hun standpunt nader toe te lichten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3