Weekspot 3 Plan Stompwijk bij Zoeterwoude oogst niets dan kritiek 0 'Koudenhoorn- brug in nood' -c LI' Tasjesroof Stad en rand ZATERDAG 23 JUL REDACTIE HANS SONDERS JL HERENLEED (I) OEGSTGEEST/WARMONDISAS- SENHEIM - "We hebben hem weer gehaald hè", sprak hij olijk de ochtend nadat een arti kel in de krant over de twijfel van een Statenlid rond de puinstort in de Pul van Menten had bericht. Die 'hij' is de man waarnaar de zandafgraving op de grens van Oegstgeest. Warmond en Sassenheim is ge noemd zelf. Dal 'hem' slaat op de krant die al jarenlang gere geld berichten met die Put als middelpunt afdrukt. Dan weer zijn er twijfels over de vergunningen voor de zandzui ger. een volgende keer is de puinstort doelwit van kritiek. Maar nu wil Menten aan dat alles eens een einde zien en zijn success-storyzoals hij het zelf noemt, van alle blaam zuive ren. Daartoe nodigde hij 'de krant' uit om eens met hem een rondje langs het meer te maken om 'met eigen ogen te zien dat er niets is dat ongerustheid be hoeft'. Nu hebben een weekeinde van anonieme telefoontjes van verontruste milieufreaks, be richten over giftige stortingen en later weer tegengeproken meldingen van aldaar door milieuambtenaren terugge stuurde vrachtwagens. de nieuwsgierigheid wel opge wekt, dus vooruit. De momenteel als bouwer van huizen in Canada de kost ver dienende Warmonder Menten rijdt voor in een oude Engelse legerjeep waarmee de niet ge heel van gevaar onblote, doch evengoed fascinerende rit langs het kunstmatige meer zal worden gemaakt. Maar eerst wil hij de deugdelijkheid uit leggen van zijn controlesyteem. dat moet voorkomen dat er zelfs ook maar enigszins du bieuze puin en grond in en rond het meer terechtkomen. Voor alle duidelijkheid, de stortingen dienen om oeverver- val te voorkomen en de boorden van de binnenzee voor de latere bestemming, recreatie, geschikt te maken. "Twee mannen controleren elke vrachtwagen die hier binnen komt", zo begint de voormalige bankemployee en piloot de rondleiding. "Van elke lading puin is de herkomst bekend èn de plaats waar die wordt ge stort". Een kaart aan de wand van de 'portiersloge' toont dat daartoe de oever van het meer in vakken is verdeeld die aan geven waar wat ligt. Dit alles lijkt deugdelijk en ook de beide portiers laten er geen twijfel over bestaan dat je het terrein niet opkomt zonder hïin uit drukkelijke toestemming. "Het verhaal dat milieuambtenaren vrachtwageris zouden hebben weggestuurd omdat die lading van twijfelachtig allooi in de bak hadden, is dan ook geheel onwaar", legt Menten ïiit. "Het is de 'portier' die dat heeft ge daan voor vrachten die wij hier niet willen". De portier zelf knikt trots instemmend. Eenmaal builen begint Menten uit te leggen hoe het nu alle maal met die vergunningen zit. Het lange en niet weinig ge compliceerde verhaal komt er op neer dat na ambtelijk gekis sebis over wiens bevoegdheid het nu eigenlijk betreft, per .1 september het vergunningstel sel duidelijk vastligt. Ingewik keld, zoals die zaken blijkbaar moeten, maar na de tientallen gif schandalen, degelijk, zo mag je hopen. Want het meer en zijn oevers moeten al over twee ëneenhalf jaar voor talloze streekgenoten als recreatie plaats gaan dienen en zullen daartoe 'met huid en haar' aan de provincie worden overge dragen. "Je kunt van dat water drinken. Het enige waardoor het nu wordt vervuild is het Rijnland se boezemwater dat er in stroomt". voegt hij niet zonder enig cynisme toe. Dat de con trole op watervervuiling en puinstort intensief is, blijkt volgens hem tevens uit de "min stens tweewekelijkse controle en monsterneming van zowel ambtenaren van provincie als Hoogheemraadschap Rijn land". Maar. eenmaal direct aan de oe ver van het meer. begint het op te vallen: Mentens persoonlijke betrokkenheid. De zandafgra ving gaat hem aan zijn hart. Het lijkt wel alsof hij het over zijn kind heeft wanneer de jeep de heuvels en bossages rond de zandafgraving neemt en hij de rijen bomen aanwijst die hij zegt eigenhandig te hebben ge plant. Dat de zandafgraving in de loop der jaren zijn naam is gaan dragen prikkelt dan ook enigs zins zijn ijdelheid, bekent hij als hij probeert uit te leggen waarom het project voor ieder een juist zo goed is en niet zo veel kritiek verdient. "De puin stort is goed omdat erdoor men sen aan het werk zijn. weer an deren er wat aan verdienen en de provincie er zodadelijk voor iedereen een bruikbare recrea tiepias aan overhoudt die ze niets meer kost", zo luidt de kern van de les. We kunnen het altijd hopen, na tuurlijk... HERENLEED (H) VOORSCHOTEN - Dat er be stuurlijk nog wel eens wat wordt teruggedraaid waartoe eerst was besloten en weer wordt aangezwengeld wat Aanlegplaats pontveer De Knip. daarvoor van tafel was ge veegd, is bekend. Aflevering zo veel dus. Onderwerp is de pont verbinding over de Vliet in Voorschoten. Sinds mensenheugenis heeft er ter hoogte van het huidige res taurant De Knip een gelegen. Sommigen spreken zelfs vanaj de zestiende eeuw, zo zegt res- tauranteigenaar Grundeken. maar zeker weten doet hij dat niet. Waarvan hij wel zeker is, is dat toen hij de toenmalige uitspanning in '62 van zijn schoonvader overnam, hij nog twee jaar met de pont heeft ge varen. Zijn schoonvader had dat sinds '29 gedaan en zeker is dat er in '19 al een geregeld pontveer op die plék was. Maar Grundeken ondekte al gauw dat het veer meer kostte dan het opbracht en vroeg in '62 de gemeentebesturen van Voorschoten en Leidschendam om het tekort te dekken. Zo'n tweeduizend gulden per jaar. "Maar de gemeenten zeurden zolang over de verschillende percentages van het tekort die ieder moest bijdragen, dat ik in '64 maar het besluit heb ge nomen om de pont op te doe ken", aldus Grundeken. En nu die er volgens de provincie weer moet komen, is Grunde ken er falikant op tegen. "Want dat gaat me mijn zaak kosten". De restaurateur: "vroeger was dit een uitspanning met speel tuin, een café, een volkszaak. Maar nu een restaurant dat het van een ander publiek moet hebben dan de toevallig passe rende recreant die naar de Vlietlanden gaat of een om metje fietst". Grundeken vreest dat de op zo merse dagen honderden bezoe kers van recreatiegebied Vliet landen zijn restaurant en ter ras alleen al door hun aantal op hun kop zullen zetten. En dan is het "met veel moeite ver anderde image" van zijn res taurant naar de knoppen. Daarom pleit hij voor een pont verbinding ter hoogte van de even zuidelijk van de eetgele genheid gelegen Knipmolen. "Dan heeft de nieuwe pontbaas ook meteen een plaats om te schuilen wanneer het regent", zo meent hij. Alleen een al be staand fietspad zou daarvoor iets moeten worden verlengd. Ondanks dit alternatief is Grun deken er niet gerust op dat de bestuurders de oude aanleg plaats van de pont naast zijn restaurant met rust zullen la ten. Daarom is hij een onder zoek gestart naar de oude koopaktes van zijn onroerend goed. Hierin zou best eens kun nen staan dat alleen hij recht van overzetten heeft. Hiermee in de hand zou hij bij de dames en heren bestuurders enige druk kunnen uitoefenen. "Ten slotte betaal ik ook nog steeds de aanlegrechten voor de pont", zo stelt hij. Hoe dan ook, ons wacht een ver bitterde strijd over een pont veer die er 'altijd is geweest', in de jaren '60 onachtzaam teloor ging en er nu toch weer schijnt te moeten komen. "Schipper, mag ik overvaren, ja of nee...? Burgemeester Leidschendam: "Kwetsend" Wethouder Graniewsky: "Het mag zeker niets kosten". (foto Dijkman) DEN HAAG/ZOETEF.- WOUDE Stompwijk vertoont qua (agrarisch) karakter meer overeen komsten met Zoeterwou de dan met het verstede lijkte Leidschendam, Stompwijk is op Zoeter woude georiënteerd en de verbinding tussen de bei de gemeenten is goed. Bo vendien is de afstand tus sen Stompwijk en Zoeter woude kleiner dan die tus sen Stompwijk en Leid schendam. Ziehier de redenen waarom het da gelijks bestuur van Zuid-Hol land heeft voorgesteld om Stompwijk van Leidschendam los te weken en met Zoeterwou de samen te voegen. Dit ondanks het feit dat de Stompwijkers zélf die samenvoeging hebben afge wezen, de Leidschendamse raad ertegen is en de nieuw te vormen gemeente met 9.500 niet de 10.000 inwoners gaat tellen die als norm bij de herindeling van gemeenten wordt gehanteerd. Ook Zoeterwoude zit niet te sprin gen op de samenvoeging met Stompwijk want volgens loco- burgemeester Graniewsky heeft De Does mag geen spaarpotje LEIDERDORP - De zwem- en po lovereniging 'De Does' in Leider dorp mag van burgemeester en wethouders van Leiderdorp geen egalisatiefonds instellen. Een egalisatiefonds is een potje, waaruit financiële tegenvallers kunnen worden betaald. B en W hebben het verzoek afge wezen omdat wordt gevreesd dat iedere vereniging in Leiderdorp die subsidie ontvangt, eenzelfde verzoek zal doen. "De Does", wil de graag de subsidies die niet waren verbruikt, in een daarvoor bestemd potje stoppen. Gebrui kelijk is echter dat de overgeble ven subsidiebedragen terug vloeien naar de gemeentekas. Dat is ook dit jaar gebeurd. In reactie op het besluit van B en W, zei voorzitter Verdier "het is ver velend dat het zo is gelopen". "Maar", zo zei hy, "Er is nog niets aan de hand, want het ver zoek moet ook nog door de raadscommissie worden bespro ken. Ik kan alleen niet begrijpen, dat de gemeente bang is voor het scheppen van een precedent. Ik meen me te kunnen herinneren dat het wel is toegestaan aan de manege Liethorp en tennisvere- ninging "De Munnik" aldus voorzitter Verdier. Zoeterwoude voldoende be stuurskracht in huis om geheel zelfstandig te blijven. "En het is maar de vraag of die met deze vergroting toeneemt", zo stelt ze een uitgangspunt van de herin deling aan de kaak. Verder wijst ze erop dat een eventueel samen gaan van Zoeterwoude met Stompwijk de gemeente in ieder geval geen geld mag kosten. "Als het dan per sé moet, dan op z'n j minst budgettair neutraal". Overigens herinnert ze eraan dat het college van B en W op de voorstellen van de provincie nog moet reageren, alsmede de ge meenteraad en ook nog de bur gers van de gemeente. "Kwetsend" Hoewel uit Leidschendamse bere keningen blijkt dat de gemeente er financieel op vooruit zal gaan indien de plannen doorgaan vindt burgemeester De Vreeze de jongste provinciale voorne mens zelfs kwetsend voor de Stompwijkers en de raad van zijn gemeente. "We hebben juist aan de hand van de eigen criteria van de provincie aangetoond dat samenvoeging van Stompwijk met Zoeterwoude niet aangaat. En bovendien hebben de Stomp wijkers zelf zich er met overgrote meerderheid tegen uitgespro ken. Maar juist die als een zo groot goed beleden inspraak wordt nu evenmin meegeteld". 'Alles overziende' meent De Vree- ze dan ook geen enkel zinnig ar gument voor de provinciale plan nen te zien. "Dat het agrarische Stompwijk beter bij Zoeterwou de zou passen mag natuurlijk nooit het enige argument zijn", zo zegt hij. "Want juist de over gang in Leidschendam van een verstedelijkt naar een meer lan delijk gebied is zo aantrekke lijk". De Vreeze wijst ook nog het provinciale argument van de hand dat Stompwijk dichter bij Zoeterwoude ligt dan bij Leid schendam. Anne-F rankstichtiiig: 'Insectenshow op Duinrell antisemitisch' AMSTERDAM/WASSENAAR (ANP) - Een hypermoderne, computergestuurde insecten show in het Wassenaarse pretpark Duinrell heeft de wrevel opgewekt van de An ne-Frankstichting in Am sterdam. De stichting zal de directeur van het pretpark met klem verzoeken de insec tenshow te wijzigen, aldus woordvoerder Van der Wal van de Anne-Frankstich- ting. Aanleiding voor de veront waardiging is het optreden in de show van Mosje de meike ver. Mosje is een Joods type met een grote kromme neus. Hij praat met een jiddisch ac cent en heeft het voortdu rend over geld. "Helemaal het stereotype waar we van dachten af te zijn", aldus Van der Wal. Hij vindt het vooral gevaarlijk dat de snow voor kleine kinderen is bedoeld. Ook het Nieuw Israëlitische Weekblad is over Mosje ge vallen. In een commentaar stelt het blad deze week: hoe verstrooiend, hoe ontspan nend, hoe amusant de insec tenshow ook is, er zit een ad dertje onder het gras. De jeugdige kijkers wordt het gif van antisemitisme bewust of onbewust ingespoten". De directeur van Duinrell, graaf H.R.J. van Zuilen van Nijevelt, vindt de opwinding vreselijk overdreven: men zoekt spijkers op laag water". Volgens Van Zuilen van Nije velt is Mosje inderdaad een Joods type, maar zeker niet zo vervelend als hij door het weekblad wordt afgeschil derd. "We hebben hier ook een kikkershow. Daarin komt een negerkikker voor, maar bijvoorbeeld ook een i Haagsche kikker. Dat is toch geen discriminatie?". De di recteur van het pretpark zegt overigens bereid te zijn de tekst en de figuur te verande ren als hem echt klachten be reiken. Tot nu toe heeft hij daarvan echter nog niets ge merkt. Warmonds rasidslid Vreeken: WARMOND - Volgens het Warmondse CDA-raadslid Cor Vreeken zijn er de afgelo pen dagen herhaaldelijk enorme problemen geweest met de beschoeiingen van de Vreeken (CDA)..."B en W staan mij niet fatsoenlijk te woord" (foto Dijkman) AGENDAsn ZATERDAG der Heiden, orgel, 15 uur. - - - Hftf -*■ Stadhuisplein - Leidse Pleinfesl Smirnoff Quintet, 13.30, 14.301 en 16 uur; Trio Dynamo, 14.15, 15.45 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 u Vrouwenhuis - Hooigracht 79,. avond, 21-1 uur. ZONDAG Rijksmuseum voor Volkenkur Steenstraat 1, film over BhEN 15.30 uur. tkerl Breestraat 56 - Bhagwancentrum, ber op video, 20 uur, vanaf 2astm disco. ■t i ARTSEN r de Leiden 1 ha De weekenddienst begint zaterdagn W uur en eindigt zondag om 24 uu gra; Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binner^ei Noord, Groenoord, Kooi, Meren ofiri za 8 uur tot zo 24 uur: B. Crul, N eindsplein 8a, tel. 142888, spre^1 12 en 17 uur. zaki Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstaden Professorenwijk, de Waard: >r g< za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Z<zen. woudsesingel 11, tel. 120347, sp! pr( uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, F*"! straat 11, tel. 141225, spreekuur 17 uur. iger Wyk 3 - Mors, Haagwegkwartier, St west: idse za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Li be laan 5, tel. 310420, spreekuur vl^nt *.u o uur tot 24 uur: E.H. Nieuwen', Smalbraak, Bevrijdingsplein 6(r 768918, spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, Leeuwen, Meijer, Reinders, Ta-*™ Tol, Verhage en Zwijnenburg: "f I zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekret Leiderdorp, tel. 133834, spreekuu 11.30 uur in gezondheidscentrum^^ renwijk, Rosmolen 2. zo, Spiers, spreekuurl 1-11.30 uur i^^ Arendshorst 2, tel. 211864. Leiderdorp za, O. Du Ry van Beest Holle, Vlask J 16. tel. 891100; zo, R. v. Velzen, Dr stein 3, tel. 891100; za en zo spreel van 12.30 tot 13 uur op Vlaskamj Oegstgeest J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170 Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19,"" 6352; zo, W. van Dam, Palestina 29, tel. 3960. Warmond E. Sleeboom, Pr. Aalbersenlaan 2, V hout. tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst[D de apotheken in de regio Lei« wordt waargenomen van: vr 22 juli tot 29 juli door: ail Apotheek Tot Hulp der Menschhaa Rosmolen 13, tel. 121060; Apoth Kok. Topaaslaan 15. tel. 763439; A Z1 theek Voorschoten, Leidseweg 66pn 01717-2525. c DIERENARTSEN pp Voor de praktijk van Muurling, Hel(,n hi oeverwerken die momenteel in de gemeentehaven worden uitgevoerd (de brug naar Koudenhoorn en de inrich ting van de haven). Tot twee keer toe heeft Vreeken gesignaleerd dat de wand van pa len die aan de oevers is opgetrok ken om de grond te keren en de oevers niet te laten instorten "zigzagbochten" vertoonde en volkomen "gedeformeerd" (mis vormd) was. Van enkele van zijn vrienden, van wie hij geen namen in de krant wil zien, heeft Vreeken begrepen dat de beschoeiingen "misera bel" zijn en dat de sleuf waarin de palen op de bodem van De Leede steken niet diep genoeg is. Volgens Vreeken staan de palen sinds eergisteravond weer recht maar kunnen ze elk moment weer kromtrekken en verschui ven. Vreeken heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk geprobeerd het college van B en W over het een en ander te informeren en om uitleg gevraagd maar is niet een keer fatsoenlijk te woord ge staan. Ook bij zijn eigen fractie vond hij geen gehoor voor zijn verontrusting. Volgens de chris ten-democraat heeft het werk aan de brug in verband met de scheefgetrokken beschoeiingen enige tijd stilgelegen. De be schoeiingen aan de oevers van de Leede zijn dan ook van e/ninent belang voor de brug want deze loopt gevaar indien de oevers verzakken. Behalve naar de beschoeiingen gaan Vreekens zorgen ook uit naar het voortdurende onder- stuiven van de in de gemeente haven gelegen woonarken. Het zand en stof zou zelfs bij het na bijgelegen restaurant 'Meerrust' terechtkomen bij gebrek aan af dekkingen over het stuivende materiaal. Vreeken hoopt dat de aannemer alvorens hij op vakan tie gaat de gemeentehaven op ruimt. 220513. -hc E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaarërs tel. 764058. all< Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan tel. 153266 3 Voorschoten aJ" J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, L«et schendam, tel. 070-271110. en TANDARTSEN lal De weekenddienst voor Leiden, Leicen dorp, Oegstgeest en Warmond, wo waargenomen door: H.A.J.M. Middelweerd, Herenweg bi Warmond, tel. 01711-11738; spreekvm za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING an Leiden - Interkruis, Middelweg 38, DrT ten noorden van de Rijn: 134604; 4al ten zuiden van de Rijn: 121753. on Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kn.ro gebouw, Berkenkade 7, tel. 4101en spreekuur ma t/m do van 13-14 uu^e Gezondheidscentrum, Florijn 10, t_, 896193, spreekuur ma, woe, vr van c 13.30 uur. Oegstgeest 7 Interkruis, Lijtweg 7, 1ar 154500. 'au Voorschoten - gezondheidscentra v.d. Waalslaan, tel. 4641. Hond in auto| LEIDEN - Een bejaarde ms- s heeft zich gistermiddag op h< Stadhuisplein nogal opgewoi den over een paar agenten d. zijn hondje uit zijn auto haalde; Het dier dreigde aan de hitte vdÉ de in de zon geparkeerde auto f| bezwijken. De echtgenote van de man kep hem evenwel kalmeren. p LEIDEN Twee jongens op e< bromfiets hebben gistermidd. het hadtasje met tweehonde gulden geroofd van een Leid vrouw die op de Lorentzka< fietste. Het tasje bevond zich een rieten mandje aan het stuif van de fiets van de vrouw. De bromfietser passeerde vrouw op welk moment de duf passagier het tasje uit het mant je graaide. WASSENAAR - Het houte^j huisje Wittelaan 19a in Wassr naar is vannacht rond twee ui^ volledig uitgebrand. De oorzaa van de brand was vanmorge nog niet bekend. De bewon^ was op het moment van de brani niet thuis. Toekomst Beresteijn onduidelijk VOORSCHOTEN - Het is onduidelijk wat gaat gebeuren met het leeg staande gebouw Beresteijn aan de Voorschotense Leidseweg. De eigenaresse van het gebouw, de orde der Monfortanen, verklaart dat een aantal verschillende plannen op tafel ligt voor het pand waarin tot voor kort een jongens internaat was gevestigd. Uit deze plannen moet de komende maanden een keuze worden gemaakt. De orde wil echter niet kwijt in welke richting zij zoekt: "De plannen verkeren daarvoor in een te pril stadium", verklaart een woordvoerder. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Restitutie is niet toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef Commentaren R D Paauw, W F J. Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H I. J Veldhuizen (regio) (bin./t J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2