De slag om het vervoer Aftrek voor studeerkamer Wall Street in de wolken C Ontwrichting van sociale zekerheid J TERDAG 23 JULI 1983 Extra >e Raad van toezicht voor het Beroepsgoederenvervoer werd destijds ('76) opgericht door vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in deze bedrijfstak. De beide directeu ren A.J. Deinema en G.C. Hoekstra hebben de taak om allen die van 'het geloof zijn afgestapt, weer op het rechte pad te brengen. inder druk van de tanende markt valt er de laatste tijd een toenemende ontduiking van de heersende regels en voor schriften waar te nemen. Het sjoemelen met rijtijden en ver gunningen en het zwart uitbe talen van loon is helaas geen uitzondering meer. De werkne mer op zijn beurt zal niet zo snel aan de bel trekken, in de angst zijn baan te verliezen, leinema en Hoekstra: "Steeds meer kleine bedrijven worden door de groten opgeslokt. Dit veroorzaakt een moordende concurrentie. Vervoerders gaan onder de kostprijs rijden in de hoop meer vrachten aan te trekken. In de tijd dat de "sky the limit" was, werd ie dereen maar groter en groter. Nu neemt het vrachtaanbod af, terwijl de vervoers-capaciteit zo goed als gelijk is gebleven. Op dit moment moet je be schikken over moed, zin, de nodige financiën en -belangrij ker nog- een grote dosis inven tiviteit om de zaak nog draai ende te houden". Éopen iventief is zeker het transport bedrijf Newexco uit Winscho ten. Door teruggelopen resul taten moeten daar 18 mensen worden ontslagen. De chauf feurs kunnen aan het werk blij ven als ze hun eigen vrachtwa gen kopen. Voor zo'n 100.000 gulden kun je bij dit bedrijf dus een baan kopen. Deinema: "Het transportbedrijf verre kent dan het bedrag voor het vervoer met het loon van zijn werknemer. Gevolg: de chauf feur moet zich de krampen rij den om er iets aan over te hou den. Stilstand is desastreus." 'oor de Raad van toezicht is dit een ongrijpbaar geval. De con trole op de rijtijden is een zaak van de verkeersinspectie. Het transportbedrijf geeft met de verkoop van de vrachtwagens de verantwoordelijkheid uit handen. Risico's zijn geheel voor rekening van de chauf- feur. Hij kan zich niet meer be roepen op de cao. Deinema en Hoekstra moeten tandenknar send toezien. jok de Vervoersbond FNV heeft verontwaardigd gereageerd op de 'oplossing' van Newexco. •Tegelijkertijd constateert woordvoerder Sanders echter, •dat het Winschoter bedrijf niet het enige is dat deze methode aangrijpt om de bedrijfskosten te drukken. Zo ontstaat de •merkwaardige situatie dat de chauffeur deels werknemer, •deels autofinancierder wordt. Sanders meent dat hiermee de •zogenaamde jaagpremie -hoe meer kilometers, hoe meer •loon- in de hand wordt ge werkt. Een verschijnsel, dat met de invoering van de tacho meter tot het verleden leek te behoren. Hij vreest daarom een afkalving van de sociale ze- kerheden in deze bedrijafstak. •Jithollen #ransportondernemingen zijn vaak familiebedrijven. In vele gevallen is de ondernemer dan bereid genoegen te nemen met een uiterst geringe vergoeding voor zijn arbeid en men neemt het minder nauw met de werk- tijden. >m nog enigszins het hoofd bo- ven water te houden ziet de on dernemer zich genoodzaakt in te teren op zijn bedrijfskapi taal. Bij een uitblijvende groei wordt het bedrijf volledig'uit gehold. Recente cijfers van het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer laten zien, dat het rendement in het beroepsgoederenvervoer sterk terugloopt. Was het in 1980 nog W min 2,9 procent, in 1981 was dit cijfer al teruggelopen tot min 3,8 en voor het afgelopen jaar wordt het verlies geschat op 4,7 procent. Iet is daarom niet onbegrijpe lijk, dat in de sector beroeps goederenvervoer elke moge- lijkheid van bezuiniging wordt aangegrepen. Ook het mate- rieel moet het hierbij wel eens De afgelopen tien jaar hebben zo'n vierduizend ondernemingen in het beroepsgoederen vervoer het loodje gelegd. Meege sleept in het dal der recessie, het afnemende vervoersaanbod. Moordende concurrentie tussen de overblijvers is het gevolg. Want nog steeds is er sprake van te weinig vracht voor het aantal vervoerders. Maatregelen als het rijtijden-besluit en de tonnage-stop - getroffen om paal en perk te stellen aan de zogenaamde jaagpremies en overcapaciteit - worden op gro te schaal overtreden. Ter illustratie: bij de Raad van toezicht voor het Beroepsgoe derenvervoer in Alphen aan den Rijn komen per jaar gemid deld 77 klachten over cao-overtredingen binnen. De eerste helft van dit jaar bedraagt dat aantal reeds 84. ontgelden. Zo wordt het wa genpark minder snel vervan- gen, reparaties niet meer uitbe steed, maar zelf uitgevoerd. Onvermijdelijk is, dat vracht- wagen-producenten worden meegesleept in de ellende van de vervoerders. Een teruggang in de verkoop begint zich dui delijk af te tekenen. Lease maatschappijen daarentegen zien hun markt groeien. Voor de transportondernemingen wordt het huren van vrachtwa gens kennelijk aantrekkelij ker. Een belangrijk voordeel van leasen is, dat een vervoer der zich snel kan aanpassen aan speciale vrachten (bijvoor beeld mammoet-vervoer). Bij het aantrekken van een nieuwe klant hoeft hij niet eerst zijn oude wagens te verkopen, maar kan hij voor die speciale vracht de wagen inwisselen bij het lease-bedrijf. Management Van steeds meer kanten wordl op het ogenblik benadrukt, dal de kwaliteit van het manage ment moet verbeteren, wil hel wegvervoer nog een toekomsl hebben. Kostenbesparende maatregelen zetten geen zoden aan de dijk, als de rest van de onderneming niet goed is geor ganiseerd, zo is de redenering. Op de jaarvergadering van de Nederlandse Wegvervoerorga- nisatie (NIWO) zei staatsscreta- ris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) tussen de regels door, dat het daar nog wel eens aan ontbreekt. Gerichte scholing voor de toe komstige (vervoers)onderne- mer krijgt dan ook steeds meer de aandacht. De Vervoersaca- demie in Venlo levert binnen kort haar eerste studenten af. door Anneloes Timmerije De verladersorganisatie EVO heeft een adviesgroep Expedi tie en Transport. Hoofd van dit adviesorgaan G.J. Akeroyd zei vorige maand in de Vervoers- krant van het Economisch Dagblad, dat renderend trans port onderdeel van de marke ting behoort te zijn. Bedrijven zijn geneigd de kosten van het vervoer van hun pro- dukten als een verliespost te beschouwen. Maar Akeroyd stelt, dat op vervoer valt te ver dienen. Het is voor een bedrijf zeker niet altijd voordeliger om haar produkten zelf te ver voeren. In tegenstelling tot de beroepsvervoerders mogen ei gen vervoerders geen retour vrachten meenemen. In dat ge val is leeg terugrijden wel een verliespost. De 42.000 leden omvattende EVO fungeert als een soort vraagbaak. Niet alleen geeft zij adviezen op het gebied van be drijfsorganisatie, maar ook als een vervoerder aanvullende laadruimte nodig heeft. Hij kan die vracht dan uitbesteden aan een collega die dezelfde route rijdt. Cirkel De vervoerders stellen kortom alles in het werk om aan de bak te bleven, op nette en minder nette wijzen. Transportonder nemer J. van Duuren uit Lei den is geenszins verbaasd, dat sommigen hun heil zoeken in de minder nette manieren (het ontduiken van voorschriften). Hij haalt uit naar de overheid vooral waar het gaat om de strakke regelgeving voor het verkrijgen van nieuwe vergun ningen ("om helemaal dood ziek van te worden"). De rege ring heeft echter onlangs een aantal voorstellen voor het ver eenvoudigen van die regelge ving gedaan. Belangrijk onder deel hiervan is, dat de tonnage stop (maatregel daterend van 1975 om een eind te maken aan het steeds groter wordende vervoersaanbod) zou moeten worden versoepeld. Het ver krijgen van een vergunning voor extra vervoer zou hier door veel eenvoudig^worden. Op dit moment kan het wel een jaar duren, omdat een bedrijf aan allerlei voorwaarden -waaronder kredietwaardig heid- moet voldoen. Onderhandelaar Van Zeist van de Vervoersbond FNV vreest dat door vereenvoudigen op deze manier slechts meer ka pers op de kust zullen verschij nen. "Het argument van staats secretaris Scherpenhuizen om de regels te versoepelen is, dat ze toch op grote schaal worden ondoken en daarom dus niet nodig zouden zijn. Dat is na tuurlijk waanzin. Dat zou dan een reden zijn om ook het mi nimumloon af te schaffen. Van Zeist is er in principe een voorstander van om het woud van voorschriften en regels eens wat uit te dunnen. Maar voorop bij hem staat, dat de so ciale zekerheid van de werkne mer moet blijven gewaar borgd. Een versoepeling van de overheidscontrole in een tijd waarin men elkaar toch al het beleg van het brood pro beert te stelen is onverant woord. Methoden als de (ge deeltelijke) "zwarte beloning" worden hiermee in de hand ge werkt, aldus Van Zeist. De conclusie van de FNV maakt de cirkel rond: het toenemen de aantal cao-ontduikingen is het gevolg van de slechte situa tie binnen het beroepsgoede renvervoer. Ondernemers trek ken bij de overheid aan de bel en roepen om versoepeling van de voorschriften. Organisaties van werknemers stellen, dat hierdoor ontduiking van de cao in de hand wordt gewerkt en de concurrentie zal ver scherpen. En dit bekent extra werk voor het duo Deinema/ Hoekstra. Wie moet hier eigen lijk worden gespaard, de kool of de geit? Bij herhaling hoor ik de vraag: "Schrijf eens wat over de verander de aftrek van de studeerkamer". Hoewel vrijwel alle dagbladen, waaronder deze krant, aan de opzienbarende uitspraak van de Hoge Raad aandacht hebben besteed, lijkt het toch nuttig om in deze fiscale bijdrage de nieuwe situatie, nu wat uitgebreider, te belichten. Het kan vele eigenaren van een woning, die voor de uitoefening van hun beroep een werk- en studeerkamer hebben, honderden guldens aan belastingvoordeel opleveren. Hoogte huurwaarde Hoe was de situatie tot voor kort? Uitgaven, die worden gedaan voor een studeer/werkkamer mogen worden afgetrokken, als voldaan is aan de voorwaarde, dat de kosten binnen de grenzen der redelijkheid zijn gemaakt om - objectief gezien - tot een behoorlijke vervulling van de dienstbetrekking te komen. Uit die omschrijving is op te maken, dat er een duidelijk verband moet bestaan met de dienstbetrekking; het moet zo zijn, dat de kosten niet zouden zijn gemaakt, als die betreffende functie niet zou zijn uitgeoefend. De kosten van een studeerkamer vallen in beginsel onder de z.g. "4 %-regeling"; een practische aftrekmethode, waarop een ieder recht heeft, die arbeidsinkomsten geniet. Zonder nader bewijs mag van de tegenwoordige bruto arbeidsinkomsten 4 als "kosten van verwerving" worden afgetrokken, met een mini mum van 200,- en een maximum van 800,-. Onder "kosten van verwerving vallen, ruw gezegd, alle zakelijke, niet vergoede kosten, welke door het vervullen van de dienstbetrekking wor den opgeroepen. Voor wat betreft de studeer/werkkamer gelden als kosten: een evenredig deel van: de onroerend-goed-belas- ting-aanslag, van de kosten van verlichting en verwarming, van de betaalde schoonmaakkosten; voorts de afschrijving op stoffe ring/meubilair en de kosten van het behang- en schilderwerk. Voor bewoners van huurhuizen geldt tevens als aftrekpost: een evenredig deel (vast te stellen aan de hand van de oppervlakte) van de betaalde huur. De in deze publicatie besproken wijziging geldt slechts voor eigenaar-bewoners: zij mochten - volgens een uitspraak van de Hoge Raad, gedaan in 1974 - aftrekken: een evenredig deel van de forfaitaire huurwaarde, opgegeven voor de inkomstenbelasting. Deze huurwaarde, welke van tabellen valt af te lezen aan de hand van de waarde "in bewoonde staat" van het pand, is een betrekkelijk gering bedrag, veelal neerko mend op zo'n 1 van de waarde. Bij een huurwaarde van 1560,- en een studeerkamer, welke 1/6 deel van het huis uitmaakt, beliep de aftrek 260,- per jaar. Op dit punt nu zit de verandering. Want voortaan mag 4 1/13 x 260,— of 1060,— worden afgetrokken. Aldus heeft de Hoge Raad op 30 maart 1983 besüst, nadat eerst het Gerechtshof te Arnhem tot een andere conclusie was gekomen. Dit betekent tevens, dat de 800,- grens is overschreden en dat het ook inte ressant wordt om ook alle andere kosten, die vroeger tezamen de 800,— niet overschreden, alsnog als kosten op te voeren. In dit artikel is het weinig relevant om de achtergronden van de uitspraak uitvoerig te belichten. Evenmin kan op boeiende wij ze worden uitgelegd hoe men aan de factor 4 1/13 is gekomen. De forfaitaire huurwaarde is destijds in de wet geïntroduceerd als enerzijds een bruto-huurwaarde (de economische huur), ver minderd met zekere "aangenomen" kosten. Met de (lage) forfai taire huurwaarde, werden alle kosten en lasten als het ware geacht te zijn vergolden. Welnu, de aftrek voor de studeerkamer vindt nu zijn aangrijpingspunt in die hogere bruto huurwaarde. Attent blijven De belastingdienst is via een aanschrijving van het Ministerie van Financiën uitdrukkelijk op het arrest van de Hoge Raad gewe zen. De nieuwe rechtspraak is op alle aanslagen, welke nog niet definitief zijn geregeld, van toepassing. De belastingaanslagen, die onherroepelijk vaststaan, worden ten gevolge van het arrest van de Hoge Raad niet meer gewijzigd. De belastingdienst heeft de instructie om de studeerkamer-aftrekpost, zo die in de aangif te voorkomt, uit eigen initiatief te verhogen. Met respect voor alle goede wil moet het advies luiden aan dit onderwerp een briefje aan de Inspecteur te wagen (een "aanvulling op de aan gifte") of attent te zijn, zodra de definitieve aanslag op de deur mat ligt. De personen, die het tot dusverre lieten bij de aftrek volgens de 4 %-regeüng, zullen alle kosten (inclusief die van de studeerka mer) weer eens op een rijtje moeten zetten. In veel gevallen zal men er iets voor moeten doen alvorens dit fiscaal cadeautje te kunnen uitpakken. roor de zoveelste maal in deze hausse, die sinds augustus vo rig jaar stand houdt, trok Wall Street over de gehele wereld de aandacht door een overrom- pelend herstel. En eveneens voor de zoveelste maal was die stemmingsomslag al enige da gen tevoren merkbaar in Am- sterdam. Onze beurs zette de week overigens flauw in en het 9 duurde nog tot woensdag voor de toen opgelopen koersscha- de door een herstel kon wor den weggewerkt. Nadien ging het sterk crescendo, vooral toen Wall Street woensdag met een sprong van ruim 31 punten Ide mijlpaal van de 1200 weer ver achter zich liet. ?wee factoren werkten eraan mee om de Newyorkse effec tenbeurs uit zijn lethargische houding te weldcen. Dat waren de overwegend zeer gunstige winstcijfers over het tweede kwartaal, maar bovenal een zeer positief uitvallende be kendmaking over het komen de monetaire beleid in de Ver enigde Staten. Topman Paul Volcker heeft in een onder houd met een congrescommis sie eindelijk open kaart ge speeld en daarbij opmerkelijke dingen aangekondigd. Zo zal, als nieuwe basis van de te berekenen geldschepping, de gemiddelde geldhoeveelheid van het tweede kwartaal 1983 worden genomen. Op zich al een belangrijke verbetering, omdat in dit kwartaal de geld hoeveelheid belangrijk is toe genomen. Maar daarnaast zijn ook de grenzen van de toelaat bare aanwas voor de rest van dit jaar verruimd, en wel in plaats van 4 tot 8 procent naar 5 tot 9 procent. Minister Regan van financiën steunde dit beleid en noemde het terecht dat de FED de aan was van nieuw geld wat wilde beteugelen. Hij was verheugd dat de officiële rente er naar al le waarschijnlijkheid niet door behoefde te worden verhoogd. Hij was zelfs van oordeel dat de bankrente op wat langere termijn eerder naar beneden zal gaan en bijvoorbeeld vol gend jaar op 8 procent zal uit komen, tegen thans nog ruim 10 procent. Hoe dan ook, Wall Street was in de wolken, want het weet nu waar het aan toe is en acht daarmede een lange periode van onzekerheid over het toe komstige rentebeleid afgeslo ten. Amsterdam dacht daar aanvan kelijk anders over. Daar werd maandag gevreesd dat, gezien de aanhoudende koersdalin gen in New York vorige week en de sombere renteperspec tieven, het definitieve einde van de beurshausse was inge luid. Vooral de index van de in ternationals liet toen een be langrijke veer en had eigenlijk de gehele week moeite de op gelopen schade weg te werken, ondanks het forse herstel ook op onze beurs. Dat het Damrak dinsdag al draai de en derhalve op Wall Streets herstel vooruit liep, kwam door een tweetal opzienbaren de bedrijfsberichten. Op de eerste plaats meldde de leiding van de VNU dat de winst in de eerste helft van 1983 zeker een derde hoger zal uitkomen dan vorig jaar; niet vanwege een betere markt, maar door kos tenbesparingen en bedrijfssa- neringen. In april werd nog ge suggereerd dat de winst dit jaar zou kunnen dalen of stij gen. De uitkomst was dus een grote meevaller. Hetzelfde gold een tussentijds bericht van Heineken, waarin over een aanmerkelijk hogere winst over de eerste jaarhelft 1983 werd gesproken. Beide berichten waren een com plete beursverrassing, die niet naliet de koersontwikkeling sterk te beïnvloeden. VNU, die was afgezakt naar 76 gulden, kwam er herhaaldelijk door in de eerste Unies van de dagelijk se koersstijgingen en kon deze week zelfs op bijna 100 gulden terecht komen. Heineken Uep in sneltreinvaart op van 112 gulden tot 125 gulden. Daar naast ontwikkelde zich voor Océ-Van der Grinten, in reactie op het kort geleden gepubli- ceerde gunstige kwartaalbe richt, nog forse kooplust, die het aandeel van 198 gulden op 210 gulden bracht. Hierbij bleef het niet. Op de eer ste plaats trok VNU vrijwel al le uitgevers sterk mee omhoog. Het meest steeg Wolters-Sam- som, met tien gulden, terwijl Audet, Wegener en Kluwer vijf gulden opbepen. Hierdoor kwam ook Elsevier-NDU weer in beweging en trok, na dagen van stilstand, op van 350 gul den naar 365 gulden. De hervatte Hausse in Wall Street bracht een herstel te weeg van enkele guldens voor de meeste internationals en verder voor een aantal top- fondsen van de actieve markt, zoals Ahold met 10 gulden en Gist-Brocades met 5 gulden, alsmede van de lokale markt, met ACF, Borsumfj en Ver enigde Glas van vijf tot tien gulden. Ook de obhgatiemarkt begon ge stadig te rijzen. De hieruit voortvloeiende rentedaling kwam duidelijk tot uiting in de koersverhoging van nieuwe pand- en bankbrieven, alsme de in de zeer vaste stemming van aandelen in banken en hy potheekbanken. ABN liep bij na 20 gulden op en NMB tien gulden Westland-Utrecht kon vijf gulden stijgen. Ons nationale luchtvaartbedrijf, dat deze week het overigens al bekend zijnde jaarverslag pu- bhceerde en daarbij niet zon der hoop bleek voor de toe komst, zag het aantal zo'n vijf gulden oplopen tot circa 165 gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21