De gifbelten te lijf met water en zeep Voer voor struisvogels - Verrassende vondst van mijnbouwingenieur De opmars van "aërodynamisch" roken - t Voeg water, zeep en lucht toe aan verontreinigde grond, en het gif zal in de vorm van een - gemakkelijk te verwijderen schuimkraag aan de oppervlakte komen. Is het echt wel zó simpel? Zo simpel is het, zegt de Gelderse mijnbouwingenieur C. Mosmans. De gemeente Oss is de eerste die vertrouwen in hem heeft. s - door Jan Westerlaken TERDAG 23 JULI 1983 1st )e Gelderse nijnbouwingenieur C. flosmans zegt het antwoord te ziiebben gevonden op de vraag 10e de Nederlandse gifberg (oed en goedkoop kan worden ipgeruimd. Niet meer de frond afgraven, maar er simpel yi jezegd water, zeep en lucht lan toevoegen. Het gif hecht :ich aan de zeepbelletjes die het inblazen van de lucht tls een schuimkraag aan de v jppervlakte van de bodem Romen. 3)e mijnbouwingenieur heeft ■arenlang zijn methode Piitgeprobeerd. Hij mengde allerlei 'iftige stoffen (van dioxine tot cware metalen) met tuingrond. En m steeds scheidden water, zeep en tucht het gif van de grond. _De experimenteerperiode is nu lV(voorbij. Het Brabantse Oss heeft als eerste gemeente in Nederland _zijn vertrouwen in de methode Mosmans uitgesproken. De mijnbouwingenieur gaat hier een "stuk vervuild industrieterrein reinigen. De kroon op zijn werk? "Het is in elk geval een doorbraak en daar ben ik ontzettend blij mee. Dit is nog maar het begin", zegt hij vol zelfvertrouwen. "Ik durf te voorspellen dat binnen tien jaar negentig procent van alle verontreinigde grond met water en zeep te lijf zal worden gegaan." De grond afgraven is volgens Mosmans niet de juiste manier om gifbelten aan te pakken. "Die vuile grond moetje toch weer ergens kwijt. Je kunt mijn manier van werken hier niet mee vergelijken. Mijn principe is de stoffen van de grond te scheiden. Op een uiterst milieuvriendelijke manier. De schuimkraag hoefje alleen maar weg te nemen en af te voeren naar een vuilverwerking." Kristallen Helemaal tevreden is Mosmans nog niet. Hij onderzoekt nu of er mogelijkheden zijn om zware metalen terug te brengen in kristalvorm of ze te verglazen tot zogenaamde knikkers. Van die kristallen zouden dan bijvoorbeeld bakstenen kunnen worden gemaakt De methode-Mosmans, hoe veilig is die? "Je kunt de grond er voor honderd procent schoon mee krijgen. Als je de juiste zeepsoort maar gebruikt. Daarbij moetje natuurlijk niet denken aan zoiets als Dreft, maar aan zepen die in de mijnbouw worden gebruikt. En hoe intensief je een belt behandelt. Na één keer zal de grond niet helemaal schoon zijn, maar wel na een paar behandelingen. Als een terrein werkelijk brandschoon moet zijn, ja, dan wordt het een kwestie van geld." Hoe schoon het allemaal moet zijn is een probleem waar Mosmans nog mee worstelt. Waar ligt de grens tussen schoon en niet schoon? Voorlopig houden hij en zijn medewerkers zich aan de eisen die de minister daartoe heeft vastgesteld; tenzij een opdrachtgever een heel duidelijke wens te kennen geeft. Duidelijke normen zijn er niet. Met afgraven kan men een stuk grond compleet gifvrij maken. De kosten zijn dan niet gering. Mosmans manier is stukken goedkoper. Dat was één van de redenen van de gemeente Oss om met de mijnbouwingenieur in zee i ij april van dit jaar introdu ceerde British American To bacco (BAT) in Nederland oien vinding „gebaseerd op erodynamische en smaak- sychologische uitgangspun- m". Dat kon natuurlijk al ien maar een nieuwe sigaret 9 aijn en dat was het ook: Bar Een sigaret met slechts milligram teer, aanmerke- jk minder nicotine (0,2 mg) an normaal het geval is en "Vn kennelijk grote aantrek- m ingskracht op de consu- 3 lent. Want na drie maanden ieeft Barclay in ons land al J en marktaandeel van ruim jkvee procent veroverd. Dat Betekent twee miljoen pakjes ier maand. Een snel succes 'P een markt waar meer dan weehonderd merken te :oop zijn. BAT in Amsterdam heerst dan ok een juichstemming; dage- l"ajks krijgen de driehonderd ~£/erknemers een pakje sigaretten "niee naar huis. Barclay mikt ooral op de gezondheidsbewus- (en dus veelal hoger opgeleide) binoker van smaakfiltersigaretten en oals Camel, Marlboro en Stuy- sigaretten met een teer- ;ehalte van ongeveer 15 milli- p;ram. Marketing directeur A. Waay: „De zogenaamde bevatten aanmer- :elijk minder teer. Maar toch 'Villen veel mensen daar niet aan •mdat ze de smaak te flauw vin en de sigaret niet goed vin- Jfllen trekken. Dat krijg je nu een- Rfiaal als je het teer- en nicotine- Sehalte drastisch verlaagt." Baar met Barclay is dat niet zo. m)ie geeft ondanks haar lage teer gehalte toch de sensatie van een [Jerhoogd smaakgenot. Dat komt Moor het speciale Actron-filter. J^)at is gebaseerd op een nieuwe technologie, door onze dochter- mderneming in Amerika eigen- ïandig ontwikkeld. Uiteraard roorafgegaan door een intensief >nderzoek. Een team van specia- isten heeft er drie jaar aan ge- En neemt u van mij aan: Wlat heeft kapitalen gekost." lacht resultaat is er dan ook naar, neent Van Waay: een uitgeba filter met een aerodyna- ,5 ;Tiische werking. Dat wil zeggen: •ook en lucht vullen de mond ,91 over een maximaal oppervlak vaardoor alle smaakpapillen in ictie komen. „Net als bij wijn /an hoge kwaliteit", vergelijkt MVan Waay. „Een volle smaak dus. En toch een hoge graad van °Tiltratie." te gaan. Maar stel ciat hij een klus als in Lekkerkerk had moeten opknappen, een karwei dat 200 miljoen gulden vergde. Wat zou Mosmans daarvoor hebben gevraagd? "Moeilijk te beoordelen", zegt hij. "Ik denk dat ik tussen de zeventig en tachtig gulden per duizend kilo had gerekend. Er moest honderdduizend kubieke meter grond worden behandeld. Dus zeg maar dat ik dan rond de tien miljoen gulden in rekening had gebracht." Gifpark Een gat van 190 miljoen gulden derhalve. Mosmans heeft de overheid ermee geconfronteerd, maar die was niet te overtuigen dat de water- en zeepmethode tot dezelfde resultaten zouden hebben kunnen leiden als het afgraven van grond. De gemeente Utrecht bood hij aan een gifpark te ontsmetten. Drie miljoen gulden was zijn prijs. Maar een grotere onderneming ging uiteindelijk met de opdracht aan de haal. Voor dertien miljoen gulden. Het vertrouwen in water en zeep *Mosmans met voor zich een maquette van de installatie waarmee hij op geheel nieuwe wijze een vervuild industrieterrein zal gaan reinigen. "Die gifbelt wordt mijn visitekaartje". (Foto; GPD) was ook hier niet optimaal. Het frustreert Mosmans niet. Hij is maar ook daarbuiten. Nu al hebben bedrijven in Amerika en Duitsland contact met hem gezocht en gevraagd of er een vorm van samenwerking mogelijk is. Tot nog toe heeft de mijnbouwingenieur de deur gesloten gehouden. Hoewel zijn dochter naar Amerika is gereisd om daar eens poolshoogte te nemen. Die belangstelling heeft hem overigens verrast. Mosmans was er niet op voorbereid. Daarom schuift hij alles voor zich uit. "Ik kan op dit moment beslist niet zeggen dat ik elke klus aankan. Mfjn onderzoekmogeljjkheden zijn te beperkt Die hele toestand komt in een sneltreinvaart op me af. Voor de komende jaren houd ik mijn hart vast." Oss zal moeten aantonen dat de mijnbouwingenieur het gelijk aan zijn zijde heeft. De gifberg die hij ervan overtuigd dat zijn methode langzaam maar zeker terrein zal wmnen. Niet alleen in Nederland, Menige verstokte roker lijkt sinds kort van een stukje schuldgevoel bevrijd. Door de voortgaande technologie op het gebied van teer- en nicotine-arme sigaretten wordt zo langzamerhand het beeld geschetst dat roken niet langer een ongezonde zaak is. De meest recente en zeer succesvolle verleider heet Barclay, waarvan beweerd wordt dat men er zestien kan roken tegen bijvoorbeeld één Caballero teneinde aan hetzelfde teer- en nicotinegehalte te komen. Maar daarover bestaat twijfel. De feiten op een rijtje. door Sjak Jansen De concurrentie zegt echter reden te hebben daaraan te twijfelen. De rookmachine waarmee Bar clay's teergehalte is gemeten zou voor dit soort filtersigaretten niet deugen. Bij de Federal Trade Commission (het overheidsor gaan dat voor Amerika de teer- en nicotinetabellen van sigaret ten samenstelt) loopt daarom een klacht tegen BAT, ingediend door haar Amerikaanse concur rent R.J. Reynolds. Volgens Reynolds is er een belang rijk verschil tussen de manier waarop de machine de nieuwe filtersigaret rookt en de wijze waarop de roker dat ding in zijn mond of tussen zijn vingers houdt. Wordt er een beetje in het filter geknepen, zo zegt Rey nolds, dan gaan de speciale ven- tilatiekanaaltjes dicht en komt er veel minder frisse lucht en veel meer teer met de rook naar bin nen. Die stelling heeft, zo meldt het En gelse tijdschrift New Scientist, weerklank gevonden bij de Ame rikaanse autoriteiten. Barclay mag in Amerika blijven door gaan met de advertenties waarin staat dat de sigaret 1 milligram teer bevat, maar moet er wel bij zeggen dat die claim nog steeds niet is bevestigd door de Federal Trade Commission. Onafhankelijke sigarettenonder- zoekers geloven volgens New Scientist inmiddels dat er via het gekneusde Barclay-filter niet 1 mg, maar 3 tot 7 mg teer met de rook naar binnen komt. Koolmonoxyde „Het is allemaal wel mooi en aardig met die teer- en nicotinearme si garetten", zegt longarts W. Bak ker van het Academisch Zieken huis Leiden, „maar rokers moe ten zich wel realiseren dat hun behoefte aan nicotine vrijwel ge lijk blijft. Daardoor zie je vaak dat rokers die overschakelen op teer- en nicotinearme sigaretten meer gaan roken en dieper inha leren, en dus de mogelijke voor delen voor hun gezondheid daar mee direct alweer teniet doen." Bakker laat daarbij onverlet dat de gevaren zelfs wel eens groter zouden kunnen worden. Dieper inhaleren betekent immers een grotere opneming van koolmo- Volgens Bakker is het al lang be wezen dat elke sigaret het leven met 5,5 minuten bekort en dat één op de tien stugge rokers longkanker krijgt. Maar BAT- woordvoerder Van Waay moet een en ander eerst nog zien. Wel wil hij aannemen dat veel rokers dit soort cijfers als een loden last met zich mee dragen. Aan dat knagende schuldgevoel tracht Barclay dan ook te appelleren. Zoals trouwens de meeste siga- rettenfabrikanten. Het was Roxy Dual die ongeveer tien jaar geleden de teer- en nico tinearme sigaret in Nederland in *Barclay-promotor Van Waay: "Het loopt storm". Inzet: De ver meende werking van het z.g. Ac tron-filter. Door de aanwezigheid van vier luchtkanalen zou een mengsel van rook en lucht ont staan, dat trekken zou vergemak kelijken. (Foto: Luuk Gosewehr) noxyde, de stof die leidt tot ver nauwing van de hart- en bloedva ten en die om deze reden schade lijker voor de gezondheid wordt geacht dan de nicotine waarover altijd zoveel wordt gesproken. Wetenschappelijk aangetoond zijn deze bijverschijnselen echter nog altijd niet. „En daarom heeft het voor mij weinig zin er diep op in te gaan", meent BAT-direc- teur Van Waay. Volgens hem be zorgt het Actron-filter de Bar- clay-sigaret zoveel smaak dat toevoeging van geur- en smaak stoffen nauwelijks nodig is. Een geruststelling voor medische on derzoekers die bang zijn dat fa brikanten van teer- en nicoti nearme sigaretten teneinde de geur en smaak van de gewone si garetten zo dicht mogelijk te be naderen - in toenemende mate stoffen toevoegen die de kans op kanker kunnen vergroten. Dat gevaar neemt af naarmate men minder teer binnen krijgt. „Daar om is het voor iedere roker aan te bevelen met roken te minderen of beter: ermee te stoppen", stelt longarts Bakker. „Zelfs voor de verstokte roker is dat een gezon de zaak. Al zien zijn longen nog zo zwart, na tien jaar van niet-ro- ken is zijn verhoogde risico op longkanker weer uitgewerkt." Cycloon-effect troduceerde, alras gevolgd door vele andere merken. In 1977 had tien procent van de in ons land verkochte sigaretten een teerge halte van minder dan tien milli gram, begin dit jaar was dat al vijftien procent. Zo raakt het zo genaamde „gezonde" roken hier steeds meer in trek. „Laat duidelijk zijn", zegt Van Waay, „dat wij nadrukkelijk niet mikken op de mensen die nu al een lichte sigaret roken. Die zijn al gewend aan een flauwere smaak, terwijl het kenmerkende van Barclay een volle smaak is. Dankzij het Actron-filter". Wiens werking opmerkelijk genoeg vrijwel identiek is aan het cy cloon-effect van het Astra-filter van St. Moritz, de teer- en nicoti nearme sigaret die concurrent Turmac in februari van dit jaar op de markt bracht. Volgens tabaksverkopers slaat St. Moritz bij de consument minder goed aan dan Barclay, maar ge zegd moet dat de reclamecam pagne van BAT beduidend ambi tieuzer van opzet is dan die van Turmac. Op een speciale pers conferentie liet BAT drie hoogle raren de werking van het Actron- filter uitleggen. Telefoonactie Opzienbarender was de weg geefactie die BAT ontketende. Met paginagrote advertenties in de dagbladen werden rokers op geroepen BAT te bellen en twee gratis pakjes aan te vragen. „Dat liep storm", verklaart Van Waay. „Gedurende acht etmalen waren hier 24 lijnen beschikbaar en die stonden roodgloeiend. In totaal hebben 65.000 mensen gerea geerd. Dat zijn dus 130.000 pak jes. Maar ook nu laten we men sen nog gratis proberen. Bij win kelcentra worden pakjes met drie sigaretten uitgedeeld. Wat een dure zaak is, want de accijns moet gewoon worden betaald." Consumentenorganisaties vinden een en ander prima, zolang die sigaretten maar niet in handen vallen van personen beneden de achttien jaar, hetgeen Barclay met de telefoonactie niet water dicht kon garanderen, wat weer in strijd is met de vorig jaar vast gestelde reclamecode voor ta bak. In België zijn dergelijke reclames tunts bij de wet verboden. „Niet temin", zegt Van Waay, „hebben we ook daar in korte tijd een re delijk marktaandeel gekregen. Dat bewijst de duidelijke markt die er voor de teer- en nicotinear me sigaret is. Maar of je daar uit nicotinebehoefte ook meer van gaat roken, waag ik te betwijfe len." Het zal de sigarettenfabrikanten anders niet onwelkom zijn. hier moet aanpakken is zo'n vijfduizend kubieke meter groot. Tri en tetra zijn onder meer de stoffen waartegen de zeepbellen de strijd moeten aanbinden. Mosmans denkt vijfhonderd uur nodig te hebben om het karwei te klaren. Kosten: vierhonderdduizend gulden. De grond afgraven en naar een vuilverbranding vervoeren is vier keer zo duur. Niet doof Hoewel Mosmans zijn aanpak als doeltreffend ervaart, is hij zeker niet doof voor kritiek of twijfel. Buiten hem garandeert niemand dat het experiment in Oss goed afloopt. Niettemin stelt hij: bij elke grondsoort en bij elke schadelijke stof kan zijn manier van werken worden toegepast. Omdat er zoveel onduidelijkheden zijn over hoe schoon de grond moet zijn, worden de discussies al gauw emotioneel. Als voorbeeld noemt hij de gifwijk. in Dordrecht. "Als ik daar zou hebben gewoond, was ik al lang verhuisd." "Maar", geeft hij toe, "ik heb gemakkelijk praten. Jaren achter een is er gestort en niemand zei er wat van. We zagen de gifbergen onder ons groeien, maar we hadden niet in de gaten wat er werkelijk gebeurde. Toen in de zestiger jaren het vertrouwen in de overheid en in de industrie minder werd, ging men die twee kritischer volgen. Hoe jammer ook, maar de mensen die zeggen: laat die troep maar gewoon liggen, staan nog altijd sterk. Omdat de overheid nog steeds niet heeft gezegd hoe het probleem echt uit de wereld kan worden geholpen." Als de methode-Mosmans inderdaad dat brengt wat hij er zelf van verwacht, is hij zeker niet van plan zich te laten meeslepen in een stroom van nieuwe opdrachten. Aan grote projecten als Dordrecht en Lekkerkerk zal hij nooit beginnen. "Je wordt dan een soort aannemer", legt hy uit, "en dat wil ik niet. De research schiet er dan bij in. Dat werk wil ik koste wat het kost blijven doen." Jaren heeft het geduurd voor zijn manier van aanpak vaste grond kreeg. De oorzaak ervan zoekt de mijnbouwingenieur in het feit dat hij eigenlijk maar een eenling is. "Niemand kent me. Ik denk zulks dat na de klus in Oss anders zal zijn. Die gifbelt wordt mijn visitekaartje."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15