c J Bewaard voor de verschraling van de routine Zanguur trekt duizenden.... KERKDIENSTEN kjTwee uitgaven bij het jubileum van Arie Jan de Jong j |QaATERDAG 23 JULI 1983 Geestelijk leven LEIDEN De kerkeraad van de 'Molenwijk' (Marekerk) heeft er geen moeite mee gehad, een the ma te bedenken voor de opstel lenbundel die dominee Arie Jan de Jong zou krijgen bij de viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum. Het boek moest over Luther gaan en over het kardinale punt in diens geloof sopvatting: "Maar de rechtvaardige zal uit het geloof leven". Niet zozeer omdat 1983 het 'Luther-jaar' is - 500 jaar geleden werd de vermaarde 'kerkhervormer' geboren maar omdat De Jong een groot bewonderaar is van Luther en diens theologisch werk. De redactie van het boek was eerst van plan, de medewer kers dat waren collega's, oud-collega's, studievrienden en vicarissen over bepaalde onderwerpen te laten schrij ven. Maar dat vroeg te veel stu die en tijd en het paste soms ook niet bij hun persoonlijke belangstelling. De opzet werd toen ruimer. Wel moest elke bijdrage aan twee voorwaar den voldoen: als de naam 'Lu ther' er maar in voorkwam en de tekst ook begrijpelijk was voor niet theologisch geschool de maar wel geïnteresseerde gemeenteleden. "Immers, het betreft het jubileum van de wijkpredikant". zich nauwgezet gehouden. Met de tweede lukte het bij de een meer, bij de ander minder. Hoewel maar weinig theologen in staat zijn om op weten schappelijk of vakkundig ni veau voor anders-geschoolden verstaanbaar te blijven, zal geen van de opstellen in dit ju bileumboek de aandachtige le zer het nare gevoel geven, dat hij (zij) erbuiten staat. Wat ook weer niet betekent, dat het le zen geen geestelijke inspan ning vraagt. Wie theologisch niet onderlegd is, zal soms moeite moeten doen om door te lezen, nog afgezien van een aantal onvertaald gebleven Duitse en Latijnse passages. Die moeite wordt echter wél beloond. Verwantschap De zin van het boek ('Uit het ge loof) ligt vooral hierin, dat het de verwantschap bloot legt tussen de gedachten van domi nee De Jong en het geloofsden- ken van Luther en diens tijdge noten. Wie met de verkondi ging van deze predikant ver trouwd is, zal bij het lezen ver rast worden door de vele raak punten met de confessie van de grote reformator. Wat het boek ook interessant maakt, is de veelkleurigheid van zijn schrijvers. Zij verte genwoordigen haast alle stro- *Dr. Lamping pausschap mingen in het bonte geheel van wat in dit land 'hervormd' heet. Van ds. L. J. Geluk, de voorzitter van de (rechts-ortho- doxe) Gereformeerde Bond, tot ds. H. J. van Leeuwen, pas tor van de oecumenische ge loofsgemeenschap in de Leid- se Merenwijk. Dat voorkomt eenzijdigheid. Blijkens een van zijn 'treffende woorden' - "Wij neigen allen naar eenzijdigheid" - is dat in de lijn van ds. De Jong zelf. Ook dr. A. J. Lamping, dr. S. Meijers en dr. G. F. D. Locher (Leiden), ds. H. van Niel (Ryns- burg), drs. R. H. M. de Jonge (Alphen aan den Rijn) en dr. E. Jansen Schoonhoven (Oegst- geest) werkten aan het boek mee. Ieder heeft zijn eigen in valshoek - zoals Lamping het pausschap, Van Niel de litur gie en De Jonge de doop en dat houdt de aandacht gevan gen. Uiteraard belicht Van Leeuwen Luther vanuit het ge zichtspunt van de oecumene. Helaas bevindt zich in dit uitge lezen mannengezelschap geen enkele vrouw. Terwijl de domi- na's toch niet ver te zoeken zijn. Het is nu él koek van één deeg. Misschien had zij een leuk verhaal kunnen schrijven over Luther als man en huisva der. Of een zinnige bijdrage over diens ambtsopvatting. Ei gen principiële bezwaren te gen de vrouw-in-het-ambt doen bij zo'n gelegenheid toch niet ter zake. Het boek opent met een verhaal van ds. J. J. Poldervaart, die zijn collega De Jong vele jaren in Scheveningen heeft meege maakt. Zijn bijdrage heeft het karakter van een levensloop. Hij beschrijft De Jong als een man die is 'bewaard voor de verschraling van de routine'. Er is een jaar geweest, dat domi nee De Jong in Scheveningen niet minder dan 82 trouwdien- sten had te leiden. Toch verviel hij niet in sleur. De kosteres van de Oude Kerk waar de meeste huwelijksinzegeningen waren - zei eens tegen ds. Pol dervaart: "Het lijkt altijd weer, Het boek, dat ds. De Jong werd aangeboden. of ds. De Jong het voor de eer ste keer doet, want hy doet het altijd met zijn hele hart". Treffend Van die originaliteit getuigt ook het tweede boekje, dat de ker keraad van de Molenwijk-ge meente bij dit ambtsjubileum uitgaf. Het bevat 'treffende woorden', die een trouwe Ma- rekerk-ganger uit preken van ds. De Jong optekende. Hier een enkele greep daaruit. "Geloven is geen kwaliteit. Gelo ven is lijden. Geloven is roepen uit de diepte". "Wie Jezus zegt, zegt: nieuw". "Het gaat in de kerkdienst altijd over zalig worden of verloren gaan. Als het daar niet over gaat, maak dan van de kerk maar een dansvloer". "Wy doen geen goede werken om zalig te worden. Wij zijn za lig en daarom doen wij goede werken". "Een christen is niet iemand met vele goede hoedanigheden, maar iemand die uit de nood tot Christus roept". "De mens die op zichzelf is aan gewezen zit in een gevange nis". "Agressie en alle verkeerde din gen in onze bonte wereld vin den we ook in ons eigen hart". "Wat wij zonde noemen, zijn meestal de gevolgen van de zonde. Want de eigenlijke zon de is, dat wij ons hart niet aan de Here geven". "De zonde is niet een krasje op de muur, dat met een kwastje weer goed gemaakt kan wor den". "De grootste afgod zyn wij zelf'. "Bij wat wij lezen in de bergrede is onze moraal maar kinder werk". "Er is niets profaner dan een "De gelijkenis van de verloren zoon moet eigenlijk heten: de gelijkenis van de liefdevolle vader". "Het christelijk geloof is niet om de mensen beter te maken maar om hen te redden". "Wie de Here kent, is mede-ver antwoordelijk voor de wereld". "Hoogmoed staat de bekering in de weg". "Wie de Here verlaat, is zyn oriëntatie kwyt". "De wettische harde redeneer kunst is een harnas, waarop Gods zoekende liefde afstuit". "De goedheid van God smaken we, als we eerst de bitterheid van alles van onszelf hebben geproefd". Stuk voor stuk 'pittige' uitspra ken, die blyk geven van erva ring en inzicht. Juist omdat ze tot nadenken stemmen, roepen ze ook vragen op. Het boekje is, zolang de voorraad strekt, gratis verkrijgbaar by drukkerij De Bink, Roosevelt- straat 3 Leiden, telefoon 071- 311021. Van de opstellenbundel zyn 500 genummerde exemplaren ge drukt. Ook die kan men by drukkerij De Bink bestellen. Het boek (186 bladzijden) kost f30 (per post f34,25). KATWIJK-NOORDWIJK - In een tijd van teruglopend zondags kerkbezoek mag het verwonder lijk heten, dat doordeweekse sa- menzanguren massa's mensen blijven trekken. En niet alleen als het kil en nat is buiten, maar ook als de avondzon nog hoog en warm aan de hemel staat. Waar zowat alles op kerkelijk gebied verandert, dit niet. De mensen blijven vrolijk zingen. Elke woensdagavond stroomt de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk vol en de grote kerk aan de Hoofdstraat in Noord wijk I vlakbij de Boulevard - doet er nauwelijks voor onder. En beide gebouwen hebben toch vele hon derden zitplaatsen. Alleen in Katwijk al zo'n 1450. Katwijk is wat eerder begonnen in het seizoen. Daar was het afgelo pen woensdag al voor de zesde keer. In Noordwijk, waar het zanguur een half uur later (om half 9) begint, is het nu voor de derde keer geweest. 'Grandioos' In beide plaatsen is de opzet gelijk. Met orgelbegeleiding zingen van psalmen, gezangen en geestelij ke liederen uit verschillende "bundels, afgewisseld met zang van een koor of solist en eventu eel muziek van een harmonie, een verbindende tekst en een heel korte meditatie. Dat is alles. Genoeg echter om midden in de week - tot eind au gustus - meer dan tweeduizend mensen kerkwaarts op de been te brengen. Gasten en inwoners. En ook mensen die ergens an ders wonen en speciaal hiervoor naar de badplaatsen komen. Tot zelfs uit het Gooi en Utrecht! Koster Hoek van Katwijks Oude Kerk vertelde, dat het de eerste keer al vol liep. En toen was het Hog juni. Hij had er maar één woord voor: 'grandioos'. In het drukst van het seizoen treedt er zelfs geen koor op, alléén om zit plaatsen te sparen. Heel fijn Men hoeft niet te gissen naar oorza ken van deze uitzonderlijke toe loop. Al die mensen vinden dit eenvou dige samen zingen - geeft niet uit wat voor boek - gewoon heel fijn. Wie vraagt naar de reden van hun doordeweekse kerk gang, kan dit in alle toonaarden horen. Gretig nemen ze de gele- Woensdagavond deze week genheid te baat. Sommigen ko men er inderdaad voor terug als hun vakantie voorbij is. En echt niet omdat ze zo 'kerks' zijn. Ook jongeren vullen de banken, al zijn de boven-veertig-jarigen dui delijk in de meerderheid. lijk. Daar domineert het gespro ken woord en maakt in de regel één de dienst uit. 'Samen'-zang schept verbonden heid. Het is een uitingsvorm, die mensen raakt in hun diepste ge voelens. Waar dié meetellen, blij ven kerkbanken zelfs in de week niet leeg. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot "Vandaag staat het leven van de mensheid op het spel". Dat zei se cretaris-generaal dr. Philip Pot ter van de Wereldraad van Ker ken in een vraaggesprek met het Zwitserse blad 'La Vie Protestan te' ter gelegenheid van de alge mene vergadering van de We reldraad, die morgen in Vancou ver (Canada) begint. Potter doel de daarbij op de honger, de wa penwedloop, de monetaire en eco nomische problemen, de rentelast van de arme landen, de verspil ling van grondstoffen, de milieu vervuiling en de manipulatie van de mens. "Het evangelie helpt mensen die van hun waarde zijn beroofd in hun strijd tegen onrecht. De meeste armen en onderdrukten zijn niet langer bereid, zinloos te sterven. De gevolgen die de We reldraad daaruit trekt worden niet altijd door de lid-kerken ge voeld. Sommige hebben er moei te mee, de verplichtingen van hun lidmaatschap na te komen". Maar Potter laat zich niet uit zijn koers trekken. "De kerken heb ben altijd racisme met woorden veroordeeld. De problemen kwa men pas, toen de Wereldraad daadwerkelijk ging strijden te gen racisme in maatschappij en kerk. Toén werd duidelijk, hoe zeer de westerse kerken nog zijn verbonden met economische be langen". De enorme opschud ding na de gift aan het patriot tisch front van Mugabe (Zimbab we) en na de breuk met enkele banken wegens hun collaboratie met Zuid-Afrika is voor Potter een sprekend bewijs daarvan. Het thema van de assemblee in Vancouver - 'Jezus Christus, het leven van de wereld' - ziet hij als 'een uitdaging voor een wereld die de dood cultiveert'. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Oudenbosch-Kruis land kandidaat A. Roest Waterin gen. Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Clifton (Ver enigde Staten) D. Hakkenberg Lisse. Op 25 september hoopt ds. C. Kolkman, wegens vertrek naar Uithuizermeeden (Gr.), afscheid te nemen van de hervormde ge meente van De Kaag. Negen rooms-katholieke gelovi gen in Litouwen willen de ge vangenisstraf van priester Alfon- sas Swarinskas (58) uitzitten. De priester is tot zeven jaar gevange nis en drie jaar verbanning ver oordeeld. Hij is oprichter van het rooms-katholieke 'comité ter verdediging van de rechten van gelovigen'. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. Van Rooyen, Leiden, 11.45 oe- cum. dienst; Marekerk 10 kand. Middelkoop, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. v.d. Zwaan; Regenboog (Merenwijk) 9.'30 ds. Horten- Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. De Mey; Bevrycjingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius; Vredesk.(Burggravenl.) zie Zuiderkerk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, zat. 30 juli 10.30 rk. dienst, pastoor Sau- lenn. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. A. de Haan; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. De Vries, Ede; Oude Vest 10 ds. Brederveld, Soest; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Jans- sens, R.dam. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10.30 ds. Den Hertog, 5 ds. v. Smeden, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ouderling J. Hooftman. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Verheus, A.dam. Baptistengem. (O. Ryn 3): 10 hr. Poetse- ma, Heverlee, 7 samenzang. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. JSevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Ryndyk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Groen, AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Hemmes, O.geest. Geref. Kerk: zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk. 9.30 ds. v.d. Heiden; Kruis kerk 9.30 ds. Heijmans; Opst.kerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Mar.kerk 6.30 ds. v.d. Broeck, Bode graven; G. Herderkerk 9 ds. Verheul, 6.30 dr. Wiersinga, Leiden; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Verheul; Oudsh.kerk 10 kand. Smit, Leiden; Sio'nskerk (Planetensingel) 9.30 kand. v.d. Hul, 6.30 ds. De Vreugd, Amersfoort. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven; Salv.kerk 9.30 9.30 dr. Rietveld, Zoe- termeer, 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 dienst, 3 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Mollema, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Klein Haneveld, 6.30 ds. Verbaan. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. C. van der Plas. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Schreuders, Groenekan, 6 kand. Baas, Benthuizen. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Monster, Veenendaal, 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Meijndert, Ermelo; Bethl.kerk 9.30 ds. Wasssinkmaat, West broek, 6.30 jeugdevangelist G. J. van den Bos, Ede. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schoep, Gouda, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Kastelein, Nieuw-Stadskanaal, 6.30 ds. Niemantsverdriet, Moor drecht; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. Meijer, Ouderkerk а.d. IJssel, zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Nieuwen- huijze, Mijdrecht. Geref. Gem.: 9.30 ds. v.d. Net, 7 ds. v. Dijk. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Paul, Z.meer. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Ferwerda, S.heim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. Kris pijn, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 9 ds. Krispijn, 7 kand. Ab- bink, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v. Ach terberg, Leiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 dienst. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 hr. H. Bakker, 6 ds. De Graaf, H.woude; Ontm.kerk 10 ds. Heijmans, 't Harde, б.30 kand. Spaans. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. S. de Jong, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 8.30 en 10 ds. Schuurman, 6 kand. Zuyderduijn, Voorthuizen; Ichthusk. 10 ds. Romein, Rijnsburg, 5 ds. Visser; Pniëlk. 9.30 kand. Zuijderduijn, 6 ds. Schuurman; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. Baas; Hoeksteen (Burgersdijkstraat) 10 Duitse dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 ds. Van der Waal, Den Haag. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Meijering, Scherpenzeel, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Meijering. Geref. K. Vryg 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. v. Leeuwen, Vlaardingen, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Baas, Katwijk, zie ook ge ref. kerk. Geref. Kerk 10 hr. Th. O. Vreugdenhil, 7 ds. v. Nipl, Rijnsburg. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Jongeling, L.dorp; Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kra mer, Aalsmeer. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. E. Schipper, Dordrecht. Geref. Kerk: 9.30 hr. Duiver, Rysen- hout, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. v. Arkel, Bloemen- daal, 7 hr. A. Vercouteren, Voorburg. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9.30 ds. De Jong, Alphen, 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 student Steensma. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat 7. zo. 9. 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem 9 30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 mevr. J. van Rijn, Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Went, Bloemendaal. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 dr. Bezemer, Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 ds. Woltering, Wilnis, 7 hr. Wolf, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vogelaar, 6.30 Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Tals- ma, Den Haag, 7 kand. Zeedijk, Nieuwpoort. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. C. Voogt, Holl. Rading, 7 hr. Vermeer. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Hoogervorst, Hoofd dorp, 5 mr. J. P. de Man, Sprang-Ca- pelle, 7 ds. Meijering, Voorschoten; Hoofdstr. (Zee) 10 kand. Vuijst; Buurt kerk (geref. k. Hoofdstr.) 7 ds. Gesink; Sole Mio 9 kand. Vuijst; De Rank (Golfbaan) 10 hr. L. D. Burger, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Wil schut, Hellevoetsluis, 7 ds. Gesink; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Korenhoff; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11, 7 Duitse dienst; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Kolkman, De Kaag. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 ds. Kooman. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. Vonk, 4 br. Zielhuis. Van Wijckerslooth: 4 ds. A. de Haan. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. H. Krispijn, Scheveningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Aalders, Woubrugge. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Hoegee, 7 ds. Heijmans, beiden Alphen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Gall, Den Haag, 5 ds. Ro- Bethelkerk 8.45 ds. Romein. Camping 'Koningshof 10 ds. Snel. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 prof. dr. Ver- kuyl, A.dam, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9.30 ds. Ferwerda, S.heim, 4.30 ds. Stolk, Alphen; Mar.kerk 8.45 ds. Snel, 5 ds. Damsma. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vr(jg. 10 en 5.15 ds. Bouws- ma, zendingspredikant. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 evang. Niemeijer, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk: 9.30 ds. Damsma, Rijns burg, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 leesd., 7 ds. v. Dam, Woerden. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Broström, Roelof.veen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv Gem. 9.30 ds. Boer. Katwyk aan Zee, 6.30 hr. De Vries. Heemstede. Geref. Kerk: 9.30 hr. Bor, Alphen, 6.30 mevr. v.d. Meeberg, Zw.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Romein, Ryns- burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk. Geref. K. Vryg. 9.30 leesd., 5 ds. Heida VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. Vink. Noordwijk. Rk Kerk. zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 7 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vryg.: 10.15 en 4.30 ds. Box man, Ede. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Marchand, On- stwedde; Hoeksteen 9.30 ds. Marchand, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 9.30 ds. Zunneberg, Drieber gen, 7 mevr. ds. Zegwaard, Montfoort. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. A. van Veen, 5 ds. J. de Bruin; Ontm.kerk 10.15 ds. v. Veen. Remonstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, Den Haag. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. U.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Campen, Vlaardingen; Kievietk. 10 ds. v.d. Kamp; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zyllaan 10 kand. Bos, Gies- senburg, 7 ds. Damsma, Rynsburg; Zuid (Bloemcamplaan) zie herv. ge- Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Bruinsma, Den Haag. WOUBRUGGE; Herv. Gem. 9.30 hr. Kooy, Dubbeldam, 6.30 ds. N. de Boo. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wyk, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. v.d. Lage Maat Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 kand. Karstens, Lei den, 7 hr. J. Voogt, Holl. Rading. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 mevr ds. Visser, L.dorp. Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7. zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr N. Stam, Nieuwkoop, 6.30 ds. Bogers. Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dienst

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11