LEIDSCH DAGBLAD Strijd laait op in Beiroet Actie van ambtenaren Wereldhave poogt alsnog aan fusie te ontkomen Zoetemelk stapt naar rechter Auto over de kop: 4 doden Veertien doden en zevenendertig gewonden bij beschietingen BESTUUR Ontvoerders verbreken het stilzwijgen Alphenaar laat 50 slangen los in Heemgebied iTERDAG 23 JULI 1983 ecteur: G. Koopman ofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar j. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37145 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Doping in de wielersport is een vrijwel aanvaard gegeven. Maar dat er ook bij de amateurs, de veteranen en zelfs bij de 'trimmers' wordt geslikt en gespoten, dat is toch nog even wennen. „Het atletisch vermogen wordt er niet door verbeterd,maar je hebt gewoon meer lucht." PAGINA 13 Ooit drukte hij opruiende stencils. Nu heeft hij een echt drukkerijtje. Ook ex-provo Rob Stolk ontkwam niet aan de jaren... PAGINA 17 Is er sprake van corruptie binnen de Nederlandse ambtenarij? Een Leids onderzoek. Een nieuw vaccin ter voorkoming van hepatitis-B. Maar waf is precies hepatitis-B. Het nut van zuinigheidsmarathons: elke liter minder brandstof is meegenomen. In verband met dopingaffaire Dl JON (GPD) - Joop Zoetemelk zal toch de burgerrechter inscha kelen om genoegdoening te krij gen in de geruchtmakende do pingaffaire, die hem in de Tour de France in kansloze positie ma- noevreerde. Op de rustdag in Al- pe d'Huez had Hein Verbruggen, voorzitter van de profsectie van de Nederlandse Wielren Unie en bestuurslid van de FICP (de in ternationale bond) daar reeds bij de Nederlander op aangedron gen. maar Zoetemelk voelde aan vankelijk weinig voor de sugges tie van de KNWU, die zij-aan-zij met hem lijkt te willen strijden tegen de reglementen van de in ternationale wielerbond UCI. Op aandringen van zijn echtgenote Francoise is Zoetemelk daar nu echter op teruggekomen. Via zijn advocaat Bitoun heeft Zoete melk opdracht gegeven de zaak verder uit te diepen. Biloun heeft inmiddels de eerste stappen ondernomen. Hij heeft de president van de Parijse rechtbank, mr. Dray, verzocht een juridisch expert te benoe men die de gang van zaken rond de dopingcontrole na de ploe gentijdrit in Fontaine-au-Piré verder moet uitdiepen en onder zoeken. Maandag dient er al een kort geding, waarin vooral de mogelijkheden om tot een recht zaak te komen zullen worden be keken. BELTRUM (ANP) - Vier jongelui zijn gisteravond bij een auto ongeluk op de Ruurloseweg in Beltrum om het leven gekomen. Zij zaten met vier andere jonge ren in een auto die tijdens een inhaalmanoeuvre met een snel heid van honderd kilometer per uur over de kop sloeg, twee bo men raakte en in een sloot te rechtkwam. De slachtoffers komen allen uit Groenlo: het 17-jarig meisje M. Oosting en drie jongemannen, R. Lankheet (18), T. Firing (19) en M. Baks (22). Twee van hen overleden ter plaatse en twee op weg naar het ziekenhuis. De overige vier inzittenden (één meisje en drie jongemannen, on der wie de chauffeur) werden zwaar gewond. De ingehaalde auto werd licht be schadigd. De bestuurder daar van raakte niet gewond. Onweersbuien Voor vandaag en de komende dagen verwacht De Bilt zonnige perioden, maar ook regen- en onweersbuien. De temperatuur blijft aan de hoge kant, rond de 26 graden. Pas woens dag zal het kwik enkele graden lager blijven steken. Meest matige oosten- Het warme weer houdt in grote delen van Europa aan, rondom de Middel- landse Zee zelfs met temperaturen bo ven de 35 graden. Ook in Frankrijk en Engeland komen regen buien tolr ontwikkeling. 24 juli Zon op 5.49, onder 21.43 uur; Maan op 21.56, onder 4.48 uur. 25 juli Zon op 5.50, onder 21.41 uur; Maan op 22.28, onder 5.49 uur. BEIROET (DPA/Rtr/UPI/AP) - Tenminste veertien do den en zevenendertig gewonden vielen gisteren te be treuren bij hevige beschietingen in Beiroet. Christelij ke wijken in het oosten van de Libanese hoofdstad en de internationale luchthaven van Beiroet werden met mortiergranaten bestookt vanuit de plaats Shweifat, vijftien kilometer ten noordoosten van de hoofdstad. Een dode ligt nog tussen de getroffen auto's als burgers heen en weer rennen om hulp te bieden aan gewonden van de beschieting van Beiroet gistermiddag. (foto AP) Dit najaar in het geweer tegen korting van lonen UTRECHT (ANP) - De bondsraad van de FNV- ambtenarenbond Abva/ Kabo (240.000 leden) heeft gisteren unaniem beslo ten om in het komende najaar acties te gaan voe ren tegen de aangekondig de kortingen op de ambte narensalarissen. De bond wacht wel het overleg met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) af, maar verwacht daar zo weinig van dat nu reeds het be sluit is genomen om in actie te komen tegen de kortingen, zo deelde een woordvoerder van de bond gisteren mee. Het hoofdbestuur van de ambtena renbond zal voor de volgende bondsraad op 16 augustus een notitie opstellen over mogelijke actie vormen, zo is gisteren beslo ten. Hoe de eventuele acties van de ambtenaren er gaan uitzien is daarom nog niet te zeggen, aldus de bondswoordvoerder. Als de bondsraad met de plannen in stemt, zullen de leden worden geraadpleegd. Volgens de woordvoerder is de actiebereid heid onder de leden „redelijk groot". De bondsraad van de Abva/Kabo heeft gisteren het voorstel ver worpen om op Prinsjesdag, de derde dinsdag van september, te gen de regeringsplannen in het geweer te komen. Deze dag ligt in den lande te gevoelig om tot actiedag uit te roepen, aldus de raad. Er was een aanzienlijke materiële schade; onder andere een heli kopter en twintig auto's werden door de explosieven getroffen. De luchthaven moest enige tijd worden gesloten. De falangisti- sche radio waarschuwde de luis teraars binnen te blijven. Het schieten had zich toen al uitge breid naar de christelijke haven stad Jounieh, ten noorden van Beiroet. In de plaats Shweifat hebben para militaire groepen van de druzi- sche gemeentschap, onder lei ding van Walid Joumblatt, hun stellingen. Volgens de falangisti- sche radio in Beiroet meldde het opperbevel van de Libanese strijdkrachten dat 18 granaten te recht waren gekomen op de lan dingsbanen en dichtbij de aan komsthal van de luchthaven. Zwaarste aanval Het was de zwaarste aanval op het vliegveld sinds het einde van de Libanon-oorlog. De nacht ervoor hadden christelijke en druzische strijdgroepen elkaar met artille rie en raketten beschoten. Radio- Libanon bracht deze schietpar tijen in verband met een reeks van aanslagen waarmee tegen standers van de Libanese rege ring tegen het bezoek van presi dent Amin Gemayel aan de Ver enigde Staten willen protesteren. De staatsradio berichtte dat er ook vuurgevechten waren uitgebro ken tussen dorpen ten zuiden van Beiroet waar het Shouf-ge- bergte aan de zee grenst. Staakt-het-vuren Eerder op de dag waren elf Israëli sche soldaten gewond geraakt ROME (ANP) - De ontvoerders van de 15-jarige Emanuela Or- Jandi, die op 22 juni in Rome werd ontvoerd, hebben gisteren voor het eerst sinds het aflopen van hun ultimatum op donder dag iets van zich laten horen. Iemand die zei namens de ont voerders te spreken, dicteerde in een telefoongesprek met het Italiaanse persbureau Ansa een boodschap, waarin bedreigin gen werden geuit aan het adres van de pers en de politie. Er werd bij de politie op aange drongen dat zij niet tussenbeide komt ten einde „onnodig bloed vergieten te voorkomen". Over het lot van Emanuela of over eventuele nieuwe eisen werd niets gezegd. De ontvoerders willen het kind pas vrijlaten als Mehmet Ali Agca, de man die een levenslange gevangenis straf uitzit wegens de moord aanslag op de paus, wordt losge laten. bij de Libanese stad Aley, ooste lijk van Beiroet, toen een bom ontplofte. Tien soldaten werden daarbij licht gewond en een ern stig. Kort voor zeventien uur on ze tijd trad in Oost-Beiroet en in de omliggende kuststreek een bestand in werking. Maar al na twee uur werd dit staakt-het-vu- ren verbroken. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 19-jarige Alphenaar heeft be gin juli vijftig ringslangen uitgezet in het Heemgebied ten noorden van de Burge meester Bruins-Slotsingel. Een van de reptielen is gesig naleerd in de achtertuin van een bewoner van de Grashof. Volgens politiewoordvoerder Groenendijk en gemeentelijk natuuropzichter Hesseling zijn deze uit Italië afkomstige slangen niet giftig, maar het is wel raadzaam na een even tuele beet naar de EHBO-af- deling van het ziekenhuis Rij noord te gaan vanwege het infectiegevaar. Volgende week wordt in het gebied van de Kromme Aa een grote klopjacht georganiseerd. De rondkruipende slangen wer den bij toeval ontdekt. Bij een onderzoek naar een serie in braken in Alphen stuitte de politie op een 19-jarige Alphe naar, die bij zijn verhoor ver telde dat hij de slangen uit Ravenna had meegenomen. Hij uond namelijk dat er in Italië teveel slangen waren en hier te weinig. De jongeman kon hier echter niet aan voldoende voedsel voor de dieren komen. Daar om had hij ze maar uitgezet in het recreatiegebied. AMSTERDAM (ANP) - Wereldhave probeert door besprekingen met Bo- gamij een laatste noodsprong te maken om aan de overname van de pensioenfondsen PGGM en DSM te ontkomen. Dit zei B. Boertien, directeur van PGGM, gisteravond in het NOS-journaal. De beleggingsmaatschappij Bogam(j wierp zich gisteren tot veler verras sing in de strijd om wat de grootste onroerend goed-transactie in West- Europa wordt genoemd. De pensioenfondsen PGGM en DSM hebben gisteren een bod van 620 miljoen gulden gedaan op de aandelen van de onroerend goed-beleggingsmaatschappij Wereldhave. Directeur Boer tien verwacht dat aan de fusie tussen de pensioenfondsen en Wereldha ve niet meer valt te ontkomen. Om de nodige rust te scheppen voor de fusiebesprekingen besloot We reldhave gisteren anderhalf miljoen preferente aandelen (aandelen te gen een vaste, maar lagere koers) van 20 gulden te plaatsen bij een nieuw op te richten Stichting preferente aandelen Wereldhave. Hier door is de maatschappij beschermd tegen ongewenste wijziging van de statuten. PGGM is het grootste particuliere pensioenfond in Nederland. Het beleg de vermogen is 16 miljard. Het DSM-pensioenfonds, PVM, heeft 2 mil jard belegd vermogen Een krachtig, snel en ef ficiënt openbaar be- stuur is noodzakelijk om verspilling van overheidsgelden tegen te gaan, terwijl het ook de woede van de burger kan temperen die zich ergert aan ingewikkelde procedures en de daarbij onvermij delijke papierwinkel. Toch kan een al te doortastend optre den van de verschillende overhe den (waterschap, gemeente, pro vincie of rijk) diezelfde burger grote schade berokkenen en diens rechtszekerheid aantasten. Er zit altijd een grote spanning tussen een goed openbaar bestuur en de rechtsbescherming van de indivi duele burger. Deze spanning heeft tot de lijdens weg geleid van de Wet Ruimtelijke Ordening, en dan met name van de veranderingen en dus verbeterin gen, die in deze wet zouden moe ten worden aangebracht. Minister Winsemius (ruimtelijke orde ning) heeft nu een pakket verande ringen in deze wet voorgesteld waarvan de belangrijkste zijn het inkorten van de procedure voor het vaststellen van bestemmingsplan nen en het handhaven van het Kroonberoep. zij het dat deze be roepsmogelijkheid aan een strikte termijn wordt gebonden. De burger die zijn belangen in het ge drang ziet komen, omdat een over heid zonodig een bestemmings plan wil maken of een bestaand plan wil veranderen, weet zijn rech ten verzekerd, maar dan wel in een veel nauwer keurslijf. In bestemmingsplannen wordt rech tens vastgelegd wat de bestem ming van grond wordt of moet blij ven (landbouw, recreatie, industrie, woningbouw e.d.) en het ligt voor de hand dat allerlei partijen met verschillende belangen dergelijke bestemmingen of voorgenomen veranderingen in bestemmingen gaarne aanvechten. Een ware administratieve guerrilla is dan dikwijls het gevolg waarbij juri dische kunstgrepen en een subtiele maar onmiskenbare vertragings- taktiek niet worden geschuwd, inte gendeel. Zo is het spel en zo wordt het gespeeld. De toenmalige minis ter Gruijters heeft in 1977 al eens geprobeerd om het hele Kroonbe roep af te schaffen en de minister meer bevoegdheden te geven, maar die drastische aanpak leed schipbreuk op het argument van de rechtszekerheid voor de burger. Na discussies en studies die zich sindsdien jaren lang voortsleepten, heeft minister Winsemius voor een andere weg gekozen: het insnoe ren van termijnen en het stroomlij nen van procedures met handha ving van het Kroonberoep. Voor de professionele bestuurders betekent deze verstrakking en ver snelling van de procedures onge twijfeld een verzwaring van hun taak, maar tegelijk ook een uitda ging. Bestuurders zijn er om te be sturen en zij krijgen nu de kans om dat waar te maken. Geen chicanes maken, maar snel en efficiënt aan de slag. Omdat deze kwestie al speelt sinds de dagen van Gruijters, is het overi gens nogal flauw om de thans voor gestelde wetswijzigingen nu te ver kopen onder de vlag van de dere gulering en van een 'no nonsense- stijl van besturen. Hoe verdienste lijk ook. deze plannen dateren van vóór het kabinet Lubbers. Het is te hopen dat de volksvertegen woordiging na zo veel jaren met voorbeeldige spoed de vernieuwde wet zal behandelen en goedkeu- Het „gezonde" roken lucht Het klinkt te mooi om waar te zijn: zestien Barclay's roken tegen een Caballero. Zin en onzin van een nieuwe rage. PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1