Is de ambtenaar onkreukbaar? Verband tussen AIDS en hepatitis-B lijkt fabeltje "Elke liter minder brandstofverbruik is meegenomen Leidse jurist gaat overheidscorruptie onderzoeken ATERDAG 23 JULI 1983 Extra door Bert Paauw 3e Nederlandse ambtenaar is een onkreukbare en integere overheidsdienaar. Dat beeld heeft decennia lang bestaan en wordt in sommige kringen nog altijd gekoesterd. Be richten en publicaties over corruptie bij de overheid - de afgelopen jaren geleidelijk in aantal toenemend - hebben echter danig afbreuk gedaan aan de Vlekkeloze reputatie' van het nationale ambtena renapparaat. Dr. B.J.S. Hoetjes, wetenschappe lijk hoofdmedewerker van de ju ridische faculteit in Leiden, deed in de jaren zeventig een onder zoek naar overheidscorruptie in ontwikkelingslanden en met na me in India. In de naaste toe komst wil hij ook gaan inventari seren hoe de zaken er in Neder land in dat opzicht bij staan. deHoetjes^'Zonder dat ik over harde ch cijfers beschik denk ik dat in Ne- de derland in vergelijking met het 10. buitenland weinig corruptie dt voorkomt. Het aantal strafzaken ;n per jaar op dit gebied is een se handjevol. Maar ik heb wel het ,r_ vermoeden dat de kansen op cor- fj. ruptie in Nederland toenemen". ^Recessie Hoefjes wijst daarbij in de eerste plaats op de groei en onoverzich- 5t telijkheid van de overheidsbe- e. moeienis met de economie. "Er 1. komen steeds meer regels en j. daardoor ook steeds meer con- 2_ tacten tussen overheid en be- drijfsleven. De onoverzichtelijk- heid maakt de greep op ambte- n naren in hun contacten met ,r cliënten moeilijker. En in het be rt drijfsleven ziet men op een gege- s ven moment door de bomen het bos niet meer. Dan gaan zij een n informele regeling proberen te treffen. Als zij maar aan hun ver- I gunningen komen, daar gaat het rj om. Informele regelingen heb- ben snel de neiging ongeoorloof de vormen aan te nemen". "Een belangrijke factor die even- •j eens corruptie in de hand werkt 1 is de economische recessie, die het steeds minder lonend maakt om alle regels te volgen. Er is de j laatste jaren duidelijk een more- j le klimaatsverandering ontstaan. De inkomens dalen, mensen t klampen zich vast aan hun eer der verworven welvaartsniveau, men gaat het minder nauw ne- men met de regels. Denk maar aan belastingontduiking en zwart werken". "De meeste risico's lopen die over- heidstakken die met vijandige reacties worden geconfronteerd, die soms met dwangmiddelen moeten werken of een akkoord- regeling moeten treffen met het publiek. Politie en belasting dienst zijn daarvan voorbeelden. Al moet ik hier onmiddellijk aan toevoegen dat die diensten het in vergelijking met het buitenland erg goed doen. Er zijn stevige drempels ingebouwd, er is inter ne controle". Belasting "Bij de belastingdienst is het direc te contact tussen ambtenaar en publiek vrij gering. Dat is een goede zaak, want bij een direct contact is snel een gunst ver leend. Sommige afdelingen bij de politie zijn in dat opzicht erg gevoelig, denk maar aan de nar coticabrigade in Amsterdam. Maar corruptiekansen zijn er ook bij het plaatsen van orders, aan bestedingen, het verlenen van bouwvergunningen". "Op lokaal niveau zijn de risico's groter dan op rijksniveau. In een gemeente bestaan er veel direc ter banden en contacten vanuit het ambtenarencorps met fami lie en kennissen. Een ambtenaar heeft bijvoorbeeld een broer die aannemer is enzovoort". De extra kortingen die de regering van plan is toe te passen op de ambtenarensalarissen schat Hoetjes in als een actueel en bij komend gevaar voor corruptie. "Zyn die kortingen op de salaris sen groter dan elders in de maat schappij, zodat een gevoel van achteruitstelling ontstaat, dan kan dat de loyaliteit ondermij nen. En als daarnaast ook nog eens de pensioenen worden aan getast, de positie op latere leef tijd, dan wordt de kans dat men gaat openstaan voor gunsten al leen maar groter". Vooralsnog is Hoetjes ervan over- tuigd dat de corruptie in Neder land in het niet valt bij de situatie in India en andere ontwikke lingslanden. Zijn destijds gedane onderzoek bracht aan het licht dat in dergelijke landen een uit stekende voedingsbodem voor corruptie ontstaat bij: - een grote ongelijke verdeling van rijkdom en armoede; - een politiek stelsel waarbij men sen met veel geld invloed kun nen uitoefenen op overheid en politieke partijen; - een strikte westerse wetgeving. India Hoetjes over dat laatste: "In India bijvoorbeeld heerst een Britse wetgeving. Die wetgeving is niet toegesneden op de politieke cul tuur, de gewoonten die daar gel den. In die cultuur worden ge dragingen geaccepteerd die vol gens de strikte Britse wetgeving niet mogen. Het gevolg is dat je je tegenstander heel gemakkelijk "Er is de laatste jaren duidelijk een morele klimaatsverandering ontstaan. De inkomens dalen, mensen klampen zich vast aan hun eerder verworven welvaartsniveau, men gaat het minder nauw nemen met de regels". Dr. B.J.S. Hoetjes, wetenschappelijk hoofdmedewerker van de juridische faculteit in Leiden, zet een eerder verricht onderzoek naar overheidscorruptie in India thans voort in Nederland. Dr. B.J.S. Hoetjes: kansen op cor ruptie nemen toe onder invloed van de recessie". (Foto Holvast) met corruptiebeschuldigingen kunt zwartmaken. Dankzij de puriteinse wetgeving kun je je te genstander onderuit halen". "Het is min of meer een spel in In dia. Wanneer een regering van een deelstaat valt, stelt de vol gende regering direct een cor ruptie-onderzoek in. De daarop volgende regering stopt dat on derzoek weer en begint een nieuw onderzoek, enzovoort. Het is een soort haasje-over. Voor mijn onderzoek was dat ideaal, want er was zodoende veel mate riaal voorhanden". "Ten voordele van India moet ik zeggen dat er veel openheid in dat land is. Er kan over corruptie worden gepraat en dossiers kun nen worden ingezien. Dat is in veel andere ontwikkelingslan den niet het geval, maar dat wil niet zeggen dat daar minder cor ruptie is dan in India". "In ontwikkelingslanden is het be langrijk relaties te leggen met de politiek, toegang te zoeken tot het overheidsapparaat. De poli tiek is een middel van bestaan want de overheid bemoeit zich werkelijk met alles. Zo'n sys teem maakt de kans op corruptie groter. Iets wat je steeds ziet te rugkeren is zelfverrijking van ambtenaren en politici, vooral door manipulaties in de sector van publieke werken. Een ande re opvallende zaak is het elkaar toespelen van banen, tegen alle geldende regels in. Daar wordt dan overigens wel een financiële tegenprestatie voor verlangd". Verleiding "Dat ligt in Nederland gelukkig an ders, hier kun je je een redelijk bestaan opbouwen zonder dat je je nadrukkelijk met politiek be moeit. Toch moeten er ook in Ne derland heel bewust maatrege len worden genomen om verlei dingen tegen te gaan. Er moet nadrukkelijk worden gekeken naar de contacten van ambtena ren en de werkregels die dan ont staan". "Kijk, als een ambtenaar geen kop koffie mag aanbieden of aanpak ken kan hij niet werken. Bepaal de attenties horen bij het maat schappelijk verkeer, maar er moet een grens worden gesteld. Ik heb wel eens een ambtenaar horen zeggen: ik neem wel een lunch aan maar geen diner. Nou, dat is misschien vreemd, maar waar het om gaat is dat ambtena ren ^onderling een bepaalde grens vaststellen. Men moet zich in dat onderlinge overleg afvra gen: wanneer is er sprake van on geoorloofd eigenbelang?". "Zo moeten er werkregels ontstaan die de overheid moet kennen en waar zij toezicht op moet hou den. Men moet ambtenaren in elk geval niet geheel de vrije hand geven, want dan ontstaan er mogelijk corrupte werkregels. In de opleiding van ambtenaren zou meer aandacht kunnen wor den besteed aan situaties waarin hij of zij komt te verkeren en aan het ontwikkelen van gedragsco des". Doofpot Hoetjes gaat er van uit dat hij het bij zijn komende onderzoek over veel minder materiaal zal be schikken dan hij in India aantrof. "In Nederlandse kranten ver schijnen vaak berichten die zich duidelijk laten aanzien als cor ruptie. Ik herinner me publica ties over fraude bij sociale dien sten, rond ziekenhuisbouw en met betrekking tot bouw- en wo ningtoezicht. Veel van die kwes ties halen de rechtbank niet, worden intern afgehandeld en er is dan kans dat de zaak de doof pot ingaat". "Dat maakt mijn onderzoek er niet gemakkelijker op. Ik kan nauwe lijks werken aan de hand van be schikbare dossiers en vonnissen. Ik ben dan ook niet van plan een kwantitatief onderzoek te ver richten, maar een kwalitatief on derzoek. In de eerste plaats wil ik aan de hand van beschikbare dossiers en berichten in de me dia nagaan welke soort situaties en welke takken van de overheid gevoelig zijn voor corruptie". "In de tweede plaats wil ik onder zoeken hoe corruptie wordt be streden, welke maatregelen er in diverse diensten zijn getroffen. In de derde plaats wil ik het pro ces van aangifte, opsporing uit spitten. Corruptie is immers een misdrijf waarbij de wederzijdse partijen vaak geen baat hebben bij een aangifte". Lacherig Hoetjes heeft gemerkt dat er in Ne derland anno 1983 heel anders te gen zijn onderzoek wordt aange keken dan zo'n tien jaar geleden. "Toen ik in het begin van de ja ren zeventig met het idee van een corruptie-onderzoek kwam, werd daar een beetje lacherig op gereageerd. Is dat nou wel een serieus onderwerp voor een we tenschappelijk onderzoek, werd me gevraagd. Corruptie in een ontwikkelingsland vond men destijds nog wel aannemelijk, maar voor een land als Neder land niet". "Door Watergate en de Lockheed- affaire zijn er andere ideëen ge groeid. Ook door publicaties in de pers is men gaan beseffen dat corruptie ook in de westerse we reld voorkomt en zeker niet op houdt bij de Nederlandse grens. Dat alles is voor mij een duw in de rug". Deze week werd bekend dat onderzoekers vaa TNO en het bedrijf Biogen erin zijn geslaagd een nieuw effectief vaccin te ontwikkelen ter voorkoming van de ziekte hepatitis-B. Bij hepatitis-B is sprake van een min of meer ernstige leverontsteking, veroorzaakt door een virus. Het Amerikaanse vaccin dat tot op heden werd en nog altijd wordt gebruikt is de laatste tijd in opspraak geraakt. Professor R. van Furth, deskundige op het terrein van infectieziekten, belicht de stand van zaken rond hepatitis-B tot nu toe. De vele vraagtekens rond de nieuwe geheimzinnige aan doening AIDS - een uitput tingsziekte waarbij het af- weerapparaat van het li chaam niet meer reageert op het binnendringen van ziek teverwekkers - heeft de afge lopen maanden voor heel wat beroering gezorgd. Onduide lijkheid over ontstaan en be strijding van de ziekte, maar meer nog de risico's van be smetting, resulteren af en toe in gissingen die grenzen aan paniekreacties. Zo kreeg onlangs het tot nu toe ge hanteerde (Amerikaanse) vaccin, dat wordt gebruikt ter voorko ming van de ziekte hepatitis-B, het etiket 'verdacht' opgeplakt. Via dat vaccin zou AIDS (Acqui red Immuno Deficiency Syndro me) kunnen worden overge bracht. Professor R. van Furth, hoogleraar inwendigegeneeskunde en in fectieziekten en als internist ver bonden aan het Academisch Zie kenhuis in Leiden, zegt wel be grip te kunnen opbrengen voor de weerstand tegen het vaccin. "Maar die weerstand is louter een gevoelsmatige zaak en be slist niet gebaseerd op harde fei ten". Besmetting De geuite verdachtmakingen vin den hun grond in de constatering dat AIDS voornamelijk toeslaat in kringen van homofielen, en dat terwijl het vaccin tegen hepa titis-B tot nu toe werd gemaakt uit het bloedplasma van homo fielen. Professor Van Furth over dat laatste: "Het hepatitis virus komt veel voor bij mensen die in een hoge frequentie wisselen van sexuele partner. Bepaalde homo fielen houden er zo'n levenspa troon op na. Er treedt dan ge makkelijk besmetting op.Ook de hygiëne speelt een belangrij ke rol".Omdat het pas door on derzoekers van TNO en het be drijf Biogen ontdekte vaccin niet uit besmet bloedplasma wordt bereid is bovengenoemde ver dachtmaking niet van toepassing op het nieuwe middel. Eenvoudig gezegd komt hepatitis- B neer op een ontsteking van de lever, veroorzaakt door een vi rus. Van Furth:"De functie van de lever is dan verstoord, de uit scheiding van de gal via de gal blaas naar de darmen raakt in de war, galkleurstoffen komen in het bloed. Geelzucht met de ken merkende gele kleur van de pa tiënt is het gevolg. Ook komen er allerlei andere stoffen (zoge naamde enzymen) in het bloed als gevolg van het ten gronde gaan van levercellen. Een maat voor de ernst van de ontsteking vormt de hoeveelheid van die be wuste enzymen in het bloed". Het hepatitis-B-virus is zeer be smettelijk en kan via bloed, speeksel of sperma worden over gebracht. Overigens is bekend dat veel besmette mensen niet klinisch ziek zijn of worden. Van Furth:"Ze merken er weinig van, al voelen ze zich wat moe en grie perig. Via reacties in hun bloed kun je aantonen dat ze wel dege lijk ziek zijn. Het gevaarlijke van zo'n situatie is dat ze gemakke lijk andere mensen kunnen be smetten". Vaccinatie Aan besmette mensen kan een stof worden toegediend, het zoge naamde hyperimmuun-gam- maglobuline, dat uitstel of een lichter verloop van de ziekte tot gevolg heeft. Vaccinatie van be paalde risicogroepen is volgens Van Furth aan te bevelen. De Ge zondheidsraad heeft daarover een rapport opgesteld. Mensen die gemakkelijk met bloed in contact komen - personeel bij transfusiediensten en bij bloed banken, alsmede bepaalde groe pen medisch personeel - lopen bijvoorbeeld extra risico's en datzelfde geldt uiteraard ook voor de levenspartners van hepa- titis-B-patiënten. Hepatitis-B, niet te verwarren met hepatitis-A (een virusziekte die niet via het bloed maar via de ontlasting wordt overgebracht), moet met rust genezen. Van Furth: "Dat wil zeggen, men hoeft niet plat op bed te gaan lig gen maar men moet het wel veel rustiger aandoen. Specifieke ge neesmiddelen tegen de ziekte zijn er niet. Er is tegen virusin fecties in z'n algemeenheid niet veel te doen. De ziekte overwin nen via de eigen afweer, dat is de geneeswijze. Wel moet men zich bepaalde dingen nadrukkelijk ontzeggen, bijvoorbeeld het ge bruik van alcohol. Bij de alco hol-afbraak speelt de lever een Dertienhonderd kilometer op één liter diesel is mogeujK, maar ivei on comfortabel. (Foto PB) De zuinigheidsmarathons die Shell Nederland in zes jaar vijfmaal organiseerde zijn voorbij. De belangstelling was tanende en de kosten rezen de pan uit. Voor de oliegigant was dit het sein om het voor gezien te houden. Wat zijn we er wijzer van geworden? En zal rijdend Nederland er op den duur de vruchten van plukken? door Jan Westerlaken Prof. R. van Furth: "Alle op winding lijkt niet terecht". (Foto Holvast) voorname rol. Ik ben op zich niet tegen het gebruik van alcohol, maar aan patiënten met hepati tis-B verbied ik het voor geruime tijd". "Meestal herstelt men volledig van de ziekte, al kan het wel enkelë maanden duren. De verloren le vercellen worden weer bijge^ maakt. Soms krijgt de ziekte een chronisch karakter. Een chroni sche ontsteking kan leiden tot een verbindweefseling van de le ver en dat geeft weer complica ties bij de bloedsomloop in de buik. Een allesoverheersend ver schijnsel is dat men zich ziek en vooral moe voelt". Zuivering Volgens Van Furth is er geen enke le reden om paniekerig te doen over hepatitis-B of het Ameri kaanse vaccin dat besmetting moet voorkomen. "De ziekle komt in Nederland betrekkelijk weinig voor en heeft zelden een fatale afloop. En wat betreft dat vaccin: daar worden bij de voor bereiding zoveel zuiveringspro cessen toegepast dat alle opwin ding niet terecht lijkt". BERT PAAUW Theoretisch kan het allemaal. Volkswagen heeft het aangetoond. Dertienhonderd kilometer op niet meer dan één liter dieselolie. Maar wel met een wagentje van vijftig kilo op drie wielen, niet sneller rijden dan 25 kilometer per uur en liggend sturen. Verre van comfortabel. Autorijdend Nederland hoeft er dus niet op te rekenen ooit twee gulden in Zuid-Frankrijk te belanden. Zo wijs is Shell inmiddels wel na vijf zuinigheidsmarathons. Tussen de eerste en de laatste race lag een verschil van dag en nacht. De bruggebouwers van het eerste uur kwamen met loodzwaar materiaal op de proppen en van luchtweerstand hadden ze nauwelijks kaas gegeten. Krijn Mulder, woordvoerder van de oliemaatschappij, heeft bij de laatste marathon de indruk gekregen met vliegtuigconstructeurs te maken te hebben gehad. Vederlichte voertuigjes, prima gestroomlijnd, en waar mogelijk was gebruik gemaakt van elektronica. Al die dingen bij elkaar leidden tot een wonderlijk laag energieverbruik. ■Maar die verfijning kost geld, veel geld. Scholen haakten erom af en autofabrikanten (Mercedes en Volkswagen) hielden het voor gezien omdat het ze te duur werd. Er waren in elk geval prestaties geboekt waarmee ze intern verder konden experimenteren. Voor Shell was dit eveneens het sein om een streep onder de zuinigheidsmarathon te zetten. "Wat we wilden bereiken", legt Krijn Mulder uit, "is ons gelukt. Men is een stuk bewuster met energie gaan omspringen en men denkt erover na. Plankgas rijden is er praktisch niet meer bij. Dat was uiteindelijk ons streven. Die zuinigheidstrein is op gang gekomen en zal voorlopig niet stoppen. Plus dat het onderwijs zich thans zeer nadrukkelijk met dit onderwerp bezighoudt." Baat Vreemd is het wel, een benzinemaatschappij die alles in het werk stelt om automobilisten zo goedkoop mogelijk te laten rijden. Krijn Mulder vindt echter van niet. "We waren ernstig bezorgd over de olievoorraad. Hoe langer we uit die bron kunnen putten, hoe liever het ons is. Want dan kunnen we olieprodukten blijven maken. Met andere woorden: op langere termijn hebben we er alleen maar baat bij als er nu zuiniger met energie wordt omgesprongen. De zuinigheidsmarathon moet daar een steentje aan bijdragen." En dat schijnt ook te lukken. De autoproducenten doen er druk aan mee om het benzineverbruik zoveel mogelijk te drukken. Wagens die bij 90 km per uur een liter benzine op twintig kilometer verbruiken zijn alweer gemeengoed. Maar ook technische snufjes, uitgedacht door teams van technische scholen, vinden hun weg naar de automobielindustrie. Maar waar ligt het einde? Er is iets in gang gezet waar iedereen van watertandt. Is dat wel reëel? Nooit zal er een auto op de markt komen waarin men met z'n vieren kan plaatsnemen om vervolgens op luttele liters brandstof naar de vakantiebestemming te rijden. Shell geeft het zelf toe. "Maar", relativeert Krijn Mulder, "we bereiken er wel mee dat er motoren ontwikkeld worden die een stuk goedkoper draaien dan nu het geval is. Elke liter die minder wordt verstookt, spaart het milieu." Alleen, in 1990 zullen de milieu-eisen zo zwaar zijn dat we, onder meer, gedwongen worden meer energie te gaan gebruiken. De benzinemaatschappij speelt op die nieuwe ontwikkelingen in. Door nu al te bekijken op welke manier de brandstof loodvrij kan worden geproduceerd. Dit vergt een ander produktieproces dan nu het geval is. Geen zeepkisten Shell Nederland heeft altijd bewust het technisch onderwijs in Nederland gevraagd aan haar marathon mee te doen. Buitenlandse zusterbedrijven keken niet zo nauw en lieten amateurs ook opdraven om hun bedenksel uit te proberen. Alleen de laatste keer mochten de liefhebbers opdraven. Krijn Mulder verklaart het waarom ervan: "Wij wilden deze marathon uit de werkelijke hobby sfeer houden. Eén keer hebben we de hand over ons hart gestreken en een Zwitser laten meerijden. Die man had een fabuleus karretje. Op het eerste gezicht een winner. Toch eindigde hij maar op een bescheiden derde plaats. Wat ik daarmee wil zeggen is dat een team meer kan presteren dan een eenling. Je krijgt zo gauw een soort zeepkistenrace en dat wilden we ten koste van alles voorkomen." Het staat als een paal boven water: Shell heeft in die vijfjaar een vracht aan informatie gekregen. Heeft zij daar plannen mee? Krijn Mulder: "Iedereen die dat wil mag daar gebruik van maken. Van de gegevens die Shell heeft ingezameld, wel te verstaan. Over de constructie van de wagentjes mogen wij niets prijs geven. Daarvoor zal de bouwer eerst toestemming moeten geven. Wat ik zo bijzonder leuk vind is dat Volkswagen heeft gezegd: de marathon is voorbij, iedereen die op de verkeerde weg zit kan onze technische gegevens inzien. Andere industrieën hebben tot nu toe gezwegen. Misschien komen zij nog over de brug. Tenslotte is het competitie-element er nu niet meer." Klein De strijd wie het zuinigste voertuigje kon maken is gestreden. Het kostte Shell een kleine veertigduizend gulden aan prijzengeld. De winnaar kreeg een geldbedrag van 2500 gulden. Een aardig zakcentje voor een team van scholieren. Problemen hebben zich in die vijf jaar nimmer voorgedaan. Krijn Mulder: "Iedere deelnemer werd heel nauwkeurig gecontroleerd. Ook de scholen waren er alert op dat het gladjes verliep. Natuurlijk, er waren omstandigheden waaraan w\j niets konden doen. De Technische Hogeschool uit Twente by voorbeeld zette elk jaar opnieuw een klein studentje achter het stuur. Handig hoor. Voor de grootte en zwaarte van de bestuurder waren namelijk geen voorschriften. Hoe lichter de chauffeur, hoe minder de motor verbruikte Twente heeft dan ook altijd goede resultaten behaald."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19