Ver weg van het 'rooie'Nederland Fiscus is lief voor emigranten in Costa Rica TT 1 j Extra ZATERDAG 23 JULI 198 Geen geld Ook de nieuwe Nederlandse am bassadeur in Costa Rica, de Maastrichtenaar Jan-Willem Ber tens, reageert verbaasd op de be richten: "Ik vind het hoogst merkwaardig dat Nederland een ander land als emigratieland aan wijst. Het koloniale tijdperk van de Vereenigde Oostindische Compagnie is toch al lang voor bij?". De Costaricaanse president Luis Alberto Monge prijst bij hoog en bij laag het ontwikkelde Neder land. "Daar komen mensen met een goede ontwikkeling op het gebied van de bosbouw, land bouw en techniek vandaan, en die kunnen wij wel gebruiken", zegt hij. A. Wouters van het consulaat van Costa Rica in Amsterdam betwij felt of het land, dat per hoofd van de bevolking een van de hoogste schuldenlasten ter wereld heeft, deze buitenlandse specialisten zal kunnen betalen: "Costa Rica heeft zelf toegegeven dat er ei genlijk geen geld is". Het is dus niet zo dat Costa Rica het nieuwe Canada of Australië wordt. Een massale uittocht zo als in de jaren vijftig van pioniers die met hun hele hebben en hou den op de boot stapten, staat ons niette wachten. De emigrant die naar Costa Rica vertrekt ziet er tegenwoordig heel anders uit. Zijn portemonnee is doorgaans zeer goed gevuld en zijn doel is niet er een bestaan op te bouwen, maar juist om er te gaan genieten van de welvaart die hij in Neder land al heeft verworven. A.T. de Moree van de Haagse emi- gratiedienst bevestigt dit. "Van de ongeveer tweehonderd Ne derlandse emigranten zijn de meesten een jaar of zestig en hebben hun schaapjes al op het droge. Ze kiezen ervoor in een lekker klimaat van hun pensioen te genieten. Het heeft overigens de laatste paar jaar niet storm ge lopen. Het gaat meestal om indi viduele gevallen", aldus De Mo ree. Dollars Voor de vele Noordamerikanen die Bemoei je niet met politiek, zorg voor tenminste 300 dollar aan inkomsten per maand, stoot de bevolking geen brood uit de mond, en je woont voor jaren in een zonnig land zonder leger met een rustig politiek klimaat aan de Caraïbische zee. Het klinkt natuurlijk mooier dan het in werkelijkheid is, maar bovenstaande voorwaarden stelt de Middenamerikaanse republiek Costa Rica aan een emigrant die zich in dit tussen Panama en Nicaragua gelegen land als rentenier of gepensioneerde wil vestigen. In deze republiek leeft reeds een groot aantal Nederlanders en er is volgens de Costaricaanse autoriteiten nog plaats voor meer. Hoger geschoolden op technisch en agrariseh gebied zijn zeer welkom. Een reportage over emigreren naar "het Zwitserland van Midden-Amerika". Enige maanden geleden circu leerde in Nederlandse kran ten het bericht dat ons land Costa Rica als "emigratie- land" had aangewezen. Dit is niet helemaal waar. Het ging namelijk om een verzoek van de regeringen van vier Mid denamerikaanse landen om buitenlandse specialisten te krijgen. Met name op agra risch en technisch gebied staan de landsgrenzen wijd open voor buitenlanders. Volgens de Directie voor de Emi gratie in Den Haag is het echter onjuist dat Nederland op grote schaal mensen wil laten emigre ren naar Costa Rica. Eerst moet er via de Intergouvernementele Commissie voor Europese Mi gratie (ICEM) in Genève worden onderzocht in hoeverre aan het verzoek van onder meer Costa Rica kan worden voldaan. Dit onderzoek is inmiddels ver richt. In Den Haag wacht men op de conclusies van het rapport dat drie Italianen en een Nederlan der hebben opgesteld. Afhanke lijk van de uitslag zal de emigra- tiedienst moeite doen om de ge schikte mensen te vinden. Woordvoerder A.T. de Moree van de emigratiedienst:"Wij hebben afstand genomen van al die kran- teberichten waarin werd gesug gereerd dat Costa Rica een 'emi gratieland' is. Wij vragen ons af wat dat precies is, een emigratie- land. Waar het allemaal om gaat is dat Costa Rica, Honduras, Pa nama en de Dominicaanse Repu bliek vroegen of er technici zijn die in dit land willen komen werken. Het ICEM heeft de aan vraag onderzocht. Indien ge wenst zoeken wij hier mensen die geïnteresseerd zijn in een baan in bijvoorbeeld Costa Rica. Als alles door Genève in orde wordt bevonden, gaan de vacatu res hier de kaartenbakken in van de arbeidsbureaus. Wie daarop wil solliciteren komt dan bij ons of bij de ambassade van Costa Rica terecht". door Dirk-Jan Roeleven zich de afgelopen jaren in dit pa radijsje hebben gevestigd past Costa Rica in het rijtje Hawaii, Barbados en de Fillipijnen. Zon. rust, genieten van de verdiende centen en omringd worden door vriendelijke mensen die voor het geld van de 'gringo's' graag een rij tanden bloot lachen. Aan de "Rijke Kust" treffen we drie soorten Nederlandse emi granten aan: de "pensionados" (Nederlanders die in de tropen van hun pensioen genieten), de "rentistas" (renteniers) en de "échte" emigranten die een be drijfje beginnen. Gelet op de woorden van de president is het duidelijk dat de regering van Costa Rica deze laatste categorie het liefst ziet komen. De pensio nados en rentistas zijn overigens ook welkom want die brengen heel wat dollars in het laatje waarmee de buitenlandse schuldeisers kunnen worden be taald. In het Amstelhotel in de hoofd stad San José komt de Neder landse kolonie regelmatig bijeen om de onderlinge contacten te onderhouden. Onder het genot van een borrel wordt daar afge geven op het gure weer en de "rooie regering" in het vader land. Maar hoezeer er ook tegen Nederland wordt aangeschopt, de emigranten kunnen het niet laten om steevast op Radio Ne derland Wereldomroep af te stemmen. Ook de week-editie van de NRC gaat van huis tot huis in Escazü, het Wassenaar van San José, waar de meeste Nederlandse 'pensionados' wo nen. Zoals gezegd komt de Nederlandse Vereniging in het Amstelhotel bij elkaar. Dit hotel, met het wa pen van Amsterdam bij de in gang, is eigendom van de uit Voorburg afkomstige Hans van der Wielen (47). Hij is het school voorbeeld van de emigrant die het "gemaakt" heeft. Zijn hotel staat aangeschreven als één van kamers zijn het hele jaar door be zet. Voor de wind Self-made man Van der Wielen kwam 22 jaar geleden als vrijge zel naar Costa Rica. Hij begon als kok bij een andere vroege emi grant, Ben Demmer. Zij waren in de jaren vijftig zo'n beetje de eer ste Nederlanders die in Costa Ri ca neerstreken. Sinds zijn komst is het hem louter voor de wind gegaan. Momenteel is zijn twee de - zeer luxueuze - hotel in de hoofdstad in aanbouw. Wat is het recept om als emigrant te slagen "Je moet bereid zijn kei en keihard te werken. Verder moet je een goede vakkennis hebben, een grote dosis wils kracht en vooral veel geluk. Zon der geluk vaart niemand wel". Tips voor aanstaande emigranten naar Costa Rica "Leer in elk ge val Spaans spreken en zorg voor een redelijk beginkapitaal. Ver der moet de aanstaande emi grant die een zaak wil beginnen natuurlijk goed de markt verken nen. Aan parapluverkopers heb ben ze hier geen behoefte. Voor jonge ondernemers zie ik hier vooral mogelijkheden op het am bachtelijke vlak. Ik denk dat bakkers en goede slagers hier goud kunnen verdienen". Heimwee "Ik heb één keer heim wee gehad. Dat was toen ik een heleboel jaren geleden voor het eerst weer in Holland was. Na een paar dagen Nederland wilde ik wel terug kruipen" naar Costa Rica". De ontboezeming van Van der Wie len gaat op voor de meeste Ne derlandse 'rentistas' en 'pensio nados'. Voor geen goud willen ze terug naar hun geboortegrond, ook al hebben de echtgenotes van de emigranten soms last van kriebels om terug te gaan. De Eu ropese winkels en de luxe mode worden door de vrouwen node gemist. Het gevoel dat ze in de hoofdstad een vrij geïsoleerd le ven leiden speelt voor de vrou wen ook mee om naar Nederland terug te willen gaan. Toch wegen de luxe en de zonneschijn die ze in Costa Rica kennen ruim schoots op tegen dit gemis. Om uiteenlopende redenen willen de emigranten in Costa Rica blij ven. De één kan niet meer tegen de waterkou en de gure winden. De ander is vanwege het politie ke klimaat Nederland ontvlucht. Een derde heeft een enkeltje San José gekocht om de Nederlandse belastingdienst te ontlopen. "Uyl" De pensionado met blauw bloed, baron M.P. van Sytzama, heeft onder meer om politieke rede nen Nederland de rug toege keerd. De zwaar conservatieve baron ("In Engeland zou ik in The House of Lords aan de ui terst rechterzijde gaan zitten") verklaart zijn verhuizing: "Toen in 1973 die oliecrisis uitbrak dacht ik voor het eerst aan emi greren. "Uyl" (de toenmalige mi nister-president drs. J.M. den Uyl, red.) maakte het toen veel te bont door de benzine op de bon te slingeren. Het leek de oorlog wel. Toen die Russen in '79 Af ghanistan binnenvielen stond mijn besluit vast. Ik moest weg uit Nederland. Binnen een paar jaar staat de Rus bij me op de stoep, dacht ik". Van Sytzama verwachtte waar schijnlijk niet, toen hij in '79 naar Costa Rica verhuisde, dat in het naburige Nicaragua de Sandinis- tische revolutie zou slagen. Op 19 juli van dat jaar werd het bewind van de wrede dictator Anastasio Somoza na een jarenlange gueril- lastrijd omvergeworpen. De re volutie bracht een linkse Sandi- nistische junta aan de macht. Ni caragua wordt momenteel door contra-revolutionairen bestre den vanuit het buurland Hondu ras. Met behulp van de CIA strij den de voormalige aanhangers van Somoza tegen de Sandinisti- sche volksmilities. Het "rustige" Costa Rica raakt steeds meer bij het conflict be trokken. De hoofdstad San José is een trefpunt van Middename rikaanse ballingen onder wie veel Nicaraguanen. Eén van hen is Edèn Pastora, de guerilla-com mandant die een leidende rol soeelde in de Sandinistische re Blik op de hoofdstad San José vanuit de Nederlandse ambassade. Baron M.P. van Sytzama heeft het te bont gemaakt. volutie tegen Somoza. Na de^ machtsovername kon hij zich niet langer verenigen met de denkbeelden van zijn partijgeno ten. Hij verliet het land en houdt zich nu bezig met het bestrijden van het huidige Nicaraguaanse bewind. Onder zijn verantwoor delijkheid is het zuiden van Ni caragua vanuit Costa Rica al ver-r scheidene keren binnengevallen. Formaliteiten De voormalige Haarlemse drogist Charles Henfling moet goed ge schrokken zijn van de toenemen de gewelddadigheden in Mid- den-Amerika. Eén van de rede nen dat hij met zijn gezin Neder land de rug toekeerde was name lijk "de dreigende oorlog in West-Europa". "Ik heb één keer een oorlog meegemaakt en dat- vind ik meer dan genoeg", aldus Henfling. De familie is weinig te spreken over de hulp van de Costaricaan se zaakgelastigde in Nederland. Deze instantie heeft de zaken veel rooskleuriger voorgespie geld dan in werkelijkheid bleek. In Costa Rica aangekomen moest er nog erg veel geregeld worden. De formaliteiten waren nog lang niet rond. De eerste tijd was dan ook niet de plezierigste. Een frustrerende rondgang langs de talrijke officiële instanties was het resultaat. Nieuwe emigranten zullen het waarschijnlijk nog slechter tref fen. De zaakgelastigde is een jaar of drie geleden teruggeroepen naar Costa Rica. Emigranten zijn nu aangewezen op de eerder ge- noemde Directie voor de Emi gratie en op het consulaat in Am sterdam of Rotterdam. Bij de Haagse emigratiedienst wordt gecontroleerd of de gegevens van de aanvrager kloppen. Te vens bekijkt deze dienst of de emigrant belastingschulden of een justitieel aanvechtbaar verleden heeft. Op het consulaat worden de papieren van de aan staande emigrant gelegaliseerd. Die worden dan naar Costa Rica gestuurd waar wordt bekeken of de emigrant aan de vestigings voorwaarden voldoet. De emi grant in spé krijgt dan een voor lopige verblijfsvergunning. "Zaken als huisvesting en dergelij ke moeten de emigranten in Cos ta Rica zélf regelen. Daar kunnen wij hier in Nederland weinig aan doen", aldus A. Wouters van het hoofdstedelijke consulaat van Costa Rica. "Wij regelen hier de papieren om als emigrant tot Costa Rica te worden toegelaten, voor de rest moeten ze het zelf maar uitzoeken". Glazenwassers De zonen van Charles Henfling hebben besloten in Costa Rica een bedrijf op te bouwen. Als wa re "vrije jongens" zagen ze een gat in de markt voor een glazen- wassersbedrijf. Deze zaak mis lukte omdat de economische te ruggang ook de Costaricanen hard raakte (de prijzen van de eerste levensbehoeften zijn in een jaar tijd verdubbeld) en zo doende werd op een luxe als gla zenwassen danig bezuinigd. De gebroeders Henfling proberen het nu met een heel ander be drijfje. Hun vader wilde enige ja ren geleden iets om handen heb ben en begon kruiden te kweken in kassen achter zijn huis. Gelei delijk groeide deze hobby uit tot een klein bedrijfje toen hotels en restaurants zijn produkten wil den kopen. Nu ook de zonen van de voormalige drogist in de krui- denhandel zijn gestapt gaat het zaakje lopen. De beide zoons zijn dan ook vol vertrouwen dat ze in Costa Rica zullen slagen. "Door hard werken kan je hier nog wat bereiken", zegt Henfling junior strijdlustig. Behalve vanwege de oorlogsdrei ging besloot Henfling met zijn gezin naar de tropen te verhuizen omdat hij vermoedde in Costa Rica "de hemel op aarde" aan te treffen. Dit klopt in zijn geval ze ker: "Eén van de fijnste dingen hier vind ik dat er geen files zijn. Verder is het belastingklimaat lekker en uiteraard ook het ge wone klimaat. Hoge stookkosten heb ik niet meer en een winteijas is helemaal verleden tijd".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 18