LEIDSCH DAGBLAD "1 VS wachten ontwikkeling in Polen af Diplomaat uitgewezen Rietkerk wijst Leids extraatje vut-regeling af 1 J Philips ontkent beschuldigingen bedrijfsspionage Woning weggeblazen in Almelo Spelers FC Amsterdam in herfst voor rechter Venus fopt Alphenaren AB0NNEE-TV VRIJDAG 22 JULI 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37144 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. ze colofon AMSTERDAM (GPD) Spelers van de voormalige voetbalclub FC Amsterdam, die ervan worden verdacht inkomsten voor de belastingen te hebben verzwegen, zullen komende herfst te recht moeten staan voor de Amsterdamse rechtbank. Het is nog niet zeker of ook voorzitter Dé Stoop voor de rechter moet verschijnen. Stoop heeft al twaalf dagen in hechtenis geze ten omdat hij valsheid in geschrifte zou hebben gepleegd. Tenminste twintig spelers van de inmiddels opgeheven Amster damse voetbalclub moeten voor de rechter verschijnen. Hun wordt ten laste gelegd dat zij hoge bedragen niet hebben opge geven aan de fiscus. Behalve deze spelers, zijn er bij de FC Am sterdam nog 27 andere voetballers geweest die hun inkomsten onjuist aan de belastingen zouden hebben gemeld. Bij hen zou het om kleine bedragen gaan. Man zwaar gewond bij enorme explosie ALMELO (GPD) - In de afgelopen nacht zijn na een enorme explo sie aan de Prinsenkampsweg in Almelo drie woningen uitge brand. Op het trottoir voor één van de woningen vond de brand weer tussen een geparkeerd staande auto en het puin van een weggeblazen voorgevel een 29- jarige Almeloër, die zwaarge wond was. Met veel moeite werd de man uit de brandende wrak stukken bevrijd. Hij is in zorg wekkende toestand naar het brandwondencentrum in Gro ningen vervoerd. De al enige tijd leeg staande wo ning waarin de explosie zich voordeed, is bijna volledig tus sen de beide belendende perce len weggeblazen. De twee aan weerszijden gelegen woningen vatten onmiddellijk vlam en moeten ook als verloren worden beschouwd. De bewoners waren niet thuis. Bij een groot aantal woningen zijn de ruiten als ge volg van de explosie gesneuveld. Over de oorzaak van de explosie kon vanmorgen nog niets met ze kerheid worden gezegd. De poli tie vermoedt dat de explosie is ontstaan door uit de hand gelo pen brandstichting. Een week geleden moest de brand weer in één nacht voor drie ver schillende branden uitrukken en de afgelopen dagen twee keer. Groei uitgaven door optimisme OEN HAAG (GPD) - De sterke groei van de uitgaven in de col lectieve sector is vooral veroor zaakt door te optimistische ver wachtingen over de economi sche groei. Beheersing van de overheidsuitgaven is dan ook slechts mogelijk wanneer de veronderstellingen aanzienlijk terughoudender worden. „Te optimistische veronderstel lingen voor het begrotingsbe leid leiden tot in het beleid ge bakken tegenvallers. Ruimte om daar snel en slagvaardig op te reageren is er slechts in zeer geringe mate". Dat schrijft de (scheidende) direc teur-generaal voor de rijksbe groting, dr. B. Ie Blanc, in het voorwoord van het vandaag verschenen rapport van de Stu diegroep Begrotingsruimte. Dat is een groep topambtenaren van het ministerie van financiën die de regering adviseert over een betere wijze van begroten. Onweersbuien Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur ongeveer 18 graden, middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Matige wind, windkracht 4, eerst oostelijk, maar later uit uiteen lopende richtingen. Morgen is grote kans op een regen- of on weersbui. Een depressie is vanuit het zuiden naar onze omgeving getrok ken. Dit lagedrukgebied geeft het weer een wisselvallig karakter. In het temperatuurverloop komt evenwel nog maar weinig verandering. De komende dagen trekt de depressie langzaam naar het zuidoosten en de wind gaat uit het noorden waaien. Er wordt koele Noordzeelucht aange voerd, waardoor de middag tempera turen rond de 21 graden bereiken. Ook kan er aanvankelijk nog een bui 21.15, onder 3.55 t Hoogwater Ln Katwijk om 3.08 en 15.37 uur, laagwatcr om 11.23 en 23.44 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Minister Riet kerk (binnenlandse za ken) vindt het onjuist dat de gemeenten Leiden en Arnhem een extra uitke ring geven aan ambtena ren die gebruik maken van de vut-regeling. In een brief aan de gemeen ten zegt de minister dat er een niet te rechtvaardigen verschil ontstaat tussen ambtenaren in dienst van Leiden en Arnhem en ambtenaren in dienst van andere gemeenten. De rechtspositie van gemeen te-ambtenaren zou in hoofdlijnen gelyk moeten zijn. De bewindsman heeft onlangs bij de Tweede Kamer een wetsont- werp ingediend om de vut op een gelijkluidende wijze te regelen. Bovendien - aldus Rietkerk - past het niet dat gemeenten de sociale zekerheid verhogen, ter wijl het rijk die juist verlaagt. In de vorig jaar december gesloten arbeidsplaatsen-overeenkomst voor gemeente-personeel is op genomen, dat Leidse ambtena ren op hun 61ste kunnen uittre den. Zij krijgen dan een premie van 7200 gulden ineens, bedoeld om de terugval in salaris enigs zins te compenseren. De premie maakt de vut aantrekkelijker en zo kunnen gedwongen ontslagen mogelijk gevolg van bezuini gingen bij de gemeente - voor komen worden. Een woordvoerder van de gemeen te zegt dat de premie niets nieuws is. "Vroeger kreeg een ambtenaar bij zijn pensionering een achtste van zijn jaarsalaris. Dat was vaak nog meer dan 7200 gulden. Deze regeling is gunstig voor de lager betaalden. Het is beslist niet onze bedoeling om Sinterklaas te spelen. Wij betreu ren het, dat de minister geen overleg met ons heeft gehad". (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De planeet Venus heeft van nacht voor grote consternatie gezorgd bij bewoners van de Tuinstraat in Alphen. De be woners dachten namelijk een "vliegende schotel" waar te nemen. Het betrof echter de planeet Venus. Een overi gens met het blote oog zeld zame waarneming. De bewoners waarschuwden de politie voor het vreemde object dat afwisselend wit, rood en groen licht uitstraal de. Ook de politie nam het verschijnsel waar. Deze stel de zich in verbinding met Schiphol waar de afdeling van het KNMI de Alphenaren gerust wist te stellen. Vol gens het KNMI ging het om een "unieke waarneming" van de planeet Venus. De kleuren die de planeet uit straalde, zouden zijn veroor zaakt door de zon. Niet-joodverklaring Ballast-Nedam vrijgesproken AMSTERDAM (ANP) - De recht bank van Amsterdam heeft van daag het internationale bouwbe drijf Ballast-Nedam vrijgespro ken van rassendiscriminatie door middel van het afgeven van niet-joodverklaringen. Tegen het bedrijf was driemaal een boete van 750 gulden geëist. De kan tonrechter had Ballast-Nedam in eerste instantie vrijgesproken. Ballast-Nedam is een van de drie Nederlandse bedrijven die zijn vervolgd wegens het afgeven van niet-joodverklaringen. Dit zijn aanvraagformulieren voor visa van werknemers naar Saoedi- Arabië. Daarop moet de werkne mer invullen welke religie hij heeft en of hij financiële banden onderhoudt met Israël. De werk nemers zyn verplicht deze for mulieren in te vullen. De rechtbank vond dat het vermel den van religie of het hebben van banden met Israël geen rassen discriminatie is. Gisteren werden de reisorganisatie Holland International en het Ne derlands Centrum voor Handels- bevordering eveneens vrijge sproken van rassendiscriminatie door het vragen van niet-jood verklaringen. Het Amersfoortse bedrijf Flakt echter is onlangs door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een geldboete. NEW YORK - Militaire politie bij het Seneca Leger Depot in de staat New York sleept drie vrouwen weg, die daar een demonstratie tegen de kernbewapening hielden. Er werden zestig demonstranten gearresteerd. De demonstratie maakte deel uit van een vrouwenkamp voor Vrede en Veiligheid. (Foto anp/upi) WASHINGTON, MOSKOU (AFP/Reuter/UPI) - "Wij willen van Polen geen woorden, maar daden". Deze reactie gaf de Ameri kaanse president Reagan op de beslissing van het Poolse parlement de staat van beleg vandaag op te heffen. De VS hopen dat de normalisering in Polen werkelijk veranderin gen teweeg zal brengen. In dat geval zal Washington met zijn bondgenoten overleggen of de sancties, die het Westen in de cember 1981 trof, kunnen wor den opgeheven. President Reagan wees erop dat zijn regering nog geen tyd heeft gehad om de maatregel van de autoriteiten in Warschau te ana lyseren. "Wij zijn ervoor op onze hoede dat een kosmetische ver andering plaats heeft waarbij ge lijktijdig nieuwe, even strenge maatregelen worden afgekon digd", aldus Reagan. Eerder had de Amerikaanse presi dent verklaard dat zijn land de sancties tegen Polen zou ophef fen als Polen maatregelen zou nemen om het militaire bestuur te verzachten. De Russische regeringskrant Izwestija schreef naar aanleiding van de terugkeer van het burger- gezag in Polen dat het land nog een moeilijke weg heeft te gaan. Het persbureau Tass meldde dat de staat van beleg in Polen is op geheven, "zij het met extra waar borgen". De aankondiging van de Poolse re gering heeft niet tot zichtbare reacties in de straten van War schau geleid. Volgens veel Polen verandert er in wezen weinig. Volgens velen, onder wie Lech Walesa, zijn de nieuwe bepalin gen die tegelijkertijd met de op heffing van de staat van beleg van kracht worden, zelfs stren ger. De roomskatholieke kerk van Polen heeft de verscherping van de bepalingen van het wet boek van strafrecht scherp gekri tiseerd. (zie ook pagina 16). Sir Wilson nu Lord Wilson LONDEN (UPI) - Sir Harold Wil son, de Britse oud-premier die deze eeuw het langst in functie is geweest, en Gerry Fitt, de tegen de bierkaai vechtende politicus die West-Belfast vertegenwoor digde in het Lagerhuis, zijn giste ren in de adelstand verheven en hebben een zetel gekregen in het Hogerhuis. Harold Wilson is twee keer eerste minister geweest: van 1963 tot 1970 en van 1974 tot 1976. Daar tussenin leidde hij de oppositie van Labour. 18 PAGINA'S L .41 (foto AP) Italië: socialist Craxi formateur PAGINA 6 ABP-directie: "Niets aan de hand" PAGINA 7 Begin Europese 'volksverhuizing' PAGINA 13 Massaal ontslag Peugeot-Talbot PAGINA 16 DEN HAAG (GPD) - Een woord voerder van Philips in Eindho ven noemt de beschuldigingen dat Philips zich schuldig heeft gemaakt aan bedrijfsspionage in de Verenigde Staten onjuist. Volgens de Amerikaanse senator Alfonse Damato zou de contact man van Philips in de VS, Alfred Stanger, 40.000 dollar hebben be taald aan medewerker Horowitz van de Amerikaanse straalmoto renfabrikant Pratt Whitney in ruil voor informatie over prijzen van orders. Op basis van die in formatie kon Philips laag in schrijven op orders en zo werk in de wacht slepen. Volgens de Philips-woord voerder is dat gegeven niet logisch. „Stanger legt voor ons contacten met mogelijke afnemers. Als dat contact is gelegd, gaan wij recht streeks vanuit Eindhoven zelf onderhandelen over de order en de prijs. Met de prijsbepaling heeft Stanger niets te maken" Phlips had soortgelijke beschuldi gingen van bedrijfsspionage eer der opgevangen. Een plaatselijke krant zou vorig jaar de naam van A. Stanger al hebben genoemd als de man die voor Philips ge heime gegevens kocht. „Dat was de Harvard Courant. In dat arti kel was geen sprake van FBI-ver- klaringen", aldus Philips-Eind- hoven. gJÊÊji De plannen voor de invoe- fseagj ring van individuele abonnee-tv beginnen langzamerhand de kenmerken te ver tonen van een audio-visuele spraak verwarring. Na de uitgevers, de NOS, het film- en bioscoopbedrijf en de Nederlandse Sportfederatie, hebben nu ook de ge zamenlijke omroepen, met uitzonde ring van de VPRO, belangstelling ge toond voor de exploitatie van dit nieu we medium. De zeven omroepen beschouwen de betaal-tv als een welkome aanvulling op hun oorspronkelijke taak. Abon nee-tv op louter commerciële basis wijzen zij af, omdat dit de veelvormig heid van het omroepbestel én de Ne derlandse cultuurpolitiek zou kunnen aantasten. Anders gezegd: als de ka belkijker, tegen extra betaling, een toenemende belangstelling aan de dag zou leggen voor een niet door de omroepen geëxploiteerde abonnee- tv, kan dat ten koste gaan van de in komsten uit het zg. open net (recla me, verenigingscontributies). Of de betaal-tv er ooit zal komen, is ove rigens nog onzeker. In het kabinet zijn de meningen over de betaal-tv sterk verdeeld. De WD juicht abonnee-tv op commerciële basis toe, maar het CDA voelt er weinig voor dit nieuwe medium aan te kleden met een groot schalige versie van Loekie de Leeuw. In dit spanningsveld is het uiterst moeilijk een werkbaar compromis te vinden en dat verklaart ook waarom de Medianota nog steeds niet is uit gebracht. Dat de omroepen intussen pogingen doen de abonnee-tv naar zich toe te halen, is begrijpelijk. Hun vrees voor een ongelijkwaardige concurrentie slag met het bedrijfsleven is niet hele maal uit de lucht gegrepen. Er is bo vendien weinig tegen als de omroe pen, samen met het bedrijfsleven, op enigerlei wijze bij de exploitatie van de betaal-tv zouden worden betrok ken. Dat neemt echter niet weg dat de recen te actie van de zeven omroepen nog al merkwaardig overkomt. Zij hebben een gemeenschappelijke vertegen woordiger in de NOS en die heeft al eerder, samen met de Nederlandse film- en bioscoopbond en de Neder landse Sportfederatie, het initiatief genomen om in de exploitatie van de betaal-tv te worden betrokken. De omroepen verklaarden zich daar toen in meerderheid tegen, maar komen nu plotsklaps met een soortgelijk ini tiatief. De omroepen hebben blijkbaar weinig vertrouwen in de NOS en binden lie ver zelfstandig de strijd aan met de commercie dan dat ze eerst in eigen kring, samen met hun centrale verte genwoordiger, tot overeenstemming proberen te komen. Dat dit de positie van de omroepen ten opzichte van de betaal-tv niet ten goede komt, behoeft geen betoog. Daar komt bij dat de argumenten van de zeven zuilen niet erg overtuigend zijn. In de eerste plaats is het twijfelachtig of een aantal omroepen (bijv. de VA RA), gezien hun weinig rooskleurige financiële positie, de abonnee-tv uit eigen middelen zal kunnen betalen. Bovendien is het wel erg gedurfd om te spreken van een bescherming van het Nederlandse cultuurgoed, als aan de andere kant het merendeel van de omroepen er nauwelijks in slaagt dat zelfde cultuurgoed via het open net veilig te stellen. Veel omroepen hpch- ten meer belang aan de macht van het getal, en derhalve aan populisti sche programma's, .dan aan bijvoor beeld kunst en/of educatie. In dat licht kan het initiatief van de ze ven omroepen dan ook niet erg se rieus worden genomen. Het getuigt veeleer van paniekvoetbal dan van een oprechte poging de veelvormig heid en de Nederlandse cultuurpoli tiek een nieuwe impuls te geven. Represaille tegen Suriname PARAMARIBO-DEN HAAG (GPD) De toch al gespannen verhouding tussen Nederland en Suriname is verder verslechterd nu beide landen diplomaten heb ben uitgewezen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren de eerste secreta ris van de Surinaamse ambassa de, Glenn Alvares, gelast Neder land binnen een week te verla ten. Deze eis volgde op de uitwij zing van de tweede man op de Nederlandse ambassade in Para maribo, drs. K. A. Schermel. De Surinaamse regering heeft Schermel opdracht gegeven bin nen zes dagen te vertrekken. Schermel zou volgens de Suri naamse regering „onjuiste en [M i Het Motorhuis vondellaan80, Leiden Tel 071-769315 voor het revolutionaire proces destabiliserende" informatie hebben gegeven aan Nederland sejournalisten. Minister Van den Broek noemde die beschuldi ging gisteravond „ongegrond, niet bewijsbaar en volledig uit de lucht gegrepen". Als tegenmaatregel werd de Suri naamse tijdelijk zaakgelastigde drs. Carlo Spier op het ministerie ontboden. Spier vervangt am bassadeur Henk Herrenberg, die voor 'consultatie' naar Suriname is teruggeroepen. Spier kreeg te horen dat Alvares binnen een week Nederland zou moeten ver laten. Alvares was sinds mei vorig jaar aan de ambassadestaf in Den Haag toegevoegd. Hij hield zich voornamelijk bezig met juridi sche en protocollaire zaken. Drs. Schermel, een sociaal-econoom, is sindst 1976 verbonden aan de ambassade in Paramaribo en als hoofd van de afdeling ontwikke lingssamenwerking uiterst goed geïnformeerd over de gang van zaken in Suriname. Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken kwam de uitwijzing van Schermel als een volslagen ver rassing. Het wordt „onbegrijpe lijk" genoemd dat het Surinaam se bewind aan de ene kant de mond vol heeft over de wense lijkheid van goede betrekkingen met Nederland en anderzijds plotseling een Nederlandse di plomaat uitwijst. De ambassadeur in Suriname, drs. J. B. Hoekman, heeft onmiddel lijk protest aangetekend tegen de uitwijzing van Schermel en om bewijzen voor de beschuldi ging gevraagd. Die zijn tot dus ver uitgebleven, aldus een woordvoerder van het departe ment. Drs. Schermel zou volgens de Suri naamse autoriteiten opjuiste be richten hebben gegeven aan de Nederlandse regering, parlement en de media. Hierdoor is, volgens premier Alibux in een interview op de Surinaamse staatstelevisie, de meningsvorming in Neder land ten aanzien van Suriname negatief beinvloed. Volgens Ali bux heeft Schermel een belang rijke mvloed uitgeoefend op de ze informatiestroom. 8«ï ijl s*I if! !|1

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1